Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μελλοντικές Μανούλες Εξωσωματικής 2024 <3


RAM21

Recommended Posts

στις πριν 7 λεπτά, ο/η cat12 είπε:

Μπράβο κορίτσι μου🥰 με το καλό να περάσουν οι μέρες κ να κάνεις την ωοληψια! Μόνο χαρές έτσι όπως λες!!! Βέβαια εγώ που πήγα δεν είχα καλά νέα αλλά ότι γίνεται για καλό είναι!!! Εμένα μου βρήκε μια κύστη που δεν έχει τύχει να ξαναβγαλω κ μου έδωσε cyclacur  για έναν μήνα κ να ξαναπάω να με δουν αν έφυγε... Οπότε καθυστερουμε κ άλλο εμείς...

Cat μου καλησπέρα! Έχεις κάνει υστεροσκόπηση;;;

Στο ρωτάω, γιατί σε εμένα φαινόταν ένας μικρός πολύποδας στη μήτρα, αλλά στην αρχή δε δόθηκε σημασία, διότι ήμουν στη φάση της ωοληψίας και τους είχα ρωτήσει τότε τι γίνεται με τον μικρό πολύποδα. Η απάντηση ήταν πως αν ο γιατρός δει κάτι κατά τη διάρκεια της ωοληψίας θα προχωρήσει σε υστεροσκόπηση. Πάω κάνω την ωοληψια και υστεροσκόπηση δε γίνεται και λέμε με τον άντρα μου μάλλον δε χρειάστηκε. Και φτάνουμε στον επόμενο μήνα της εμβρυομεταφοράς και ξεκινάω αγωγή με cyclacur και φαίνεται και σε 3D υπέρηχο πιο καθαρά ο υποτιθέμενος πολύποδας και με σταματάνε και την αγωγή και μπαίνω για υστεροσκόπηση, γιατί φαινόταν σε τέτοιο σημείο που μπορεί να εμπόδιζε την εμφύτευση. Και τελικά δεν υπήρχε τίποτα. Όλα τα φάρμακα της εξωσωματικής δημιούργησαν μια διόγκωση και φαινόταν σαν πολύποδας.

Βέβαια, από το να είχα μια αποτυχημένη προσπάθεια καλύτερα που έγινε έτσι. Καμιά φορά αυτή η καθυστέρηση μπορεί να είναι και για καλό!!! Κι αυτό που λένε πως όλα για κάποιο λόγο γίνονται...το πιστεύω ακράδαντα πλέον!!!

Γι'αυτό μη νιώθεις απογοήτευση!! Θα έρθει αυτή η κατάλληλη στιγμή για να προχωρήσεις στο επόμενο βήμα!!! Λίγο υπομονή ακόμη 😘😘

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 2.7k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα κορίτσια μου. Είμαι παλιό μέλος στο φόρουμ αλλά δεν γράφω συχνά. Μετα από πολυ χρόνο αναμονής, ξεκίνησα την πρώτη προσπάθεια εξωσωματικής. Σήμερα,μετά από 5 μέρες ενέσεων έκανα τον πρώτο μου υπέρηχο που περίμενα πως και πως και τελικά δεν μου βρήκαν πολλά ωοθυλακια. Εχει τύχει σε άλλη κοπέλα αυτό? Και στην πορεία να πήγε καλύτερα ή όλη διαδικασία? Μου αυξησε την δόση της gonal

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 43 λεπτά, ο/η Love13 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια μου. Είμαι παλιό μέλος στο φόρουμ αλλά δεν γράφω συχνά. Μετα από πολυ χρόνο αναμονής, ξεκίνησα την πρώτη προσπάθεια εξωσωματικής. Σήμερα,μετά από 5 μέρες ενέσεων έκανα τον πρώτο μου υπέρηχο που περίμενα πως και πως και τελικά δεν μου βρήκαν πολλά ωοθυλακια. Εχει τύχει σε άλλη κοπέλα αυτό? Και στην πορεία να πήγε καλύτερα ή όλη διαδικασία? Μου αυξησε την δόση της gonal

@Love13 μου, το πολλά και το λίγα εξαρτάται από πολλές παραμέτρους, κυρίως ηλικία και απόθεμα σε ωάρια. Σου είπε πόσα? Αν ήταν λιγότερα από όσα περίμενε για την ηλικία σου?

Πάντως εφόσον σου αύξησε τη δόση, μου φαίνεται πολύ πιθανό να αυξηθούν σε αριθμό με τις μέρες! Όπως και να έχει, προσπάθησε να μην πέφτεις, ότι και να γίνει🥰. Υπάρχουν γυναίκες που μπορεί μετά από όλη τη διαδικασία να προκύψει μόλις 1 έμβρυο και να την καταφέρουν με την πρώτη. Αν είναι καλά ποιοτικά, ας είναι και λιγότερα!!! Επίσης μην ακούς κάτι νούμερα 20- 30 και τρελαίνεσαι, αυτά δεν υπάρχουν....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 λεπτά, ο/η lilly1984 είπε:

@Love13 μου, το πολλά και το λίγα εξαρτάται από πολλές παραμέτρους, κυρίως ηλικία και απόθεμα σε ωάρια. Σου είπε πόσα? Αν ήταν λιγότερα από όσα περίμενε για την ηλικία σου?

Πάντως εφόσον σου αύξησε τη δόση, μου φαίνεται πολύ πιθανό να αυξηθούν σε αριθμό με τις μέρες! Όπως και να έχει, προσπάθησε να μην πέφτεις, ότι και να γίνει🥰. Υπάρχουν γυναίκες που μπορεί μετά από όλη τη διαδικασία να προκύψει μόλις 1 έμβρυο και να την καταφέρουν με την πρώτη. Αν είναι καλά ποιοτικά, ας είναι και λιγότερα!!! Επίσης μην ακούς κάτι νούμερα 20- 30 και τρελαίνεσαι, αυτά δεν υπάρχουν....

Οχι δεν μου είπε. Απλά ότι δεν είναι καθόλου ικανοποιημένη  για το αποτέλεσμα, συμφωνα με την ηλικία μου. Η αλήθεια ειναι ότι ξεκίνησα με πολύ χαρά και αισιοδοξία και τώρα έπεσα εντελώς😔

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 28 λεπτά, ο/η Love13 είπε:

Οχι δεν μου είπε. Απλά ότι δεν είναι καθόλου ικανοποιημένη  για το αποτέλεσμα, συμφωνα με την ηλικία μου. Η αλήθεια ειναι ότι ξεκίνησα με πολύ χαρά και αισιοδοξία και τώρα έπεσα εντελώς😔

Ποια είναι η ηλικία σου αν θέλεις να μας αναφέρεις? Επίσης, πόσα ωάρια σου είπε ότι είδε? Σε παρακαλώ, μην πέφτεις, ανέβασες τη δόση σου και θα ανέβει και ο αριθμός!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η cat12 είπε:

Ναι μου είπε ότι δεν είναι κάτι αλλά καλό είναι να μην υπάρχει τίποτα στον κύκλο της έμβρυομεταφοράς! Ναι υπομονή ξανά... 

Αχ τι να πώ...! Τελικά τίποτα δεν μπορούμε να προγραμματίσουμε ή να προβλέψουμε. Δεν πειράζει cat μου, τον άλλο μήνα που θα είσαι σε σούπερ κατάσταση θα είναι καλύτερα!! 🙏🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η cat12 είπε:

Ναι μου είπε ότι δεν είναι κάτι αλλά καλό είναι να μην υπάρχει τίποτα στον κύκλο της έμβρυομεταφοράς! Ναι υπομονή ξανά... 

Τι να κάνεις... Έτυχε και αυτό τώρα, υπομονή. Το θέμα είναι, θα φύγει με το cyclacur; Ή θα χρειαστείς υστεροσκόπηση; Έχεις κάνει ποτέ; Ουφ..!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η RAM21 είπε:

Τι να κάνεις... Έτυχε και αυτό τώρα, υπομονή. Το θέμα είναι, θα φύγει με το cyclacur; Ή θα χρειαστείς υστεροσκόπηση; Έχεις κάνει ποτέ; Ουφ..!

Έχω κάνει για να βγάλω έναν πολύποδα κ πριν έναν χρόνο σαλπιγγογραφια... Δεν μου είχαν βρει τίποτα όπως κ στους υπερήχους για τα ωάρια δεν υπήρχε πάλι κάτι... Ελπίζω να φύγει... Μου είπε κ ο γιατρός δεν είναι κάτι να ανησυχώ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η cat12 είπε:

Έχω κάνει για να βγάλω έναν πολύποδα κ πριν έναν χρόνο σαλπιγγογραφια... Δεν μου είχαν βρει τίποτα όπως κ στους υπερήχους για τα ωάρια δεν υπήρχε πάλι κάτι... Ελπίζω να φύγει... Μου είπε κ ο γιατρός δεν είναι κάτι 

Θα φύγει κοριτσι μου τον άλλον μήνα θα είσαι οκ. Βγάζουμε κάποιες φορές λειτουργική Κυστούλα ειναι.  Λίγη υπομονή ακόμα μόνο αυτό ❤

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Love13 είπε:

Οχι δεν μου είπε. Απλά ότι δεν είναι καθόλου ικανοποιημένη  για το αποτέλεσμα, συμφωνα με την ηλικία μου. Η αλήθεια ειναι ότι ξεκίνησα με πολύ χαρά και αισιοδοξία και τώρα έπεσα εντελώς😔

Να μην στεναχωριέσαι ο δρόμος της εξωσωματικής ειναι όλο απρόοπτα. Για σένα μπορεί να μην ήταν ένας καλός κυκλος. Ας είναι ποιοτικά αυτά που θα πάρεις δεν τα θες για συλλογή ένα παιδάκι θες να κάνεις.  Αισιοδοξία τα πράγματα είναι σε εξέλιξη ακόμα. Όλα καλά να πάνε!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η Zenia z είπε:

Να μην στεναχωριέσαι ο δρόμος της εξωσωματικής ειναι όλο απρόοπτα. Για σένα μπορεί να μην ήταν ένας καλός κυκλος. Ας είναι ποιοτικά αυτά που θα πάρεις δεν τα θες για συλλογή ένα παιδάκι θες να κάνεις.  Αισιοδοξία τα πράγματα είναι σε εξέλιξη ακόμα. Όλα καλά να πάνε!!

Μακάρι. Θα έχω καλύτερη εικόνα την Δευτέρα που θα ξανακάνω υπερηχο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η Zenia z είπε:

Θα φύγει κοριτσι μου τον άλλον μήνα θα είσαι οκ. Βγάζουμε κάποιες φορές λειτουργική Κυστούλα ειναι.  Λίγη υπομονή ακόμα μόνο αυτό ❤

Μακάρι... Απλά δεν ξέρω αυτό φεύγει με την περίοδο η μπορεί να απορροφηθεί μόνο του? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η cat12 είπε:

Μακάρι... Απλά δεν ξέρω αυτό φεύγει με την περίοδο η μπορεί να απορροφηθεί μόνο του? 

Θα αδιαθετησεις τώρα κ στον επόμενο θα είσαι μια χαρά. Σε εμένα τουλάχιστον ποτέ κύστη δεν επέμενε παραπάνω από ένα κύκλο. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Zenia z είπε:

Θα αδιαθετησεις τώρα κ στον επόμενο θα είσαι μια χαρά. Σε εμένα τουλάχιστον ποτέ κύστη δεν επέμενε παραπάνω από ένα κύκλο. 

Αχ με ηρεμείς με αυτό που λες.. ελπίζω κ σε μένα να μην μείνει πολύ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 19/1/2024 at 8:41 ΠΜ, ο/η lilly1984 είπε:

Κορίτσια μου δεν μπορώ να συγκρατήσω τη χαρά μου! Είχα και σήμερα ραντεβού με το γιατρό, μου βρήκε πολλά ωοθυλάκια, κάποια στιγμή έχασα το μέτρημα γιατί ήταν πάνω από 10 και λέγανε τα χιλιοστά και μπερδεύτηκα! Μακάρι μέσα όλα να περιέχουν από ένα ωάριο🙏

Περιμένω και κάτι αιματολογικές και τη Δευτέρα κατά πάσα πιθανότητα θα κάνω ωοληψία μαζί με υστεροσκόπηση, να επιβεβαιώσουμε ότι αντιμετωπίστηκε η ενδομητρίτιδα και δεν έχω πλέον φλεγμονή!!!

Από εδώ και πέρα μόνο χαρές να έχουμε να γράφουμε εδώ!!!!!🙏❤️

Μπράβο! Πολύ καλά νέα @lilly1984 μου! Εγω χάθηκα λίγο γιατι ήμουν αρρωστούλα…

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 19/1/2024 at 12:07 ΜΜ, ο/η cat12 είπε:

Μπράβο κορίτσι μου🥰 με το καλό να περάσουν οι μέρες κ να κάνεις την ωοληψια! Μόνο χαρές έτσι όπως λες!!! Βέβαια εγώ που πήγα δεν είχα καλά νέα αλλά ότι γίνεται για καλό είναι!!! Εμένα μου βρήκε μια κύστη που δεν έχει τύχει να ξαναβγαλω κ μου έδωσε cyclacur  για έναν μήνα κ να ξαναπάω να με δουν αν έφυγε... Οπότε καθυστερουμε κ άλλο εμείς...

Υπομονή κοριτσάκι μ! Σκέψου πως δεν είναι κατι σοβαρό κ διορθώνεται🫶🏻

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 19/1/2024 at 4:07 ΜΜ, ο/η Love13 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια μου. Είμαι παλιό μέλος στο φόρουμ αλλά δεν γράφω συχνά. Μετα από πολυ χρόνο αναμονής, ξεκίνησα την πρώτη προσπάθεια εξωσωματικής. Σήμερα,μετά από 5 μέρες ενέσεων έκανα τον πρώτο μου υπέρηχο που περίμενα πως και πως και τελικά δεν μου βρήκαν πολλά ωοθυλακια. Εχει τύχει σε άλλη κοπέλα αυτό? Και στην πορεία να πήγε καλύτερα ή όλη διαδικασία? Μου αυξησε την δόση της gonal

Πόσα σ βρήκε δλδ; Εμένα στην πορεια φάνηκαν κ άλλα… με πόσες μονάδες σε παει κ τι ηλικία εχεις;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 16/1/2024 at 11:22 ΜΜ, ο/η peacock είπε:

Αγάπη οπωσδήποτε μόνο gonal θέλει ή μπορεί και κάποιο άλλο φάρμακο; 

Εγώ χρειάζομαι menopur .έχω gonal .Αν δεν βρω 2 menopur θα χρησιμοποιήσω τα gonal .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα σας κορίτσια!!! Εύχομαι μια καλή Χρονιά με γεμάτες θετικά τεστ και μωράκια στα  χεράκια μας !!🎁🎁🎁🎁🎁🍒🍒🍒💜💜💜💜

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θα ήθελα την γνώμη σας :

 

1η εξωσωματικη έκανα χρηση σεmenopur

=ένα μπομπονελακι 💜

 

2η προσπάθεια με menopur = μηδέν εις το ποιλικον 

 

3η προσπάθεια έχω gonal  γιατί το φαρμακείο είχε έλλειψη από menopur το καλοκαίρι. 

 

 

Τελικά GONAL η ΜENOPUr 🙈🙈🙈🙈

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 42 λεπτά, ο/η Μπεμπελουκα είπε:

Θα ήθελα την γνώμη σας :

 

1η εξωσωματικη έκανα χρηση σεmenopur

=ένα μπομπονελακι 💜

 

2η προσπάθεια με menopur = μηδέν εις το ποιλικον 

 

3η προσπάθεια έχω gonal  γιατί το φαρμακείο είχε έλλειψη από menopur το καλοκαίρι. 

 

 

Τελικά GONAL η ΜENOPUr 🙈🙈🙈🙈

Πού χάθηκες εσύ κορίτσι; Έκανες προσπάθεια; Από τότε που μιλούσαμε... Κι εγώ με menopur πήγα στις πρώτες διεγέρσεις, αλλά έχει καταργηθεί. Μην το ψάχνεις καθόλου. Πλέον με meriofert πάω, που είναι ίδια ουσία. 

Και τα δύο μεγαλώνουν αυγουλάκια. Αλλά η ποιότητα είναι το θέμα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 31 λεπτά, ο/η RAM21 είπε:

Πού χάθηκες εσύ κορίτσι; Έκανες προσπάθεια; Από τότε που μιλούσαμε... Κι εγώ με menopur πήγα στις πρώτες διεγέρσεις, αλλά έχει καταργηθεί. Μην το ψάχνεις καθόλου. Πλέον με meriofert πάω, που είναι ίδια ουσία. 

Και τα δύο μεγαλώνουν αυγουλάκια. Αλλά η ποιότητα είναι το θέμα.

Ελαααα κοριτσαρααα μου 🎈 έκανα την εξέταση και βρέθηκε λοίμωξη στο ενδομητριο  και έτσι ξεκίνησα για 1 μήνα αντιβίωσεις .οπότε με το καλό πάμε τον επόμενο μήνα για την προσπάθεια... εσείς πως είστε??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Μπεμπελουκα είπε:

Ελαααα κοριτσαρααα μου 🎈 έκανα την εξέταση και βρέθηκε λοίμωξη στο ενδομητριο  και έτσι ξεκίνησα για 1 μήνα αντιβίωσεις .οπότε με το καλό πάμε τον επόμενο μήνα για την προσπάθεια... εσείς πως είστε??

Άντε! Είδες καμιά φορά, από εκεί που δεν το περιμένεις... Ελπίζω να αντιμετωπίστηκε και να μπεις δυναμικά! Εγώ έκανα μία διέγερση τέλος Οκτώβρη - Νοέμβρη (με meriofert, που σου είπα, μικρή δόση) έκανα κι εμφύτευση με δύο άριστες βλαστοκύστες που φτιάξαμε. Και δεν πέτυχε... δυστυχώς. Και είμαι πάλι στο μηδέν... Ανασυγκροτώ δυνάμεις, το ψάχνω λίγο ακόμα και δεν το βάζω κάτω. Μάλλον θα ξαναπροσπαθήσω, μπορεί να δω και κανέναν άλλον γιατρό. Εσύ πότε ξεκινάς;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η RAM21 είπε:

Άντε! Είδες καμιά φορά, από εκεί που δεν το περιμένεις... Ελπίζω να αντιμετωπίστηκε και να μπεις δυναμικά! Εγώ έκανα μία διέγερση τέλος Οκτώβρη - Νοέμβρη (με meriofert, που σου είπα, μικρή δόση) έκανα κι εμφύτευση με δύο άριστες βλαστοκύστες που φτιάξαμε. Και δεν πέτυχε... δυστυχώς. Και είμαι πάλι στο μηδέν... Ανασυγκροτώ δυνάμεις, το ψάχνω λίγο ακόμα και δεν το βάζω κάτω. Μάλλον θα ξαναπροσπαθήσω, μπορεί να δω και κανέναν άλλον γιατρό. Εσύ πότε ξεκινάς;

Κορίτσι μου γλυκο βάστα γερά !!♡♡♡ θέλει υπομονή από πλευράς μας πολύ τελικά!!αλλά ξέρεις πολύ καλά ότι αξίζει τον κόπο 🎉🎉🎀🎊🎊🎊🎀🎀🎀 αν θεωρείς ότι θα σου κάνει καλό να πάρεις και άλλη μια γνώμη εννοείται και εγώ αυτό θα έκανα !

 

Ξεκινάμε με το μακρύ πρωτόκολλο τον επόμενο μήνα οπότε ξέρεις οι ενέσεις θα ξεκινήσουν 21 ημέρα του κύκλου..ναι είχε δίκιο ο γιατρός μου τον εμπιστεύομαι πολύ και μπορώ να πω ότι ειναι ψαχτηρι ..είχε δίκιο τελικά. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσιαααα την πάτησα αααα......πήρα cetrotide από φαρμακειο ΕΟΠΠΥ τον Ιούλιο και τελικά έληξαν τον προηγούμενο μήνα υπάρχει λύση??άραγε??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...