Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μελλοντικές Μανούλες Εξωσωματικής 2024 <3


RAM21

Recommended Posts

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Antonia2 είπε:

οντως οι εξετασεις ειναι απειρες και καθε γιατρος το αντιμετωπιζει διαφορετικα....

φαντασου οτι μετα την παλινδρομη που ειχα πηγα στο Ελενα στο τμημα αποβολων να μου κανουν εναν ελεγχο γτ διαβασα οτι κοιτανε και περιπτωσεις υπογονιμοτητας και η επικεφαλης (οικονομοπουλου) μου ειπε οτι δεν επρεπε να κανουμε επεμβαση για κιρσοκηλη και το 29% δεν ειναι απαγορευτικο για συλληψη ενω 2 ουρολογοι μας ειπαν να κανουμε επεμβαση και 2 γυναικολογοι ειπαν οτι ισως το ψηλο dfi να φταιει π ηταν κενος ο σακος... 

τεσπα.. παντα στην υπογονιμοτητα δεν φταιει ο ενας.. ισως ενας απο τους 2 να εχει κατι αλλα ειναι ολα συνδυασμος 2 ανθρωπων...

καλο ειναι να την κανετε αυτη την εξεταση και μακαρι συντομα να τελειωσει η ταλαιπωρια σας και ολα αυτα να ξεχαστουν!😍

Τρομερό ναι, ισχύει ο κάθε γιατρός έχει άλλη φιλοσοφία και προσεγγ΄΄ίζει την κάθε περιπτωση με δικό του τρόπο. Οπότε εμείς ακολουθούμε αυτόν που ταιριάζει σε εμάς και νιώθουμε ασφάλεια.

Και όντως είναι ο συνδιασμός. Του λέω του άντρα μου, η βιολογία μας κάπου δεν ταιριάζει γι' αυτό και γίνονται όλα αυτά! Δεν ξέρω αν μπορούν να ξεχαστούν, το λένε πολλές κοπέλες μόλις μένουν έγκυες. Εγώ σχεδόν αποκλείω να ξεχάσω όλο αυτόν το γολγοθά τον οποίο έχω κάνει κομμάτι μου πια..

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 2.8k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις On 7/8/2023 at 4:51 ΠΜ, ο/η Liveloula88 είπε:

Πιστεύω πως είμαστε πολλές,εάν όχι όλες, που δεν πιστεύουμε στο θετικό τεστ...

Εμενα μου είχε πει ο γιατρός να κάνω χοριακη 12η μέρα κ την έκανα την 11η επειδή εκείνη τη μέρα δεν δούλευα, για να μπορώ να μείνω στο σπίτι να κλάψω 🤪 Μετά από 4 ανεπιτυχείς εμβρυομεταφορές εννοείται πως δεν το περίμενα κ δεν το πίστευα...

Ευτυχώς όμως όλα πήγαν καλά κ έχω τις διδυμουλες μου κ ελπίζω κάποια στιγμή να βάλω κ τα υπόλοιπα "παγωτινια" μου 😃🥰

Εύχομαι να πάνε όλα καλά κ να έχεις θετική χοριακή ❤ (και όλες όσες προσπαθείτε)

 

Αυτή τη στιγμή είμαι ακριβώς σ αυτή τη κατάσταση,  θέλω να πάρω τεστ σήμερα ώστε να μπορώ να κλάψω άνετα σπίτι μου και κάπως να έχω συνέλθει μέχρι αύριο. 4η προσπάθεια βλαστοκυστες 5ημερων και καφε υγρα τις 3 τελευταίες μέρες!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η Antonia2 είπε:

καλημερα ελισσαβετ!!! ειναι ικανοποιητικη η ΑΜΗ σου.. νομιζω βεβαια την αξιολογουν και βασει ηλικιας και βασει της FSH συνδυαστικα...

εμενα τα παραδοξο ειναι οτι περυσι μου βγηκε 1,38 και φέτος 2,7 και δεν ξερω γιατι... στις ιδιες μοναδες μετρησης αλλα σε διαφορετικα κεντρα... (δεν πηγα σε γνωστες αλυσιδες διαγνωστικων..)

σου επισυναπτω και κατι που βρηκα στο ιντερνετ..

image.png.86ec4204336e3e098345ce98f3134fae.png

Τελικά κορίτσια παίζει πού σημαντικό ρόλο να κάνουμε τις εξετάσεις στο ίδιο κέντρο. Εγώ σήμερα επισκέφθηκα την ενδοκρινολόγο και μου είπε να τα κάνω στο ίδιο και μάλιστα να προτιμώ τα μεγάλα, καθώς τα μικρά κέντρα στη γειτονιά μας συχνά τα στέλνουν στα πιο μεγάλα διαγνωστικά! Πάντως @elissavet90 μου εμένα μου ακούγεται καλή η εξέταση και το πιο σημαντικό είναι στον υπέρηχο να φαίνονται ωοθυλάκια! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 6/2/2024 at 1:25 ΜΜ, ο/η Antonia2 είπε:

Κορίτσια καλησπέρα! ίσως κ΄άποια κορίτσια με γνωρίζετε γτ είμαι παλιό μέλος και προσπαθούμε από το 2021 για παιδάκι. όλες οι εξετάσεις καλές και εντός ορίων (με σπέρμα με κινητικότητα λίγο πάνω από το όριο του ΠΟΥ λόγω κιρσοκήλης και dfi 29% και γι αυτο χειρουργήθηκε ο άντρας μου στο Μακα....η τον 07/2022). 

Πέρυσι το φλεβάρη είχα το πρώτο θετικό τεστ αλλα δυστυχώς ο σάκος ηταν κενός και 27/03 έκανα απόξεση...

από τότε τπτ ξανά...😔

πήγαμε τον Οκτ΄ώβριο στον Παρτσ...ο και 20/02 περνάμε επιτροπή για εξωσωματική.

Έχω αρχίσει ήδη και μαζεύω τα χαρτιά και 13/02 θα πάω στο γιατρό να τα τσεκάρει.

Ήθελα να ρωτήσω (όσα κορίτσια έχουν περάσει επιτροπή), έχετε κάτι να επισημάνετε να προσέξω;;;

Νομίζω πχ θέλουν σε όλες τις εξετάσεις τα πρωτότυπα έντυπα υπογεγραμμένα από βιοπαθολόγο. θέλουν πάνω και αριθμό ΤΣΑΥ πχ;;

Ευχαριστώ προκαταβολικά! ❤️

Καλησπέρα και πολύ πολύ καλή επιτυχία σου εύχομαι!

Πέρασα επιτροπή τον Ιούνιο στο Μαρούσι. Εμένα με είχε βοηθήσει που είχα το έγγραφο με τη λίστα του ΕΟΠΥΥ, μου το είχε δώσει ο γιατρός μου με κυκλωμένα αυτά που θα χρειαζόμουν για τη δίκη μου περίπτωση. Μπορείς να το κατεβάσεις από το site, εκεί που λέει υποβοηθούμενη αναπαραγωγή ώστε να κάνεις κι εσύ ένα τσεκ στα χαρτιά σου. Θα προσπαθήσω να επισυνάψω από κάτω το link. Και πάλι όμως ο γιατρός σου θα σου πει ποια από αυτά χρειάζεσαι! Πχ αν πηγαίνεις με πρόβλημα στο σπέρμα, δε χρειάζεσαι σπερματεγχύσεις.
Σημαντικό είναι να είσαι εντός των προθεσμιών που ζητάνε σε όλα, να υπάρχουν σφραγίδες υπογραφές και ΤΣΑΥ και επίσης να μη λείπει κανένα χαρτί από αυτά που κάνεις έκδοση από το gov. 
https://www.eopyy.gov.gr/Files/arep/20210422_11286_ΝΕΑ ΕΝΤΥΠΑ ΚΑΙ ΕΓΓΡΑΦΟpdf.pdf

Και πάλι εύχομαι σύντομα να γεμίσεις την αγκαλίτσα σου! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η MayiaKa είπε:

Καλησπέρα και πολύ πολύ καλή επιτυχία σου εύχομαι!

Πέρασα επιτροπή τον Ιούνιο στο Μαρούσι. Εμένα με είχε βοηθήσει που είχα το έγγραφο με τη λίστα του ΕΟΠΥΥ, μου το είχε δώσει ο γιατρός μου με κυκλωμένα αυτά που θα χρειαζόμουν για τη δίκη μου περίπτωση. Μπορείς να το κατεβάσεις από το site, εκεί που λέει υποβοηθούμενη αναπαραγωγή ώστε να κάνεις κι εσύ ένα τσεκ στα χαρτιά σου. Θα προσπαθήσω να επισυνάψω από κάτω το link. Και πάλι όμως ο γιατρός σου θα σου πει ποια από αυτά χρειάζεσαι! Πχ αν πηγαίνεις με πρόβλημα στο σπέρμα, δε χρειάζεσαι σπερματεγχύσεις.
Σημαντικό είναι να είσαι εντός των προθεσμιών που ζητάνε σε όλα, να υπάρχουν σφραγίδες υπογραφές και ΤΣΑΥ και επίσης να μη λείπει κανένα χαρτί από αυτά που κάνεις έκδοση από το gov. 
https://www.eopyy.gov.gr/Files/arep/20210422_11286_ΝΕΑ ΕΝΤΥΠΑ ΚΑΙ ΕΓΓΡΑΦΟpdf.pdf

Και πάλι εύχομαι σύντομα να γεμίσεις την αγκαλίτσα σου! 

Κοριτσι μου ευχαριστω πααααρα πολυ γ την απαντηση, τις ευχες κ ολη τη θετικη σου ενεργεια!!! ❤️ τι ωραια vibes ειναι αυτα!!!! 

Μου εδωσε ο εξωσωματικος το χαρτι κ εχω κανει πρωτο τσεκ... εχει μεινει η χοριακη κ ν παω στο διαγνωστικο ν παρω πρωτοτυπα εντυπα κ υπογεγραμμενα/σφραγισμενα γτ καποιες εξετασεις τις εκανα το Νοεμβριο!! 

Ωστοσο σε ευχαριστω πολυ γ το λινκ!!! 🥰

Μας καθυστερησαν λιγο τα σπερμοδιαγραμματα γτ δν ειχαμε προσφατα, οποτε επρεπε ν περιμενουμε ενα 3μηνο π θελει ως μεσοδιαστημα. 

Να πχ γ τον αριθμο τσαυ δν ημουν σιγουρη... θα τσεκαρω αυριο οτι εχω σε ολες τις εξετασεις. 

Κ παλι ευχαριστω κ σου ευχομαι οοο,τι καλυτερο!!!! 🙏🧿❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Antonia2 είπε:

Κοριτσι μου ευχαριστω πααααρα πολυ γ την απαντηση, τις ευχες κ ολη τη θετικη σου ενεργεια!!! ❤️ τι ωραια vibes ειναι αυτα!!!! 

Μου εδωσε ο εξωσωματικος το χαρτι κ εχω κανει πρωτο τσεκ... εχει μεινει η χοριακη κ ν παω στο διαγνωστικο ν παρω πρωτοτυπα εντυπα κ υπογεγραμμενα/σφραγισμενα γτ καποιες εξετασεις τις εκανα το Νοεμβριο!! 

Ωστοσο σε ευχαριστω πολυ γ το λινκ!!! 🥰

Μας καθυστερησαν λιγο τα σπερμοδιαγραμματα γτ δν ειχαμε προσφατα, οποτε επρεπε ν περιμενουμε ενα 3μηνο π θελει ως μεσοδιαστημα. 

Να πχ γ τον αριθμο τσαυ δν ημουν σιγουρη... θα τσεκαρω αυριο οτι εχω σε ολες τις εξετασεις. 

Κ παλι ευχαριστω κ σου ευχομαι οοο,τι καλυτερο!!!! 🙏🧿❤️

Κι εγώ αγχωνόμουν όταν χρειαζόταν να περιμένω ανάμεσα σε εξετάσεις και ένιωθα ότι χάνω χρόνο, αλλά κάθε τι σκέψου γίνεται για καλό, ειδικά όταν δε μπορούμε να το αποφύγουμε 😉😉

Αφού στα ελέγχουν όλα από το κέντρο και θα κάνουν κ την τελική επιβεβαίωση θα είναι όλα σωστά! Καλή επιτυχία! 
Να έχεις πολύ όμορφα νέα σύντομα 💝💝

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η MayiaKa είπε:

Κι εγώ αγχωνόμουν όταν χρειαζόταν να περιμένω ανάμεσα σε εξετάσεις και ένιωθα ότι χάνω χρόνο, αλλά κάθε τι σκέψου γίνεται για καλό, ειδικά όταν δε μπορούμε να το αποφύγουμε 😉😉

Αφού στα ελέγχουν όλα από το κέντρο και θα κάνουν κ την τελική επιβεβαίωση θα είναι όλα σωστά! Καλή επιτυχία! 
Να έχεις πολύ όμορφα νέα σύντομα 💝💝

Ευχαριστω και πάλι κοριτσι μου!!! ❤️

ασε πεσαμε σε μικροβιολογικο πολυ τυπικο και δεν δεχονταν την παραμικρη αλλαγη να κανουν... δεν πειραζει, ολα για καποιο λογο γινονται..😊 2 μηνες πανω 2 κατω δεν θα κανουν τη διαφορα...

Διαβασα περιμενεις κοριτσακι;; με το καλο να υποδεχτειτε την μπουμπουκα σας!!! να ερθει γερη στην αγκαλια σας!!! 🎀🌺🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 λεπτά, ο/η elissavet90 είπε:

Καλημέρααααα! @RAM21 μου πώς πήγε το ραντεβού στο γιατρό?

πως είσαι ελισάβετ μου και ram1 βρήκες κάτι με τον ενδοκρινολόγο γιατί το σκέφτομαι και εγώ επειδή έχω υποθυρεοειδισμό?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η cat12 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! Πήγα σήμερα για υπέρηχο κ ήταν όλα τέλεια δεν υπήρχε η κύστη περιμένω περίοδο κ ξεκινάω 🙏

Φανταστικά νέα!! Πολύ ευχάριστο!! Έτοιμη για ετ τωρα!!😀

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η cat12 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! Πήγα σήμερα για υπέρηχο κ ήταν όλα τέλεια δεν υπήρχε η κύστη περιμένω περίοδο κ ξεκινάω 🙏

Μπράβο κορίτσι μου. Καλή επιτυχία σου εύχομαι. Όλα να πάνε τέλεια 🙏

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η cat12 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! Πήγα σήμερα για υπέρηχο κ ήταν όλα τέλεια δεν υπήρχε η κύστη περιμένω περίοδο κ ξεκινάω 🙏

Μπραβο cat μου!!!!!!! Τι τελεια νεα!!!! Λιγη υπομονη κ θα φωλιασουν τα κουκουνια σας στην κοιλιτσα σου!!!! 🥰🧿❤️️ ποτε περιμενεις περιοδο;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η elissavet90 είπε:

Καλημέρααααα! @RAM21 μου πώς πήγε το ραντεβού στο γιατρό?

Γειά σου Ελισσαβετ! Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον. Λοιπόν, ο γιατρός αυτός μου έδωσε μια εντελώς διαφορετική προσέγγιση απ όσα έκανα ως τωρα. Άλλο πρωτόκολλο, άλλα φάρμακα, πιο σύγχρονη οπτική... Σχεδόν μου ακύρωσε όσα έκανα ως τώρα, ως ξεπερασμένα. Αυτό που κρατάω κυρίως είναι ότι ενδεχομένως πρέπει να επαναλάβω την υστεροσκοπηση που είχα κάνει πριν 2,5 χρόνια, ώστε να είναι σίγουρος ότι μπορεί να προχωρήσει σε ετ. Συμφώνησε στη λογική μου να παρακολουθήσουμε κάποιους κύκλους ώστε να βρούμε έναν καλό μήνα και τότε να κάνουμε διέγερση. Δεν μου ειπε τπτ για φυσικούς και για ποιότητα ωαρίων και μάλιστα στον υπέρηχο, χωρίς να είμαι καν σε γόνιμες, είδαμε 4 ίσως και 5 ωοθυλακια. Άρα όλα καλά. Επιβεβαιωθηκα😉

Απ την άλλη με προβλημάτισε η διάρκεια της μεθόδου που προτείνει, η ποσοτητα φαρμακων που προτεινε, ενα τρίμηνο μίνιμουμ για την όλη διαδικασία στην καλυτερη, στη διάρκεια της οποίας θα πληρώσω ξεχωριστα ωοληψια, κατάψυξη, υστεροσκοπηση, ετ κτλ. Μου είπε κάποια χρήματα, που, απ την εμπειρία μου, πιστεύω ότι είναι πολλά. Και δεν σου κρύβω ότι με ενόχλησε που μου ακύρωσε έτσι έναν γιατρό με 40 χρόνια εμπειρίας, χαρη στον οποιο απεκτησα το παιδι μου. Ξέρω πως ο ανταγωνισμός είναι μεγάλος... τέλος πάντων.

Κρατάω όσα μου ειπε,  αλλά το σκέφτομαι αν θα πάω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η RAM21 είπε:

Φανταστικά νέα!! Πολύ ευχάριστο!! Έτοιμη για ετ τωρα!!😀

 

στις πριν 1 ώρα, ο/η Love13 είπε:

Μπράβο κορίτσι μου. Καλή επιτυχία σου εύχομαι. Όλα να πάνε τέλεια 🙏

 

στις πριν 1 ώρα, ο/η Antonia2 είπε:

Μπραβο cat μου!!!!!!! Τι τελεια νεα!!!! Λιγη υπομονη κ θα φωλιασουν τα κουκουνια σας στην κοιλιτσα σου!!!! 🥰🧿❤️️ ποτε περιμενεις περιοδο;

Ευχαριστώ πολύ κορίτσια μου!!! Περιμένω περίοδο λογικά σε καμία εβδομάδα, πήρα όλα τα φάρμακα να τα να τα έχω όλα έτοιμα😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η RAM21 είπε:

Γειά σου Ελισσαβετ! Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον. Λοιπόν, ο γιατρός αυτός μου έδωσε μια εντελώς διαφορετική προσέγγιση απ όσα έκανα ως τωρα. Άλλο πρωτόκολλο, άλλα φάρμακα, πιο σύγχρονη οπτική... Σχεδόν μου ακύρωσε όσα έκανα ως τώρα, ως ξεπερασμένα. Αυτό που κρατάω κυρίως είναι ότι ενδεχομένως πρέπει να επαναλάβω την υστεροσκοπηση που είχα κάνει πριν 2,5 χρόνια, ώστε να είναι σίγουρος ότι μπορεί να προχωρήσει σε ετ. Συμφώνησε στη λογική μου να παρακολουθήσουμε κάποιους κύκλους ώστε να βρούμε έναν καλό μήνα και τότε να κάνουμε διέγερση. Δεν μου ειπε τπτ για φυσικούς και για ποιότητα ωαρίων και μάλιστα στον υπέρηχο, χωρίς να είμαι καν σε γόνιμες, είδαμε 4 ίσως και 5 ωοθυλακια. Άρα όλα καλά. Επιβεβαιωθηκα😉

Απ την άλλη με προβλημάτισε η διάρκεια της μεθόδου που προτείνει, η ποσοτητα φαρμακων που προτεινε, ενα τρίμηνο μίνιμουμ για την όλη διαδικασία στην καλυτερη, στη διάρκεια της οποίας θα πληρώσω ξεχωριστα ωοληψια, κατάψυξη, υστεροσκοπηση, ετ κτλ. Μου είπε κάποια χρήματα, που, απ την εμπειρία μου, πιστεύω ότι είναι πολλά. Και δεν σου κρύβω ότι με ενόχλησε που μου ακύρωσε έτσι έναν γιατρό με 40 χρόνια εμπειρίας, χαρη στον οποιο απεκτησα το παιδι μου. Ξέρω πως ο ανταγωνισμός είναι μεγάλος... τέλος πάντων.

Κρατάω όσα μου ειπε,  αλλά το σκέφτομαι αν θα πάω.

Τουλάχιστον πήρες μια δεύτερη γνώμη να έχεις κ άλλες επιλογές... Η αλήθεια αν σου ακυρώνει έναν γιατρό που τον έχεις εμπιστευτεί χρόνια είναι λίγο άβολο... Κ εγώ που ανέφερα κάποια πράγματα στον δικό μου δεν μου είπε α κακώς δεν έκανε αυτό η το άλλο ο προηγούμενος απλά είπε ότι θα δώσουμε βάση από την αρχή σε κάποια πράγματα γιατί έτσι κάνει με όλες τις γυναίκες που πηγαίνουν σε αυτόν... Είναι πάντα κ ο τρόπος που το λέει ο άλλος. Κ από ότι κατάλαβα δεν θα σου μίλησε διακριτικά για την δουλειά του προηγούμενου γιατρού... Όπως λες σκέψου το κ όπου νιώθεις καλύτερα συνεχίζεις γιατί είναι βασικό να νιώθεις καλά με τον γιατρό σου... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 λεπτά, ο/η cat12 είπε:

Τουλάχιστον πήρες μια δεύτερη γνώμη να έχεις κ άλλες επιλογές... Η αλήθεια αν σου ακυρώνει έναν γιατρό που τον έχεις εμπιστευτεί χρόνια είναι λίγο άβολο... Κ εγώ που ανέφερα κάποια πράγματα στον δικό μου δεν μου είπε α κακώς δεν έκανε αυτό η το άλλο ο προηγούμενος απλά είπε ότι θα δώσουμε βάση από την αρχή σε κάποια πράγματα γιατί έτσι κάνει με όλες τις γυναίκες που πηγαίνουν σε αυτόν... Είναι πάντα κ ο τρόπος που το λέει ο άλλος. Κ από ότι κατάλαβα δεν θα σου μίλησε διακριτικά για την δουλειά του προηγούμενου γιατρού... Όπως λες σκέψου το κ όπου νιώθεις καλύτερα συνεχίζεις γιατί είναι βασικό να νιώθεις καλά με τον γιατρό σου... 

Ναι, δεν αναφέρθηκε άμεσα σε αυτόν. Αλλα όταν του μιλούσα πχ. για τα φάρμακα που εχω πάρει, τα πρωτοκολλα κτλ, εκεί έδειχνε μια αντίθεση έντονη. Χαρακτηριστικά για το menopur/meriofert που παίρνω συνήθως, μου ειπε ότι είναι το πιο συνηθισμένο φάρμακο σε γυναίκες κοντά στα 40, γιατί να επιμένουν τόσο σε αυτό, υπάρχουν πολλά ακόμα, πιο ήπια και με καλύτερα αποτελέσματα. Τον άκουγα με ενδιαφέρον, να σου πω την αληθεια, γιατί μπορεί να έχει δίκιο. Πώς να ξερω? Γιατρος ειμαι? Είναι πιο νέος, με σύγχρονη ματιά, ξέρω ότι συμμετέχει σε έρευνες, συνέδρια, ενημερώνεται.

Αλλά η αίσθηση που μου δημιούργησε, ήταν σαν απόρριψη σε ο,τι ξερω. Σε κάνει ν αναρωτιέσαι αν έκανες το σωστό. Και φυσικά κάνει εντύπωση πόσο εκ διαμέτρου αντίθετες γνώμες και πρωτόκολλα εφαρμόζουν οι γιατροί!! Θα δείξει...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η cat12 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! Πήγα σήμερα για υπέρηχο κ ήταν όλα τέλεια δεν υπήρχε η κύστη περιμένω περίοδο κ ξεκινάω 🙏

Τέλεια!!! Αντε με το καλό τωρα η ΕΤ. Εγω παω την κυριακη για ΕΤ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 26/1/2024 at 2:04 ΜΜ, ο/η lilly1984 είπε:

Γειά σου Μπεμπελούκα, δεν έχουμε μιλήσει ποτέ, αλλά είδα ότι είσαι κι εσύ με αντιβίωση.... επειδή είμαι κι εγώ σε αυτή τη διαδικασία λόγω ενδομητρίτιδας που βρέθηκε το Σεπτέμβριο, ήθελα να σε ρωτήσω πώς τα πάς? Παίρνεις μόνο χάπια ή κάνεις κι εγχύσεις?

Γεια σου Λιλυ μου οντως δεν εχουμε μιλησει ποτε ...εγω ειχα καποια λοιμωξη απο το ουρεοπλασμα ...απο το στομα αντιβιωση και την επομενη εβδομαδα τελειωνω ...εσυυυ;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 ώρες, ο/η cat12 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! Πήγα σήμερα για υπέρηχο κ ήταν όλα τέλεια δεν υπήρχε η κύστη περιμένω περίοδο κ ξεκινάω 🙏

Καλημέρα κοριτσούδι!! Καλή επιτυχία τέλεια νέα! Όλα καλά θα πάνε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η Nicol🦩 είπε:

Τέλεια!!! Αντε με το καλό τωρα η ΕΤ. Εγω παω την κυριακη για ΕΤ

καλημεραααα!!!!! 🌞 

μετραμε αντιστροφα λοιπον!!!!!! εφτασε η μεγαλη μερα!!!!

με το καλο κοριτσι μου!!! να πανε ολα τελεια!!!! 🙏🧿🥰

2 θα βαλετε;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η Nicol🦩 είπε:

Τέλεια!!! Αντε με το καλό τωρα η ΕΤ. Εγω παω την κυριακη για ΕΤ

Την Κυριακή?? Τέλεια!!! Καλή επιτυχία nikol μου!!! ♥️🙏

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η RAM21 είπε:

Γειά σου Ελισσαβετ! Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον. Λοιπόν, ο γιατρός αυτός μου έδωσε μια εντελώς διαφορετική προσέγγιση απ όσα έκανα ως τωρα. Άλλο πρωτόκολλο, άλλα φάρμακα, πιο σύγχρονη οπτική... Σχεδόν μου ακύρωσε όσα έκανα ως τώρα, ως ξεπερασμένα. Αυτό που κρατάω κυρίως είναι ότι ενδεχομένως πρέπει να επαναλάβω την υστεροσκοπηση που είχα κάνει πριν 2,5 χρόνια, ώστε να είναι σίγουρος ότι μπορεί να προχωρήσει σε ετ. Συμφώνησε στη λογική μου να παρακολουθήσουμε κάποιους κύκλους ώστε να βρούμε έναν καλό μήνα και τότε να κάνουμε διέγερση. Δεν μου ειπε τπτ για φυσικούς και για ποιότητα ωαρίων και μάλιστα στον υπέρηχο, χωρίς να είμαι καν σε γόνιμες, είδαμε 4 ίσως και 5 ωοθυλακια. Άρα όλα καλά. Επιβεβαιωθηκα😉

Απ την άλλη με προβλημάτισε η διάρκεια της μεθόδου που προτείνει, η ποσοτητα φαρμακων που προτεινε, ενα τρίμηνο μίνιμουμ για την όλη διαδικασία στην καλυτερη, στη διάρκεια της οποίας θα πληρώσω ξεχωριστα ωοληψια, κατάψυξη, υστεροσκοπηση, ετ κτλ. Μου είπε κάποια χρήματα, που, απ την εμπειρία μου, πιστεύω ότι είναι πολλά. Και δεν σου κρύβω ότι με ενόχλησε που μου ακύρωσε έτσι έναν γιατρό με 40 χρόνια εμπειρίας, χαρη στον οποιο απεκτησα το παιδι μου. Ξέρω πως ο ανταγωνισμός είναι μεγάλος... τέλος πάντων.

Κρατάω όσα μου ειπε,  αλλά το σκέφτομαι αν θα πάω.

Καλημέρα φίλη μου..θα σου πω να ακούς το ένστικτό σου κι αυτό που νιώθεις. Αν κάτι δε σου έκατσε καλά, ξανασκέψου το και εντόπισε τι είναι αυτό. Αν έχεις αμφιβολίες πήγαινε και σε άλλον ένα γιατρό να πάρεις μια γνώμη. Εσύ όπως νιώθεις..Έχουμε όπως λες τόση εμπειρία πια που μπορούμε να κρίνουμε κάποια πράγματα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η RAM21 είπε:

Ναι, δεν αναφέρθηκε άμεσα σε αυτόν. Αλλα όταν του μιλούσα πχ. για τα φάρμακα που εχω πάρει, τα πρωτοκολλα κτλ, εκεί έδειχνε μια αντίθεση έντονη. Χαρακτηριστικά για το menopur/meriofert που παίρνω συνήθως, μου ειπε ότι είναι το πιο συνηθισμένο φάρμακο σε γυναίκες κοντά στα 40, γιατί να επιμένουν τόσο σε αυτό, υπάρχουν πολλά ακόμα, πιο ήπια και με καλύτερα αποτελέσματα. Τον άκουγα με ενδιαφέρον, να σου πω την αληθεια, γιατί μπορεί να έχει δίκιο. Πώς να ξερω? Γιατρος ειμαι? Είναι πιο νέος, με σύγχρονη ματιά, ξέρω ότι συμμετέχει σε έρευνες, συνέδρια, ενημερώνεται.

Αλλά η αίσθηση που μου δημιούργησε, ήταν σαν απόρριψη σε ο,τι ξερω. Σε κάνει ν αναρωτιέσαι αν έκανες το σωστό. Και φυσικά κάνει εντύπωση πόσο εκ διαμέτρου αντίθετες γνώμες και πρωτόκολλα εφαρμόζουν οι γιατροί!! Θα δείξει...

Κ εμένα νέος γιατρός είναι αλλά μου έδωσε τα ίδια για διέγερση... Απλά έχουν όλοι διαφορετική άποψη... Κ πιστεύω ότι ο κάθε οργανισμός μπορεί να αντιδράσει αλλιώς στο κάθε φάρμακο. Τίποτα δεν είναι σίγουρο..  μπορεί σε κάποια να της δώσει πολλά ωάρια κ σε άλλη λίγα... Γενικά από ότι έχω καταλάβει είναι κ θέμα timing κ να ταιριάξει κ το φάρμακο στον οργανισμό μας. Μπορεί να κάνω κ λάθος... Μπορεί βέβαια αυτό που σου πρότεινε να είναι πιο καλό για τον οργανισμό σου... Όντως είναι μπέρδεμα γιατί πρέπει απλά να ακολουθούμε ότι μας λένε οι γιατροί γιατί εμείς δεν γνωρίζουμε... Ποιος ξέρει τι γίνεται... Εσύ πως πιστεύεις ότι πρέπει να προχωρήσεις?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...