Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μελλοντικές Μανούλες Εξωσωματικής 2024 <3


RAM21

Recommended Posts

στις πριν 13 ώρες, ο/η singing in the rain είπε:

κορίτσι μου μπερδεύτηκα λίγο.. ολική αναισθησία κάνουν στην ωοληψία ή μέθη? έρχεται κι εμένα η ώρα μου σιγά σιγά αλλά μέχρι τώρα ήμουν επικεντρωμένη στα χαρτιά γιατί εμείς θα περάσουμε επιτροπή.. πολύ καλά τα 12 ωαριάκια!!😊 πότε μαθαίνεις πόσα γονιμοποιούνται? θα σου πουν κι αν είναι με icsi?

Καλημέρα κορίτσι μου!!! Με μέθη ήταν!!! Δεν ξέρω καθόλου πότε θα με πάρουν να μου πουν...  κ ούτε με τι τρόπο θα γίνει... Με το καλό να περάσετε σύντομα επιτροπή 🙏 φαντάζομαι θα μου πουν όταν με πάρουν με τι τρόπο τα έκαναν?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 2.7k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 2 ώρες, ο/η Sunnyboy είπε:

Α οκ. Σε ευχαριστώ για την ενημέρωση 😊

Καλή επιτυχία εύχομαι !!! 🙏

Σε ευχαριστώ πολύ κορίτσι μ! Καλή επιτυχία σε ολα τα κορίτσια🙏🙏🙏

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η cat12 είπε:

Καλημέρα κορίτσι μου!!! Με μέθη ήταν!!! Δεν ξέρω καθόλου πότε θα με πάρουν να μου πουν...  κ ούτε με τι τρόπο θα γίνει... Με το καλό να περάσετε σύντομα επιτροπή 🙏 φαντάζομαι θα μου πουν όταν με πάρουν με τι τρόπο τα έκαναν?

Κανονικα σήμερα πρέπει να σε πάρουν. Η πρώτη ενημέρωση γίνεται την επόμενη μέρα. Αλλα επειδή είναι Κυριακή σήμερα ισως σε παρουν αύριο?

Για την μέθοδο, όταν έχουμε καλό σπέρμα συνήθως κάνουν απλή ivf. Η icsi συνήθως προσυμφωνείται, επειδή είναι αρκετά πιο ακριβή. Εκτος αν ειχατε μιλήσει για τέτοιο ενδεχόμενο με τον γιατρο σας. Όπως και να χει, με 12 ωάρια έχετε πολύ υψηλες  πιθανότητες για βλαστοκυστες!!!😉

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω ειχα κανει ωοληψια Σαββατο και παρολο που ηταν Κυριακη η επομενη μερα με πηρε τηλ ο γιατρος μου και με ενημερωσε σχετικα με τις γονιμοποιησεις που ειχαμε..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 ώρες, ο/η RAM21 είπε:

Κι εμένα αυτό το ποσό περίπου μου είχαν πει αρχικά, γι' αυτό φρίκαρα και άρχισα τις ερωτήσεις στα κορίτσια. Συγκεκριμένα η νοσοκόμα του γιατρού μάς είχε πει 1600 για το Ιασώ (εκεί έπαθα το σοκ) και μαζί με την αμοιβή του γιατρού έβγαινε σχεδόν 3000. Για 2-3 ωάρια κι εγώ. Τελικά, όπως είδες, η ωοληψία μου πήγε στα 548 και η ετ, όπως μαθαίνω κάνει γύρω στα 400-450. Εκεί κάπου θα είσαι κ εσύ πιστεύω. Βέβαια, μιλάω για το Ιασώ. Αλλού δεν ξέρω. Έχω και μια ιδέα για το Ρέα από φίλες. Για κατάψυξη εγώ δεν ενδιαφέρομαι προς το παρόν, αλλά έστω ότι καταψύχεις 1-2 για μελλοντική ετ, πόσο να χρεώσουν; 

Όσο για την εξέλιξη των ωοθυλακίων σου, εγώ πιστεύω ότι πας καλά και θα καταφέρετε να πάρετε δύο ωάρια τουλάχιστον. Τα δικά μου, για να καταλάβεις, ήταν 11- 12 χιλ την 10η ημέρα και τα πήραμε την 17η, έτοιμα και ώριμα. Για την arvekap δεν γνωρίζω, δεν έχω κάνει ποτέ, κάνεις μακρύ πρωτόκολλο; Νομίζω ότι πρέπει να είσαι αισιόδοξη και να θεωρείς σίγουρο ότι θα φτάσετε σε ωοληψία!❤️🙏 Καλή επιτυχία!!

@RAM21 αύριο λογικά θα ξέρουμε τι και πως. Εχω υπερηχο το πρωι να δουμε αν μεγαλωσαν καθολου. Αληθεια αν δεν μεγαλωσουν τοτε τι γινεται?? Ναι το μακρύ πρωτόκολλο κάνω και απλα παραεγινε μακρυ μου φαινεται 🤣🤣 30 μέρες τρυπιεμαι 🙈

Χαλάλι ομως όλα ... 

Σε ευχαριστώ πολύ για την ενημέρωση και για τις ευχές σου..  ❤️❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Sunnyboy είπε:

@RAM21 αύριο λογικά θα ξέρουμε τι και πως. Εχω υπερηχο το πρωι να δουμε αν μεγαλωσαν καθολου. Αληθεια αν δεν μεγαλωσουν τοτε τι γινεται?? Ναι το μακρύ πρωτόκολλο κάνω και απλα παραεγινε μακρυ μου φαινεται 🤣🤣 30 μέρες τρυπιεμαι 🙈

Χαλάλι ομως όλα ... 

Σε ευχαριστώ πολύ για την ενημέρωση και για τις ευχές σου..  ❤️❤️

Υπομονή κοπέλα μου... Έτσι και μια φίλη μου το καλοκαίρι που έκανε μακρύ ξεκίνησε από 21η ημέρα περιόδου κι έπιασε μήνα μέχρι την ωοληψία. Όμως τώρα είναι έγκυος.🥰 Εύχομαι με όλη μου την καρδιά αύριο να έχεις καλά νέα και να προγραμματίσετε την ωοληψία σας.🙏

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η RAM21 είπε:

Κανονικα σήμερα πρέπει να σε πάρουν. Η πρώτη ενημέρωση γίνεται την επόμενη μέρα. Αλλα επειδή είναι Κυριακή σήμερα ισως σε παρουν αύριο?

Για την μέθοδο, όταν έχουμε καλό σπέρμα συνήθως κάνουν απλή ivf. Η icsi συνήθως προσυμφωνείται, επειδή είναι αρκετά πιο ακριβή. Εκτος αν ειχατε μιλήσει για τέτοιο ενδεχόμενο με τον γιατρο σας. Όπως και να χει, με 12 ωάρια έχετε πολύ υψηλες  πιθανότητες για βλαστοκυστες!!!😉

Τι να πω.... Δεν με έχουν πάρει ακόμα... Αχ τώρα έχω ανυπομονησία να δω πως έχουν πάει!!! Για μέθοδο δεν μας είπαν κάτι... Βασικά δεν μας είπαν τίποτα... Μήπως επειδή δεν είχαμε θέμα στο σπερματοδιαγραμμα? Μακάρι να έχουμε ένα καλό νούμερο... Έστω για μια έμβρυομεταφορά...🥰🥰🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η cat12 είπε:

Καλημέρα ❤️ σήμερα ξύπνησα κ έχω τσιμπήματα ακόμα αλλά ευτυχώς όχι ατονία... Πότε παίρνουν τηλέφωνο??? Σε πόσες μέρες???🥰🥰🥰

Δευτέρα 23 του μήνα είχα κάνει την ωοληψια την επόμενη μέρα με πήραν το πρωί και με ενημέρωσαν πόσα γονιμοποιηθηκαν και την επόμενη Δευτέρα στις 30 το μεσημεράκι με ενημέρωσαν πόσα έγιναν βλαστοκυστες.Πιστευω αύριο θα σε πάρουν δεν ξέρω τι παίζει με την Κυριακή.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια, καλή εβδομάδα! 
Ήθελα να ρωτήσω έχει κάνει καμία πλήρη έλεγχο θρομβοφιλίας; Με παρέπεμψε ο γιατρός μου σε ιδιωτικό εργαστήριο που συνεργάζεται, προφανώς επειδή είχε η αδερφή μου, γιατί εγώ είμαι 36 και διαβάζω ότι δε συνηθίζεται στις ηλικίες κάτω των 40. 
Τι παίζει με το κόστος; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 45 λεπτά, ο/η MayiaKa είπε:

Καλημέρα κορίτσια, καλή εβδομάδα! 
Ήθελα να ρωτήσω έχει κάνει καμία πλήρη έλεγχο θρομβοφιλίας; Με παρέπεμψε ο γιατρός μου σε ιδιωτικό εργαστήριο που συνεργάζεται, προφανώς επειδή είχε η αδερφή μου, γιατί εγώ είμαι 36 και διαβάζω ότι δε συνηθίζεται στις ηλικίες κάτω των 40. 
Τι παίζει με το κόστος; 

Καλημέρα! Έκανα έλεγχο θρομβοφιλίας και γω σε ειδικό κέντρο που με παρέπεμψε ο γιατρός μου, μου είχε όμως σημειώσει ποια γονίδια να τους πω να τσεκάρουν. Λογικά δεν έκανα πλήρη έλεγχο (φαντάζομαι). Μου έλεγξαν 4 γονίδια/μεταλλάξεις και μας πήγε γύρω στα 150 ευρώ. Κάποιες από αυτές γράφονται, οπότε μπορείς να ρωτήσεις ποιες είναι αυτές για να σου τις γράψει ο γιατρός σου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 28 λεπτά, ο/η το χοντρό μπιζέλι είπε:

Καλημέρα! Έκανα έλεγχο θρομβοφιλίας και γω σε ειδικό κέντρο που με παρέπεμψε ο γιατρός μου, μου είχε όμως σημειώσει ποια γονίδια να τους πω να τσεκάρουν. Λογικά δεν έκανα πλήρη έλεγχο (φαντάζομαι). Μου έλεγξαν 4 γονίδια/μεταλλάξεις και μας πήγε γύρω στα 150 ευρώ. Κάποιες από αυτές γράφονται, οπότε μπορείς να ρωτήσεις ποιες είναι αυτές για να σου τις γράψει ο γιατρός σου.

Ωχ ωχ εμένα μου ζήτησε πλήρη έλεγχο θρομβοφιλίας.. θα κλάψω μου φαίνεται όταν ακούσω το κόστος! Μακάρι έστω κάποιες να μου τις γράψει ο γιατρός. 
Σ ευχαριστώ για την απάντηση! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η MayiaKa είπε:

Ωχ ωχ εμένα μου ζήτησε πλήρη έλεγχο θρομβοφιλίας.. θα κλάψω μου φαίνεται όταν ακούσω το κόστος! Μακάρι έστω κάποιες να μου τις γράψει ο γιατρός. 
Σ ευχαριστώ για την απάντηση! 

Να είσαι καλά! Εύχομαι καλά αποτελέσματα!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου όσες δεν το έχετε δει κ στο άλλο θεματακι από τα 12 γονιμοποιηθηκαν τα 6 κ Πέμπτη θα μάθουμε πόσα προχώρησαν 🥰♥️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η MayiaKa είπε:

Καλημέρα κορίτσια, καλή εβδομάδα! 
Ήθελα να ρωτήσω έχει κάνει καμία πλήρη έλεγχο θρομβοφιλίας; Με παρέπεμψε ο γιατρός μου σε ιδιωτικό εργαστήριο που συνεργάζεται, προφανώς επειδή είχε η αδερφή μου, γιατί εγώ είμαι 36 και διαβάζω ότι δε συνηθίζεται στις ηλικίες κάτω των 40. 
Τι παίζει με το κόστος; 

Καλησπέρα κορίτσι. Εγώ είχα κα΄νει έλεγχο θρομβοφιλίας πριν την πρώτη προσπάθεια εξωσωματικής, τότε που σε βάζει να τα κάνεις όλα. Δεν είχα ιστορικό. Μου ζήτησε τα εξής: FV 9 (V-Leiden), MTHFR, PAI-1-675, GPla, Ομοκυστεϊνη, Προθρομβίνη, Αντιθρομβίνη ΙΙΙ, Ινωδογόνο, Πρωτεϊνη C&S και κάτι άλλους κωδικούς, ΄όσους γράφονταν ή μπορούσα να πληρώσω (στα γράφω εν συντομία, όπως τα βλέπω). Μην στα πολυλογώ, αρκετά ήταν πολύ ακριβά και δεν συνταγογραφούνταν. Κι έκαναν και 2-3 βδομάδες να βγουν αποτελέσματα. Με έστειλε σε εξειδικευμένο κέντρο στην Αθήνα. Θυμάμαι ότι μαζί με κυστική ίνωση (180 ευρώ) και καρυότυπο που είχα κάνει τότε, είχαν πάει πάνω από 500 ευρώ μόνο οι δικές μου εξετάσεις (το μακρινό καλοκαίρι του 2020). Ήμουν 38 τότε. 

Δεν ξέρω αν αυτός είναι ο πλήρης έλεγχος θρομβοφιλίας. Εγώ μ' αυτές πορεύτηκα και στην εγκυμοσύνη μου χωρίς πρόβλημα. Έχω φίλες που πέτυχαν εγκυμοσύνη με εξωσωματική και οι γιατροί τους τις έστειλαν εκ των υστέρων σε αιματολόγο. Κι έκαναν αντιπηκτικές προληπτικά. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η RAM21 είπε:

Καλησπέρα κορίτσι. Εγώ είχα κα΄νει έλεγχο θρομβοφιλίας πριν την πρώτη προσπάθεια εξωσωματικής, τότε που σε βάζει να τα κάνεις όλα. Δεν είχα ιστορικό. Μου ζήτησε τα εξής: FV 9 (V-Leiden), MTHFR, PAI-1-675, GPla, Ομοκυστεϊνη, Προθρομβίνη, Αντιθρομβίνη ΙΙΙ, Ινωδογόνο, Πρωτεϊνη C&S και κάτι άλλους κωδικούς, ΄όσους γράφονταν ή μπορούσα να πληρώσω (στα γράφω εν συντομία, όπως τα βλέπω). Μην στα πολυλογώ, αρκετά ήταν πολύ ακριβά και δεν συνταγογραφούνταν. Κι έκαναν και 2-3 βδομάδες να βγουν αποτελέσματα. Με έστειλε σε εξειδικευμένο κέντρο στην Αθήνα. Θυμάμαι ότι μαζί με κυστική ίνωση (180 ευρώ) και καρυότυπο που είχα κάνει τότε, είχαν πάει πάνω από 500 ευρώ μόνο οι δικές μου εξετάσεις (το μακρινό καλοκαίρι του 2020). Ήμουν 38 τότε. 

Δεν ξέρω αν αυτός είναι ο πλήρης έλεγχος θρομβοφιλίας. Εγώ μ' αυτές πορεύτηκα και στην εγκυμοσύνη μου χωρίς πρόβλημα. Έχω φίλες που πέτυχαν εγκυμοσύνη με εξωσωματική και οι γιατροί τους τις έστειλαν εκ των υστέρων σε αιματολόγο. Κι έκαναν αντιπηκτικές προληπτικά. 

Ναι κι εγώ έχω κάνει εξωσωματική, ήταν η πρώτη μου και τώρα είμαι 6 εβδομάδων κ μου είπε να κάνω τον έλεγχο. Δεν έχω κάποιο πρόβλημα, ούτε πήρα τίποτα προληπτικά. Κυστική και μεσογειακή είχα κάνει από πολύ καιρό πριν στο λαϊκό, όποτε γλίτωσα εκείνα τα έξοδα. Θα πάω αρχές της εβδομάδας που μας έρχεται, σε ειδικό αιματολόγο έκλεισα ραντεβού. Για να δούμε το κουστούμι. 
Σ ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου! Τουλάχιστον θα έχω στο νου μου να ρωτήσω ποιες γράφονται! Thanx!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η MayiaKa είπε:

Ναι κι εγώ έχω κάνει εξωσωματική, ήταν η πρώτη μου και τώρα είμαι 6 εβδομάδων κ μου είπε να κάνω τον έλεγχο. Δεν έχω κάποιο πρόβλημα, ούτε πήρα τίποτα προληπτικά. Κυστική και μεσογειακή είχα κάνει από πολύ καιρό πριν στο λαϊκό, όποτε γλίτωσα εκείνα τα έξοδα. Θα πάω αρχές της εβδομάδας που μας έρχεται, σε ειδικό αιματολόγο έκλεισα ραντεβού. Για να δούμε το κουστούμι. 
Σ ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου! Τουλάχιστον θα έχω στο νου μου να ρωτήσω ποιες γράφονται! Thanx!

Ναι, έτσι και μια φίλη μου, 8 εβδομάδων πήγε σε αιματολογο. Κ όταν είδε ότι δεν είχε πρόβλημα, της σταμάτησε τις αντιπηκτικες.

Πάλι καλά που πήγες σε δημόσιο για κυστική ινωση.  Αυτά τα 180ρια που πληρώσαμε εμείς τότε, ακόμα με τσούζουν. 

Συγχαρητήρια για την εγκυμοσύνη σου. Να πάνε όλα καλά σου εύχομαι!!❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 24 λεπτά, ο/η RAM21 είπε:

Ναι, έτσι και μια φίλη μου, 8 εβδομάδων πήγε σε αιματολογο. Κ όταν είδε ότι δεν είχε πρόβλημα, της σταμάτησε τις αντιπηκτικες.

Πάλι καλά που πήγες σε δημόσιο για κυστική ινωση.  Αυτά τα 180ρια που πληρώσαμε εμείς τότε, ακόμα με τσούζουν. 

Συγχαρητήρια για την εγκυμοσύνη σου. Να πάνε όλα καλά σου εύχομαι!!❤️

Σ ευχαριστώ πολύ και πάλι!! Και για σένα ο,τι καλύτερο εύχομαι! 
 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 50 λεπτά, ο/η MayiaKa είπε:

Ναι κι εγώ έχω κάνει εξωσωματική, ήταν η πρώτη μου και τώρα είμαι 6 εβδομάδων κ μου είπε να κάνω τον έλεγχο. Δεν έχω κάποιο πρόβλημα, ούτε πήρα τίποτα προληπτικά. Κυστική και μεσογειακή είχα κάνει από πολύ καιρό πριν στο λαϊκό, όποτε γλίτωσα εκείνα τα έξοδα. Θα πάω αρχές της εβδομάδας που μας έρχεται, σε ειδικό αιματολόγο έκλεισα ραντεβού. Για να δούμε το κουστούμι. 
Σ ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου! Τουλάχιστον θα έχω στο νου μου να ρωτήσω ποιες γράφονται! Thanx!

Συγχαρητηρια για την εγκυμοσυνη σου! Ειμαι κι εγω στην πρωτη προσπαθεια και επειδη εχω καποιους προβληματισμους ηθελα να σε ρωτησω πριν την ετ ο γιατρος σου σε εβαλε να κανεις καποιες εξετασεις καποιον ελεγχο κτλ; ξερω οτι η καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη ωστοσο με ενδιαφερει να ακουσω εμπειριες αλλων γυναικων.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Zaxaroulamak είπε:

Συγχαρητηρια για την εγκυμοσυνη σου! Ειμαι κι εγω στην πρωτη προσπαθεια και επειδη εχω καποιους προβληματισμους ηθελα να σε ρωτησω πριν την ετ ο γιατρος σου σε εβαλε να κανεις καποιες εξετασεις καποιον ελεγχο κτλ; ξερω οτι η καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη ωστοσο με ενδιαφερει να ακουσω εμπειριες αλλων γυναικων.

Καλησπέρα! Σ ευχαριστώ πολύ! Λοιπόν εγώ την εμβρυομεταφορά την έκανα σε απόσταση 3 μηνών από την ωοληψία γιατί έκρινε ο γιατρός μου ότι είναι καλύτερα για τον οργανισμό και για το επιθυμητό αποτέλεσμα. Πήγα λοιπόν στη 2η ημέρα περιόδου στον κύκλο που την έκανα κ κάθε 2-3 μέρες που με έβλεπε να παρακολουθεί τον κύκλο έκανα εξετάσεις αίματος για να βλέπει τις τιμές στις ορμόνες που ήθελε και να υπολογίσει επακριβώς τις ημέρες γιατί πέρα από προγεστερόνη δεν ήθελε να πάρω κάτι άλλο. Έχω γράψει ξανά ότι του έχω εμπιστοσύνη κ έτσι δε ρωτούσα τιμές εκείνες τις ημέρες γιατί μου είπε μόνο θα με μπερδέψουν κ εκείνοι ξέρουν ανάλογα την ημέρα πως έπρεπε να είναι. Επίσης η ενδοκρινολόγος μου είχε ζητήσει TSH. 
Τωρα πριν την ωοληψια είχα κάνει αρκετές. Εάν θες κάτι πιο συγκεκριμένο για να μπορώ να σου πω τη δίκη μου εμπειρία μου λες. Αλλά και πάλι όπως είπες κάθε περίπτωση είναι διαφορετική, άμα πας σε φυσικό κύκλο ετ όπως εγώ, άμα πας με βλαστοκύστες, πολλά.. κι εγώ τα πιο πολλά διαβάζοντας εμπειρίες  άλλων κοριτσιών εδώ τα έμαθα.

Να έχεις θετική σκέψη και εύχομαι σύντομα θετικό αποτέλεσμα!! Καλή επιτυχία!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η MayiaKa είπε:

Καλησπέρα! Σ ευχαριστώ πολύ! Λοιπόν εγώ την εμβρυομεταφορά την έκανα σε απόσταση 3 μηνών από την ωοληψία γιατί έκρινε ο γιατρός μου ότι είναι καλύτερα για τον οργανισμό και για το επιθυμητό αποτέλεσμα. Πήγα λοιπόν στη 2η ημέρα περιόδου στον κύκλο που την έκανα κ κάθε 2-3 μέρες που με έβλεπε να παρακολουθεί τον κύκλο έκανα εξετάσεις αίματος για να βλέπει τις τιμές στις ορμόνες που ήθελε και να υπολογίσει επακριβώς τις ημέρες γιατί πέρα από προγεστερόνη δεν ήθελε να πάρω κάτι άλλο. Έχω γράψει ξανά ότι του έχω εμπιστοσύνη κ έτσι δε ρωτούσα τιμές εκείνες τις ημέρες γιατί μου είπε μόνο θα με μπερδέψουν κ εκείνοι ξέρουν ανάλογα την ημέρα πως έπρεπε να είναι. Επίσης η ενδοκρινολόγος μου είχε ζητήσει TSH. 
Τωρα πριν την ωοληψια είχα κάνει αρκετές. Εάν θες κάτι πιο συγκεκριμένο για να μπορώ να σου πω τη δίκη μου εμπειρία μου λες. Αλλά και πάλι όπως είπες κάθε περίπτωση είναι διαφορετική, άμα πας σε φυσικό κύκλο ετ όπως εγώ, άμα πας με βλαστοκύστες, πολλά.. κι εγώ τα πιο πολλά διαβάζοντας εμπειρίες  άλλων κοριτσιών εδώ τα έμαθα.

Να έχεις θετική σκέψη και εύχομαι σύντομα θετικό αποτέλεσμα!! Καλή επιτυχία!! 

Σ ευχαριστω πολυ για τις ευχες και για τις πληροφοριες. Απλα βρε κοριτσια εμενα δε μου εκανε καμια απολυτως εξεταση. Μονο εναν υπερηχο την 9η μερα οπου μου ειπε οτι ειμαστε μια χαρα καθως το ενδομητριο ειχε ξεπερασει ελαχιστα το κατωτατο οριο και μ ειπε οτι μεχρι την ετ θα εχει μεγαλωσει αλλο. Οταν τον ρωτησα αν πρεπει να τσεκαρουμε κατι αλλο μου ειπε οτι δε χρειαζεται και οτι το μονο π θα μπορουσαμε να μετρησουμε ειναι η προγεστερονη αλλα δεν εχει νοημα γιατι μ εχει δωσει μεγαλη δοση οποτε σιγουρα θα ανεβει. Του ειχα εμπιστοσυνη αλλα σα να νιωθω οτι με πηγε λιγο στην τυχη επειδη ειναι η πρωτη μου ετ και σου λεει παμε και βλεπουμε. Ειμαι σε αναμονη τωρα αλλα οπως καταλαβατε δεν ειμαι καθολου αισιοδοξη για το αποτελεσμα. Ειναι σαν να το διαισθανομαι..τελος παντων οταν θα εχω το σιγουρο αποτελεσμα θα δω πως θα κινηθω..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η MayiaKa είπε:

Καλησπέρα! Σ ευχαριστώ πολύ! Λοιπόν εγώ την εμβρυομεταφορά την έκανα σε απόσταση 3 μηνών από την ωοληψία γιατί έκρινε ο γιατρός μου ότι είναι καλύτερα για τον οργανισμό και για το επιθυμητό αποτέλεσμα. Πήγα λοιπόν στη 2η ημέρα περιόδου στον κύκλο που την έκανα κ κάθε 2-3 μέρες που με έβλεπε να παρακολουθεί τον κύκλο έκανα εξετάσεις αίματος για να βλέπει τις τιμές στις ορμόνες που ήθελε και να υπολογίσει επακριβώς τις ημέρες γιατί πέρα από προγεστερόνη δεν ήθελε να πάρω κάτι άλλο. Έχω γράψει ξανά ότι του έχω εμπιστοσύνη κ έτσι δε ρωτούσα τιμές εκείνες τις ημέρες γιατί μου είπε μόνο θα με μπερδέψουν κ εκείνοι ξέρουν ανάλογα την ημέρα πως έπρεπε να είναι. Επίσης η ενδοκρινολόγος μου είχε ζητήσει TSH. 
Τωρα πριν την ωοληψια είχα κάνει αρκετές. Εάν θες κάτι πιο συγκεκριμένο για να μπορώ να σου πω τη δίκη μου εμπειρία μου λες. Αλλά και πάλι όπως είπες κάθε περίπτωση είναι διαφορετική, άμα πας σε φυσικό κύκλο ετ όπως εγώ, άμα πας με βλαστοκύστες, πολλά.. κι εγώ τα πιο πολλά διαβάζοντας εμπειρίες  άλλων κοριτσιών εδώ τα έμαθα.

Να έχεις θετική σκέψη και εύχομαι σύντομα θετικό αποτέλεσμα!! Καλή επιτυχία!! 

Συγχαρητήρια κορίτσι μου για την εγκυμοσύνη σου!! 3 μήνες μετά ε? Για αυτό μου είπε κ εμένα από Ιανουάριο για να στρώσει ο οργανισμός... Θα πάω την Πέμπτη στον ενδοκρινολόγο για να μου κατεβάσει τον θυροειδή...  Ο γιατρός μου είπε ότι τώρα έχω πολύ ανεβασμένη προλακτίνη αλλά τα αποτελέσματα δεν τα έχω εγώ... Αυτό είναι λόγω των φαρμάκων φαντάζομαι?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η cat12 είπε:

Συγχαρητήρια κορίτσι μου για την εγκυμοσύνη σου!! 3 μήνες μετά ε? Για αυτό μου είπε κ εμένα από Ιανουάριο για να στρώσει ο οργανισμός... Θα πάω την Πέμπτη στον ενδοκρινολόγο για να μου κατεβάσει τον θυροειδή...  Ο γιατρός μου είπε ότι τώρα έχω πολύ ανεβασμένη προλακτίνη αλλά τα αποτελέσματα δεν τα έχω εγώ... Αυτό είναι λόγω των φαρμάκων φαντάζομαι?

Σ ευχαριστώ πολύ! Είδα κι εσύ πήγες πολύ καλά! Μπράβο!  Αχ ρε συ δεν ξέρω να σου πω γιατί εμένα δε μου έκανε καμία εξέταση μετά την ωοληψία άλλη. Ήταν δηλαδή από πριν σίγουρος ότι θέλει να περάσουν δυο κύκλοι. Μεσολάβησε κ το καλοκαίρι τότε. Θυροειδή κι εγώ ακριβώς το ίδιο το είχαμε φτιάξει ώστε να καταφέρω να σταματήσω το χάπι πριν την εμβρυομεταφορά. 
 

 

στις πριν 7 ώρες, ο/η Zaxaroulamak είπε:

Σ ευχαριστω πολυ για τις ευχες και για τις πληροφοριες. Απλα βρε κοριτσια εμενα δε μου εκανε καμια απολυτως εξεταση. Μονο εναν υπερηχο την 9η μερα οπου μου ειπε οτι ειμαστε μια χαρα καθως το ενδομητριο ειχε ξεπερασει ελαχιστα το κατωτατο οριο και μ ειπε οτι μεχρι την ετ θα εχει μεγαλωσει αλλο. Οταν τον ρωτησα αν πρεπει να τσεκαρουμε κατι αλλο μου ειπε οτι δε χρειαζεται και οτι το μονο π θα μπορουσαμε να μετρησουμε ειναι η προγεστερονη αλλα δεν εχει νοημα γιατι μ εχει δωσει μεγαλη δοση οποτε σιγουρα θα ανεβει. Του ειχα εμπιστοσυνη αλλα σα να νιωθω οτι με πηγε λιγο στην τυχη επειδη ειναι η πρωτη μου ετ και σου λεει παμε και βλεπουμε. Ειμαι σε αναμονη τωρα αλλα οπως καταλαβατε δεν ειμαι καθολου αισιοδοξη για το αποτελεσμα. Ειναι σαν να το διαισθανομαι..τελος παντων οταν θα εχω το σιγουρο αποτελεσμα θα δω πως θα κινηθω..

Δηλαδή και ο ίδιος με υπέρηχο σε εξέτασε μόνο μια φορά; Κοίτα δεν το ξέρω, εγώ είχα συχνές επισκέψεις κ στην ωοληψία και στην ετ και όπως σου είπα εξετάσεις αίματος κτλ, αλλά μου είχε πει ότι χρειάζεται, γιατί το προσάρμοσε στον κύκλο μου πάνω. Είναι κ της λεπτομέρειας απ όσο έχω καταλάβει. 
Εσύ κάνεις κάποιες ενέσεις τώρα; 
Κάθε γυναίκα έχει τα δικά της θέματα μωρέ και είναι διαφορετικοί οι λόγοι που πας σε εξωσωματική. Μια φίλη μου που κι αυτή είναι η πρώτη της ετ, και είδε προχθές πολύ καλή χοριακή, δεν της είχε ζητήσει τόσες επαναλήψεις εξετάσεων κτλ ο γιατρός της. Αλλά ακολουθούσε άλλο τρόπο από μένα. 

Πότε με το καλό θα κάνεις χοριακή; Εύχομαι από την καρδιά μου να σου πάνε όλα καλά! Όλες μας όταν πλησιάζει η ώρα κάνουμε απαισιόδοξες σκέψεις και είναι λογικό. Προσπάθησε να τις μετριάσεις όμως!! Καλή επιτυχία!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η MayiaKa είπε:

Σ ευχαριστώ πολύ! Είδα κι εσύ πήγες πολύ καλά! Μπράβο!  Αχ ρε συ δεν ξέρω να σου πω γιατί εμένα δε μου έκανε καμία εξέταση μετά την ωοληψία άλλη. Ήταν δηλαδή από πριν σίγουρος ότι θέλει να περάσουν δυο κύκλοι. Μεσολάβησε κ το καλοκαίρι τότε. Θυροειδή κι εγώ ακριβώς το ίδιο το είχαμε φτιάξει ώστε να καταφέρω να σταματήσω το χάπι πριν την εμβρυομεταφορά. 
 

 

Δηλαδή και ο ίδιος με υπέρηχο σε εξέτασε μόνο μια φορά; Κοίτα δεν το ξέρω, εγώ είχα συχνές επισκέψεις κ στην ωοληψία και στην ετ και όπως σου είπα εξετάσεις αίματος κτλ, αλλά μου είχε πει ότι χρειάζεται, γιατί το προσάρμοσε στον κύκλο μου πάνω. Είναι κ της λεπτομέρειας απ όσο έχω καταλάβει. 
Εσύ κάνεις κάποιες ενέσεις τώρα; 
Κάθε γυναίκα έχει τα δικά της θέματα μωρέ και είναι διαφορετικοί οι λόγοι που πας σε εξωσωματική. Μια φίλη μου που κι αυτή είναι η πρώτη της ετ, και είδε προχθές πολύ καλή χοριακή, δεν της είχε ζητήσει τόσες επαναλήψεις εξετάσεων κτλ ο γιατρός της. Αλλά ακολουθούσε άλλο τρόπο από μένα. 

Πότε με το καλό θα κάνεις χοριακή; Εύχομαι από την καρδιά μου να σου πάνε όλα καλά! Όλες μας όταν πλησιάζει η ώρα κάνουμε απαισιόδοξες σκέψεις και είναι λογικό. Προσπάθησε να τις μετριάσεις όμως!! Καλή επιτυχία!!!

Ναι μου ειχε πει να παιρνω cyclacur και αντιπηκτικες και μετα μου προσθεσε φουλ προγεστερονη utrogestan prolutex και crinone. Ολα αυτα τα συνεχιζω μεχρι τη χοριακη. Απο εξετασεις τπτ μονο εναν υπερηχο καναμε την 9η μερα. Ισως να με θεωρησε ευκολη περιπτωση επειδη εγω εχω γενικα καλες εξετασεις και μονο με το σπερμα ειχαμε θεμα αλλα εξακολουθω να νιωθω οτι με ξεπεταξε. Δευτερα ειναι να κανω χοριακη και φυσικα δεν νιωθω τπτ διαφορετικο στο σωμα μου, μονο αυτη την ασχημη προαισθηση. Τελος παντων θα δουμε οταν παρω το αποτελεσμα...σ ευχαριστω και παλι για τις πληροφοριες, να πανε ολα καλα ευχομαι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια😄Εγώ έχω ραντεβού την Πέμπτη για υπέρηχο και αιματολογικές και λογικά θα μου πεί πότε θα κάνουμε την εμβρυομεταφορά.Προς το παρόν παίρνω filicin και cyclacur.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 32 λεπτά, ο/η Zaxaroulamak είπε:

Ναι μου ειχε πει να παιρνω cyclacur και αντιπηκτικες και μετα μου προσθεσε φουλ προγεστερονη utrogestan prolutex και crinone. Ολα αυτα τα συνεχιζω μεχρι τη χοριακη. Απο εξετασεις τπτ μονο εναν υπερηχο καναμε την 9η μερα. Ισως να με θεωρησε ευκολη περιπτωση επειδη εγω εχω γενικα καλες εξετασεις και μονο με το σπερμα ειχαμε θεμα αλλα εξακολουθω να νιωθω οτι με ξεπεταξε. Δευτερα ειναι να κανω χοριακη και φυσικα δεν νιωθω τπτ διαφορετικο στο σωμα μου, μονο αυτη την ασχημη προαισθηση. Τελος παντων θα δουμε οταν παρω το αποτελεσμα...σ ευχαριστω και παλι για τις πληροφοριες, να πανε ολα καλα ευχομαι!

Αχ βρε εντάξει νόμιζα έτσι πως το είπες ότι δεν έκανες καμία άλλη προετοιμασία.  Μια χαρά, προφανώς αφού σου δίνει αυτά που θέλει ενέσιμα ξέρει ότι ο οργανισμός ήταν προετοιμασμένος. 

Καλά αποτελέσματα να έχεις!!

Καλή επιτυχία και σε σένα @marilouu

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Γενικά ναι. Αλλά φέτος που είναι σε έξαρση είναι επικίνδυνο για τα νεογέννητα.
    • υπάρχει συγκεκριμένο χρόνος που σου λέει μέχρι ποτε πρέπει να ανακτήσει το βαρος γεννήσεις του αλλά δεν θυμάμαι ποσο χρόνο σου λένε 2-3  βδομάδες ; Δεν θυμάμαι τώρα 😅
    • Κορίτσι μου ούτε εμένα μου είπαν να το κάνω και δεν το έκανα ούτε στην πρώτη εγκυμοσύνη ούτε τώρα όλοι οι γιατροί δεν έχουν κοινή γραμμή σε αυτά, για αυτό σου είπε και όχι.. τώρα αν εσυ θέλεις να το κανείς πες του ότι θα το κανείς με δικιά σου ευθύνη και λογικά θα στο δώσει παιδιατρος δεν νομίζω ότι μπορεί να το συνταγογράφηση στην φάση που είσαι τώρα 🤷‍♀️
    • Καλημέρα κορίτσι μου! Καταρχάς χαίρομαι που νιώθεις πιο ήρεμη με την εγκυμοσύνη σου σήμερα ✨✨🌈🌈❤️❤️ Απ' αυτά που μας περιγράφεις ίσως αυτή η στάση των πεθερικών σου να σ έκανε κι εσένα υποσυνείδητα να αμφιβάλλεις για το μωράκι σου. Η απουσία της χαράς και της ενθάρρυνσης από την μεριά τους είναι δικό τους θέμα, σημασία έχει εσύ κι ο άντρας σου πως νιώθετε με το γεγονός ότι μεγαλώνει η οικογένεια σας και ποιο είναι το δικό σας πλάνο. Η απόκτηση ή μη παιδιών είναι μια απόφαση που αυστηρά αφορά εσάς και κανέναν άλλο. Μη στέκεσαι και αφήσεις να σε βασανίζει το ότι χάρηκαν λιγότερο ή περισσότερο, αν σε προβληματίζει τόσο πολύ κάνε μια κουβέντα με τον άντρα σου για να δεις και να τσεκαρεις ποια είναι η δική του στάση. Όχι να του πεις ευθέως αν συμφωνεί ή όχι με τον πατέρα του, απλά να τσεκαρεις μαζί του ότι εξακολουθείτε να είστε σύμφωνοι ότι θέλετε τα ίδια πράγματα (γεγονός που πιστεύω ήδη το ξέρεις, μιας κι αν είχε ο ίδιος ενδοιασμούς για το δεύτερο παιδί, θα σου το είχε πει). Σε κάθε περίπτωση, άσε τα πεθερικά εκεί που είναι, η αντίδραση τους είναι σεβαστή οποία κι αν ειναι, δε μπορείς να την αλλάξεις, αλλά εσύ να είσαι αφοσιωμένη στο στόχο και το πλάνο που έχεις δημιουργήσει με το σύντροφό σου για την οικογένεια ΣΑΣ.
    • ναι το έχω πάθει και εγω ειχα θετικο τεστ εγκυμοσυνης αλλά μετά από 2 μερες μου ήρθε περιοδος όπως και σε εσενα η χοριακη την μέρα που μου ήρθε το αίμα ήταν 8  δυστηχως λογικά είναι βιοχιμικη και συμβαίνει συχνα  😕 κρατησε το θετικό ότι υπήρχε σύλληψη αλλά για κάποιο λόγο δεν προχώρησε η φύση ξέρει και καλύτερα που έγινε νωρίς γιατί αργότερα είναι ακόμα χειρότερο  Παρε το χρόνο σου και όταν είσαι έτοιμη σήκωσε τα μανίκια και προχωρά δυνατά  εγω σκέψου περσυ τον Αύγουστο είχα παλινδρόμηση 8 εβδομάδων και έπρεπε να κάνω αποξεση άσχημη εμπηρια αλλά τον επόμενο μήνα με το που ήρθε η πρώτη περιοδος άρχισα αμέσως προσπάθειες και ξανά μενω εγκυος τώρα είμαι 7,5 μηνών τον Αύγουστο γεννάω   Σου εύχομαι σύντομα ένα θετικό αποτέλεσμα 
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...