Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μελλοντικές Μανούλες Εξωσωματικής 2024 <3


RAM21

Recommended Posts

στις On 30/8/2024 at 3:29 ΜΜ, ο/η msemms είπε:

Σ ευχαριστω κορίτσι μου 🥰🥰🥰 άντε και στα δικά μας 🤩🤞🏼🙏🏻 με το καλό τα μωράκια σου, να έχεις μια τελεια εγκυμοσύνη!! 

Κοριτσι μου καλημερα!!! Τι κανεις;;

Πες μας τα νεα σου!!!❤️🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κοριτσια μου στα δικα μου νεα, χθες ειχαμε γιατρο κ 28/8 ειχαμε την αυχενικη!!! Ολα φαινονται πολυ καλα κ τα κουκουνινια μας μεγαλωνουν!!! Οι πιθανοτητες ηταν αρκετα χαμηλες οποτε ειπαμε ν μην κανουμε νιπτ γτ με τα διδυμα μονο 3-4 συνδρομα μας καλυπτει.. το φουλ πακετο ειναι μονο γ την μονηρη κυηση...

Χθες μαθαμε κ φυλο!!!! 

Ειναι κορακλεεεεςςςςς!!!!!! 🤩🤩🤩🤩💖💖💖💖💞💞💞🌺🌺🌺🌺💘💘💘💘🪷🪷🪷🌸🌸🌸🌸🧿🧿🧿💞💞💞💞💞🌷🌷🌷🌷🌷🌻🌻🌻

Θα παθουμε ερωτα!!!!!! 🫠🫶

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 25 λεπτά, ο/η Antonia2 είπε:

Καλημερα κοριτσι μου!!!

Περασα κι εγω επιτροπη στο Μαρουσι. Αν μπορω ν βοηθησω καπου χαρα μου!

Τα φαρμακα ληγουν αρκετα αργα.. νομιζω πανω κι απ το χρονο... λιγοι μηνες δν κανουν τη διαφορα.. απλα εχε υποψιν οτι η εγκριση της επιτροπης ειναι για 2 διαφορετικες αυτοτελεις δοσεις ενεσων... δλδ για 2 διεγερσεις σε διαστημα 1 ετους κ εφοσον εχει περασει ενα 4μηνο απο την 1η διεγερση... ενημερωτικα στο λεω, ελπιζω να μη χρειαστει ουτε 1η ουτε 2η διεγερση!!🙏❤️🧿

Κοιτα η αποφαση κ τα χρηματα ειναι το θεμα στην ivf.. εμεις 3 χρονια προσπαθουσαμε κ στα 2 χρονια ειχα μια παλινδρομη. Ο αντρας μου ενω ειχε 100εκ σπερμ, κινητικοτητα στο οριο του που, ειχε dfi 29% κ γ ειμαστε σιγουροι εκανε επεμβαση κιρσοκηλης. Τλκ η εξωσ μας εδωσε τη λυση κ σμρ ειμαι 15+5 σε διδυμα!!!

Δν θ πω οτι το πηραμε ευκολα αποφαση κ πιο πολυ εγω γτ οι εξετασεις μας ηταν ολες τελειες κ ειχαμε κ 1 φυσικη συλληψη. Τωρα λεω γτ δν το εκανα νωριτερα... δν πειραζει, ολα θελουν τον χρονο τους κ τη σωστη στιγμη.. α!!!! Κ το σωστο γιατρο!!!! ΠΟΛΥ ΒΑΣΙΚΟ!!!

Ευχομαι ολα ν σας πανε τελεια κ συντομα να ζεις κι εσυ αυτο το μαγικο ταξιδι π ναι μεν εχει πολυ αγχος αλλα κ πολλη ευτυχια!!!! ❤️❤️❤️❤️🙏🤰🧿

Ευχαριστώ πάρα πολύ για την άμεση απάντηση! εννοείται ότι θα χρειαστώ βοήθεια σε όλο αυτό.. ολο και κάποια απορία θα μου γεννηθεί στη συνέχεια.

Νομίζω το όποιο κόλλημα σε όλο αυτό είναι κυριώς τα χρήματα. 

Εγώ ήθελα την εξωσωματική απο την αρχή γιατί εμείς έχουμε προβλημα στο σπέρμα μόνο, οπότε και δεν ήθελα να χάνω το χρόνο μου προσπαθώντας άσκοπα, μιας και δεν ξέρουμε ακόμη στο που οφείλετε αυτό.

Αλλά ο σύζυγος είναι παλιάς κοπής που λένε, αγχώδης μέχρι αηδίας.. και μόλις μας είπε ο γιατρός ότι φυσική σύληψη με την καμία, έχασε τη γη κάτω απ' τα πόδια του. Εγώ πάλι το πήρα τόσο χαλαρά που είπα δεν πειράζει πάμε σε εξωσωματική. Αυτός με τπτ.. 

Τεσπα το θέμα για μένα είναι ότι έχουν περάσει άσκοπα 2 χρόνια, που τα κλαίω η αλήθεια είναι.. αλλά δεν έχω σκοπό να αφήσω άλλα. Δεν περιμένω πια άλλο. Θέλει να ρθει το θαύμα καλώς να έρθει, αλλά ταυτόχρονα θα κάνω κι εγώ τα δικά μου. Όποιο με προλάβει.. ακρει να είναι τυχερό.

Εμείς δεν είχαμε καμία φυσική σύλληψη ποτέ. 

Ωραία! είναι θετικό το ότι θα φάρμακα έχουν χρονικό περιθώριο και είναι για δύο διεγέρσεις στο ενδεχώμενο αν δεν πετύχει η πρώτη. Μπορείς να μου πεις λίγο τη διαδικασία γαιτί είμαι άσχετη. Δηλαδή πότε ξεκινάς να τα παίρνεις, κάθε πότε σε παρακολουθεί ο γιατρός στον υπέρηχο και πότε πρέπει να πας για ωοληψία και εμβρυομεταφορά;

Κοράκλες διαβάζω και λιώνω.. το όνειρο ζωής μου.. δίδυμες κοράκλες.. βγάζω καρδούλες.. εύχομαι όλα κατ' ευχήν μέχρι το τέλος!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κι από μένα κορίτσια! Ετοιμάζομαι για επόμενη εξωσωματική, δεν είναι η πρώτη μου αλλά ελπίζω η τελευταία... Η προηγούμενη εμβρυομεταφορά ΄πέτυχε αλλά το έχασα 6 εβδομάδων... Οπότε θα κάνω άλλη μια προσπάθεια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Antonia2 είπε:

Καλημερα κοριτσι μου!!!

Περασα κι εγω επιτροπη στο Μαρουσι. Αν μπορω ν βοηθησω καπου χαρα μου!

Τα φαρμακα ληγουν αρκετα αργα.. νομιζω πανω κι απ το χρονο... λιγοι μηνες δν κανουν τη διαφορα.. απλα εχε υποψιν οτι η εγκριση της επιτροπης ειναι για 2 διαφορετικες αυτοτελεις δοσεις ενεσων... δλδ για 2 διεγερσεις σε διαστημα 1 ετους κ εφοσον εχει περασει ενα 4μηνο απο την 1η διεγερση... ενημερωτικα στο λεω, ελπιζω να μη χρειαστει ουτε 1η ουτε 2η διεγερση!!🙏❤️🧿

Κοιτα η αποφαση κ τα χρηματα ειναι το θεμα στην ivf.. εμεις 3 χρονια προσπαθουσαμε κ στα 2 χρονια ειχα μια παλινδρομη. Ο αντρας μου ενω ειχε 100εκ σπερμ, κινητικοτητα στο οριο του που, ειχε dfi 29% κ γ ειμαστε σιγουροι εκανε επεμβαση κιρσοκηλης. Τλκ η εξωσ μας εδωσε τη λυση κ σμρ ειμαι 15+5 σε διδυμα!!!

Δν θ πω οτι το πηραμε ευκολα αποφαση κ πιο πολυ εγω γτ οι εξετασεις μας ηταν ολες τελειες κ ειχαμε κ 1 φυσικη συλληψη. Τωρα λεω γτ δν το εκανα νωριτερα... δν πειραζει, ολα θελουν τον χρονο τους κ τη σωστη στιγμη.. α!!!! Κ το σωστο γιατρο!!!! ΠΟΛΥ ΒΑΣΙΚΟ!!!

Ευχομαι ολα ν σας πανε τελεια κ συντομα να ζεις κι εσυ αυτο το μαγικο ταξιδι π ναι μεν εχει πολυ αγχος αλλα κ πολλη ευτυχια!!!! ❤️❤️❤️❤️🙏🤰🧿

Καλημέρα σε όλες η δεύτερη προσπάθεια είναι 4 μήνες μετά την ωοληψια είχα ρωτήσει στην επιτροπή πέρυσι που έκανα την πρώτη προσπάθεια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Antonia2 είπε:

@elissavet90 μου εσυ τι κανεις;;; γραψε μας τα νεα σας!!!🥰🤰❤️

Καλημέρα Αντωνία μου!!! Τι ωραία νέα!! 2 κοριτσάκια όνειρο!! Κι εγώ ή ένα κι ένα ή δυο κοριτσάκια θα ήθελα ιδανικά!!

Κι εμάς μας είπε στο προηγούμενο ραντεβού ο γιατρός ότι ίσως να μη χρειαστεί να κάνουμε νιπτ και θα το δούμε τότε με την αυχενική. Πήγα πρώτη φορά την προηγ εβδομάδα στο γιατρό μου γιατί στον πρώτο υπέρηχο πήγα ιασω, έλειπε ο δικός μου. Τα είδε όλα πολύ καλά και τα μωράκια, και οι καρδούλες δυνατές και οι δύο. Μας έδωσε πολλές οδηγίες για την εγκυμοσύνη και τι να προσέχουμε γενικά και ειδικά. Το επόμενο ραντεβού είναι την Τετάρτη! 

Πώς είσαι από συμτώματα? Εγώ έχω παντρευτεί τις ανακατωσούρες. Όλη μέρα κάθε μέρα άλλες φορές καλύτερα κι άλλες χειρότερα. Μου είπε να ξεκινήσω κάθε πρωί με losec για να ανακουφιστώ. Κατά τ άλλα πόνος στη μέση και στο ισχύο, αυτά!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η mp_christina είπε:

Ευχαριστώ πάρα πολύ για την άμεση απάντηση! εννοείται ότι θα χρειαστώ βοήθεια σε όλο αυτό.. ολο και κάποια απορία θα μου γεννηθεί στη συνέχεια.

Νομίζω το όποιο κόλλημα σε όλο αυτό είναι κυριώς τα χρήματα. 

Εγώ ήθελα την εξωσωματική απο την αρχή γιατί εμείς έχουμε προβλημα στο σπέρμα μόνο, οπότε και δεν ήθελα να χάνω το χρόνο μου προσπαθώντας άσκοπα, μιας και δεν ξέρουμε ακόμη στο που οφείλετε αυτό.

Αλλά ο σύζυγος είναι παλιάς κοπής που λένε, αγχώδης μέχρι αηδίας.. και μόλις μας είπε ο γιατρός ότι φυσική σύληψη με την καμία, έχασε τη γη κάτω απ' τα πόδια του. Εγώ πάλι το πήρα τόσο χαλαρά που είπα δεν πειράζει πάμε σε εξωσωματική. Αυτός με τπτ.. 

Τεσπα το θέμα για μένα είναι ότι έχουν περάσει άσκοπα 2 χρόνια, που τα κλαίω η αλήθεια είναι.. αλλά δεν έχω σκοπό να αφήσω άλλα. Δεν περιμένω πια άλλο. Θέλει να ρθει το θαύμα καλώς να έρθει, αλλά ταυτόχρονα θα κάνω κι εγώ τα δικά μου. Όποιο με προλάβει.. ακρει να είναι τυχερό.

Εμείς δεν είχαμε καμία φυσική σύλληψη ποτέ. 

Ωραία! είναι θετικό το ότι θα φάρμακα έχουν χρονικό περιθώριο και είναι για δύο διεγέρσεις στο ενδεχώμενο αν δεν πετύχει η πρώτη. Μπορείς να μου πεις λίγο τη διαδικασία γαιτί είμαι άσχετη. Δηλαδή πότε ξεκινάς να τα παίρνεις, κάθε πότε σε παρακολουθεί ο γιατρός στον υπέρηχο και πότε πρέπει να πας για ωοληψία και εμβρυομεταφορά;

Κοράκλες διαβάζω και λιώνω.. το όνειρο ζωής μου.. δίδυμες κοράκλες.. βγάζω καρδούλες.. εύχομαι όλα κατ' ευχήν μέχρι το τέλος!!!!

Καλή αρχή κορίτσι μου!!! Καλή υπομονή και καλή ψυχολογία να έχεις και θα τα καταφέρεις κι εσύ κι εύχομαι όσο πιο σύντομα γίνεται.. Είναι ένας δρόμος που θέλει κότσια, υπομονή και επιμονή ! Όποιος το θέλει πολύ κι επιμένει τα καταφέρνει!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Antonia2 είπε:

Κοριτσι μου καλημερα!!! Τι κανεις;;

Πες μας τα νεα σου!!!❤️🥰

Γεια σου Αντωνία! Έκανα χθες έμβρυο μεταφορά, 2 βλαστοκυστες σχεδόν άριστες μου είπαν! Η ψυχολογία μου είναι πολύ καλή, δεν έχω τόσο άγχος όσο τις προηγούμενες 2 φορές, ίσως επειδή πλέον έμαθα τη διαδικασία! Είμαι σπίτι χαλαρά, αλλά όχι και τελείως ξάπλα. Μου έχει γράψει διαφορά χάπια προγεστερόνη κλπ, επίσης μου έκανε 1 ovitrelle μετά την ετ, και έχω να κάνω άλλη μια την Κυριακή κ άλλη μια Τετάρτη νομίζω. Αυτό με την ovitrelle αποτι έχω καταλάβει δεν το κάνουν πολλοί γιατροί αλλά ο δικός μου λέει ότι βοηθάει. Τώρα χοριακη μου είπε σε 14 μέρες, όχι πιο πριν μη τυχόν βγει ψευδώς θετικό λόγω των ενέσεων. Όποτε περιμένουμε…!!! 

Ήθελα επίσης να σου πω ότι τα νέα σου για τα κοριτσάκια είναι φανταστικα!!! Τι πιο ωραίο από 2 κοριτσάκια…ειλικρινά!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 14/8/2024 at 12:34 ΠΜ, ο/η Antonia2 είπε:

Καλησπερα κοριτσι μου!! ❤️

Λογικες οι σνησυχιες σου..

κι εμεις μετα απο 3 χρονια προσπαθειων με 1 φυσικη συλληψη στα 2 χρονια (π ηταν με κενο σακο κ προχωρησαμε σε αποξεση) προχωρησαμε σε εξωσωματικη.. κ μετανιωσαμε π τραβουσαμε ολο αυτο το αγχος καθε μηνα κ την απογοητευση/στεναχωρια.. 

Εξετασεις πολλες, πολλα χρηματα κ κυριως ενα μονιμο αγχος..

Αν δν ειχε ερθει εκεινη η φυσικη συλληψη, σιγουρα θ ειχαμε προχωρησει νωριτερα σε ivf.. τεσπα, ολα θελουν το καταλληλο timing..

-Εμεις το φεβρουαριο περασαμε επιτροπη Εοπυυ (γ τις ενεσεις διεγερσης),

-τον απριλιο κανανε διεγερση κ ωοληψια (οπου η καθημερινοτητα μου ηταν μια χαρα κ δν ημουν ξαπλα ουτε πριν ουτε μετα - μονο το γυμναστηριο εκοψα για 10 μερες κ προσεχαμε πολυ μ τον αντρα μου ν μην αρρωστησουμε κ παει στραφι τοση προσπαθεια)

-τον ιουνιο καναμε την ετ (εκει πηρα την 7ημερη αδεια ειδικου σκοπου η οποια αφορα κ τον ιδιωτικο τομεα κ ξεκουραστηκα φοβερα!! Διαβασα τα βιβλια μου, ειδα ταινιουλες, ηρεμησα σωματικα κ ψυχολογικα χωρις την πιεση της δουλειας)

Ημασταν απ τα τυχερα ζευγαρια π μ την 1η ετ πιασαμε.. βεβαια μεχρι το τελος δν θα ηρεμησουμε... μεχρι ν παρουμε τα κουκουνια μας γερα στην αγκαλια μας!!🥹

Μετα απ ολα αυτα, εχω ν σου πω οτι η ivf φανταζε πιο περιπλοκη στο μυαλο μου απ οτι ηταν.. κ πραγματικα μετανιωσαμε π δν το παιρναμε αποφαση νωριτερα..

(Σε περιπτωση που οντως προχωρησετε σε ivf) Ενα μονο ηθελα ν σου τονισω, ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΕΝΑ ΚΑΛΟ ΓΙΑΤΡΟ. Που θα σε προσεξει κ θα σε αντιμετωπισει με ανθρωπια κ οχι σαν πορτοφολι.

Οχι αναγκαστικα γνωστο (γτ συνηθως οι πολυ γνωστοι δν αφιερωνουν χρονο γ εμας..) 

Αυτα θα τα δεις εν καιρω κ οπου μπορω να βοηθησω εννοειται ν μου στειλεις!!

Ευχομαι κοριτσι μου πολυ πολυ πολυ συντομα να εχεις θετικο τεστ κ του χρονου ν εισαι μ ενα γερο μωρακι στην αγκαλια σου!!!🙏🙏❤️🧿🧿🧿🤱

Καλησπέρα 

αν επιτρέπεται ποιος είναι ο γιατρός σου? ε΄γώ πάω σε γνωστό όνομα και είναι όπως τα λες... δεν αφιερώνει χρόνο...και είμαι σε σκέψεις να φύγω....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 λεπτά, ο/η msemms είπε:

Γεια σου Αντωνία! Έκανα χθες έμβρυο μεταφορά, 2 βλαστοκυστες σχεδόν άριστες μου είπαν! Η ψυχολογία μου είναι πολύ καλή, δεν έχω τόσο άγχος όσο τις προηγούμενες 2 φορές, ίσως επειδή πλέον έμαθα τη διαδικασία! Είμαι σπίτι χαλαρά, αλλά όχι και τελείως ξάπλα. Μου έχει γράψει διαφορά χάπια προγεστερόνη κλπ, επίσης μου έκανε 1 ovitrelle μετά την ετ, και έχω να κάνω άλλη μια την Κυριακή κ άλλη μια Τετάρτη νομίζω. Αυτό με την ovitrelle αποτι έχω καταλάβει δεν το κάνουν πολλοί γιατροί αλλά ο δικός μου λέει ότι βοηθάει. Τώρα χοριακη μου είπε σε 14 μέρες, όχι πιο πριν μη τυχόν βγει ψευδώς θετικό λόγω των ενέσεων. Όποτε περιμένουμε…!!! 

Ήθελα επίσης να σου πω ότι τα νέα σου για τα κοριτσάκια είναι φανταστικα!!! Τι πιο ωραίο από 2 κοριτσάκια…ειλικρινά!! 

Ωωωω καλή επιτυχία!!! Εύχομαι πραγματικά μια θετική χοριακή! Κάνε την αρχή της σεζόν! Αυτό με την ovitrelle δν ήξερα ότι γίνεται.. Ξέρεις πού βοηθάει??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 56 λεπτά, ο/η elissavet90 είπε:

Ωωωω καλή επιτυχία!!! Εύχομαι πραγματικά μια θετική χοριακή! Κάνε την αρχή της σεζόν! Αυτό με την ovitrelle δν ήξερα ότι γίνεται.. Ξέρεις πού βοηθάει??

Σ ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου!!! Στην εμφύτευση βοηθάει, τώρα περισσότερα δεν ξέρω να σου πω! Αυτή τη φορά μου έβαλε κ λίγο κορτιζόνη να παίρνω, που είπε επίσης ότι βοηθάει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου, τι ωραία τα νέα σας! 

@Antonia2 μου τρελαίνομαι με τα κοριτσάκια σας!😍 Όχι απλά έρωτας! Θα τρελαθείτε. Δεν το λέω επειδή έχω κόρη και δεν έχω ιδέα από αγοράκια (χιχι!) αλλά αν είχα άλλη μία κόρη όπως την μπουμπού μου, θα έλιωναααα!❤️💗💗🌺🌺

@elissavet90 μου εμείς τα λέμε. Περιμένουμε και τα δικά σου διδυμάκια να αποκαλυφθούν με το καλό!🤗

@msemms καλή επιτυχία κορίτσι μου! Όλες έχουμε περάσει ξανά και ξανά αυτή την αναμονή και σε καταλαβαίνουμε. Καλά αποτελέσματα να έχετε με μια μεγάλη και δυνατή χοριακή!🙏❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η mp_christina είπε:

Ευχαριστώ πάρα πολύ για την άμεση απάντηση! εννοείται ότι θα χρειαστώ βοήθεια σε όλο αυτό.. ολο και κάποια απορία θα μου γεννηθεί στη συνέχεια.

Νομίζω το όποιο κόλλημα σε όλο αυτό είναι κυριώς τα χρήματα. 

Εγώ ήθελα την εξωσωματική απο την αρχή γιατί εμείς έχουμε προβλημα στο σπέρμα μόνο, οπότε και δεν ήθελα να χάνω το χρόνο μου προσπαθώντας άσκοπα, μιας και δεν ξέρουμε ακόμη στο που οφείλετε αυτό.

Αλλά ο σύζυγος είναι παλιάς κοπής που λένε, αγχώδης μέχρι αηδίας.. και μόλις μας είπε ο γιατρός ότι φυσική σύληψη με την καμία, έχασε τη γη κάτω απ' τα πόδια του. Εγώ πάλι το πήρα τόσο χαλαρά που είπα δεν πειράζει πάμε σε εξωσωματική. Αυτός με τπτ.. 

Τεσπα το θέμα για μένα είναι ότι έχουν περάσει άσκοπα 2 χρόνια, που τα κλαίω η αλήθεια είναι.. αλλά δεν έχω σκοπό να αφήσω άλλα. Δεν περιμένω πια άλλο. Θέλει να ρθει το θαύμα καλώς να έρθει, αλλά ταυτόχρονα θα κάνω κι εγώ τα δικά μου. Όποιο με προλάβει.. ακρει να είναι τυχερό.

Εμείς δεν είχαμε καμία φυσική σύλληψη ποτέ. 

Ωραία! είναι θετικό το ότι θα φάρμακα έχουν χρονικό περιθώριο και είναι για δύο διεγέρσεις στο ενδεχώμενο αν δεν πετύχει η πρώτη. Μπορείς να μου πεις λίγο τη διαδικασία γαιτί είμαι άσχετη. Δηλαδή πότε ξεκινάς να τα παίρνεις, κάθε πότε σε παρακολουθεί ο γιατρός στον υπέρηχο και πότε πρέπει να πας για ωοληψία και εμβρυομεταφορά;

Κοράκλες διαβάζω και λιώνω.. το όνειρο ζωής μου.. δίδυμες κοράκλες.. βγάζω καρδούλες.. εύχομαι όλα κατ' ευχήν μέχρι το τέλος!!!!

Πολύ καλά το σκέφτεσαι κορίτσι μου. Μου θυμίζεις τον εαυτό μου, που κι εγώ το αποφάσισα μόνη μου να πάω σε εξωσωματική, ενώ δεν είχαμε εντοπισμένο πρόβλημα. Αλλά στα 37 μου ένιωθα ότι δεν μπορώ να το τραβάω αιωνίως.

Όλα καλά θα πάνε. Η τύχη βοηθάει τις τολμηρές και όσες επιμένουν και προσπαθούν. Μην φοβάσαι τίποτα! Δεν είναι τόσο περίπλοκη διαδικασία η εξωσωματική, αλλά θέλει υπομονή και ψυχραιμία. Ό,τι βοήθεια χρειάζεσαι για την Επιτροπή, μπορώ κι εγώ, ευχαρίστως. Κι εγώ πέρασα τον περασμένο Απρίλη από Επιτροπή Μαρούσι. Με την βοήθεια της Antonia2 και άλλων κοριτσιών τα πήγα περίφημα!!😜

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η RAM21 είπε:

Πολύ καλά το σκέφτεσαι κορίτσι μου. Μου θυμίζεις τον εαυτό μου, που κι εγώ το αποφάσισα μόνη μου να πάω σε εξωσωματική, ενώ δεν είχαμε εντοπισμένο πρόβλημα. Αλλά στα 37 μου ένιωθα ότι δεν μπορώ να το τραβάω αιωνίως.

Όλα καλά θα πάνε. Η τύχη βοηθάει τις τολμηρές και όσες επιμένουν και προσπαθούν. Μην φοβάσαι τίποτα! Δεν είναι τόσο περίπλοκη διαδικασία η εξωσωματική, αλλά θέλει υπομονή και ψυχραιμία. Ό,τι βοήθεια χρειάζεσαι για την Επιτροπή, μπορώ κι εγώ, ευχαρίστως. Κι εγώ πέρασα τον περασμένο Απρίλη από Επιτροπή Μαρούσι. Με την βοήθεια της Antonia2 και άλλων κοριτσιών τα πήγα περίφημα!!😜

Εεε να αυτό είναι.. ότι εγώ είμαι απόλυτα υγιής, τουλάχιστον με τις μέχρι τώρα εξετάσεις μου και τα λεγόμενα των γιατρών, ο σύζυγος έχει πρόβλημα στο σπέρμα καθαρά σε ποσότητα και κίνηση, οπότε στα 36 μου πλέον δεν θέλω να του δώσω άλλο περιθώριο προσπάθειας. Η υπομονή μου και τα νεύρα μου είναι πλέον στα όρια τους. Και τα χρόνια φεύγουν σαν νερό, τώρα πρέπει να κινηθώ πριν είναι πλέον πολύ αργά και το μετανιώνω αργότερα, μετά πάει πέταξε το πουλάκι. Τη ζωή πρέπει να την αρπάζουμε απο τα μαλλιά ότι δυσκολία και να μας φέρει, αυτό ξέρω εγώ. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 ώρες, ο/η kons είπε:

Καλησπέρα 

αν επιτρέπεται ποιος είναι ο γιατρός σου? ε΄γώ πάω σε γνωστό όνομα και είναι όπως τα λες... δεν αφιερώνει χρόνο...και είμαι σε σκέψεις να φύγω....

Εγώ σε αυτή την προσπάθεια διαπίστωση οτι ο προηγούμενος γιατρός δεν έδωσε την δέουσα σημασία, παρόλο που δεν ήταν και όνομα, η δε πιο προηγούμενη σε δημόσιο νοσοκομείο τραυματική εμπειρία... Ένιωσα πραγματικά ένας αριθμός, ένα κομμάτι κρέας... Σε αυτόν που είμαι τώρα νιώθω ασφάλεια και είναι πολύ βασικό.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 ώρες, ο/η mp_christina είπε:

Ευχαριστώ πάρα πολύ για την άμεση απάντηση! εννοείται ότι θα χρειαστώ βοήθεια σε όλο αυτό.. ολο και κάποια απορία θα μου γεννηθεί στη συνέχεια.

Νομίζω το όποιο κόλλημα σε όλο αυτό είναι κυριώς τα χρήματα. 

Εγώ ήθελα την εξωσωματική απο την αρχή γιατί εμείς έχουμε προβλημα στο σπέρμα μόνο, οπότε και δεν ήθελα να χάνω το χρόνο μου προσπαθώντας άσκοπα, μιας και δεν ξέρουμε ακόμη στο που οφείλετε αυτό.

Αλλά ο σύζυγος είναι παλιάς κοπής που λένε, αγχώδης μέχρι αηδίας.. και μόλις μας είπε ο γιατρός ότι φυσική σύληψη με την καμία, έχασε τη γη κάτω απ' τα πόδια του. Εγώ πάλι το πήρα τόσο χαλαρά που είπα δεν πειράζει πάμε σε εξωσωματική. Αυτός με τπτ.. 

Τεσπα το θέμα για μένα είναι ότι έχουν περάσει άσκοπα 2 χρόνια, που τα κλαίω η αλήθεια είναι.. αλλά δεν έχω σκοπό να αφήσω άλλα. Δεν περιμένω πια άλλο. Θέλει να ρθει το θαύμα καλώς να έρθει, αλλά ταυτόχρονα θα κάνω κι εγώ τα δικά μου. Όποιο με προλάβει.. ακρει να είναι τυχερό.

Εμείς δεν είχαμε καμία φυσική σύλληψη ποτέ. 

Ωραία! είναι θετικό το ότι θα φάρμακα έχουν χρονικό περιθώριο και είναι για δύο διεγέρσεις στο ενδεχώμενο αν δεν πετύχει η πρώτη. Μπορείς να μου πεις λίγο τη διαδικασία γαιτί είμαι άσχετη. Δηλαδή πότε ξεκινάς να τα παίρνεις, κάθε πότε σε παρακολουθεί ο γιατρός στον υπέρηχο και πότε πρέπει να πας για ωοληψία και εμβρυομεταφορά;

Κοράκλες διαβάζω και λιώνω.. το όνειρο ζωής μου.. δίδυμες κοράκλες.. βγάζω καρδούλες.. εύχομαι όλα κατ' ευχήν μέχρι το τέλος!!!!

Καλημερα Χριστινα μου!!!😍

Καθε γιατρος εχει τη δικη του τακτικη!! Θα σου οεριγραψω τη δικη μου εμπειρια..

Εγω περασα 20/2 επιτροπη κ μου εγραψε ο γιατρος τις ενεσεις ν τις παρω απ το φαρμακειο Εοπυυ.  Πηγαμε το Μαρτιο (2η μερα κυκλου) γ υπερηχο κ αιματολογικες εξετασεις κ ενω οι αιματος ηταν κομπλε ειχα μονο 7 ωοθυλακια, πραγμα π μας κρατησε λιγο γτ δν ειχαμε εντοπισει πριν κατω απο 14(στο συνολο φσκ). Μας εδωσε ο γιατρος χρονο μεχρι το απογευμα κ αποφασισαμε με πονο ψυχης να αφησουμε ενα μηνα γ τη διεγερση. Πικρα, απογοητευση, κλαμα γτ φτανεις στο παρα τσακ κ παλι μενεις στασιμος. Λεε μου κανει καποιος πλακα;;;

Πηγα στον κυκλο του Απριλιου κ 💫💫 19 ωοθυλακια κ οι αιματος ακομη καλυτερες! Οποτε ξεκινησα ενεσεις κ οτι οδηγια μου εδωσε ο γιατρος (πολυ αναλυτικα μου τα εδωσε ολα). Το πρωτοκολλο διεγερσης δλδ. Απο πρωτοκολλα δν ξερω.... 1 εκανα κ επιασε.

Με παρακολουθουσε ανα 2 μερες περιπου υπερηψογραφικα κ με αιματος κ καθε φορα μου εξηγουσε τι κ πως. Φτασαμε ν παρει 12 ωαρια ωριμα, ολα γονιμοποιηθηκαν κ εφτασαν 5 βλαστοκυστες. 

Επειτα αφησαμε ν περασει ο κυκλος της διεγερσης κ 1 μηνας ακομα κ Ιουνιο με προετοιμασε για ετ. Αυτο το εκανε λογω της ανεξηγητης υπογονιμοτητας ειπε, δλδ επειδη ο οργανισμος μου ηταν ηδη σε εξαρση κ οι αμυνες αυξημενες, ηθελε να ηρεμησει το μεσα μου κ ν εχουμε τις καλυτερες προυποθεσεις για ετ! 13/6 μπηκαν οι λουλουδενιες μας στην κοιλιτσα μου κι απο τοτε ειμαι ο πιο ευτυχισμενος (κ αγχωμενος 😅) ανθρωπος!!! 🥰

Ημουν τυχερη (γτ θελει κ τυχη!) κ πετυχαμε μ την 1η προσπαθεια. Απλα ενιωσα μεγαλη ασφαλεια μ το γιατρο αυτο κ μας βγηκε σε καλο.

Πραγματικα ευχομαι ν σας πανε ολα καλα κ ν μη χρειαστειτε τπτ εξτρα. Αλλα αμα δεις οτι δν αντεχεις, υπαρχουν λυσεις κ εναλλακτικες. 

Ο,τι θες ν μου πεις!!!❤️❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 ώρες, ο/η Souzan είπε:

Καλημέρα κι από μένα κορίτσια! Ετοιμάζομαι για επόμενη εξωσωματική, δεν είναι η πρώτη μου αλλά ελπίζω η τελευταία... Η προηγούμενη εμβρυομεταφορά ΄πέτυχε αλλά το έχασα 6 εβδομάδων... Οπότε θα κάνω άλλη μια προσπάθεια.

καλημερα κοριτσι μου!!!

ευχομαι αυτη τη φορα να πανε ολα καλα μεχρι το τελος και να παρετε γερ@ μωρακι@ στην αγκαλια σας!!!! 🙏🥰🧿🤰

ειναι παρα πολυ θετικο που επιασε η ετ και τυχαιο γεγονος που παλινδρομησε το μωρακι... κι εμας στη φυσικη συλληψη η χοριακη υπερδιπλασιαζοταν και δυστυχως ο σακος ηταν κενος.. αφησαμε 1 εβδομαδα μηπως ειχε αργησει η συλληψη και η εμφυτευση αλλα τπτ. μονο ο σακος μγαλωνε και προχωρησαμε σε αποξεση.. και δες τωρα!!! ερχονται οι χαρες και σκεπαζουν τις κακιες στιγμες.

προσπαθησε να εισαι αισιοδοξη και ολα θα πανε καλα!!!! ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 ώρες, ο/η Lacostaki είπε:

Καλημέρα σε όλες η δεύτερη προσπάθεια είναι 4 μήνες μετά την ωοληψια είχα ρωτήσει στην επιτροπή πέρυσι που έκανα την πρώτη προσπάθεια

καλημερα κοριτσι μου!!!

δεν θυμαμαι ακριβως να σου πω την αληθεια...

απλα το μαρτιο που ειχα 7 ωοθυλακια προβληματιστηκαμε και ρωτησα το γιατρο, αν δεν παει καλα και δεν εχουμε βλαστοκυστες, ποσο καιρο πρεπει να περιμενουμε για να ξανακανω διεγερση..

και θυμαμαι να μου λεει οτι ιατρικα αφηνουμε 3 μηνες μεταξυ 2 διεγερσεων αλλα αν θελω να παρω τις ενεσεις απο τον εοπυυ θα περιμενουμε 4 μηνες...

δεν αμφιβαλλω ομως οτι μπορει ναεχεις και δικιο...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Antonia2 είπε:

καλημερα κοριτσι μου!!!

ευχομαι αυτη τη φορα να πανε ολα καλα μεχρι το τελος και να παρετε γερ@ μωρακι@ στην αγκαλια σας!!!! 🙏🥰🧿🤰

ειναι παρα πολυ θετικο που επιασε η ετ και τυχαιο γεγονος που παλινδρομησε το μωρακι... κι εμας στη φυσικη συλληψη η χοριακη υπερδιπλασιαζοταν και δυστυχως ο σακος ηταν κενος.. αφησαμε 1 εβδομαδα μηπως ειχε αργησει η συλληψη και η εμφυτευση αλλα τπτ. μονο ο σακος μγαλωνε και προχωρησαμε σε αποξεση.. και δες τωρα!!! ερχονται οι χαρες και σκεπαζουν τις κακιες στιγμες.

προσπαθησε να εισαι αισιοδοξη και ολα θα πανε καλα!!!! ❤️

Ευχαριστώ πολ΄ύ κορίτσι μου! Κι εσένα σου εύχομαι καλή και τελειόμηνη εγκυμοσύνη!🥰 🧿 Η αλήθεια είναι οτι και ο γιατρός μου είπε οτι κρατάμε το θετικό, οτι έμεινα έγκυος οπότε προχωράμε παρακάτω με αισιοδοξία! Ετοιμάζομαι και πάλι και ξανά προς τη δόξα τραβά!😁

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 ώρες, ο/η elissavet90 είπε:

Καλημέρα Αντωνία μου!!! Τι ωραία νέα!! 2 κοριτσάκια όνειρο!! Κι εγώ ή ένα κι ένα ή δυο κοριτσάκια θα ήθελα ιδανικά!!

Κι εμάς μας είπε στο προηγούμενο ραντεβού ο γιατρός ότι ίσως να μη χρειαστεί να κάνουμε νιπτ και θα το δούμε τότε με την αυχενική. Πήγα πρώτη φορά την προηγ εβδομάδα στο γιατρό μου γιατί στον πρώτο υπέρηχο πήγα ιασω, έλειπε ο δικός μου. Τα είδε όλα πολύ καλά και τα μωράκια, και οι καρδούλες δυνατές και οι δύο. Μας έδωσε πολλές οδηγίες για την εγκυμοσύνη και τι να προσέχουμε γενικά και ειδικά. Το επόμενο ραντεβού είναι την Τετάρτη! 

Πώς είσαι από συμτώματα? Εγώ έχω παντρευτεί τις ανακατωσούρες. Όλη μέρα κάθε μέρα άλλες φορές καλύτερα κι άλλες χειρότερα. Μου είπε να ξεκινήσω κάθε πρωί με losec για να ανακουφιστώ. Κατά τ άλλα πόνος στη μέση και στο ισχύο, αυτά!!!

Καλημερα Ελισσαβετ μου!!! 😍

αχ τι ωραια νεααααα!!!!! ποσο χαιρομαι!!!! ετσι ομορφα να συνεχισουν ολα μεχρι το τελος!!!

αυχενικη ποτε εχετε με το καλο;; την εχετε δρομολογησει;; γτ εγω την εκλεισα μετα τον 1ο υπερηχο (ο γιατρος μου ειπε να βιαστω λογω καλοκαιριου) και οντως βρηκα ημερομηνια 13+4..😜 το λες και οριακο!! 😅

απο ενοχλητικα συμπτωματα κυρια!!!! οι μικρες μας δεν ενοχλουν καθολου τη μαμα!!! ειναι να σαν μην ειμαι εγκυος.. ωστοσο, εχω που κ που κτ θεματακια εντερικα, ή κουραση.. αλλα ναυτιες, εμετους, ζαλαδες κλπ τπτ.. ειμαι ντουρασελ και ολοι με πρηζουν προσεχε και προσεχε!!

τωρα εκανα και αιματολογικες και ξεκιναω σιδηρο γτ επεσε λιγο ο αιματοκριτης και τα αιμοπεταλια..

εσενα σε βοηθησε το χαπι;; ποτε το ξεκινησες;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 ώρες, ο/η msemms είπε:

Γεια σου Αντωνία! Έκανα χθες έμβρυο μεταφορά, 2 βλαστοκυστες σχεδόν άριστες μου είπαν! Η ψυχολογία μου είναι πολύ καλή, δεν έχω τόσο άγχος όσο τις προηγούμενες 2 φορές, ίσως επειδή πλέον έμαθα τη διαδικασία! Είμαι σπίτι χαλαρά, αλλά όχι και τελείως ξάπλα. Μου έχει γράψει διαφορά χάπια προγεστερόνη κλπ, επίσης μου έκανε 1 ovitrelle μετά την ετ, και έχω να κάνω άλλη μια την Κυριακή κ άλλη μια Τετάρτη νομίζω. Αυτό με την ovitrelle αποτι έχω καταλάβει δεν το κάνουν πολλοί γιατροί αλλά ο δικός μου λέει ότι βοηθάει. Τώρα χοριακη μου είπε σε 14 μέρες, όχι πιο πριν μη τυχόν βγει ψευδώς θετικό λόγω των ενέσεων. Όποτε περιμένουμε…!!! 

Ήθελα επίσης να σου πω ότι τα νέα σου για τα κοριτσάκια είναι φανταστικα!!! Τι πιο ωραίο από 2 κοριτσάκια…ειλικρινά!! 

Κοριτσι μου με το καλο μια τεραστια χοριακη και 2 γερα μωρα!!!!! 🙏🙏🙏🧿🧿🧿❤️🤰

μπραβο θελει καλη ψυχολογια και θετικες σκεψεις!!!! και να ξερεις εγω δεν ειχα τπτ απο συμπτωματα μεχρι την χοριακη.. το παραμικρο... και ημουν σιγουρη οτι απετυχε η ετ αλλα να που οι μικρες με διεψευσαν.... 😊

εγω ειχα κανει μιση οβιτρελ 2 μερες πριν την ετ αλλα μετα δεν ξαναζητησε ο γιατρος. ο καθενας εχει την τακτικη του και αλλη προσεγγιση...

θα αγωνιουμε μαζι σου ολες αυτες τις μερες. να εισαι ηρεμη και χαλαρη! να μην σκυβεις και να μη σηκωνεις καθολου βαρη!

ευχομαι συντομα να μας πεις τα ευχαριστα και για τα δικα σας μωρακια!!! 🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Antonia2 καλημέρα κορίτσι μου! ευχαριστώ που μοιράζεσαι την ιστορία σου μαζί μας.

Θέλω να ρωτήσω αν μπορείς φυσικά να μου πεις πιο γιατρό είχες εσύ; Αθήνα ή Θεσσαλονίκη;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 ώρες, ο/η kons είπε:

Καλησπέρα 

αν επιτρέπεται ποιος είναι ο γιατρός σου? ε΄γώ πάω σε γνωστό όνομα και είναι όπως τα λες... δεν αφιερώνει χρόνο...και είμαι σε σκέψεις να φύγω....

καλημερα κοριτσι μου! 😃

σου εστειλα προσωπικο μηνυμα γτ δεν ξερω αν επιτρεπεται να γραφουμε εδω για γιατρους.. 

ο,τι θες στειλε μου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Εεε εντάξει είσαι μικρούλα γι' αυτό! & εμείς οι γριές η 35αρες με ΑΜΗ 2,99 κουτσά στραβά καλά μας λες..!!! 😅
    • Περαστικα κοπελα μου, εισαι πραγματικα πολυ γενναια! Καλη αναρρωση και ολα θα πανε καλα! Σιγα σιγα θα γινουν ολα. Κραταω οτι ακουσες το ενστικτο σου, το γιατρο σου και τη μητερα σου που ειχε σχετικη εμπειρια δυστυχως η καημενη.. Το οτι η μητερα σου καταφετε να αποκτησει εσενα να σου δινει δυναμη! Και εσυ θα τα καταφερεις!
    • @kokkinoskoufitsaΠραγματικά σε θαυμαζω για την δύναμη που εδειξες σε αυτή τη δύσκολη στιγμή! Έγινε το καλύτερο για την υγεία σου και ειμαι σίγουρη οτι το μωράκι που περιμένεις με τον εναν ή τον αλλο τρόπο θα το αποκτήσεις! Καλη ανάρρωση κορίτσι μου ολα θα πάνε καλά 🙏🙏🙏
    • Η ψυχολογία μου άλλαξε εντελώς με το που πάτησα στερια... και μόνο που είχα τη μάνα μου μαζί και stand by το γενεσις, ήμουν πολύ καλά παρα τον πόνο μου... Η μάνα μου έχοντας πείρα στα εξωμητρια κατάλαβε ότι ήταν αυτό κ με πίεσε να φύγω απ το νησι αμέσως, χωρίς να μου πει τι νομίζει, για να μη φοβηθω. Αν δεν, εκεί θα εμενα και ποιος ξέρει τι θα γινόταν... Σχετικά με τις 8 εβδομάδες, ο γιατρός μου είπε ότι η εξωμητρια άνετα φτάνει 3μηνο μ την ελαστικότητα της σάλπιγγας, όπως και τις 3 φορές στη μάνα μου, που τότε δεν είχαν ούτε χοριακες ούτε τίποτα και το 1ο σύμπτωμα ήταν οι πόνοι του υγρού στην κοιλιά... Ο γιατρός μου είπε ότι γίνεται να αφαιρεθεί το κυημα και να σωθει ή σάλπιγγα αλλά ο ίδιος το κάνει μόνο με γραπτή συγκατάθεση της ασθενούς γιατί είναι σχεδόν βέβαιο ότι η ίδια σάλπιγγα θα δώσει ξανά εξωμητριο (κ εδω θα πω μαμά, έτσι κατάφερε να έχει 3 και όχι 2 εξωμητρια) Για όσες ρωτάτε γιατί έγινε, είχα έναν προδιαθεσιακο παράγοντα. Προηγούμενη επέμβαση κοιλιακής χώρας κ πιθανές συμφησεις. Το οποίο με οδηγεί αυτή τη στιγμή να μη διανοούμαι φυσική σύλληψη, ηταν τοσο επώδυνο αυτό που εζησα που ειλικρινά δε θέλω να το εχω στο μυαλό ουτε σαν ιδεα. Δεν ξέρω αμ φύγει σιγα σιγα ο φόβος αλλα σίγουρα θα του μιλήσω για εξωσωματική στο μεθαυριανο ραντεβού πριν φύγω.  Τελικά το λογιστήριο ευτυχώς μας ενημέρωσε ότι το 3.500 ο γιατρός είπε να γίνει 2.500 επειδή είμαι πελάτισσα...   Θα βγω την Πέμπτη το απόγευμα αν όλα είναι οκ!! Θα με δει τότε !! Νομίζω ότι απάντησα σε όλα πάνω κάτω, είμαι κομμάτια τώρα, μόλις τελείωσα με φάρμακα ορους ενέσεις επισκέψεις κ το μυαλό ακόμα δεν το λες και καλά 🤣
    • Αυτά τα πετρώματα είναι οι συσπάσεις. Εμένα το Σάββατο αυτά γίνονταν πιο τακτικά, διαρκούσαν περισσότερο, ήταν πιο έντονα και επώδυνα και δεν υποχωρούσαν όσο περνούσε η ώρα (είχαν περάσει 3 ώρες και δεν σταματούσαν ή δεν αραίωναν). Εκεί κατάλαβα ότι δεν είναι προπαρασκευάστηκες και πήρα μαία και γιατρο. 
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...