Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μωράκια Μαρτίου 2024


Recommended Posts

στις On 16/9/2023 at 9:20 ΜΜ, ο/η AvocadoMama είπε:

Ποιες έχουν ΠΗΤ για τον Μάρτιο του 2024; Συζητάμε εδώ!

Καλημέρα!! Και είχα αρχίσει να απορώ πώς τα Μαρτάκια δεν έχουν φανεί ακόμα! 🥰

Θεωρητικά η ΠΗΤ μου είναι στις 11.3.2024! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η το χοντρό μπιζέλι είπε:

Καλημέρα!! Και είχα αρχίσει να απορώ πώς τα Μαρτάκια δεν έχουν φανεί ακόμα! 🥰

Θεωρητικά η ΠΗΤ μου είναι στις 11.3.2024! 

Η δική μου είναι στις 2.3.2024. Λένε ότι τα μαρτιακια είναι τρελιαρικα 😋

Που θα γεννήσετε;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 29 λεπτά, ο/η AvocadoMama είπε:

Η δική μου είναι στις 2.3.2024. Λένε ότι τα μαρτιακια είναι τρελιαρικα 😋

Που θα γεννήσετε;

Καλώς εχόντων στο ΜΗΤΕΡΑ φαντάζομαι, γιατί εκεί είναι ο γιατρός μας! Αν και ακόμη δεν έχουμε συζητήσει καν για όλα αυτά. Τώρα πήραμε μια ανάσα, κάναμε τη NIPT και ηρεμήσαμε λίγο!

Εσείς τα έχετε συζητήσει με το γιατρό σας τα διαδικαστικά;

Άντε με το καλό να αγκαλιάσουμε τα Μαρτάκια μας!! 😍

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 ώρες, ο/η το χοντρό μπιζέλι είπε:

Καλώς εχόντων στο ΜΗΤΕΡΑ φαντάζομαι, γιατί εκεί είναι ο γιατρός μας! Αν και ακόμη δεν έχουμε συζητήσει καν για όλα αυτά. Τώρα πήραμε μια ανάσα, κάναμε τη NIPT και ηρεμήσαμε λίγο!

Εσείς τα έχετε συζητήσει με το γιατρό σας τα διαδικαστικά;

Άντε με το καλό να αγκαλιάσουμε τα Μαρτάκια μας!! 😍

 

Χαίρομαι πολύ που πήγαν όλα καλά με το Nipt. ☺️ Από μέρα σε μέρα περιμένουμε κι εμείς τα αποτελέσματα του δικού μας Nipt για να πάρουμε μια ανάσα και να αρχίσουμε να συζητάμε πιο ανοιχτά για την εγκυμοσύνη με γνωστούς και φίλους. 

Εγώ μάλλον θα γεννήσω στη Ρέα λόγω γιατρού. Θα δούμε όμως γιατί υπάρχει μια σκέψη να αλλάξουμε γιατρό...

Ανυπομονώ για το τρελομαρτακι!

Μάθατε το φύλο; Είναι το πρώτο σας παιδάκι;

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η AvocadoMama είπε:

Χαίρομαι πολύ που πήγαν όλα καλά με το Nipt. ☺️ Από μέρα σε μέρα περιμένουμε κι εμείς τα αποτελέσματα του δικού μας Nipt για να πάρουμε μια ανάσα και να αρχίσουμε να συζητάμε πιο ανοιχτά για την εγκυμοσύνη με γνωστούς και φίλους. 

Εγώ μάλλον θα γεννήσω στη Ρέα λόγω γιατρού. Θα δούμε όμως γιατί υπάρχει μια σκέψη να αλλάξουμε γιατρό...

Ανυπομονώ για το τρελομαρτακι!

Μάθατε το φύλο; Είναι το πρώτο σας παιδάκι;

 

Με το καλό να μάθετε τα αποτελέσματα και να πετάξετε από χαρά, όπως έκανα και γω! Φαντάσου που από τη χαρά μου, δεν ρώτησα τον γιατρό για το φύλο εκείνη τη στιγμή! Ήδη από την αυχενική μας είχε πει η γιατρός ότι εικάζει πως είναι αγόρι, αυτό διέκρινε. Ε, το επιβεβαιώσαμε λοιπόν και με τη NIPT! Και γω και ο σύντροφός μου αυτό σκεφτόμασταν διαισθητικά, δεν ξέρω γιατί! Πάντως, επιβεβαιωθήκαμε και μεις!! 😊

Είναι το πρώτο μας παιδάκι, με τη δεύτερη προσπάθεια εξωσωματικής. Και στην πρώτη προσπάθεια έμεινα έγκυος, αλλά δυστυχώς κατέληξε σε βιοχημική αποβολή. 😢

Εμείς τα πήραμε τα αποτελέσματα της NIPT πιο νωρίς απ' ό,τι υπολογίζαμε. Και ξαφνιαστήκαμε! Αυτή η αναμονή δεν παλευόταν ρε γαμώτο. Ο γιατρός σου διέκρινε κάτι στην αυχενική και σου πρότεινε για NIPT;

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η το χοντρό μπιζέλι είπε:

Με το καλό να μάθετε τα αποτελέσματα και να πετάξετε από χαρά, όπως έκανα και γω! Φαντάσου που από τη χαρά μου, δεν ρώτησα τον γιατρό για το φύλο εκείνη τη στιγμή! Ήδη από την αυχενική μας είχε πει η γιατρός ότι εικάζει πως είναι αγόρι, αυτό διέκρινε. Ε, το επιβεβαιώσαμε λοιπόν και με τη NIPT! Και γω και ο σύντροφός μου αυτό σκεφτόμασταν διαισθητικά, δεν ξέρω γιατί! Πάντως, επιβεβαιωθήκαμε και μεις!! 😊

Είναι το πρώτο μας παιδάκι, με τη δεύτερη προσπάθεια εξωσωματικής. Και στην πρώτη προσπάθεια έμεινα έγκυος, αλλά δυστυχώς κατέληξε σε βιοχημική αποβολή. 😢

Εμείς τα πήραμε τα αποτελέσματα της NIPT πιο νωρίς απ' ό,τι υπολογίζαμε. Και ξαφνιαστήκαμε! Αυτή η αναμονή δεν παλευόταν ρε γαμώτο. Ο γιατρός σου διέκρινε κάτι στην αυχενική και σου πρότεινε για NIPT;

 

Όλα να πάνε τέλεια! Να έχεις μια όμορφη εγκυμοσύνη χωρίς άγχος στο εξής! Με το καλό ο μπεμπάκος!

Ο υπέρηχος και το papp-a ήταν άψογα στη δική μας περιπτωση. Έχω όμως πολύ αυξημένη χοριακή κι έτσι συστήθηκε περαιτέρω έλεγχος. Είναι το πρώτο παιδάκι και για εμάς, με φυσική σύλληψη, αλλά αρκετές επιπλοκές με αιμορραγίες σε όλη τη διάρκεια των 14 πρώτων εβδομάδων και υποχρεωτικό κλινοστατισμό. Ελπίζω ότι το Nipt θα βγει καλό και θα μας ανακουφίσει ώστε να το χαρούμε επιτέλους.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η AvocadoMama είπε:

Όλα να πάνε τέλεια! Να έχεις μια όμορφη εγκυμοσύνη χωρίς άγχος στο εξής! Με το καλό ο μπεμπάκος!

Ο υπέρηχος και το papp-a ήταν άψογα στη δική μας περιπτωση. Έχω όμως πολύ αυξημένη χοριακή κι έτσι συστήθηκε περαιτέρω έλεγχος. Είναι το πρώτο παιδάκι και για εμάς, με φυσική σύλληψη, αλλά αρκετές επιπλοκές με αιμορραγίες σε όλη τη διάρκεια των 14 πρώτων εβδομάδων και υποχρεωτικό κλινοστατισμό. Ελπίζω ότι το Nipt θα βγει καλό και θα μας ανακουφίσει ώστε να το χαρούμε επιτέλους.

Αμήν, όλα να πάνε καλά και να χαλαρώσεις! Πόση δύναμη ανακαλύπτουμε πως έχουμε;;!! Αντέχουμε!! Ομοίως και τα μωράκια μας!! Θα δεις, τα αποτελέσματα θα είναι μια χαρά!! Εμείς είχαμε την αυχενική διαφάνεια στα ανώτατα φυσιολογικά (2,5) και λόγω και της ηλικίας μου το ποσοστό ήταν αναμενόμενο να είναι μεγάλο σχετικά. Για την τρισωμία 21 είχαμε συνδυαστικά 1/790 οπότε είπαμε με τον γιατρό να το εξετάσουμε περαιτέρω, για να αποκλείσουμε κάθε πιθανότητα και να τσεκάρουμε και άλλα σύνδρομα. Ευτυχώς βγήκαν όλα αρνητικά και ηρεμήσαμε λίγο. Μέχρι τον επόμενο υπέρηχο βέβαια! Νομίζω πως μέχρι να αρχίσουμε να το νιώθουμε, θα την έχουμε την ανασφάλεια αν όλα είναι οκ! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η το χοντρό μπιζέλι είπε:

Αμήν, όλα να πάνε καλά και να χαλαρώσεις! Πόση δύναμη ανακαλύπτουμε πως έχουμε;;!! Αντέχουμε!! Ομοίως και τα μωράκια μας!! Θα δεις, τα αποτελέσματα θα είναι μια χαρά!! Εμείς είχαμε την αυχενική διαφάνεια στα ανώτατα φυσιολογικά (2,5) και λόγω και της ηλικίας μου το ποσοστό ήταν αναμενόμενο να είναι μεγάλο σχετικά. Για την τρισωμία 21 είχαμε συνδυαστικά 1/790 οπότε είπαμε με τον γιατρό να το εξετάσουμε περαιτέρω, για να αποκλείσουμε κάθε πιθανότητα και να τσεκάρουμε και άλλα σύνδρομα. Ευτυχώς βγήκαν όλα αρνητικά και ηρεμήσαμε λίγο. Μέχρι τον επόμενο υπέρηχο βέβαια! Νομίζω πως μέχρι να αρχίσουμε να το νιώθουμε, θα την έχουμε την ανασφάλεια αν όλα είναι οκ! 

Παραδόξως εγώ λόγω της κατάκλισης το νιώθω που και που και το βλέπω κάνει βουναλάκια στην κοιλιά μου. Αν δεν ήμουν στο κρεβάτι, μάλλον δεν θα το αντιλαμβανόμουν καν. Έχουμε πάρει κι ένα μικρό home doppler για να ακούμε την καρδούλα μέσα στη μέρα. Το ατιμο το άγχος δεν φεύγει όμως.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η AvocadoMama είπε:

Παραδόξως εγώ λόγω της κατάκλισης το νιώθω που και που και το βλέπω κάνει βουναλάκια στην κοιλιά μου. Αν δεν ήμουν στο κρεβάτι, μάλλον δεν θα το αντιλαμβανόμουν καν. Έχουμε πάρει κι ένα μικρό home doppler για να ακούμε την καρδούλα μέσα στη μέρα. Το ατιμο το άγχος δεν φεύγει όμως.

Εγώ είχα ήδη κοιλίτσα, οπότε δεν μπορώ να καταλάβω κάτι ακόμα. Βέβαια, παρατηρώ ότι έχει αλλάξει η μορφή της, είναι πιο σκληρή και μερικές φορές νομίζω πως έχει βολευτεί στα αριστερά! Μπορεί να είναι και ιδέα μου! Το πιο πιθανό!! 😁

Αυτό το home doppler που λες το σκέφτομαι και γω, αν και δεν το έχω ψάξει περαιτέρω. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 19/9/2023 at 12:41 ΜΜ, ο/η το χοντρό μπιζέλι είπε:

Εγώ είχα ήδη κοιλίτσα, οπότε δεν μπορώ να καταλάβω κάτι ακόμα. Βέβαια, παρατηρώ ότι έχει αλλάξει η μορφή της, είναι πιο σκληρή και μερικές φορές νομίζω πως έχει βολευτεί στα αριστερά! Μπορεί να είναι και ιδέα μου! Το πιο πιθανό!! 😁

Αυτό το home doppler που λες το σκέφτομαι και γω, αν και δεν το έχω ψάξει περαιτέρω. 

Το home doppler μας φάνηκε πολύ χρήσιμο ειδικά στο να ακούμε την καρδούλα όταν είχα αιμορραγίες. Πήραμε ένα πολύ οικονομικό από το hometest, που είναι και εγκεκριμένο από τον ΕΟΦ. 

Σήμερα βγήκε και το nipt μας! Έδειξε πολύ χαμηλό κίνδυνο για όλα τα σύνδρομα που εξετάζονται (κάναμε το φουλ πακέτο ελέγχου). Και το μπεμπάκι είναι... αγοράκι! Επιτέλους μια ανάσα αισιοδοξίας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η AvocadoMama είπε:

Το home doppler μας φάνηκε πολύ χρήσιμο ειδικά στο να ακούμε την καρδούλα όταν είχα αιμορραγίες. Πήραμε ένα πολύ οικονομικό από το hometest, που είναι και εγκεκριμένο από τον ΕΟΦ. 

Σήμερα βγήκε και το nipt μας! Έδειξε πολύ χαμηλό κίνδυνο για όλα τα σύνδρομα που εξετάζονται (κάναμε το φουλ πακέτο ελέγχου). Και το μπεμπάκι είναι... αγοράκι! Επιτέλους μια ανάσα αισιοδοξίας!

🥳🥳🥳🥳 Επιτέλους, ΑΝΑΣΑ!!! ❤️❤️ Και ένας ακόμα νεαρούλης στην παρέα!!

Το πιστεύεις ότι τώρα σε είχα στο μυαλό μου; Και έλεγα να στείλω ένα μήνυμα μήπως και βγήκαν τα αποτελέσματα! Με πρόλαβες!!!

Και μεις κάναμε το φουλ πακέτο, για να είμαστε σίγουροι!

Σκέφτομαι να πάρω ένα home doppler, αλλά μετά φοβάμαι πως θα αγχώνομαι όταν θα το χρησιμοποιώ! Και δεν ξέρω τι είναι καλύτερο τελικά.

Σε λίγες μέρες εμείς θα έχουμε τον υπέρηχο και ελπίζω να προχωρά καλά!! 🙏

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 43 λεπτά, ο/η το χοντρό μπιζέλι είπε:

🥳🥳🥳🥳 Επιτέλους, ΑΝΑΣΑ!!! ❤️❤️ Και ένας ακόμα νεαρούλης στην παρέα!!

Το πιστεύεις ότι τώρα σε είχα στο μυαλό μου; Και έλεγα να στείλω ένα μήνυμα μήπως και βγήκαν τα αποτελέσματα! Με πρόλαβες!!!

Και μεις κάναμε το φουλ πακέτο, για να είμαστε σίγουροι!

Σκέφτομαι να πάρω ένα home doppler, αλλά μετά φοβάμαι πως θα αγχώνομαι όταν θα το χρησιμοποιώ! Και δεν ξέρω τι είναι καλύτερο τελικά.

Σε λίγες μέρες εμείς θα έχουμε τον υπέρηχο και ελπίζω να προχωρά καλά!! 🙏

 

 

Όλα θα πάνε τέλεια με τον υπέρηχο! Στέλνω θετική μπεμπουλοενέργεια!

Αν έχεις στο μυαλό σου ότι μπορεί να μην το ακούσεις γιατί απλά δεν είσαι εξασκημένη στη χρήση του, είναι εντάξει, δεν είναι αγχωτικό. Εμείς πήγαμε το dopplerάκι στο γιατρό για να μας δείξει που περίπου θα ψάχνουμε στην κοιλιά. Δεν ειναι must-have πάντως!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 λεπτά, ο/η AvocadoMama είπε:

Όλα θα πάνε τέλεια με τον υπέρηχο! Στέλνω θετική μπεμπουλοενέργεια!

Αν έχεις στο μυαλό σου ότι μπορεί να μην το ακούσεις γιατί απλά δεν είσαι εξασκημένη στη χρήση του, είναι εντάξει, δεν είναι αγχωτικό. Εμείς πήγαμε το dopplerάκι στο γιατρό για να μας δείξει που περίπου θα ψάχνουμε στην κοιλιά. Δεν ειναι must-have πάντως!

 

❤️❤️❤️❤️

Και συ με το καλό!

Εγώ το πάω πίστα πίστα, λες και παίζω super Mario!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 4 weeks later...
στις On 19/9/2023 at 9:39 ΠΜ, ο/η το χοντρό μπιζέλι είπε:

Με το καλό να μάθετε τα αποτελέσματα και να πετάξετε από χαρά, όπως έκανα και γω! Φαντάσου που από τη χαρά μου, δεν ρώτησα τον γιατρό για το φύλο εκείνη τη στιγμή! Ήδη από την αυχενική μας είχε πει η γιατρός ότι εικάζει πως είναι αγόρι, αυτό διέκρινε. Ε, το επιβεβαιώσαμε λοιπόν και με τη NIPT! Και γω και ο σύντροφός μου αυτό σκεφτόμασταν διαισθητικά, δεν ξέρω γιατί! Πάντως, επιβεβαιωθήκαμε και μεις!! 😊

Είναι το πρώτο μας παιδάκι, με τη δεύτερη προσπάθεια εξωσωματικής. Και στην πρώτη προσπάθεια έμεινα έγκυος, αλλά δυστυχώς κατέληξε σε βιοχημική αποβολή. 😢

Εμείς τα πήραμε τα αποτελέσματα της NIPT πιο νωρίς απ' ό,τι υπολογίζαμε. Και ξαφνιαστήκαμε! Αυτή η αναμονή δεν παλευόταν ρε γαμώτο. Ο γιατρός σου διέκρινε κάτι στην αυχενική και σου πρότεινε για NIPT;

 

Καλησπερα!

Σε ποσες μερες πηρατε το nipt?

Εμενα μου το πηρε τη Δευτερα και το στελνουν Γερμανια. Δεν μου πε συγκεκριμενες μερες μονο οτι θα με παρει τηλεφωνο.

Εγω εκανα χτες το εμβολιο της γριπης το vaxigript.  Μου το συνεστησε ο γυναικολογος μου.

Εσεις το εχετε κανει?

Καλη και τελειομηνη εγκυμοσυνη σε ολα τα κοριτσια!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ένα γεια πέρασα να σας πω και με το καλό σε όλες ❤️

 

εχω κ εγώ ένα Μαρτάκι του 2022 

ειχα ανοίξει κ εγώ νήμα με τα Μαρτακια του 2022 κ γίναμε μια πολύ ωραία παρέα με τα κορίτσια που και εκτος  φόρουμ έχουμε φτιάξει ομάδα κ έχουμε επαφές  
 

ευχομαι κ σε εσάς το ίδιο! 
Να απολαύσετε την διαδρομή 

Να κυλήσουν όλα όμορφα κ να αγκαλιάσετε τα μαρτακια σας! ❤️❤️❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 ώρες, ο/η mariza85 είπε:

Καλησπερα!

Σε ποσες μερες πηρατε το nipt?

Εμενα μου το πηρε τη Δευτερα και το στελνουν Γερμανια. Δεν μου πε συγκεκριμενες μερες μονο οτι θα με παρει τηλεφωνο.

Εγω εκανα χτες το εμβολιο της γριπης το vaxigript.  Μου το συνεστησε ο γυναικολογος μου.

Εσεις το εχετε κανει?

Καλη και τελειομηνη εγκυμοσυνη σε ολα τα κοριτσια!

 

Καλημέρα! Εμάς πήγε Αμερική και μας ήρθαν τα αποτελέσματα σε μία βδομάδα. Τα αποτελέσματα τα έστειλαν στον γιατρό, οπότε εκείνος μας πήρε τηλ. για να μας πει τα νέα. Με το καλό να σας έρθουν και εσάς τα καλά αποτελέσματα! 🙏

Ακόμη ο γιατρός δεν μου έχει πει κάτι για εμβόλιο να πω την αλήθεια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η Xrisa95 είπε:

Ένα γεια πέρασα να σας πω και με το καλό σε όλες ❤️

 

εχω κ εγώ ένα Μαρτάκι του 2022 

ειχα ανοίξει κ εγώ νήμα με τα Μαρτακια του 2022 κ γίναμε μια πολύ ωραία παρέα με τα κορίτσια που και εκτος  φόρουμ έχουμε φτιάξει ομάδα κ έχουμε επαφές  
 

ευχομαι κ σε εσάς το ίδιο! 
Να απολαύσετε την διαδρομή 

Να κυλήσουν όλα όμορφα κ να αγκαλιάσετε τα μαρτακια σας! ❤️❤️❤️

Να 'σαι καλά, @Xrisa95 για τις ευχές σου!!! Να σου ζήσει το Μαρτάκι σου!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η το χοντρό μπιζέλι είπε:

Καλημέρα! Εμάς πήγε Αμερική και μας ήρθαν τα αποτελέσματα σε μία βδομάδα. Τα αποτελέσματα τα έστειλαν στον γιατρό, οπότε εκείνος μας πήρε τηλ. για να μας πει τα νέα. Με το καλό να σας έρθουν και εσάς τα καλά αποτελέσματα! 🙏

Ακόμη ο γιατρός δεν μου έχει πει κάτι για εμβόλιο να πω την αλήθεια.

Ευχαριστω πολυ!

Καλη και τελειομηνη εγκυμοσυνη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 20/10/2023 at 11:23 ΠΜ, ο/η mariza85 είπε:

Ευχαριστω πολυ!

Καλη και τελειομηνη εγκυμοσυνη!

Να 'σαι καλά!!! Και σε σένα εύχομαι να πάνε όλα έτσι ήρεμα και χαλαρά! Σε ποια βδομάδα είσαι;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η το χοντρό μπιζέλι είπε:

Να 'σαι καλά!!! Και σε σένα εύχομαι να πάνε όλα έτσι ήρεμα και χαλαρά! Σε ποια βδομάδα είσαι;

Ειμαι στην 16η εβδομαδα, εκτιμωμενη μερα τοκετου αρχες  Απριλιου.

Αλλα στη συζητηση για τα μωρακια του Μαρτιου δεν εχει κανει καποια nipt, καποιες δεν εχουν κανει αυχενικη, καποιες που εχουν κανει αυχενικη περιμενουν αποτελεσματα.

Εμενα ηταν καλη η αυχενικη αλλα ειμαι 38 ετων και ο γιατρος μου συνεστησε να κανω το nipt το veracity.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 ώρες, ο/η mariza85 είπε:

Ειμαι στην 16η εβδομαδα, εκτιμωμενη μερα τοκετου αρχες  Απριλιου.

Αλλα στη συζητηση για τα μωρακια του Μαρτιου δεν εχει κανει καποια nipt, καποιες δεν εχουν κανει αυχενικη, καποιες που εχουν κανει αυχενικη περιμενουν αποτελεσματα.

Εμενα ηταν καλη η αυχενικη αλλα ειμαι 38 ετων και ο γιατρος μου συνεστησε να κανω το nipt το veracity.

Όλα καλά θα 'ναι!! Σωστά έκρινε ο γιατρός να κάνετε και τη NIPΤ, δεν είναι κακό να επιβεβαιώσεις ότι όλα πάνε καλά! Βλέπεις, η ηλικία είναι σημαντική παράμετρος. Εφόσον συνολικά η αυχενική ήταν μια χαρά, να μην ανησυχείς καθόλου! Με το καλό τα αποτελέσματα με μια ήρεμη εγκυμοσύνη!! ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η το χοντρό μπιζέλι είπε:

Όλα καλά θα 'ναι!! Σωστά έκρινε ο γιατρός να κάνετε και τη NIPΤ, δεν είναι κακό να επιβεβαιώσεις ότι όλα πάνε καλά! Βλέπεις, η ηλικία είναι σημαντική παράμετρος. Εφόσον συνολικά η αυχενική ήταν μια χαρά, να μην ανησυχείς καθόλου! Με το καλό τα αποτελέσματα με μια ήρεμη εγκυμοσύνη!! ❤️

Ναι μακαρι!

Ευχαριστω πολυ!

Επισης καλή και τελειομηνη εγκυμοσυνη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...
στις On 22/10/2023 at 10:06 ΠΜ, ο/η το χοντρό μπιζέλι είπε:

Όλα καλά θα 'ναι!! Σωστά έκρινε ο γιατρός να κάνετε και τη NIPΤ, δεν είναι κακό να επιβεβαιώσεις ότι όλα πάνε καλά! Βλέπεις, η ηλικία είναι σημαντική παράμετρος. Εφόσον συνολικά η αυχενική ήταν μια χαρά, να μην ανησυχείς καθόλου! Με το καλό τα αποτελέσματα με μια ήρεμη εγκυμοσύνη!! ❤️

Καλημερα!

Εμενα βγηκε χτες μετα απο 14 μερες το nipt veracity και ειναι πολυ καλο  οποτε ειναι μια ανακουφιση γιατι σε συνδυασμο με τα φυσιολογικα ευρηματα στον υπερηχο γλιτωσα την αμνιοπαρακεντηση.

Μετα απο 3 αποβολες και ευτυχως και μια καλη εγκυμοσυνη που μας χαρισε τη μικρουλα μας τωρα φαινεται να πηγαινουν καλα τα πραγματα. Εχω ταλαιπωρηθει αρκετα στη προσπαθεια να μεγαλωσουμε την οικογενεια μας. Ειμαι και 38 ετων..

Την προηγουμενη βδομαδα ταλαιπωρηθηκα λιγο απο ναυτιες ενω μου ειχαν περασει.. και ειχα και συσπασεις αλλα τωρα νιωθω πολυ καλα ευτυχως!

Εσεις πως βιωνετε αυτο το διαστημα?

Παλια ειχαμε κανει γονιδιακο ελεγχο σε εμας τους μελλοντικους γονεις για γονιδια μεσογειακης αναιμιας και κυστικης ινωσης και ηταν καλα.

Εσας σας εχει προτεινει ο γιατρος καποιον αλλο γονιδιακο ελεγχο προληπτικα?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 ώρες, ο/η mariza85 είπε:

Καλημερα!

Εμενα βγηκε χτες μετα απο 14 μερες το nipt veracity και ειναι πολυ καλο  οποτε ειναι μια ανακουφιση γιατι σε συνδυασμο με τα φυσιολογικα ευρηματα στον υπερηχο γλιτωσα την αμνιοπαρακεντηση.

Μετα απο 3 αποβολες και ευτυχως και μια καλη εγκυμοσυνη που μας χαρισε τη μικρουλα μας τωρα φαινεται να πηγαινουν καλα τα πραγματα. Εχω ταλαιπωρηθει αρκετα στη προσπαθεια να μεγαλωσουμε την οικογενεια μας. Ειμαι και 38 ετων..

Την προηγουμενη βδομαδα ταλαιπωρηθηκα λιγο απο ναυτιες ενω μου ειχαν περασει.. και ειχα και συσπασεις αλλα τωρα νιωθω πολυ καλα ευτυχως!

Εσεις πως βιωνετε αυτο το διαστημα?

Παλια ειχαμε κανει γονιδιακο ελεγχο σε εμας τους μελλοντικους γονεις για γονιδια μεσογειακης αναιμιας και κυστικης ινωσης και ηταν καλα.

Εσας σας εχει προτεινει ο γιατρος καποιον αλλο γονιδιακο ελεγχο προληπτικα?

Πολύ χαίρομαι που τα αποτελέσματα είναι μια χαρά! Τώρα ήρθε η ώρα να απολαύσεις την εγκυμοσύνη σου! Η αλήθεια είναι ότι πάντα θα είμαστε στην τσίτα, αλλά όταν στις σημαντικές εξετάσεις όλα είναι καλά, δικαιούμαστε να χαλαρώσουμε! Εγώ έκλεισα πια την 21η βδομάδα, κάναμε και τη Β' Επιπέδου, όλα ήταν μια χαρά! Τον είδαμε, τον καμαρώσαμε και ανυπομονούμε να τον ξαναδούμε σε έναν μήνα περίπου! Ήδη έχει αρχίσει να δηλώνει την παρουσία του με κάτι ελαφρά χτυπηματάκια τύπου τοκ-τοκ είμαι και γω εδώ!!

Ευτυχώς το πρώτο τρίμηνο κύλησε ήρεμα από άποψη ενοχλήσεων. Δεν είχα σχεδόν τίποτα, μόνο λίγη καούρα και ρέψιμο. Αλλά τουλάχιστον έτσι καταλάβαινα ότι όλα είναι οκ! Και αυτά σταμάτησαν κάποια στιγμή, και τώρα, τις τελευταίες δύο βδομάδες ίσως και λίγο παραπάνω έχουν επανέλθει. Κυρίως το ρέψιμο! Συσπάσεις ευτυχώς δεν έχω, στις αρχές μόνο είχα ένα επεισόδιο που μου προκάλεσε αιμορραγία και φρικάραμε. Αλλά ευτυχώς όλα ήταν τελικά υπό έλεγχο.

Και εμείς έχουμε κάνει την εξέταση για τη μεσογειακή αναιμία και για την κυστική ίνωση. Κάποιον άλλο έλεγχο δεν έχω κάνει, πέρα από τη θρομβοφιλία, που την επιβεβαιώσαμε οπότε κάνω κάθε μέρα μία ένεση και ανά διαστήματα μια αιματολογική εξέταση για να τσεκάρουμε αν η δόση που παίρνω είναι επαρκής.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...