Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΑΠΟΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΤΕΣΤ ΩΟΡΡΗΞΙΑΣ


danai167

Recommended Posts

στις πριν 13 ώρες, ο/η Elk είπε:

Πολύ καλό το τεστ αλλά να κανείς και ένα αύριο για να δεις αν έπεσε η γραμμή γιατί εγω βγάζω 2 μερες θετικό τεστ αυτές τις μερες να έχεις επαφες και σε 2 βδομαδες να μας στείλεις το θετικό  εγκυμοσυνης 🥰

Mini update ☺️ 

 

Screenshot_2023-09-24-10-53-55-088_premom.eh.com.ehpremomapp-edit.jpg

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια από τη μέρα που έγραψα ήρθαν τα πάνω κάτω. Κόλλησα covid την 23η μερα του κυκλου μου (θυμίζω κύκλος 28-29 μερες) και εκδηλώθηκε με πυρετο max 38.8 και πονολαιμο. Αναγκαστικα πήρα 4 μερες ceclor και medrol. Σήμερα βγήκα αρνητική και είναι η τελευταία μέρα που σταμάτησα τα φάρμακα (είμαι στην 28η μερα του κυκλου). Θεωρητικά αύριο πρέπει να μου έρθει περιοδος και δεν έχω κανένα σύμπτωμα, ούτε πρηξιμο στο στήθος όπως κάθε φορά, ούτε αδιαθεσία. Τώρα δεν ξέρω αν πρεπει να χαρώ ή να τρέμω με τόσα φάρμακα που πήρα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 ώρες, ο/η danai167 είπε:

Κορίτσια από τη μέρα που έγραψα ήρθαν τα πάνω κάτω. Κόλλησα covid την 23η μερα του κυκλου μου (θυμίζω κύκλος 28-29 μερες) και εκδηλώθηκε με πυρετο max 38.8 και πονολαιμο. Αναγκαστικα πήρα 4 μερες ceclor και medrol. Σήμερα βγήκα αρνητική και είναι η τελευταία μέρα που σταμάτησα τα φάρμακα (είμαι στην 28η μερα του κυκλου). Θεωρητικά αύριο πρέπει να μου έρθει περιοδος και δεν έχω κανένα σύμπτωμα, ούτε πρηξιμο στο στήθος όπως κάθε φορά, ούτε αδιαθεσία. Τώρα δεν ξέρω αν πρεπει να χαρώ ή να τρέμω με τόσα φάρμακα που πήρα! 

Καλημέρα κορίτσι μου! Καταρχάς περαστικά!! για τα φάρμακα μην ανησυχείς! Τις πρώτες 2 βδομάδες της κύησης δεν επηρεάζει το έμβρυο ειδικά την 1η βδομάδα γιατί ουσιαστικά δεν υπάρχει έμβρυο! Είναι η εβδομάδα της εμφύτευσης! Έτσι μου είπε πει η γιατρός μου!!Όσο για την περίοδο υπάρχει πιθανότητα να χαλάσει ο κύκλος σου και από τον πυρετό και από τα φάρμακα! Αύριο μπορείς να κάνεις ένα τέστ εγκυμοσύνης να δεις μήπως όντως έγινε το θαύμα ♥️♥️!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 ώρες, ο/η danai167 είπε:

Κορίτσια από τη μέρα που έγραψα ήρθαν τα πάνω κάτω. Κόλλησα covid την 23η μερα του κυκλου μου (θυμίζω κύκλος 28-29 μερες) και εκδηλώθηκε με πυρετο max 38.8 και πονολαιμο. Αναγκαστικα πήρα 4 μερες ceclor και medrol. Σήμερα βγήκα αρνητική και είναι η τελευταία μέρα που σταμάτησα τα φάρμακα (είμαι στην 28η μερα του κυκλου). Θεωρητικά αύριο πρέπει να μου έρθει περιοδος και δεν έχω κανένα σύμπτωμα, ούτε πρηξιμο στο στήθος όπως κάθε φορά, ούτε αδιαθεσία. Τώρα δεν ξέρω αν πρεπει να χαρώ ή να τρέμω με τόσα φάρμακα που πήρα! 

Δεν έχει πρόβλημα να ξέρεις εγω αντιβίωση έπινα και είχα μείνει εγκυος στην πρώτη εγκυμοσύνη αύριο κανε ένα τεστ να δεις τι γίνεται εύχομαι να είναι θετικό 😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα σε 6 μέρες περιμένω την ακατανομαστη 30 με 33 μέρες κύκλου τα τεστακια ωοριξειας καθημερινά που κάνω είναι αχνα κανενα έντονη γραμμη

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η zizela είπε:

Καλησπέρα σε 6 μέρες περιμένω την ακατανομαστη 30 με 33 μέρες κύκλου τα τεστακια ωοριξειας καθημερινά που κάνω είναι αχνα κανενα έντονη γραμμη

Αν σε 6 μέρες περίμενες περίοδο τότε δεν υπάρχει λόγος να κάνεις τεστ ωορρηξίας γιατί έχει γίνει η ωορρηξία σου πριν 8 μέρες!! Εκτός και αν εννοείς ότι γενικά σε όλο το κύκλο δεν βρήκες θετικό τεστ ωορρηξίας!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η zizela είπε:

Καλησπέρα σε 6 μέρες περιμένω την ακατανομαστη 30 με 33 μέρες κύκλου τα τεστακια ωοριξειας καθημερινά που κάνω είναι αχνα κανενα έντονη γραμμη

Σε πια μέρα του κύκλου τα αρχισες ; Τα κανείς μεσημέρι την ίδια ώρα ; Περιμένεις 10’ λεπτά για να δεις το αποτέλεσμα ; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Elk είπε:

Σε πια μέρα του κύκλου τα αρχισες ; Τα κανείς μεσημέρι την ίδια ώρα ; Περιμένεις 10’ λεπτά για να δεις το αποτέλεσμα ; 

Επειδή έχω ανομαλο κύκλο ο γιατρός μου είπε να τα ξεκινήσω στις 20 μέρες του κυκλου  κάνω κάθε μέρα και βγαίνει σαν αχνό θετικο αλλά πρεπεινα είναι και οι 2 γραμμές εξίσου εντονες

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 26/9/2023 at 8:30 ΠΜ, ο/η zizela είπε:

Επειδή έχω ανομαλο κύκλο ο γιατρός μου είπε να τα ξεκινήσω στις 20 μέρες του κυκλου  κάνω κάθε μέρα και βγαίνει σαν αχνό θετικο αλλά πρεπεινα είναι και οι 2 γραμμές εξίσου εντονες

Συνήθως πότε σου έρχεται η περιοδος ; Νομιζω άργησες  να τα ξεκινήσεις τα τεστ.. θέλει νωρίτερα και εγω δεν έχω σταθερό κύκλο και τα ξεκινάω από την 13-14 μέρα και κάνω κάθε μέρα  την ίδια ώρα.. πρέπει οι γραμμές να είναι έντονες όταν είναι αχνη είναι αρνητικό 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Elk είπε:

Συνήθως πότε σου έρχεται η περιοδος ; Νομιζω άργησες  να τα ξεκινήσεις τα τεστ.. θέλει νωρίτερα και εγω δεν έχω σταθερό κύκλο και τα ξεκινάω από την 13-14 μέρα και κάνω κάθε μέρα  την ίδια ώρα.. πρέπει οι γραμμές να είναι έντονες όταν είναι αχνη είναι αρνητικό 

Η περίοδος έρχεται 27 28 29 30 δεν έχω σταθερό κύκλο και δεν ξέρω πότε ακριβός να τα κάνω 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η zizela είπε:

Η περίοδος έρχεται 27 28 29 30 δεν έχω σταθερό κύκλο και δεν ξέρω πότε ακριβός να τα κάνω 

Τότε θέλει πιο νωρίς να τα αρχίσεις 20 είναι αργά καλύτερα άρχισε από 10 ημέρα του κύκλου την πρώτη φορά για να την βρεις και μετά να ξέρεις περίπου ποτε να τα κανείς πχ αν την βρεις την 17 ημέρα του κύκλου θετικό να τα ξεκινάς 13 η μέρα του κύκλου σου τα τεστ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα 

θα ήθελα την γνώμη σας γιατί πρώτη φορά χρησιμοποιώ τεστ κ έχω μπερδευτεί 

 

αρχικά γεννησα το δεύτερο παιδάκι μου πριν 1μιση χρόνο ακριβώς κ η περίοδος μου ήρθε πρώτη φορά μετά τον τοκετο στις 29 Αυγούστου 

Πιο πριν είχα μόνο μια φορά περίοδο μετά τον πρώτο τοκετο κ εμεινα κατευθείαν έγκυος άρα γενικά έχω 5 χρόνια κοντά να αδιαθετήσω σταθερα για να ξέρω τον κύκλο μου 🙄

 

εκανα τεστ ωορρηξιας  16 του μήνα (19η μέρα του κύκλου) κ ήταν θετικό κ από τότε έκανα κάθε μέρα κ ήταν αρνητικά 

σήμερα είναι 31η μέρα του κύκλου κ έκανα 3 φορές τεστ σήμερα γιατί το πρώτο τεστ ωορρηξιας βγηκε  θετικό αλλά τα άλλα 2 αρνητικά 

Ανεβάζω  φωτό να δείτε έχει κ την ώρα που τα έκανα 

 

τώρα έχω πάλι ωορρηξια ή έχω κάνει κάτι λάθος ;;; 🥺 

 

 

ευχαριστώ παρά πολύ για οποιαδήποτε απάντηση κ για τον χρόνο σας να διαβάσετε το μνμ μου! 

IMG_2713.png

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 25/9/2023 at 8:02 ΠΜ, ο/η annitakianna είπε:

Καλημέρα κορίτσι μου! Καταρχάς περαστικά!! για τα φάρμακα μην ανησυχείς! Τις πρώτες 2 βδομάδες της κύησης δεν επηρεάζει το έμβρυο ειδικά την 1η βδομάδα γιατί ουσιαστικά δεν υπάρχει έμβρυο! Είναι η εβδομάδα της εμφύτευσης! Έτσι μου είπε πει η γιατρός μου!!Όσο για την περίοδο υπάρχει πιθανότητα να χαλάσει ο κύκλος σου και από τον πυρετό και από τα φάρμακα! Αύριο μπορείς να κάνεις ένα τέστ εγκυμοσύνης να δεις μήπως όντως έγινε το θαύμα ♥️♥️!!

Καλημέρα και πάλι! Αυτός ο μήνας ηταν γεμάτος ανατροπές τελικά!! Έκανα το τεστ τότε που μου το έγραψες και ηταν αρνητικό. Ωστόσο ακόμα δεν μου έχει έρθει περιοδος και ούτε νιώθω να έρχεται. Είμαι στην 34η μέρα (δηλαδή 6 μέρες καθυστέρηση με κυκλο 28-29 μερες). Χτες πήρα τη γυναικολόγο και μου έγραψε και έκανα μια χοριακη. Εντωμεταξύ είμαι τόσο καινούργια σε όλα αυτά που τώρα τα ανακαλύπτω!! Και έκανα και βγήκε 0.08. Δεν την πήρα τηλέφωνο σήμερα καθότι είναι και Σάββατο αλλά με τις τιμές που διάβασα διαπιστώνω ότι το 0.08 σημαινει πως δεν υπάρχει εγκυμοσυνη. Γιατί δεν μου έρχεται περιοδος; έχω αρχίσει να ανησυχώ μήπως έχω κάτι αλλο; Μπορει να επηρεάστηκε ο κύκλος μου από τα φάρμακα και τον κοβιντ; Εντωμεταξύ όλη την εβδομάδα ένιωθα περίεργα σαν να ζεσταινομουν υπερβολικά και ιδρωνα πολύ. Έχω αρχίσει να φοβάμαι...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Δε γνωρίζω ακριβώς τον λόγο, δε ξέρω να στο εξηγήσω αλλά στην εξωσωματική δεν είναι ασυνήθεις οι εξωμητριες κυήσεις.  Κουλό έτσι; Κι όμως.... 
    • Γειά σου κορίτσι μου! Καλώς ήρθες! Εδώ όλες έχουμε περάσει παρόμοιες καταστάσεις και σε καταλαβαίνουμε. Λυπαμαι για τις αποτυχιες... οι βιοχημικες είναι συνηθισμένες, δυστυχώς. Και εξωμητριες ακους ολο και πιο συχνα... Αλλα, να σε ρωτήσω, πώς σου προεκυψε εξωμητρια από εξωσωματικη; Η εξωσωματικη παρακάμπτει τις σαλπιγγες και απ αυτή την άποψη θεωρείται πιο ασφαλής, αφου η ετ γινεται απευθειας στη μητρα.  Σ αυτό που ρωτάς, να κάνεις όπως αισθάνεσαι. Αν δεν είσαι έτοιμη για νέα διέγερση, να προσπαθήσετε μόνοι σας. Σας δινει το οκ ο γιατρος; Η καλή ψυχολογία έχει μεγάλη σημασία στην εξωσωματικη, να μην πιεστεις, αν αισθάνεσαι κουρασμένη. Ύστερα είναι και το οικονομικό, που είναι υπολογίσιμο κόστος. Η ηλικία σου ποια ειναι;  Από την άλλη, σκέψου ότι τα κέντρα κλείνουν κάποια στιγμή τον Αυγουστο. Δηλαδή αν πατε τον Ιούνιο μονοι σας και δεν προκυψει, οριακά προλαβαίνετε τον Ιούλιο, αναλόγως και τις ημερομηνίες της περιόδου σου. Ζύγισε τα όλα αυτά. Πάντως ο ένας ή οι δύο μήνες δεν κάνουν την διαφορά. Εμεις εδω ειμαστε, όπου μπορούμε να βοηθήσουμε. Καλή επιτυχία.
    • @ditaki μωρε και γω εχω ενέργεια και εννοειταο δε με πήραν τα χρονια. Εσυ ομως εισαι ηδη εγκυος. Και η ολη διαδικασία της συλληψης εχει ενα αγχος. Απλα αλλο να εισαι πχ 32 και να προσπαθείς για 3ο και αλλο 36. Προσωπικά δεν εχω σκοπο να κανω ελευθερα πχ εφορου ζωης και όποτε ερθει. Αν ήμουν 32 πχ θα ελεγα οτι εχω μια 3τια ανετα μπροστα μου. Αντιθετως αν ειχα μονο ενα παιδι ναι θα προσπαθουσα οσο με επαιρνε. Και στα 40 μου ακομα. Και στα 40 φευγα. Αν ολα πήγαιναν καλα τωρα θα ειχα ηδη ενα ακομα μωρο. Αλλα τωρα δεδομενων των συνθηκων εχω ενα χρονο διάγραμμα. Αν ερθει μέχρι τότε καλως. Αν οχι παλι καλως.
    • @Elenaki12 λογικο ρε αγαπη να σπαζεσαι. Εμείς δουλευουμε βαρδιες κ μερικες φορες πεφτει να φευγει ο ενας για δουλειά πριν να γυρισει ο αλλος. Αστα. Με το καλο ο γαμος σας! Να σας πανε ολα τελεια!
    • Σας ευχαριστώ πολύ κορίτσια ! Δεν εύχομαι τίποτα άλλο από εκείνη τη μετά, να είμαστε καλά κ να έρθουν όλα όπως τα ονειρευόμαστε ! Με προτεραιότητα το μωράκι μας .. δυστυχώς το είδος της δουλειάς μου δεν μου επιτρέπει τέτοιες κινήσεις εύκολα, αλλά δεν ήθελα να χάσω κ αυτόν τον μήνα χωρίς λόγο! Κάνω τόσες θυσίες(καλή διατροφή, τεστ, συχνες επαφεσ Ακόμα κ πτώμα ) να το χάσω μόνο κ μόνο για τη δουλειά ;!;! Αν είναι να χαθεί ο μήνας να χαθεί από άλλες αιτίες όχι μόνο γιατί έχουμε κωλοδουλεια… συγγνώμη για αυτά που λέω αλλά με είχε πιάσει το παράπονο όταν είδα την κατακόκκινη γραμμή το μεσημέρι στο τεστ ωορρηξίας που πάλι έτυχε σε μέρα που δούλευα ..
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...