Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μελλοντικές Μανούλες Εξωσωματικής 2024 <3


RAM21

Recommended Posts

στις πριν 10 ώρες, ο/η cat12 είπε:

Μπράβο για την δύναμή σου!!! Κ εμένα όταν μου είπε ότι φταίνε τα ωάρια μου ότι δεν είναι ποιοτικά με πήρε πολύ από κάτω..  κ ακόμα το σκέφτομαι πάλι λίγο... Αλλά λέω μετά αφού έγινε μια φορά εμφύτευση δεν μπορεί θα ξαναγίνει... Θα έρθει σίγουρα κ το δεύτερο παιδάκι 🙏 κ η γνώμη ενός άλλου γιατρού σίγουρα θα βοηθήσει παραπάνω... 

Σ ευχαριστώ πολύ κοπέλα μου!! Κ εσύ θα τα καταφέρεις. Αφου είχες και φυσική συλληψη. Εγώ φυσική δεν είδα ποτέ, χωρίς να έχουμε κανένα ( εντοπισμένο) πρόβλημα. Έχω πειστεί πλέον ότι αυτό που δεν μπορούν να προσδιορισουν οι γιατροί, το ρίχνουν στην ποιότητα των ωαρίων μας. Κ εμενα με έριξε πολύ ο δικός μου όταν μου το είπε έτσι κοφτά.  Και γι αυτό θέλω να πάρω και άλλες γνώμες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 2.8k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 3 λεπτά, ο/η RAM21 είπε:

Σ ευχαριστώ πολύ κοπέλα μου!! Κ εσύ θα τα καταφέρεις. Αφου είχες και φυσική συλληψη. Εγώ φυσική δεν είδα ποτέ, χωρίς να έχουμε κανένα ( εντοπισμένο) πρόβλημα. Έχω πειστεί πλέον ότι αυτό που δεν μπορούν να προσδιορισουν οι γιατροί, το ρίχνουν στην ποιότητα των ωαρίων μας. Κ εμενα με έριξε πολύ ο δικός μου όταν μου το είπε έτσι κοφτά.  Και γι αυτό θέλω να πάρω και άλλες γνώμες.

Δεν είχα ποτέ φυσική σύλληψη.. Μόνο στην τελευταία ΕΤ είχα θετικό που κράτησε λίγο. Ναι κι εγώ έτσι νομίζω, ότι όταν δε βρίσκουν τίποτα άλλο λένε για τα ωάρια. Ας είναι, καλά να είμαστε να γεννάμε αυγουλάκια και δεν μπορεί κάποιο θα είναι καλό!! Εγώ πάντως π΄ήρα τεστ ωορηξίας γι αυτο το μήνα, λέω ας κάνουμε την ύστατη προσπάθειά μας..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια καλησπέρα! ίσως κ΄άποια κορίτσια με γνωρίζετε γτ είμαι παλιό μέλος και προσπαθούμε από το 2021 για παιδάκι. όλες οι εξετάσεις καλές και εντός ορίων (με σπέρμα με κινητικότητα λίγο πάνω από το όριο του ΠΟΥ λόγω κιρσοκήλης και dfi 29% και γι αυτο χειρουργήθηκε ο άντρας μου στο Μακα....η τον 07/2022). 

Πέρυσι το φλεβάρη είχα το πρώτο θετικό τεστ αλλα δυστυχώς ο σάκος ηταν κενός και 27/03 έκανα απόξεση...

από τότε τπτ ξανά...😔

πήγαμε τον Οκτ΄ώβριο στον Παρτσ...ο και 20/02 περνάμε επιτροπή για εξωσωματική.

Έχω αρχίσει ήδη και μαζεύω τα χαρτιά και 13/02 θα πάω στο γιατρό να τα τσεκάρει.

Ήθελα να ρωτήσω (όσα κορίτσια έχουν περάσει επιτροπή), έχετε κάτι να επισημάνετε να προσέξω;;;

Νομίζω πχ θέλουν σε όλες τις εξετάσεις τα πρωτότυπα έντυπα υπογεγραμμένα από βιοπαθολόγο. θέλουν πάνω και αριθμό ΤΣΑΥ πχ;;

Ευχαριστώ προκαταβολικά! ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 ώρες, ο/η RAM21 είπε:

A, οκ, το ρώτησα, μήπως πήρες πρόσφατα φάρμακα διέγερσης και χρειάζεται να περάσει τρίμηνο. Αλλά μια χαρά, αφού μπορείς να ξεκινήσεις από την επόμενη περίοδο! Κι εγώ πιστεύω ότι θα βρείτε κάποιες υγιείς βλαστοκύστες. Απ' την στιγμή που φτιάχνεις βλαστοκύστες, δεν μπορεί παρά κάποιες να είναι υγιείς. ❤️🙏

Η θετική μας σκέψη λοιπόν ας επικεντρωθεί εκεί.

Εγώ είμαι σε φάση αναδιοργάνωσης... Πήγα ενδοκρινολόγο για έλεγχο tsh, βιταμινών κτλ και σύντομα έχω ραντεβού με νέο γιατρό, για να μου πει μια γνώμη για το τι να κάνω. Ο δικός μου απέδωσε την τελευταία αποτυχία μου στα ωάριά μου (κλασικά) και μου είπε αν ξαναπροσπαθήσω, μόνο με φυσικούς. Και αν έχω ωάρια... Κι ακόμη κι αν έχω, δεν θα είναι ποιοτικά... να τα περνάω ένα- ένα από έλεγχο. Καταλαβαίνεις, μου έκοψε τα φτερά. Όμως κάθισα και τα σκέφτηκα τις Γιορτές...ηρέμησα... Και αποφ΄άσισα ότι δεν συμφωνώ μαζί του, και βλαστοκύστες φτιάχνω και θα ξαναπροσπαθήσω. Αν έχω μια ευκαιρία για 2ο παιδάκι, τώρα είναι.🥰

RAM μου είμαι και εγώ στην ίδια φάση με εσένα γιατί και ο δικός μου σχεδόν το απέκλεισε στο σύζυγο μου και του είπε μόνο με δανεικά σε εμένα πρότεινε εξετάσεις εγώ όμως αποφάσισα να πάρα και μια δεύτερη και μια τρίτη γνώμη και να μιλήσω και με ενδοκρινολόγο αναπαραγωγής αλλά ψάχνω να βρω . Εσύ είσαι ευχαριστημένο από το νέο γιατρό σου και τον ενδοκρινολόγο που πήγες ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η elissavet90 είπε:

Καλημέρα αγαπημένη! Μα φυσικά τα ωάριά μας φταίνε πάντα για όλα!!!!!!!!!!!!

Είσαι υπέροχη, μαρεσει πολύ η ανασυγκρότηση που έκανες και που ακούς το ένστικτό σου και μόνο και το παλεύεις! Ούτε εγώ συμφωνώ μαζί του, είμαι μόνο μαζί σου και πιστεύω πολύ στις βλαστοκύστες σου χιχιχι.

Εύχομαι νέος γιατρός και τυχερός!! Ανυπομονώ για την εξέλιξη..Έκανα κ εγώ εξετάσεις θυροειδούς και μου βγήκε μόνο η Τ4 πολύ λίγο ανεβασμένη. Πρώτη φορά. Οι βιταμίνες μια χαρά. Πότε βγαίνουν τα δικά σου?

Γειά σου Ελισάβετ μου!! Σ ευχαριστώ πολύ!! Δεν είναι μόνο ένστικτο, βλέπω και τα δεδομένα μου, οκ, μπορεί να μην είμαι 35 πια, αλλά έχω πετυχει ήδη μια φορά και εξακολουθώ να φτιάχνω καλές βλαστοκυστες, άρα θεωρώ ότι με παίρνει να συνεχίσω λίγο ακόμα. Με τα λίγα μου ωάρια έστω. Και χρειαζομαι εναν γιατρο πιο υποστηρικτικο, να μη με ακυρώνει έτσι. Μην νομίζεις, κουρασμένη είμαι, αλλά με πιέζει κ ο χρόνος...τα ξέρεις.

Στα λοιπά, χθες πήγα ενδοκρινολογο, σήμερα έκανα τις αιματολογικες και αύριο έχω ραντεβού με έναν νέο γιατρο. Περίμενα ότι θα με βάλει λίγο αργότερα, αλλά μου είπε ότι μετά θα πάει τέλος του μήνα. Οπότε θα πάω αύριο κ βλεπουμε. 

Η Τ4 πρέπει να είναι εντός φυσιολογικων, αλλά ο γιατρός σου τα ξέρει αυτά κ θα σε προγραμματίσει. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η elissavet90 είπε:

Δεν είχα ποτέ φυσική σύλληψη.. Μόνο στην τελευταία ΕΤ είχα θετικό που κράτησε λίγο. Ναι κι εγώ έτσι νομίζω, ότι όταν δε βρίσκουν τίποτα άλλο λένε για τα ωάρια. Ας είναι, καλά να είμαστε να γεννάμε αυγουλάκια και δεν μπορεί κάποιο θα είναι καλό!! Εγώ πάντως π΄ήρα τεστ ωορηξίας γι αυτο το μήνα, λέω ας κάνουμε την ύστατη προσπάθειά μας..

Ναι, το θυμαμαι ότι δεν είχες φυσική. Είναι πολύ κρίμα μετά από τρεις εμφυτευσεις με καλές βλαστοκυστες...😕 Ωστοσο πιστευω οτι ο ελεγχος θα σε βοηθησει πολυ. Κ εγώ αυτό θα έκανα. Κ τωρα ακόμα, αν έφτιαχνα έστω 4 βλαστοκυστες μαζί, θα τις περνούσα από έλεγχο.

Να προσπαθήσετε, ναι!! Ποτε δεν ξέρεις! Κ εμείς σκέφτομαι ότι ένας λόγος που δεν τα καταφέρνουμε είναι ότι δεν επιμένουμε τόσο στη φυσική προσπάθεια πλέον. Αλλα είναι πολύ δύσκολο το προγραμματισμένο πια...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Antonia2 είπε:

Κορίτσια καλησπέρα! ίσως κ΄άποια κορίτσια με γνωρίζετε γτ είμαι παλιό μέλος και προσπαθούμε από το 2021 για παιδάκι. όλες οι εξετάσεις καλές και εντός ορίων (με σπέρμα με κινητικότητα λίγο πάνω από το όριο του ΠΟΥ λόγω κιρσοκήλης και dfi 29% και γι αυτο χειρουργήθηκε ο άντρας μου στο Μακα....η τον 07/2022). 

Πέρυσι το φλεβάρη είχα το πρώτο θετικό τεστ αλλα δυστυχώς ο σάκος ηταν κενός και 27/03 έκανα απόξεση...

από τότε τπτ ξανά...😔

πήγαμε τον Οκτ΄ώβριο στον Παρτσ...ο και 20/02 περνάμε επιτροπή για εξωσωματική.

Έχω αρχίσει ήδη και μαζεύω τα χαρτιά και 13/02 θα πάω στο γιατρό να τα τσεκάρει.

Ήθελα να ρωτήσω (όσα κορίτσια έχουν περάσει επιτροπή), έχετε κάτι να επισημάνετε να προσέξω;;;

Νομίζω πχ θέλουν σε όλες τις εξετάσεις τα πρωτότυπα έντυπα υπογεγραμμένα από βιοπαθολόγο. θέλουν πάνω και αριθμό ΤΣΑΥ πχ;;

Ευχαριστώ προκαταβολικά! ❤️

Κορίτσι μου δεν ξέρω από επιτροπή τι χαρτιά θέλουν αλλά θέλω να σου ευχηθώ καλό ξεκίνημα κ με το καλό να πάνε όλα ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 λεπτά, ο/η cat12 είπε:

Κορίτσι μου δεν ξέρω από επιτροπή τι χαρτιά θέλουν αλλά θέλω να σου ευχηθώ καλό ξεκίνημα κ με το καλό να πάνε όλα ❤️

Ευχαριστω παρα πολυ cat μου!!!! 🥰

Διαβασα γ την κυστη π βρηκατε κ ευχομαι να υποχωρησει πολυ συντομα κ ν κανεις ετ!!! 🙏🙏❤️

θυμισε μου, ποτε θ πας στο γιατρο; ειχα μεινει στο οτι σου εδωσε καποια χαπια αν θυμαμαι καλα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 ώρες, ο/η Antonia2 είπε:

Κορίτσια καλησπέρα! ίσως κ΄άποια κορίτσια με γνωρίζετε γτ είμαι παλιό μέλος και προσπαθούμε από το 2021 για παιδάκι. όλες οι εξετάσεις καλές και εντός ορίων (με σπέρμα με κινητικότητα λίγο πάνω από το όριο του ΠΟΥ λόγω κιρσοκήλης και dfi 29% και γι αυτο χειρουργήθηκε ο άντρας μου στο Μακα....η τον 07/2022). 

Πέρυσι το φλεβάρη είχα το πρώτο θετικό τεστ αλλα δυστυχώς ο σάκος ηταν κενός και 27/03 έκανα απόξεση...

από τότε τπτ ξανά...😔

πήγαμε τον Οκτ΄ώβριο στον Παρτσ...ο και 20/02 περνάμε επιτροπή για εξωσωματική.

Έχω αρχίσει ήδη και μαζεύω τα χαρτιά και 13/02 θα πάω στο γιατρό να τα τσεκάρει.

Ήθελα να ρωτήσω (όσα κορίτσια έχουν περάσει επιτροπή), έχετε κάτι να επισημάνετε να προσέξω;;;

Νομίζω πχ θέλουν σε όλες τις εξετάσεις τα πρωτότυπα έντυπα υπογεγραμμένα από βιοπαθολόγο. θέλουν πάνω και αριθμό ΤΣΑΥ πχ;;

Ευχαριστώ προκαταβολικά! ❤️

Κορίτσι μου καλή αρχή στη διαδικασία αυτή! Όλα καλά θα πάνε με την επιτροπή! Ο γιατρός σου θα τα τσεκάρει κιόλας, αυτό που είναι σημαντικό είναι ΟΛΑ τα αποτελέσματα να είναι σφραγισμένα και υπογεγραμμένα. Εγώ είχα πάει στα διαγνωστικά και τους είπα ότι θα περάσω από επιτροπή και ξέρουν εκείνοι, βάζουν 5-6 σφραγίδες να βρίσκονται 😄και είναι οκ. Να θυμάσαι μόνο οι εξετάσεις να μην είναι πιο παλιές, να είναι εντός των χρονικών ορίων που αναφέρει το παραπεμπτικό.

Καλή σου αρχή!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η Antonia2 είπε:

Ευχαριστω παρα πολυ cat μου!!!! 🥰

Διαβασα γ την κυστη π βρηκατε κ ευχομαι να υποχωρησει πολυ συντομα κ ν κανεις ετ!!! 🙏🙏❤️

θυμισε μου, ποτε θ πας στο γιατρο; ειχα μεινει στο οτι σου εδωσε καποια χαπια αν θυμαμαι καλα..

Ευχαριστώ πολύ Αντωνία μου μακάρι να φύγει σύντομα... Ναι έχω άλλα δύο χάπια κ πήρα χθες τηλέφωνο κ μου είπε αύριο να πάω να με δει... Αμφιβάλλω πολύ να έχει φύγει μέσα σε 20 μέρες αλλά τι να πω αφού θέλει να με δει...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η elissavet90 είπε:

Καλημέραααα! Κορίτσια βγήκε η ΑΜΗ 2,3ng/ml. Ξέρει καμία αν είναι εντάξει?

Καλημέρα!!!! 😊 Εμένα είναι στο 2 κ μου είχαν πει ότι είμαι στο όριο του μετριου προς το χαμηλό... Κ μου είπαν για την ηλικία μου(37) ειναι καλές οι τιμές. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η lilly1984 είπε:

Κορίτσι μου καλή αρχή στη διαδικασία αυτή! Όλα καλά θα πάνε με την επιτροπή! Ο γιατρός σου θα τα τσεκάρει κιόλας, αυτό που είναι σημαντικό είναι ΟΛΑ τα αποτελέσματα να είναι σφραγισμένα και υπογεγραμμένα. Εγώ είχα πάει στα διαγνωστικά και τους είπα ότι θα περάσω από επιτροπή και ξέρουν εκείνοι, βάζουν 5-6 σφραγίδες να βρίσκονται 😄και είναι οκ. Να θυμάσαι μόνο οι εξετάσεις να μην είναι πιο παλιές, να είναι εντός των χρονικών ορίων που αναφέρει το παραπεμπτικό.

Καλή σου αρχή!!!!

καλημερα Λιλη μου!!!!! Ευχαριστω για τη βοηθεια και τις ευχές!!!!❤️❤️ μακαρι να πανε ολα καλα για ολες μας!!!

όντως 13/02 εχω ραντεβου στον εξωσωματικο και θα τα τσεκαρει ολα ενα-ενα!! οι εξετασεις ειναι όλες μεσα στο τελευταιο 6μηνο όπως τα θελει η επιτροπή! μονο η χοριακη μου εχει μεινει π θα την κανω τελος της εβδομαδας..

με το καλο να κανεις κι εσυ την ετ σου και να ερθει ενα γερο κουκουνι στην αγκαλια σας  (ή και 2 αν το θελετε🥰)!!!!🙏🤰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η elissavet90 είπε:

Καλημέραααα! Κορίτσια βγήκε η ΑΜΗ 2,3ng/ml. Ξέρει καμία αν είναι εντάξει?

καλημερα ελισσαβετ!!! ειναι ικανοποιητικη η ΑΜΗ σου.. νομιζω βεβαια την αξιολογουν και βασει ηλικιας και βασει της FSH συνδυαστικα...

εμενα τα παραδοξο ειναι οτι περυσι μου βγηκε 1,38 και φέτος 2,7 και δεν ξερω γιατι... στις ιδιες μοναδες μετρησης αλλα σε διαφορετικα κεντρα... (δεν πηγα σε γνωστες αλυσιδες διαγνωστικων..)

σου επισυναπτω και κατι που βρηκα στο ιντερνετ..

image.png.86ec4204336e3e098345ce98f3134fae.png

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Antonia2 είπε:

καλημερα ελισσαβετ!!! ειναι ικανοποιητικη η ΑΜΗ σου.. νομιζω βεβαια την αξιολογουν και βασει ηλικιας και βασει της FSH συνδυαστικα...

εμενα τα παραδοξο ειναι οτι περυσι μου βγηκε 1,38 και φέτος 2,7 και δεν ξερω γιατι... στις ιδιες μοναδες μετρησης αλλα σε διαφορετικα κεντρα... (δεν πηγα σε γνωστες αλυσιδες διαγνωστικων..)

σου επισυναπτω και κατι που βρηκα στο ιντερνετ..

image.png.86ec4204336e3e098345ce98f3134fae.png

Καλημέραααα!! Σε ευχαριστώ!!!Ναι όπως λέει και η @cat12 στο όριο..Μάλιστα. Τώρα επιβεβαιώνομαι που ποτέ δεν ζητούσα να μου στέλνουν τις αίματος. Μου αρκούσε να τις έχι ο γιατρός. Εγώ αγχώνομαι πολύ με αυτά! Τελευταία φορά ήταν..

Καλή αρχή και καλή επιτυχία σε όλα εύχομαι!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 λεπτά, ο/η cat12 είπε:

Ευχαριστώ πολύ Αντωνία μου μακάρι να φύγει σύντομα... Ναι έχω άλλα δύο χάπια κ πήρα χθες τηλέφωνο κ μου είπε αύριο να πάω να με δει... Αμφιβάλλω πολύ να έχει φύγει μέσα σε 20 μέρες αλλά τι να πω αφού θέλει να με δει...

δεν ξερω τι γινεται με τις κυστες αλλα εχω ακουσει οτι υπαρχουν κυστες που υποχωρουν πολυ πολυ γρηγορα..

ευχομαι μια τετοια να ειναι και η δικια σου και αυριο να μην τη βρειτε!!!!🤞

λιγο ακομα εμεινε κι ολα θα πανε καλα!!! κι εγω ειμαι ενα χρονο μετα την πρωτη συλληψη και νιωθω μεγαλη απογοητευση γιατι ηλπιζα οτι αφου το πετυχαμε 1 φορα, θα ξαναερθει αλλα δεν πειραζει... τωρα παιρνουμε δραστικα μετρα και θα ερθουν τα μωρακια μας!!!🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 λεπτά, ο/η elissavet90 είπε:

Καλημέραααα!! Σε ευχαριστώ!!!Ναι όπως λέει και η @cat12 στο όριο..Μάλιστα. Τώρα επιβεβαιώνομαι που ποτέ δεν ζητούσα να μου στέλνουν τις αίματος. Μου αρκούσε να τις έχι ο γιατρός. Εγώ αγχώνομαι πολύ με αυτά! Τελευταία φορά ήταν..

Καλή αρχή και καλή επιτυχία σε όλα εύχομαι!!!!

Ευχαριστω κοριτσι μου!!!! ❤️

ευχομαι συντομα να γεμισει η κοιλιτσα σου και επειτα η αγκαλια σου με γερ@ μωρακι@!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 37 λεπτά, ο/η elissavet90 είπε:

Καλημέραααα!! Σε ευχαριστώ!!!Ναι όπως λέει και η @cat12 στο όριο..Μάλιστα. Τώρα επιβεβαιώνομαι που ποτέ δεν ζητούσα να μου στέλνουν τις αίματος. Μου αρκούσε να τις έχι ο γιατρός. Εγώ αγχώνομαι πολύ με αυτά! Τελευταία φορά ήταν..

Καλή αρχή και καλή επιτυχία σε όλα εύχομαι!!!!

παντως με την ΑΜΗ μην αγχωνεσαι.. ειναι μια ενδειξη αλλα πολλαααα κοριτσια με χαμηλη και πολυ χαμηλη ΑΜΗ εχουν μεινει εγκυες και φυσιολογικα μαλιστα... 

κι εγω περυσι πηρα τη δικη μου ΑΜΗ και ηταν χαμηλη (ετών 33 στα 34 περυσι) και τον ιδιο μηνα εμεινα εγκυος φυσιολογικα... ασχετα π δεν προχωρησε γτ ο σακος ηταν κενος...

η κουραση ειναι μεγαλη.. σε καταλαβαινω γτ κι εμεις προσπαθουμε 3 γεματα χρονια κι ολοι μου λενε οτι ολες οι εξετασεις ειναι καλες και ειμαστε μικροι (ξεκινησαμε προσπαθειες και ημουν 31 και πλεον σε 3 μηνες γινομαι 35).. βεβαια λογω του dfi (29%) εκανε και χειρουργειο κιρσοκηλης ο αντρας μου (με 100 και 200εκ σπερματοζωαρια σε καθε εξεταση στο λυμπεροπουλο) για να εξαντλησουμε ολες τις πιθανοτητες και να αποφυγουμε την ivf... 

τωρα πρεπει να δειξουμε πιο δυνατες απο ποτε! σου στελνω τις ευχες μου και τη θετικη μου ενεργεια να πανε ολα καλα!!!!💞

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 λεπτά, ο/η Antonia2 είπε:

παντως με την ΑΜΗ μην αγχωνεσαι.. ειναι μια ενδειξη αλλα πολλαααα κοριτσια με χαμηλη και πολυ χαμηλη ΑΜΗ εχουν μεινει εγκυες και φυσιολογικα μαλιστα... 

κι εγω περυσι πηρα τη δικη μου ΑΜΗ και ηταν χαμηλη (ετών 33 στα 34 περυσι) και τον ιδιο μηνα εμεινα εγκυος φυσιολογικα... ασχετα π δεν προχωρησε γτ ο σακος ηταν κενος...

η κουραση ειναι μεγαλη.. σε καταλαβαινω γτ κι εμεις προσπαθουμε 3 γεματα χρονια κι ολοι μου λενε οτι ολες οι εξετασεις ειναι καλες και ειμαστε μικροι (ξεκινησαμε προσπαθειες και ημουν 31 και πλεον σε 3 μηνες γινομαι 35).. βεβαια λογω του dfi (29%) εκανε και χειρουργειο κιρσοκηλης ο αντρας μου (με 100 και 200εκ σπερματοζωαρια σε καθε εξεταση στο λυμπεροπουλο) για να εξαντλησουμε ολες τις πιθανοτητες και να αποφυγουμε την ivf... 

τωρα πρεπει να δειξουμε πιο δυνατες απο ποτε! σου στελνω τις ευχες μου και τη θετικη μου ενεργεια να πανε ολα καλα!!!!💞

Τα ίδια κ εμείς. Εγώ τώρα στα 33-34 και 3 χρόνια προσπαθειών και οι εξετάσεις μου όλες καλ΄ές και όλο ακούω είσαι μικρή. Αυτό το DFI θα το κάνουμε κ εμείς σε λίγες μέρες. Ξέρεις μήπως αν αυτό επηρεάζει την ποιότητα του εμβρύου?

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η elissavet90 είπε:

Τα ίδια κ εμείς. Εγώ τώρα στα 33-34 και 3 χρόνια προσπαθειών και οι εξετάσεις μου όλες καλ΄ές και όλο ακούω είσαι μικρή. Αυτό το DFI θα το κάνουμε κ εμείς σε λίγες μέρες. Ξέρεις μήπως αν αυτό επηρεάζει την ποιότητα του εμβρύου?

 

το dfi (κατακερματισμος dna) αν ειναι υψηλό (από 30% και πάνω) σημαίνει οτι το εμβρυο δεν ειναι καλό γτ δεν γίνονται σωστες διαιρεσεις στο γονιμοποιημενο ωαριο... έχω διαβασει ότι υψηλο dfi έχει συσχετιστεί με φτωχή εμβρυϊκή ανάπτυξη, μειωμένα ποσοστά εμφύτευσης και εγκυμοσύνης, καθώς και με αποβολές. ακομη και με προωρους τοκετους...

στα λεω χωρις να ειμαι γιατρος... με καθε επιφυλαξη..

εμενα ο αντρας μου εκανε την εξεταση σε εξειδικευμενο κεντρο (Λυμπε...) και αφου 6 μηνες καναμε αντιοξειδωτικη αγωγη και επαιρνε βιταμινες και CoQ10.. και βγηκε 29%.. αλλα δεν εχουμε μετρο συγκρισης (δλδ πως ηταν πριν τις βιταμινες κλπ)..

περυσι π ηταν κενος ο σακος μας ειπαν οτι ισως εφταιγε το dfi.. γνκα η 1η αποβολη θεωρειται "τυχαια" και δεν την ψαχνουν πολυ...

εκανε και την επεμβαση κιρσοκηλης ο αντρας μου αλλα επειδη ηταν 36 οταν την εκανε, δεν ξερουμε αν οντως βοηθησε καπου... απλα θελαμε να εξαντλησουμε ολες τις πιθανοτητες. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η Antonia2 είπε:

το dfi (κατακερματισμος dna) αν ειναι υψηλό (από 30% και πάνω) σημαίνει οτι το εμβρυο δεν ειναι καλό γτ δεν γίνονται σωστες διαιρεσεις στο γονιμοποιημενο ωαριο... έχω διαβασει ότι υψηλο dfi έχει συσχετιστεί με φτωχή εμβρυϊκή ανάπτυξη, μειωμένα ποσοστά εμφύτευσης και εγκυμοσύνης, καθώς και με αποβολές. ακομη και με προωρους τοκετους...

στα λεω χωρις να ειμαι γιατρος... με καθε επιφυλαξη..

εμενα ο αντρας μου εκανε την εξεταση σε εξειδικευμενο κεντρο (Λυμπε...) και αφου 6 μηνες καναμε αντιοξειδωτικη αγωγη και επαιρνε βιταμινες και CoQ10.. και βγηκε 29%.. αλλα δεν εχουμε μετρο συγκρισης (δλδ πως ηταν πριν τις βιταμινες κλπ)..

περυσι π ηταν κενος ο σακος μας ειπαν οτι ισως εφταιγε το dfi.. γνκα η 1η αποβολη θεωρειται "τυχαια" και δεν την ψαχνουν πολυ...

εκανε και την επεμβαση κιρσοκηλης ο αντρας μου αλλα επειδη ηταν 36 οταν την εκανε, δεν ξερουμε αν οντως βοηθησε καπου... απλα θελαμε να εξαντλησουμε ολες τις πιθανοτητες. 

Κατάλαβα..άρα μπορεί κι αυτός να είναι ένας λόγος της κακής ποιότητας εμβρύων και όχι απαραίτητα τα ωάρια. Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες. Για να δούμε εμείς τι θα έχουμε εκεί..Θα την κάνει στο Ιασώ την εξέταση. Υπάρχουν άπειρες εξετάσεις τελικά χωρίς τελειωμό..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια καλημέρα! Παρακολουθώ το φόρουμ 3 χρόνια τώρα! Είστε η παρέα μου σε κάθε δύσκολη στιγμή και έχω πάρει πολλές φορές κουράγιο από τις εμπειρίες σας! Είμαι στη 4η προσπάθεια με 2 βλαστοκυστες 5ημερων και 1 μέρα πριν τη χοριακη!πριν 3 μέρες είχα πόνους περιόδου και καφε υγρα με βλεννη αραιά! Τα οποία σχεδόν έχουν σταματήσει οι πονοι είναι πιο ήπιοι ίσως λίγο περισσότερο η μέση και τα πόδια μου πονουν.  Ο γιατρός μου είπε ότι δεν είναι προγνωστικό για κάτι κακό, εσείς είχαμε παρόμοια εμπειρία??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η elissavet90 είπε:

Κατάλαβα..άρα μπορεί κι αυτός να είναι ένας λόγος της κακής ποιότητας εμβρύων και όχι απαραίτητα τα ωάρια. Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες. Για να δούμε εμείς τι θα έχουμε εκεί..Θα την κάνει στο Ιασώ την εξέταση. Υπάρχουν άπειρες εξετάσεις τελικά χωρίς τελειωμό..

ναι αστο το κεφαλαιο εξετασεις.. οντως δεν εχουν τελειωμο κι επειδη κι εμεις καναμε αρκετες η αληθεια ειναι, ο εξωσωματιστης μας αποπηρε λιγο... τυπου "οσο και να ψαχνετε μπορει να μη βρειτε τι φταιει στην ανεξηγητη υπογονιμοτητα"... αλλα δικαιωμα μας ειναι να το παλεψουμε και να το ψαξουμε οσο θελουμε και αντεχουμε..

ο ουρολογος (πηγαμε σε ουρολογο που εξειδικευεται στην υπογονιμοτητα. ευτυχως στο φορουμ υπαρχει μεγαλη βοηθεια και πολλα κοριτσια μας ενημερωσαν ωστε να μην χασουμε χρονο απο δω κι απο κει..)  ζητησε αρχικα σπερμοδιαγραμμα, καλλιεργεια και καποιες εξετασεις για ΣΜΝ. α! και τριπλεξ οσχεου..

και αφου τα ειδε ολα, ειπε αν στο 4μηνο δεν εχουμε συλληψη τοτε να κανει και dfi και οξειδωτικο στρες.. και αφου βγηκαν κι αυτα και πηραμε γνωμη κι απο τον Μακα..νη (ουρολογος στην Αθηνα), μας προετρεψαν κι οι 2 να κανει επεμβαση για την κιρσοκηλη. 

γνκα ζητανε σχετικα αμεσα αυτες τις εξετασεις. και 2 γυναικολογοι μας τις ζητησαν αυτες και πριν ακόμα τις κανει (για να εχουν πληρη εικόνα) και μετα το χειρουργειο (για να δουν αν αλλαξε κατι με την επεμβαση) αλλα ηρθε η συλληψη και λεμε τι νοημα εχει να κανουμε τις εξετασεις; (ειναι και πανακριβες παναθεμα τες)

εσας πρωτη φορα σας ζητανε να τις κανετε;;; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η Antonia2 είπε:

ναι αστο το κεφαλαιο εξετασεις.. οντως δεν εχουν τελειωμο κι επειδη κι εμεις καναμε αρκετες η αληθεια ειναι, ο εξωσωματιστης μας αποπηρε λιγο... τυπου "οσο και να ψαχνετε μπορει να μη βρειτε τι φταιει στην ανεξηγητη υπογονιμοτητα"... αλλα δικαιωμα μας ειναι να το παλεψουμε και να το ψαξουμε οσο θελουμε και αντεχουμε..

ο ουρολογος (πηγαμε σε ουρολογο που εξειδικευεται στην υπογονιμοτητα. ευτυχως στο φορουμ υπαρχει μεγαλη βοηθεια και πολλα κοριτσια μας ενημερωσαν ωστε να μην χασουμε χρονο απο δω κι απο κει..)  ζητησε αρχικα σπερμοδιαγραμμα, καλλιεργεια και καποιες εξετασεις για ΣΜΝ. α! και τριπλεξ οσχεου..

και αφου τα ειδε ολα, ειπε αν στο 4μηνο δεν εχουμε συλληψη τοτε να κανει και dfi και οξειδωτικο στρες.. και αφου βγηκαν κι αυτα και πηραμε γνωμη κι απο τον Μακα..νη (ουρολογος στην Αθηνα), μας προετρεψαν κι οι 2 να κανει επεμβαση για την κιρσοκηλη. 

γνκα ζητανε σχετικα αμεσα αυτες τις εξετασεις. και 2 γυναικολογοι μας τις ζητησαν αυτες και πριν ακόμα τις κανει (για να εχουν πληρη εικόνα) και μετα το χειρουργειο (για να δουν αν αλλαξε κατι με την επεμβαση) αλλα ηρθε η συλληψη και λεμε τι νοημα εχει να κανουμε τις εξετασεις; (ειναι και πανακριβες παναθεμα τες)

εσας πρωτη φορα σας ζητανε να τις κανετε;;; 

Κοίτα, εμείς είχαμε κάνει αρχικά σπερμοδιάγραμμα και καλλιέργεια στον Λυμπερόπουλο. Πήγαμε σε ουρολόγο και του έκανε και εξέταση με υπέρηχο νομίζω, (έχουν περάσει και χρόνια), και του έδωσε μόνο βιταμίνες. Το σπέρμα ήταν απλά μέτριο. Πέρσυ ξαναπήγαμε σε ουρολόγο για τρίπλεξ που λες και κάτι άλλα. Ουσιαστικά δεν έχει κάτι. Ωστόσο καθ΄όλη τη διάρκεια σπερματεγχύσεων και μιας εξωσωματικής συνεχώς γίνονταν σπερμοδιαγράμματα με τα οποία ήταν ικανοποιημενοι. Δεν εστίασαν στο σπέραμα.

Τώρα, ο εξωσωματικός μας είπε να την κάνουμε αυτή την εξέταση αλλά ένιωσα ότι το έκανε γιατί εγώ ρωτούσα τι ειναι αυτή η εξέταση κλπ κλπ. Μας είπε, μπορείτε να κάνετε άπειρα πράγματα αλλά δεν έχουν όλα νόημα. Θα μπορούσα λέει εξ αρχής να σας στείλω να κάνετε τα πάντα και μόνο να πληρώνετε. Είναι λέει μια διαδικασία που πάει σιγά σιγά. Τον εμπιστεύομαι..Παρ' όλα αυτά με εκνευρίζει που σε όλες αυτές τις διαδικασίες επικεντρώνονται μόνο σε εμάς τις γυναίκες. Έχω κάνει τις άπειρες εξετάσεις. Γιατί να μην υπάρχει πρωτόκολλο και για τις ανδρικές εξετάσεις γονιμότητας και να πρέπει να περάσει τόσος καιρός και αποτυχίες για να εξεταστεί το DFI πχ. Δε δίνουν τόση βαρύτητα στον άντρα, αυτό νιώθω..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η elissavet90 είπε:

Κοίτα, εμείς είχαμε κάνει αρχικά σπερμοδιάγραμμα και καλλιέργεια στον Λυμπερόπουλο. Πήγαμε σε ουρολόγο και του έκανε και εξέταση με υπέρηχο νομίζω, (έχουν περάσει και χρόνια), και του έδωσε μόνο βιταμίνες. Το σπέρμα ήταν απλά μέτριο. Πέρσυ ξαναπήγαμε σε ουρολόγο για τρίπλεξ που λες και κάτι άλλα. Ουσιαστικά δεν έχει κάτι. Ωστόσο καθ΄όλη τη διάρκεια σπερματεγχύσεων και μιας εξωσωματικής συνεχώς γίνονταν σπερμοδιαγράμματα με τα οποία ήταν ικανοποιημενοι. Δεν εστίασαν στο σπέραμα.

Τώρα, ο εξωσωματικός μας είπε να την κάνουμε αυτή την εξέταση αλλά ένιωσα ότι το έκανε γιατί εγώ ρωτούσα τι ειναι αυτή η εξέταση κλπ κλπ. Μας είπε, μπορείτε να κάνετε άπειρα πράγματα αλλά δεν έχουν όλα νόημα. Θα μπορούσα λέει εξ αρχής να σας στείλω να κάνετε τα πάντα και μόνο να πληρώνετε. Είναι λέει μια διαδικασία που πάει σιγά σιγά. Τον εμπιστεύομαι..Παρ' όλα αυτά με εκνευρίζει που σε όλες αυτές τις διαδικασίες επικεντρώνονται μόνο σε εμάς τις γυναίκες. Έχω κάνει τις άπειρες εξετάσεις. Γιατί να μην υπάρχει πρωτόκολλο και για τις ανδρικές εξετάσεις γονιμότητας και να πρέπει να περάσει τόσος καιρός και αποτυχίες για να εξεταστεί το DFI πχ. Δε δίνουν τόση βαρύτητα στον άντρα, αυτό νιώθω..

οντως οι εξετασεις ειναι απειρες και καθε γιατρος το αντιμετωπιζει διαφορετικα....

φαντασου οτι μετα την παλινδρομη που ειχα πηγα στο Ελενα στο τμημα αποβολων να μου κανουν εναν ελεγχο γτ διαβασα οτι κοιτανε και περιπτωσεις υπογονιμοτητας και η επικεφαλης (οικονομοπουλου) μου ειπε οτι δεν επρεπε να κανουμε επεμβαση για κιρσοκηλη και το 29% δεν ειναι απαγορευτικο για συλληψη ενω 2 ουρολογοι μας ειπαν να κανουμε επεμβαση και 2 γυναικολογοι ειπαν οτι ισως το ψηλο dfi να φταιει π ηταν κενος ο σακος... 

τεσπα.. παντα στην υπογονιμοτητα δεν φταιει ο ενας.. ισως ενας απο τους 2 να εχει κατι αλλα ειναι ολα συνδυασμος 2 ανθρωπων...

καλο ειναι να την κανετε αυτη την εξεταση και μακαρι συντομα να τελειωσει η ταλαιπωρια σας και ολα αυτα να ξεχαστουν!😍

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...