Μετάβαση σε περιεχόμενο

Αποκόλληση


Recommended Posts

Καλησπερα σας ! Δεν πίστευα ποτε ότι θα έγραφα σε forum αλλά να τελικά που χρειάστηκε . Ξέρω ότι έχουν γραφτεί ανοιχτεί παρόμοιες η ίδιες συζητήσεις αλλά για κάποιο λόγο ήθελα να γράψω και εγώ. Είμαι σχεδόν στην 5η βδομάδα έχω κάνει τον πρώτο υπέρηχο πριν μια βδομάδα επειδή όμως δεν έχω σταθερό κύκλο και το έμβρυο είναι μόλις 2 χιλ θα επαναλάβω δεύτερο υπέρηχο για να δούμε τελικά σε ποια βδομάδα βρίσκομαι γτ λόγω πολυκυστικών ωοθηκών και αστατου κύκλου η σύλληψη έγινε πιο μετά από την υπολογισμένη τελευταία περίοδο που είχα . Πριν 3 μέρες σηκώθηκα το πρωί με ελάχιστες καφε εκκρίσεις ο γιατρός με ξεκίνησε utrogestan 3 χαπια την ημέρα και ένεση ledogest . Δυστυχώς δυο μέρες μετά δλδ χθες το μεσημέρι άρχισα να νιώθω έντονα πόνο περιόδου και ξαφνικά εκεί που έτρωγα ένιωσα το εσώρουχο μου να λερωνεται έντονα . Άρχισε να τρέχει αίμα στη τουαλέτα αρκετά υδαρες . Σήμερα πήγα στο νοσοκομείο γτ ο γιατρος που με  έχει  αναλάβει λείπει διακοπές . Επι 5 λεπτά δεν έβρισκε παλμό στο έμβρυο και μου μίλησε για επαπειλούμενη κύηση . Το χειρότερο σενάριο μου μου επιβεβαιώθηκε . Σχεδόν όμως πριν τελειώσει την εξέταση άκουσαμε κανονικά χτυπους καρδιάς !! Μου είπε ότι το έμβρυο είναι 2 χιλ αλλά η αποκόλληση τριπλάσια δλδ 2,5 εκατοστά . Μου είπε υπάρχουν περιπτώσεις που είτε πάει καλά είτε καταλήγει σε αποβολή . Μου είπε ξάπλα μεγάλη προσοχη και βλέπουμε … ξέρω ότι κάποιες μπορεί να έχετε ανάλογη εμπειρία αλλά δεν έχω διαβάσει πουθενά για τόσο μεγάλη αποκόλληση τόσο νωρίς .Αφού επέστρεψα από το νοσοκομείο μετά από δυο ώρες είχα έντονο πόνο κράτησε 10 λεπτά πήγα τουαλέτα και ειδα αυτή τη φορά πηγματα αίματος . Αν κάποια κοπέλα εχει να  αφιερώσει 5 λεπτά να μου γράψει το οτιδήποτε που μπορεί να ξέρει θα το εκτιμήσω αφάνταστα !! Δεν ξέρω πως μπορεί να εξελιχθεί μια τέτοια αποκόλληση τι θα περιμένω τις επόμενες μέρες και τι μπορεί να  συμβει που να μου επιβεβαιώσει ότι τελικά μιλάμε για αποβολή . Οι γιατροί ειναι περιεκτικοί τα έχουν πει χιλιάδες φορές και δεν μπορούν να σου εγγυηθούν για τίποτα . Όπως σαφώς και σε ένα φόρουμ δεν μπορώ να πάρω παράδειγμα μια ανάλογη περίπτωση αλλά έστω μια μικρή αναφορά σε ένα παρόμοιο περιστατικό που μπορεί να εχει συμβει σε κάποια θα με καθησύχαζε . Συγγνώμη για τον χρόνο σας και εκτιμώ οποιαδήποτε απάντηση 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 17/8/2023 at 5:02 ΜΜ, ο/η Myrtokad είπε:

Καλησπερα σας ! Δεν πίστευα ποτε ότι θα έγραφα σε forum αλλά να τελικά που χρειάστηκε . Ξέρω ότι έχουν γραφτεί ανοιχτεί παρόμοιες η ίδιες συζητήσεις αλλά για κάποιο λόγο ήθελα να γράψω και εγώ. Είμαι σχεδόν στην 5η βδομάδα έχω κάνει τον πρώτο υπέρηχο πριν μια βδομάδα επειδή όμως δεν έχω σταθερό κύκλο και το έμβρυο είναι μόλις 2 χιλ θα επαναλάβω δεύτερο υπέρηχο για να δούμε τελικά σε ποια βδομάδα βρίσκομαι γτ λόγω πολυκυστικών ωοθηκών και αστατου κύκλου η σύλληψη έγινε πιο μετά από την υπολογισμένη τελευταία περίοδο που είχα . Πριν 3 μέρες σηκώθηκα το πρωί με ελάχιστες καφε εκκρίσεις ο γιατρός με ξεκίνησε utrogestan 3 χαπια την ημέρα και ένεση ledogest . Δυστυχώς δυο μέρες μετά δλδ χθες το μεσημέρι άρχισα να νιώθω έντονα πόνο περιόδου και ξαφνικά εκεί που έτρωγα ένιωσα το εσώρουχο μου να λερωνεται έντονα . Άρχισε να τρέχει αίμα στη τουαλέτα αρκετά υδαρες . Σήμερα πήγα στο νοσοκομείο γτ ο γιατρος που με  έχει  αναλάβει λείπει διακοπές . Επι 5 λεπτά δεν έβρισκε παλμό στο έμβρυο και μου μίλησε για επαπειλούμενη κύηση . Το χειρότερο σενάριο μου μου επιβεβαιώθηκε . Σχεδόν όμως πριν τελειώσει την εξέταση άκουσαμε κανονικά χτυπους καρδιάς !! Μου είπε ότι το έμβρυο είναι 2 χιλ αλλά η αποκόλληση τριπλάσια δλδ 2,5 εκατοστά . Μου είπε υπάρχουν περιπτώσεις που είτε πάει καλά είτε καταλήγει σε αποβολή . Μου είπε ξάπλα μεγάλη προσοχη και βλέπουμε … ξέρω ότι κάποιες μπορεί να έχετε ανάλογη εμπειρία αλλά δεν έχω διαβάσει πουθενά για τόσο μεγάλη αποκόλληση τόσο νωρίς .Αφού επέστρεψα από το νοσοκομείο μετά από δυο ώρες είχα έντονο πόνο κράτησε 10 λεπτά πήγα τουαλέτα και ειδα αυτή τη φορά πηγματα αίματος . Αν κάποια κοπέλα εχει να  αφιερώσει 5 λεπτά να μου γράψει το οτιδήποτε που μπορεί να ξέρει θα το εκτιμήσω αφάνταστα !! Δεν ξέρω πως μπορεί να εξελιχθεί μια τέτοια αποκόλληση τι θα περιμένω τις επόμενες μέρες και τι μπορεί να  συμβει που να μου επιβεβαιώσει ότι τελικά μιλάμε για αποβολή . Οι γιατροί ειναι περιεκτικοί τα έχουν πει χιλιάδες φορές και δεν μπορούν να σου εγγυηθούν για τίποτα . Όπως σαφώς και σε ένα φόρουμ δεν μπορώ να πάρω παράδειγμα μια ανάλογη περίπτωση αλλά έστω μια μικρή αναφορά σε ένα παρόμοιο περιστατικό που μπορεί να εχει συμβει σε κάποια θα με καθησύχαζε . Συγγνώμη για τον χρόνο σας και εκτιμώ οποιαδήποτε απάντηση 

Γειά σου κορίτσι και καλώς ήρθες στην παρέα μας! Δυστυχώς εγώ δεν έχω περάσει κάτι ανάλογο για να σε βοηθήσω, έχω διαβάσει όμως ανάλογες περιπτώσεις εδώ που τελικά εξελίχθηκε καλά η εγκυμοσύνη. Ότι και να γίνει να σκέφτεσαι ότι ο οργανισμός σου δουλεύει σωστά κι αν το σπορακι σου έχει κάποιος πρόβλημα καλά θα κάνει ο οργανισμός σου να το αποβάλλει. Αν δεν έχει κάτι ο οργανισμός σου θα το κρατήσει 😊 Είναι πολύ θετικό πάντως που ακούσατε καρδούλα ❤️ Εύχομαι να εξελιχθούν όλα καλά! 

Ξαναπήγες στο νοσοκομείο αφού είδες πάλι αίμα; Με τον γιατρό σου μίλησες; Πότε θα σε δει;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σου @Myrtokad, δεν έχω περάσει αυτό που περιγράφεις, εύχομαι όμως να έχεις θετική εξέλιξη και όλα να είναι περαστικά. Πολλά εμβρυάκια είναι μαχητές! Κράτα γερά! ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 17/8/2023 at 5:02 ΜΜ, ο/η Myrtokad είπε:

Καλησπερα σας ! Δεν πίστευα ποτε ότι θα έγραφα σε forum αλλά να τελικά που χρειάστηκε . Ξέρω ότι έχουν γραφτεί ανοιχτεί παρόμοιες η ίδιες συζητήσεις αλλά για κάποιο λόγο ήθελα να γράψω και εγώ. Είμαι σχεδόν στην 5η βδομάδα έχω κάνει τον πρώτο υπέρηχο πριν μια βδομάδα επειδή όμως δεν έχω σταθερό κύκλο και το έμβρυο είναι μόλις 2 χιλ θα επαναλάβω δεύτερο υπέρηχο για να δούμε τελικά σε ποια βδομάδα βρίσκομαι γτ λόγω πολυκυστικών ωοθηκών και αστατου κύκλου η σύλληψη έγινε πιο μετά από την υπολογισμένη τελευταία περίοδο που είχα . Πριν 3 μέρες σηκώθηκα το πρωί με ελάχιστες καφε εκκρίσεις ο γιατρός με ξεκίνησε utrogestan 3 χαπια την ημέρα και ένεση ledogest . Δυστυχώς δυο μέρες μετά δλδ χθες το μεσημέρι άρχισα να νιώθω έντονα πόνο περιόδου και ξαφνικά εκεί που έτρωγα ένιωσα το εσώρουχο μου να λερωνεται έντονα . Άρχισε να τρέχει αίμα στη τουαλέτα αρκετά υδαρες . Σήμερα πήγα στο νοσοκομείο γτ ο γιατρος που με  έχει  αναλάβει λείπει διακοπές . Επι 5 λεπτά δεν έβρισκε παλμό στο έμβρυο και μου μίλησε για επαπειλούμενη κύηση . Το χειρότερο σενάριο μου μου επιβεβαιώθηκε . Σχεδόν όμως πριν τελειώσει την εξέταση άκουσαμε κανονικά χτυπους καρδιάς !! Μου είπε ότι το έμβρυο είναι 2 χιλ αλλά η αποκόλληση τριπλάσια δλδ 2,5 εκατοστά . Μου είπε υπάρχουν περιπτώσεις που είτε πάει καλά είτε καταλήγει σε αποβολή . Μου είπε ξάπλα μεγάλη προσοχη και βλέπουμε … ξέρω ότι κάποιες μπορεί να έχετε ανάλογη εμπειρία αλλά δεν έχω διαβάσει πουθενά για τόσο μεγάλη αποκόλληση τόσο νωρίς .Αφού επέστρεψα από το νοσοκομείο μετά από δυο ώρες είχα έντονο πόνο κράτησε 10 λεπτά πήγα τουαλέτα και ειδα αυτή τη φορά πηγματα αίματος . Αν κάποια κοπέλα εχει να  αφιερώσει 5 λεπτά να μου γράψει το οτιδήποτε που μπορεί να ξέρει θα το εκτιμήσω αφάνταστα !! Δεν ξέρω πως μπορεί να εξελιχθεί μια τέτοια αποκόλληση τι θα περιμένω τις επόμενες μέρες και τι μπορεί να  συμβει που να μου επιβεβαιώσει ότι τελικά μιλάμε για αποβολή . Οι γιατροί ειναι περιεκτικοί τα έχουν πει χιλιάδες φορές και δεν μπορούν να σου εγγυηθούν για τίποτα . Όπως σαφώς και σε ένα φόρουμ δεν μπορώ να πάρω παράδειγμα μια ανάλογη περίπτωση αλλά έστω μια μικρή αναφορά σε ένα παρόμοιο περιστατικό που μπορεί να εχει συμβει σε κάποια θα με καθησύχαζε . Συγγνώμη για τον χρόνο σας και εκτιμώ οποιαδήποτε απάντηση 

Καλησπερα κοριτσι μου και εγω ειμαι στην ιδια βαση με εσενα 8 εβδομαδων με αποκοληση πολυ αιμα και πηγματα τα πηγματα ειναι αιμα που εχει μεινει μεσα και ξαφνικα πεφτει ολο μαζι ξερω οτι σε πιανει πανικος οταν τα βλεπεις οπως και εμενα ακολουθα τις συμβουλες του γιατρου σου ξεκουραση ηρεμια και ολα θα πανε καλα με τα μωρακια μας υπομονη

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 20/8/2023 at 12:49 ΜΜ, ο/η Eliza Kats είπε:

Γειά σου κορίτσι και καλώς ήρθες στην παρέα μας! Δυστυχώς εγώ δεν έχω περάσει κάτι ανάλογο για να σε βοηθήσω, έχω διαβάσει όμως ανάλογες περιπτώσεις εδώ που τελικά εξελίχθηκε καλά η εγκυμοσύνη. Ότι και να γίνει να σκέφτεσαι ότι ο οργανισμός σου δουλεύει σωστά κι αν το σπορακι σου έχει κάποιος πρόβλημα καλά θα κάνει ο οργανισμός σου να το αποβάλλει. Αν δεν έχει κάτι ο οργανισμός σου θα το κρατήσει 😊 Είναι πολύ θετικό πάντως που ακούσατε καρδούλα ❤️ Εύχομαι να εξελιχθούν όλα καλά! 

Ξαναπήγες στο νοσοκομείο αφού είδες πάλι αίμα; Με τον γιατρό σου μίλησες; Πότε θα σε δει;

Ευχαριστώ παρα πολύ για τον χρόνο σας να μου απαντήσετε ! Σημερα έχω ραντεβού να με δει ο γιατρός ο οποίος ήταν σε άδεια και γενικά ήμουν πολύ διακριτική δεν τον ενοχλουσα ενώ ήθελα απεγνωσμένα  να λύσω απορίες μου . 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 20/8/2023 at 6:01 ΜΜ, ο/η το χοντρό μπιζέλι είπε:

Γεια σου @Myrtokad, δεν έχω περάσει αυτό που περιγράφεις, εύχομαι όμως να έχεις θετική εξέλιξη και όλα να είναι περαστικά. Πολλά εμβρυάκια είναι μαχητές! Κράτα γερά! ❤️

Εκτιμώ παρα πολύ απάντηση σας και ευχαριστώ πολύ για το κουράγιο που μου δίνετε με τα λόγια σας !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 ώρες, ο/η noula2023 είπε:

Καλησπερα κοριτσι μου και εγω ειμαι στην ιδια βαση με εσενα 8 εβδομαδων με αποκοληση πολυ αιμα και πηγματα τα πηγματα ειναι αιμα που εχει μεινει μεσα και ξαφνικα πεφτει ολο μαζι ξερω οτι σε πιανει πανικος οταν τα βλεπεις οπως και εμενα ακολουθα τις συμβουλες του γιατρου σου ξεκουραση ηρεμια και ολα θα πανε καλα με τα μωρακια μας υπομονη

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση ! Όντως ηταν μια παρα πολύ στρεσογόνα κατάσταση και δεν βοηθάει και ιδιαίτερα το να είσαι όλη μέρα σε ένα κρεβάτι . Όλο κάνω σκέψεις σε τι μπορεί να ευθύνομαι γτ η αλήθεια ειναι ότι και τα ψώνια μου τα σήκωνα και τις σκάλες ανέβαινα γτ έχω την τάση να αποφεύγω το ασανσέρ και όλο αυτό με έχει γεμίσει τύψεις . Από την άλλη διαβαζω ότι αν ειναι να γίνει θα γίνει μια αποκόλληση . Θα δω τι θα πει και ο γιατρός σήμερα . Ευχαριστώ πολύ όσες μου απάντησαν το εκτιμώ παρα πολύ !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εύχομαι σήμερα να έχεις χαμόγελα ανακούφισης, ότι προχωρά, αντέχει, μεγαλώνει το σποράκι σας!

Φαντάζομαι πως οι μέρες αυτές που πέρασαν, που ήσουν ξάπλα, η αιμορραγία σταμάτησε; Είδες διαφορά, βελτίωση;

🙏🙏 όλα να 'ναι καλά!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 29/8/2023 at 4:02 ΜΜ, ο/η το χοντρό μπιζέλι είπε:

Εύχομαι σήμερα να έχεις χαμόγελα ανακούφισης, ότι προχωρά, αντέχει, μεγαλώνει το σποράκι σας!

Φαντάζομαι πως οι μέρες αυτές που πέρασαν, που ήσουν ξάπλα, η αιμορραγία σταμάτησε; Είδες διαφορά, βελτίωση;

🙏🙏 όλα να 'ναι καλά!!

Καλησπερα !!! Ευχαριστώ πολύ για την ευχή . Πριν δυο βδομάδας που πήγα να με δει ο γιατρός μέτρησε την αποκόλληση μεγαλύτερη από ότι μου την μέτρησαν στο νοσοκομείο . Δεν μπορώ να καταλάβω έχω μπερδευτεί … δλδ πως γίνεται στον  πρώτο υπέρηχο όλα καλά και 5 μέρες μετά να έχω αποκόλληση 2,5 εκατοστά μετά ξάπλα 1 βδομάδα δεύτερος υπέρηχος 4,2 εκατοστά και τώρα είμαι άλλες δυο βδομάδες ξάπλα και μεθαύριο έχω ραντεβού πάλι . Η αποκόλληση πριν γίνει δεν φαίνεται καθόλου ;; Και επίσης όσες παθαίνουν αποκόλληση ειναι πιο επιρρεπείς  στο να ξαναπαθουν ;  Όσες ξέρουν ας απαντήσουν … ευχαριστώ παρα πολύ !!!❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 29/8/2023 at 4:02 ΜΜ, ο/η το χοντρό μπιζέλι είπε:

Εύχομαι σήμερα να έχεις χαμόγελα ανακούφισης, ότι προχωρά, αντέχει, μεγαλώνει το σποράκι σας!

Φαντάζομαι πως οι μέρες αυτές που πέρασαν, που ήσουν ξάπλα, η αιμορραγία σταμάτησε; Είδες διαφορά, βελτίωση;

🙏🙏 όλα να 'ναι καλά!!

Αιμορραγία με κόκκινο αίμα δεν ξαναείδα ! Όμως εδώ και κάτι μέρες έχω καφέ εκκρίσεις και χθες ειδικά ήταν ροη ίσα με μισή παλάμη καφέ πάλι … 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 ώρες, ο/η Myrtokad είπε:

Αιμορραγία με κόκκινο αίμα δεν ξαναείδα ! Όμως εδώ και κάτι μέρες έχω καφέ εκκρίσεις και χθες ειδικά ήταν ροη ίσα με μισή παλάμη καφέ πάλι … 

To καφέ αίμα είναι θετική ένδειξη. Είναι παλιό αίμα. Να προσέχεις και όλα θα πάνε καλά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 17/8/2023 at 5:02 ΜΜ, ο/η Myrtokad είπε:

Καλησπερα σας ! Δεν πίστευα ποτε ότι θα έγραφα σε forum αλλά να τελικά που χρειάστηκε . Ξέρω ότι έχουν γραφτεί ανοιχτεί παρόμοιες η ίδιες συζητήσεις αλλά για κάποιο λόγο ήθελα να γράψω και εγώ. Είμαι σχεδόν στην 5η βδομάδα έχω κάνει τον πρώτο υπέρηχο πριν μια βδομάδα επειδή όμως δεν έχω σταθερό κύκλο και το έμβρυο είναι μόλις 2 χιλ θα επαναλάβω δεύτερο υπέρηχο για να δούμε τελικά σε ποια βδομάδα βρίσκομαι γτ λόγω πολυκυστικών ωοθηκών και αστατου κύκλου η σύλληψη έγινε πιο μετά από την υπολογισμένη τελευταία περίοδο που είχα . Πριν 3 μέρες σηκώθηκα το πρωί με ελάχιστες καφε εκκρίσεις ο γιατρός με ξεκίνησε utrogestan 3 χαπια την ημέρα και ένεση ledogest . Δυστυχώς δυο μέρες μετά δλδ χθες το μεσημέρι άρχισα να νιώθω έντονα πόνο περιόδου και ξαφνικά εκεί που έτρωγα ένιωσα το εσώρουχο μου να λερωνεται έντονα . Άρχισε να τρέχει αίμα στη τουαλέτα αρκετά υδαρες . Σήμερα πήγα στο νοσοκομείο γτ ο γιατρος που με  έχει  αναλάβει λείπει διακοπές . Επι 5 λεπτά δεν έβρισκε παλμό στο έμβρυο και μου μίλησε για επαπειλούμενη κύηση . Το χειρότερο σενάριο μου μου επιβεβαιώθηκε . Σχεδόν όμως πριν τελειώσει την εξέταση άκουσαμε κανονικά χτυπους καρδιάς !! Μου είπε ότι το έμβρυο είναι 2 χιλ αλλά η αποκόλληση τριπλάσια δλδ 2,5 εκατοστά . Μου είπε υπάρχουν περιπτώσεις που είτε πάει καλά είτε καταλήγει σε αποβολή . Μου είπε ξάπλα μεγάλη προσοχη και βλέπουμε … ξέρω ότι κάποιες μπορεί να έχετε ανάλογη εμπειρία αλλά δεν έχω διαβάσει πουθενά για τόσο μεγάλη αποκόλληση τόσο νωρίς .Αφού επέστρεψα από το νοσοκομείο μετά από δυο ώρες είχα έντονο πόνο κράτησε 10 λεπτά πήγα τουαλέτα και ειδα αυτή τη φορά πηγματα αίματος . Αν κάποια κοπέλα εχει να  αφιερώσει 5 λεπτά να μου γράψει το οτιδήποτε που μπορεί να ξέρει θα το εκτιμήσω αφάνταστα !! Δεν ξέρω πως μπορεί να εξελιχθεί μια τέτοια αποκόλληση τι θα περιμένω τις επόμενες μέρες και τι μπορεί να  συμβει που να μου επιβεβαιώσει ότι τελικά μιλάμε για αποβολή . Οι γιατροί ειναι περιεκτικοί τα έχουν πει χιλιάδες φορές και δεν μπορούν να σου εγγυηθούν για τίποτα . Όπως σαφώς και σε ένα φόρουμ δεν μπορώ να πάρω παράδειγμα μια ανάλογη περίπτωση αλλά έστω μια μικρή αναφορά σε ένα παρόμοιο περιστατικό που μπορεί να εχει συμβει σε κάποια θα με καθησύχαζε . Συγγνώμη για τον χρόνο σας και εκτιμώ οποιαδήποτε απάντηση 

Γεια σου κοριτσι μου εχω και εγω αναλογη εμπειρια νε εσενα αποκοληση απι την 5 εβδομαδα με πολυ αιμα και πηγματα τα οποια ειναι αιμα που εχει μεινει μεσα και πεφτει μαζεμενο λογικο να πανικοβαλεσαι κανε οτι σου λεει ο γιατρος σου ξεκουραση και υπομονη θα πανε ολα καλα με τα μωρακια μας

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 1 month later...
στις On 5/9/2023 at 6:01 ΜΜ, ο/η Myrtokad είπε:

Αιμορραγία με κόκκινο αίμα δεν ξαναείδα ! Όμως εδώ και κάτι μέρες έχω καφέ εκκρίσεις και χθες ειδικά ήταν ροη ίσα με μισή παλάμη καφέ πάλι … 

Μυρτώ γεια!

Είχα δύο μικρές αποκολλήσεις (μικρότερες από 2,5 εκ) από την 4η εβδομάδα και τακτικές αιμορραγίες με ζωηρό κόκκινο αίμα έως και τη 13η εβδομάδα. Η θέση της αποκόλλησης παίζει ρόλο. Σε ορισμένες θέσεις (πχ από την πλευρά του τραχήλου) η αποκόλληση προκαλεί πιο επίμονη και έντονη αιμόρροια. 

Και στη δική μου περίπτωση, ο ένας γιατρός την έβρισκε 1,5 εκ κι ο αλλος 2,5 εκ. Τα μηχανήματα που χρησιμοποιούν παίζουν ρόλο. Όσο πιο σύγχρονα, τόσο πιο καθαρή και ακριβής η απεικόνιση.

Το καφέ αίμα μπορεί να συνεχιστεί για καιρό. Όταν υπάρχει αποκόλληση, συχνά δημιουργούνται αιμολίμνες γύρω από τον πλακούντα. Αυτές ως έναν βαθμό απορροφώνται και σε έναν άλλο βαθμό "αδειάζουν". Ο δικός μου γιατρός μου είχε πει ότι θα πάρει έως και 1,5 μήνα για να σταματήσουν τα καφέ υγρά και μου είπε να μην ανησυχώ όσο α) δεν έχω έντονους πόνους ή β) ζωηρό κόκκινο αίμα σε ποσότητα περιόδου.

Μετά από έναν μήνα σταμάτησαν τα καφέ υγρά, ωστόσο ο υπέρηχος δείχνει ότι υπάρχουν ακόμη μικρούτσικες αιμολίμνες. 

Με την ξάπλα και τη φαρμακευτική αγωγή μη φοβάσαι τίποτα. Προσπάθησε να είσαι ήρεμη και αισιόδοξη. Στείλε μου dm αν χρειαστείς να μιλήσουμε :) 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...