Μετάβαση σε περιεχόμενο

Προσωπική μαία


Recommended Posts

Κορίτσια, ήθελα να ρωτήσω για την αναγκαιότητα ή όχι της προσωπικής μαίας.

Έχω ακούσει πως γίνεται, αλλά δεν έχω ιδέα ούτε πότε κάτι τέτοιο κανονίζεται ούτε πώς λειτουργεί. Δηλαδή μπορεί μια κοπέλα να έχει την προσωπική της μαία, που είναι διαφορετική από τη μαία του γιατρού, κατά τον τοκετό; Τη βοηθά μετά σε όλη τη φάση της παραμονής στο μαιευτήριο; Για τον θηλασμό ή ό,τι άλλο; Μπορεί να την έχει και πριν από τον τοκετό, π.χ. απ' όταν μπει στο μήνα της; Έχετε εμπειρία ή πληροφορίες για το ζήτημα; Τι άποψη έχετε;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Στο σάιτ vresmaia έχει αρκετές αξιόλογες 

Μπορείς να έχεις μαία δικιά σου φυσικά 

εγω επικοινώνησα με μαία κ βρήκα απ όταν έμαθα την εγκυμοσύνη μου 

εκτος από μαθήματα προετοιμασίας τοκετου μπορεί να σε βοηθήσει κ στον θηλασμο (αρκεί να έχει τις κατάλληλες γνώσεις ή να έχει πιστοποίηση συμβούλου θηλασμού) 

σε ομάδας στο φβ μπορείς να ζητήσεις συστάσεις ανάλογα το που μενεις (ή και εδώ μπορεί να γνωρίζουν κάποια καλή μαία) 

η μαία για μένα είναι ο πιο σημαντικός κρίκος αυτής της αλυσίδας του τοκετού ❤️

 

βεβαια φιλική συμβουλή πρέπει να βρεις μαία με την οποία θα νιώσεις άνετα κ θα «επικοινωνήσετε» κατευθείαν! 
 

(μέσα στο Μαιευτήριο δεν ξέρω αν μπορείς να την έχεις, σε κάποια επιτρέπεται σε κάποια όχι! Συνήθως δεν θέλουν εξωτερικές μαίες για να μην μπλέκονται στα πόδια τους κ για να κάνουν παρεμβάσεις ανενόχλητοι) 

Όποτε ρώτησε στο  μαιευτήριο! 
 

με το καλό εύχομαι αν είσαι εγκυουλα ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 43 λεπτά, ο/η Xrisa95 είπε:

Στο σάιτ vresmaia έχει αρκετές αξιόλογες 

Μπορείς να έχεις μαία δικιά σου φυσικά 

εγω επικοινώνησα με μαία κ βρήκα απ όταν έμαθα την εγκυμοσύνη μου 

εκτος από μαθήματα προετοιμασίας τοκετου μπορεί να σε βοηθήσει κ στον θηλασμο (αρκεί να έχει τις κατάλληλες γνώσεις ή να έχει πιστοποίηση συμβούλου θηλασμού) 

σε ομάδας στο φβ μπορείς να ζητήσεις συστάσεις ανάλογα το που μενεις (ή και εδώ μπορεί να γνωρίζουν κάποια καλή μαία) 

η μαία για μένα είναι ο πιο σημαντικός κρίκος αυτής της αλυσίδας του τοκετού ❤️

 

βεβαια φιλική συμβουλή πρέπει να βρεις μαία με την οποία θα νιώσεις άνετα κ θα «επικοινωνήσετε» κατευθείαν! 
 

(μέσα στο Μαιευτήριο δεν ξέρω αν μπορείς να την έχεις, σε κάποια επιτρέπεται σε κάποια όχι! Συνήθως δεν θέλουν εξωτερικές μαίες για να μην μπλέκονται στα πόδια τους κ για να κάνουν παρεμβάσεις ανενόχλητοι) 

Όποτε ρώτησε στο  μαιευτήριο! 
 

με το καλό εύχομαι αν είσαι εγκυουλα ❤️

Σ' ευχαριστώ πολύ για τις πολύ χρήσιμες πληροφορίες και για τις ευχές!!

Δεν γνώριζα ΚΑΝ ότι υπάρχει τέτοιο σάιτ! Θα το τσεκάρω, γιατί η αλήθεια είναι ότι ήξερα μόνο ότι για την προετοιμασία του τοκετού ή τον θηλασμό γίνονται σεμινάρια σε κάποια μαιευτήρια. Και σκεφτόμουν να κάνω κάτι τέτοιο. Το πιο εξατομικευμένο όμως είναι καλύτερο πιστεύω!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μια φίλη μου που γέννησε Αθήνα σε ιδιωτικό είχε τη δική της μαία κατά τη διάρκεια του τοκετού, η οποία την βοήθησε με όλα όσα αναφέρεις, ακόμα και όταν επέστρεψε σπίτι με το μωρό. Βεβαια, γνώριζε ότι θα έμπαινε με καισαρική, άρα μεταξύ μας ήταν και λίγο περιττή η παρουσία της στο μαιευτήριο την ώρα του τοκετού.

Εμένα ο γιατρός μου είναι και σε ιδιωτικό και σε δημόσιο νοσοκομείο. Μου εξήγησε ότι αν γεννήσω στο ιδιωτικό, αν θέλω μπορώ να έχω την δική του μαία ή δική μου ανεξάρτητη, γιατί είναι λίγες οι μαίες στο Λητώ και πολλές οι λεχωνες.

Αντίθετα για το συγκεκριμένο δημόσιο που συνεργάζεται δεν χρειάζομαι μαία, είναι λίγοι οι τοκετοί, ενδεχομένως δηλαδή να είμαι και μόνη μου. Εγώ επέλεξα μεν το δημόσιο αλλά κάνω μαθηματα με την δική του μαία, που περιλαμβάνουν μαθήματα ανώδυνου τοκετου, ασκήσεις, μαθήματα θηλασμού, φροντίδα νεογνού, και είναι δίπλα μου για οποιαδήποτε ασημαντη απορία έχω και δεν θέλω να ενοχλήσω τον γιατρό. Και όταν με το καλό επιστρέψουμε σπίτι με το μωρό, μπορεί να έρθει και να μου τα δείξει και στην πράξη. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 40 λεπτά, ο/η Elli13 είπε:

Μια φίλη μου που γέννησε Αθήνα σε ιδιωτικό είχε τη δική της μαία κατά τη διάρκεια του τοκετού, η οποία την βοήθησε με όλα όσα αναφέρεις, ακόμα και όταν επέστρεψε σπίτι με το μωρό. Βεβαια, γνώριζε ότι θα έμπαινε με καισαρική, άρα μεταξύ μας ήταν και λίγο περιττή η παρουσία της στο μαιευτήριο την ώρα του τοκετού.

Εμένα ο γιατρός μου είναι και σε ιδιωτικό και σε δημόσιο νοσοκομείο. Μου εξήγησε ότι αν γεννήσω στο ιδιωτικό, αν θέλω μπορώ να έχω την δική του μαία ή δική μου ανεξάρτητη, γιατί είναι λίγες οι μαίες στο Λητώ και πολλές οι λεχωνες.

Αντίθετα για το συγκεκριμένο δημόσιο που συνεργάζεται δεν χρειάζομαι μαία, είναι λίγοι οι τοκετοί, ενδεχομένως δηλαδή να είμαι και μόνη μου. Εγώ επέλεξα μεν το δημόσιο αλλά κάνω μαθηματα με την δική του μαία, που περιλαμβάνουν μαθήματα ανώδυνου τοκετου, ασκήσεις, μαθήματα θηλασμού, φροντίδα νεογνού, και είναι δίπλα μου για οποιαδήποτε ασημαντη απορία έχω και δεν θέλω να ενοχλήσω τον γιατρό. Και όταν με το καλό επιστρέψουμε σπίτι με το μωρό, μπορεί να έρθει και να μου τα δείξει και στην πράξη. 

Μέχρι στιγμής (είμαι στην 17 βδομάδα) συνεργάζομαι άψογα με τη μαία του γιατρού, σε επίπεδο αποριών κυρίως, φαρμάκων, εξετάσεων κ.λπ. Είμαι και με εξωσωματική, οπότε την ζάλισα λιγουλάκι! Ακόμα δεν έχουμε συζητήσει για κάτι παραπάνω όμως. Κάνω επίσης και με μια άλλη μαία ειδική γυμναστική λόγω διαβήτη. Και με τις δύο έχω άψογη συνεργασία για ό,τι απορία και ανασφάλεια έχω. Δεν ξέρω πότε περίπου θα πρέπει να συζητήσω με τον γιατρό το θέμα αυτό. Μήπως είναι νωρίς να το θίξω για το τι πρακτική ακολουθείται; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η το χοντρό μπιζέλι είπε:

Μέχρι στιγμής (είμαι στην 17 βδομάδα) συνεργάζομαι άψογα με τη μαία του γιατρού, σε επίπεδο αποριών κυρίως, φαρμάκων, εξετάσεων κ.λπ. Είμαι και με εξωσωματική, οπότε την ζάλισα λιγουλάκι! Ακόμα δεν έχουμε συζητήσει για κάτι παραπάνω όμως. Κάνω επίσης και με μια άλλη μαία ειδική γυμναστική λόγω διαβήτη. Και με τις δύο έχω άψογη συνεργασία για ό,τι απορία και ανασφάλεια έχω. Δεν ξέρω πότε περίπου θα πρέπει να συζητήσω με τον γιατρό το θέμα αυτό. Μήπως είναι νωρίς να το θίξω για το τι πρακτική ακολουθείται; 

Όχι, δεν θεωρώ ότι υπάρχει νωρίς ή αργά σε αυτά τα θέματα. Εμενα μου το ανέφερε ο ίδιος κοντά στην 28η εβδομάδα γιατί τότε άνοιξα εγώ το θέμα του τοκετού, αλλά εφόσον είναι κάτι που σε απασχολεί μπορείς να το συζητήσεις από τώρα. Με το καλό το μωράκι σου 💕

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η Elli13 είπε:

Όχι, δεν θεωρώ ότι υπάρχει νωρίς ή αργά σε αυτά τα θέματα. Εμενα μου το ανέφερε ο ίδιος κοντά στην 28η εβδομάδα γιατί τότε άνοιξα εγώ το θέμα του τοκετού, αλλά εφόσον είναι κάτι που σε απασχολεί μπορείς να το συζητήσεις από τώρα. Με το καλό το μωράκι σου 💕

Να'σαι καλά, @Elli13!!! ❤️

Θα το επιδιώξω στον επόμενο υπέρηχο, που θα 'χουμε τη Β Επιπέδου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@το χοντρό μπιζέλι ειδικά αν γεννήσεις φυσιολογικά πιστεύω ότι είναι απαραίτητη μια δικιά σου μαία. Δυστυχώς αυτές στις κλινικές μπορεί να έχουν πολλές γέννες ταυτόχρονα και να μην έχεις μια όταν θα την χρειάζεσαι. Φίλες μου που είχαν δικιά τους μαία μέσα είχαν υπέροχο τοκετό γιατί δεν τις άφησαν στιγμή μόνες και κάνανε πολλές ασκήσεις για να κατέβει πιο εύκολα το μωρό. Οι γιατροί από όσο ξέρω σε "παρατάνε" σε ένα κρεβάτι και περιμένουν να γεννήσεις.... Δεν γίνεται έτσι όμως. 

Αν είσαι Αθήνα δες και στη Φαιναρετη που κάνουν δωρεάν μαθήματα γονεϊκότητας. Εμάς μας βοήθησαν πολύ. 

Με το καλό να έρθει το μωράκι σου ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 6/10/2023 at 5:04 ΜΜ, ο/η Eliza Kats είπε:

@το χοντρό μπιζέλι ειδικά αν γεννήσεις φυσιολογικά πιστεύω ότι είναι απαραίτητη μια δικιά σου μαία. Δυστυχώς αυτές στις κλινικές μπορεί να έχουν πολλές γέννες ταυτόχρονα και να μην έχεις μια όταν θα την χρειάζεσαι. Φίλες μου που είχαν δικιά τους μαία μέσα είχαν υπέροχο τοκετό γιατί δεν τις άφησαν στιγμή μόνες και κάνανε πολλές ασκήσεις για να κατέβει πιο εύκολα το μωρό. Οι γιατροί από όσο ξέρω σε "παρατάνε" σε ένα κρεβάτι και περιμένουν να γεννήσεις.... Δεν γίνεται έτσι όμως. 

Αν είσαι Αθήνα δες και στη Φαιναρετη που κάνουν δωρεάν μαθήματα γονεϊκότητας. Εμάς μας βοήθησαν πολύ. 

Με το καλό να έρθει το μωράκι σου ❤️

Να'σαι καλά!!! 💗 Κάθε καλό και σε σένα!!

Σ' ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες που έγραψες! Θα το τσεκάρω!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@το χοντρό μπιζέλι δεν θυμόμουν ότι είσαι έγκυος! Με το καλό!!

Πολύ καλό να έχεις την προσωπική σου μαία! Αν δεν σε καλύπτει η μαία του γιατρού σου υποθέτω... Εγώ δεν είχα τέτοιο θέμα, ευτυχώς η μαία του γιατρού μας ήταν άψογη τόσο στη διάρκεια της καισαρικής όσο και τις μέρες στο μαιευτήριο, όπου μας έδειξε πολλά πράγματα για την βασική φροντίδα του μωρού και τον θηλασμό. 

Θα σου πω όμως ότι μεγάλη ανάγκη από μαία έχεις και μετά, που πας σπίτι και είστε στα χαμένα. Πολύ θα ήθελα να έχω κάποιον να απευθυνθώ, να με βοηθήσει σε θέματα θηλασμού και εκπαίδευσης του μωρού στον ύπνο... Ακόμα και για μένα την ίδια, για την ανάρρωση από την καισαρική, μια συμβουλή θα ήταν καλοδεχούμενη. Θυμάμαι, έπαιρνα τηλ την μαία του γιατρού για κάποιες μέρες, αλλά πόσο; Αν μπορε΄σεις δηλαδή να βρεις μια μαία που να σε βοηθάει και τις πρώτες βδομάδες μετά τον τοκετό, θα σου είναι πολύ-πολύ χρήσιμη, πίστεψέ με.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η RAM21 είπε:

@το χοντρό μπιζέλι δεν θυμόμουν ότι είσαι έγκυος! Με το καλό!!

Πολύ καλό να έχεις την προσωπική σου μαία! Αν δεν σε καλύπτει η μαία του γιατρού σου υποθέτω... Εγώ δεν είχα τέτοιο θέμα, ευτυχώς η μαία του γιατρού μας ήταν άψογη τόσο στη διάρκεια της καισαρικής όσο και τις μέρες στο μαιευτήριο, όπου μας έδειξε πολλά πράγματα για την βασική φροντίδα του μωρού και τον θηλασμό. 

Θα σου πω όμως ότι μεγάλη ανάγκη από μαία έχεις και μετά, που πας σπίτι και είστε στα χαμένα. Πολύ θα ήθελα να έχω κάποιον να απευθυνθώ, να με βοηθήσει σε θέματα θηλασμού και εκπαίδευσης του μωρού στον ύπνο... Ακόμα και για μένα την ίδια, για την ανάρρωση από την καισαρική, μια συμβουλή θα ήταν καλοδεχούμενη. Θυμάμαι, έπαιρνα τηλ την μαία του γιατρού για κάποιες μέρες, αλλά πόσο; Αν μπορε΄σεις δηλαδή να βρεις μια μαία που να σε βοηθάει και τις πρώτες βδομάδες μετά τον τοκετό, θα σου είναι πολύ-πολύ χρήσιμη, πίστεψέ με.

Σε τέτοιες περιπτώσεις υπάρχει και η λεγόμενη doula ελληνιστί βοηθός μητροτητας που είναι για το κομμάτι μετά την γέννα! 
 

https://www.mitrotita.org/

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η RAM21 είπε:

@το χοντρό μπιζέλι δεν θυμόμουν ότι είσαι έγκυος! Με το καλό!!

Πολύ καλό να έχεις την προσωπική σου μαία! Αν δεν σε καλύπτει η μαία του γιατρού σου υποθέτω... Εγώ δεν είχα τέτοιο θέμα, ευτυχώς η μαία του γιατρού μας ήταν άψογη τόσο στη διάρκεια της καισαρικής όσο και τις μέρες στο μαιευτήριο, όπου μας έδειξε πολλά πράγματα για την βασική φροντίδα του μωρού και τον θηλασμό. 

Θα σου πω όμως ότι μεγάλη ανάγκη από μαία έχεις και μετά, που πας σπίτι και είστε στα χαμένα. Πολύ θα ήθελα να έχω κάποιον να απευθυνθώ, να με βοηθήσει σε θέματα θηλασμού και εκπαίδευσης του μωρού στον ύπνο... Ακόμα και για μένα την ίδια, για την ανάρρωση από την καισαρική, μια συμβουλή θα ήταν καλοδεχούμενη. Θυμάμαι, έπαιρνα τηλ την μαία του γιατρού για κάποιες μέρες, αλλά πόσο; Αν μπορε΄σεις δηλαδή να βρεις μια μαία που να σε βοηθάει και τις πρώτες βδομάδες μετά τον τοκετό, θα σου είναι πολύ-πολύ χρήσιμη, πίστεψέ με.

Να'σαι καλά, @RAM21!! Ναι, περιμένουμε τον μικρό μας κύριο! :)

Όντως αυτή η μετάβαση θέλει έναν άνθρωπο δίπλα σου να σε βοηθά όπως πρέπει. Μέχρι στιγμής δεν έχω κανένα παράπονο με τη μαία του γιατρού, αλλά επειδή έχω μια ανασφάλεια "μήπως και γίνω φορτική", γι' αυτό και το ψάχνω για να δούμε τι επιλογές υπάρχουν!

στις πριν 11 ώρες, ο/η Xrisa95 είπε:

Σε τέτοιες περιπτώσεις υπάρχει και η λεγόμενη doula ελληνιστί βοηθός μητροτητας που είναι για το κομμάτι μετά την γέννα! 
 

https://www.mitrotita.org/

 

Πωπω, @Xrisa95, τι πληροφορία ήταν αυτή;! Σ' ευχαριστώ!!

Βέβαια αυτό το doula είναι όλα τα λεφτά! Αυτή η σχεδόν φωνητική ταύτιση με το δικό μας "δούλα" κάνει εντύπωση!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 ώρες, ο/η Xrisa95 είπε:

Σε τέτοιες περιπτώσεις υπάρχει και η λεγόμενη doula ελληνιστί βοηθός μητροτητας που είναι για το κομμάτι μετά την γέννα! 
 

https://www.mitrotita.org/

 

Καταπληκτικό αυτό! Σ' ευχαριστώ πολυυυ, θα το έχω υπόψιν όταν με το καλό ξαναχρειαστώ βοήθεια😉

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η το χοντρό μπιζέλι είπε:

Να'σαι καλά, @RAM21!! Ναι, περιμένουμε τον μικρό μας κύριο! :)

Όντως αυτή η μετάβαση θέλει έναν άνθρωπο δίπλα σου να σε βοηθά όπως πρέπει. Μέχρι στιγμής δεν έχω κανένα παράπονο με τη μαία του γιατρού, αλλά επειδή έχω μια ανασφάλεια "μήπως και γίνω φορτική", γι' αυτό και το ψάχνω για να δούμε τι επιλογές υπάρχουν!

Πωπω, @Xrisa95, τι πληροφορία ήταν αυτή;! Σ' ευχαριστώ!!

Βέβαια αυτό το doula είναι όλα τα λεφτά! Αυτή η σχεδόν φωνητική ταύτιση με το δικό μας "δούλα" κάνει εντύπωση!

 

στις πριν 5 ώρες, ο/η RAM21 είπε:

Καταπληκτικό αυτό! Σ' ευχαριστώ πολυυυ, θα το έχω υπόψιν όταν με το καλό ξαναχρειαστώ βοήθεια😉

Είναι φοβερή αν βρείτε κιόλας μια που να έχετε και χημεία κτλ 

μπορεί να σας βοηθήσει σε όλα όσα χρειάζεστε (Το σπίτι, το μωρό, εσας και στην γεννα και μετά  κτλ) 

εγώ που μετακόμισα εξωτερικό κ πάμε για τρίτο έχω βρει κ εδώ, καθώς βοηθοί μητροτητας υπάρχουν παντού 

 

(Όντως το πως ακούγεται εμάς μας φαίνεται εντελώς περίεργο, δν έψαξα κ ποτε γιατί τις λένε έτσι ομως 😂

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 34 λεπτά, ο/η Xrisa95 είπε:

 

Είναι φοβερή αν βρείτε κιόλας μια που να έχετε και χημεία κτλ 

μπορεί να σας βοηθήσει σε όλα όσα χρειάζεστε (Το σπίτι, το μωρό, εσας και στην γεννα και μετά  κτλ) 

εγώ που μετακόμισα εξωτερικό κ πάμε για τρίτο έχω βρει κ εδώ, καθώς βοηθοί μητροτητας υπάρχουν παντού 

 

(Όντως το πως ακούγεται εμάς μας φαίνεται εντελώς περίεργο, δν έψαξα κ ποτε γιατί τις λένε έτσι ομως 😂

 

Ήμουν σίγουρη ότι υπάρχει κι εδώ, αλλά δεν ήξερα πώς λέγονται οι μαίες αυτές και πώς να ψάξω, όταν είχα ανάγκη. Μου άνοιξες τα μάτια, όταν με το καλό καταφέρουμε το δεύτερο.

Με είχε υποψιάσει η ξαδέλφη μου που ζει στην Αμερική, κι εκεί είναι συνηθισμένο να πληρώνουν μια μαία τον πρώτο καιρό για να βοηθάει την μητέρα στον θηλασμό, να εκπαιδεύει το παιδί στον ύπνο, ακόμη και να μένει μαζί τους κάποια βράδια και ν' αναλαμβάνει τα βραδινά μέχρι να ομαλοποιηθεί ο ύπνος του. Μου είχε πει πολλά μυστικά που έμαθε από την γυναίκα αυτή και με βοήθησε, ενώ εμείς εδώ παιδευόμασταν μόνοι μας χωρίς καθοδήγηση να κοιμίσουμε το νεογέννητο όλη νύχτα... Και τα καλοκαίρια που ερχόταν, πάλι συμβουλευόταν μια baby nurse (λογικά μαία θα ήταν κι αυτή) επί πληρωμή σε βιντεοκλήση που της έλυνε απορίες για το πρόγραμμα και τον ύπνο του μωρού της. Όλα αυτά τα θεωρούμε πολυτέλειες εδώ, αλλά δεν πρέπει να είναι... 

Εσύ με τρίτο παιδάκι σίγουρα θα την χρειαστείς! Με το καλό σου εύχομαι!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εδώ πιστεύω ότι δεν είναι και στη νοοτροπία μας να σκεφτούμε ότι υπάρχει αυτή η αβάντα και η βοήθεια! Στον κύκλο μου δεν έχει τύχει να ακούσω ποτέ για κάτι τέτοιο!! Και μου κάνει τρομερή εντύπωση!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η το χοντρό μπιζέλι είπε:

Εδώ πιστεύω ότι δεν είναι και στη νοοτροπία μας να σκεφτούμε ότι υπάρχει αυτή η αβάντα και η βοήθεια! Στον κύκλο μου δεν έχει τύχει να ακούσω ποτέ για κάτι τέτοιο!! Και μου κάνει τρομερή εντύπωση!

Πιστεύω ότι δεν είναι στη νοοτροπία μας, επειδή δεν γνωρίζουμε ότι υπάρχει αυτή η υπηρεσία και επειδή θεωρούμε δεδομένο ότι όλο και κάποια γιαγιά θα μας συντρέξει στο νεογέννητο και θα υποκαταστήσει τις ανεπάρκειες. Το πιο σημαντικό όμως είναι το κόστος, γιατί όλα αυτά κοστίζουν πολύ στην Ελλάδα, ενώ δεν θα έπρεπε. Ούτε εγώ - εννοείται-  έχω κάποια -ους στον κύκλο μου που να πήρε επαγγελματική βοήθεια μετά τον τοκετό. Ό,τι έχω ακούσει από φίλους και γνωστούς που ζουν σε άλλες χώρες.

Θυμάμαι όμως πολύ καλά το ζόρι που περάσαμε με το μωρό τον πρώτο χρόνο, κυρίως με τον ύπνο της, και θα εκτιμούσα όποια επαγγελματική βοήθεια μου δινόταν. Έτσι το βλέπω εγώ τουλάχιστον.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...