Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μελλοντικές Μανούλες Εξωσωματικής 2024 <3


RAM21

Recommended Posts

στις πριν 17 ώρες, ο/η Nicol🦩 είπε:

Λοιπόν απο τα 12 γονιμοποιήθηκαν τα 10. Τριών ημερών έφτασαν τα 7 με καλές διαιρέσεις κ grade. Κ τελικά πήρα 6 βλαστοκυστες. Οχι τελειες μ είπε ο γιατρός ωστόσο ικανοποιητικές. Ειναι 2 3ΑΒ, 2 2ΑΒ κ δυο SB1. Το SB1 δεν ξερω τι ειναι. 

Μήπως εννοούσε cb κ όχι sb?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 2.7k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 18 ώρες, ο/η Nicol🦩 είπε:

Λοιπόν απο τα 12 γονιμοποιήθηκαν τα 10. Τριών ημερών έφτασαν τα 7 με καλές διαιρέσεις κ grade. Κ τελικά πήρα 6 βλαστοκυστες. Οχι τελειες μ είπε ο γιατρός ωστόσο ικανοποιητικές. Ειναι 2 3ΑΒ, 2 2ΑΒ κ δυο SB1. Το SB1 δεν ξερω τι ειναι. Δεν ρωτησα τον γιατρό. @Tokyo μ σ εύχομαι μια τελειωμηνηεγκυμοσυνη να εχεις κ να πέρνουμε κ εμεις σειρά σιγα σιγα 🤪  ηθελα να σε ρωτήσω, με τη βλαστοκυστες πέτυχες εσυ τις εγκυμ σου; 

Αυτό που έχει σημασία είναι να είναι υγιεις οι βλαστοκυστες! Ότι βαθμό κ να έχουν σε αυτή την περίπτωση θα πιάσουν!  Οπότε μην σκας με αυτό... Η sb νομίζω σημαίνει σε αρχικό στάδιο ανάπτυξης. Σου εύχομαι καλά αποτελέσματα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 27/11/2023 at 6:56 ΜΜ, ο/η Tokyo είπε:

Εμένα δεν ήταν τόσο άσχημη η εμπειρία, βέβαια δεν είχα νάρκωση. Αλλά είδα διαφορά... Περιμέναμε όλες σε ένα σαλονακι, δεν ήρθαν μαίες να δουν πως είμαστε βρε αδερφέ (στο μητέρα περνούσαν για υποστήριξη), πήγαμε οκ π χώρος ψυχρός αλλά άντε αυτό πες νοσοκομείο είναι να το καταλάβω, μετά την ετ δεν με άφησαν να ούρησω κ κορίτσια μου έφυγαν πάνω στο φορείο... Ενώ στο μητέρα το είχαν προβλέψει κ γενικά δεν εμφανίστηκε κάποιος. Μέσα στην ετ τα κορίτσια ήταν ευγενικά για να είμαι δίκαιη. Τελοσπαντων χαίρομαι που δεν θα ξαναπάω. Επίσης είδα διαφορά στο διοικητικό προσωπικό, σαν να τους βαραίνεις όπως είπες. 

Επίσης επειδή έκανα κ υστεροσκοπηση το καλοκαίρι, με ετοίμασαν κ ούτε είπαν κουβέντα τι κ ποιο. Μπαίνει μια κυρία κατι κάνει κ ξαφνικά νιώθω το κάψιμο στο λαιμό κ κατάλαβα τότε ότι με νάρκωσε! ενώ στο μητέρα μου μίλησε κ εξήγησε τι θα κάνει. 

Τελοσπαντων τέλος καλό όλα καλά... Είμαι αισίως στην 10η εβδομάδα κ εύχομαι να πάνε όλα καλά!

Κοριτσάκι μου γλυκό έκανες ετ κ είσαι έγκυος;; Θα τρελαθωωωωωω!! Με το καλό!!! Πωωωω χαμπάρι δεν πήρα ήμουν στα χαμένα τον τελευταίο καιρό 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Tokyo είπε:

Αυτό που έχει σημασία είναι να είναι υγιεις οι βλαστοκυστες! Ότι βαθμό κ να έχουν σε αυτή την περίπτωση θα πιάσουν!  Οπότε μην σκας με αυτό... Η sb νομίζω σημαίνει σε αρχικό στάδιο ανάπτυξης. Σου εύχομαι καλά αποτελέσματα!!

Εξαιρετικός ο γιατρούλης μας! Του εχω εμπιστοσύνη, αν δεν ήταν καλές πιστευω δεν θα τις έβαζαν κατάψυξη. Ναι μαλλον αυτο που λες ειναι γιατι μ ειπε πως 
Κάποιες είναι αρχομενες αναπτυξιακά αλλά αυτό θα το βελτιώσουνε ξεπαγωνοντας τες λίγο νωρίτερα ώστε να αναπτυχθούν...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια και καλή εβδομάδα.Θέλω τα φώτα σας αν μπορείτε να με βοηθήσετε.Σήμερα είμαι στην 7η μέρα προετοιμασίας για εμβρυομεταφορά.Παίρνω τα cyclacur τα λευκα χαπάκια μόνο.Εχω σαν πονάκια περιόδου και συχνοουρία.Είναι φυσιολογικό?Τον προηγούμενο μήνα που ξεκινήσαμε και σταματήσαμε είδα αίμα την 9η μέρα και δεν είχε μεγαλώσει και το ενδομήτριο όσο έπρεπε.Εχω υπέρηχο την Πέμπτη.Παρόλα αυτά έχω αγχωθεί μην επαναλαμβάνεται η ιστορία!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 2/12/2023 at 4:51 ΜΜ, ο/η annie! είπε:

Κοριτσάκι μου γλυκό έκανες ετ κ είσαι έγκυος;; Θα τρελαθωωωωωω!! Με το καλό!!! Πωωωω χαμπάρι δεν πήρα ήμουν στα χαμένα τον τελευταίο καιρό 

Σε ευχαριστώ! Εύχομαι και στα δικά σου σύντομα! Η αλήθεια ειναι οτι θεωρώ ότι είμαι νωρίς ακόμα για πανηγυρισμούς αν κ ως τώρα όλα πάνε καλά. Έχω αυχενική στις 20/12, από τότε και ύστερα νομίζω θα νιώθω πιο σίγουρη. Πάντως σε αυτή την εγκυμοσύνη τρέχει ο καιρός και δεν προλαβαίνω να καταλάβω πότε πέρασαν οι μέρες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 1/12/2023 at 10:05 ΜΜ, ο/η Nicol🦩 είπε:

Λοιπόν απο τα 12 γονιμοποιήθηκαν τα 10. Τριών ημερών έφτασαν τα 7 με καλές διαιρέσεις κ grade. Κ τελικά πήρα 6 βλαστοκυστες. Οχι τελειες μ είπε ο γιατρός ωστόσο ικανοποιητικές. Ειναι 2 3ΑΒ, 2 2ΑΒ κ δυο SB1. Το SB1 δεν ξερω τι ειναι. Δεν ρωτησα τον γιατρό. @Tokyo μ σ εύχομαι μια τελειωμηνηεγκυμοσυνη να εχεις κ να πέρνουμε κ εμεις σειρά σιγα σιγα 🤪  ηθελα να σε ρωτήσω, με τη βλαστοκυστες πέτυχες εσυ τις εγκυμ σου; 

6 βλαστοκύστες είναι πολύ καλός αριθμός, μπράβο σας! Σε σχέση με την ποιότητα, ξέρω ότι περισσότερο νόημα έχει να τα δεις στην απόψυξη, εκεί είναι που φαίνεται καλύτερα! Εύχομαι ολόψυχα εκεί να είναι το τυχερό σου μωράκι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η marilouu είπε:

Καλημέρα κορίτσια και καλή εβδομάδα.Θέλω τα φώτα σας αν μπορείτε να με βοηθήσετε.Σήμερα είμαι στην 7η μέρα προετοιμασίας για εμβρυομεταφορά.Παίρνω τα cyclacur τα λευκα χαπάκια μόνο.Εχω σαν πονάκια περιόδου και συχνοουρία.Είναι φυσιολογικό?Τον προηγούμενο μήνα που ξεκινήσαμε και σταματήσαμε είδα αίμα την 9η μέρα και δεν είχε μεγαλώσει και το ενδομήτριο όσο έπρεπε.Εχω υπέρηχο την Πέμπτη.Παρόλα αυτά έχω αγχωθεί μην επαναλαμβάνεται η ιστορία!

Κορίτσι μου θυμάμαι τη στεναχώρια σου στον προηγούμενο κύκλο προετοιμασίας.... Εγώ έχω κάνει 3 εμβρυομεταφορές χωρίς δυστυχώς θετικό αποτέλεσμα, αλλά δεν είχα ποτέ αυτά τα συμπτώματα που αναφέρεις. Ωστόσο ο κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός και είναι πολύ πιθανό να δίνεις υπερβολική σημασία σε πράγματα που μπορεί να οφείλονται και αλλού, π.χ. να είσαι στρεσσαρισμένη και για αυτό να έχεις συχνουρία, οι πόνοι να είναι από το έντερο κλπ. Σου δίνω όλη μου τη θετική ενέργεια, να περάσει η φάση της προετοιμασίας και της αναμονής όσο γίνεται πιο ήρεμα! ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η lilly1984 είπε:

Κορίτσι μου θυμάμαι τη στεναχώρια σου στον προηγούμενο κύκλο προετοιμασίας.... Εγώ έχω κάνει 3 εμβρυομεταφορές χωρίς δυστυχώς θετικό αποτέλεσμα, αλλά δεν είχα ποτέ αυτά τα συμπτώματα που αναφέρεις. Ωστόσο ο κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός και είναι πολύ πιθανό να δίνεις υπερβολική σημασία σε πράγματα που μπορεί να οφείλονται και αλλού, π.χ. να είσαι στρεσσαρισμένη και για αυτό να έχεις συχνουρία, οι πόνοι να είναι από το έντερο κλπ. Σου δίνω όλη μου τη θετική ενέργεια, να περάσει η φάση της προετοιμασίας και της αναμονής όσο γίνεται πιο ήρεμα! ❤️

Eυχαριστώ πολύ για την συμβουλή σου.Είμαι στρεσαρισμένη αρκετά και μ'αυτή την διαδικασία και γενικότερα έχουν συμβεί κάποια γεγονότα στην ζωή μου που δεν με αφορούν άμεσα αλλά με ρίχνουν ψυχολογικά.Σ'ευχαριστώ πολύ για την θετική ενέργεια❤️Εύχομαι και σε σένα ο,τι καλύτερο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα σας! Θα ήθελα τη βοήθεια σας, βρίσκομαι σε πρόγραμμα με βραχύ  πρωτόκολλο. Ξεκίνησα 2η ημέρα με serpafar - μετά 225 gonal - orgalutran. Έχω κάνει εξετάσεις συγκεκριμένα 7η & 9η ημέρα τις Ε2,LH & υπέρηχο. Να σας ρωτήσω γίνονται κ άλλες εξετάσεις κατά τη φάση της διέγερσης οι αυτές οι 2 αρκούν; επίσης πόσοι υπέρηχοι γίνονται συνήθως κατά τη φάση της διέγερσης; υπέρηχος από την 9η μέχρι την 12η (εφόσον γίνει τότε η ωοληψία) δεν θα χρειάζεται ξανά να γίνει υπέρηχος; Μου είπαν ότι μάλλον δεν χρειάζεται κι ανησυχώ. Στους υπερήχους σας λένε ακριβώς πόσα ωοθηλάκια υπάρχουν και ποσά χιλιοστά γιατί μου αναφέρθηκε μόνο ότι υπάρχουν ῾καμία 15αρια μπορεί και παραπάνω῾ χωρίς αλλά δεδομένα. 

 

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 24/10/2023 at 8:24 ΜΜ, ο/η sokola4 είπε:

Καλησπέρα σας κορίτσια!! Είμαι παλιό μέλος ίσως κάποια κορίτσια να με θυμούνται.. Ήθελα να ρωτήσω κάτι. Υπάρχει κάποια κοπέλα που να έχει γιατρό τον Κ. Τσιριγώτη; Απο αρχές αυτού του χρόνου μέχρι και τώρα; Αν ναι θέλω να την ρωτήσω κάτι;

Καλησπέρα κορίτσι μου!Έχεις γράψει καιρό τώρα όμως διαβάζω το φόρουμ!Αν δεν έχεις βρει τις απαντήσεις που θες πες μου, είμαι 2 χρόνια στον κ.Τσιριγωτη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η Tokyo είπε:

Σε ευχαριστώ! Εύχομαι και στα δικά σου σύντομα! Η αλήθεια ειναι οτι θεωρώ ότι είμαι νωρίς ακόμα για πανηγυρισμούς αν κ ως τώρα όλα πάνε καλά. Έχω αυχενική στις 20/12, από τότε και ύστερα νομίζω θα νιώθω πιο σίγουρη. Πάντως σε αυτή την εγκυμοσύνη τρέχει ο καιρός και δεν προλαβαίνω να καταλάβω πότε πέρασαν οι μέρες!

Λογικό είναι κορίτσι μου, έχεις τη μικρή που σε τρέχει.. Όλα καλά θα πάνε κ θα πανηγυρίζουμε κ επίσημα σε 2 βδομαδες!! Σ ευχαριστώ πολύ, εγώ περνάω επιτροπή αύριο κ με το καλό με το νέο έτος παω για διέγερση. Ετ βλέπουμε ποτε.. Σε κανα χρόνο κ ίσως πιο μετά.

στις πριν 7 ώρες, ο/η marilouu είπε:

Eυχαριστώ πολύ για την συμβουλή σου.Είμαι στρεσαρισμένη αρκετά και μ'αυτή την διαδικασία και γενικότερα έχουν συμβεί κάποια γεγονότα στην ζωή μου που δεν με αφορούν άμεσα αλλά με ρίχνουν ψυχολογικά.Σ'ευχαριστώ πολύ για την θετική ενέργεια❤️Εύχομαι και σε σένα ο,τι καλύτερο!

Είναι απόλυτα λογικό να είσαι στρεσαρισμένη μετά από τον προηγούμενο κύκλο, θα συμφωνήσω κ γω πως ίσως να δίνεις περισσότερο σημασία τώρα σε οποιοδήποτε σύμπτωμα κ ίσως να εντείνονται λόγω άγχους κ ψυχολογίας. Εύχομαι να ολοκληρωθεί ο κύκλος κ σύντομα να είναι φουσκωμένη η κοιλιτσα σου!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η annie! είπε:

Λογικό είναι κορίτσι μου, έχεις τη μικρή που σε τρέχει.. Όλα καλά θα πάνε κ θα πανηγυρίζουμε κ επίσημα σε 2 βδομαδες!! Σ ευχαριστώ πολύ, εγώ περνάω επιτροπή αύριο κ με το καλό με το νέο έτος παω για διέγερση. Ετ βλέπουμε ποτε.. Σε κανα χρόνο κ ίσως πιο μετά.

Είναι απόλυτα λογικό να είσαι στρεσαρισμένη μετά από τον προηγούμενο κύκλο, θα συμφωνήσω κ γω πως ίσως να δίνεις περισσότερο σημασία τώρα σε οποιοδήποτε σύμπτωμα κ ίσως να εντείνονται λόγω άγχους κ ψυχολογίας. Εύχομαι να ολοκληρωθεί ο κύκλος κ σύντομα να είναι φουσκωμένη η κοιλιτσα σου!! 

Καλημέρα κορίτσι μου.Ευχαριστω πολύ για τις ευχές ♥️Μπορεί ναι να τα μεγενθυνω στο μυαλό μου.Δεν ξέρω...Θα φανεί την Πέμπτη που θα πάω στον υπέρηχο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 2/12/2023 at 6:49 ΜΜ, ο/η Nicol🦩 είπε:

Οχι Οχι ακριβως οπως το γραφω. 

Καλησπέρα κορίτσι μου! Εγω στο Ιασώ ρωτησα μονο την ποιότητα τους οταν μου ειχε μεινει πλεον μονο μια βλαστοκυστη στην κατάψυξη (πριν δεν ειχα ιδεα).. Εκει με ενημερωσαν κ εμενα πως ειχα μια βλαστοκυστη SB κ σοκαριστηκα γτ δε το ειχα ακουσει ξανα.. οταν ρωτησα αν ειναι καλη κλπ τους εμβρυολογους με ενημερωσαν πως ειναι μια χαρα κ αν δεν ηταν δε θα την ειχαν κρατησει.. Με ενημερωσαν πως θα δουμε την πληρη εξελιξη της κατα την απόψυξη για την ΕΤ.. οντως κατα την διαδικασία τ ξεπαγωματος εξελιχθηκε σε 1ΑΑ..

Καλή επιτυχια!!! ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 4/12/2023 at 12:31 ΜΜ, ο/η angel69 είπε:

Καλησπέρα σας! Θα ήθελα τη βοήθεια σας, βρίσκομαι σε πρόγραμμα με βραχύ  πρωτόκολλο. Ξεκίνησα 2η ημέρα με serpafar - μετά 225 gonal - orgalutran. Έχω κάνει εξετάσεις συγκεκριμένα 7η & 9η ημέρα τις Ε2,LH & υπέρηχο. Να σας ρωτήσω γίνονται κ άλλες εξετάσεις κατά τη φάση της διέγερσης οι αυτές οι 2 αρκούν; επίσης πόσοι υπέρηχοι γίνονται συνήθως κατά τη φάση της διέγερσης; υπέρηχος από την 9η μέχρι την 12η (εφόσον γίνει τότε η ωοληψία) δεν θα χρειάζεται ξανά να γίνει υπέρηχος; Μου είπαν ότι μάλλον δεν χρειάζεται κι ανησυχώ. Στους υπερήχους σας λένε ακριβώς πόσα ωοθηλάκια υπάρχουν και ποσά χιλιοστά γιατί μου αναφέρθηκε μόνο ότι υπάρχουν ῾καμία 15αρια μπορεί και παραπάνω῾ χωρίς αλλά δεδομένα. 

 

 

 

Αν θυμάμαι καλά, πριν τη διέγερση είχα κάνει 2-3 υπερήχους για να τσεκάρουν τα ωοθηλάκια. Κάθε φορά η μαία σημείωνε τον αριθμό και το μέγεθος των ωοθηλακίων που είχα σε κάθε ωοθήκη. Φαντάζομαι πως ο αριθμός των υπερήχων εξαρτάται από την εξέλιξη αυτή, πώς μεγαλώνουν τα ωοθηλάκια, πόσα χιλιοστά είναι το καθένα. Και ειδικά σε ένα βραχύ πρωτόκολλο, τέτοιος (μάλλον) πρέπει να είναι αριθμός των υπερήχων. Από εξετάσεις πριν τη διέγερση, είχα κάνει μόνο στην αρχή (οιστραδιόλη), για να πάρουμε το ΟΚ ότι ξεκινάμε τις ενέσεις.

Μετά την ωοληψία, και όταν είχα ήδη ξεκινήσει την προετοιμασία για την  εμβρυομεταφορά έκανα επίσης 1 υπέρηχο (το ενδομήτριό μου ήταν γρήγορα έτοιμο) και επίσης εξέταση προγεστερόνης. 

Πάντως τα 15 ωοθηλάκια που έχεις είναι πολύ καλό νούμερο! Γιατί συνήθως σημειώνουν αυτά που είναι μεγάλα και έχουν μια καλή πορεία ωρίμανσης.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 4/12/2023 at 12:31 ΜΜ, ο/η angel69 είπε:

Καλησπέρα σας! Θα ήθελα τη βοήθεια σας, βρίσκομαι σε πρόγραμμα με βραχύ  πρωτόκολλο. Ξεκίνησα 2η ημέρα με serpafar - μετά 225 gonal - orgalutran. Έχω κάνει εξετάσεις συγκεκριμένα 7η & 9η ημέρα τις Ε2,LH & υπέρηχο. Να σας ρωτήσω γίνονται κ άλλες εξετάσεις κατά τη φάση της διέγερσης οι αυτές οι 2 αρκούν; επίσης πόσοι υπέρηχοι γίνονται συνήθως κατά τη φάση της διέγερσης; υπέρηχος από την 9η μέχρι την 12η (εφόσον γίνει τότε η ωοληψία) δεν θα χρειάζεται ξανά να γίνει υπέρηχος; Μου είπαν ότι μάλλον δεν χρειάζεται κι ανησυχώ. Στους υπερήχους σας λένε ακριβώς πόσα ωοθηλάκια υπάρχουν και ποσά χιλιοστά γιατί μου αναφέρθηκε μόνο ότι υπάρχουν ῾καμία 15αρια μπορεί και παραπάνω῾ χωρίς αλλά δεδομένα. 

 

 

 

Καλησπέρα. Καλή επιτυχία! Ο κάθε γιατρός ακολουθεί το δικό του τρόπο. Ο δικός μου είναι πολύ λεπτομερής και κάνει ορμονολογικες και υπέρηχο μαζί, ξεκινώντας την 2η μέρα, μετά την 5η-6η κι έπειτα ανάλογα με την ανάπτυξη των ωοθυλακιων. Ο τελευταίος υπέρηχος γίνεται 2-3 ημέρες πριν την ωοληψια, για να είναι σίγουρος ποτε ακριβως θα σε βαλει. Όμως δεν είναι στάνταρ ότι η ωοληψια θα γίνει ανάλογα με την κανονική σου ωορρηξια. Μπορεί να σου αφήσει μερικές μέρες ακόμη για ν αναπτυχθούν περισσότερα ωοθυλακια, ανάλογα με την πρόοδο τους. Λογικά θα σου έχει δώσει κ ανταγωνιστές ( orgalutran ή κατι αλλο).

Άλλοι γιατροί δεν ζητούν ορμονολογικες απ την αρχή. Άλλοι βάζουν πρώτο υπέρηχο την 6η-7η μέρα, που θα έχουν μεγαλώσει κπ ωοθυλακια. Αναλογως... Οι ορμονολογικες,ναι αυτές είναι. Η Lh δείχνει πόσο κοντά είσαι στην ωορρηξια.

Τα 15 που λες ότι έχεις είναι πολύ καλός αριθμός. Μακάρι να καταφέρει να τα μεγαλώσει κ να τα πάρει όλα. Εμένα συνήθως μου λεει μέγεθος σε χιλιοστά ( έχω κάνει αρκετές ωοληψιες). Αλλα έχω λίγα ωάρια. Αν είχα όσα εσύ, δεν ξέρω αν θα καθόταν να μου εξηγήσει.

Το σιγουρο ειναι οτι στην ωοληψια που θα έχει δεδομένα, θα σου πει πόσα πήρε κ σε τι μέγεθος. Να πάνε όλα καλά!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 6/12/2023 at 12:47 ΠΜ, ο/η terry1986 είπε:

Καλησπέρα κορίτσι μου! Εγω στο Ιασώ ρωτησα μονο την ποιότητα τους οταν μου ειχε μεινει πλεον μονο μια βλαστοκυστη στην κατάψυξη (πριν δεν ειχα ιδεα).. Εκει με ενημερωσαν κ εμενα πως ειχα μια βλαστοκυστη SB κ σοκαριστηκα γτ δε το ειχα ακουσει ξανα.. οταν ρωτησα αν ειναι καλη κλπ τους εμβρυολογους με ενημερωσαν πως ειναι μια χαρα κ αν δεν ηταν δε θα την ειχαν κρατησει.. Με ενημερωσαν πως θα δουμε την πληρη εξελιξη της κατα την απόψυξη για την ΕΤ.. οντως κατα την διαδικασία τ ξεπαγωματος εξελιχθηκε σε 1ΑΑ..

Καλή επιτυχια!!! ❤️

Καλημέρα κορίτσι μου!!! Κ εγώ στο Ιασώ πήγα αλλά δεν μου είπαν τι ποιότητα είναι τα δύο ωάρια που μου έμειναν... Ο γιατρός σου τα είπε? Εμένα απλά μου είπαν ένα άριστο κ ένα καλό... Τώρα έχω απορία κ εγώ τι βλαστοκυστες έχω... Άρα υπάρχει περίπτωση κατά την απόψυξη να εξελιχθεί σε καλύτερη ποιότητα? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 7/12/2023 at 8:19 ΠΜ, ο/η cat12 είπε:

Καλημέρα κορίτσι μου!!! Κ εγώ στο Ιασώ πήγα αλλά δεν μου είπαν τι ποιότητα είναι τα δύο ωάρια που μου έμειναν... Ο γιατρός σου τα είπε? Εμένα απλά μου είπαν ένα άριστο κ ένα καλό... Τώρα έχω απορία κ εγώ τι βλαστοκυστες έχω... Άρα υπάρχει περίπτωση κατά την απόψυξη να εξελιχθεί σε καλύτερη ποιότητα? 

Καλησπέρα @cat12 μ!! Κ εγω δεν είχα ρωτήσει - μάθαινα στις ΕΤ την ποιότητα (1η παλινδρομη κ 2η μηδενικη χοριακη).. πριν την 3η ΕΤ π ημουν πνιγμενη στο αγχος για ολα πλεον εχοντας διαβασει κ ψαξει μονη μ ρωτησα για την ποιότητα τ κατεψυγμενου πριν προχωρησω.. Η μαια πηρε το εμβρυολογικο κ ρωτησε κ με ενημερωσε - δε ρωτησα τπτ γτ με επιασε απροετοιμαστη.. ομως παραλληλα ετοιμαζομουν για εναν τροποπ. φυσικο κ πηρα κ απο εκει μια βλαστοκυστη.. οταν με πηραν λοιπόν οι εμβρυολογοι να με ενημερωσουν γι αυτην ρωτησα περισσότερες λεπτομερειες για το τι σημαινει η SB που ειχα στην καταψυξη γιατί καμια κοπελα δεν ήξερε αυτη την κατηγορια αλλα ουτε στο ίντερνετ εβρισκα κατι οποτε οπως καταλαβαινεις ειχα αγχωθει φουλ.. αλλα μ ειχαν πει πως κρατανε μονο οτι ειναι καλο.. 

Εσυ ποτε θα κανεις τελικα ΕΤ? Νομίζω ειπες τον Ιανουαριο? Εγω ετοιμαζομαι μαλλον για νεα ωοληψία τον 2/2023 αφου δεν εχω αλλα εμβρυακια πλεον κ ΕΤ τον Απρίλιο σε αλλο γιατρο& κεντρο πλέον..

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 6/12/2023 at 3:25 ΜΜ, ο/η το χοντρό μπιζέλι είπε:

Αν θυμάμαι καλά, πριν τη διέγερση είχα κάνει 2-3 υπερήχους για να τσεκάρουν τα ωοθηλάκια. Κάθε φορά η μαία σημείωνε τον αριθμό και το μέγεθος των ωοθηλακίων που είχα σε κάθε ωοθήκη. Φαντάζομαι πως ο αριθμός των υπερήχων εξαρτάται από την εξέλιξη αυτή, πώς μεγαλώνουν τα ωοθηλάκια, πόσα χιλιοστά είναι το καθένα. Και ειδικά σε ένα βραχύ πρωτόκολλο, τέτοιος (μάλλον) πρέπει να είναι αριθμός των υπερήχων. Από εξετάσεις πριν τη διέγερση, είχα κάνει μόνο στην αρχή (οιστραδιόλη), για να πάρουμε το ΟΚ ότι ξεκινάμε τις ενέσεις.

Μετά την ωοληψία, και όταν είχα ήδη ξεκινήσει την προετοιμασία για την  εμβρυομεταφορά έκανα επίσης 1 υπέρηχο (το ενδομήτριό μου ήταν γρήγορα έτοιμο) και επίσης εξέταση προγεστερόνης. 

Πάντως τα 15 ωοθηλάκια που έχεις είναι πολύ καλό νούμερο! Γιατί συνήθως σημειώνουν αυτά που είναι μεγάλα και έχουν μια καλή πορεία ωρίμανσης.

Καλημέρα. Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Τελικά δυστυχώς δεν υπήρχαν 15, αλλά 7 , 5 ώριμα, 4 γονιμοποιημένα... Δεν ξέρω πόσα θα προχωρήσουν..Φοβάμαι πολύ...Δεν ξέρω τι να περιμένω..

Μου έχουν δώσει μετά την ωοληψια αντιβίωση augmentin για 3 ημέρες, πέρασαν. και είμαι γενικά πρησμένη αρκετά στην κοιλιά είναι φυσιολογικό; και νιώθω κάποια τσιμπήματα κατα διαστήματα και είχα πόνους στο έντερο που πέρναγαν μετά. είναι αναμενόμενο η πρέπει να ανησυχώ;

Αν δεν προχωρήσουν θα πρέπει να κάνω διέγερση ξανά. Πόσες επιτρέπονται; Είναι ασφαλές ξανά και σε πόσο διάστημα;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 10/12/2023 at 1:43 ΠΜ, ο/η terry1986 είπε:

Καλησπέρα @cat12 μ!! Κ εγω δεν είχα ρωτήσει - μάθαινα στις ΕΤ την ποιότητα (1η παλινδρομη κ 2η μηδενικη χοριακη).. πριν την 3η ΕΤ π ημουν πνιγμενη στο αγχος για ολα πλεον εχοντας διαβασει κ ψαξει μονη μ ρωτησα για την ποιότητα τ κατεψυγμενου πριν προχωρησω.. Η μαια πηρε το εμβρυολογικο κ ρωτησε κ με ενημερωσε - δε ρωτησα τπτ γτ με επιασε απροετοιμαστη.. ομως παραλληλα ετοιμαζομουν για εναν τροποπ. φυσικο κ πηρα κ απο εκει μια βλαστοκυστη.. οταν με πηραν λοιπόν οι εμβρυολογοι να με ενημερωσουν γι αυτην ρωτησα περισσότερες λεπτομερειες για το τι σημαινει η SB που ειχα στην καταψυξη γιατί καμια κοπελα δεν ήξερε αυτη την κατηγορια αλλα ουτε στο ίντερνετ εβρισκα κατι οποτε οπως καταλαβαινεις ειχα αγχωθει φουλ.. αλλα μ ειχαν πει πως κρατανε μονο οτι ειναι καλο.. 

Εσυ ποτε θα κανεις τελικα ΕΤ? Νομίζω ειπες τον Ιανουαριο? Εγω ετοιμαζομαι μαλλον για νεα ωοληψία τον 2/2023 αφου δεν εχω αλλα εμβρυακια πλεον κ ΕΤ τον Απρίλιο σε αλλο γιατρο& κεντρο πλέον..

 

Καλημέρα κορίτσι μου!!! Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου... Κ εγώ απλά στο ότι έχω δύο καλά ξέρω...το ένα άριστο κ το άλλο καλό.. τι να πω μακάρι να πάει καλά... Αλλάζεις γιατρό γιατί αν επιτρέπεται? Με το καλό κορίτσι μου η ωοληψια και να βγουν πολλά γονιμοποιημένα ωάρια! Εγώ ήταν να την κάνω τώρα αλλά έχουν πέσει οι γιορτές κ κλείνει το κέντρο... Περιμένω αυτές τις μέρες να αδιαθετησω. Το κακό είναι ότι δεν έχω σταθερή περίοδο οπότε δεν μπορώ να υπολογίσω τις μέρες μπορεί να έχω κ δέκα μέρες διάφορα... Αλλά πιστεύω μέσα Ιανουαρίου περίπου να αδιαθετησω κ να ξεκινήσουμε την ετ. Δλδ μπορεί να πάει κ αρχές Φεβρουαρίου...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 ώρες, ο/η angel69 είπε:

Καλημέρα. Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Τελικά δυστυχώς δεν υπήρχαν 15, αλλά 7 , 5 ώριμα, 4 γονιμοποιημένα... Δεν ξέρω πόσα θα προχωρήσουν..Φοβάμαι πολύ...Δεν ξέρω τι να περιμένω..

Μου έχουν δώσει μετά την ωοληψια αντιβίωση augmentin για 3 ημέρες, πέρασαν. και είμαι γενικά πρησμένη αρκετά στην κοιλιά είναι φυσιολογικό; και νιώθω κάποια τσιμπήματα κατα διαστήματα και είχα πόνους στο έντερο που πέρναγαν μετά. είναι αναμενόμενο η πρέπει να ανησυχώ;

Αν δεν προχωρήσουν θα πρέπει να κάνω διέγερση ξανά. Πόσες επιτρέπονται; Είναι ασφαλές ξανά και σε πόσο διάστημα;

Κορίτσι μου κ εγώ το ίδιο άγχος είχα από τα 12 μου έμειναν δύο πολύ καλές βλαστοκυστες... Σε καταλαβαίνω... Κ εγώ μετά την ωοληψια ήμουν πολύ πρησμένη κ είχα κάτι πόνους περιόδου... Θεωρώ ότι είναι φυσιολογικό αλλά αν θες για να είσαι πιο ήρεμη πάρε τον γιατρό σου να ρωτήσεις.. σου εύχομαι να έχεις τα εμβρυακια σου κ να κάνεις σύντομα έμβρυομεταφορά 🙏

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 10/12/2023 at 11:22 ΠΜ, ο/η angel69 είπε:

Καλημέρα. Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Τελικά δυστυχώς δεν υπήρχαν 15, αλλά 7 , 5 ώριμα, 4 γονιμοποιημένα... Δεν ξέρω πόσα θα προχωρήσουν..Φοβάμαι πολύ...Δεν ξέρω τι να περιμένω..

Μου έχουν δώσει μετά την ωοληψια αντιβίωση augmentin για 3 ημέρες, πέρασαν. και είμαι γενικά πρησμένη αρκετά στην κοιλιά είναι φυσιολογικό; και νιώθω κάποια τσιμπήματα κατα διαστήματα και είχα πόνους στο έντερο που πέρναγαν μετά. είναι αναμενόμενο η πρέπει να ανησυχώ;

Αν δεν προχωρήσουν θα πρέπει να κάνω διέγερση ξανά. Πόσες επιτρέπονται; Είναι ασφαλές ξανά και σε πόσο διάστημα;

Σε καταλαβαίνω απόλυτα, είναι ένα στάδιο που δεν του λείπει η αγωνία και ο φόβος, η αβεβαιότητα. Είναι κάτι που ξεφεύγει από τον δικό μας έλεγχο. Να σκέφτεσαι το τώρα και να έχεις θετική σκέψη. Είναι μαχητές κι ας είναι ακόμα συστάδες κυττάρων! Αν, ο μη γένοιτο, δεν προχωρήσουν, μπορείς να κάνεις ξανά διέγερση, μετά από ένα διάστημα. Εγώ ξαναέκανα, ας πούμε, μετά από 5-6 μήνες, για να ηρεμήσει ο οργανισμός και να προετοιμαστεί με μια θεραπεία. Θα σου πει ο γιατρός σου πόσος καιρός πρέπει να περάσει. Μη σκέφτεσαι αυτό όμως από τώρα! Στέλνε θετικά vibes στα τέσσερα εμβρυάκια που προσπαθούν να κλείσουν τις 3 ή τις 5 μέρες! Εύχομαι καλά αποτελέσματα και χαμόγελα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 10/12/2023 at 11:22 ΠΜ, ο/η angel69 είπε:

Καλημέρα. Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Τελικά δυστυχώς δεν υπήρχαν 15, αλλά 7 , 5 ώριμα, 4 γονιμοποιημένα... Δεν ξέρω πόσα θα προχωρήσουν..Φοβάμαι πολύ...Δεν ξέρω τι να περιμένω..

Μου έχουν δώσει μετά την ωοληψια αντιβίωση augmentin για 3 ημέρες, πέρασαν. και είμαι γενικά πρησμένη αρκετά στην κοιλιά είναι φυσιολογικό; και νιώθω κάποια τσιμπήματα κατα διαστήματα και είχα πόνους στο έντερο που πέρναγαν μετά. είναι αναμενόμενο η πρέπει να ανησυχώ;

Αν δεν προχωρήσουν θα πρέπει να κάνω διέγερση ξανά. Πόσες επιτρέπονται; Είναι ασφαλές ξανά και σε πόσο διάστημα;

Καλησπέρα κοπέλα μου. Εννοείς ότι από τα 7, τα 4 γονιμοποιήθηκαν; Ξέρεις αν έφτασαν στο στάδιο βλαστοκύστης ή τα αποθηκεύσατε τριών ημερών; Αν προχώρησαν δεν έχεις να φοβάσαι κάτι. Μόνο να περιμένεις την ετ. Σε κάθε περίπτωση, να εύχεσαι για το καλύτερο και να έχεις αισιοδοξία!!

Επόμενη διέγερση μπορείς να κάνεις συνήθως τρεις μήνες μετά την προηγούμενη που έκανες με φάρμακα. Φυσικούς μπορείς κι ενδιάμεσα. Όσες αντέχεις επιτρέπονται, σε εύλογα χρονικά διαστήματα και ανάλογα με τη συμβουλή του γιατρού σου. Αλλά γιατί να φτάσεις εκεί; Θα πάνε όλα καλά να σκέφτεσαι!❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 31/10/2023 at 8:43 ΜΜ, ο/η RAM21 είπε:

Καλησπέρα! Καλή επιτυχία και σε σένα κορίτσι! Είμαστε πολλές τελικά που προσπαθούμε για το δεύτερο. Η πρώτη πώς είχε πάει; Με την πρώτη ετ είχες πετύχει; Έχεις αρκετές βλαστοκύστες απόθεμα;

Kαλησπέρα ! Σε ευχαριστώ πολύ !!!

Η πρωτη ηταν επιτυχία , με την πρωτη προσπαθεια ειχαμε θετικα αποτελεσματα και εχουμε μια κορουλα 7 ετων τωρα ! ειχαμε 4 εμβρυακια στην καταψυξη και τωρα που βαλαμε μπροσ για το δευτερο ο εξωσωνματικοσ μασ , μασ ειπε οτι θα αφηνε να γινουν βλαστοκυστεσ και μετα θα προχωραγαμε σε εμβρυομεταφορα , και ετσι εγινε ειχαμε 2 που εγιναν βλαστοκυστεσ πολυ καλησ ποιοτητασ απο οτι μασ ειπε και και προχωρισαμε σε εμβρυομεταφορα την Πεμπτη 07/12/23 οπου μου εβαλε τισ 2 βλαστοκυστες και περιμενουμε για την χοριακη η οποια μασ ειπε να γινει το Σαββατο 16/12/23....  ευχομαι σε ολες μασ Καλη επιτυχια !

Εσυ RAM21?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Οχι δεν μου ειπε! Απλα μου ειπε οτι θα το παρακολουθεί η γυναικολόγος κι αν χρειαστεί να ξαναπάω να με δει η ιδια που εκανε την Doppler. Μου ειπε για σημαδια. Και ειπε δεν είναι κ σίγουρο οτι θα γεννήσω πιο νωρις.    Επισης  πήρε θέση, αλλα  μπορει να αλλάξει γιατι  είναι νωρις ακομα. 
    • Αχ αυτό είναι το μόνιμο άγχος μου όσο και να προσπαθώ να μην το σκέφτομαι..και αργεί και το ραντεβού μου, 10 Αυγούστου, σκέφτομαι μήπως του πω να πάω νωρίτερα..με αγχώνει που δεν μπορώ να καταλάβω ακριβώς πώς είναι μέσα στην κοιλιά μου..κι όλο την τρίβω κυκλικά μήπως το βοηθήσω να γυρίσει..όλοι όμως λένε, όπως και ο γιατρός, ότι έχουμε χρόνο.. επίσης έχω πάρει το μενταγιόν μπόλα και κάνω την άσκηση όπου όντως στα 4 κουνάς τη λεκάνη σου.. 🤷🤷
    • Καλή επιτυχία!!! Και νωρίτερα να κάνεις χοριακη θα δείξει.. μια χαρά κι η άδεια.. ξεκουράσου διάβασε κανένα βιβλίο, δες πέντε έξι σειρές και φυσικά βγαίνε χαλαρές βόλτες, καλοκαίρι είναι, δεν λέει να κλειστεις μέσα. Πώς κι επιλέξατε να μεταφέρετε μία?
    • Ναι, μαζί θα μεγαλώσουν!! Πολύ χαίρομαι 🤗🤗
    • Ωω μπουλουκακι μου φαίνεται το μωράκι σου! 🤗 Εμένα ο μπέμπης ήταν 1.500 τότε.. Σου είπε ο γιατρός να κόψεις το αλάτι; Μου είπε ότι γερνάει τον πλακούντα! Εμένα είναι grade 1 ακόμη αλλά αυτό μπορεί να αλλάξει ξαφνικά νομίζω!
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...