Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μελλοντικές Μανούλες Εξωσωματικής 2024 <3


RAM21

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 3.2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 19 λεπτά, ο/η Sarina είπε:

Σου είπαν πότε θα μάθεις αποτέλεσμα;

Όχι! Μου είπαν μόνο ότι θα πρέπει να έχω χορική απο 11/10 και μετά, την οποία και έκανα εχθες 14/10 και μου είπαν ότι ο φάκελος θα πρέπει να έχει σταλεί μέχρι 18/10 τον οποίο έστειλα και εκείνον εχθές 14/10 μόλις πήρα στα χέτια μου το αποτέλεσμα της χοριακής. Οπότε περιμένω την επιτροπή 24 του μήνα και μετά ελπίζω το πολύ σε μία εβδομάα να έχω το αποτέλεσμα στα χέρια μου. Μπορεί και νορίτερα, δεν το γνωρίζω αυτό. Το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να περιμένω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Sandyb είπε:

Είμαι 37

Κοντά είμαστε, εγώ είμαι 39. Διέγερση θα κάνω ξανά. Όταν το συζητούσα με μια γνωστή μου και της είπα οτι έχω ένα μέτριο μου λέει εκείνη είχε ένα μέτριο προς κακό και μάλιστα είχε καταψυχθεί και αποψυχθεί δυο φορές γιατί κάτι δεν είχε πάει καλά την πρώτη φορά και δεν το έβαλε, και οι γιατροί στην δεύτερη απόψυξη δεν τις έδιναν σχεδόν καμία πιθανότητα και μου λέει το έχω δίπλα μου το μέτριο, είναι 2,5 μηνών!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η melitiniღ είπε:

Όχι! Μου είπαν μόνο ότι θα πρέπει να έχω χορική απο 11/10 και μετά, την οποία και έκανα εχθες 14/10 και μου είπαν ότι ο φάκελος θα πρέπει να έχει σταλεί μέχρι 18/10 τον οποίο έστειλα και εκείνον εχθές 14/10 μόλις πήρα στα χέτια μου το αποτέλεσμα της χοριακής. Οπότε περιμένω την επιτροπή 24 του μήνα και μετά ελπίζω το πολύ σε μία εβδομάα να έχω το αποτέλεσμα στα χέρια μου. Μπορεί και νορίτερα, δεν το γνωρίζω αυτό. Το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να περιμένω.

Υπομονή...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 λεπτά, ο/η Sandyb είπε:

Αν και δεν πέρασα επιτροπή, όταν είχα ρωτήσει μου είχαν πει ότι η απόφαση βγαίνει την ημέρα που συνεδριάζουν, μόλις πάρεις το χαρτί μπορείς να πάρεις κατευθείαν και τα φάρμακα.  Σου είπαν κάτι διαφορετικό? Αργούν να στείλουν την απόφαση μήπως? Αν περιμένεις περίοδο Νοέμβριο μπορεί και να προλάβεις.. ποτε περιμένεις?

Και μένα φίλη μου που πέρασε την ίδια επιτροπή με μένα πήρε τα αποτελέσματα την ίδια μέρα, απλά είχε πάει εκεί, εγώ τα έστειλα, μου είπανε να μην πάω. Οπότε θεωρώ πως τα αποτελέσματα μπορεί να βγαίνουν εκείνη την ώρα αλλά το θέμα είναι αυτοί πότε τα στέλνουν όταν δεν είσαι παρόν.

Περίοδο περιμένω 2 Νοεμβρίου γι' αυτό λέω ότι μπορεί και να μην προλάβω το Νοέμβριο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 λεπτά, ο/η melitiniღ είπε:

Και μένα φίλη μου που πέρασε την ίδια επιτροπή με μένα πήρε τα αποτελέσματα την ίδια μέρα, απλά είχε πάει εκεί, εγώ τα έστειλα, μου είπανε να μην πάω. Οπότε θεωρώ πως τα αποτελέσματα μπορεί να βγαίνουν εκείνη την ώρα αλλά το θέμα είναι αυτοί πότε τα στέλνουν όταν δεν είσαι παρόν.

Περίοδο περιμένω 2 Νοεμβρίου γι' αυτό λέω ότι μπορεί και να μην προλάβω το Νοέμβριο.

Σε εμένα πήραν τηλ οτι είναι έτοιμη η απόφαση και να στείλω courier να την παραλάβει

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 ώρες, ο/η Antonia2 είπε:

Βικυ μου καλησπερα!!! Εκανες σμρ τη χοριακη;;

Ανυπομονουμε για τα νεα σου!!!🥰🥰🥰

Καλημέρα Αντωνία μου! Ναι πήγαν όλα καλά κάπου 19.000 ήταν και έχω και αύριο να κάνω άλλη μία μου είπε. Έχω ξεκινήσει τώρα όμως τρεις μέρες και κάνω εμετούς δεν μπορώ καθόλου να βγαίνω και να σηκώνομαι και είμαι πολύ χάλια γι’ αυτό και δεν μπαίνω καθόλου στο Φόρουμ. Εσύ τι κάνεις πως πας;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 34 λεπτά, ο/η Vickypucca είπε:

Καλημέρα Αντωνία μου! Ναι πήγαν όλα καλά κάπου 19.000 ήταν και έχω και αύριο να κάνω άλλη μία μου είπε. Έχω ξεκινήσει τώρα όμως τρεις μέρες και κάνω εμετούς δεν μπορώ καθόλου να βγαίνω και να σηκώνομαι και είμαι πολύ χάλια γι’ αυτό και δεν μπαίνω καθόλου στο Φόρουμ. Εσύ τι κάνεις πως πας;

Καλημέρα Βικυ μου!!!

Σφαιρα παει το μικρουλινι σας!!!! 🥰🥰🤰🙏🧿 

αληθεια ζητησε κι αλλη χοριακη μετα απο αυτο το νουμερο;; εμενα θα με επαιρνε και θα με σηκωνε 😅 (με την καλη εννοια) αλλα καθε γιατρος ειναι αλλιως...

εχω την εντυπωση οτι μετα τις 10.000 δεν διπλασιαζεται η χοριακη, απλα αυξανεται οποτε μην αγχωθεις αν δεν διπλασιαστει...

περαστικα με τους εμετους... 😔 δεν ο περασα οποτε δεν ξερω πως να βοηθησω... μηπως μπορεις με καποιο χαπι να βοηθηθεις;; εχω διαβασει οτι πολλα κοριτσια παιρνουν φαρμακα στην κυηση και τις εχουν βοηθησει..

εμεις ολα καλα!!! οι μικρες γυρνοβολανε οποτε τις νιωθω καθε μερα και πιο πολυ!! την πεμπτη με το καλο εχουμε τη β' επιπεδου...🙏🙏 ανυπομονω αλλα και αγχωνομαι παραλληλα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Sarina είπε:

Κοντά είμαστε, εγώ είμαι 39. Διέγερση θα κάνω ξανά. Όταν το συζητούσα με μια γνωστή μου και της είπα οτι έχω ένα μέτριο μου λέει εκείνη είχε ένα μέτριο προς κακό και μάλιστα είχε καταψυχθεί και αποψυχθεί δυο φορές γιατί κάτι δεν είχε πάει καλά την πρώτη φορά και δεν το έβαλε, και οι γιατροί στην δεύτερη απόψυξη δεν τις έδιναν σχεδόν καμία πιθανότητα και μου λέει το έχω δίπλα μου το μέτριο, είναι 2,5 μηνών!

Ναι όντως, είδες καμιά φορά? Και μένα από τότε είχε πει ο γυναικολόγος μου να μην το καταδικάζω αυτό το εμβρυακι μπορεί και να πετύχει.. τοτε ήμουν και 33 χρόνων τώρα αν μπω πάλι σε διαδικασία διέγερσης ποιος ξέρει τι θα γίνει.. είχα χαμηλή αμη και με έσωσε λίγο η ηλικία μου, τώρα δεν θέλω καν να την μετρήσω.. καλή επιτυχία στη νέα προσπάθεια, όλα θα πάνε καλά!!🙏

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η melitiniღ είπε:

Και μένα φίλη μου που πέρασε την ίδια επιτροπή με μένα πήρε τα αποτελέσματα την ίδια μέρα, απλά είχε πάει εκεί, εγώ τα έστειλα, μου είπανε να μην πάω. Οπότε θεωρώ πως τα αποτελέσματα μπορεί να βγαίνουν εκείνη την ώρα αλλά το θέμα είναι αυτοί πότε τα στέλνουν όταν δεν είσαι παρόν.

Περίοδο περιμένω 2 Νοεμβρίου γι' αυτό λέω ότι μπορεί και να μην προλάβω το Νοέμβριο.

Αχ πολύ αρχή Νοέμβρη περιμένεις όντως αλλά ποτέ δεν ξέρεις μπορεί και να προλάβεις αλλιώς στον επόμενο ένας μήνας παραπάνω δεν είναι πολύ.. καλή επιτυχία!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Sandyb είπε:

Αχ πολύ αρχή Νοέμβρη περιμένεις όντως αλλά ποτέ δεν ξέρεις μπορεί και να προλάβεις αλλιώς στον επόμενο ένας μήνας παραπάνω δεν είναι πολύ.. καλή επιτυχία!!

Ναι! γι' αυτό είπα ότι παίζει και να μην τον προλάβω τον Νοέμβριο αλλά δεν με πειράζει, γιατί θα πάω Δεκέμβριο 1-2 του μήνα, οπότε θα έχω τελειώσει ωοληψία και εμβρυομεταφορά πριν τα Χριστούγεννα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 λεπτά, ο/η Sandyb είπε:

Ναι όντως, είδες καμιά φορά? Και μένα από τότε είχε πει ο γυναικολόγος μου να μην το καταδικάζω αυτό το εμβρυακι μπορεί και να πετύχει.. τοτε ήμουν και 33 χρόνων τώρα αν μπω πάλι σε διαδικασία διέγερσης ποιος ξέρει τι θα γίνει.. είχα χαμηλή αμη και με έσωσε λίγο η ηλικία μου, τώρα δεν θέλω καν να την μετρήσω.. καλή επιτυχία στη νέα προσπάθεια, όλα θα πάνε καλά!!🙏

Σ' ευχαριστώ πολύ!! Δες τι θα σου πει ο γιατρός σου και κάνε την προσπάθεια σου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 ώρες, ο/η synnefaki79 είπε:

Αντωνία μου καλησπέρα. Ήρθε η μπεμπεδόσκονη και έτσι είδαμε σήμερα το σάκο. Κοιτάζω τη φωτογραφία και νιώθω πως ζω ένα όνειρο. 

Αχ τι τελεια νεα ειναι αυτα!!!!! ποσο χαιρομαι δε φανταζεσαι!!!! 🥰

απο συννεφακι θα γινεις μια φωτεινη λιακαδα!!!! ☀️😍

ευχομαι ολοψυχα να πανε ολα τελεια μεχρι το τελος και να εχετε ενα γερο και μπουμπουκωτο μωρακι στην αγκαλια σας σε λιγους μηνες!!!!🙏🧿🤰

νιωθω την αγωνια σου και αναπολω τωρα τους πρωτους υπερηχους!! οχι το "πηγαινε στο γιατρο" (γιατι παντα ετρεμα) αλλα τα συναισθηματα μετα κι αυτο το τεραστιο χαμογελο ευτυχιας!!!

Δεν ειναι ονειροοοο!!!! ζηστοοοοο!!!!!

τωρα ποτε θα ξαναπας στ γιατρο κοριτσι μου;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Antonia2 είπε:

Καλημέρα Βικυ μου!!!

Σφαιρα παει το μικρουλινι σας!!!! 🥰🥰🤰🙏🧿 

αληθεια ζητησε κι αλλη χοριακη μετα απο αυτο το νουμερο;; εμενα θα με επαιρνε και θα με σηκωνε 😅 (με την καλη εννοια) αλλα καθε γιατρος ειναι αλλιως...

εχω την εντυπωση οτι μετα τις 10.000 δεν διπλασιαζεται η χοριακη, απλα αυξανεται οποτε μην αγχωθεις αν δεν διπλασιαστει...

περαστικα με τους εμετους... 😔 δεν ο περασα οποτε δεν ξερω πως να βοηθησω... μηπως μπορεις με καποιο χαπι να βοηθηθεις;; εχω διαβασει οτι πολλα κοριτσια παιρνουν φαρμακα στην κυηση και τις εχουν βοηθησει..

εμεις ολα καλα!!! οι μικρες γυρνοβολανε οποτε τις νιωθω καθε μερα και πιο πολυ!! την πεμπτη με το καλο εχουμε τη β' επιπεδου...🙏🙏 ανυπομονω αλλα και αγχωνομαι παραλληλα...

Δυστυχως σε καμια απο τις προηγούμενες δυο εγκυμοσυνες μου δεν βοηθησε τιποτα παρα μοναχα ο ορος στο νοσοκομειο 😒μου αρεσει που γκρινιαζα τρομαρα μου οτι δεν εχω συμπτωματα. Το αλλο κακο ειναι ότι εδω και μερες βγαζω καφε και ροζ κομματια με τη vasclor. Μου ειπε οτι ειναι απο την κρεμα αλλα εγω ανησυχω και δεν την πολυβαζω για να ειμαι ειλικρινής. Επισης εσενα Αντωνια ποτε σου εκοψε ο γιατρος τα φαρμακα της εμβρυομεταφορας; Φοβαμαι μηπως και αυτα δημιουργουν αυτα τα ροζουλοκαφετι. 
αφου τις νιωθεις να φερνουν σβουρες στην κοιλια σου μη φοβασαι τιποτα. Να πας χαρουμενη και ξεάγχωτη να δεις τα κοριτσακια σου 💏

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 25 λεπτά, ο/η Vickypucca είπε:

Δυστυχως σε καμια απο τις προηγούμενες δυο εγκυμοσυνες μου δεν βοηθησε τιποτα παρα μοναχα ο ορος στο νοσοκομειο 😒μου αρεσει που γκρινιαζα τρομαρα μου οτι δεν εχω συμπτωματα. Το αλλο κακο ειναι ότι εδω και μερες βγαζω καφε και ροζ κομματια με τη vasclor. Μου ειπε οτι ειναι απο την κρεμα αλλα εγω ανησυχω και δεν την πολυβαζω για να ειμαι ειλικρινής. Επισης εσενα Αντωνια ποτε σου εκοψε ο γιατρος τα φαρμακα της εμβρυομεταφορας; Φοβαμαι μηπως και αυτα δημιουργουν αυτα τα ροζουλοκαφετι. 
αφου τις νιωθεις να φερνουν σβουρες στην κοιλια σου μη φοβασαι τιποτα. Να πας χαρουμενη και ξεάγχωτη να δεις τα κοριτσακια σου 💏

Περαστικα Βικυ μου και συντομα... 🤗❤️

εμενα στον 1ο υπερηχο (6+4 νομιζω) μου εκοψε αντιπηκτικες και σταδιακα την κορτιζονη.

και συνεχισα προγεστερονη (υποθετα και χαπια) και cyclacur μεχρι τη 10η εβδομαδα κυησης.

εγω επαθα το αναποδο απο εσενα, δλδ μου ειπε να κοψουμε φαρμακα και ενιωθα ανασφαλεια να τα σταματησω.. αλλα εκανα ακριβως ο,τι μου ειπε ο γιατρος..

κι εγω ειχα λιγο αιμα στην 7η εβδ (καπου 7+3) και μου ειπε ισως ειναι εμφυτευσης και κατεβηκε πιο αργα... αλλα κρατησε 1 μερα.. εσυ εχεις συχνα;;

το καφε απ οσο ξερω δεν ειναι ανησυχητικο.. ειναι παλιο αιμα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 29 λεπτά, ο/η Antonia2 είπε:

Περαστικα Βικυ μου και συντομα... 🤗❤️

εμενα στον 1ο υπερηχο (6+4 νομιζω) μου εκοψε αντιπηκτικες και σταδιακα την κορτιζονη.

και συνεχισα προγεστερονη (υποθετα και χαπια) και cyclacur μεχρι τη 10η εβδομαδα κυησης.

εγω επαθα το αναποδο απο εσενα, δλδ μου ειπε να κοψουμε φαρμακα και ενιωθα ανασφαλεια να τα σταματησω.. αλλα εκανα ακριβως ο,τι μου ειπε ο γιατρος..

κι εγω ειχα λιγο αιμα στην 7η εβδ (καπου 7+3) και μου ειπε ισως ειναι εμφυτευσης και κατεβηκε πιο αργα... αλλα κρατησε 1 μερα.. εσυ εχεις συχνα;;

το καφε απ οσο ξερω δεν ειναι ανησυχητικο.. ειναι παλιο αιμα..

Κορίτσια συγγνώμη που επεμβαίνω στη συζήτηση σας ! Κορτιζόνη γιατί δίνουν?

Εγώ από ότι κατάλαβα εκτός από αντιπηκτικές, μόνο κολπικά προγεστερονη θα πάρω μετά την εμβρυομεταφορα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Antonia2 είπε:

Περαστικα Βικυ μου και συντομα... 🤗❤️

εμενα στον 1ο υπερηχο (6+4 νομιζω) μου εκοψε αντιπηκτικες και σταδιακα την κορτιζονη.

και συνεχισα προγεστερονη (υποθετα και χαπια) και cyclacur μεχρι τη 10η εβδομαδα κυησης.

εγω επαθα το αναποδο απο εσενα, δλδ μου ειπε να κοψουμε φαρμακα και ενιωθα ανασφαλεια να τα σταματησω.. αλλα εκανα ακριβως ο,τι μου ειπε ο γιατρος..

κι εγω ειχα λιγο αιμα στην 7η εβδ (καπου 7+3) και μου ειπε ισως ειναι εμφυτευσης και κατεβηκε πιο αργα... αλλα κρατησε 1 μερα.. εσυ εχεις συχνα;;

το καφε απ οσο ξερω δεν ειναι ανησυχητικο.. ειναι παλιο αιμα..

Δεν εχω πολυ αλλά ειναι κομματια της vasclor χρωματισμενα με ροζ καφε και σημερα ελαχιστα λιγο κοκκινο. Φοβαμαι μηπως ειναι απο τα φαρμακα γιατι στην προηγουμενη εγκυμοσυνη με τον γιο μου μολις εμαθα οτι είμαι έγκυος μου εκοψε κατευθείαν την κορτιζονη και τα υπολοιπα καπου στην 8η βδομαδα. Τωρα γιατι οχι; Σκεφτομαι να κοψω εγω την κορτιζονη απο μονη μου ή να την μειωσω. Εχω και κατι πονακια που και που στην κοιλια αλλά πιστευω οτι μεγαλωνει η μητρα και κανει συσπάσεις γιατι καποια στιγμη ειδα την κοιλια μου να πάλλεται. 
 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 55 λεπτά, ο/η flowerv είπε:

Κορίτσια συγγνώμη που επεμβαίνω στη συζήτηση σας ! Κορτιζόνη γιατί δίνουν?

Εγώ από ότι κατάλαβα εκτός από αντιπηκτικές, μόνο κολπικά προγεστερονη θα πάρω μετά την εμβρυομεταφορα!

καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη κοριτσι μου και καθε οργανισμος εχει αλλες αναγκες...

δλδ καλο ειναι να κανεις αυτο που σου λεει ο γιατρος γτ εκεινος ξερει το ιστορικο σου και σε εχει εξετασει..

εχω την εντυπωση πως κορτιζονη παιρνουμε για να κραταμε την αμυνα του οργανισμου χαμηλα, λογω της τοποθετησης των εμβρυων.. δεν ειμαι και σιγουρη.. οσον αφορα στα φαρμακα δεν τον ρωτουσα λεπτομερειες γτ δεν ειχα να του ανταπαντησω και κατι.. ο,τι μου ελεγε το ακολουθησα...

ευχομαι με το καλο να σου πανε ολα τελεια και συντομα να πανηγυριζουμε τα δικα σου θετικα αποτελεσματα!!! 🙏❤️🧿🤰

θυμαμαι θα εκανες και προεμφυτευτικο πριν την ετ, σωστα;; 

εισαι σε φαση που θα κανεις την ετ;; εκανες διεγερση;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 53 λεπτά, ο/η flowerv είπε:

Κορίτσια συγγνώμη που επεμβαίνω στη συζήτηση σας ! Κορτιζόνη γιατί δίνουν?

Εγώ από ότι κατάλαβα εκτός από αντιπηκτικές, μόνο κολπικά προγεστερονη θα πάρω μετά την εμβρυομεταφορα!

Οχι καλε, τι να επεμβαινεις; Εδω ειμαστε για να λεμε γνωμες και να βοηθιόμαστε. Εμενα μου εδωσε κορτιζονη και στις 3 προσπαθειες αλλά πιστευω οτι το εκανε λογω πρωτοκόλλου γιατι δεν μου ειπε οτι εχω καποιο θεμα. Το κεντρο που πηγα απλα δινει πολλα φαρμακα για να boostαρει τον οργανισμο πιστευοντας οτι βοηθαει. Η κορτιζονη λενε οτι κατστελλει την αμυνα του ανοσοποιητικού για να μην επιτεθει στο εμβρυο και το αποβαλλει. Σε άλλο κεντρο που πηγε η κουμπαρα μου δεν της εδωσαν κορτιζονη και μαλιστα της ειπαν οτι δεν χρειάζεται να παρεις ασκοπα τοσα φαρμακα γιατι δεν ειναι καλο και πετυχε. Τωρα τι ισχυει πραγματικά μονο εκεινοι ξερουν

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η Vickypucca είπε:

Δεν εχω πολυ αλλά ειναι κομματια της vasclor χρωματισμενα με ροζ καφε και σημερα ελαχιστα λιγο κοκκινο. Φοβαμαι μηπως ειναι απο τα φαρμακα γιατι στην προηγουμενη εγκυμοσυνη με τον γιο μου μολις εμαθα οτι είμαι έγκυος μου εκοψε κατευθείαν την κορτιζονη και τα υπολοιπα καπου στην 8η βδομαδα. Τωρα γιατι οχι; Σκεφτομαι να κοψω εγω την κορτιζονη απο μονη μου ή να την μειωσω. Εχω και κατι πονακια που και που στην κοιλια αλλά πιστευω οτι μεγαλωνει η μητρα και κανει συαπασεις γιατι καποια στιγμη ειδα την κοιλια μου να πάλλεται. 
 

Βικυ μου το γιατρο τον ρωτησες;;

τι να σου πω, μπορει λογω του timing να θεωρει οτι τα χρειαζεσαι τωρα..

επισης πολλα αλλαζουν... θυμαμαι οτι μου ειπε να κανω lentogest (αν τη λεω σωστα την ενεση) λιγο πριν την ετ και στο 2ο υπερηχο μου ειπε οτι βγηκε επιστημονικο αρθρο που προτεινει να μη γινονται οι ενεσεις αυτες κατα την κυηση (ή να μη γινονται πανω απο εναν αριθμο)...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Antonia2 είπε:

Βικυ μου το γιατρο τον ρωτησες;;

τι να σου πω, μπορει λογω του timing να θεωρει οτι τα χρειαζεσαι τωρα..

επισης πολλα αλλαζουν... θυμαμαι οτι μου ειπε να κανω lentogest (αν τη λεω σωστα την ενεση) λιγο πριν την ετ και στο 2ο υπερηχο μου ειπε οτι βγηκε επιστημονικο αρθρο που προτεινει να μη γινονται οι ενεσεις αυτες κατα την κυηση (ή να μη γινονται πανω απο εναν αριθμο)...

Τον εξωσωματικό τον ρωτησα για τα φαρμακα και μου απαντησε γενικα οτι το πρωτοκολλο λεει να τα παρω μεχρι την 9η βδομαδα αλά οτι σου πει η γιατρος που θα σε βλεπει. Η γυναικολογος μου μου ειπε οτι θα μου σταματησει την κορτιζονη και τα cyclacur στην 9η βδομαδα αλλά ολα τα υπολοιπα φαρμακα πού παίρνω θα τα συνεχισω σε ολη την εγκυμοσύνη προληπτικα. Αντιπηκτικες, salospir, utrogestan

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Vickypucca είπε:

Τον εξωσωματικό τον ρωτησα για τα φαρμακα και μου απαντησε γενικα οτι το πρωτοκολλο λεει να τα παρω μεχρι την 9η βδομαδα αλά οτι σου πει η γιατρος που θα σε βλεπει. Η γυναικολογος μου μου ειπε οτι θα μου σταματησει την κορτιζονη και τα cyclacur στην 9η βδομαδα αλλά ολα τα υπολοιπα φαρμακα πού παίρνω θα τα συνεχισω σε ολη την εγκυμοσύνη προληπτικα. Αντιπηκτικες, salospir, utrogestan

Αααα καταλαβα... τι ν πω;; οι γιατροι ξερουν καλυτερα αλλα κι εμενα μου φαινεται λιγο υπερβολικο ν παρεις τοσους μηνες...

Ξερω κι απο αλλες φιλες μου οτι πηραν προληπτικα αντιπηκτικες κ σαλοσπιρ ως το τελος της κυησης.. κ χωρις εξωσωματικη...

Καθε γιατρος εχει τη δικη του προσεγγιση..

Το παν ειναι να πανε ολα καλα!!!😉🥰❤️🙏

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Antonia2 είπε:

Αχ τι τελεια νεα ειναι αυτα!!!!! ποσο χαιρομαι δε φανταζεσαι!!!! 🥰

απο συννεφακι θα γινεις μια φωτεινη λιακαδα!!!! ☀️😍

ευχομαι ολοψυχα να πανε ολα τελεια μεχρι το τελος και να εχετε ενα γερο και μπουμπουκωτο μωρακι στην αγκαλια σας σε λιγους μηνες!!!!🙏🧿🤰

νιωθω την αγωνια σου και αναπολω τωρα τους πρωτους υπερηχους!! οχι το "πηγαινε στο γιατρο" (γιατι παντα ετρεμα) αλλα τα συναισθηματα μετα κι αυτο το τεραστιο χαμογελο ευτυχιας!!!

Δεν ειναι ονειροοοο!!!! ζηστοοοοο!!!!!

τωρα ποτε θα ξαναπας στ γιατρο κοριτσι μου;;;

Έχοντας χάσει ένα μωράκι καταλαβαίνεις πόσο παραπάνω φοβάμαι. Όμως τελικά το διαχειριζομαι καλύτερα από όσο περίμενα. Οι ορμόνες; Η σκέψη πως δε θέλω να στεναχωρω το σουσαμακι ( τόσο είναι λέει τώρα). Έχω λοιπόν αποφασίσει να χαίρομαι σε βήματα. Πχ τώρα μέχρι τη Δευτέρα που θα πάω ξανά δε βάζω κακό στο μυαλό μου. Τη Δευτέρα θα αγχωθω και μετά αν όλα πάνε καλά πάλι χαρά μέχρι την επόμενη φορά. Αν όλα πάνε καλά το μωρό μας θα γεννηθεί τον μήνα, τις μέρες που χάσαμε το πρώτο μας. Αυτή η σκέψη ευτυχώς δε με τρομάζει. Ίσα ίσα. Σκέφτομαι πως το αγγελάκι μας θα μας βοηθήσει και πως θα βγει ο ήλιος ξανά εκείνον τον μήνα. Σε ευχαριστώ πολύ για τα λόγια σου. Από τις ομάδες εξωσωματικής βγήκα για να μην επηρεάζομαι και χαίρομαι όμως που βρήκα εσάς. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Antonia2 είπε:

Αααα καταλαβα... τι ν πω;; οι γιατροι ξερουν καλυτερα αλλα κι εμενα μου φαινεται λιγο υπερβολικο ν παρεις τοσους μηνες...

Ξερω κι απο αλλες φιλες μου οτι πηραν προληπτικα αντιπηκτικες κ σαλοσπιρ ως το τελος της κυησης.. κ χωρις εξωσωματικη...

Καθε γιατρος εχει τη δικη του προσεγγιση..

Το παν ειναι να πανε ολα καλα!!!😉🥰❤️🙏

Ευχαριστώ κορίτσια❤️🥳

Δεν είμαι σε καμια φάση ακόμα 🤣

Περιμένουμε να βγει η επιτροπή για προεμφυτευτικό και Ιανουάριο πιστεύω να κάνουμε τη διέγερση!! Τα φάρμακα θα τα πάρω ιδιωτικά! Δε θέλω να ασχοληθώ δεν θέλω να κάνω καμιά αλλή έξτρα εξέταση! Έχω κουραστεί πάρα πολύ.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 44 λεπτά, ο/η synnefaki79 είπε:

Έχοντας χάσει ένα μωράκι καταλαβαίνεις πόσο παραπάνω φοβάμαι. Όμως τελικά το διαχειριζομαι καλύτερα από όσο περίμενα. Οι ορμόνες; Η σκέψη πως δε θέλω να στεναχωρω το σουσαμακι ( τόσο είναι λέει τώρα). Έχω λοιπόν αποφασίσει να χαίρομαι σε βήματα. Πχ τώρα μέχρι τη Δευτέρα που θα πάω ξανά δε βάζω κακό στο μυαλό μου. Τη Δευτέρα θα αγχωθω και μετά αν όλα πάνε καλά πάλι χαρά μέχρι την επόμενη φορά. Αν όλα πάνε καλά το μωρό μας θα γεννηθεί τον μήνα, τις μέρες που χάσαμε το πρώτο μας. Αυτή η σκέψη ευτυχώς δε με τρομάζει. Ίσα ίσα. Σκέφτομαι πως το αγγελάκι μας θα μας βοηθήσει και πως θα βγει ο ήλιος ξανά εκείνον τον μήνα. Σε ευχαριστώ πολύ για τα λόγια σου. Από τις ομάδες εξωσωματικής βγήκα για να μην επηρεάζομαι και χαίρομαι όμως που βρήκα εσάς. 

Συννεφακι μου κι εγω εχασα περυσι ενα κουκουνι.. απο φυσικη συλληψη, μετα απο προσπαθειες 2 ετων, νεοι σχετικα εγω κ ο αντρας μου κ καλες εξετασεις ηρθε απο μονο του κ εφυγε πολυ γρηγορα...😓

Μετα πιστεψαμε οτι θα ερθει ενα αλλο μωρακι αφου εκεινο εγινε αγγελακι.. αλλα δυστυχως δν ηρθε κ ετσι αποφασισαμε ν κανουμε την εξωσωματικη.. δν αντεχαμε αλλο ν προσπαθουμε 3+ χρονια..

Οπως καταλαβαινεις σε καααθε υπερηχο (ακομη κ τωρα) παω κ τρεμω... καθε φορα φοβαμαι το ιδιο λες κ ειναι ο πρωτος υπερηχος..

απλα τωρα που τις νιωθω ειναι αλλιως γτ μου θυμιζουν καθε μερα οτι ζω το ονειρο κ οτι η ελπιδα παντα υπαρχει. ☀️

Το θελαμε τοσα χρονια, παλεψαμε μ τοσες απανωτες απογοητευσεις, καθε μηνα στεναχωρια, πικρα, θυμος κ παλι απ την αρχη προσπαθεια κ ελπιδα...

Ευχομαι κοριτσι μου μεσα απ την καρδια μου να σου πανε ολα καλα!! Σε ολες μας που το θελουμε τοσο κ εχουμε πολλη αγαπη να δωσουμε!!!❤️❤️❤️❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




  • Απαντήσεις

    • Εμένα δεν την παίρνει καθόλου! Κι ούτε και θέλω...  Εγώ κορίτσι μου είμαι στον 7ο ουρανό οπότε δεν μπορώ να σε βοηθήσω σε αυτό. Ούτε κουρασμένη νιώθω να πω την αλήθεια. Απλά κάποιες μέρες, αραιά ευτυχώς, νιώθω πως θα ήθελα να κοιμηθώ λίγο ακόμα. Εγώ ευτυχώς εδώ και 10 μέρες είμαι τελείως καθαρή επιτέλους. Σίγουρα θα πρέπει να προσέχετε. Δεν ξέρεις πότε θα ξανά γίνει ωορρηξία. 
    • Εγώ φοβόμουν μην καεί αλλά νομίζω ότι πια δύσκολα καίει ο ήλιος. Για κοιλίτσα μάλλον έχει ψύχρα, αλλά, χεράκια και ποδαράκια θα τ' αφήνω κι εγώ λίγο. 
    • Ελααα η εμπειρία, και εγώ 85 υπολόγισα από την ένταση της γραμμής. Απίστευτο 😂😂. Είπα τέλος, χτες το βράδυ έκλαιγα, έλεγα στον άντρα μου ότι τελείωσε και αυτή η εγκυμοσύνη. Σήμερα εννοείται με εκραξε χαχα Οπότε θα κάνω 1 τεστ έτσι για την τιμή των όπλων κάθε 2-3 μέρες. Σίγουρα όχι κάθε μέρα όμως (και έκανα και εγώ 2-3 τη μέρα, ψύχωση!!)   @ditaki κορίτσι μου γλυκό αν θελήσεις μπορείς να μου στείλεις μήνυμα. Είμαι σίγουρη ότι πέρασα και εγώ επιλοχειο. Τώρα ένα χρόνο μετά το αναγνωρίζω που επιτέλους αρχίζω να βγαίνω από αυτό το σκοτάδι. Με βοήθησε που άλλαξα σπίτι και περιοχή. Πλέον βγαίνω σχεδόν κάθε μέρα βόλτες με το κοριτσακι μου και κυρίως κάθε φορά που νιώθω να πέφτω και να πνιγομαι. Οπότε, σωστά ειπώθηκε παραπάνω να βγαίνεις. Μόνη σου, με φίλες, με άλλες μαμάδες, αλλά μην μένεις μέσα στους 4 τοίχους. Πάρε βοήθεια σε παρακαλώ, είναι πολύ δύσκολο αυτό που περνάς, το έζησα στο πετσί μου. Και ένιωθα και τύψεις που πάλεψα τόσο πολύ για αυτό το μωρό και αντί να το ζω στα άκρα και να πετάω στα σύννεφα, εγώ έκλαιγα συνέχεια. Ένιωθα απέραντη μοναξιά, χαμένη, δεν ήξερα ποια είμαι πλέον... Λάτρευα και λατρεύω το παιδάκι μου, αλλά δυστυχώς δεν ήταν αυτό αρκετό για να είμαι ευτυχισμένη, τουλάχιστον όχι όπως περίμενα να είμαι. Κανείς δεν μας προετοιμάζει για την περίοδο της λοχείας. Είναι μια περίοδος πάρα πολύ δύσκολη για τη νέα μαμά και για αυτό χρειαζόμαστε ένα υποστηρικτικό περιβάλλον γύρω μας. Θα στο ξαναγράψω και το εννοώ.. Μπορείς να μου στείλεις απλά για να τα πεις κάπου μια αν είσαι Αθήνα μετά χαράς να βγαίνουμε μαζί βόλτες ♥️ Δεν είσαι μόνη σου ♥️
    • Τώρα καλά είμαι! Είναι λίγο γκρινιάρης γιατί πεινάει διαρκώς...κ τον κρατάω στο στήθος μιάμιση με δύο ώρες, αλλά δεν έχω γάλα. Τον ακούω που καταπίνει, αλλά αν βγει θα ηρεμήσει για μισή ώρα το πολύ κ μετά ξανά κλάμα κ στήθος απευθείας. Κ με το θηλαστρο που προσπάθησα να βγάλω 10ml με το ζόρι κ από τα δύο. Τώρα θα έρθει τη Δευτέρα να τον δει κ θα συζητήσω μαζί του τι θα κανω με τον θηλασμό.  Εγώ ηρέμησα λίγο μέχρι χθες το πρωί. Ξεκίνησε πάλι να δαγκώνει ενώ είχε ηρεμήσει. Πιστεύω ότι φταίει κ η πεθερά μου σε αυτό. Ήρθε χθες για 3 ώρες για να αρχίσει να την μαθαίνει κ δεν τον άφησε στιγμή από την αγκαλιά της κι αυτός έκλαιγε γιατί πεινούσε κ της το έλεγα κ δεν μου τον έδινε. Μέχρι που αναγκάστηκα να κατεβάσω μπλούζα κ σουτιέν μπροστά της για να αναγκαστεί να μου τον δώσει. Εννοείται πως από τη νευρικότητα που είχε που τον πήγαινε βόλτες μέσα στο σπίτι κ καλά για να τον ηρεμήσει με δάγκωσε κ μου άνοιξε ξανά την πληγή. Την επόμενη φορά που θα έρθει δε θα είμαι ευγενική. 
    • Κι εμένα βάζει το χεράκι του στο στόμα και νόμιζα ότι πεινάει αλλά όταν τον βάζω στο στήθος τρώει τρεις γουλιές και σταματάει.. άρα το κάνει απλώς για να πιπιλάει .. τώρα για την πιπίλα..ένα απόγευμα είχα απελπιστεί, έκλαιγε ασταμάτητα χωρίς να καταλαβαίνω τι θέλει.. συνήθως βράδυ τον πιάνουν οι κολικοί πλέον..και του έβαλα μια πιπίλα.. την άρπαξε αμέσως και ηρέμησε.. μετά από λίγο βέβαια του την έβγαλα γτ δεν ήμουν σγρ ότι θέλω να του δώσω..  Εν τω μεταξύ από χθες έχω καφετί αίμα.. τώρα περίοδος είναι; Δεν ξέρω.. μάλλον..μου φαίνεται έχει περάσει αρκετός καιρός για να είναι από τα λοχια.. εν τω μεταξύ κάναμε και μια βλακεία μια μέρα με τον σύζυγο, οπότε αν είναι περίοδος θα πρέπει να προσέχω..  Από διάθεση πώς είστε; Εγώ ώρες ώρες είμαι λίγο πεσμένη.. σκέφτομαι αν τα κάνω όλα καλά για το μωρό μου.. είμαι και λίγο κουρασμένη σωματικά.. αλλά πιστεύω να συνηθίσει το σώμα μου στους νέους ρυθμούς.. **Δυστυχώς δε θυμάμαι ποια μάρκα ήταν η πιπίλα..γτ πέταξα το κουτάκι..νομίζω στο μαιευτήριο μου τη δώσανε..μια διάφανη με καρδούλες που φαίνεται πώς πιπιλάει είναι..
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...