Μετάβαση σε περιεχόμενο

Ένας γλυκός Σεπτέμβρης έρχεται ξανά και εύχομαι μέσα στις κοιλίτσες μας μωράκια τσουπωτά 🍼🤰💕 🧿


Elk

Recommended Posts

στις πριν 1 ώρα, ο/η Girly είπε:

 

IMG_20230925_093847.jpg

Αααααααααα τρελενομαι!!!!!!!!!!!!!!!!!!!ναι ρε φίλε ναι το ήξερα...σε είπα εγώ κάνε ένα τεστ!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 λεπτά, ο/η cat12 είπε:

Μαρίνα μου ότι νιώθεις ότι είναι καλύτερο για σένα να κάνεις!!! Σου εύχομαι αυτήν την φορά να έρθει κ να μείνει 🥰🙏 Εγω από την άλλη 17η μέρα σήμερα κ δεν έχω σημάδια περιόδου... κ αρνητικοτατο τέστ... κ έχω αγχωθει τι έχει γίνει γιατί έγκυος δεν είμαι όπως φαίνεται 😞

17η από ωορρηξία; Έχεις γενικά σταθερό κύκλο; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 24 λεπτά, ο/η kokkinoskoufitsa είπε:

Δεν ξέρω ακριβώς πώς έγινε στη δική σου περίπτωση, εκεί που έκανα εγώ επέμβαση πάντως έγινε η εξής διαδικασία. Κατά τη διάρκεια της επέμβασης εντοπίζεται ενδομητρίωση, λαμβάνεται δείγμα και γίνεται μια πρώτη ιστολογική (ταχεία βιοψία, χρειάζεται μαξ 30' για αποτελέσματα) που επιβεβαιώνει ότι πρόκειται για ενδομητριωσικό ιστό. Συνεχίζει η επέμβαση κανονικά και σε δεύτερο χρόνο γίνεται η αναλυτική ιστολογική που παίρνεις τα αποτελέσματα σε κάποιες μέρες και έχει πιο λεπτομερή στοιχεία, εξετάζει αν υπάρχει κακοήθεια κλπ. Οπότε εγώ προσωπικά η ιστολογική που περίμενα, αφορούσε απλώς αν έχω κακοήθεια ή όχι. Δεν παρέλαβα αποτελέσματα γιατί έφυγα από αθήνα αλλά ζήτησα να τα στείλουν στο γυναικολόγο μου, εμένα με πηραν τηλ κ μου είπαν ότι η ιστολογική είναι καθαρή. Το ότι ήταν ενδομητρίωση είχε επιβεβαιωθεί από πριν, δε χρειαζόταν να αναφερθεί στην αναλυτική ιστολογική. Και γενικά απ' όσο ξέρω, και μόνο που γίνεται η λαπαροσκόπηση, επι τόπου μπορούν να διακρίνουν αν πρόκειται για ενδομητρίωση, δεν ξέρω περίπτωση που περίμεναν την ιστολογική για να το μάθουν! Αφού πάντα ο γιατρός στο λέει αμέσως μετά το χειρουργείο, αν ΄ήταν θα μας έλεγαν "αφαιρέθηκε κάτι αγνώστου προελεύσεως, σε μερικές μέρες θα μάθουμε τι ήταν". 

Στο πρακτικό του χειρουργείου σου τι γράφει; Εκεί λέει αναλυτικά τι έγινε, όχι στην ιστολογική. Στο πρακτικό γράφει τι εντοπίστηκε, σε τι έκταση, κατηγοριοποίηση της ενδομητρίωσης και με ποιο τρόπο αντιμετωπίστηκε.

Η ιστολογική μου αναφέρει μόνο την κύστη, τα εκατοστά, τι είδους είναι (ωχρού σωματίου) και ότι δεν υπάρχει κακοήθεια. Την παρέλαβα λίγες ώρες μετά το χειρουργείο. Ο γιατρός που με χειρούργησε υποψιάστηκε ενδομητρίωση γιατί η κύστη ήταν σοκολατοειδής. Άρα, σύμφωνα με τον καινούργιο γιατρό αυτό έπρεπε να αναφέρεται αν ήταν από ενδομητρίωση η κύστη. Αφού δόθηκε για έλεγχο.

Δεν ξέρω τι να πιστέψω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ κορίτσια...Σάββατο πρωί είχα θετικό τεστ....έκανα Σάββατο βράδυ... Κυριακή πρωί και Κυριακή βράδυ επαφές...πρώτη φορά το έκανα αυτό ..άκουσα την συμβουλή της @Raf123!!!!καλά αν πιάσει θα έρθεις να σε κεράσω αχχαχαχαχααχαχχα

Τώρα 2 weeks wait.. εχθές βράδυ και σήμερα το πρωί ήταν αρνητικό το τεστ ωορρηξίας...άρα έγινε....😁😁 

Από εμένα μην περιμένετε τεστ νωρίτερα από την καθυστέρηση...είπα θα περιμένω μια ημέρα καθυστέρησης και μετά θα κάνω ...το έδωσα υπόσχεση σε εμένα να μην ξαναμπώ σε αυτή την διαδικασία....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η marinamanoulitsa είπε:

Εγώ κορίτσια...Σάββατο πρωί είχα θετικό τεστ....έκανα Σάββατο βράδυ... Κυριακή πρωί και Κυριακή βράδυ επαφές...πρώτη φορά το έκανα αυτό ..άκουσα την συμβουλή της @Raf123!!!!καλά αν πιάσει θα έρθεις να σε κεράσω αχχαχαχαχααχαχχα

Τώρα 2 weeks wait.. εχθές βράδυ και σήμερα το πρωί ήταν αρνητικό το τεστ ωορρηξίας...άρα έγινε....😁😁 

Από εμένα μην περιμένετε τεστ νωρίτερα από την καθυστέρηση...είπα θα περιμένω μια ημέρα καθυστέρησης και μετά θα κάνω ...το έδωσα υπόσχεση σε εμένα να μην ξαναμπώ σε αυτή την διαδικασία....

Εγω θα έλεγα αν έχετε κουράγιο να κανείς και μια επαφή σήμερα  😊

Μακάρι σε 2 βδομαδες να μας στείλεις τα ευχάριστα 

Να κανείς όπως νιώθεις αν σε ταλαιπωρεί μην κανείς νωρίτερα και το πιο σωστό για να λενε την αλήθεια είναι να μην κανείς νωρίτερα 😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η marinamanoulitsa είπε:

Εγώ κορίτσια...Σάββατο πρωί είχα θετικό τεστ....έκανα Σάββατο βράδυ... Κυριακή πρωί και Κυριακή βράδυ επαφές...πρώτη φορά το έκανα αυτό ..άκουσα την συμβουλή της @Raf123!!!!καλά αν πιάσει θα έρθεις να σε κεράσω αχχαχαχαχααχαχχα

Τώρα 2 weeks wait.. εχθές βράδυ και σήμερα το πρωί ήταν αρνητικό το τεστ ωορρηξίας...άρα έγινε....😁😁 

Από εμένα μην περιμένετε τεστ νωρίτερα από την καθυστέρηση...είπα θα περιμένω μια ημέρα καθυστέρησης και μετά θα κάνω ...το έδωσα υπόσχεση σε εμένα να μην ξαναμπώ σε αυτή την διαδικασία....

Καλημέρα :) 

Μια απο τα ιδια κ εγω Σαββατο απογευματακι ειχα θετικο . Εκανα το ιδιο βραδυ , κυριακη πρωι , κυριακη βραδυ σημερα το πρωι και αν ολα πανε καλα και το βραδυ. Κ εμενα αρνητικο βγηκε μετα το τεστ ωορρηξιας επομενως οτι ειναι να γινει θα γινει . Την (υπερ) προσπαθεια μας την καναμε χαχαχα 

 

Εμεις λογικα μαζι περιμενουμε τωρα :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια να σας πω κ εγώ το άγχος μου; από εχθές έχω πιο ήπια συμπτώματα όσον αφορά ναυτιες κ εμετό κ έχω αρχίσει να ανησυχώ μήπως δεν είναι καλό σημάδι😐😐

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου σας ευχαριστώ όλες!!!! Μόλις γύρισα,πήγα για χοριακη. Σας ανεβάζω άλλη μια φωτό τωραα που στέγνωσε για τα καλά το τεστ. ☺️

IMG_20230925_110640.jpg

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Girly είπε:

Κορίτσια μου σας ευχαριστώ όλες!!!! Μόλις γύρισα,πήγα για χοριακη. Σας ανεβάζω άλλη μια φωτό τωραα που στέγνωσε για τα καλά το τεστ. ☺️

IMG_20230925_110640.jpg

Αχ άντε καλά αποτελέσματα 🙏🙏🙏🙏🙏 περιμένουμε ... πότε θα βγει η χοριακη;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η dimand είπε:

Καλημέρα :) 

Μια απο τα ιδια κ εγω Σαββατο απογευματακι ειχα θετικο . Εκανα το ιδιο βραδυ , κυριακη πρωι , κυριακη βραδυ σημερα το πρωι και αν ολα πανε καλα και το βραδυ. Κ εμενα αρνητικο βγηκε μετα το τεστ ωορρηξιας επομενως οτι ειναι να γινει θα γινει . Την (υπερ) προσπαθεια μας την καναμε χαχαχα 

 

Εμεις λογικα μαζι περιμενουμε τωρα :)

Ναιιιι μαζί περιμένουμε 😁 άντε άντε να μάθουμε τα ευχάριστα...7/10 δεν περιμένω....ο Οκτώβριος να μας κρύβει μια έκπληξη εύχομαι 🙏🙏

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η Girly είπε:

Κορίτσια μου σας ευχαριστώ όλες!!!! Μόλις γύρισα,πήγα για χοριακη. Σας ανεβάζω άλλη μια φωτό τωραα που στέγνωσε για τα καλά το τεστ. ☺️

IMG_20230925_110640.jpg

Αααχ αντε να χουμε ευχάριστα, πότε θα βγει σου ειπαν;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η marinamanoulitsa είπε:

Αχ άντε καλά αποτελέσματα 🙏🙏🙏🙏🙏 περιμένουμε ... πότε θα βγει η χοριακη;;;

Μου είπαν σε δύο τρεις ώρες!!! Έχω πάθει ταρακουλο αν και είχα κάποιες βάσιμες υποψίες..κάτι αρχήν είχα εκείνο το τεστ που κάτι φαινόταν αλλά την επόμενη μέρα που ξαναέκανα δεν έδειχνε τίποτα... έχω υγρά όλες τις μέρες και νιώθω συνεχώς υγρή ,το στήθος άρχισε να με πονά πολύ νωρίς ,τώρα υποχώρησε ο πόνος και ξαφνικά πρήστηκε λιγάκι. Η αλήθεια είναι πως σήμερα το έκανα γιατί εχω πολύ ελαφριά πονακια άσχετες ώρες εδώ και μέρες και είπα αν είναι κάτι θα δείξει σήμερα. Αλλά πίστευα ότι όπως κάθε φορά θα ήταν αρνητικό .. πριν 6 χρόνια είχα ένα τέτοιο θετικό τεστ σαν μεθαύριο ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η marinamanoulitsa είπε:

Ναιιιι μαζί περιμένουμε 😁 άντε άντε να μάθουμε τα ευχάριστα...7/10 δεν περιμένω....ο Οκτώβριος να μας κρύβει μια έκπληξη εύχομαι 🙏🙏

Εμενα κανονικα ηταν να ερθει 11/10, μολις εκανα το τεστ ωορρηξιας και βγηκε θετικο μου αλλαξε η εφαρμογη την αναμενομενη περιοδο σε 07-10 . 

Οποτε ειμαστε παρεουλα.

Εγω εχω πονακια ελαφρια , κατω δεξια οποτε υποψιαζομαι οτι απο εκει θα γινει . 

Μακαρι !!! Εχει και ο αντρας μου γενεθλια 03/10 ξερω οτι αυτο το δωρο θα ηταν οτι καλυτερο για εκεινον ❤️❤️ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 λεπτά, ο/η ΛΕΥΚΗ είπε:

Η ιστολογική μου αναφέρει μόνο την κύστη, τα εκατοστά, τι είδους είναι (ωχρού σωματίου) και ότι δεν υπάρχει κακοήθεια. Την παρέλαβα λίγες ώρες μετά το χειρουργείο. Ο γιατρός που με χειρούργησε υποψιάστηκε ενδομητρίωση γιατί η κύστη ήταν σοκολατοειδής. Άρα, σύμφωνα με τον καινούργιο γιατρό αυτό έπρεπε να αναφέρεται αν ήταν από ενδομητρίωση η κύστη. Αφού δόθηκε για έλεγχο.

Δεν ξέρω τι να πιστέψω

άλλο η κύστη ωχρού σωματίου και άλλο η σοκολατοειδής. Το κοινό τους είναι ότι και οι 2 έχουν μέσα αίμα.
Απλά στην περίπτωση της ενδομητρίωσης το αίμα είναι σκούρο καφέ, κ απο κει βγαίνει κ το όνομα σοκολατοειδής! Μήπως απλά μπερδεύτηκε ο γιατρός στην αρχική διάγνωση και ενώ ήταν απλά ωχρού σωματίου, την νόμισε για ενδομητρίωμα; 

Αν γράφει κύστη ωχρού σωματίου, δεν έχει καμία σχέση με ενδομητρίωση, είναι αυτό που λέει! Ένα ωχρό σωμάτιο που δεν αποβλήθηκε όταν έπρεπε και μετατράπηκε σε κύστη που γέμισε αίμα! Πολύ καλό αυτό, από το να ειχες σοκολατοειδή, πολύυυυ καλύτερα! Πάρτι έπρεπε να κάνεις...  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η Girly είπε:

Κορίτσια μου σας ευχαριστώ όλες!!!! Μόλις γύρισα,πήγα για χοριακη. Σας ανεβάζω άλλη μια φωτό τωραα που στέγνωσε για τα καλά το τεστ. ☺️

IMG_20230925_110640.jpg

ναι !!! τώρα ναι βλέπω κ εγώ!!!!!! Άντε να δούμε και τη χοριακή να μπει η βούλα!!! ❤️❤️❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 25 λεπτά, ο/η marinamanoulitsa είπε:

Εγώ κορίτσια...Σάββατο πρωί είχα θετικό τεστ....έκανα Σάββατο βράδυ... Κυριακή πρωί και Κυριακή βράδυ επαφές...πρώτη φορά το έκανα αυτό ..άκουσα την συμβουλή της @Raf123!!!!καλά αν πιάσει θα έρθεις να σε κεράσω αχχαχαχαχααχαχχα

Τώρα 2 weeks wait.. εχθές βράδυ και σήμερα το πρωί ήταν αρνητικό το τεστ ωορρηξίας...άρα έγινε....😁😁 

Από εμένα μην περιμένετε τεστ νωρίτερα από την καθυστέρηση...είπα θα περιμένω μια ημέρα καθυστέρησης και μετά θα κάνω ...το έδωσα υπόσχεση σε εμένα να μην ξαναμπώ σε αυτή την διαδικασία....

Καλά εσύ το γλεντισες για τα καλά!! 🥰🥰 μπράβο κορίτσι μου! Τι στο καλό αυτή τη φορά θα πετύχει με τέτοιες επαφές 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η Girly είπε:

Κορίτσια μου σας ευχαριστώ όλες!!!! Μόλις γύρισα,πήγα για χοριακη. Σας ανεβάζω άλλη μια φωτό τωραα που στέγνωσε για τα καλά το τεστ. ☺️

IMG_20230925_110640.jpg

Τωρα μεχρι και εγω την ειδα!! 🤓

αχ μπραβο κοριτσι μου ❤️❤️ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Girly είπε:

 

IMG_20230925_093847.jpg

καλημερααααααα!!!!!!!! έχω τρελαθειιιιιι!!!!! τη βλεπω τη γραμμουλα!!!! ΕΙΣΑΙ ΕΓΚΥΟΣ!!!!! 🎉🎉🎉🎉🎉🎉🎈🎈🎈🎈🎈🥰🥰🥰🥰να πανε ολα τελεια μεχρι τελους!!!! τρεξε για χοριακη και περιμενουμε εγαλο νουμερακι!!!! (αν και εισαι 2 μερες πριν την καθυστερηση οποτε μην απογοητευτεις αν ειναι ακομα 2ψηφιο)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 λεπτά, ο/η Girly είπε:

Κορίτσια μου σας ευχαριστώ όλες!!!! Μόλις γύρισα,πήγα για χοριακη. Σας ανεβάζω άλλη μια φωτό τωραα που στέγνωσε για τα καλά το τεστ. ☺️

IMG_20230925_110640.jpg

Κορίτσι μου σου εύχομαι μια μεγάλη χοριακη 🥳

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 λεπτά, ο/η Κατερίνα!!! είπε:

Κορίτσια να σας πω κ εγώ το άγχος μου; από εχθές έχω πιο ήπια συμπτώματα όσον αφορά ναυτιες κ εμετό κ έχω αρχίσει να ανησυχώ μήπως δεν είναι καλό σημάδι😐😐

Κορίτσι μου εγώ δεν έχω μείνει έγκυος ποτέ αλλά έχω ακούσει από κορίτσια ότι τα συμπτώματα πάνε και έρχονται!! Μην βάζεις στο νου σου το κακό! Από την άλλη για να μην αγχώνεσαι γιατί δεν παίρνεις τον γιατρό σου να πας στα γρήγορα για έναν υπέροχο?? Η αν δεν μπορεί αυτός να πας σε κάποιον άλλον 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η annitakianna είπε:

Κορίτσι μου εγώ δεν έχω μείνει έγκυος ποτέ αλλά έχω ακούσει από κορίτσια ότι τα συμπτώματα πάνε και έρχονται!! Μην βάζεις στο νου σου το κακό! Από την άλλη για να μην αγχώνεσαι γιατί δεν παίρνεις τον γιατρό σου να πας στα γρήγορα για έναν υπέροχο?? Η αν δεν μπορεί αυτός να πας σε κάποιον άλλον 

Ναι κ εγώ το σκέφτομαι αυτό ότι πάνε κ έρχονται, λέω να δώσω λίγο χρόνο να δω πως θα πάει η μέρα κ αύριο αν είμαι πάλι έτσι θα επικοινωνήσω μαζί του!! Αααχι το άγχος δεν τελειώνει ποτέ😐

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 λεπτά, ο/η kokkinoskoufitsa είπε:

άλλο η κύστη ωχρού σωματίου και άλλο η σοκολατοειδής. Το κοινό τους είναι ότι και οι 2 έχουν μέσα αίμα.
Απλά στην περίπτωση της ενδομητρίωσης το αίμα είναι σκούρο καφέ, κ απο κει βγαίνει κ το όνομα σοκολατοειδής! Μήπως απλά μπερδεύτηκε ο γιατρός στην αρχική διάγνωση και ενώ ήταν απλά ωχρού σωματίου, την νόμισε για ενδομητρίωμα; 

Αν γράφει κύστη ωχρού σωματίου, δεν έχει καμία σχέση με ενδομητρίωση, είναι αυτό που λέει! Ένα ωχρό σωμάτιο που δεν αποβλήθηκε όταν έπρεπε και μετατράπηκε σε κύστη που γέμισε αίμα! Πολύ καλό αυτό, από το να ειχες σοκολατοειδή, πολύυυυ καλύτερα! Πάρτι έπρεπε να κάνεις...  

Μα αυτό μου είπε και ο καινούργιος γιατρός. Θέλω να κάνω πάρτυ αλλά είμαι συγκρατημένη

Αχ δεν ξέρεις πόσο θάρρος παίρνω που τα ακούω και από αλλού

Σε ευχαριστω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 32 λεπτά, ο/η Κατερίνα!!! είπε:

Κορίτσια να σας πω κ εγώ το άγχος μου; από εχθές έχω πιο ήπια συμπτώματα όσον αφορά ναυτιες κ εμετό κ έχω αρχίσει να ανησυχώ μήπως δεν είναι καλό σημάδι😐😐

Κορίτσι μου οχι μην ανησυχείς. Από όσο ξέρω αυτά τα συμπτώματα σε κάποια φάση υποχωρούν δεν μένουν σε όλη την εγκυμοσύνη. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η ΛΕΥΚΗ είπε:

Μα αυτό μου είπε και ο καινούργιος γιατρός. Θέλω να κάνω πάρτυ αλλά είμαι συγκρατημένη

Αχ δεν ξέρεις πόσο θάρρος παίρνω που τα ακούω και από αλλού

Σε ευχαριστω

έτσι όπως τα γράφεις, θεωρώ εντελώς απίθανο να ήταν ενδομητρίωση. Είναι ξεκάθαρο, κύστη ωχρού σωματίου είναι ξεκάθαρα άλλο πράγμα, και πολύ πολύ πολύ λιγότερο σοβαρό!! Απ' ότι φαίνεται απλά έκανε λάθος ο γιατρός... Και να ξέρεις, δυστυχώς δύσκολα παραδέχονται το λάθος τους, ακόμα κ αν αυτό έχει επιπτώσεις στους ασθενείς!

Εμένα μια γυναικολόγος πριν 2 χρόνια με έτρεχε για περίπου 1 μήνα, είχε κάνει διάγνωση υδροσάλπιγγα, με τέντωσε σε κοκτέιλ αντιβιώσεων, έδωσα περίπου 800€ σε μεταφορικά αεροπλάνα πλοία διαγνωστικά κέντρα και ξενοδοχεία, για να μου πει στο τέλος που βγήκαν οι εξετάσεις καθαρές "θεωρώ ότι το προλάβαμε με την αντιβίωση και δε φάνηκε τίποτα στις εξετάσεις". Εκ των υστέρων έμαθα ότι η υδροσάλπιγγα δε διορθώνεται μόνη της, δεν προλαβαίνεις τίποτα με αντιβίωση, και αν υπάρχει υδροσάλπιγγα βγάζει μάτι. Σε 3 πήγα μετά από αυτό, όλοι μου είπαν ότι έκανε λάθος. Στη λαπαροσκόπηση επιβεβαιώθηκε ότι οι σάλπιγγές μου είναι υγιέστατες, διαβατές και κινητικότατες.

Τι είχα εν τέλει; Πρησμένο έντερο λόγω ενδομητρίωσης. Πού να παραδεχτεί τώρα γιατρός ότι μπέρδεψε τη σάλπιγγα με το έντερο; Και άντε να σε πείσει μετά ότι ΄εχει πτυχίο... 

(Εντάξει το δικό μου παραήταν ακραίο κ πρέπει να είναι πολύ άσχετη η συγκεκριμένη, εσένα απλά φαίνεται να μπέρδεψε 2 είδη κύστεων που μοιάζουν πολύ, δεν είναι το ίδιο.)

Κάνε λοιπόν...συγκρατημένο πάρτι και το σταυρό σου που το έμαθες!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η marinaP είπε:

Κορίτσι μου οχι μην ανησυχείς. Από όσο ξέρω αυτά τα συμπτώματα σε κάποια φάση υποχωρούν δεν μένουν σε όλη την εγκυμοσύνη. 

Ναι θεωρητικά υποχωρούν στο τελος του πρώτου τριμήνου, αλλά εγώ είμαι 7η βδομάδα τωρα😐 τι να πω θα φανεί, δεν τα θέλω εννοείται γτ είναι ζόρικα απλώς με παραξένεψε που μειωθηκαν! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Θα προσπαθήσω να χαλαρώσω και να μην το σκέφτομαι συνέχεια 🥴🙂 πάντως έτσι κι εμένα δεξιά ανεβαίνει πιο πολύ!!
    • Ωχ αγχωθηκα τωρα κι αλλο. Εμενα δεν εδωσε σημασία στο αιμάτωμα. Ουτε σαφή απάντηση απο που προέρχεται. Κατι για τόν φθαρτο μου ειπε. Οπως γράφει και στο αρχείο που μου εστειλες. Αλλα οκ... Ισως ηταν σκουντημα τωρα αυτο που έγινε  για να καταλάβω πως δεν τον πολυκαιει και για την έκβαση μου. Χθες φαντάσου δεν αναφερθηκε καν στο αιμάτωμα και τον ρώτησα εγω , ενω ηδη ειχε τελειώσει η εξέταση. Και μου εκανε κοιλιακό υπέρηχο για να το δει και φαινόταν καλύτερα εκει. Φαίνονταν αρκετά μεγαλος αλλα ουτε που ασχολήθηκε. Το μονο που μου ειπε ηταν πως αν η κυηση πήγαινε καλά, δεν θα τον απασχολούσε καν! Και τωρα το αρχείο που έστειλες γραφει αλλο. Εσενα τι σου ειπε; Είδες γράφει και για την προγεστερόνη ότι βοηθάει και οταν την Παρασκευή τον είχα ρωτήσει αν θα βοηθούσε μου ειχε πει οχι αλλα καλου κακου παρε 3 την ημερα. Ποσο στεναχωρηθηκα τωρα .. Οκ... Θα παρω τηλ τον αλλον γιατρό (αυτον της Γερμανίας) και θα ζητήσω ραντεβού εκτάκτως. Μπορεί και στο αιμάτωμα να οφείλεται αυτή η καθυστέρηση;;
    • Δεν ξέρω τι να σου πω.. μόνο από αυτά που μας αναφέρεις εμένα προσωπικά μου έχει προκαλέσει ανασφάλεια.. πόσο μάλλον να το βίωνα κιόλας... Μήπως να κάνεις διπλό υπέρηχο σε διαφορετικούς γιατρούς την ίδια μέρα για μεγαλύτερη ασφάλεια;; Σίγουρα όμως πρέπει να πάρεις άμεσα δεύτερη γνώμη για τα ultro.. μπορεί να μην αρκεί αυτή η ποσότητα για τη περίπτωση σου με τόσο αίμα.. και μόνο γιατρός μπορεί να στο πει.. εγώ δεν θα έχανα χρόνο, ακόμα και αν "δεν είχε νόημα" κατά τα λεγόμενα του συγκεκριμένου κυρίου, θα ήθελα να του δώσω τις καλύτερες δυνατές ελπίδες.. Για το αιμάτωμα με είχες ξαναρωτησει και όσο και να σε ευχαριστώ για την εμψύχωση απέφυγα να απαντήσω.. κυρίως γιατί δεν θέλω να εστιάζω στις αρνητικές στατιστικές και σίγουρα στο να τις μεταδίδω.. χθες είχε μεγαλώσει σε σχέση με δύο εβδομάδες πριν αν και λεπταίνει σε πάχος όπου πιθανότατα σημαίνει ότι απορροφάται σιγά σιγά λέει ο γιατρός.. λίγο που το έψαξα όταν το βρήκαμε, το αιμάτωμα προκαλείται από αποκόλληση του σάκου.. αυτά που διαβάζω είναι αρκετά τρομακτικά αλλά ευτυχώς ο γιατρός μου δεν έδειξε ποτέ να ανησυχεί.. και δεν ένοιωσα με αυτή την έννοια τον φόβο ίσως και που θα έπρεπε..  "Ορισμένοι ερευνητές προτείνουν ότι τα μικρά αιματώματα δεν επηρεάζουν την έκβαση της εγκυμοσύνης. Ωστόσο, άλλες μελέτες υποστηρίζουν την άποψη ότι η έκβαση της εγκυμοσύνης εξαρτάται από το μέγεθος του αιματώματος, την ηλικία της εγκύου και την ηλικία κύησης. Η κλινική σημασία μιας SCH (υποχοριονικό αιμάτωμα) στο πρώτο τρίμηνο μπορεί να προσδιορίσει έναν σημαντικό πληθυσμό εγκύων γυναικών με αυξημένο κίνδυνο δυσμενούς βραχυπρόθεσμης ή μακροχρόνιας εγκυμοσύνης, όπως: κολπική αιμορραγία, αποβολή, υπέρταση, προεκλαμψία, αποκόλληση πλακούντα, πρόωρο τοκετός, ενδομήτρια καθυστέρηση ανάπτυξης (IUGR), εμβρυϊκή δυσφορία, ενδομήτρια θνησιμότητα και περιγεννητική θνησιμότητα. Το θεραπευτικό αποτέλεσμα της ανάπαυσης στο κρεβάτι εξετάστηκε από μια μελέτη η οποία σημείωσε λιγότερες αυτόματες αμβλώσεις και υψηλότερα ποσοστά τελειόμηνης εγκυμοσύνης σε γυναίκες με ανάπαυση στο κρεβάτι." Ένα από τα paper που έγιναν και δημοσιεύθηκαν στην Ελλάδα:  p21-3-15.pdf
    • Είναι χειρότερο το πρωί κορίτσι μου και ειδικά τέτοιες ώρες. Ξεκουμπώνω το παντελόνι στην δουλειά. Δεν παίρνω προγεστερόνη.
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...