Μετάβαση σε περιεχόμενο

Χρειάζεται να μιλήσω με αναπτυξιολο?


Recommended Posts

Καλησπέρα! Έχω ένα μωράκι αγοράκι 10 μηνων τον τελευταίο καιρό διαβάζω διαφορά και έχω λίγο αγχωθεί! Ο μικρός ακούει το ονόμα του και γυρίζει οτν τον φωνάζουμε καταλαβαίνει το όχι και το μη αντιγράφει κάποιους ήχους π κάνουμε κάνει γειά αλλά όχι πάντα όταν τπυ δείχνω κάτι πρώτα κοιτάζει το χέρι μου και μετά την κατεύθυνση δεν έχει αγαπημένο παιχνίδι τπυ αρέσει όμως να του κρύβω κάτι και να μ το παίρνει μετά μου το ξανά δίνει να το επαναλάβω...γενικά ειναι ανήσυχο παιδάκι θέλει αγκαλιά από τον 9ατο μηνα σταμάτησε να πηγαίνει σε άγνωστους γελαει θυμώνει ....στον παιχνίδι μπορεί να χτυπήσει στον τοίχο το κεφάλι του και τότε θα το ξανά κάνει προσεχτικά όμως...μήπως πρέπει να δω αναπτυξιολογο?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 3/8/2023 at 1:41 ΜΜ, ο/η Ματ90 είπε:

Καλησπέρα! Έχω ένα μωράκι αγοράκι 10 μηνων τον τελευταίο καιρό διαβάζω διαφορά και έχω λίγο αγχωθεί! Ο μικρός ακούει το ονόμα του και γυρίζει οτν τον φωνάζουμε καταλαβαίνει το όχι και το μη αντιγράφει κάποιους ήχους π κάνουμε κάνει γειά αλλά όχι πάντα όταν τπυ δείχνω κάτι πρώτα κοιτάζει το χέρι μου και μετά την κατεύθυνση δεν έχει αγαπημένο παιχνίδι τπυ αρέσει όμως να του κρύβω κάτι και να μ το παίρνει μετά μου το ξανά δίνει να το επαναλάβω...γενικά ειναι ανήσυχο παιδάκι θέλει αγκαλιά από τον 9ατο μηνα σταμάτησε να πηγαίνει σε άγνωστους γελαει θυμώνει ....στον παιχνίδι μπορεί να χτυπήσει στον τοίχο το κεφάλι του και τότε θα το ξανά κάνει προσεχτικά όμως...μήπως πρέπει να δω αναπτυξιολογο?

Βρε συ περίμενα να δω ποστ για κανένα παιδί 2-3 ετών που κάτι δεν κάνει! Όχι μωρό 10 μηνών! Μια χαρά είναι το παιδάκι σου! Κατακτά αυτά που πρέπει (πχ κάθεται, δείχνει, ακούει) κλπ. Αν δεν το έκανε θα στο είχε πει ο παιδίατρος. Αυτό που λες ότι δεν πάει στους ξένους είναι απόλυτα λογικό. Λέγεται φόβος των ξένων κ εμφανίζεται όπως λες κ συ στους 9 μήνες! Αυτό με το κεφάλι μάλλον για παιχνίδι το ακούω κ ειδικά εφόσον αναγνωρίζει ότι πονάει κ σταματάει. Θα σου έλεγα να μην το κάνεις θέμα (μην του λες μη κλπ) γιατί ενδέχεται να το κάνει μετά μόνο κ μόνο για να σου τραβήξει την προσοχή. Να το χαίρεσαι το παιδάκι σου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...