Μετάβαση σε περιεχόμενο

Ένας γλυκός Σεπτέμβρης έρχεται ξανά και εύχομαι μέσα στις κοιλίτσες μας μωράκια τσουπωτά 🍼🤰💕 🧿


Elk

Recommended Posts

στις πριν 42 λεπτά, ο/η Elli13 είπε:

Σε ευχαριστώ κορίτσι μου για την απάντηση σου, γιατί τώρα λόγω ορμονών τα διογκωνω πολύ στο κεφάλι μου και στεναχωρήθηκα αρκετά μπορώ να πω με τη σταση του. Ενώ γενικά ήταν πολύ υποστηρικτικός από την πρώτη ατυχία που είχαμε μέχρι και σε αυτήν την εγκυμοσύνη που με πρόσεχε σαν μωρό για να μην πάθω τίποτα. Και λέω τώρα που έχω το άγχος του τοκετού, έχω βαρύνει πολύ, δυσκολεύομαι ακόμα και να περπατήσω με τη θέση που έχει το μωρό χαμηλά, να αρχίσουν ξαφνικά γκρίνιες; Και έπεσα πολύ ψυχολογικά, ενώ ξέρω ότι τώρα πρέπει να είμαι ήρεμη. Μάλλον είναι και το δικό του άγχος όπως το λες...  

εμένα σκέψου ήταν ψηλά το μωρο και πάλι δεν μπορούσα να κάνω τίποτα όχι να έχει κατέβει και να νιώθεις και την πίεση κάτω χαμηλά που να περπατήσεις 

Εντάξει σίγουρα είναι οι ορμόνες και για αυτό έχεις και  πεσμένη ψυχολογία αλλά επειδή όπως λέει και η Eliza μετά θα είναι και το μωρο και αν θελήσεις να θηλάσεις αποκλειστικά χωρίς να θέλω να σε τρομάξω οι ορμόνες μας γίνονται λίγο χειρότερα από ότι ειναι και δυσκολεύει το πράγμα,  θέλει  υπομονή και ηρεμία οι δουλειές του σπιτιού θα μείνουν όλες πίσω (αν δεν έχεις βοήθεια) αλλά αυτά είναι δευτερεύον μπροστά στις ανάγκες του μωρού 

εμενα το παιδί είναι 12 μηνών και πάλι το σπίτι μου δεν προλαβαίνω να το φέρω βόλτα 🤷‍♀️

αν έχεις πέσει πάντως ψυχολογικά κανε μια κουβέντα με τον αντρα σου και πες του πως νιώθεις πιστεύω θα σε καταλαβει 🥰

Απλά εγω κατάλαβα σε εμένα όταν πήγα για γεννήσω πως είχα άγχος για το μωρο να πάνε όλα καλά να είναι εντάξει γιατί  γέννησα με καισαρική και με ολική ναρκωση και θα έχανα όλες τις πρωτες στιγμές της 

ο αντρας μου ξέρεις τι μου είπε ; Είχα άγχος για το μωρο να είναι όλα καλά αλλα είχα άγχος και για εσενα γιατί δεν ήξερα τι γινόταν μέσα στο χειρουργείο αν είσαι καλά.. 

Εκείνη την ώρα κατάλαβα ότι εγω για εμένα δεν είχα άγχος δεν σκέφτηκα ούτε μια στιγμή ότι μπορεί να πάθω κάτι ενώ ο αντρας μου είχε άγχος για της δυο μας να είμαστε καλά δεν είναι μικρή η πίεση που νιώθουν και αυτοί ίσως να μην το δείχνουν εύκολα να προσπαθούν να κρατήσουν τις ισορροπίες και να μας δίνουν κουράγιο 😊 ίσως η γκρίνια είναι ένας τρόπος να βγάζει το άγχος του και εκεινος όχι επειδή εσύ δεν τα κανείς όλα όπως πριν αλλα επειδή εκεινος να μην ξέρεις πως να διαχειριστεί αυτό που έρχεται 😊 Και αυτό που έρχεται είναι το ομορφότερο ουράνιο τόξο που θα έχεις δει ποτε 🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η marinamanoulitsa είπε:

Κορίτσια εχθές ήταν πολύ πιο αχνή η δεύτερη γραμμή...πάει να γίνει θετικό...να κάνω και ένα αργά το βράδυ λέτε;;;;

IMG20230922160636.jpg

Άστο καλυτερα να κανείς το πρωί ένα ακόμα τεστ επαφή σίγουρα να έχεις σήμερα 😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η marinaP είπε:

Από τη μια σκέφτομαι ότι δεν έπρεπε να κάνω αυτό το τεστ, τζάμπα χαρά Μ έδωσε. Από την άλλη σκέφτομαι αν έκανα πιο νωρίς το τέστ και ήταν όντως νέα εγκυμοσύνη ίσως να ξεκινούσα νωρίς τη προγεστερόνη μου και όλα να πήγαιναν καλύτερα. Πολλές σκέψεις άσκοπες βέβαια τώρα αλλά ... 

Μαρινα μου λυπαμαι παρα πολυ....😔 ειναι οργανισμοι και οργανισμοι... εμενα η χοριακη απο 21000 (η τελευταια που εκανα 1 βδομαδα πριν την αποξεση) επεσε σε 3 εβδομαδες περιπου στο 5. σε μια φιλη απο Οκτωβρη που εκανε αποξεση, της μηδενισε μετα τα Χμας.. ειναι μαλλον αναλογα τον οργανισμο.. τι να πω;; δεν υπαρχουν λογια. στελνω σφιχτη αγκαλια..🤗

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η Antonia2 είπε:

Μαρινα μου λυπαμαι παρα πολυ....😔 ειναι οργανισμοι και οργανισμοι... εμενα η χοριακη απο 21000 (η τελευταια που εκανα 1 βδομαδα πριν την αποξεση) επεσε σε 3 εβδομαδες περιπου στο 5. σε μια φιλη απο Οκτωβρη που εκανε αποξεση, της μηδενισε μετα τα Χμας.. ειναι μαλλον αναλογα τον οργανισμο.. τι να πω;; δεν υπαρχουν λογια. στελνω σφιχτη αγκαλια..🤗

Μάλλον και εγώ σαν τη φίλη σου... φαίνεται αργεί να μηδενίσει. Από την άλλη "χαίρομαι" γιατί όσο αργεί η περίοδος τοσο το καλύτερο για το πλάνο μου .. θα αφήσω αυτή τη περίοδο (που την κόβω να έρχεται τέλος του μήνα). Και στον επόμενο κύκλο (που θα με πάει Νοέμβριο) θα ξεκινήσω την επόμενη ετ. Προσπαθώ να δω τα θετικά από όλο αυτό. 

Δεν με επηρέασε ψυχολογικά όλο αυτό γιατί είναι τόσο πρόσφατη η αποβολή που ακόμη έχω την στεναχώρια για αυτήν, οπότε δεν άλλαξε κάτι για μένα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η marinaP είπε:

Μάλλον και εγώ σαν τη φίλη σου... φαίνεται αργεί να μηδενίσει. Από την άλλη "χαίρομαι" γιατί όσο αργεί η περίοδος τοσο το καλύτερο για το πλάνο μου .. θα αφήσω αυτή τη περίοδο (που την κόβω να έρχεται τέλος του μήνα). Και στον επόμενο κύκλο (που θα με πάει Νοέμβριο) θα ξεκινήσω την επόμενη ετ. Προσπαθώ να δω τα θετικά από όλο αυτό. 

Δεν με επηρέασε ψυχολογικά όλο αυτό γιατί είναι τόσο πρόσφατη η αποβολή που ακόμη έχω την στεναχώρια για αυτήν, οπότε δεν άλλαξε κάτι για μένα.

Μπραβο κοριτσι μου!!! Εισαι πολυ δυνατη κι ολα γινονται γ καλο!! Το σκεφτομαι κ γ τη δικη μου περιπτωση.. 

Εννοειται εχει κ τα θετικα του κ καλα κανεις κ το βλεπεις ετσι!! 

Εγω χθες εκλεισα ραντεβου με εξωσωματιστη τον αλλο μηνα κ ανυπομονω ν δω τι θ μου πει!! Θα του πω για υστεροσκοπηση και θελω πολυ ν δω ποια ειναι η γνωμη του.. πρεπει κι εμεις ν παρουμε δραστικα μετρα αφου δν ερχεται μονο του το σπορακι...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@marinamanoulitsaκαι εγώ θα έλεγα να έχεις και σήμερα επαφή ! Και αύριο μεσημεράκι νωρίς κάνε ένα ακόμη αν έχεις! 

Εγώ Κορίτσια ακόμη δεν έλαβα απάντηση από τον γιατρό ,λογικά μετά που κάνει ιατρείο θα απαντήσει..θα περιμένω.

Πάντως επειδή ο παλιός γιατρός που έκανα τις εξετάσεις στον Ιούλιο (ορμονικές)μου είχε πει απλά ,όλα καλά, σας τις στέλνω να δείτε μιας και παίζουν ρόλο στη συνολική εικόνα όπως καταλαβαίνω. Αν κάποια ξέρει να με διαφωτίσει, αναμένω!! 

 

IMG_20230922_185647.jpg

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Elli13 είπε:

Έτοιμη είμαι, αλλά όχι ψυχολογικά 😂😂 2,5 κιλά μας την έβγαλε χτες τη μπέμπα, κάναμε και καρδιοτοκογραφο και είναι όλα πολύ καλά. Δεν μας δίνει δείγματα για τοκετό πριν τις 40 εβδομάδες, δεν έχω καν συσπάσεις σε αυτή τη φάση, απλά έχει κατέβει χαμηλά στη λεκάνη, με το ζόρι της μέτρησε το κεφαλάκι. Κατά τα άλλα δυσκολεύομαι πολύ να κάνω το οτιδήποτε μέσα στο σπίτι και ο άντρας μου λίγο γκρινιάζει.. Έκανε υπομονή τόσους μήνες και βρήκε τώρα στην τελική ευθεία να τσινισει... άντρες 😂😂😂

Αχ κορίτσι μου εμένα ο άντρας μου δεν είχε καταλαβει ότι γεννάω κ είχε το μυαλό του στο σπίτι που τότε ετοιμάζαμε….έχει κ αυτος άγχος μη νομιζεις ειδικά τώρα στο τελος ισως να σκέφτεται πως θα είναι με το μωρό η σχέση σας, η σχέση του, τα βραδια σας…μη το μαλώνεις! 
 

εμενα αν κ ήταν χαμηλά το μωρό δεν είχα νιώσει ποτέ αυτό το βάρος που λένε οι περισσότερες έγκυες ότι δεν μπορούν να κάνουν δουλειες ή να περπατήσουν για πολύ…όποτε σε αυτό δε μπορώ να σε βοηθήσω! Αλλά θα σου πω ότι όσο λιγότερο άγχος εχεις τόσο πιο εύκολα θα έρθουν όλα!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η marinaP είπε:

Μάλλον και εγώ σαν τη φίλη σου... φαίνεται αργεί να μηδενίσει. Από την άλλη "χαίρομαι" γιατί όσο αργεί η περίοδος τοσο το καλύτερο για το πλάνο μου .. θα αφήσω αυτή τη περίοδο (που την κόβω να έρχεται τέλος του μήνα). Και στον επόμενο κύκλο (που θα με πάει Νοέμβριο) θα ξεκινήσω την επόμενη ετ. Προσπαθώ να δω τα θετικά από όλο αυτό. 

Δεν με επηρέασε ψυχολογικά όλο αυτό γιατί είναι τόσο πρόσφατη η αποβολή που ακόμη έχω την στεναχώρια για αυτήν, οπότε δεν άλλαξε κάτι για μένα.

Λυπαμαι που τελικά δεν ήταν εγκυμοσύνη…αλλά χαίρομαι που είσαι δυνατή κ δε σε επηρέασε!! Πάρε τον χρόνο σου κ όταν θα είσαι έτοιμη θα ξανά προσπαθήσεις  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπέρα κορίτσια μου, τι κάνετε πώς είστε;; 

Είχα να μπω μέρες στο φόρουμ και διάβαζα με κομμένη την ανάσα τα νέα της @marinaP μας... 

κορίτσι μου μην χάνεις την πίστη σου...  έχε πίστη στον εαυτό σου και στο σώμα σου και θα έρθει το σποράκι!! 

Σε άλλα νέα εγώ αδιαθέτισσα στις 18/9, 2 μέρες νωρίτερα απ ότι υπολόγιζα αλλά όλα καλά.. δεν περίμενα κάτι άλλο αυτό τον ΄μήνα...  έχω και α΄ρρωστη την μικρούλα μου αυτές τις μέρες και με επηρέασε κορίτσια... από τότε που άρχισαν και τα σχολεία νιώθω σαν να άνοιξαν και οι πύλες με τις ιώσεις... αχ τι μας περιμένει και αυτός ο Χειμώνας... εύχομαι ότι είναι να το περνάει ελαφρά και να μην ταλαιπωρούνται τα παιδάκια μας... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Antonia2 είπε:

Μπραβο κοριτσι μου!!! Εισαι πολυ δυνατη κι ολα γινονται γ καλο!! Το σκεφτομαι κ γ τη δικη μου περιπτωση.. 

Εννοειται εχει κ τα θετικα του κ καλα κανεις κ το βλεπεις ετσι!! 

Εγω χθες εκλεισα ραντεβου με εξωσωματιστη τον αλλο μηνα κ ανυπομονω ν δω τι θ μου πει!! Θα του πω για υστεροσκοπηση και θελω πολυ ν δω ποια ειναι η γνωμη του.. πρεπει κι εμεις ν παρουμε δραστικα μετρα αφου δν ερχεται μονο του το σπορακι...

Να το κάνεις κορίτσι μου. Εγώ πριν την εξωσωματική έκανα ότι απορίες είχα, μου έφυγαν όλες οι αμφιβολίες και εκεί είπα ξεκινάμε! Μου πήρε ένα χρόνο να το πάρω απόφαση σκέψου,αλλά τουλάχιστον το έκανα χωρίς να έχω την παραμικρή αμφιβολία ή απορία.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Elk είπε:

εμένα σκέψου ήταν ψηλά το μωρο και πάλι δεν μπορούσα να κάνω τίποτα όχι να έχει κατέβει και να νιώθεις και την πίεση κάτω χαμηλά που να περπατήσεις 

Εντάξει σίγουρα είναι οι ορμόνες και για αυτό έχεις και  πεσμένη ψυχολογία αλλά επειδή όπως λέει και η Eliza μετά θα είναι και το μωρο και αν θελήσεις να θηλάσεις αποκλειστικά χωρίς να θέλω να σε τρομάξω οι ορμόνες μας γίνονται λίγο χειρότερα από ότι ειναι και δυσκολεύει το πράγμα,  θέλει  υπομονή και ηρεμία οι δουλειές του σπιτιού θα μείνουν όλες πίσω (αν δεν έχεις βοήθεια) αλλά αυτά είναι δευτερεύον μπροστά στις ανάγκες του μωρού 

εμενα το παιδί είναι 12 μηνών και πάλι το σπίτι μου δεν προλαβαίνω να το φέρω βόλτα 🤷‍♀️

αν έχεις πέσει πάντως ψυχολογικά κανε μια κουβέντα με τον αντρα σου και πες του πως νιώθεις πιστεύω θα σε καταλαβει 🥰

Απλά εγω κατάλαβα σε εμένα όταν πήγα για γεννήσω πως είχα άγχος για το μωρο να πάνε όλα καλά να είναι εντάξει γιατί  γέννησα με καισαρική και με ολική ναρκωση και θα έχανα όλες τις πρωτες στιγμές της 

ο αντρας μου ξέρεις τι μου είπε ; Είχα άγχος για το μωρο να είναι όλα καλά αλλα είχα άγχος και για εσενα γιατί δεν ήξερα τι γινόταν μέσα στο χειρουργείο αν είσαι καλά.. 

Εκείνη την ώρα κατάλαβα ότι εγω για εμένα δεν είχα άγχος δεν σκέφτηκα ούτε μια στιγμή ότι μπορεί να πάθω κάτι ενώ ο αντρας μου είχε άγχος για της δυο μας να είμαστε καλά δεν είναι μικρή η πίεση που νιώθουν και αυτοί ίσως να μην το δείχνουν εύκολα να προσπαθούν να κρατήσουν τις ισορροπίες και να μας δίνουν κουράγιο 😊 ίσως η γκρίνια είναι ένας τρόπος να βγάζει το άγχος του και εκεινος όχι επειδή εσύ δεν τα κανείς όλα όπως πριν αλλα επειδή εκεινος να μην ξέρεις πως να διαχειριστεί αυτό που έρχεται 😊 Και αυτό που έρχεται είναι το ομορφότερο ουράνιο τόξο που θα έχεις δει ποτε 🥰

Όπως τα λες ακριβώς! Ποπό θυμάμαι κι εγώ όταν βγήκα από την καισαρική ήταν κλαμενος ο καψερος από το άγχος. Που γενικά δεν κλαίει, το παίζει άντρας σκληρός 😅

Και μετά φυσικά ανέλαβε όλες τις δουλειές και με τάιζε γιατί εγώ είχα το παιδί στο στήθος συνέχεια 😅 Ευτυχώς τώρα δεν θηλάζει τόσο πολύ και τόσο συχνά και αν είμαι τυχερή και κοιμηθεί το πρωί λίγο παραπάνω κάνω καμιά δουλειά στο σπίτι 🤣 Το σπίτι έρχεται πάντα δεύτερο. Έτσι κι αλλιώς οι δουλειές δεν τελειώνουν ποτέ!

@Elli13 θα μπει μαζί σου στον τοκετό;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου μόλις μου απάντησε ο γιατρός μου ότι η αμη είναι άψογη! Τα υπόλοιπα θα τα πούμε προφανώς από κοντά στον επόμενο κύκλο. Αχχχ πολύ χάρηκα τώρα! Νιώθω ότι θα τα καταφέρουμε και πάλι μαζί του! Ήταν το γούρι μας την πρώτη φορά!

Αυτά! Ήθελα να σας ενημερώσω! Τώρα θα σας αφήσω και πάω για τρέλες περιπέτειες με τον σύζυγο και ας μην είναι γόνιμες μέρες 😉😜😜

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Girly είπε:

Κορίτσια μου μόλις μου απάντησε ο γιατρός μου ότι η αμη είναι άψογη! Τα υπόλοιπα θα τα πούμε προφανώς από κοντά στον επόμενο κύκλο. Αχχχ πολύ χάρηκα τώρα! Νιώθω ότι θα τα καταφέρουμε και πάλι μαζί του! Ήταν το γούρι μας την πρώτη φορά!

Αυτά! Ήθελα να σας ενημερώσω! Τώρα θα σας αφήσω και πάω για τρέλες περιπέτειες με τον σύζυγο και ας μην είναι γόνιμες μέρες 😉😜😜

Μετά από τέτοια νέα είναι να μην πάτε για τρέλες?? Βουρ!!! 😁😁 Η ΑΜΗ σου είναι τέλεια!! Τι ηλικία έχεις αν επιτρέπεται; Αλλά και η fsh σου σούπερ! Πολύ σύντομα θα ακούσουμε τα ευχάριστα από σένα στάνταρ αυτό! Αν είναι οκ και ο σύντροφος!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@marinaP κορίτσι μου υπομονή λίγο ακόμη! Όπως λένε και τα κορίτσια εδώ έρχεσαι πιο κοντά στον στόχο σου!! ♥️♥️♥️ σε φιλώ πολύ!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Eliza Kats είπε:

Όπως τα λες ακριβώς! Ποπό θυμάμαι κι εγώ όταν βγήκα από την καισαρική ήταν κλαμενος ο καψερος από το άγχος. Που γενικά δεν κλαίει, το παίζει άντρας σκληρός 😅

Και μετά φυσικά ανέλαβε όλες τις δουλειές και με τάιζε γιατί εγώ είχα το παιδί στο στήθος συνέχεια 😅 Ευτυχώς τώρα δεν θηλάζει τόσο πολύ και τόσο συχνά και αν είμαι τυχερή και κοιμηθεί το πρωί λίγο παραπάνω κάνω καμιά δουλειά στο σπίτι 🤣 Το σπίτι έρχεται πάντα δεύτερο. Έτσι κι αλλιώς οι δουλειές δεν τελειώνουν ποτέ!

@Elli13 θα μπει μαζί σου στον τοκετό;

Ναι, έτσι λέμε να είναι μαζί μου.. Του είπε η μαία να κόψει τον ομφάλιο λώρο και τον έπιασε πανικός στη σκέψη 😂😂

@Raf123 έχετε όλες δίκιο τελικά, μου μίλησε μόνος του λέγοντας μου ότι δεν μπορεί να καταλάβει στο 100% πως είμαι τώρα που μπήκα στον μήνα μου και μου ζήτησε συγγνώμη. Είναι και λίγο ψυχαναγκαστικος με την καθαριότητα το πουλάκι μου, αλλά τώρα που θα έρθει το μωρό θα πρέπει να συνηθίσει την ακαταστασία είτε του αρέσει είτε όχι 🤷 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Elli13 είπε:

Ναι, έτσι λέμε να είναι μαζί μου.. Του είπε η μαία να κόψει τον ομφάλιο λώρο και τον έπιασε πανικός στη σκέψη 😂😂

@Raf123 έχετε όλες δίκιο τελικά, μου μίλησε μόνος του λέγοντας μου ότι δεν μπορεί να καταλάβει στο 100% πως είμαι τώρα που μπήκα στον μήνα μου και μου ζήτησε συγγνώμη. Είναι και λίγο ψυχαναγκαστικος με την καθαριότητα το πουλάκι μου, αλλά τώρα που θα έρθει το μωρό θα πρέπει να συνηθίσει την ακαταστασία είτε του αρέσει είτε όχι 🤷 

Εγώ που είμαι ψυχαναγκαστική με τη καθαριότητα μπορώ να τον καταλάβω άσε περασα δύσκολα που τα έβλεπα όλα άνω κάτω αλλά δε μπορείς κ να κανεις κάτι όταν σε ζητάει το μωρό… 

ολα καλά θα πάνε!! Μην αγχώνεσαι!! Κ εμένα τον έκοψε τον ομφάλιο λώρο πολύ συγκίνηση 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Elli13 είπε:

Ναι, έτσι λέμε να είναι μαζί μου.. Του είπε η μαία να κόψει τον ομφάλιο λώρο και τον έπιασε πανικός στη σκέψη 😂😂

@Raf123 έχετε όλες δίκιο τελικά, μου μίλησε μόνος του λέγοντας μου ότι δεν μπορεί να καταλάβει στο 100% πως είμαι τώρα που μπήκα στον μήνα μου και μου ζήτησε συγγνώμη. Είναι και λίγο ψυχαναγκαστικος με την καθαριότητα το πουλάκι μου, αλλά τώρα που θα έρθει το μωρό θα πρέπει να συνηθίσει την ακαταστασία είτε του αρέσει είτε όχι 🤷 

Καλημέρα κορίτσια 

Όλα καλά κορίτσι μου δεν μπορεί να το καταλαβει είναι λογικό δεν πειράζει θέλει υπομονή τώρα και από τις δυο πλευρές αλλά δυστηχως πες του ότι ο ψυχαναγκασμός του με την καθαριότητα θα πρέπει να μετριαστεί και να συνηθίζει σε ένα σπίτι ακατάστατο εκτός αν υπάρχει βοήθεια από καποια γιαγια ή να πάρετε μια κυρία να καθαρίζει 😊

εγω δεν κατάφερα να του κάνω αυτό το δώρο στο δικό μου αντρα να γεννήσω φυσιολογικά και να είναι μέσα να κόψει τον ομφάλιο λώρο το ήθελε παρά πολύ ο καλός μου 😕 

για αυτό θα είναι πολύ τυχερός αν το κάνει, θα είναι μαγική στιγμή 🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Elli13 είπε:

Ναι, έτσι λέμε να είναι μαζί μου.. Του είπε η μαία να κόψει τον ομφάλιο λώρο και τον έπιασε πανικός στη σκέψη 😂😂

@Raf123 έχετε όλες δίκιο τελικά, μου μίλησε μόνος του λέγοντας μου ότι δεν μπορεί να καταλάβει στο 100% πως είμαι τώρα που μπήκα στον μήνα μου και μου ζήτησε συγγνώμη. Είναι και λίγο ψυχαναγκαστικος με την καθαριότητα το πουλάκι μου, αλλά τώρα που θα έρθει το μωρό θα πρέπει να συνηθίσει την ακαταστασία είτε του αρέσει είτε όχι 🤷 

Έμενα και στις δύο γέννες ήταν δίπλα μου και έκοψε και το ομφάλιο λώρο 😁😁 16 ώρες στον πρώτο μου τοκετό και 12 ώρες στον δεύτερο....δίπλα μου βράχος! Θα δεις που θα το κάνει ..

Ναι ρε συ αγχώνονται και αυτοί ....εμένα στη γέννα είχε τρελό άγχος ειδικά στον πρώτο που με έβαλε με πρόκληση και δεν ήταν η ώρα του να βγει...και ταλεπωρηθηκα πάρα πολύ ...και εγώ και το μωρό...βγήκε μελανιασμενο το πουλάκι μου...είχε τρεις περιτυλιξεις στο λαιμό και δεν το είχε δει το σαινι ο γιατρός..και ζοριστηκε....

Με το καλό να σου πάνε όλα καλά..και με έναν πόνο...να γεννήσεις εύκολα!!!φιλιά πολλά 🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Girly είπε:

Κορίτσια μου μόλις μου απάντησε ο γιατρός μου ότι η αμη είναι άψογη! Τα υπόλοιπα θα τα πούμε προφανώς από κοντά στον επόμενο κύκλο. Αχχχ πολύ χάρηκα τώρα! Νιώθω ότι θα τα καταφέρουμε και πάλι μαζί του! Ήταν το γούρι μας την πρώτη φορά!

Αυτά! Ήθελα να σας ενημερώσω! Τώρα θα σας αφήσω και πάω για τρέλες περιπέτειες με τον σύζυγο και ας μην είναι γόνιμες μέρες 😉😜😜

Μπράβο όλα καλά δηλαδή τώρα για τις άλλες εξετάσεις που είχες βάλει να σου πω την αλήθεια δεν γνωριζω καθόλου εγω μόνο με την προλακτινη είχα πρόβλημα μόνο για εκείνη ξέρω 2 πράγματα αλλά εσενα βλέπω είναι στο 17 είναι καλή 😊

επειδή δεν κατάλαβα τον άλλαξες τον γιατρό σου ; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η marinamanoulitsa είπε:

Καλημέρα κορίτσια μου...σήμερα μου χαμογελασε😁😁😁 τέλεια έπεσε Σαββατοκύριακο η ωορρηξία 😀

Καλημέραααα τελειααα καλές επαφές ❤️❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 56 λεπτά, ο/η Elk είπε:

Μπράβο όλα καλά δηλαδή τώρα για τις άλλες εξετάσεις που είχες βάλει να σου πω την αλήθεια δεν γνωριζω καθόλου εγω μόνο με την προλακτινη είχα πρόβλημα μόνο για εκείνη ξέρω 2 πράγματα αλλά εσενα βλέπω είναι στο 17 είναι καλή 😊

επειδή δεν κατάλαβα τον άλλαξες τον γιατρό σου ; 

Καλημέρα!!! Ναι άλλαξα τον γιατρό μου ! Περιμένω να έρθει ο επόμενος κύκλος να πάω με όλες τις εξετάσεις εκεί κ να συζητήσουμε. Έχω επιστρέψει στον γιατρό με τον οποίο έκανα σαλπιγγγραφια κ υστεροσκοπιση κ μαζί του έμαθα ότι είμαι έγκυος..δε συνέχισα τότε όμως κυρίως γιατί ξεγενναει μονο ιδιωτικα κ εγώ ήθελα νοσοκομείο 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια.Εχω ένα προβληματισμό από χθες και θα ήθελα να το μοιραστώ μαζί σας για να μου πειτε αν δεν έχω καταλάβει κάτι καλά.Εχω κύκλο 30-31.Για τα κορίτσια που δεν ξέρουν την ιστορία μου ξεκιναω για εξωσωματική 9-10 Οκτωβρίου έχω πάρει τα φάρμακα κτλ.Επειδη η ελπίδα πεθαίνει τελευταία ελέγχω την ωορρηξία μου κάνω τεστακια hometest και προσπαθούμε φυσιολογικά όπως μας είπε και ο γιατρός να μην σταματήσουμε τις επαφές.Ξεκινησα λοιπόν από την Τετάρτη τα τεστ με το δεδομένο ότι έχω ωορρηξία την 17η μέρα.Χθες λοιπόν 14η μέρα Μ έδειξε την γραμμουλα κανονικά.Απο την ώρα που στην εμφανιζει δεν έρχεται σε 24-48 ώρες ; μπερδεύομαι;Δείτε και την φωτό.Τεταρτη Πέμπτη και Παρασκευή.

IMG_20230923_093544.jpg

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η marilouu είπε:

Καλημέρα κορίτσια.Εχω ένα προβληματισμό από χθες και θα ήθελα να το μοιραστώ μαζί σας για να μου πειτε αν δεν έχω καταλάβει κάτι καλά.Εχω κύκλο 30-31.Για τα κορίτσια που δεν ξέρουν την ιστορία μου ξεκιναω για εξωσωματική 9-10 Οκτωβρίου έχω πάρει τα φάρμακα κτλ.Επειδη η ελπίδα πεθαίνει τελευταία ελέγχω την ωορρηξία μου κάνω τεστακια hometest και προσπαθούμε φυσιολογικά όπως μας είπε και ο γιατρός να μην σταματήσουμε τις επαφές.Ξεκινησα λοιπόν από την Τετάρτη τα τεστ με το δεδομένο ότι έχω ωορρηξία την 17η μέρα.Χθες λοιπόν 14η μέρα Μ έδειξε την γραμμουλα κανονικά.Απο την ώρα που στην εμφανιζει δεν έρχεται σε 24-48 ώρες ; μπερδεύομαι;Δείτε και την φωτό.Τεταρτη Πέμπτη και Παρασκευή.

IMG_20230923_093544.jpg

Καλημέρα από όταν βγει θετικό θα πρέπει να εχεις επαφές για 3 μερες συνεχόμενες λένε!

Εκανες νωρις ωορρηξία αυτή τη φορά…

Εμένα η γιατρος μου, μου είπε αν βρω θετικό το πρωί να έχω επαφή το βράδυ το επόμενο πρωί σίγουρα κ το βράδυ ξανά, αν βρω θετικό το βράδυ να έχω επαφή το πρωί, το βράδυ κ ξανά το επόμενο πρωί…καλή επιτυχία μπορεί να μη χρειαστεί η εξωσωματική τελικά 💕

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η marilouu είπε:

Καλημέρα κορίτσια.Εχω ένα προβληματισμό από χθες και θα ήθελα να το μοιραστώ μαζί σας για να μου πειτε αν δεν έχω καταλάβει κάτι καλά.Εχω κύκλο 30-31.Για τα κορίτσια που δεν ξέρουν την ιστορία μου ξεκιναω για εξωσωματική 9-10 Οκτωβρίου έχω πάρει τα φάρμακα κτλ.Επειδη η ελπίδα πεθαίνει τελευταία ελέγχω την ωορρηξία μου κάνω τεστακια hometest και προσπαθούμε φυσιολογικά όπως μας είπε και ο γιατρός να μην σταματήσουμε τις επαφές.Ξεκινησα λοιπόν από την Τετάρτη τα τεστ με το δεδομένο ότι έχω ωορρηξία την 17η μέρα.Χθες λοιπόν 14η μέρα Μ έδειξε την γραμμουλα κανονικά.Απο την ώρα που στην εμφανιζει δεν έρχεται σε 24-48 ώρες ; μπερδεύομαι;Δείτε και την φωτό.Τεταρτη Πέμπτη και Παρασκευή.

IMG_20230923_093544.jpg

Εγω είχα 5 μερες συνεχόμενα επαφες μια μέρα πριν το θετικό και 4 μερες μετά για να είμαι σίγουρη 

σημερα εκανες άλλο τεστ να δεις αν έπεσε ; Πχ εγω είχα 2 μερες θετικό τεστ 

Όταν βρεις το θετικό τεστ σημάνει θα κανείς ωορρηξία 12-48 ώρες 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Θα προσπαθήσω να χαλαρώσω και να μην το σκέφτομαι συνέχεια 🥴🙂 πάντως έτσι κι εμένα δεξιά ανεβαίνει πιο πολύ!!
    • Ωχ αγχωθηκα τωρα κι αλλο. Εμενα δεν εδωσε σημασία στο αιμάτωμα. Ουτε σαφή απάντηση απο που προέρχεται. Κατι για τόν φθαρτο μου ειπε. Οπως γράφει και στο αρχείο που μου εστειλες. Αλλα οκ... Ισως ηταν σκουντημα τωρα αυτο που έγινε  για να καταλάβω πως δεν τον πολυκαιει και για την έκβαση μου. Χθες φαντάσου δεν αναφερθηκε καν στο αιμάτωμα και τον ρώτησα εγω , ενω ηδη ειχε τελειώσει η εξέταση. Και μου εκανε κοιλιακό υπέρηχο για να το δει και φαινόταν καλύτερα εκει. Φαίνονταν αρκετά μεγαλος αλλα ουτε που ασχολήθηκε. Το μονο που μου ειπε ηταν πως αν η κυηση πήγαινε καλά, δεν θα τον απασχολούσε καν! Και τωρα το αρχείο που έστειλες γραφει αλλο. Εσενα τι σου ειπε; Είδες γράφει και για την προγεστερόνη ότι βοηθάει και οταν την Παρασκευή τον είχα ρωτήσει αν θα βοηθούσε μου ειχε πει οχι αλλα καλου κακου παρε 3 την ημερα. Ποσο στεναχωρηθηκα τωρα .. Οκ... Θα παρω τηλ τον αλλον γιατρό (αυτον της Γερμανίας) και θα ζητήσω ραντεβού εκτάκτως. Μπορεί και στο αιμάτωμα να οφείλεται αυτή η καθυστέρηση;;
    • Δεν ξέρω τι να σου πω.. μόνο από αυτά που μας αναφέρεις εμένα προσωπικά μου έχει προκαλέσει ανασφάλεια.. πόσο μάλλον να το βίωνα κιόλας... Μήπως να κάνεις διπλό υπέρηχο σε διαφορετικούς γιατρούς την ίδια μέρα για μεγαλύτερη ασφάλεια;; Σίγουρα όμως πρέπει να πάρεις άμεσα δεύτερη γνώμη για τα ultro.. μπορεί να μην αρκεί αυτή η ποσότητα για τη περίπτωση σου με τόσο αίμα.. και μόνο γιατρός μπορεί να στο πει.. εγώ δεν θα έχανα χρόνο, ακόμα και αν "δεν είχε νόημα" κατά τα λεγόμενα του συγκεκριμένου κυρίου, θα ήθελα να του δώσω τις καλύτερες δυνατές ελπίδες.. Για το αιμάτωμα με είχες ξαναρωτησει και όσο και να σε ευχαριστώ για την εμψύχωση απέφυγα να απαντήσω.. κυρίως γιατί δεν θέλω να εστιάζω στις αρνητικές στατιστικές και σίγουρα στο να τις μεταδίδω.. χθες είχε μεγαλώσει σε σχέση με δύο εβδομάδες πριν αν και λεπταίνει σε πάχος όπου πιθανότατα σημαίνει ότι απορροφάται σιγά σιγά λέει ο γιατρός.. λίγο που το έψαξα όταν το βρήκαμε, το αιμάτωμα προκαλείται από αποκόλληση του σάκου.. αυτά που διαβάζω είναι αρκετά τρομακτικά αλλά ευτυχώς ο γιατρός μου δεν έδειξε ποτέ να ανησυχεί.. και δεν ένοιωσα με αυτή την έννοια τον φόβο ίσως και που θα έπρεπε..  "Ορισμένοι ερευνητές προτείνουν ότι τα μικρά αιματώματα δεν επηρεάζουν την έκβαση της εγκυμοσύνης. Ωστόσο, άλλες μελέτες υποστηρίζουν την άποψη ότι η έκβαση της εγκυμοσύνης εξαρτάται από το μέγεθος του αιματώματος, την ηλικία της εγκύου και την ηλικία κύησης. Η κλινική σημασία μιας SCH (υποχοριονικό αιμάτωμα) στο πρώτο τρίμηνο μπορεί να προσδιορίσει έναν σημαντικό πληθυσμό εγκύων γυναικών με αυξημένο κίνδυνο δυσμενούς βραχυπρόθεσμης ή μακροχρόνιας εγκυμοσύνης, όπως: κολπική αιμορραγία, αποβολή, υπέρταση, προεκλαμψία, αποκόλληση πλακούντα, πρόωρο τοκετός, ενδομήτρια καθυστέρηση ανάπτυξης (IUGR), εμβρυϊκή δυσφορία, ενδομήτρια θνησιμότητα και περιγεννητική θνησιμότητα. Το θεραπευτικό αποτέλεσμα της ανάπαυσης στο κρεβάτι εξετάστηκε από μια μελέτη η οποία σημείωσε λιγότερες αυτόματες αμβλώσεις και υψηλότερα ποσοστά τελειόμηνης εγκυμοσύνης σε γυναίκες με ανάπαυση στο κρεβάτι." Ένα από τα paper που έγιναν και δημοσιεύθηκαν στην Ελλάδα:  p21-3-15.pdf
    • Είναι χειρότερο το πρωί κορίτσι μου και ειδικά τέτοιες ώρες. Ξεκουμπώνω το παντελόνι στην δουλειά. Δεν παίρνω προγεστερόνη.
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...