Μετάβαση σε περιεχόμενο

Ένας γλυκός Σεπτέμβρης έρχεται ξανά και εύχομαι μέσα στις κοιλίτσες μας μωράκια τσουπωτά 🍼🤰💕 🧿


Elk

Recommended Posts

στις πριν 2 ώρες, ο/η Mary_piggy είπε:

Γεια σας κορίτσια! Μετά από πολύ καιρό σας ξαναγράφω γιατί πέρασα πάρα πολύ δύσκολα με διάφορα θέματα (εκτός της σύλληψης). Σήμερα πήγα στον γιατρό και πλέον κλείσαμε 1 χρόνο αποτυχημένων προσπαθειών. Μόλις μου έχει τελειώσει η περίοδος και μου είπε μόλις μου ξαναέρθει θα κάνω ορμονολογικές εξετάσεις και σαλπιγγοραφία. 

Για τα καφέ πριν την περίοδο (γιατί επέμεινα να μου πει εάν είναι φυσιολογικό) μου είπε ότι υπάρχει μία περίπτωση να είναι από θέμα ορμονών, δηλ. να έχω χαμηλή προγεστερόνη. 

Αυτά από εμένα, οπότε περιμένω 20 μέρες περίπου να μου ξαναέρθει για να ξεκινήσω το ψάξιμο.

Η ψυχολογία μου 💩 💩💩💩

γεια σου κοριτσι μου.. κι εγω σε σκεφτομουν γτ μας ειπες οτι ειχατε καποια οικογενειακα θεματα... ελπιζω να ειναι σε καλο δρομο η ακομη καλυτερα να λυθηκαν...

να κανεις τις εξετασεις σου και ολα θα πανε καλα! και η σαλπιγγογραφια βοηθαει πολυ!! εμενα φιλη μου με 1 κλειστη σαλπιγγα (το βρηκαν στη σαλπιγγογραφια) και μετριο σπερμα ο αντρας της και εμεινε μετα απο 1-2 μηνες εγκυος και τωρα εχει ενα μπεμπη 6 μηνων!!! η σαλπιγγογραφια καθαριζει το δρομο των σπερματοζωαριων και φτανουν πιο γρηγορα στο ωαριο!!🎯 think positive!

αχ κι εγω εχω καφε αλλα η προγεστερονη μου μια χαρα ειναι.. κανονικα θα επρεπε να σου ζητησει να κανει αιματολογικη εξεταση για την προγεστερονη (νομιζω 7 μερες μετα την ωορρηξια την κανεις)...

στις πριν 2 ώρες, ο/η Elk είπε:

Κορίτσια τελικά δεν έχω καλά νέα δεν άκουσα καρδιά φαινόταν να χτυπάει αλλά δεν είχαμε ήχο που πάει να πει δεν μεγάλωσε είναι μικρό…  θα πάω Δευτέρα να το ξανά δούμε μήπως αλλάξει κάτι και μετά να το αφαιρέσουμε 

δεν το περίμενα είναι η αλήθεια αλλά δεν πειράζει.. 

λυπαμαι παρα πολυ κοριτσι μου... εχε πιστη στο σπορακι σου και βοηθα το οπως μπορεις. μεγαλη αγκαλια απο μενα 🤗

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Rainbow8 είπε:

Γλυκιά μου μην απογοητευεσαι,μια φίλη μου που έχει μεγαλύτερο κύκλο φτάνει μέχρι και 34 ημέρες,όταν ητανε έγκυος είχανε δει καρδούλα που είχε σχηματιστεί και χτυπούσε κιολας αλλά δεν είχε ήχο και αυτή.και της είπε ο γιατρός της να πάει σε μια εβδομάδα και τελικά άκουσε και όλα καλά.γεννησε το μωρακι της.εσυ τι κύκλο έχεις;

Εγω επειδή θηλάζω δεν έχω σταθερό κύκλο έφευγα πάνω από 40 

τωρα είναι 8 εβδομάδων & 3 μερες το μωρο δεν συμβαδίζει με την βδομαδα που είμαι είναι πίσω 

Του ειπα επισης  ποτε έχω θετικό τεστ ωορρηξιας και ποτε πιστεύω πως έγινε η σύλληψη με βάση τις επαφες μας πάλι η απάντηση του είναι ότι είναι μικρό δεν έχει αναπτυχθεί 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 47 λεπτά, ο/η Girly είπε:

Όχι ρε κορίτσι μου γλυκό, μην προδικαζουμε τίποτα ακόμη! Η φύση ξέρει καλύτερα φυσικά αλλά εφόσον είναι ξεκάθαρο ότι η καρδιά πάλλεται σκέψου σοβαρά να πάρεις την προγεστερόνη. Βοήθησε το μέχρι τελευταία στιγμή,μπορεί να τα καταφέρει! Αν οι πιθανότητες ήταν λιγότερες σίγουρα και ο γιατρός δενθ; σου έδινε ούτε προγεστερόνη ούτε τίποτα.. τα συμπτώματα για μένα δε παίζουν κανένα ρόλο ειλικρινά. Δεν είχα σύμπτωματα στην εγκυμοσύνη μου και τώρα ο γιος μου είναι δόξα τον Θεό 5 χρόνων. Επίσης να ρωτήσω κάτι, σου είπε ο γιατρός ότι εφόσον θα πάρεις προγεστερόνη θα ήταν καλό να μη θηλάζεις? Υπάρχουν όντως αντενδείξεις στα utrogestan σε θηλάζουσες ή είναι κάτι που από μόνη σου φοβάσαι? Μη προδικάζεις μωρέ την κατάσταση όσο και αν λυπάσαι για την εξέλιξη αυτή τη στιγμή. Τίποτα δεν έχει χαθεί ακόμη

Τι να πω βρε κορίτσια προτιμάω να αφήσω την φύση να κάνει αυτό που ξέρει αν μου την έδινε από την αρχή την προγεστερονη να το κατάλαβω να την παρω αλλά τώρα τι να την κάνω;

θα μου μεγαλώσει το παιδί με τα 3 χάπια που θα παρω ; Ή θα κάνει την καρδιά του να χτυπάει πιο δυνατά ; 
οποτε τα αφήνω έτσι και ότι γίνει 

Ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια 😊 η αλήθεια είναι ότι ψυχολογικά είμαι οκ με αυτό που έγινε αλλά αυτό που με φοβίζει τώρα είναι η επέμβαση αυτό σκέφτομαι πως θα πάω Αθήνα να την κάνω 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Elk είπε:

Μια εκδοχή που πιστεύω πως έχει συμβεί είναι ότι η προλακτινη μου επειδή θηλάζω εμποδιζει την ανάπτυξη του εμβρύου.. μου το είπε και εκεινος στο πρώτο ραντεβού που βρεθηκαμε ότι μέχρι να ακούσουμε καρδιά η προλακτινη δεν βοηθάει το έμβρυο  

Το πρόβλημα είναι τώρα τι θα κάνω από εδώ και πέρα… ο γιατρός μου είπε η θα περιμένω να το αποβάλει ο οργανισμός από μόνος του αλλά υπάρχει φόβος μην πάθω καμία μόλυνση ή να πάω Αθήνα Ιασώ να το αφαιρέσουμε και δεν ξέρω τι να κάνω τώρα περα από το θέμα χρημάτων που θέλει 700 ευρώ είναι ότι θα με ναρκωσουν πάλι και φοβαμαι λίγο την όλη διαδικασία 

 Έχω κάνει τρεις αποξεσεις...δεν είναι τίποτα...μην φοβάσαι!!!!ο τελευταίος γιατρός δεν με καθάρισε καλά και έπαθα τρελή Αιμορραγία... γνώμη μου να σε καθαρίσουν καλά 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η Elk είπε:

Τι να πω βρε κορίτσια προτιμάω να αφήσω την φύση να κάνει αυτό που ξέρει αν μου την έδινε από την αρχή την προγεστερονη να το κατάλαβω να την παρω αλλά τώρα τι να την κάνω;

θα μου μεγαλώσει το παιδί με τα 3 χάπια που θα παρω ; Ή θα κάνει την καρδιά του να χτυπάει πιο δυνατά ; 
οποτε τα αφήνω έτσι και ότι γίνει 

Ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια 😊 η αλήθεια είναι ότι ψυχολογικά είμαι οκ με αυτό που έγινε αλλά αυτό που με φοβίζει τώρα είναι η επέμβαση αυτό σκέφτομαι πως θα πάω Αθήνα να την κάνω 

Κοίταξε δεν μπορεί χωρίς λόγο να σου δώσει προγεστερόνη. Και εγώ πήρα περίπου στην βδομάδα που είσαι προγεστερόνη κολπική για μια βδομάδα. Και ναι βοήθησε στο πρόβλημα που είχα. Για να στο είπε σίγουρα κάπου θα βοηθήσει. Δε πιστεύω ότι θα σου έδινε οτιδήποτε (εφόσον θηλάζεις κιόλας) αν δεν πίστευε ότι αυτό που θα δώσει θα βοηθήσει. Σου μίλησε για 50/50 πιθανότητες.δεν είναι λίγες! Αν θέλεις πριν πάρεις οριστικά την απόφαση σου κάνε του ένα τηλέφωνο πες του πως δεν προτίθεσαι να ακολουθήσεις την αγωγή και συζητήστε το. Η Δευτέρα δεν είναι τόσο μακριά και υπάρχουν 50% πιθανότητες να ορθοποδήσει! 

Οσο για την επέμβαση (αν και εφόσον χρειαστεί γιατί μπορεί και χωρίς την αγωγή να παλέψει και να τα καταφέρει) να μην ανησυχείς κορίτσι μου. Είναι ρουτίνας για τους γιατρούς και όλα θα πάνε καλά. Σίγουρα η ιδέα και μόνο τρομάζει και εγώ θα φοβόμουν φυσικά αλλά πρακτικά δεν υπάρχει και άλλη λύση και θα στεφθεί με επιτυχία. Σου στέλνω μια τεράστια αγκαλιά , όχι για την στεναχώρια τόσο όσο για την ηρεμία και την επιβεβαίωση ότι όλα θα πάνε καλά ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 30 λεπτά, ο/η Girly είπε:

Κοίταξε δεν μπορεί χωρίς λόγο να σου δώσει προγεστερόνη. Και εγώ πήρα περίπου στην βδομάδα που είσαι προγεστερόνη κολπική για μια βδομάδα. Και ναι βοήθησε στο πρόβλημα που είχα. Για να στο είπε σίγουρα κάπου θα βοηθήσει. Δε πιστεύω ότι θα σου έδινε οτιδήποτε (εφόσον θηλάζεις κιόλας) αν δεν πίστευε ότι αυτό που θα δώσει θα βοηθήσει. Σου μίλησε για 50/50 πιθανότητες.δεν είναι λίγες! Αν θέλεις πριν πάρεις οριστικά την απόφαση σου κάνε του ένα τηλέφωνο πες του πως δεν προτίθεσαι να ακολουθήσεις την αγωγή και συζητήστε το. Η Δευτέρα δεν είναι τόσο μακριά και υπάρχουν 50% πιθανότητες να ορθοποδήσει! 

Οσο για την επέμβαση (αν και εφόσον χρειαστεί γιατί μπορεί και χωρίς την αγωγή να παλέψει και να τα καταφέρει) να μην ανησυχείς κορίτσι μου. Είναι ρουτίνας για τους γιατρούς και όλα θα πάνε καλά. Σίγουρα η ιδέα και μόνο τρομάζει και εγώ θα φοβόμουν φυσικά αλλά πρακτικά δεν υπάρχει και άλλη λύση και θα στεφθεί με επιτυχία. Σου στέλνω μια τεράστια αγκαλιά , όχι για την στεναχώρια τόσο όσο για την ηρεμία και την επιβεβαίωση ότι όλα θα πάνε καλά ❤️

Όταν μου έγραψε το χαρτι με το χάπι του ειπα το χάπι ότι δεν θα το παρω εκεί την ώρα… το ξέρει ότι δεν θα το παρω 

  μου είπε ότι εγω σαν γιατρός  δεν έχω μια ξεκάθαρη απάντηση να σου δώσω για το πως θα πάει το πράγμα και σε τέτοιες περιπτώσεις οφείλω να ακούσω και την διαίσθηση του ασθενούς μου αν εσενα η διαίσθηση σου, σου λέει ότι δεν θα προχωρήσει οφείλω να την σεβαστώ και δεν επέμενε για το χάπι.. 

κορίτσια το έμβρυο έπρεπε να έχει μέγεθος με βάσει την βδομαδα μου είμαι 14 mm και εμένα έχει 7 mm ειναι το μισο έχει μεγάλη διαφορά δεν λίγο μικρό 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 24 λεπτά, ο/η Elk είπε:

Όταν μου έγραψε το χαρτι με το χάπι του ειπα το χάπι ότι δεν θα το παρω εκεί την ώρα… το ξέρει ότι δεν θα το παρω 

  μου είπε ότι εγω σαν γιατρός  δεν έχω μια ξεκάθαρη απάντηση να σου δώσω για το πως θα πάει το πράγμα και σε τέτοιες περιπτώσεις οφείλω να ακούσω και την διαίσθηση του ασθενούς μου αν εσενα η διαίσθηση σου, σου λέει ότι δεν θα προχωρήσει οφείλω να την σεβαστώ και δεν επέμενε για το χάπι.. 

κορίτσια το έμβρυο έπρεπε να έχει μέγεθος με βάσει την βδομαδα μου είμαι 14 mm και εμένα έχει 7 mm ειναι το μισο έχει μεγάλη διαφορά δεν λίγο μικρό 

Κορίτσι μου να πράξεις όπως εσύ ξέρεις και νιώθεις κανείς δεν θα σου πει τι και πως. Αν δεν θες να το πάρεις λόγω του θηλασμού, εσύ είσαι η μαμά και εσύ θα αποφασίσεις. Εγώ πραγματικά θα προσεύχομαι να πάνε όλα καλά και να ακούσετε καρδούλα τη Δευτέρα. Μόνο αυτό και μια αγκαλιά 🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Elk είπε:

Μια εκδοχή που πιστεύω πως έχει συμβεί είναι ότι η προλακτινη μου επειδή θηλάζω εμποδιζει την ανάπτυξη του εμβρύου.. μου το είπε και εκεινος στο πρώτο ραντεβού που βρεθηκαμε ότι μέχρι να ακούσουμε καρδιά η προλακτινη δεν βοηθάει το έμβρυο  

Το πρόβλημα είναι τώρα τι θα κάνω από εδώ και πέρα… ο γιατρός μου είπε η θα περιμένω να το αποβάλει ο οργανισμός από μόνος του αλλά υπάρχει φόβος μην πάθω καμία μόλυνση ή να πάω Αθήνα Ιασώ να το αφαιρέσουμε και δεν ξέρω τι να κάνω τώρα περα από το θέμα χρημάτων που θέλει 700 ευρώ είναι ότι θα με ναρκωσουν πάλι και φοβαμαι λίγο την όλη διαδικασία 

Διάβασα την ιστορία σου κ για να σου δώσω κουράγιο και για να μην αισθάνεσαι τύψεις αποφάσισα να σου γράψω δυο λόγια 

θηλάζω σερί 4 χρόνια κάνω τεντεμ (θηλάζω ταυτόχρονα 2 παιδιά διαφορετικής ηλικιας 4 και 1μιση) 

οσο ήμουν έγκυος στο δεύτερο μωρό μου τώρα 1.5 χρόνων θηλαζα κανονικά την κόρη μου (η οποία θηλάζει ακόμη) 

Έπαθα κ μια αποκόλληση στις 8 εβδ αλλά συνέχισα τον θηλασμο γιατί αποδεδειγμένα δεν εμποδίζει ο θηλασμός την κύηση μόνο αν υπάρχει ιστορικό πρόωρων συσπάσεων κ πάλι αυτό θέλει παρακολούθηση δν είναι πάντα δεδομενο 

 

αυτό που εμποδίζει ο θηλασμός είναι η ωορρηξια (μάλλον την καθυστερεί είναι το πιο σωστό) αλλά δν συμβαίνει σε όλες τις γυναίκες (κάποιες αδιαθετούν κ ενώ θηλάζουν πολύ γρήγορα) 

Όσο θηλάζω πρόλαβα μόνο 1 κύκλο κ εμεινα καπάκι έγκυος στο δεύτερο μου παιδί (κάποιες γυναίκες δεν βλέπουν καν περίοδο γιατί στην πρώτη ωορρηξια μένουν έγκυες) 

 

δν είναι τροχοπέδη ο θηλασμός απλά κάποιοι γιατροί επειδή δεν είναι σίγουροι ή δεν γνωρίζουν προτείνουν την διακοπή ή στέκονται διστακτικά 

 

ευχομαι όλα να πάνε καλά! ❤️❤️❤️

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Επισης επειδή έγραψες για την προγεστερονη 

@Elk

 

https://www.e-lactancia.org/breastfeeding/progesterone/product/

 

εδώ θα δεις ότι είναι απόλυτα συμβατή με το θηλασμο 

 

Το σάιτ αυτό προτείνεται υποχρεωτικά στους επαγγελματίες υγείας να το συμβουλεύονται σε θέματα θηλασμού 

 

μπορείς να πάρεις χωρίς φόβο ή τύψεις 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Elk είπε:

Όταν μου έγραψε το χαρτι με το χάπι του ειπα το χάπι ότι δεν θα το παρω εκεί την ώρα… το ξέρει ότι δεν θα το παρω 

  μου είπε ότι εγω σαν γιατρός  δεν έχω μια ξεκάθαρη απάντηση να σου δώσω για το πως θα πάει το πράγμα και σε τέτοιες περιπτώσεις οφείλω να ακούσω και την διαίσθηση του ασθενούς μου αν εσενα η διαίσθηση σου, σου λέει ότι δεν θα προχωρήσει οφείλω να την σεβαστώ και δεν επέμενε για το χάπι.. 

κορίτσια το έμβρυο έπρεπε να έχει μέγεθος με βάσει την βδομαδα μου είμαι 14 mm και εμένα έχει 7 mm ειναι το μισο έχει μεγάλη διαφορά δεν λίγο μικρό 

Αν χτύπα ξύλο χρειαστείς αποξεση, εγώ την έκανα στο Λητώ (500€) και είναι με μέθη, όχι με νάρκωση. Νομίζω είναι δύο διαφορετικά πράγματα. Ωστόσο όπως λένε τα κορίτσια αυτό είναι κάτι που θα το σκεφτείς μετά τη Δευτέρα. Ας μην προδικαζουμε την κατάσταση, αν και κατανοώ απόλυτα το γεγονός ότι δεν είσαι ιδιαίτερα αισιόδοξη... Εμείς θα προσευχόμαστε για εσένα και το σπορακι σου 🙏🙏

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 27/9/2023 at 6:26 ΜΜ, ο/η Κατερίνα!!! είπε:

Κορίτσι μου για τους μύκητες ένα είναι το φάρμακο για να μην πάθεις, κατσικίσιο η πρόβειο γιαούρτι με πέτσα, και μισό να τρως τη μέρα αν δεν σου αρέσουν θα κάνει τη δουλειά του! Τώρα για τα υπόλοιπα εγώ πιστεύω ότι με την αντιβίωση να φύγει το μικρόβιο κ μετά βιταμίνες όλα θα είναι καλά θα το δεις😊🙏🙏

 

στις On 27/9/2023 at 6:51 ΜΜ, ο/η Eliza Kats είπε:

Τέλεια! Θα κάνετε την αγωγή και σίγουρα θα φτιάξουν λίγο οι τιμές. Θέλει και κάνα τρίμηνο να ανανεωθεί το σπέρμα αλλά μην σταματήσετε τις προσπάθειες! ❤️

 

στις πριν 23 ώρες, ο/η Antonia2 είπε:

Μπραβο κοριτσι μου!! Ολα αντιμετωπιζονται!! Εσυ καλο ειναι ν παρεις την αγωγη το 10ημερο αφοτου σου ερθει η περιοδος εε;; αφου θα προσπαθησετε, μην παρεις σε περιοδο εμφυτευσης τοσες μερες αντιβιωση... 

Θετικη σκεψη κι ολα θ πανε καλα!!!🙏❤️🥰

Κορίτσια μου ναι θα κάνω προσεκτικά την αγωγή με πολύ πρόβειο γιαουρτάκι και τα προβιοτικά! επαφούλες είχαμε αρκετές, πιάσαμε και γόνιμες και βέβαια θα συνεχίσουμε! θα ρωτήσω τον γιατρό την Τετάρτη αυτό για το πότε να ξεκινήσω την αντιβίωση! Ο σύντροφος την ξεκινάει από σήμερα!! Βιαζόμαστε!! 😁 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 ώρες, ο/η Gif-e είπε:

Να παίρνεις μαζί και προβιοτικά και θα είσαι μια χαρά!

 

στις πριν 11 ώρες, ο/η annitakianna είπε:

Καλημέρα σας κοριτσαρες!! Τι κάνετε? @Elk  περιμένουμε τα νέα σου!! @kokkinoskoufitsa έκανες τέστ ωορρηξίας? Θυμάμαι μαζί είχαμε περίοδο και εγώ περιμένω το σκ να γίνει η ωορρηξία (το ελπίζω δηλαδή) @marinamanoulitsa πόσες μέρες πριν την περίοδο είσαι? Και βλέπω και άλλα κορίτσια στην αναμονή! @singing in the rain όλα καλά θα πάνε κορίτσι μου θα δεις!! Θα φτιάξει το σπέρμα!

 

στις πριν 21 ώρες, ο/η annie! είπε:

Με την αντιβίωση θα δείτε διαφορα στο 3μηνο σίγουρα!! Σχετικά με τους μύκητες επειδη κ γω το χω σίγουρο αν πάρω αντιβίωση το μόνο που με πιάνει είναι κολπικά υποθετα γαλακτοβακιλου. Από το στομα ότι κ να πάρω δε με βοηθάει για κολπιτιδες παρα μόνο για το στομάχι. Παρολα αυτά ρωτά το γιατρό καθώς μπορεί να μη χρειάζεται για τη συγκεκριμένη αντιβίωση. Επειδη δε θυμάμαι ακριβώς εάν δεν έχετε πάει σε ουρολόγο/ανδρολογο αν έχει δει μόνο ο γυναικολόγος σου τα αποτελέσματα του συζύγου κ εξωσωματικός να είναι πάλι θα χρειαστεί να πάτε σ έναν ουρολόγο, θα σας βοηθήσει ακόμα περισσότερο. Τέλος όσον αφορά τις επαφές αυτό το μήνα, κ σε μας όταν είχαμε μικρόβιο μας είχε πει μόνο με προφυλάξεις γιατί στη περίπτωση που πιάναμε φοβόταν για αποβολή/τερατογένεση κλπ. κ λόγω μικροβιου κ λόγω της αντιβιωσης που μας είχε δώσει. Όποτε αν λέει όχι καλύτερα να το τρεναρετε.

ουυυυυυ καλά έτσι και έχουμε πιάσει μωρό και μας πει κάτι τέτοιο θα πηδηχτώ απ' το παράθυρο! καλά δεν πιστεύω..θα ρωτήσω τον γιατρό την Τετάρτη πότε μπορούμε να ξαναέχουμε ελεύθερες επαφές.. κορίτσια μακάρι να εισακουστούν οι ευχές σας!!! ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η marinamanoulitsa είπε:

 

@singing in the rain αφού γράφεις σας είπαν με προφύλαξη να κάνετε μέχρι να φύγει το μικρόβιο...πως θα προσπαθήσετε;;;;εγώ λέω να μην κάνετε ελεύθερα μέχρι να φύγει το μικρόβιο γιατί η σιπροξιν που σου έδωσε είναι ισχυρή αντιβίωση και δεν κάνει σε κύηση να την παίρνεις...το θυμάμαι γιατί ούσα έγκυος δεν με άφηναν να την πάρω για ουρολοίμωξη... απαγορεύεται μου είχε πει ο γιατρός!!! περαστικά σας και υπομονή μόλις φύγει το μικρόβιο θα φτιάξει το σπέρμα!

 

ευχαριστώ κούκλα μου! ναι αυτό θα κάνω, θα ρωτήσω και τον γιατρό!❤️ ότι κάναμε κάναμε μέχρι τώρα, χθες δηλαδή..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η kokkinoskoufitsa είπε:

Ξέρω περιπτώσεις που έκαναν αυτό που λες, επειδή αποδεδειγμένα έμεναν έγκυες και στην πορεία απέβαλλαν σύντομα γιατί είχαν ανεπαρκείς ποσότητες προγεστερόνης σαν οργανισμοί. Υποτίθεται ότι αν δεν έχεις κάποιο θέμα, παράγεις φυσιολογικά όση χρειάζεται για να διατηρηθεί η εγκυμοσύνη. Αυτό ξέρω εγώ...

@dimand

αυτό το έχω ακούσει κι εγώ για την προγεστερόνη.. μια εξέταση προγεστερόνης θα δείξει αλλά ίσως χρειαστεί να κάνεις πολλές φορές και σε διαφορετικές ώρες για να πετύχεις το πικ..

εγώ που έχω μέρες πριν καφέ και κάποιες φορές και κόκκινο φοβάμαι μήπως ισχύει κάτι τέτοιο.. η ενδοκρινολόγος μου είχε πει ότι είμαι οκ αλλά δεν έχω πειστεί..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Mary_piggy είπε:

Γεια σας κορίτσια! Μετά από πολύ καιρό σας ξαναγράφω γιατί πέρασα πάρα πολύ δύσκολα με διάφορα θέματα (εκτός της σύλληψης). Σήμερα πήγα στον γιατρό και πλέον κλείσαμε 1 χρόνο αποτυχημένων προσπαθειών. Μόλις μου έχει τελειώσει η περίοδος και μου είπε μόλις μου ξαναέρθει θα κάνω ορμονολογικές εξετάσεις και σαλπιγγοραφία. 

Για τα καφέ πριν την περίοδο (γιατί επέμεινα να μου πει εάν είναι φυσιολογικό) μου είπε ότι υπάρχει μία περίπτωση να είναι από θέμα ορμονών, δηλ. να έχω χαμηλή προγεστερόνη. 

Αυτά από εμένα, οπότε περιμένω 20 μέρες περίπου να μου ξαναέρθει για να ξεκινήσω το ψάξιμο.

Η ψυχολογία μου 💩 💩💩💩

μην ανησυχείς.. και ορμονικό να είναι ίσως πάρεις κάποια αγωγή..🙂 την προγεστερόνη νομίζω την ελέγχουν 7 μέρες μετά την ωορρηξία!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Mary_piggy είπε:

Α! Επίσης τον ρώτησα και για τις βιταμίνες, ότι έκλεισα 3 μήνες που τις παίρνω και μου είπε τελείωσε το κουτί και σταμάτα τες. Σας το γράφω γιατί σας είχα πει ότι θα σας ενημερώσω όταν τον ρωτήσω!

θύμησέ μου σε παρακαλώ! ποιες βιταμίνες?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η flowerv είπε:

Εγώ κορίτσι μου να σε ρωτήσω πήγατε για εξωσωματική μόνο για την κιρσοκήλη η υπήρχαν και άλλα θέματακια? Και ήταν πολύ κακό το σπερμα ??

Έχουμε ακριβώς το ίδιο θέμα κιρσοκήλη και προσπαθούμε φυσιολογικά! 

@annie! με ενδιαφέρει κι εμένα η απάντηση!! 🙂❤️ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Xrisa95 είπε:

Διάβασα την ιστορία σου κ για να σου δώσω κουράγιο και για να μην αισθάνεσαι τύψεις αποφάσισα να σου γράψω δυο λόγια 

θηλάζω σερί 4 χρόνια κάνω τεντεμ (θηλάζω ταυτόχρονα 2 παιδιά διαφορετικής ηλικιας 4 και 1μιση) 

οσο ήμουν έγκυος στο δεύτερο μωρό μου τώρα 1.5 χρόνων θηλαζα κανονικά την κόρη μου (η οποία θηλάζει ακόμη) 

Έπαθα κ μια αποκόλληση στις 8 εβδ αλλά συνέχισα τον θηλασμο γιατί αποδεδειγμένα δεν εμποδίζει ο θηλασμός την κύηση μόνο αν υπάρχει ιστορικό πρόωρων συσπάσεων κ πάλι αυτό θέλει παρακολούθηση δν είναι πάντα δεδομενο 

 

αυτό που εμποδίζει ο θηλασμός είναι η ωορρηξια (μάλλον την καθυστερεί είναι το πιο σωστό) αλλά δν συμβαίνει σε όλες τις γυναίκες (κάποιες αδιαθετούν κ ενώ θηλάζουν πολύ γρήγορα) 

Όσο θηλάζω πρόλαβα μόνο 1 κύκλο κ εμεινα καπάκι έγκυος στο δεύτερο μου παιδί (κάποιες γυναίκες δεν βλέπουν καν περίοδο γιατί στην πρώτη ωορρηξια μένουν έγκυες) 

 

δν είναι τροχοπέδη ο θηλασμός απλά κάποιοι γιατροί επειδή δεν είναι σίγουροι ή δεν γνωρίζουν προτείνουν την διακοπή ή στέκονται διστακτικά 

 

ευχομαι όλα να πάνε καλά! ❤️❤️❤️

 

Το θέμα με την προλακτινη μου και τον θηλασμό είναι λιγο περίπλοκο δεν είναι τόσο απλό 

εγω στο πρώτο  παιδί για να μεινω εγκυος προσπαθούσα 1,5 χρόνο είχα ανεβασμένη την προλακτινη και εμπόδιζε στην σύλληψη ο οργανισμός μου δεν έχει την ικανότητα να το ρυθμίζει σωστά 

τωρα που θηλάζω πάλι η προλακτινη μου δεν είναι ρυθμισμένη σωστά είναι λογικα πολύ ανεβασμένη λόγο του θηλασμού… πολλές γυναίκες προχωράει η εγκυμοσυνης τους κανονικά ενώ θηλάζουν αλλά είναι γυναίκες που πιστεύω δεν έχουν θέμα με την προλακτινη τους πριν μείνουν έγκυες  ο οργανισμός τους έχει την ικανότητα να την προσαρμόσει σωστά ώστε να είναι οκ για το έμβρυο 

 είχε πει βιολόγος στον αντρα μου όταν πήγε για σπερμοδιαγραμμα αν δεν είναι ρυθμισμένο σωστά η προλακτινη η εγκυμοσύνη δεν θα προχωράει και θα έχεις πρόβλημα τότε είχα είδη μια βιοχιμικη στο ιστορικό μου στην δεύτερη εγκυμοσύνη πήρα χάπι για την προλακτινη  και πήγε καλά.. τώρα σε αυτήν που πάλι δεν πήρα χάπι για την προλακτινη παλι δεν προχώρησε δεν νομίζω ότι είναι τυχαίο 

Στην πρώτη μου εγκυμοσύνη προγεστερονη μου έδωσε κανονικά ο γαιτρος από την 5 εβδομάδα μόλις είχα θετικη χοριακη χωρίς να έχω κάποιο θέμα ούτε καφέ υγρά τίποτα.. σε αυτήν την εγκυμοσύνη δεν μου έδωσε από την αρχή.. τώρα που πήγε στραβά το πράγμα τώρα τι να το κάνω ; 
Ίσως ήταν λαθος του που το αμέλησε και δεν μου το έδωσε δεν ξέρω 🤷‍♀️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 44 λεπτά, ο/η Elli13 είπε:

Αν χτύπα ξύλο χρειαστείς αποξεση, εγώ την έκανα στο Λητώ (500€) και είναι με μέθη, όχι με νάρκωση. Νομίζω είναι δύο διαφορετικά πράγματα. Ωστόσο όπως λένε τα κορίτσια αυτό είναι κάτι που θα το σκεφτείς μετά τη Δευτέρα. Ας μην προδικαζουμε την κατάσταση, αν και κατανοώ απόλυτα το γεγονός ότι δεν είσαι ιδιαίτερα αισιόδοξη... Εμείς θα προσευχόμαστε για εσένα και το σπορακι σου 🙏🙏

Αυτό γίνεται μόνο σε ιδιωτικά νοσοκομεία ; Δηλαδή θα πρέπει να πάω Αθήνα ; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Elk είπε:

Κορίτσια τελικά δεν έχω καλά νέα δεν άκουσα καρδιά φαινόταν να χτυπάει αλλά δεν είχαμε ήχο που πάει να πει δεν μεγάλωσε είναι μικρό…  θα πάω Δευτέρα να το ξανά δούμε μήπως αλλάξει κάτι και μετά να το αφαιρέσουμε 

δεν το περίμενα είναι η αλήθεια αλλά δεν πειράζει.. 

😟 εύχομαι να αλλάξει κάτι μέχρι τη Δευτέρα και να πάνε όλα καλά!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 28 λεπτά, ο/η Elk είπε:

Αυτό γίνεται μόνο σε ιδιωτικά νοσοκομεία ; Δηλαδή θα πρέπει να πάω Αθήνα ; 

Δυστυχώς δεν γνωρίζω καθόλου. Δεν το έψαξα το θέμα, απλά ήθελα να ξεμπερδευω. 15/12 απόγευμα μάθαμε ότι σταμάτησε η καρδιά και 16/12 πρωί μπήκα για αποξεση. Είναι ο γιατρός μου στο Λητώ και εκεί μου την έκανε. Ενώ είναι και στο δημόσιο, και εκει θα γεννήσω μαζί του, δεν μου ανέφερε κάτι. Και δεν είχα και κουράγιο να ρωτήσω.. Όπου και αν γίνει η διαδικασία έχει μεγάλη σημασία να γίνει σωστά, να μην μείνει κάποιο προϊόν του κυηματος μέσα, και για να μην δημιουργηθούν συμφυσεις (χωρίς να θέλω να σε αγχωσω).

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η Elli13 είπε:

Δυστυχώς δεν γνωρίζω καθόλου. Δεν το έψαξα το θέμα, απλά ήθελα να ξεμπερδευω. 15/12 απόγευμα μάθαμε ότι σταμάτησε η καρδιά και 16/12 πρωί μπήκα για αποξεση. Είναι ο γιατρός μου στο Λητώ και εκεί μου την έκανε. Ενώ είναι και στο δημόσιο, και εκει θα γεννήσω μαζί του, δεν μου ανέφερε κάτι. Και δεν είχα και κουράγιο να ρωτήσω.. Όπου και αν γίνει η διαδικασία έχει μεγάλη σημασία να γίνει σωστά, να μην μείνει κάποιο προϊόν του κυηματος μέσα, και για να μην δημιουργηθούν συμφυσεις (χωρίς να θέλω να σε αγχωσω).

Οκ ευχαριστώ θα την ρωτήσω όταν πάω την Δευτέρα να δω τι επιλογές έχω και ποσο χρόνο έχω ώστε να πάω Αθήνα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Elk είπε:

Το θέμα με την προλακτινη μου και τον θηλασμό είναι λιγο περίπλοκο δεν είναι τόσο απλό 

εγω στο πρώτο  παιδί για να μεινω εγκυος προσπαθούσα 1,5 χρόνο είχα ανεβασμένη την προλακτινη και εμπόδιζε στην σύλληψη ο οργανισμός μου δεν έχει την ικανότητα να το ρυθμίζει σωστά 

τωρα που θηλάζω πάλι η προλακτινη μου δεν είναι ρυθμισμένη σωστά είναι λογικα πολύ ανεβασμένη λόγο του θηλασμού… πολλές γυναίκες προχωράει η εγκυμοσυνης τους κανονικά ενώ θηλάζουν αλλά είναι γυναίκες που πιστεύω δεν έχουν θέμα με την προλακτινη τους πριν μείνουν έγκυες  ο οργανισμός τους έχει την ικανότητα να την προσαρμόσει σωστά ώστε να είναι οκ για το έμβρυο 

 είχε πει βιολόγος στον αντρα μου όταν πήγε για σπερμοδιαγραμμα αν δεν είναι ρυθμισμένο σωστά η προλακτινη η εγκυμοσύνη δεν θα προχωράει και θα έχεις πρόβλημα τότε είχα είδη μια βιοχιμικη στο ιστορικό μου στην δεύτερη εγκυμοσύνη πήρα χάπι για την προλακτινη  και πήγε καλά.. τώρα σε αυτήν που πάλι δεν πήρα χάπι για την προλακτινη παλι δεν προχώρησε δεν νομίζω ότι είναι τυχαίο 

Στην πρώτη μου εγκυμοσύνη προγεστερονη μου έδωσε κανονικά ο γαιτρος από την 5 εβδομάδα μόλις είχα θετικη χοριακη χωρίς να έχω κάποιο θέμα ούτε καφέ υγρά τίποτα.. σε αυτήν την εγκυμοσύνη δεν μου έδωσε από την αρχή.. τώρα που πήγε στραβά το πράγμα τώρα τι να το κάνω ; 
Ίσως ήταν λαθος του που το αμέλησε και δεν μου το έδωσε δεν ξέρω 🤷‍♀️

Μμμ κατάλαβα τι εννοείς 

Υπάρχει δλδ παθογένεια 

ειχα κ εγώ ανεβασμένη προλακτινη όταν ήμουν 20 πριν τα παιδιά και μου έδωσε κ εμένα αγωγή (23 έκανα το πρώτο παιδι) έκτοτε δεν είχα ξανα πρόβλημα 

 

Αν θεωρείς ότι υπάρχει κάτι τέτοιο που επηρεάζει την διαδικασία τότε σίγουρα να το τσεκάρεις να δεις τις τιμές σου 

εγώ από καρδιάς σου εύχομαι να πάνε όλα κατ’ευχην! 
 

(Εγώ να σου πω την αλήθεια δεν είμαι υπέρ της λήψης προγεστερονης χωρίς να υπάρχει πχ ιστορικό ή κάποια παθολογία όμως η περίπτωση σου είναι κ ιδιαίτερη κ ίσως Όντως χρειάζεται. Αυτό δεν το γνωρίζω , αλλά Λόγω αποκόλλησης είχα πάρει κ εγω βέβαια κ βοήθησε) 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η annie! είπε:

Την κιρσοκήλη τη βρήκε περυσι που άλλαξε ουρολόγο. Κ του είπε πως πλεον λογω ηλικιας (38 τότε) και να κάνει επέμβαση δε θα αλλάξει κάτι και του έδωσε βιταμίνες οι οποίες βοήθησαν πολυ!! Εξωσωματική κάναμε πριν 3,5 χρόνια γιατί προσπαθούσαμε 1.5 χρόνο φυσιολογικά και δεν ερχόταν. Με το σπέρμα σε μέτρια προ κακή κατάσταση πάντα. Σε αριθμό σπερματοζωαρίων δεν είχε ποτέ θέμα, η κινητικότητα ήταν το πρόβλημα του και οι φυσιολογικές μορφές. Εκ του αποτελέσματος της εξωσωματικής όπως σου είπα ο γιατρός μου θεωρεί πως έχω κακής ποιότητας ωάρια, καθώς στα 30 μου και με πολλά ωάρια στη διέγερση κατέληξε να πάρει μόνο 7 εκ των οποίων γονιμοποιήθηκαν τα 4 κ προχώρησαν τα 2. 2 όμως μα τι 2..... Τα αστεράκια μου τα όμορφα!! Τα μικρά μου θαυματάκια.

@singing in the rain

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Xrisa95 είπε:

Μμμ κατάλαβα τι εννοείς 

Υπάρχει δλδ παθογένεια 

ειχα κ εγώ ανεβασμένη προλακτινη όταν ήμουν 20 πριν τα παιδιά και μου έδωσε κ εμένα αγωγή (23 έκανα το πρώτο παιδι) έκτοτε δεν είχα ξανα πρόβλημα 

 

Αν θεωρείς ότι υπάρχει κάτι τέτοιο που επηρεάζει την διαδικασία τότε σίγουρα να το τσεκάρεις να δεις τις τιμές σου 

εγώ από καρδιάς σου εύχομαι να πάνε όλα κατ’ευχην! 
 

(Εγώ να σου πω την αλήθεια δεν είμαι υπέρ της λήψης προγεστερονης χωρίς να υπάρχει πχ ιστορικό ή κάποια παθολογία όμως η περίπτωση σου είναι κ ιδιαίτερη κ ίσως Όντως χρειάζεται. Αυτό δεν το γνωρίζω , αλλά Λόγω αποκόλλησης είχα πάρει κ εγω βέβαια κ βοήθησε) 

 

Ναι έχω θέμα με αυτό… ειχα   κάνει εξέταση ήταν στο 32 η προλακτινη μου μετά από 2 μήνες μου ζήτησε επάλειψη η Ενδοκρινολογος και ήταν 73 όποτε μου έδωσε μισο χάπι και μετά 1 μήνα μενω εγκυος στην κόρη μου τώρα είναι 13 μηνών 

 

κορίτσια μου ευχαριστώ πολύ όλες σας για την συμπαράσταση τις συμβουλές σας και τις απαντησας 

Εύχομαι ότι καλύτερο σε όλες σας μια προς μια 💕

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...