Μετάβαση σε περιεχόμενο

Αναγούλες


Recommended Posts

Γεια σας! Έχετε συμβουλές για την αντιμετώπιση της αναγούλας στην εγκυμοσύνη; 😐

Είμαι στην 6η προς 7η εβδομάδα και τις τελευταίες μέρες είμαι κάθε μέρα και χειρότερα. Το πρωί και το μεσημέρι, τα απογεύματα είμαι καλά. Δεν έχω ανακοινώσει την εγκυμοσύνη ακόμη στη δουλειά, γιατί είναι νωρίς, να δούμε ότι όλα πάνε καλά πρώτα, αλλά ξυπνάω και πρέπει να περιμένω περίπου μισή ώρα στο κρεβάτι μέχρι να μπορέσω να σηκωθώ, τρώω φρυγανιές πριν σηκωθώ για να νιώσω καλύτερα. Και στη δουλειά μου έρχεται έντονα να κάνω εμετό, αλλά κρατιέμαι, είναι και περιβάλλον που δεν επιτρέπεται να συμβεί κάτι τέτοιο και αυτό με αγχώνει πιο πολύ.  

Επίσης, χθες και σήμερα μου βρωμάνε όλα τα φαγητά, μόνο κοτόπουλο με ρύζι τρώω, τοστ (που πάλι μου μύρισε το ψωμί αλλά έκανα υπομονή) και φρυγανιές. Είναι κακό για το έμβρυο αν συνεχίσω έτσι; Γενικά δεν με παίρνει να χάσω βάρος. Και ανά διαστήματα έχω και θέμα με δυσκοιλιότητα άσχετα με την εγκυμοσύνη. Πίνω αρκετούς χυμούς πάντως και παίρνω βιταμίνες. Εμετούς δεν κάνω (ακόμη τουλάχιστον). Όσες είχατε τέτοιο θέμα, ποια φαγητά δεν σας ενοχλούσαν; Προσπαθώ να σκεφτώ τι θα ανεχόμουν να φάω. 

Αν έχετε παρόμοια εμπειρία και το αντιμετωπίσατε κάπως ή κάτι βοηθούσε έστω, θα ήθελα να μάθω! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Vanilla_ είπε:

Γεια σας! Έχετε συμβουλές για την αντιμετώπιση της αναγούλας στην εγκυμοσύνη; 😐

Είμαι στην 6η προς 7η εβδομάδα και τις τελευταίες μέρες είμαι κάθε μέρα και χειρότερα. Το πρωί και το μεσημέρι, τα απογεύματα είμαι καλά. Δεν έχω ανακοινώσει την εγκυμοσύνη ακόμη στη δουλειά, γιατί είναι νωρίς, να δούμε ότι όλα πάνε καλά πρώτα, αλλά ξυπνάω και πρέπει να περιμένω περίπου μισή ώρα στο κρεβάτι μέχρι να μπορέσω να σηκωθώ, τρώω φρυγανιές πριν σηκωθώ για να νιώσω καλύτερα. Και στη δουλειά μου έρχεται έντονα να κάνω εμετό, αλλά κρατιέμαι, είναι και περιβάλλον που δεν επιτρέπεται να συμβεί κάτι τέτοιο και αυτό με αγχώνει πιο πολύ.  

Επίσης, χθες και σήμερα μου βρωμάνε όλα τα φαγητά, μόνο κοτόπουλο με ρύζι τρώω, τοστ (που πάλι μου μύρισε το ψωμί αλλά έκανα υπομονή) και φρυγανιές. Είναι κακό για το έμβρυο αν συνεχίσω έτσι; Γενικά δεν με παίρνει να χάσω βάρος. Και ανά διαστήματα έχω και θέμα με δυσκοιλιότητα άσχετα με την εγκυμοσύνη. Πίνω αρκετούς χυμούς πάντως και παίρνω βιταμίνες. Εμετούς δεν κάνω (ακόμη τουλάχιστον). Όσες είχατε τέτοιο θέμα, ποια φαγητά δεν σας ενοχλούσαν; Προσπαθώ να σκεφτώ τι θα ανεχόμουν να φάω. 

Αν έχετε παρόμοια εμπειρία και το αντιμετωπίσατε κάπως ή κάτι βοηθούσε έστω, θα ήθελα να μάθω! 

εγω στην πρώτη εγκυμοσύνη είχα πολλούς εμετούς που άρχισαν από την 8 εβδομάδα και σταμάτησαν 16 εβδομάδα πέρασα ζόρικα εκεί το διάστημα δεν έβγαινα από το σπίτι και εχασα 2,5 κιλά από 58 πήγα 56 

το μωρακι σου δεν παθαίνει τίποτα πάντως από τους εμετούς 😊

το μόνο που μπορούσα να φάω τότε ήταν λίγα μακαρονια ψωμι γενικα μόνο υδατάνθρακα άντε και φέτα τίποτα αλλά άσε που τα έβγαζα κιολας μετά 

Εμένα μου είχαν πει να πίνω τσάι τζίντζερ για τις αναγούλες με λίγο λεμόνι εμένα προσωπικά δεν με βοήθησε άσε που δεν μου άρεσε κιολας 

και μετά άλλη λύση είναι με χάπι μπορεί να στο δώσει ο γιατρός αλλά εγω δεν θα στο πρότεινα γιατί μετά ο οργανισμός σου το συνηθίζει και δεν κόβετε εύκολα πρέπει να το κόψεις σιγά σιγά σταδιακά 

Μια άδεια από την δουλειά σου δεν μπορείς να πάρεις μια αναρρωτική;

τωρα είμαι 7 εβδομάδων εγκυος στο δεύτερο παιδάκι μου έχω αναγούλες αλλά εμετούς ακόμα δεν έχω είμαι περίεργη να δω πως θα πάει 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Elk είπε:

εγω στην πρώτη εγκυμοσύνη είχα πολλούς εμετούς που άρχισαν από την 8 εβδομάδα και σταμάτησαν 16 εβδομάδα πέρασα ζόρικα εκεί το διάστημα δεν έβγαινα από το σπίτι και εχασα 2,5 κιλά από 58 πήγα 56 

το μωρακι σου δεν παθαίνει τίποτα πάντως από τους εμετούς 😊

το μόνο που μπορούσα να φάω τότε ήταν λίγα μακαρονια ψωμι γενικα μόνο υδατάνθρακα άντε και φέτα τίποτα αλλά άσε που τα έβγαζα κιολας μετά 

Εμένα μου είχαν πει να πίνω τσάι τζίντζερ για τις αναγούλες με λίγο λεμόνι εμένα προσωπικά δεν με βοήθησε άσε που δεν μου άρεσε κιολας 

και μετά άλλη λύση είναι με χάπι μπορεί να στο δώσει ο γιατρός αλλά εγω δεν θα στο πρότεινα γιατί μετά ο οργανισμός σου το συνηθίζει και δεν κόβετε εύκολα πρέπει να το κόψεις σιγά σιγά σταδιακά 

Μια άδεια από την δουλειά σου δεν μπορείς να πάρεις μια αναρρωτική;

τωρα είμαι 7 εβδομάδων εγκυος στο δεύτερο παιδάκι μου έχω αναγούλες αλλά εμετούς ακόμα δεν έχω είμαι περίεργη να δω πως θα πάει 

Γεια!! Ελπίζω να είσαι καλά κ να συνεχίσεις έτσι!! 😃

Τζίντζερ μου είχε πει η καρδιολόγος μου να μην βάζω, για άσχετο λόγο, οπότε δεν μπορώ να το δοκιμάσω.

Μακαρόνια σκέτα μπορώ να φάω, ρύζι, κοτόπουλο, απλώς βλέπω να γίνονται αυτά η μόνη τροφή μου, μαζί με φρυγανιές και κουλούρια, κ ανησυχώ ότι δεν θα παίρνω θρεπτικά στοιχεία. Α κ γάλα μπορώ να πιω, αλλά μόνο το βράδυ, όχι το πρωί! Τουλάχιστον δεν κάνω εμετό και τα απογεύματα ηρεμώ, το πρωί κ την ώρα του μεσημεριανού είναι πιο έντονο. 

Χάπι και εγώ θα προσπαθήσω να αποφύγω, εκτός αν χειροτερέψει πολύ!

Ναι, θα μπορούσα να πάρω αναρρωτική, αλλά πρέπει να έχω κάποιον λόγο (με χαρτί γιατρού δλδ) κ δεν έχω αποφασίσει ακόμη πότε θα το ανακοινώσω, δεν θα ήθελα ακόμη! Σίγουρα πριν το 3μηνο, αλλά δεν ξέρω ακριβώς πότε, θέλω πρώτα να δω ότι πάει καλά η εγκυμοσύνη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 λεπτά, ο/η Vanilla_ είπε:

Γεια σας! Έχετε συμβουλές για την αντιμετώπιση της αναγούλας στην εγκυμοσύνη; 😐

Είμαι στην 6η προς 7η εβδομάδα και τις τελευταίες μέρες είμαι κάθε μέρα και χειρότερα. Το πρωί και το μεσημέρι, τα απογεύματα είμαι καλά. Δεν έχω ανακοινώσει την εγκυμοσύνη ακόμη στη δουλειά, γιατί είναι νωρίς, να δούμε ότι όλα πάνε καλά πρώτα, αλλά ξυπνάω και πρέπει να περιμένω περίπου μισή ώρα στο κρεβάτι μέχρι να μπορέσω να σηκωθώ, τρώω φρυγανιές πριν σηκωθώ για να νιώσω καλύτερα. Και στη δουλειά μου έρχεται έντονα να κάνω εμετό, αλλά κρατιέμαι, είναι και περιβάλλον που δεν επιτρέπεται να συμβεί κάτι τέτοιο και αυτό με αγχώνει πιο πολύ.  

Επίσης, χθες και σήμερα μου βρωμάνε όλα τα φαγητά, μόνο κοτόπουλο με ρύζι τρώω, τοστ (που πάλι μου μύρισε το ψωμί αλλά έκανα υπομονή) και φρυγανιές. Είναι κακό για το έμβρυο αν συνεχίσω έτσι; Γενικά δεν με παίρνει να χάσω βάρος. Και ανά διαστήματα έχω και θέμα με δυσκοιλιότητα άσχετα με την εγκυμοσύνη. Πίνω αρκετούς χυμούς πάντως και παίρνω βιταμίνες. Εμετούς δεν κάνω (ακόμη τουλάχιστον). Όσες είχατε τέτοιο θέμα, ποια φαγητά δεν σας ενοχλούσαν; Προσπαθώ να σκεφτώ τι θα ανεχόμουν να φάω. 

Αν έχετε παρόμοια εμπειρία και το αντιμετωπίσατε κάπως ή κάτι βοηθούσε έστω, θα ήθελα να μάθω! 

Γεια σου!! Είμαι νέο μέλος και δεν ξέρω πότε θα αναρτηθεί, αλλά θα παραθέσω τη δική μου εμπειρία. Είμαι κι εγώ έγκυος τώρα στην 6η εβδομάδα. Κι εγώ έχω αναγουλες αλλά όχι ακόμα εμετούς, και δεν ξέρω ακόμα πώς θα πάει... προς το παρόν είναι ναυτία, αλλά δεν με ενοχλεί το φαγητό και οι μυρωδιές. 

Στην πρώτη μου εγκυμοσύνη είχα ταλαιπωρηθεί πάρα πολύ από την 6η μέχρι την 16η εβδομάδα με πολλούς εμετούς, μεχρι και 10 την ημέρα. Είχα χάσει κάπου στα 5 κιλά... τα μόνα που έτρωγα ήταν τοστ, μπανάνα, γιαούρτι και κράκερ. Η γιατρός μου με είχε συμβουλέψει να πίνω σόδα αντί για νερό επειδή μου προκαλούσε εμετό, και με είχε βοηθήσει πολύ.

Το τσαι με τζίντζερ κι εμένα μου το είχαν πει, αλλά ούτε κι εμένα με είχε βοηθήσει καθόλου. 

Εγώ με αυτά θρεφομουν. Η γιατρός μου είχε πει ότι το μωρό ο,τι στοιχείο χρειάζεται για την ανάπτυξη του θα το πάρει από μένα έτσι κι αλλιώς. Και πως οι εμετοί είναι κατά τα άλλα ένα καλό σημάδι ότι η εγκυμοσύνη πάει καλά. Όταν θα περάσουν, θα μπορέσεις να κάνεις μια πιο ισορροπημένη διατροφή και να προσθέσεις τα θρεπτικά συστατικά που θέλεις. 

Όσο για τη δουλειά, με το που μου ερχόταν η αναγουλα, μασουλουσα λίγο κράκερ και ηρεμούσα. Μετά άρχισα να δουλεύω από το σπίτι.

Με το καλό να πάνε όλα καλά εύχομαι στις εγκυμοσύνες σας κορίτσια και να μην ταλαιπωρηθειτε πολύ!! 🙂🙂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Vanilla_ είπε:

Γεια!! Ελπίζω να είσαι καλά κ να συνεχίσεις έτσι!! 😃

Τζίντζερ μου είχε πει η καρδιολόγος μου να μην βάζω, για άσχετο λόγο, οπότε δεν μπορώ να το δοκιμάσω.

Μακαρόνια σκέτα μπορώ να φάω, ρύζι, κοτόπουλο, απλώς βλέπω να γίνονται αυτά η μόνη τροφή μου, μαζί με φρυγανιές και κουλούρια, κ ανησυχώ ότι δεν θα παίρνω θρεπτικά στοιχεία. Α κ γάλα μπορώ να πιω, αλλά μόνο το βράδυ, όχι το πρωί! Τουλάχιστον δεν κάνω εμετό και τα απογεύματα ηρεμώ, το πρωί κ την ώρα του μεσημεριανού είναι πιο έντονο. 

Χάπι και εγώ θα προσπαθήσω να αποφύγω, εκτός αν χειροτερέψει πολύ!

Ναι, θα μπορούσα να πάρω αναρρωτική, αλλά πρέπει να έχω κάποιον λόγο (με χαρτί γιατρού δλδ) κ δεν έχω αποφασίσει ακόμη πότε θα το ανακοινώσω, δεν θα ήθελα ακόμη! Σίγουρα πριν το 3μηνο, αλλά δεν ξέρω ακριβώς πότε, θέλω πρώτα να δω ότι πάει καλά η εγκυμοσύνη.

Κοιτα είναι μέχρι να περάσει το πρώτο τρίμηνο μετά θα τρως κανονικά μην σε ανησυχεί αυτό θα φτιάξει η διατροφη σου 

Το μόνο κακο που κάνει ο υδατάνθρακας είναι αν έχεις πρόβλημα με ζαχαρο 

Εγω ήμουν τόσο χάλια που δούλευα σε γραφείο 4 ωρο και την άφησα την δουλειά μου δεν μπορούσα να πηγαίνω παραιτήθηκα.. 

ισως θα μπορούσες να πας σε έναν παθολόγο να του πεις για την εγκυμοσύνη και να σου έδινε μια άδεια αλλά ας γραφει άλλον λόγο στο χαρτι μια γαστρεντερίτιδα ας πουμε που δικαιολογεί και τις αναγούλες 😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η Vanilla_ είπε:

Γεια σας! Έχετε συμβουλές για την αντιμετώπιση της αναγούλας στην εγκυμοσύνη; 😐

Είμαι στην 6η προς 7η εβδομάδα και τις τελευταίες μέρες είμαι κάθε μέρα και χειρότερα. Το πρωί και το μεσημέρι, τα απογεύματα είμαι καλά. Δεν έχω ανακοινώσει την εγκυμοσύνη ακόμη στη δουλειά, γιατί είναι νωρίς, να δούμε ότι όλα πάνε καλά πρώτα, αλλά ξυπνάω και πρέπει να περιμένω περίπου μισή ώρα στο κρεβάτι μέχρι να μπορέσω να σηκωθώ, τρώω φρυγανιές πριν σηκωθώ για να νιώσω καλύτερα. Και στη δουλειά μου έρχεται έντονα να κάνω εμετό, αλλά κρατιέμαι, είναι και περιβάλλον που δεν επιτρέπεται να συμβεί κάτι τέτοιο και αυτό με αγχώνει πιο πολύ.  

Επίσης, χθες και σήμερα μου βρωμάνε όλα τα φαγητά, μόνο κοτόπουλο με ρύζι τρώω, τοστ (που πάλι μου μύρισε το ψωμί αλλά έκανα υπομονή) και φρυγανιές. Είναι κακό για το έμβρυο αν συνεχίσω έτσι; Γενικά δεν με παίρνει να χάσω βάρος. Και ανά διαστήματα έχω και θέμα με δυσκοιλιότητα άσχετα με την εγκυμοσύνη. Πίνω αρκετούς χυμούς πάντως και παίρνω βιταμίνες. Εμετούς δεν κάνω (ακόμη τουλάχιστον). Όσες είχατε τέτοιο θέμα, ποια φαγητά δεν σας ενοχλούσαν; Προσπαθώ να σκεφτώ τι θα ανεχόμουν να φάω. 

Αν έχετε παρόμοια εμπειρία και το αντιμετωπίσατε κάπως ή κάτι βοηθούσε έστω, θα ήθελα να μάθω! 

Καλημέρα κορίτσι μου, υπομονή, μην ανησυχείς για το μωράκι σου δεν παθαινει τπτ! Εγω στην πρώτη εγκυμοσύνη είχα χάσει σχεδόν 10 κιλά το πρώτο τρίμηνο από τους εμετούς, και τώρα είμαι ίδια εβδομάδα με εσένα κ από την Δευτέρα παλι δεν μπορώ να φάω σχεδόν τπτ τα βγάζω όλα! Θα περάσει υπομονή!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Με το καλό το μωράκι σου κορίτσι μου!! 

Εμένα με έπιασαν ναυτίες από το τέλος της 5ης εβδομάδας μέχρι και που μπήκα στον 5ο μήνα. Εμετούς δεν είχα πάρα πολλούς, ίσως έναν κάθε μέρα ή κάθε δεύτερη μέρα. Αλλά οι ναυτίες ήταν εκεί ακόμα και στον ύπνο μου. Μπορούσα να φάω μόνο φρυγανιές και μπανάνες. Με ενοχλούσαν όλες μα όλες οι μυρωδιές, ακόμα και το αφρολουτρο και το απορρυπαντικό ρούχων. Τα φαγητά μου βρωμουσαν, το νερό μου προκαλούσε αναγουλα επίσης. Ο γιατρός μου είχε δώσει κάτι χάπια, κυρίως για να μπορώ να πίνω νερό που είναι απαραίτητο, αλλά δεν με βοήθησαν και πολύ. 

Το μωρό αυτά που είναι να τα πάρει, θα τα πάρει μην ανησυχείς καθόλου!! Εγώ σκέψου έφτασα μέχρι τον 5ο για να φάω σαν άνθρωπος και τώρα που πλησιάζω στο τέλος (είμαι 36 εβδομάδων) πάλι δεν τρώω καλά γιατί με έχουν πιάσει καούρες. Ωστόσο η μπέμπα είναι 2,5 κιλά και μεγαλώνει μια χαρά!

Θέλει υπομονή τωρα σε αυτή τη φάση αλλά μην απελπίζεσαι, θα περάσει ❣️❣️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα!!! Υπομονή κορίτσι και θα περάσει.. 

εμένα προσωπικά με βοηθούσαν οι στερεές τροφές.... ρύζι, μακαρόνια, πατάτες, κρέας....

δεν μπορούσα τα πιο υγρά...είχα ξεχάσει το γάλα, και τα νερόβραστα.... ακόμα και χόρτα με κολοκυθάκια βρασμένα μου προκαλούσαν αναγούλες και εμετούς... 

επίσης αν σε πιάσει να μην πίνεις πολύ νερό γιατί εγώ πρόσεξα ότι μετά γινόταν χειρότερα... μια δυο γουλίτσες ανά τέταρτο πχ... και σιγά σιγά... 

δοκίμασε και το μαστιχόνερο με λεμονάδα ή τζίντζερ... εμένα και αυτό αν και υγρό λίγο με ηρεμούσε... όχι να πιείς όλο το μπουκάλι όμως... λίγες γουλίτσες αν καταλαβαίνεις ότι αρχίζουν οι αναγούλες... 

φυσικά κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός και σιγά σιγά θα αρχίσεις να βλέπεις τι σε βοηθά και τι όχι... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστώ! Όσο περνάνε οι μέρες χειροτερεύω, κάνω κ εμετό πλέον, ζαλίζομαι (έχω έτσι κ αλλιώς χαμηλή πίεση) και δεν μπορώ να φάω τίποτα, μόνο φρυγανιές κ λίγο κοτόπουλο με ρύζι, κουλούρι, με το ζόρι όλα εκτός από τις φρυγανιές! Νερό μπορώ κ πίνω κανονικά, τους χυμούς που έπινα κάθε μέρα τους έκοψα δυστυχώς, με ανακατεύουν. Σήμερα θα πάω σε γυναικολόγο να δω κ τι μπορώ να κάνω, μήπως μου δώσει κάτι, γιατί δεν μπορώ να κάνω τίποτα όλη μέρα, αποφεύγω κόσμο (γιατί δεν το έχω πει ακόμη) κ στη δουλειά΄ δεν αντέχω, όλο φοβάμαι πότε θα κάνω εμετό! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...