Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μελλοντικές Μανούλες Εξωσωματικής 2024 <3


RAM21

Recommended Posts

στις πριν 8 λεπτά, ο/η Love13 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια μου. Την Πέμπτη έκανα την πρώτη μου εμβρυομεταφορα και από χτες με πονάει η κοιλιά μου,όπως όταν περιμένω περίοδο 😔. Η αλήθεια είναι ότι απογοητευτηκα παρα πολύ. Μάλλον κάτι δεν πήγε καλά 

Love13 λογικά παίρνεις προγεστερονη κολπικά η από το στόμα, ναι? Για αυτό και τα συμπτώματα δεν έχουνε να λένε κάτι, ή προγεστερονη προκαλεί αναστάτωση στο γεννητικό αλλά και στο εντερικο σύστημα με κράμπες αέρια και δυσκοιλιοτητα. Μην χάνεις την ελπίδα γιατί πραγματικά δεν μπορείς να ξέρεις καθόλου από τώρα αν πέτυχε η όχι, όλα τα κάνουνε οι ορμόνες που παίρνεις. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 2.8k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 33 λεπτά, ο/η Love13 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια μου. Την Πέμπτη έκανα την πρώτη μου εμβρυομεταφορα και από χτες με πονάει η κοιλιά μου,όπως όταν περιμένω περίοδο 😔. Η αλήθεια είναι ότι απογοητευτηκα παρα πολύ. Μάλλον κάτι δεν πήγε καλά 

Ξέρω ότι από την εμφύτευση μπορεί να έχεις πόνο. Γιατί πιστεύεις ότι δεν έχει πάει κατί σωστά? Πάρε την γιατρό σου καλύτερα.

Σήμερα έκανα τον πρώτο υπέρηχο και βρήκαμε 4 μεγάλα κ λιγά μικρά ωοθηλάκια δεξια, αριστερα 2 μικ΄ρα. Την Τετάρτη θα ξανακανουμε για να δουμε ποσα εχουν μεγαλωσει

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Love13 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια μου. Την Πέμπτη έκανα την πρώτη μου εμβρυομεταφορα και από χτες με πονάει η κοιλιά μου,όπως όταν περιμένω περίοδο 😔. Η αλήθεια είναι ότι απογοητευτηκα παρα πολύ. Μάλλον κάτι δεν πήγε καλά 

Μην απογοητεύεσαι κορίτσι μου κ μην ψάχνεις για συμπτώματα!! Είναι πολλά τα φάρμακα. Σε καταλαβαίνω κ γω εψαχνα, είχα τραβήγματα κ πονάκια κ εν τέλη ήταν γιατί είχαν πιαστεί τα διδυμάκια μου. Υπομονή λίγες μέρες ακόμα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 ώρες, ο/η Love13 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια μου. Την Πέμπτη έκανα την πρώτη μου εμβρυομεταφορα και από χτες με πονάει η κοιλιά μου,όπως όταν περιμένω περίοδο 😔. Η αλήθεια είναι ότι απογοητευτηκα παρα πολύ. Μάλλον κάτι δεν πήγε καλά 

Καλημέρα Love!!! Κι εγώ την είχα κάνει Πέμπτη την ΕΤ και ξεκίνησαν οι πόνοι Σάββατο βράδυ και έκλαιγα από τη στεναχώρια μου γιατί λέω συμπτώματα περιόδου , να τα. Και τελικά ήταν η εμφύτευση.. Μην προκαταβάλλεισ τίποτα.. Ξεκούραση και ηρεμία!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα και καλή εβδομάδα σε όλες τις φιληνάδες!! Πήγαμε Σάββατο στο γιατρό και θα κάνω ωοληψία τον άλλο μήνα, μετά θα γίνει ο προεμφυτευτικός, θα ξεκινήσω τη θεραπεία ενδομητρίωσης με Averkarp για εμμηνόπαυση και μετά πάμε για ΕΤ. (τα ίδια που κάναμε και την τελ. φορά κι εμεινα έγκυος). Όπως καταλαβαίνετε πιάστο αυγό και κούρεφτο. Σε δίμηνο-3 μηνο πάει η ΕΤ. Πόοοοση υπομονή ακόμα θα κάνω πόση!!! Ωστόσω θα κάνει και ο σύζυγος κατακερματισμό κι εγώ έκανα το Σάββατο αίματος για ΑΜΗ, θυροειδή προλακτίνι και βιταμίνες. Καλώς εχόντων τν πραγμάτων με την επόμενη περίοδο ξεκινάω διέγερση. Απογοητεύτκα πολύ με το πόσο θα αργήσει όλο αυτο...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η elissavet90 είπε:

Καλημέρα Love!!! Κι εγώ την είχα κάνει Πέμπτη την ΕΤ και ξεκίνησαν οι πόνοι Σάββατο βράδυ και έκλαιγα από τη στεναχώρια μου γιατί λέω συμπτώματα περιόδου , να τα. Και τελικά ήταν η εμφύτευση.. Μην προκαταβάλλεισ τίποτα.. Ξεκούραση και ηρεμία!!!

Σε ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου για την απάντησή σου. Και εγώ έχω στενοχωρηθει πολύ. Μακάρι να πάνε όλα καλα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 29 λεπτά, ο/η Love13 είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου για την απάντησή σου. Και εγώ έχω στενοχωρηθει πολύ. Μακάρι να πάνε όλα καλα

Μα γιατί στεναχωριέσαι απογοητευεσαι; δε σκέφτηκες ότι μπορεί να είναι λόγω εμφύτευσης; όλα τα σενάρια είναι ανοιχτά κ δε θα ερμηνευεις τίποτα. Παίρνουμε κ πολλά φάρμακα εμεις οπότε θολώνει το τοπίο.  Υπομονή,πίστη κ συγκρατημένη αισιοδοξία.  Θα περάσουν οι μέρες !!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η elissavet90 είπε:

Καλημέρα και καλή εβδομάδα σε όλες τις φιληνάδες!! Πήγαμε Σάββατο στο γιατρό και θα κάνω ωοληψία τον άλλο μήνα, μετά θα γίνει ο προεμφυτευτικός, θα ξεκινήσω τη θεραπεία ενδομητρίωσης με Averkarp για εμμηνόπαυση και μετά πάμε για ΕΤ. (τα ίδια που κάναμε και την τελ. φορά κι εμεινα έγκυος). Όπως καταλαβαίνετε πιάστο αυγό και κούρεφτο. Σε δίμηνο-3 μηνο πάει η ΕΤ. Πόοοοση υπομονή ακόμα θα κάνω πόση!!! Ωστόσω θα κάνει και ο σύζυγος κατακερματισμό κι εγώ έκανα το Σάββατο αίματος για ΑΜΗ, θυροειδή προλακτίνι και βιταμίνες. Καλώς εχόντων τν πραγμάτων με την επόμενη περίοδο ξεκινάω διέγερση. Απογοητεύτκα πολύ με το πόσο θα αργήσει όλο αυτο...

Οι μήνες φαίνονται αιώνες. Βήμα βήμα όμως ξεκινά με το καλό την ωοληψια σου και μετά θα αρχίσεις τη προετοιμασία για την ετ σου. Να βγουν κ τα αποτελέσματα των εξετάσεων να είστε πιο έτοιμοι από ποτέ. Από ότι βλέπω όμως είσαι κ μικρούλα οπότε ο χρόνος δε σε πιέζει τόσο όσο μια κοπέλα κοντά στα 40 πίστεψε με εκεί σε πιάνει όχι ανυπομονησία κ απογοήτευση αλλά πανικός. Εύχομαι να πάνε όλα καλα στη νέα προσπάθεια!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η Zenia z είπε:

Μα γιατί στεναχωριέσαι απογοητευεσαι; δε σκέφτηκες ότι μπορεί να είναι λόγω εμφύτευσης; όλα τα σενάρια είναι ανοιχτά κ δε θα ερμηνευεις τίποτα. Παίρνουμε κ πολλά φάρμακα εμεις οπότε θολώνει το τοπίο.  Υπομονή,πίστη κ συγκρατημένη αισιοδοξία.  Θα περάσουν οι μέρες !!

Έχετε δίκιο κορίτσια μου. Θα προσπαθήσω να ηρεμήσω και ότι είναι να γίνει θα γίνει🙏

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Zenia z είπε:

Οι μήνες φαίνονται αιώνες. Βήμα βήμα όμως ξεκινά με το καλό την ωοληψια σου και μετά θα αρχίσεις τη προετοιμασία για την ετ σου. Να βγουν κ τα αποτελέσματα των εξετάσεων να είστε πιο έτοιμοι από ποτέ. Από ότι βλέπω όμως είσαι κ μικρούλα οπότε ο χρόνος δε σε πιέζει τόσο όσο μια κοπέλα κοντά στα 40 πίστεψε με εκεί σε πιάνει όχι ανυπομονησία κ απογοήτευση αλλά πανικός. Εύχομαι να πάνε όλα καλα στη νέα προσπάθεια!!

Ναι αλλά ΄έχουν περάσει 3 χρόνια και όλο αυτό ακούω. Είσαι μικρή δε θα έχεις πρόβλημα.Και είμαι ακόμα στο μηδέν. Και καταλαβαίνεις την ψυχική κούραση που επιφέρει όλο αυτό. Όλες το βιώνουμε..

Σε ευχαριστώ πολύ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 2/2/2024 at 11:10 ΠΜ, ο/η elissavet90 είπε:

Αγαπημένες εμείς θα πάμε αύριο στο γιατρό να συζητήσουμε το επόμενο βήμα και όλα αυτά που θα κάνουμε. Την προηγούμενη εβδομάδα, κατάλαβα ότι δεν είχα συνειδητοποιήσει αυτό που έγινε, που από την απόλυτη χαρά έπεσα σε δυο μέρες στην απόλυτη στεναχ΄ώρια. Αυτή η εβδομάδα λοιπόν ήταν η χειρότερή μου!Κάθε μέρα χάλια και κάθε μέρα κλάμα.Είχα πάρα πολύ καιρό να έρθω σε αυτή την κατάσταση και δεν ξέρω πώς να ορθοποδήσω πάλι..

Σε καταλαβαίνω απόλυτα Ελισάβετ μου και εγώ από την απόλυτη χαρά στις 15/01 που ΄έκανα την εμβρυομεταφο΄ρά και μάλιστα μια ημέρα πολύ σημαδιακή για εμένα που με έκανε να ελπίζω την Κυριακή μιά εβδομάδα πριν την αναμενόμενη περίοδο μου και όταν άρχισα να έχω ισχυρούς πόνους περιόδου όπως κάθε μήνα πριν την περίοδο μου ήρθε η θλίψη και η στεναχώρια και η απογοήτευση .Όταν επιβεβαίωσε και η χοριακή έχασα την γή κάτω από τα πόδια μου , τρίτη εμβρυομεταφορά με αρνητικό αποτέλεσμα και τις τρεις φορές, όμως έπεσα και πέφτω ακόμη και ΄τώρα και λέω δεν έχω ελπίδα , και πάλι σηκώνομαι και έκανα ραντεβού με τον γιατρό μου και ελπίζω με τα νέα βήματα μας να βρεθεί κάτι που εμποδίζει την εμφύτευση και να μπορέσω να δώ το θαύμα . Μην χάνεις την ελπίδα σου είναι το τελευταίο που μας έχει μείνει , νοιώσε τη θλίψη σου γιατί και αυτό έχει την σημασία του , πάρε δύναμη και ξεκίνα καλά και εύχομαι τα καλύτερα από τη καρδιά μου .Να θυμάσαι δεν είσαι μόνη σε αυτό το δρόμο είμαστε όλες εδώ μαζί σου και σε νοιώθουμε

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η nefeli1980 είπε:

Σε καταλαβαίνω απόλυτα Ελισάβετ μου και εγώ από την απόλυτη χαρά στις 15/01 που ΄έκανα την εμβρυομεταφο΄ρά και μάλιστα μια ημέρα πολύ σημαδιακή για εμένα που με έκανε να ελπίζω την Κυριακή μιά εβδομάδα πριν την αναμενόμενη περίοδο μου και όταν άρχισα να έχω ισχυρούς πόνους περιόδου όπως κάθε μήνα πριν την περίοδο μου ήρθε η θλίψη και η στεναχώρια και η απογοήτευση .Όταν επιβεβαίωσε και η χοριακή έχασα την γή κάτω από τα πόδια μου , τρίτη εμβρυομεταφορά με αρνητικό αποτέλεσμα και τις τρεις φορές, όμως έπεσα και πέφτω ακόμη και ΄τώρα και λέω δεν έχω ελπίδα , και πάλι σηκώνομαι και έκανα ραντεβού με τον γιατρό μου και ελπίζω με τα νέα βήματα μας να βρεθεί κάτι που εμποδίζει την εμφύτευση και να μπορέσω να δώ το θαύμα . Μην χάνεις την ελπίδα σου είναι το τελευταίο που μας έχει μείνει , νοιώσε τη θλίψη σου γιατί και αυτό έχει την σημασία του , πάρε δύναμη και ξεκίνα καλά και εύχομαι τα καλύτερα από τη καρδιά μου .Να θυμάσαι δεν είσαι μόνη σε αυτό το δρόμο είμαστε όλες εδώ μαζί σου και σε νοιώθουμε

Πόσο σε καταλαβαίνω..μόνο η ελπίδα μας έχει μείνει, όπως τα λες..Σε ευχαριστώ πολύ κι εγώ σου εύχομαι τα καλύτερα γιατί τα αξίζεις μετά από τόσο πόνο και προσπάθεια.

Ποια είναι τα νέα βήματα που θα ακολουθήσατε αυτή τη φορά?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η elissavet90 είπε:

Καλημέρα και καλή εβδομάδα σε όλες τις φιληνάδες!! Πήγαμε Σάββατο στο γιατρό και θα κάνω ωοληψία τον άλλο μήνα, μετά θα γίνει ο προεμφυτευτικός, θα ξεκινήσω τη θεραπεία ενδομητρίωσης με Averkarp για εμμηνόπαυση και μετά πάμε για ΕΤ. (τα ίδια που κάναμε και την τελ. φορά κι εμεινα έγκυος). Όπως καταλαβαίνετε πιάστο αυγό και κούρεφτο. Σε δίμηνο-3 μηνο πάει η ΕΤ. Πόοοοση υπομονή ακόμα θα κάνω πόση!!! Ωστόσω θα κάνει και ο σύζυγος κατακερματισμό κι εγώ έκανα το Σάββατο αίματος για ΑΜΗ, θυροειδή προλακτίνι και βιταμίνες. Καλώς εχόντων τν πραγμάτων με την επόμενη περίοδο ξεκινάω διέγερση. Απογοητεύτκα πολύ με το πόσο θα αργήσει όλο αυτο...

Γειά σου Ελισάβετ. Εγώ δεν το βλέπω ότι υπάρχει καθυστέρηση. Είναι τα συνήθη βήματα, που γίνονται και θεωρώ ότι ο γιατρός σου σε πάει πολύ καλά. Ο προεμφυτευτικος θέλει περίπου τρεις εβδομάδες για να δώσει αποτελέσματα, αλλά στο μεταξύ θα τρέχετε άλλες διαδικασίες ( του συζύγου, τις βιταμίνες σας κτλ). Να εύχεσαι να βρείτε υγιείς βλαστοκυστες. Αυτο είναι το στοίχημα σου τωρα. Και στη συνέχεια να μην εμφανιστεί τπτ αλλο, ώστε να προχωρήσετε άμεσα σε ετ. Μην σκέφτεσαι ότι δεν κανεις τίποτα. Πραγματικά έχεις κάνει κ συνεχίζεις, το καλύτερο που μπορείς. Δεν είναι εύκολες διαδικασίες αυτές, το ξέρεις, θέλουν τον χρόνο τους και αντοχές. Προλαβαινεις να ξεκινήσεις με την περίοδο του Φεβρουαρίου ή πας για Μάρτιο? Είχες πάρει φάρμακα σε πρόσφατη διέγερση?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 λεπτά, ο/η RAM21 είπε:

Γειά σου Ελισάβετ. Εγώ δεν το βλέπω ότι υπάρχει καθυστέρηση. Είναι τα συνήθη βήματα, που γίνονται και θεωρώ ότι ο γιατρός σου σε πάει πολύ καλά. Ο προεμφυτευτικος θέλει περίπου τρεις εβδομάδες για να δώσει αποτελέσματα, αλλά στο μεταξύ θα τρέχετε άλλες διαδικασίες ( του συζύγου, τις βιταμίνες σας κτλ). Να εύχεσαι να βρείτε υγιείς βλαστοκυστες. Αυτο είναι το στοίχημα σου τωρα. Και στη συνέχεια να μην εμφανιστεί τπτ αλλο, ώστε να προχωρήσετε άμεσα σε ετ. Μην σκέφτεσαι ότι δεν κανεις τίποτα. Πραγματικά έχεις κάνει κ συνεχίζεις, το καλύτερο που μπορείς. Δεν είναι εύκολες διαδικασίες αυτές, το ξέρεις, θέλουν τον χρόνο τους και αντοχές. Προλαβαινεις να ξεκινήσεις με την περίοδο του Φεβρουαρίου ή πας για Μάρτιο? Είχες πάρει φάρμακα σε πρόσφατη διέγερση?

Έχεις δίκιο, να πω ότι δεν έχεις? Απλά είμαι πολύ ανυπόμονη..Δεν έχω σκεφτε΄ί καν την πιθανοτητα να μη βρούμε καλές βλαστοκύστες (μάλλον με προστατεύω) , γιατί αν αρχίσω να αγχώνομαι γι αυτό πάει θα το χάσω. Προσπαθώ να σκέφτομαι ότι δεν μπορεί, θα βρούμε!!!

Θα ξεκινήσω με την περίοδο που θα μου έρθει τέλος του μ΄ηνα με αρχές Μάρτη. Η τελευταία μου διέγερση ήταν πέσρυ τον Μάρτιο και είχαμε πάει με mini-IVF, τώρα θα πάμε με πρωτόκολλο ανταγωνιστή.

Εσύ σε ποια φάση βρισκεσαι τώρα?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η elissavet90 είπε:

Έχεις δίκιο, να πω ότι δεν έχεις? Απλά είμαι πολύ ανυπόμονη..Δεν έχω σκεφτε΄ί καν την πιθανοτητα να μη βρούμε καλές βλαστοκύστες (μάλλον με προστατεύω) , γιατί αν αρχίσω να αγχώνομαι γι αυτό πάει θα το χάσω. Προσπαθώ να σκέφτομαι ότι δεν μπορεί, θα βρούμε!!!

Θα ξεκινήσω με την περίοδο που θα μου έρθει τέλος του μ΄ηνα με αρχές Μάρτη. Η τελευταία μου διέγερση ήταν πέσρυ τον Μάρτιο και είχαμε πάει με mini-IVF, τώρα θα πάμε με πρωτόκολλο ανταγωνιστή.

Εσύ σε ποια φάση βρισκεσαι τώρα?

A, οκ, το ρώτησα, μήπως πήρες πρόσφατα φάρμακα διέγερσης και χρειάζεται να περάσει τρίμηνο. Αλλά μια χαρά, αφού μπορείς να ξεκινήσεις από την επόμενη περίοδο! Κι εγώ πιστεύω ότι θα βρείτε κάποιες υγιείς βλαστοκύστες. Απ' την στιγμή που φτιάχνεις βλαστοκύστες, δεν μπορεί παρά κάποιες να είναι υγιείς. ❤️🙏

Η θετική μας σκέψη λοιπόν ας επικεντρωθεί εκεί.

Εγώ είμαι σε φάση αναδιοργάνωσης... Πήγα ενδοκρινολόγο για έλεγχο tsh, βιταμινών κτλ και σύντομα έχω ραντεβού με νέο γιατρό, για να μου πει μια γνώμη για το τι να κάνω. Ο δικός μου απέδωσε την τελευταία αποτυχία μου στα ωάριά μου (κλασικά) και μου είπε αν ξαναπροσπαθήσω, μόνο με φυσικούς. Και αν έχω ωάρια... Κι ακόμη κι αν έχω, δεν θα είναι ποιοτικά... να τα περνάω ένα- ένα από έλεγχο. Καταλαβαίνεις, μου έκοψε τα φτερά. Όμως κάθισα και τα σκέφτηκα τις Γιορτές...ηρέμησα... Και αποφ΄άσισα ότι δεν συμφωνώ μαζί του, και βλαστοκύστες φτιάχνω και θα ξαναπροσπαθήσω. Αν έχω μια ευκαιρία για 2ο παιδάκι, τώρα είναι.🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η RAM21 είπε:

A, οκ, το ρώτησα, μήπως πήρες πρόσφατα φάρμακα διέγερσης και χρειάζεται να περάσει τρίμηνο. Αλλά μια χαρά, αφού μπορείς να ξεκινήσεις από την επόμενη περίοδο! Κι εγώ πιστεύω ότι θα βρείτε κάποιες υγιείς βλαστοκύστες. Απ' την στιγμή που φτιάχνεις βλαστοκύστες, δεν μπορεί παρά κάποιες να είναι υγιείς. ❤️🙏

Η θετική μας σκέψη λοιπόν ας επικεντρωθεί εκεί.

Εγώ είμαι σε φάση αναδιοργάνωσης... Πήγα ενδοκρινολόγο για έλεγχο tsh, βιταμινών κτλ και σύντομα έχω ραντεβού με νέο γιατρό, για να μου πει μια γνώμη για το τι να κάνω. Ο δικός μου απέδωσε την τελευταία αποτυχία μου στα ωάριά μου (κλασικά) και μου είπε αν ξαναπροσπαθήσω, μόνο με φυσικούς. Και αν έχω ωάρια... Κι ακόμη κι αν έχω, δεν θα είναι ποιοτικά... να τα περνάω ένα- ένα από έλεγχο. Καταλαβαίνεις, μου έκοψε τα φτερά. Όμως κάθισα και τα σκέφτηκα τις Γιορτές...ηρέμησα... Και αποφ΄άσισα ότι δεν συμφωνώ μαζί του, και βλαστοκύστες φτιάχνω και θα ξαναπροσπαθήσω. Αν έχω μια ευκαιρία για 2ο παιδάκι, τώρα είναι.🥰

Μπράβο για την δύναμή σου!!! Κ εμένα όταν μου είπε ότι φταίνε τα ωάρια μου ότι δεν είναι ποιοτικά με πήρε πολύ από κάτω..  κ ακόμα το σκέφτομαι πάλι λίγο... Αλλά λέω μετά αφού έγινε μια φορά εμφύτευση δεν μπορεί θα ξαναγίνει... Θα έρθει σίγουρα κ το δεύτερο παιδάκι 🙏 κ η γνώμη ενός άλλου γιατρού σίγουρα θα βοηθήσει παραπάνω... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 2/2/2024 at 12:05 ΜΜ, ο/η erodios είπε:

Έκανα πάλι σήμερα. Σχεδόν μηδένισε οπότε θα κόψω τα χάπια για να έρθει περίοδος. Ξανά από την αρχή. Πόσο έχω κουραστεί να βλέπω συνέχεια αρνητικά.

Μήπως θυμάσαι αν έκανες κάποιες ειδικές εξετάσεις μετά; Θα ρωτήσω και τον γιατρό μου απλά σκέφτομαι μήπως δεν έχω δει κάτι και δεν προχωράνε.

Αχ κορίτσι μου, λυπάμαι πάρα πολύ..... Ξέρω ακριβώς τι εννοείς...😔

Εγώ όταν έφτασα στο σημείο μηδέν, να μην έχω τίποτα, έκανα μια συζήτηση με το γιατρό μου για να μου εξηγήσει τι εκτιμά ότι έφταιξε και 5 άριστες βλαστοκύστες δεν προχώρησαν. Δε με κάλυψε ο τρόπος που το προσέγγισε και επειδή πολλά με προβλημάτιζαν εδώ και καιρό αποφάσισα να αλλάξω γιατρό. Πήγα μια τελευταία φορά στο ιατρείο του πρώτου μου γιατρού να πάρω την έκθεση ότι η 1η μου προσπάθεια διέγερσης δεν είχε θετικό αποτέλεσμα και δεν έχω άλλα έμβρυα (το χρειαζόμουν για να πάρω από την επιτροπή τα φάρμακα για τη 2η προσπάθεια) και είπα δε θα τον ξαναδώ. Μετά έψαξα πάρα πολύ γιατρούς, πήγα σε 3 ραντεβού και κατέληξα στο νέο μου γιατρό, ο οποίος μου έδωσε εξ αρχής την απάντηση ότι ανήκω στην κατηγορία της ανεξήγητης γονιμότητας, η οποία όπως μου είπε δεν είναι ανεξήγητη, απλά δεν έχουμε ακόμα βρει το αίτιο. Μου εξήγησε ότι 50% της ανεξήγητης είναι ενδομητρίτιδα και 50% ενδομητρίωση. Μου έκανε υστεροσκόπηση και βρέθηκε όντως φλεγμονή, δλδ ενδομητρίτιδα και ακολούθησα θεραπεία. Τώρα έκανα τη 2η διέγερση και προετοιμάζομαι τον άλλο μήνα για ετ.

Δεν ξέρω σε τι φάση είσαι με το γιατρό σου και αν νιώθεις ότι είσαι σε καλά χέρια. Αν νιώθεις καλά, ρώτα τον και ζήτα να σε κατευθύνει στο τι εξετάσεις κλπ πρέπει να κάνεις. Η δική μου περίπτωση μπορεί να είναι πολύ διαφορετική από τη δική σου, οπότε θα σου έλεγα να μην ψάχνεις τι έκανε μια άλλη κοπέλα γιατί θα βρεθείς στο χάος... Εύχομαι να βρεις το κουράγιο και τη δύναμη να συνεχίσεις..... όλες πρέπει να πιστέψουμε ότι θα τα καταφέρουμε!💪🙏

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 4/2/2024 at 6:13 ΜΜ, ο/η Love13 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια μου. Την Πέμπτη έκανα την πρώτη μου εμβρυομεταφορα και από χτες με πονάει η κοιλιά μου,όπως όταν περιμένω περίοδο 😔. Η αλήθεια είναι ότι απογοητευτηκα παρα πολύ. Μάλλον κάτι δεν πήγε καλά 

Love μου καλή σου επιτυχία!!!! Είναι παααάρα πολύ νωρίς να κοιτάς τα συμπτώματα. Μπορεί να είναι η εμφύτευση, μπορεί απλά να έχεις ενόχληση στον κόλπο από τη διαδικασία, μπορεί μπορεί..... Όσο είναι εφικτό, προσπάθησε να μην σκέφτεσαι συμπτώματα.... Το ξέρω πόσο δύσκολο είναι, θυμάμαι και από εμένα, μια τουαλέτα ήθελα να πάω και ΄΄ελεγα μπορεί ναι είναι πόνοι περιόδου κλπ. Είναι τόσο δύσκολο, αλλά πρέπει να προσπαθήσεις να μη συνδέεις συμπτώματα με έκβαση. Δεν υπάρχει κανένα απολύτως σημάδι που να μπορεί να δείξει αν πήγε καλά ή όχι. Αυτό να θυμάσαι❤️ Σου στέλνω όλη μου τη θετική ενέργεια, είσαι στο πιο δύσκολο κομμάτι της διαδικασίας, αλλά θα περάσει κι αυτό και σε λίγες μέρες που θα κάνεις τη χοριακή σου, θα ξέρεις και το αποτέλεσμα. Όχι νωρίτερα, διότι δε γίνεται...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 4/2/2024 at 6:52 ΜΜ, ο/η agapi82 είπε:

Ξέρω ότι από την εμφύτευση μπορεί να έχεις πόνο. Γιατί πιστεύεις ότι δεν έχει πάει κατί σωστά? Πάρε την γιατρό σου καλύτερα.

Σήμερα έκανα τον πρώτο υπέρηχο και βρήκαμε 4 μεγάλα κ λιγά μικρά ωοθηλάκια δεξια, αριστερα 2 μικ΄ρα. Την Τετάρτη θα ξανακανουμε για να δουμε ποσα εχουν μεγαλωσει

Σίγουρα την Τετάρτη θα έχουν μεγαλώσει και ίσως έχεις κι άλλα!!!! Καλή δύναμη, εύχομαι να πάνε όλα καλά! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 ώρες, ο/η elissavet90 είπε:

Καλημέρα και καλή εβδομάδα σε όλες τις φιληνάδες!! Πήγαμε Σάββατο στο γιατρό και θα κάνω ωοληψία τον άλλο μήνα, μετά θα γίνει ο προεμφυτευτικός, θα ξεκινήσω τη θεραπεία ενδομητρίωσης με Averkarp για εμμηνόπαυση και μετά πάμε για ΕΤ. (τα ίδια που κάναμε και την τελ. φορά κι εμεινα έγκυος). Όπως καταλαβαίνετε πιάστο αυγό και κούρεφτο. Σε δίμηνο-3 μηνο πάει η ΕΤ. Πόοοοση υπομονή ακόμα θα κάνω πόση!!! Ωστόσω θα κάνει και ο σύζυγος κατακερματισμό κι εγώ έκανα το Σάββατο αίματος για ΑΜΗ, θυροειδή προλακτίνι και βιταμίνες. Καλώς εχόντων τν πραγμάτων με την επόμενη περίοδο ξεκινάω διέγερση. Απογοητεύτκα πολύ με το πόσο θα αργήσει όλο αυτο...

Καλημέρα φίλη μου! Έχεις κάνει τόση υπομονή..... λίγη ακόμα χρειάζεται και θα τα καταφέρεις... Αφού θα κάνετε και προεμφυτευτικό  πάτε με τις καλύτερες προϋποθέσεις.... Το χρόνο που χρειάζεται δεν μπορείς να τον αλλάξεις βέβαια, εγώ ξέρεις τι σκέφτομαι; Λέω είναι ο τελευταίος μήνας που δεν είμαι έγκυος, ας τον χαρώ όσο μπορώ! Όλα καλά θα πάνε!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 ώρες, ο/η RAM21 είπε:

A, οκ, το ρώτησα, μήπως πήρες πρόσφατα φάρμακα διέγερσης και χρειάζεται να περάσει τρίμηνο. Αλλά μια χαρά, αφού μπορείς να ξεκινήσεις από την επόμενη περίοδο! Κι εγώ πιστεύω ότι θα βρείτε κάποιες υγιείς βλαστοκύστες. Απ' την στιγμή που φτιάχνεις βλαστοκύστες, δεν μπορεί παρά κάποιες να είναι υγιείς. ❤️🙏

Η θετική μας σκέψη λοιπόν ας επικεντρωθεί εκεί.

Εγώ είμαι σε φάση αναδιοργάνωσης... Πήγα ενδοκρινολόγο για έλεγχο tsh, βιταμινών κτλ και σύντομα έχω ραντεβού με νέο γιατρό, για να μου πει μια γνώμη για το τι να κάνω. Ο δικός μου απέδωσε την τελευταία αποτυχία μου στα ωάριά μου (κλασικά) και μου είπε αν ξαναπροσπαθήσω, μόνο με φυσικούς. Και αν έχω ωάρια... Κι ακόμη κι αν έχω, δεν θα είναι ποιοτικά... να τα περνάω ένα- ένα από έλεγχο. Καταλαβαίνεις, μου έκοψε τα φτερά. Όμως κάθισα και τα σκέφτηκα τις Γιορτές...ηρέμησα... Και αποφ΄άσισα ότι δεν συμφωνώ μαζί του, και βλαστοκύστες φτιάχνω και θα ξαναπροσπαθήσω. Αν έχω μια ευκαιρία για 2ο παιδάκι, τώρα είναι.🥰

Καλημέρα αγαπημένη! Μα φυσικά τα ωάριά μας φταίνε πάντα για όλα!!!!!!!!!!!!

Είσαι υπέροχη, μαρεσει πολύ η ανασυγκρότηση που έκανες και που ακούς το ένστικτό σου και μόνο και το παλεύεις! Ούτε εγώ συμφωνώ μαζί του, είμαι μόνο μαζί σου και πιστεύω πολύ στις βλαστοκύστες σου χιχιχι.

Εύχομαι νέος γιατρός και τυχερός!! Ανυπομονώ για την εξέλιξη..Έκανα κ εγώ εξετάσεις θυροειδούς και μου βγήκε μόνο η Τ4 πολύ λίγο ανεβασμένη. Πρώτη φορά. Οι βιταμίνες μια χαρά. Πότε βγαίνουν τα δικά σου?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η lilly1984 είπε:

Καλημέρα φίλη μου! Έχεις κάνει τόση υπομονή..... λίγη ακόμα χρειάζεται και θα τα καταφέρεις... Αφού θα κάνετε και προεμφυτευτικό  πάτε με τις καλύτερες προϋποθέσεις.... Το χρόνο που χρειάζεται δεν μπορείς να τον αλλάξεις βέβαια, εγώ ξέρεις τι σκέφτομαι; Λέω είναι ο τελευταίος μήνας που δεν είμαι έγκυος, ας τον χαρώ όσο μπορώ! Όλα καλά θα πάνε!!!

Καλημέρα φιληνάδα!!!!!! Τι ωραία σκέψη!Ο τελευταίος μήνας βασάνων χαχαχ. Πόσο πολύ θα χαρώωωωωω. Έτσι με τέτοιες σκέψεις να συνεχίσεις..

Λοιπόν επειδή εγώ αργώ ακόμα, κανονίστε να μείνετε όλες έγκυες μέχρι να πάω για ΕΤ, και μετά να με αφήσετε μόνη στο γκρουπάκι αχχαχα. Θα μπαίνω σφήνα όπου είστε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 ώρες, ο/η elissavet90 είπε:

Πόσο σε καταλαβαίνω..μόνο η ελπίδα μας έχει μείνει, όπως τα λες..Σε ευχαριστώ πολύ κι εγώ σου εύχομαι τα καλύτερα γιατί τα αξίζεις μετά από τόσο πόνο και προσπάθεια.

Ποια είναι τα νέα βήματα που θα ακολουθήσατε αυτή τη φορά?

Μου είπε να κάνουμε υστεροσκόπηση ξανά γιατί είχαμε κάνει το 2022 στην πρώτη ωοληψία και έχουν περάσει δύο ε΄τη και επίσης μου είπε να κάνουμε η μαζί με την υστεροσκόπηση μια εξέταση για το μικροβίωμα του ενδομητρίου ή εάν θέλω να την κάνουμε και στο ιατρείο του για να ελέγξουμε κάποια θέματα σχετικά με το ενδομήτριο μήπως από υπάρχει μια ευθύνη και εκεί , πέρα από τα ωάρια λόγω ηλικίας , που δεν γίνεται εμφύτευση . Το σκέφτομαι αλλά δεν έχω και άλλη επιλογή μετά θα πρέπει να πάω με δωρεά και ακόμη μου είναι δύσκολο να το διαχειριστώ μέσα μου θέλω χρόνο .

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 2/2/2024 at 5:47 ΜΜ, ο/η Nicol🦩 είπε:

Νομίζω πως ειναι νωρις για έμβρυα 3 ημερών. Κανονικα θελει χοριακη 14 μετα την ΕΤ. Ευχομαι να σ πανε ολα καλα🙏🌈

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Δυστυχώς όμως μειώθηκε και ήρθε περίοδος χθες. Μακάρι την επόμενη να πάνε όλα καλά!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η lilly1984 είπε:

Αχ κορίτσι μου, λυπάμαι πάρα πολύ..... Ξέρω ακριβώς τι εννοείς...😔

Εγώ όταν έφτασα στο σημείο μηδέν, να μην έχω τίποτα, έκανα μια συζήτηση με το γιατρό μου για να μου εξηγήσει τι εκτιμά ότι έφταιξε και 5 άριστες βλαστοκύστες δεν προχώρησαν. Δε με κάλυψε ο τρόπος που το προσέγγισε και επειδή πολλά με προβλημάτιζαν εδώ και καιρό αποφάσισα να αλλάξω γιατρό. Πήγα μια τελευταία φορά στο ιατρείο του πρώτου μου γιατρού να πάρω την έκθεση ότι η 1η μου προσπάθεια διέγερσης δεν είχε θετικό αποτέλεσμα και δεν έχω άλλα έμβρυα (το χρειαζόμουν για να πάρω από την επιτροπή τα φάρμακα για τη 2η προσπάθεια) και είπα δε θα τον ξαναδώ. Μετά έψαξα πάρα πολύ γιατρούς, πήγα σε 3 ραντεβού και κατέληξα στο νέο μου γιατρό, ο οποίος μου έδωσε εξ αρχής την απάντηση ότι ανήκω στην κατηγορία της ανεξήγητης γονιμότητας, η οποία όπως μου είπε δεν είναι ανεξήγητη, απλά δεν έχουμε ακόμα βρει το αίτιο. Μου εξήγησε ότι 50% της ανεξήγητης είναι ενδομητρίτιδα και 50% ενδομητρίωση. Μου έκανε υστεροσκόπηση και βρέθηκε όντως φλεγμονή, δλδ ενδομητρίτιδα και ακολούθησα θεραπεία. Τώρα έκανα τη 2η διέγερση και προετοιμάζομαι τον άλλο μήνα για ετ.

Δεν ξέρω σε τι φάση είσαι με το γιατρό σου και αν νιώθεις ότι είσαι σε καλά χέρια. Αν νιώθεις καλά, ρώτα τον και ζήτα να σε κατευθύνει στο τι εξετάσεις κλπ πρέπει να κάνεις. Η δική μου περίπτωση μπορεί να είναι πολύ διαφορετική από τη δική σου, οπότε θα σου έλεγα να μην ψάχνεις τι έκανε μια άλλη κοπέλα γιατί θα βρεθείς στο χάος... Εύχομαι να βρεις το κουράγιο και τη δύναμη να συνεχίσεις..... όλες πρέπει να πιστέψουμε ότι θα τα καταφέρουμε!💪🙏

Σε ευχαριστώ πολύ. Δυστυχώς στον εξωσωματικό πήγα συστημένη από τον γυναικολόγο μου και δεν έμεινα ευχαριστημένη. Μου τα έλεγε μισά, μιλούσα μόνο με τη βοηθό του η οποία και μου έγραφε την φαρμακευτική αγωγή΄, δεν μου έκανε εξετάσεις παρά μόνο υπέρηχο και προγεστερόνη (και δεν έμαθα ποτέ τα αποτελέσματα). Αποκορύφωμα να μάθω ότι η 1η ετ που έκανα με ένα τέλειο έμβρυο δεν έπρεπε να γίνει γιατί είχα ήδη ανεβασμένη προγεστερόνη όταν μου όρισε ημερομηνία. Είχε πάει λάθος ο προγραμματισμός και δεν μου το είπαν. Πήγα τελείως άπειρη και εμπιστεύτηκα έναν ξένο γιατί πίστεψα ότι ως γιατρός θα κάνει τη δουλειά του σωστά. 

Θα πάω ούτως ή άλλως για ΄έλεγχο στον γυναικολόγο μου, οπότε θα του ζητήσω να τα κάνουμε ΄όλα όπως πρέπει (ανοσολογικές, υστεροσκόπηση, καρυότυπο). Τώρα έχω διαβάσει και ξέρω. Και παρακολουθώ κι εσάς που γράφετε και μαθαίνω πράγματα από τις ιστορίες σας. Εμείς δεν είχαμε κανένα πρόβλημα. Μας πίεσε για εξωσωματική γιατί ήθελε να βγάλω τα ινομυώματα και μου έλεγε ότι μετά την εγχείρηση θα μπορώ να μείνω έγκυος μετά από έναν χρόνο και είμαι ήδη 37.΄ Ένιωσα τον χρόνο ασφυκτικό και αποφασίσαμε να εμπιστευτούμε έναν άγνωστο για εξωσωματική. Και θα πάρω πλέον και 2η και 3η και 4η γνώμη μέχρι να βρω κάποιον να μου τα πει όπως πρέπει.

Δύναμη και πίστη να έχουμε και θα πάνε όλα κατ' ευχήν. Μας κάνουν όλοι να πιστεύουμε ότι είμαστε ανίκανες και ότι φταίμε εμείς που δεν έρχεται το μωράκι. Δεν είναι έτσι. Να σου πάνε όλα καλά εύχομαι μέσα από την καρδιά μου και να κρατήσεις σύντομα το αγγελούδι σου 🙏

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...