Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μελλοντικές Μανούλες Εξωσωματικής 2024 <3


RAM21

Recommended Posts

στις πριν 1 ώρα, ο/η singing in the rain είπε:

Κορίτσια τι εννοείτε η προετοιμασία για την ετ; Ποια είναι η προετοιμασία; Εμένα μου ήρθε λίγο ξαφνικά η απόφαση της εξωσωματικής και προσπαθώ τώρα να καταλάβω τι γίνεται!

Καλησπέρα. Πριν την ετ, την επόμενη ημέρα της ωοληψίας ξεκινάς προγεστερόνη και οιστραδιόλη. Κάποιοι γιατροί δίνουν κι ένα χαπάκι κορτιζόνη (όχι όλοι). Και πέντε μέρες μετά την ωοληψία πας για μεταφορά. Αυτή είναι η κλασική διαδικασία.  

Αν τώρα, για οποιονδήποτε λόγο, κάνεις μεταφορά σε επόμενο κύκλο κι έχουν περάσει κάποιοι μήνες, καλό είναι να ενημερώσεις τον γιατρό πότε, γιατί μπορεί να σου δώσει πρώτα ένα σχήμα από βιταμίνες για να σε προετοιμάσει, και μόλις έρθει η περίοδος ξεκινάς πάλι προγεστερόνη- οιστραδιόλη- κορτιζόνη (ίσως). Είναι η περίπτωση που πας με κατεψυγμένα έμβρυα. 

Ελπίζω να στο ξεκαθάρισα κάπως.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 2.7k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κορίτσια καλημέρα ευχαριστώ πάρα πολύ όλες για τις ευχές να ξέρετε σας διαβάζω καθημερινά και μπαίνω πολυ συχνά. απλά η διάθεσή μου δεν είναι και σούπερ. 
Σήμερα μετράω την έκτη μέρα από την εμβρυομεταφορά έχω άλλες τόσες μέχρι την χοριακή οι μέρες περνούν βασανιστικά αργά και το άγχος μου έχει χτυπήσει κόκκινο. Εννοείται δεν το συζητώ για συμπτώματα πως δεν έχω κάτι και δεν μπορώ να καταλάβω εάν θα νιώσω κάτι. 
@marilou υπέροχα τα αυγουλακια σου !! Θα εχεις μια τέλεια ωοληψια ειμαι σίγουρη! 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η efakii είπε:

Κορίτσια καλημέρα ευχαριστώ πάρα πολύ όλες για τις ευχές να ξέρετε σας διαβάζω καθημερινά και μπαίνω πολυ συχνά. απλά η διάθεσή μου δεν είναι και σούπερ. 
Σήμερα μετράω την έκτη μέρα από την εμβρυομεταφορά έχω άλλες τόσες μέχρι την χοριακή οι μέρες περνούν βασανιστικά αργά και το άγχος μου έχει χτυπήσει κόκκινο. Εννοείται δεν το συζητώ για συμπτώματα πως δεν έχω κάτι και δεν μπορώ να καταλάβω εάν θα νιώσω κάτι. 
@marilou υπέροχα τα αυγουλακια σου !! Θα εχεις μια τέλεια ωοληψια ειμαι σίγουρη! 

 

Εφακι μου γλυκό, αυτό το άγχος είναι φυσιολογικό ως ένα σημείο όμως, τώρα πρέπει να σκέφτεσαι οτι είσαι ήδη έγκυος! Να χαϊδεύεις την κοιλιτσα σου να του μιλάς και όλα θα πανε καλά! Το ξέρω θα μου πεις αυτά είναι λόγια του αέρα 😏 πίστεψε με όμως όλες εδώ σε καταλαβαίνουμε κάποιες το έχουμε περάσει ήδη.. το γεγονός οτι δεν εχεις αλλα εμβρυακια είναι και αυτό κάτι που ενισχύει το άγχος σου το ξέρω! Ομως! Εχεις αυτό στη κοιλίτσα σου! 

Οι μέρες το ξέρω οτι περνάνε βασανιστικά, εγώ μάλιστα όταν πλησίαζε η μέρα για χοριακη δεν ήθελα να πάω 🤦🏽‍♀️ αλλο άγχος και αυτό. 

Στις πόσες μέρες σου είπε; 14;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@marinaP Νομίζω από κει ξεκίνησε η λάθος ψυχολογική μου κατάσταση το γεγονός ότι έμεινα χωρίς άλλα έμβρυα. Μου είπε να πάω για εξέταση αίματος σε 14 ημέρες αλλά έχω διαβάσει με έμβρυα τριών ημερών ότι μπορείς να πας και στις 12 μέρες. Αν κάποια κοπέλα έχει εμπειρία πάνω σε αυτό και γνωρίζει και μπορεί να μου πει! 
Εσύ πότε ξεκινάς με το καλό την δεύτερη εμβρυομεταφορά σου;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Zaxaroulamak @marinaP @RAM21 κορίτσια ευχαριστώ πολύ! Μου το ξεκαθαρισατε πλήρως!! Καλή μέρα να έχουμε! Και σε όσες δουλεύουν καλή δουλίτσα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η efakii είπε:

@marinaP Νομίζω από κει ξεκίνησε η λάθος ψυχολογική μου κατάσταση το γεγονός ότι έμεινα χωρίς άλλα έμβρυα. Μου είπε να πάω για εξέταση αίματος σε 14 ημέρες αλλά έχω διαβάσει με έμβρυα τριών ημερών ότι μπορείς να πας και στις 12 μέρες. Αν κάποια κοπέλα έχει εμπειρία πάνω σε αυτό και γνωρίζει και μπορεί να μου πει! 
Εσύ πότε ξεκινάς με το καλό την δεύτερη εμβρυομεταφορά σου;

Το ξέρω εφακι μου, δεν ήμουν στην θέση σου και δεν ξέρω πως θα αντιδρούσα εγώ, το μόνο που μπορω να σου πω είναι οτι έχεις αυτό το ένα στην κοιλίτσα σου τώρα!! Θα σου έλεγα να τον ακούσεις και να πας στις 14 μέρες, ξέρω κοπέλα που και αυτή έπρεπε να πάρεις στις 14 μέρες έκανε τεστ μια μέρα πριν και βγήκε αρνητικό η χοριακη όμως βγήκε θετική και τώρα είναι έγκυος 🥰από την άλλη ξέρω το άγχος αυτό, εγώ έπρεπε να παω στις 9 μέρες,εβαλα βλαστοκυστες 5 ημερών,αλλά δεν άντεξα και έκανα τεστ μια μέρα πριν... Αυτή τη φορά όμως δεν θα κάνω τεστ θα περιμένω 🙏🏻

περιμένω την περίοδο σε 10 μέρες και ξεκινάω φάρμακα κορίτσι μου🙏🏻

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@efakii και γω είμαι μια περίπτωση σαν τη δική σου. Η ωοληψία ήταν παραπάνω από ικανοποιητική, είχαμε πάρει 27 ωάρια, από αυτά τα 12 κρίθηκαν κατάλληλα για γονιμοποίηση, τα 10 γονιμοποιήθηκαν, αλλά τελικά μόνο ένα έγινε βλαστοκύστη. Και αυτό το ένα ήταν τυχερούλι, γιατί μου έδωσε μια καλή χοριακή που εξελίχθηκε καλά. Δυστυχώς απέβαλα λίγες μέρες πριν τον πρώτο υπε΄ρηχο. Αλλά σημασία είχε ότι αυτό το ένα έφερε εγκυμοσύνη. Αυτό μου είχε πει και ο γιατρός κατά την προετοιμασία της εμβρυομεταφοράς και πραγματικά έτσι έγινε. Οπότε προσπάθησε να αποβάλεις την απογοήτευση όσο γίνεται, δημιούργησε ένα προστατευτικό περιβάλλον (ψυχολογικό) για τη μικρή ζωούλα που ήδη κουβαλάς και θα δεις που όλα έχουν θα πάνε κατ' ευχήν! Να κοιτάς το σήμερα. Τσεκαρισμένο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η efakii είπε:

@marinaP Νομίζω από κει ξεκίνησε η λάθος ψυχολογική μου κατάσταση το γεγονός ότι έμεινα χωρίς άλλα έμβρυα. Μου είπε να πάω για εξέταση αίματος σε 14 ημέρες αλλά έχω διαβάσει με έμβρυα τριών ημερών ότι μπορείς να πας και στις 12 μέρες. Αν κάποια κοπέλα έχει εμπειρία πάνω σε αυτό και γνωρίζει και μπορεί να μου πει! 
Εσύ πότε ξεκινάς με το καλό την δεύτερη εμβρυομεταφορά σου;

Κορίτσι μου με 3ης μέρας μπορείς να πας και στις 11. Η λογική είναι 11 μέρες συν  3 μέρες τα έμβρυα σύνολο 14. Για αυτό κ με βλαστοκυστες πας στις 9. Πολλές φορές λένε 14 μέρες για να είναι μεγάλο το νούμερο κ να αποφύγουν τις πολλές επαναλήψεις χοριακης. Οπότε αν δεν αντέχεις μπορείς να πας κ νωρίτερα! Όσο για τα τεστ θα έλεγα να τα αποφύγεις. Έχουμε δει τόσες φορές αρνητικά τεστ κ στενοχώρια τσάμπα! Δυστυχώς δεν είναι πάντα αξιόπιστα!

Σου εύχομαι καλά αποτελέσματα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@efakii αχ βρε κορίτσι μην απογοητεύεσαι και κυρίως άκουσε τις οδηγίες του γιατρού σου. Κάτι ξέρουν παραπάνω..  Εγώ πχ που πήγα με βλαστοκύστες ο γιατρός δε μου ζήτησε χοριακή στις ίδιες ημέρες όπως βλέπω με άλλες κοπέλες εδώ. Εντόπισε τι είναι αυτά που σου φτιάχνουν τη ψυχολογία και κάνε μόνο αυτά και θα περάσουν οι μέρες. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η efakii είπε:

Κορίτσια καλημέρα ευχαριστώ πάρα πολύ όλες για τις ευχές να ξέρετε σας διαβάζω καθημερινά και μπαίνω πολυ συχνά. απλά η διάθεσή μου δεν είναι και σούπερ. 
Σήμερα μετράω την έκτη μέρα από την εμβρυομεταφορά έχω άλλες τόσες μέχρι την χοριακή οι μέρες περνούν βασανιστικά αργά και το άγχος μου έχει χτυπήσει κόκκινο. Εννοείται δεν το συζητώ για συμπτώματα πως δεν έχω κάτι και δεν μπορώ να καταλάβω εάν θα νιώσω κάτι. 
@marilou υπέροχα τα αυγουλακια σου !! Θα εχεις μια τέλεια ωοληψια ειμαι σίγουρη! 

 

Eυχαριστώ πολύ @efakii μου!Κι εγώ το ίδιο εύχομαι..Οσο για σένα μην είσαι στεναχωρημένη..Όλα θα πάνε καλά.💗

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η efakii είπε:

@marinaP Νομίζω από κει ξεκίνησε η λάθος ψυχολογική μου κατάσταση το γεγονός ότι έμεινα χωρίς άλλα έμβρυα. Μου είπε να πάω για εξέταση αίματος σε 14 ημέρες αλλά έχω διαβάσει με έμβρυα τριών ημερών ότι μπορείς να πας και στις 12 μέρες. Αν κάποια κοπέλα έχει εμπειρία πάνω σε αυτό και γνωρίζει και μπορεί να μου πει! 
Εσύ πότε ξεκινάς με το καλό την δεύτερη εμβρυομεταφορά σου;

Καλησπέρα @efaki

Εγώ έκανα ένα απλό τεστ φαρμακείου στη 12η ημέρα Σάββατο και β-χοριακι 14η ημέρα Δευτέρα, γιατί εδώ στη Γερμανία Σάββατο ο γιατρός μου δεν δουλεύει. Απάντηση ήρθε μετά από 2 ημέρες και ήταν 965. Παρασκευή ξανά έκανα μια σήμερα με πήραν τηλέφωνο και μου είπαν πως είναι πάνω από 3000. Αύριο θα πάρω το χαρτί και το απόγευμα έχω ραντεβού με γυναικολόγο. 

Μην αγχώνεσαι και μπορείς να κάνεις και τεστ φαρμακείου και αιματολογικές στη 12η ημέρα. 

Σου εύχομαι να πάνε όλα καλά και να πάρεις θετικό αποτέλεσμα. 

Ζητάω συγνώμη που δεν σχολιάζω συνέχεια, αλλά προσπαθώ να ξεφύγω με τη δουλειά μου. 

Καλά αποτελέσματα σε όλες 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@efakii εγω θα σου ελεγα να κανεις ο,τι σε κανει να νιωθεις καλυτερα. Προσωπικα δεν εχω βρεθει σε αυτην τη θεση αλλα νομιζω οτι θα προτιμουσα να κανω χοριακη στις 12 μερες πχ ωστε να γνωριζω τι γινεται. Η καθε γυναικα ομως εχει τα δικα της θελω, τον δικο της τροπο σκεψης.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γειά σας κορίτσια.. Σας διαβάζω πααααρα πολύ καιρό και αγωνιώ μαζί σας, στεναχωριέμαι με τις λύπες σας και χαίρομαι με τις χαρές σας. Εύχομαι  να πάνε όλα όπως τα θέλει η κάθε μία και κάποια στιγμή να έχουμε ένα μωράκι στην αγκαλιά μας. 

Εμένα η  ιστορία μου είναι 5 αποβολές έτσι ψυχρά. 3 παλινδρομες στην 9η και 10η εβδομάδα, μια βιοχημικη και μία με κενό σακο και Μια εξωσωματικη αποτυχημένη.

Τώρα λοιπόν κάνω άλλη μια εξωσωματικη μάλλον και η τελευταία λόγω ηλικίας κυρίως.  Πλέον 43. Δεν ξέρω κάποιες φορές φοβάμαι πως θα με κρίνουν που προσπαθώ ακόμα στα 43 μου αλλά δεν θέλω να μετανιώσω ότι δεν προσπάθησα στο φόβο τι θα πουν οι άλλοι. Η αλήθεια είναι ότι έχω κουραστεί πολύ. 

Τέλος πάντων ποτέ θα φανεί το μήνυμα δεν ξέρω αλλά εύχομαι για όλες σας τα καλύτερα και σας ευχαριστώ που μοιραζεστε τις ιστορίες σας και νιώθω ότι δεν είμαι μόνη. 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η efakii είπε:

@marinaP Νομίζω από κει ξεκίνησε η λάθος ψυχολογική μου κατάσταση το γεγονός ότι έμεινα χωρίς άλλα έμβρυα. Μου είπε να πάω για εξέταση αίματος σε 14 ημέρες αλλά έχω διαβάσει με έμβρυα τριών ημερών ότι μπορείς να πας και στις 12 μέρες. Αν κάποια κοπέλα έχει εμπειρία πάνω σε αυτό και γνωρίζει και μπορεί να μου πει! 
Εσύ πότε ξεκινάς με το καλό την δεύτερη εμβρυομεταφορά σου;

@efakii εύχομαι η ψυχολογία σου να αλλαξει και να δεις μια τεραστια χοριακη!!! Στο ευχομαι μεσα από την καρδιά μου!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 ώρες, ο/η marilouu είπε:

Καλησπέρα κορίτσια.Εχω μέρες να γράψω.Καλη επιτυχία στα κορίτσια που ξεκινάνε η' σκέφτονται να ξεκινήσουν.Ειμαι στην 7η μέρα διέγερσης.Χθες είχα τον πρώτο υπέρηχο και ξεκινήσαμε και τις ενέσεις orgalutran.Μετρησε 12 ωοθυλάκια με καλή διάμετρο και δύο μικρότερα που μπορεί να μην αναπτυχθούν μου είπε.Για την ηλικία μου θεωρώ ότι είναι ένας ικανοποιητικός αριθμός.Ειμαι 38.Τι λέτε ;έχω ξανά υπέρηχο Πέμπτη απόγευμα.

@marilouuπάρα πολύ καλά. Μπράβο!! Ευχομαι να πανε ολα καλα!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 λεπτά, ο/η Sunnyboy είπε:

Γειά σας κορίτσια.. Σας διαβάζω πααααρα πολύ καιρό και αγωνιώ μαζί σας, στεναχωριέμαι με τις λύπες σας και χαίρομαι με τις χαρές σας. Εύχομαι  να πάνε όλα όπως τα θέλει η κάθε μία και κάποια στιγμή να έχουμε ένα μωράκι στην αγκαλιά μας. 

Εμένα η  ιστορία μου είναι 5 αποβολές έτσι ψυχρά. 3 παλινδρομες στην 9η και 10η εβδομάδα, μια βιοχημικη και μία με κενό σακο και Μια εξωσωματικη αποτυχημένη.

Τώρα λοιπόν κάνω άλλη μια εξωσωματικη μάλλον και η τελευταία λόγω ηλικίας κυρίως.  Πλέον 43. Δεν ξέρω κάποιες φορές φοβάμαι πως θα με κρίνουν που προσπαθώ ακόμα στα 43 μου αλλά δεν θέλω να μετανιώσω ότι δεν προσπάθησα στο φόβο τι θα πουν οι άλλοι. Η αλήθεια είναι ότι έχω κουραστεί πολύ. 

Τέλος πάντων ποτέ θα φανεί το μήνυμα δεν ξέρω αλλά εύχομαι για όλες σας τα καλύτερα και σας ευχαριστώ που μοιραζεστε τις ιστορίες σας και νιώθω ότι δεν είμαι μόνη. 

 

Κορίτσι μου έχεις βρει το λόγο των αποβολών; αν δεν έχεις κάποιο θέμα με το κυκλοφορικό πχ θα σου πρότεινα αν το αντέχετε οικονομικά να δεις κ τον προεμφυτευτικο έλεγχο εμβρύων. Ετσι θα ξέρεις τι έμβρυα μεταφέρεις, καθως είναι η κυριότερη αιτία αποβολής!

Εύχομαι καλά αποτελέσματα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 40 λεπτά, ο/η Sunnyboy είπε:

Γειά σας κορίτσια.. Σας διαβάζω πααααρα πολύ καιρό και αγωνιώ μαζί σας, στεναχωριέμαι με τις λύπες σας και χαίρομαι με τις χαρές σας. Εύχομαι  να πάνε όλα όπως τα θέλει η κάθε μία και κάποια στιγμή να έχουμε ένα μωράκι στην αγκαλιά μας. 

Εμένα η  ιστορία μου είναι 5 αποβολές έτσι ψυχρά. 3 παλινδρομες στην 9η και 10η εβδομάδα, μια βιοχημικη και μία με κενό σακο και Μια εξωσωματικη αποτυχημένη.

Τώρα λοιπόν κάνω άλλη μια εξωσωματικη μάλλον και η τελευταία λόγω ηλικίας κυρίως.  Πλέον 43. Δεν ξέρω κάποιες φορές φοβάμαι πως θα με κρίνουν που προσπαθώ ακόμα στα 43 μου αλλά δεν θέλω να μετανιώσω ότι δεν προσπάθησα στο φόβο τι θα πουν οι άλλοι. Η αλήθεια είναι ότι έχω κουραστεί πολύ. 

Τέλος πάντων ποτέ θα φανεί το μήνυμα δεν ξέρω αλλά εύχομαι για όλες σας τα καλύτερα και σας ευχαριστώ που μοιραζεστε τις ιστορίες σας και νιώθω ότι δεν είμαι μόνη. 

 

Δε γνωρίζω λεπτομέρειες ιατρικές για να σου απαντήσω για το τι συμβαίνει.

Θέλω όμως να σε παρακαλέσω να μη σκέφτεσαι έτσι για την ηλικία σου και να μην αφήνεις κανένα να σε επηρεάζει με αρνητικές κριτικές για τα όνειρα σου και το ποσό κοπιάζεις γι αυτά! 
Εύχομαι όλα να πάνε κατ’ ευχήν με τις προσπάθειες σου και να μην παρατάς ποτέ και για κανέναν τα όνειρα σου παρά μόνο εάν το θες εσύ! 💪💪

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 38 λεπτά, ο/η Sunnyboy είπε:

Γειά σας κορίτσια.. Σας διαβάζω πααααρα πολύ καιρό και αγωνιώ μαζί σας, στεναχωριέμαι με τις λύπες σας και χαίρομαι με τις χαρές σας. Εύχομαι  να πάνε όλα όπως τα θέλει η κάθε μία και κάποια στιγμή να έχουμε ένα μωράκι στην αγκαλιά μας. 

Εμένα η  ιστορία μου είναι 5 αποβολές έτσι ψυχρά. 3 παλινδρομες στην 9η και 10η εβδομάδα, μια βιοχημικη και μία με κενό σακο και Μια εξωσωματικη αποτυχημένη.

Τώρα λοιπόν κάνω άλλη μια εξωσωματικη μάλλον και η τελευταία λόγω ηλικίας κυρίως.  Πλέον 43. Δεν ξέρω κάποιες φορές φοβάμαι πως θα με κρίνουν που προσπαθώ ακόμα στα 43 μου αλλά δεν θέλω να μετανιώσω ότι δεν προσπάθησα στο φόβο τι θα πουν οι άλλοι. Η αλήθεια είναι ότι έχω κουραστεί πολύ. 

Τέλος πάντων ποτέ θα φανεί το μήνυμα δεν ξέρω αλλά εύχομαι για όλες σας τα καλύτερα και σας ευχαριστώ που μοιραζεστε τις ιστορίες σας και νιώθω ότι δεν είμαι μόνη. 

 

Αχ, μη σκέφτεσαι την ηλικία! Όχι, μην το κάνεις αυτό! Δε λέει να ντρεπόμαστε κιόλας επειδή θέλουμε να φέρουμε μια ζωή στον κόσμο. Και στο κάτω κάτω, τι ξέρουν οι άλλοι για μας, την πορεία και τις προσπάθειές μας, τα όνειρα και τους φόβους μας; Ας μην τους αφήνουμε, έστω και σαν ιδέα, να ορίζουν τη ζωή και τις επιλογές μας. Στόχευσε στην ανάκτηση της δύναμής σου! Μη χάνεις το κουράγιο σου. Δες τα δεδομένα και αν χρειάζεσαι χρόνο να τον δώσεις στον εαυτό σου. 

Σου στέλνω θετική ενέργεια! 🙏

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Tokyo είπε:

Κορίτσι μου έχεις βρει το λόγο των αποβολών; αν δεν έχεις κάποιο θέμα με το κυκλοφορικό πχ θα σου πρότεινα αν το αντέχετε οικονομικά να δεις κ τον προεμφυτευτικο έλεγχο εμβρύων. Ετσι θα ξέρεις τι έμβρυα μεταφέρεις, καθως είναι η κυριότερη αιτία αποβολής!

Εύχομαι καλά αποτελέσματα!

@Tokyoπριν την πρώτη εξωσωματικη έκανα υστεροσκοπηση και βρήκε πολύποδες όπου τους αφαίρεσε και ένα ανατομικό θέμα στη μητρα σαν να χωριζοταν σε 2 κοινότητες. Το διόρθωσε όμως λέει. Όλες οι άλλες εξετάσεις είναι εντάξει. Είχα μιλήσει με τον γυναικολόγο που συνεργάζεται για τον προεμφυτευτικο έλεγχο,  να πάρω τη γνώμη του και κουωειχε πει ότι επειδή είχαμε μόνο 2 έμβρυα δε θα το πρότεινε για να μην χάσουν δύναμη τα έμβρυα. Πλέον όμως το σκέφτομαι σοβαρά. Αυτό που με παραξενεύει είναι ότι δεν είχα κανένα θέμα στη σύλληψη (5 έκανα άλλωστε) και μετά την υστεροσκοπηση και την εξωσωματικη που απέτυχε προσπαθήσαμε πάλι φυσιολογικά και 1 χρόνο τώρα δεν τα καταφέραμε. Κάποια στιγμή βέβαια σταματήσαμε τις προσπάθειες λόγω πένθους οπότε δεν μπορώ να πω ολόκληρο χρόνο. Πως το εξηγείτε όμως αυτό ρε κορίτσια?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η MayiaKa είπε:

Δε γνωρίζω λεπτομέρειες ιατρικές για να σου απαντήσω για το τι συμβαίνει.

Θέλω όμως να σε παρακαλέσω να μη σκέφτεσαι έτσι για την ηλικία σου και να μην αφήνεις κανένα να σε επηρεάζει με αρνητικές κριτικές για τα όνειρα σου και το ποσό κοπιάζεις γι αυτά! 
Εύχομαι όλα να πάνε κατ’ ευχήν με τις προσπάθειες σου και να μην παρατάς ποτέ και για κανέναν τα όνειρα σου παρά μόνο εάν το θες εσύ! 💪💪

@MayiaKa σε ευχαριστώ πολύ για τα λόγια ενθάρρυνσης σου . Η αληθεια ειναι οτι ειχα πει οτι θα προσπαθω ως το τελος γιατι πραγματικά θέλουμε και ο άντρας μου και εγώ να έχουμε παιδιά!!

Καλά αποτελέσματα να έχεις κορίτσι μου!!!!😍

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η το χοντρό μπιζέλι είπε:

Αχ, μη σκέφτεσαι την ηλικία! Όχι, μην το κάνεις αυτό! Δε λέει να ντρεπόμαστε κιόλας επειδή θέλουμε να φέρουμε μια ζωή στον κόσμο. Και στο κάτω κάτω, τι ξέρουν οι άλλοι για μας, την πορεία και τις προσπάθειές μας, τα όνειρα και τους φόβους μας; Ας μην τους αφήνουμε, έστω και σαν ιδέα, να ορίζουν τη ζωή και τις επιλογές μας. Στόχευσε στην ανάκτηση της δύναμής σου! Μη χάνεις το κουράγιο σου. Δες τα δεδομένα και αν χρειάζεσαι χρόνο να τον δώσεις στον εαυτό σου. 

Σου στέλνω θετική ενέργεια! 🙏

@το χοντρό μπιζέλιΕιλικρινα μου έδωσες μια ένεση ώθησης μαζί με τις arvekap που κάνω!!! Να είσαι καλά κορίτσι μου και αν θυμάμαι καλά είσαι στην 18η εβδομάδα η τα έχω μπερδεψει??? Δε νομίζω ομως!!! Όλα να σου πάνε καλά!!! 💪❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Sunnyboy είπε:

Γειά σας κορίτσια.. Σας διαβάζω πααααρα πολύ καιρό και αγωνιώ μαζί σας, στεναχωριέμαι με τις λύπες σας και χαίρομαι με τις χαρές σας. Εύχομαι  να πάνε όλα όπως τα θέλει η κάθε μία και κάποια στιγμή να έχουμε ένα μωράκι στην αγκαλιά μας. 

Εμένα η  ιστορία μου είναι 5 αποβολές έτσι ψυχρά. 3 παλινδρομες στην 9η και 10η εβδομάδα, μια βιοχημικη και μία με κενό σακο και Μια εξωσωματικη αποτυχημένη.

Τώρα λοιπόν κάνω άλλη μια εξωσωματικη μάλλον και η τελευταία λόγω ηλικίας κυρίως.  Πλέον 43. Δεν ξέρω κάποιες φορές φοβάμαι πως θα με κρίνουν που προσπαθώ ακόμα στα 43 μου αλλά δεν θέλω να μετανιώσω ότι δεν προσπάθησα στο φόβο τι θα πουν οι άλλοι. Η αλήθεια είναι ότι έχω κουραστεί πολύ. 

Τέλος πάντων ποτέ θα φανεί το μήνυμα δεν ξέρω αλλά εύχομαι για όλες σας τα καλύτερα και σας ευχαριστώ που μοιραζεστε τις ιστορίες σας και νιώθω ότι δεν είμαι μόνη. 

 

Όταν πήγα στον γυναικολόγο που με παρακολουθεί ήμουν σίγουρη πως θα ξεκινήσουμε εξωσωματική, είχα μαζέψει και τα χαρτιά μου τρομάρα μου. Του είπα πως ίσως είμαι και λίγο μεγάλη (είμαι 35 όλοι οι προηγούμενοι γυναικολόγοι μου έλεγαν να βιαστώ γιατί είμαι μεγάλη) και γέλασε και γύρισε και μου είπε πως ο μέσος ορος ηλικίας γυναικών που έρχεται στο ιατρείο του για να κάνει παιδί είναι 42 ετών. Όποτε το αν είσαι μεγάλη ή μικρή και το αν θα σε κρίνουν οι άλλοι άστο στην άκρη και δες τι θέλει η καρδούλα σου. Κανένας δεν έχει το δικαίωμα να σε κρίνει γιατί θέλεις να γίνεις μητέρα! 
Σου εύχομαι η προσπάθεια σου να στεφθεί με επιτυχία και σύντομα να κρατάς το μωρό σου αγκαλιά! 💖

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η Sunnyboy είπε:

@το χοντρό μπιζέλιΕιλικρινα μου έδωσες μια ένεση ώθησης μαζί με τις arvekap που κάνω!!! Να είσαι καλά κορίτσι μου και αν θυμάμαι καλά είσαι στην 18η εβδομάδα η τα έχω μπερδεψει??? Δε νομίζω ομως!!! Όλα να σου πάνε καλά!!! 💪❤️

Να'σαι καλά, @Sunnyboy! Ναι, ναι, καλά θυμάσαι, είμαι πια στην 19η. :)

Ταυτίστηκα μαζί σου, γιατί είμαστε ηλικιακά στο ίδιο σημείο και τώρα που διάβασα και τα περί υστεροσκόπησης, αφαίρεσης πολυπόδων και διαφράγματος, θα έλεγα ταυτίστηκα ακόμα πιο πολύ! Σε αυτή τη φάση ήμουν πριν 2 χρόνια. Κατά τα λεγόμενα του τότε γυναικολόγου μου, και οι πολύποδες και το διάφραγμα της μήτρας ήταν παράγοντες που δυσκόλευαν την εμφύτευση και την παραμονή του εμβρύου στη μήτρα (κάτι τέτοιο). Και μεις δώσαμε τότε στον εαυτό μας ένα διάστημα περίπου ενός χρόνου προσπαθειών, αλλά δεν καταφέραμε κάτι. Βέβαια είχα και πολυκυστικές οπότε το θέμα της ωορρηξίας ήταν άπιαστο! Να μην απογοητεύεσαι για την πρώτη σας προσπάθεια εξωσωματικής και την έκβασή της. Εφόσον έχεις ακόμα αυγουλάκια, να μην αγχώνεσαι και θα έρθει με το καλό το πολυπόθητο ❤️ 

Χωρίς να είμαι πολύ σχετική, μήπως να τσεκάρεις το θέμα της θρομβοφιλίας; Γιατί είναι μία από τις αιτίες για τις αποβολές του α' τριμήνου. Και είναι κάτι διαχειρίσιμο άλλωστε. Και γω μετά την έναρξη της εγκυμοσύνης το επιβεβαίωσα με εξετάσεις, αλλά ευτυχώς από πριν, κατά την προετοιμασία της εμβρυομεταφοράς, έκανα ενέσεις προληπτικά. 

Σου εύχομαι τα καλύτερα και με το καλό η ωοληψία!! ❤️ <3

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η Dimitrapth είπε:

Όταν πήγα στον γυναικολόγο που με παρακολουθεί ήμουν σίγουρη πως θα ξεκινήσουμε εξωσωματική, είχα μαζέψει και τα χαρτιά μου τρομάρα μου. Του είπα πως ίσως είμαι και λίγο μεγάλη (είμαι 35 όλοι οι προηγούμενοι γυναικολόγοι μου έλεγαν να βιαστώ γιατί είμαι μεγάλη) και γέλασε και γύρισε και μου είπε πως ο μέσος ορος ηλικίας γυναικών που έρχεται στο ιατρείο του για να κάνει παιδί είναι 42 ετών. Όποτε το αν είσαι μεγάλη ή μικρή και το αν θα σε κρίνουν οι άλλοι άστο στην άκρη και δες τι θέλει η καρδούλα σου. Κανένας δεν έχει το δικαίωμα να σε κρίνει γιατί θέλεις να γίνεις μητέρα! 
Σου εύχομαι η προσπάθεια σου να στεφθεί με επιτυχία και σύντομα να κρατάς το μωρό σου αγκαλιά! 💖

@Dimitrapth Έχεις δίκιο,  απλά κάποιες φορές όταν σε ρωτάνε αν έχεις παιδιά,  γιατί υπάρχουν και πολλοί περίεργοι και απαντάω όχι ακόμα, η αμέσως επόμενη ερώτηση είναι τι ηλικία εχω και μόλις λέω 43 σε κοιτάνε λες και είσαι εξωγήινος που προσπαθεί να εισέλθει στη γη τους!!! Ε εκεί νιωθω κάπως. Αλλά όπως λες θα κοιτάξω να κάνω αυτό που λέει η καρδούλα μου. 

Αχ να είστε καλά ρε κορίτσια.  Ειλικρινά σήκωσα πάλι λίγο κεφάλι και είμαι πιο θετική ξανά.  Έπρεπε να σας έχω γράψει καιρό πριν. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 ώρες, ο/η Sunnyboy είπε:

Γειά σας κορίτσια.. Σας διαβάζω πααααρα πολύ καιρό και αγωνιώ μαζί σας, στεναχωριέμαι με τις λύπες σας και χαίρομαι με τις χαρές σας. Εύχομαι  να πάνε όλα όπως τα θέλει η κάθε μία και κάποια στιγμή να έχουμε ένα μωράκι στην αγκαλιά μας. 

Εμένα η  ιστορία μου είναι 5 αποβολές έτσι ψυχρά. 3 παλινδρομες στην 9η και 10η εβδομάδα, μια βιοχημικη και μία με κενό σακο και Μια εξωσωματικη αποτυχημένη.

Τώρα λοιπόν κάνω άλλη μια εξωσωματικη μάλλον και η τελευταία λόγω ηλικίας κυρίως.  Πλέον 43. Δεν ξέρω κάποιες φορές φοβάμαι πως θα με κρίνουν που προσπαθώ ακόμα στα 43 μου αλλά δεν θέλω να μετανιώσω ότι δεν προσπάθησα στο φόβο τι θα πουν οι άλλοι. Η αλήθεια είναι ότι έχω κουραστεί πολύ. 

Τέλος πάντων ποτέ θα φανεί το μήνυμα δεν ξέρω αλλά εύχομαι για όλες σας τα καλύτερα και σας ευχαριστώ που μοιραζεστε τις ιστορίες σας και νιώθω ότι δεν είμαι μόνη. 

 

Κορίτσι μου καλημέρα. Λυπάμαι πολύ όταν διαβάζω για επαναλαμβανόμενες αποβολές, γιατί συνήθως υπάρχει κάποια αιτία που δεν εντοπίζεται εγκαίρως. Και απορώ με τους γιατρούς που αφήνουν τις κοπέλες να ταλαιπωρούνται έτσι. Όπως καταλαβαίνω από αυτά που γράφεις, βρήκες τελικά το αίτιο με την υστεροσκόπηση, αφότου επισκέφθηκες γιατρό εξωσωματικής.

Εύχομαι να σε βάλει στα σωστά βήματα για να πετύχεις. Πιστεύω ότι η αποτυχία στην πρώτη εξωσωματική είναι τυχαίο γεγονός και σε μία επόμενη θα τα καταφέρεις. Η ηλικία σου είναι μια χαρά, μην σκέφτεσαι αρνητικά, τα 40 πια είναι μια mainstream ηλικία τεκνοποίησης. Το μόνο θέμα είναι η ποιότητα των ωαρίων, αλλά σ' αυτό πιστεύω θα σε καθοδηγήσει ο γιατρός σου. Με όλο το θάρρος, κι επειδή δεν μας λες αν είσαι ευχαριστημένη από τον γιατρό σου, αν είσαι από επαρχία κτλ., εγώ στη θέση σου θα αναζητούσα έναν καλό εξωσωματικό στην Αθήνα (ή σε κάποια άλλη μεγάλη πόλη, δεν είναι θέμα επαρχίας απαραιτήτως), με εμπειρία σε δύσκολες περιπτώσεις και επαναλαμβανόμενες αποβολές. Να έχει δει πολλές περιπτώσεις, να ξέρει τι γίνεται και να μην υποθέτει, ώστε να ακολουθήσετε ένα σοβαρό πλάνο μαζί και να πετύχεις. Ξέρω ότι είναι κόπος και χρήμα, αλλά σε γλιτώνει από πολλά. Στο λέω με αγάπη, όπως θα το έλεγα σε έναν δικό μου άνθρωπο. Γιατί έχεις κουραστεί και είναι λογικό, στα 43 μας πια ζητάμε απαντήσεις και να ξέρουμε πού πατάμε. Σου εύχομαι το μωράκι που λαχταράς να το αποκτήσεις σύντομα!❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Κοίταξε δε θέλω να παιρνω άδικα χαρά.... θα δούμε αύριο αλλά δε έχω ελπίδες!!! Και δεν σας είπα κ το καλύτερο!!!! Ο Γιώργος μου είναι ναυτικός!! Χαχαχα  Είχε τώρα 2 μήνες άδεια έγινε ότι έγινε τώρα άμα ξανά μπει στην επόμενη άδεια...δλδ μέσα στην ατυχία μας κρατάμε ότι έγινε αμέσως αλλά δε κάθονται οπότε μακάρι να κάτσει μια κ καλή!!!
    • Αν και δεν πίστευα πως θα άνοιγα ποτέ εγώ τέτοιο θέμα, να τελικά που γίνονται ακ΄όμη θαύματα.❤️  Εγώ και η @Xrisa95 κάνουμε την αρχή!!! Εύχομαι να μαζευτούμε πολλεεεςςς και να φτάσουμε μαζί στο τέλος αυτού του όμορφου ταξιδιού🙏
    • @annie! @Katiana1987 @Xrisa95 @Elk @Antonia2 σας ευχαριστώ πολύ για τις όμορφες ευχές σας!!❤️ @Mpourmpoulo κορίτσι μου εύχομαι αυτή τη φορά να πάνε όλα τέλεια και να κρατήσεις στην αγκαλιά σου το θαύμα που τόσο λαχταράς❤️🙏
    • Ιωάννα μου καλημέρα!!! Κι εμένα βγήκε τέλεια η καμπύλη, παρ'ολο που το προηγούμενο βράδυ έφαγα κ δύο κομμάτια κέικ 🤣. Πάλι καλά!! Εγώ με το που έκλεισα το τρίμηνο μου έγραψε ασβέστιο μαζί με βιταμίνη D το calciform D3, σίδηρο πλέον διπλό το tardyferon γιατί έπεσε ο αιματοκρίτης κ τα αιμοπετάλια, φυλλικό το felicine και για μαγνήσιο το trofocard 3 φορές την ημέρα, γιατί ξεκίνησαν οι κράμπες κ το πρώτο που μου έδινε μου έκανε διάρροιες.. Όσο για το ασβέστιο που δεν ήξερε τι να σου γράψει θεωρώ πως θα έπρεπε να γνωρίζει εναλλακτικές, γιατί κάποιο από αυτά μπορεί να μην ανταποκρινόταν στον οργανισμό σου..  Το εμβόλιο τελικά θα το κάνω κι εγώ κ ο άντρας μου κ μετά τη γέννα θα κάνω κ της ερυθράς, γιατί δεν έχω αντισώματα κ σκάω που μου απαγορεύει ο γιατρός να μην έρχομαι σε επαφή με παιδάκια κ ειδικά που δε μπορώ να πάρω τη βαφτιστηρα αγκαλιά, γιατί πάει σε βρεφικό...
    • Καλημέρα κορίτσι μου!!! Τα αισθήματα είναι αμοιβαία να ξέρεις❤️ Ναι την Παρασκευή ακούσαμε την καρδούλα του, είχε 140 παλμούς το σποράκι. Όπως φαίνεται πάει πολύ καλά!!!!🙏
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...