Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μελλοντικές Μανούλες Εξωσωματικής 2024 <3


RAM21

Recommended Posts

στις πριν 23 ώρες, ο/η stalitsa stal είπε:

Γεια σας κορίτσια όμορφα! Πως είστε; Εγώ βρίσκομαι εν αναμονή της 2η σ ΕΤ. Η 1η δυστυχώς απέτυχε.. 

ψαχνω να βρω κλασσικά κάποια συμπτώματα.. αλλά τίποτα ιδιαίτερο.. από τη 2η μερα λίγα πονάκια αραιά κ που και λίγα τσιμπήματα στο στήθος μου.. βάλαμε 2 βλαστοκυστες ΑΑ. Ήμουν πολύ αισιόδοξη και ο γιατρός επίσης.. αλλά όσο περνάνε οι μέρες.. φοβαμαι για το αποτέλεσμα παρά πολύ!!!

Δεν παίζουν ρόλο τα συμπτώματα. Μην αγχώνεσαι καθόλου κάποιες έχουμε κάποιες όχι. Θετικές σκέψεις και όλα θα πάνε καλά. Εύχομαι σε λίγες μέρες να μας πεις για την υψηλή σου χοριακη❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 2.9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 19 ώρες, ο/η ChrisElen είπε:

Κορίτσια να κάνω μια ερώτηση, μετά την ωοληψια και την ετ πρέπει να μείνουμε ξαπλωμένες ή μπορούμε να επιστρέψουμε στις δουλειές μας ή να πηγαίνουμε κάποια βόλτα κλπ; Ποια από εσάς συνέχισε την καθημερινότητα της και τα κατάφερε;

Κορίτσι μου και με τα πόδια ψηλά να κάτσεις όλη μέρα αν είναι να γίνει κάτι θα γίνει. Αυτά ήταν τα ακριβή λόγια της μαίας μου. Εγώ τις πρώτες 3 μέρες είχα σύσταση να είμαι από σαλόνι σε κουζίνα κι από μπάνιο σε βεράντα και μετά την καθημερινότητα μου με πιο ήπιους ρυθμούς φυσικά. Αλλά όχι υπερβολές. Εμένα βέβαια με προσέχουν πολύ και είμαι λίγο της ξάπλας αλλά στο λέω να μην τρελαίνεσαι. Και βόλτα να πας και λίγο περπάτημα και καμιά βιτρίνα να ξεχνιέσαι. 😉

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου καλημέρα! Χθες πήγαμε για τον πρώτο μας υπέρηχο. 6 εβδομάδα και ακούσαμε και την καρδούλα του. Όλα καλά είπε ο γιατρός και ήταν πολύ ενθουσιασμένος σε σχέση με μένα που  ακόμα έχω ένα φόβο λόγο της παλιότερης παλινδρομης που είχα. Είμαι συγκρατημένα αισιόδοξη. Επίσης λόγο της ενδομητριτιδας που έχω σήμερα ξεκίνησα για μια βδομάδα αντιβίωση γιατί είπε ο γιατρός ότι υπάρχει κίνδυνος το πρώτο 3μηνο για το μωρό με το μικρόβιο και πρέπει να το κρατάμε σε καταστολή. Λίγο άγχος πάρα πάνω έχω αλλά που θα πάει θα το καταφέρω κι αυτό. Έχουν ξεκινήσει ναυτίες εδώ και 2 μέρες και προσπαθώ να τρώω όσο μπορώ. Ευτυχώς δεν έχω εμετούς το ελέγχω. Ανυπομονώ να περάσουν κι επόμενες 6 εβδομάδες να είμαστε λίγο πιο safe.  Αυτά από εμένα προς το παρόν, κουράγιο σε όλες θα τα καταφέρουμε!❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 ώρες, ο/η ChrisElen είπε:

Κορίτσια να κάνω μια ερώτηση, μετά την ωοληψια και την ετ πρέπει να μείνουμε ξαπλωμένες ή μπορούμε να επιστρέψουμε στις δουλειές μας ή να πηγαίνουμε κάποια βόλτα κλπ; Ποια από εσάς συνέχισε την καθημερινότητα της και τα κατάφερε;

Στην 1η μου ΕΤ ήμουν σαν τη χελώνα. Όχι ξαπλωμένη αλλά καθισμένη στον καναπέ χωρίς να κάνω ιδιαίτερα πράγματα.  Άσε δε που πίστευα ότι ήμουν έγκυος. Από το μυαλό μου. Χωρίς να έχω κάποιο ιδιαίτερο σύμπτωμα. Πήρα μια αρνητική χοριακη και όλα καλά 😂😂 στην 2η ΕΤ ήμουν πραγματικά λες κ δεν είχα κάνει ποτέ εμβρυομεταφορα. Μετά από 2 μέρες πήγαμε διακοπές (οκ, δεν έκανα μπάνιο στη θάλασσα το μόνο "απαγορευτικό"). Μέχρι και τα σκυλιά της μάνας μου πήγαινα βόλτα. Και να μου λέει ο άντρας μου "ρε κορίτσι μου, κάτσε να κάνουμε την χοριακη, κι αν βγει αρνητική κάνε και κωλορουμπες." Καλά καλά έλεγα εγώ. Αυτή τη στιγμή χορεύει η κόρη μου μαζί με τον παππού της 😂😂 νομίζω ότι η ξάπλα και το καθισιο μόνο κακό στην ψυχολογία κάνουν. Δεν λέω να χοροπηδας κτλ αλλά μια σχετικά ήρεμη, φυσιολογική ζωή! 

Δεν έχω διαβάσει σε τι φάση βρίσκεσαι, αλλά σου εύχομαι όλα να πάνε κάτ' ευχήν και να είναι το τελευταίο καλοκαίρι που είστε "μόνοι"!! Όπως και σε όλα τα κορίτσια!!!❤️❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η ChrisElen είπε:

Καλημέρα, σ ευχαριστώ!! Συγχαρητήρια!!! Με το καλό ❤️🧿

Δε ξέρω ακόμη αν τα κατάφερα αγάπη μου αλλά από ψυχολογία είμαι πολύ καλά σε σχέση με τη προηγούμενη φορά που νόμιζα ότι είμαι άρρωστη ξαπλωμένη σε ένα κρεβάτι..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 46 λεπτά, ο/η Tonakiv είπε:

Στην 1η μου ΕΤ ήμουν σαν τη χελώνα. Όχι ξαπλωμένη αλλά καθισμένη στον καναπέ χωρίς να κάνω ιδιαίτερα πράγματα.  Άσε δε που πίστευα ότι ήμουν έγκυος. Από το μυαλό μου. Χωρίς να έχω κάποιο ιδιαίτερο σύμπτωμα. Πήρα μια αρνητική χοριακη και όλα καλά 😂😂 στην 2η ΕΤ ήμουν πραγματικά λες κ δεν είχα κάνει ποτέ εμβρυομεταφορα. Μετά από 2 μέρες πήγαμε διακοπές (οκ, δεν έκανα μπάνιο στη θάλασσα το μόνο "απαγορευτικό"). Μέχρι και τα σκυλιά της μάνας μου πήγαινα βόλτα. Και να μου λέει ο άντρας μου "ρε κορίτσι μου, κάτσε να κάνουμε την χοριακη, κι αν βγει αρνητική κάνε και κωλορουμπες." Καλά καλά έλεγα εγώ. Αυτή τη στιγμή χορεύει η κόρη μου μαζί με τον παππού της 😂😂 νομίζω ότι η ξάπλα και το καθισιο μόνο κακό στην ψυχολογία κάνουν. Δεν λέω να χοροπηδας κτλ αλλά μια σχετικά ήρεμη, φυσιολογική ζωή! 

Δεν έχω διαβάσει σε τι φάση βρίσκεσαι, αλλά σου εύχομαι όλα να πάνε κάτ' ευχήν και να είναι το τελευταίο καλοκαίρι που είστε "μόνοι"!! Όπως και σε όλα τα κορίτσια!!!❤️❤️

Παίζει πολύ μεγάλο ρολό η ψυχολογία συμφωνώ μαζί σου!! Μακάρι να με βοήθησε και μένα αυτή τη φορά είμαι πολύ κουλ! Τί συμπτώματα είχες κορίτσι μου όταν ήταν επιτυχημένη ; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@TonakivAx σ ευχαριστώ. Να χαίρεσαι το μικρούλι σου και να το καμαρώνετε!!

@stalitsa stalκαλή επιτυχία σου εύχομαι και μακάρι όπως είπε και η @Tonakiv να είναι το τελευταίο μας καλοκαίρι μόνες μας

Κορίτσια μου λέμε με τον άντρα μου να πάμε με εξωσωματική αλλά θέλω να έχω μια εικόνα πως θα πρέπει να το χειριστώ διότι δεν θα ήθελα να κλειστώ σπίτι και στον εαυτό μου πάλι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 39 λεπτά, ο/η stalitsa stal είπε:

Παίζει πολύ μεγάλο ρολό η ψυχολογία συμφωνώ μαζί σου!! Μακάρι να με βοήθησε και μένα αυτή τη φορά είμαι πολύ κουλ! Τί συμπτώματα είχες κορίτσι μου όταν ήταν επιτυχημένη ; 

Πέρα από ψιλοπονακια που οκ ήταν και από την προγεστερόνη είχα τρομερές καούρες. Όταν λέμε τρομερές δεν φαντάζεσαι... Κ μια μέρα πριν την χοριακη ξεκίνησα να λαχανιαζω! ΑΛΛΆ κάθε εγκυμοσύνη είναι διαφορετική! Μετά το 1ο μου παιδί, την κόρη μου, έμεινα έγκυος φυσιολογικά! Δεν είχα κανένα σύμπτωμα και εντελώς τυχαία διαπίστωσα ότι είμαι έγκυος γτ είχα τελείως ασταθή κύκλο μετά την εγκυμοσύνη και δεν ήξερα αν είμαι σε καθυστέρηση ή όχι! 

στις πριν 35 λεπτά, ο/η ChrisElen είπε:

@TonakivAx σ ευχαριστώ. Να χαίρεσαι το μικρούλι σου και να το καμαρώνετε!!

@stalitsa stalκαλή επιτυχία σου εύχομαι και μακάρι όπως είπε και η @Tonakiv να είναι το τελευταίο μας καλοκαίρι μόνες μας

Κορίτσια μου λέμε με τον άντρα μου να πάμε με εξωσωματική αλλά θέλω να έχω μια εικόνα πως θα πρέπει να το χειριστώ διότι δεν θα ήθελα να κλειστώ σπίτι και στον εαυτό μου πάλι.

Τελικά έχω 2 κορίτσια,😂😂 όπως γράφω παραπάνω στη 2η έμεινα έγκυος φυσιολογικά! 

Έχετε πίστη κορίτσια και όλες θα τα καταφέρετε όπως τα κατάφερα εγώ αλλά και οι υπόλοιπες εδώ μέσα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 30 λεπτά, ο/η Tonakiv είπε:

Πέρα από ψιλοπονακια που οκ ήταν και από την προγεστερόνη είχα τρομερές καούρες. Όταν λέμε τρομερές δεν φαντάζεσαι... Κ μια μέρα πριν την χοριακη ξεκίνησα να λαχανιαζω! ΑΛΛΆ κάθε εγκυμοσύνη είναι διαφορετική! Μετά το 1ο μου παιδί, την κόρη μου, έμεινα έγκυος φυσιολογικά! Δεν είχα κανένα σύμπτωμα και εντελώς τυχαία διαπίστωσα ότι είμαι έγκυος γτ είχα τελείως ασταθή κύκλο μετά την εγκυμοσύνη και δεν ήξερα αν είμαι σε καθυστέρηση ή όχι! 

Τελικά έχω 2 κορίτσια,😂😂 όπως γράφω παραπάνω στη 2η έμεινα έγκυος φυσιολογικά! 

Έχετε πίστη κορίτσια και όλες θα τα καταφέρετε όπως τα κατάφερα εγώ αλλά και οι υπόλοιπες εδώ μέσα!!!

Αχχχχ απο το στόμα σου και στου Θεού το αυτί. 🙏🙏🙏 Σας ευχαριστούμε απο καρδίας εσάς τις παλιές για την στήριξη σας.

Νιώθω απελπισία πολλές φορές όσο και να προσπαθώ να κρατάω θετική σκέψη.

Αυτό το ενδεχόμενο μας το είπε και ο γιατρός ότι έχει πολλές γυναίκες που το πρώτο ήρθε με εξωσωματική και το δεύτερο φυσιολογικά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 25 λεπτά, ο/η ChrisElen είπε:

Αχχχχ απο το στόμα σου και στου Θεού το αυτί. 🙏🙏🙏 Σας ευχαριστούμε απο καρδίας εσάς τις παλιές για την στήριξη σας.

Νιώθω απελπισία πολλές φορές όσο και να προσπαθώ να κρατάω θετική σκέψη.

Αυτό το ενδεχόμενο μας το είπε και ο γιατρός ότι έχει πολλές γυναίκες που το πρώτο ήρθε με εξωσωματική και το δεύτερο φυσιολογικά.

Όταν πρωτοείδα την ΑΜΗ μου και δίπλα στο αποτέλεσμα έγραφε "πολύ χαμηλή γονιμότητα" δεν ένιωσα απλά απελπισία... Το πρώτο πράγμα που σκέφτηκα είναι ότι δεν μπορώ να κάνω παιδιά. Δεν θα μπορέσω ποτέ να έχω τα δικά μου παιδιά. Να δώσω όλη αυτήν την αγάπη που έχω μέσα μου, στα δικά μου πλάσματα. Όταν τα έστειλα στον γυναικολόγο μου, απελπισμένη πια, και μου λέει πας κατευθείαν για εξωσωματική μου κόπηκαν τα πόδια. Ποια εξωσωματική, τι λέει αυτός, κτλ κτλ. Πλέον αυτά τα συναισθήματα είναι μια "κακή ανάμνηση". Έχω τα παιδιά μου. Τα πλάσματα μου. Ο,τι καλύτερο μου έδωσε ο Θεός. Και τον ευχαριστώ κάθε μέρα γι αυτό!

Πριν την 1η εγκυμοσύνη πάλευα με τεστ ωορρηξίας κτλ. Τελικά, εκ των υστέρων, μπορώ να σου πω με απόλυτη σιγουριά ότι με αγχωναν αφάνταστα πολύ. Χάσαμε τη μαγεία του έρωτα με τον άντρα μου. Το "βγήκε θετικό πρέπει να κάνουμε σεξ" ήταν το χειρότερό μου. Μετά την 1η γέννα, ούτε με ένοιαζε αν κάνω ωορρηξία, πότε κάνω κτλ. Αφού έμεινα έγκυος ο άντρας μου μου εκμυστηρεύτηκε ότι ήξερε πάνω κάτω έχω γόνιμες και επεδίωκε επαφές αλλά χωρίς αυτοσκοπό. Που θέλω να καταλήξω; Κάντε σεξ γιατί θέλετε να κάνετε σεξ. Και όχι γιατί πρέπει να κάνετε παιδιά. Μην χάνετε τη μαγεία!! Και με τον ένα ή τον άλλο τρόπο όλες θα τα καταφέρετε. Το πιστεύω ακράδαντα αυτό! Όταν ήμουν στα κάτω μου, η διαιτολόγος μου μου είπε. Πες μου ποια δεν τα έχει καταφέρει ρε; Εκείνη τη στιγμή, ήταν αυτό που χρειαζομουν για να πάρω ώθηση να συνεχίσω! Έτσι είμαστε κι εμείς εδώ για εσάς!!❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 λεπτά, ο/η Tonakiv είπε:

Όταν πρωτοείδα την ΑΜΗ μου και δίπλα στο αποτέλεσμα έγραφε "πολύ χαμηλή γονιμότητα" δεν ένιωσα απλά απελπισία... Το πρώτο πράγμα που σκέφτηκα είναι ότι δεν μπορώ να κάνω παιδιά. Δεν θα μπορέσω ποτέ να έχω τα δικά μου παιδιά. Να δώσω όλη αυτήν την αγάπη που έχω μέσα μου, στα δικά μου πλάσματα. Όταν τα έστειλα στον γυναικολόγο μου, απελπισμένη πια, και μου λέει πας κατευθείαν για εξωσωματική μου κόπηκαν τα πόδια. Ποια εξωσωματική, τι λέει αυτός, κτλ κτλ. Πλέον αυτά τα συναισθήματα είναι μια "κακή ανάμνηση". Έχω τα παιδιά μου. Τα πλάσματα μου. Ο,τι καλύτερο μου έδωσε ο Θεός. Και τον ευχαριστώ κάθε μέρα γι αυτό!

Πριν την 1η εγκυμοσύνη πάλευα με τεστ ωορρηξίας κτλ. Τελικά, εκ των υστέρων, μπορώ να σου πω με απόλυτη σιγουριά ότι με αγχωναν αφάνταστα πολύ. Χάσαμε τη μαγεία του έρωτα με τον άντρα μου. Το "βγήκε θετικό πρέπει να κάνουμε σεξ" ήταν το χειρότερό μου. Μετά την 1η γέννα, ούτε με ένοιαζε αν κάνω ωορρηξία, πότε κάνω κτλ. Αφού έμεινα έγκυος ο άντρας μου μου εκμυστηρεύτηκε ότι ήξερε πάνω κάτω έχω γόνιμες και επεδίωκε επαφές αλλά χωρίς αυτοσκοπό. Που θέλω να καταλήξω; Κάντε σεξ γιατί θέλετε να κάνετε σεξ. Και όχι γιατί πρέπει να κάνετε παιδιά. Μην χάνετε τη μαγεία!! Και με τον ένα ή τον άλλο τρόπο όλες θα τα καταφέρετε. Το πιστεύω ακράδαντα αυτό! Όταν ήμουν στα κάτω μου, η διαιτολόγος μου μου είπε. Πες μου ποια δεν τα έχει καταφέρει ρε; Εκείνη τη στιγμή, ήταν αυτό που χρειαζομουν για να πάρω ώθηση να συνεχίσω! Έτσι είμαστε κι εμείς εδώ για εσάς!!❤️

Τι όμορφα λόγια βρε κορίτσι μου!! Όλες θα τα καταφέρουμε!!! Να έχουμε πίστη, να χαμογελάμε και να είμαστε αισιόδοξες 🥰🎈 

εγώ είχα πολύ ελαφριά πονάκια κ τσιμπηματάκια στα αριστερά τις πρώτες μέρες λογικά λόγω προγεστερονησ  γιατι τα ένιωθα κάποιες φορές κ πριν την ΕΤ. ( κατεψυγμένα ωάρια). Πολύ ελαφριά τσιμπήματα στο στήθος και τώρα κάπως σαν να έχω καούρες όταν τρώω κάτι. Και κάπως σαν να κρυώνουν τα ποδια μου.. έχουμε το κλιματιστικό και σκεπαζομαι με σεντονάκι.. γενικά είμαι καλά ψυχολογικα και είμαι προετοιμασμένη και με τα 2 σενάρια.. αλλά δε θα το βάλω ποτε κατω.. μέχρι να πετύχω το στόχο μου 🤗🐥

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 40 λεπτά, ο/η stalitsa stal είπε:

Τι όμορφα λόγια βρε κορίτσι μου!! Όλες θα τα καταφέρουμε!!! Να έχουμε πίστη, να χαμογελάμε και να είμαστε αισιόδοξες 🥰🎈 

εγώ είχα πολύ ελαφριά πονάκια κ τσιμπηματάκια στα αριστερά τις πρώτες μέρες λογικά λόγω προγεστερονησ  γιατι τα ένιωθα κάποιες φορές κ πριν την ΕΤ. ( κατεψυγμένα ωάρια). Πολύ ελαφριά τσιμπήματα στο στήθος και τώρα κάπως σαν να έχω καούρες όταν τρώω κάτι. Και κάπως σαν να κρυώνουν τα ποδια μου.. έχουμε το κλιματιστικό και σκεπαζομαι με σεντονάκι.. γενικά είμαι καλά ψυχολογικα και είμαι προετοιμασμένη και με τα 2 σενάρια.. αλλά δε θα το βάλω ποτε κατω.. μέχρι να πετύχω το στόχο μου 🤗🐥

Αυτό ακριβώς!!! Πότε έχεις χοριακη;; 1 ή 2 εμβρυακια έβαλες;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 44 λεπτά, ο/η stalitsa stal είπε:

Τι όμορφα λόγια βρε κορίτσι μου!! Όλες θα τα καταφέρουμε!!! Να έχουμε πίστη, να χαμογελάμε και να είμαστε αισιόδοξες 🥰🎈 

εγώ είχα πολύ ελαφριά πονάκια κ τσιμπηματάκια στα αριστερά τις πρώτες μέρες λογικά λόγω προγεστερονησ  γιατι τα ένιωθα κάποιες φορές κ πριν την ΕΤ. ( κατεψυγμένα ωάρια). Πολύ ελαφριά τσιμπήματα στο στήθος και τώρα κάπως σαν να έχω καούρες όταν τρώω κάτι. Και κάπως σαν να κρυώνουν τα ποδια μου.. έχουμε το κλιματιστικό και σκεπαζομαι με σεντονάκι.. γενικά είμαι καλά ψυχολογικα και είμαι προετοιμασμένη και με τα 2 σενάρια.. αλλά δε θα το βάλω ποτε κατω.. μέχρι να πετύχω το στόχο μου 🤗🐥

Να έχει πάντα τα πόδια σου πάντα ζεστά!!! Βοηθάει πάρα πολύ με έρευνες. Όλα θα πάνε καλά. Πότε έχεις χοριακή;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Tonakiv είπε:

Όταν πρωτοείδα την ΑΜΗ μου και δίπλα στο αποτέλεσμα έγραφε "πολύ χαμηλή γονιμότητα" δεν ένιωσα απλά απελπισία... Το πρώτο πράγμα που σκέφτηκα είναι ότι δεν μπορώ να κάνω παιδιά. Δεν θα μπορέσω ποτέ να έχω τα δικά μου παιδιά. Να δώσω όλη αυτήν την αγάπη που έχω μέσα μου, στα δικά μου πλάσματα. Όταν τα έστειλα στον γυναικολόγο μου, απελπισμένη πια, και μου λέει πας κατευθείαν για εξωσωματική μου κόπηκαν τα πόδια. Ποια εξωσωματική, τι λέει αυτός, κτλ κτλ. Πλέον αυτά τα συναισθήματα είναι μια "κακή ανάμνηση". Έχω τα παιδιά μου. Τα πλάσματα μου. Ο,τι καλύτερο μου έδωσε ο Θεός. Και τον ευχαριστώ κάθε μέρα γι αυτό!

Πριν την 1η εγκυμοσύνη πάλευα με τεστ ωορρηξίας κτλ. Τελικά, εκ των υστέρων, μπορώ να σου πω με απόλυτη σιγουριά ότι με αγχωναν αφάνταστα πολύ. Χάσαμε τη μαγεία του έρωτα με τον άντρα μου. Το "βγήκε θετικό πρέπει να κάνουμε σεξ" ήταν το χειρότερό μου. Μετά την 1η γέννα, ούτε με ένοιαζε αν κάνω ωορρηξία, πότε κάνω κτλ. Αφού έμεινα έγκυος ο άντρας μου μου εκμυστηρεύτηκε ότι ήξερε πάνω κάτω έχω γόνιμες και επεδίωκε επαφές αλλά χωρίς αυτοσκοπό. Που θέλω να καταλήξω; Κάντε σεξ γιατί θέλετε να κάνετε σεξ. Και όχι γιατί πρέπει να κάνετε παιδιά. Μην χάνετε τη μαγεία!! Και με τον ένα ή τον άλλο τρόπο όλες θα τα καταφέρετε. Το πιστεύω ακράδαντα αυτό! Όταν ήμουν στα κάτω μου, η διαιτολόγος μου μου είπε. Πες μου ποια δεν τα έχει καταφέρει ρε; Εκείνη τη στιγμή, ήταν αυτό που χρειαζομουν για να πάρω ώθηση να συνεχίσω! Έτσι είμαστε κι εμείς εδώ για εσάς!!❤️

Τα λόγια σου βάλσαμο στην σκέψη και στην καρδία.

Με τρώει όμως γιατί εσείς βρήκατε ένα πρόβλημα (χαμηλή ΑΜΗ) να πολεμήσατε και σας είπε ο γιατρός πάμε εξωσωματική. Εμείς παλεύουμε ένα φάντασμα, δεν βρίσκουν τίποτα και κάθε απάντηση είναι όταν κουραστείτε πάμε για εξωσωματική (3 γιατροί- γυναικολόγος ανδρολόγος ενδοκρινολόγος).

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Tonakiv είπε:

Αυτό ακριβώς!!! Πότε έχεις χοριακη;; 1 ή 2 εμβρυακια έβαλες;;

2 βάλαμε! 15 Αύγουστο θα κάνω τη χοριακη! Αλλά είμαι προετοιμασμένη και για τα 2 ενδεχόμενα.. νιώθω καλά με τον εαυτό μου γιατί ότι ήταν να κάνω το έκανα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η ChrisElen είπε:

Να έχει πάντα τα πόδια σου πάντα ζεστά!!! Βοηθάει πάρα πολύ με έρευνες. Όλα θα πάνε καλά. Πότε έχεις χοριακή;

15 Αύγουστο καλή μου! Ότι ήταν να γίνει έχει ήδη γίνει.. έχω πίστη μέσα μου ότι έστω το ένα θα έχει κρατηθεί.. αλλά από την άλλη είμαι προετοιμασμένη και για το αρνητικό σεναριο..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η stalitsa stal είπε:

2 βάλαμε! 15 Αύγουστο θα κάνω τη χοριακη! Αλλά είμαι προετοιμασμένη και για τα 2 ενδεχόμενα.. νιώθω καλά με τον εαυτό μου γιατί ότι ήταν να κάνω το έκανα..

Η ευλογία της Παναγίας να είναι μαζί σου!!! Σα μάνα που είναι, θα σε αγκαλιάσει και θα σε βοηθήσει στο δύσκολο αυτό δρόμο που βαδίζουμε προς τη μητρότητα! Μέσα από την καρδιά μου σου εύχομαι κάθε καλό να έχεις! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 45 λεπτά, ο/η Tonakiv είπε:

Η ευλογία της Παναγίας να είναι μαζί σου!!! Σα μάνα που είναι, θα σε αγκαλιάσει και θα σε βοηθήσει στο δύσκολο αυτό δρόμο που βαδίζουμε προς τη μητρότητα! Μέσα από την καρδιά μου σου εύχομαι κάθε καλό να έχεις! 

Σ Ευχαριστω πολύ γλυκιά μου!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η stalitsa stal είπε:

Τι όμορφα λόγια βρε κορίτσι μου!! Όλες θα τα καταφέρουμε!!! Να έχουμε πίστη, να χαμογελάμε και να είμαστε αισιόδοξες 🥰🎈 

εγώ είχα πολύ ελαφριά πονάκια κ τσιμπηματάκια στα αριστερά τις πρώτες μέρες λογικά λόγω προγεστερονησ  γιατι τα ένιωθα κάποιες φορές κ πριν την ΕΤ. ( κατεψυγμένα ωάρια). Πολύ ελαφριά τσιμπήματα στο στήθος και τώρα κάπως σαν να έχω καούρες όταν τρώω κάτι. Και κάπως σαν να κρυώνουν τα ποδια μου.. έχουμε το κλιματιστικό και σκεπαζομαι με σεντονάκι.. γενικά είμαι καλά ψυχολογικα και είμαι προετοιμασμένη και με τα 2 σενάρια.. αλλά δε θα το βάλω ποτε κατω.. μέχρι να πετύχω το στόχο μου 🤗🐥

Κοριτσι μου καλα αποτελεσματα στη χοριακη σου!!!❤️❤️❤️🙏🧿🥰🤰

Μην ψαχνεις γ συμπτωματα καλη μου!!! Εγω τον ιουνιο εκανα ετ κ τωρα ειμαι 2μιση μηνων σε διδυμινια!!! 🥹 δν ειχα κανενα απολυτως συμπτωμα.. ουτε στηθος, ουτε τπτ.. κ παροτι παιρνουμε τοσα χαπια... α! Μονο ενα βραδυ ειχα εξαψεις, μια κρυωνα κ μια ιδρωνα (2 μερες πριν την χοριακη).

ειχα απογοητευτει κ να που ολα πηγαν κατ'ευχην!! 🤩

Επισης, περυσι ειχα μια φυσικη συλληψη (μετα απ 2 χρονια προσπαθειων) κ το μονο συμπτωμα π ειχα (που δν το συνδυασα καθολου) ηταν να ξεπαγιαζουν τα ποδια μου κατω... σκεπασμενη κ παλι ηταν ποκυ κρυα..

Οποτε αυτο π γραφεις μου φαινεται πολυ ενθαρρυντικο!!!😁😁😁 

Με το καλο ολα κοριτσι μου!!🙏🙏🙏🧿🧿🧿😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η ChrisElen είπε:

@TonakivAx σ ευχαριστώ. Να χαίρεσαι το μικρούλι σου και να το καμαρώνετε!!

@stalitsa stalκαλή επιτυχία σου εύχομαι και μακάρι όπως είπε και η @Tonakiv να είναι το τελευταίο μας καλοκαίρι μόνες μας

Κορίτσια μου λέμε με τον άντρα μου να πάμε με εξωσωματική αλλά θέλω να έχω μια εικόνα πως θα πρέπει να το χειριστώ διότι δεν θα ήθελα να κλειστώ σπίτι και στον εαυτό μου πάλι.

Καλησπερα κοριτσι μου!! ❤️

Λογικες οι σνησυχιες σου..

κι εμεις μετα απο 3 χρονια προσπαθειων με 1 φυσικη συλληψη στα 2 χρονια (π ηταν με κενο σακο κ προχωρησαμε σε αποξεση) προχωρησαμε σε εξωσωματικη.. κ μετανιωσαμε π τραβουσαμε ολο αυτο το αγχος καθε μηνα κ την απογοητευση/στεναχωρια.. 

Εξετασεις πολλες, πολλα χρηματα κ κυριως ενα μονιμο αγχος..

Αν δν ειχε ερθει εκεινη η φυσικη συλληψη, σιγουρα θ ειχαμε προχωρησει νωριτερα σε ivf.. τεσπα, ολα θελουν το καταλληλο timing..

-Εμεις το φεβρουαριο περασαμε επιτροπη Εοπυυ (γ τις ενεσεις διεγερσης),

-τον απριλιο κανανε διεγερση κ ωοληψια (οπου η καθημερινοτητα μου ηταν μια χαρα κ δν ημουν ξαπλα ουτε πριν ουτε μετα - μονο το γυμναστηριο εκοψα για 10 μερες κ προσεχαμε πολυ μ τον αντρα μου ν μην αρρωστησουμε κ παει στραφι τοση προσπαθεια)

-τον ιουνιο καναμε την ετ (εκει πηρα την 7ημερη αδεια ειδικου σκοπου η οποια αφορα κ τον ιδιωτικο τομεα κ ξεκουραστηκα φοβερα!! Διαβασα τα βιβλια μου, ειδα ταινιουλες, ηρεμησα σωματικα κ ψυχολογικα χωρις την πιεση της δουλειας)

Ημασταν απ τα τυχερα ζευγαρια π μ την 1η ετ πιασαμε.. βεβαια μεχρι το τελος δν θα ηρεμησουμε... μεχρι ν παρουμε τα κουκουνια μας γερα στην αγκαλια μας!!🥹

Μετα απ ολα αυτα, εχω ν σου πω οτι η ivf φανταζε πιο περιπλοκη στο μυαλο μου απ οτι ηταν.. κ πραγματικα μετανιωσαμε π δν το παιρναμε αποφαση νωριτερα..

(Σε περιπτωση που οντως προχωρησετε σε ivf) Ενα μονο ηθελα ν σου τονισω, ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΕΝΑ ΚΑΛΟ ΓΙΑΤΡΟ. Που θα σε προσεξει κ θα σε αντιμετωπισει με ανθρωπια κ οχι σαν πορτοφολι.

Οχι αναγκαστικα γνωστο (γτ συνηθως οι πολυ γνωστοι δν αφιερωνουν χρονο γ εμας..) 

Αυτα θα τα δεις εν καιρω κ οπου μπορω να βοηθησω εννοειται ν μου στειλεις!!

Ευχομαι κοριτσι μου πολυ πολυ πολυ συντομα να εχεις θετικο τεστ κ του χρονου ν εισαι μ ενα γερο μωρακι στην αγκαλια σου!!!🙏🙏❤️🧿🧿🧿🤱

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Antonia2 είπε:

Καλησπερα κοριτσι μου!! ❤️

Λογικες οι σνησυχιες σου..

κι εμεις μετα απο 3 χρονια προσπαθειων με 1 φυσικη συλληψη στα 2 χρονια (π ηταν με κενο σακο κ προχωρησαμε σε αποξεση) προχωρησαμε σε εξωσωματικη.. κ μετανιωσαμε π τραβουσαμε ολο αυτο το αγχος καθε μηνα κ την απογοητευση/στεναχωρια.. 

Εξετασεις πολλες, πολλα χρηματα κ κυριως ενα μονιμο αγχος..

Αν δν ειχε ερθει εκεινη η φυσικη συλληψη, σιγουρα θ ειχαμε προχωρησει νωριτερα σε ivf.. τεσπα, ολα θελουν το καταλληλο timing..

-Εμεις το φεβρουαριο περασαμε επιτροπη Εοπυυ (γ τις ενεσεις διεγερσης),

-τον απριλιο κανανε διεγερση κ ωοληψια (οπου η καθημερινοτητα μου ηταν μια χαρα κ δν ημουν ξαπλα ουτε πριν ουτε μετα - μονο το γυμναστηριο εκοψα για 10 μερες κ προσεχαμε πολυ μ τον αντρα μου ν μην αρρωστησουμε κ παει στραφι τοση προσπαθεια)

-τον ιουνιο καναμε την ετ (εκει πηρα την 7ημερη αδεια ειδικου σκοπου η οποια αφορα κ τον ιδιωτικο τομεα κ ξεκουραστηκα φοβερα!! Διαβασα τα βιβλια μου, ειδα ταινιουλες, ηρεμησα σωματικα κ ψυχολογικα χωρις την πιεση της δουλειας)

Ημασταν απ τα τυχερα ζευγαρια π μ την 1η ετ πιασαμε.. βεβαια μεχρι το τελος δν θα ηρεμησουμε... μεχρι ν παρουμε τα κουκουνια μας γερα στην αγκαλια μας!!🥹

Μετα απ ολα αυτα, εχω ν σου πω οτι η ivf φανταζε πιο περιπλοκη στο μυαλο μου απ οτι ηταν.. κ πραγματικα μετανιωσαμε π δν το παιρναμε αποφαση νωριτερα..

(Σε περιπτωση που οντως προχωρησετε σε ivf) Ενα μονο ηθελα ν σου τονισω, ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΕΝΑ ΚΑΛΟ ΓΙΑΤΡΟ. Που θα σε προσεξει κ θα σε αντιμετωπισει με ανθρωπια κ οχι σαν πορτοφολι.

Οχι αναγκαστικα γνωστο (γτ συνηθως οι πολυ γνωστοι δν αφιερωνουν χρονο γ εμας..) 

Αυτα θα τα δεις εν καιρω κ οπου μπορω να βοηθησω εννοειται ν μου στειλεις!!

Ευχομαι κοριτσι μου πολυ πολυ πολυ συντομα να εχεις θετικο τεστ κ του χρονου ν εισαι μ ενα γερο μωρακι στην αγκαλια σου!!!🙏🙏❤️🧿🧿🧿🤱

Καλημέρα, πόσο σ' ευχαριστώ! Κορίτσι μου νομίζω θα σας χρειαστώ σε λίγο καιρό. Αυτό το δίμηνο που μας έρχεται θα κάνω μεταπτυχιακό (είπα να το αφήσω επομένως) και Νοέμβρη που τελειώνει βουρ για εξωσωματική(φοβάμαι και το θέλω τόσο πολύ).

Κουραστήκαμε πολύ και στεναχωριόμαστε πολύ.

Αχ παρόμοια ιστορία Γενάρη 2024 θα πηγαίναμε για εξωσωματική και Δεκέμβρη 2023 ήρθε φυσικά. Φτου κι από την αρχή 😔

Γιατρό θεωρώ έχω καλό (ευτυχώς είναι και εξωσωματικός). Διπλά μας, επεξηγηματικός, με προσέχει (και τις περισσότερες χωρίς οικονομικό) με έχει από τα 18χρονών και φτάνω 34.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η stalitsa stal είπε:

15 Αύγουστο καλή μου! Ότι ήταν να γίνει έχει ήδη γίνει.. έχω πίστη μέσα μου ότι έστω το ένα θα έχει κρατηθεί.. αλλά από την άλλη είμαι προετοιμασμένη και για το αρνητικό σεναριο..

Κορίτσι μου δεν στο εύχομαι μόνο αλλά θα σου πω με μεγάλη σιγουριά, ΗΡΘΕ!!!

Είμαι σίγουρη ότι σε 9 μήνες θα κρατάς μωράκι(α). ❤️❤️🧿🧿

Η Παναγία θα είναι μαζί σου εκείνη την ημέρα!🙏

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 λεπτά, ο/η ChrisElen είπε:

Καλημέρα, πόσο σ' ευχαριστώ! Κορίτσι μου νομίζω θα σας χρειαστώ σε λίγο καιρό. Αυτό το δίμηνο που μας έρχεται θα κάνω μεταπτυχιακό (είπα να το αφήσω επομένως) και Νοέμβρη που τελειώνει βουρ για εξωσωματική(φοβάμαι και το θέλω τόσο πολύ).

Κουραστήκαμε πολύ και στεναχωριόμαστε πολύ.

Αχ παρόμοια ιστορία Γενάρη 2024 θα πηγαίναμε για εξωσωματική και Δεκέμβρη 2023 ήρθε φυσικά. Φτου κι από την αρχή 😔

Γιατρό θεωρώ έχω καλό (ευτυχώς είναι και εξωσωματικός). Διπλά μας, επεξηγηματικός, με προσέχει (και τις περισσότερες χωρίς οικονομικό) με έχει από τα 18χρονών και φτάνω 34.

Καλημερα!!! ☀️❤️

Εννοειται ο,τι χρειαστεις ν μου πεις!! 😊

Θ περασεις επιτροπη εοπυυ;;

Σε ρωταω γτ αν το θελετε, καλο ειναι ν δρομολογησεις τη συλλογη των δικαιολογητικων. Εμεις απ οκτωβρη ειχαμε καταληξει γ την επιτροπη αλλα δν ειχαμε προσφατα σπερμοδιαγραμματα του αντρα μου (θελει 2, του τελευταιου ετους βαση της ημερομηνιας π θ πας στην επιτροπη κ μαλιστα σε 2 διαφορετικα διαγνωστικα) κ μας πηγε πισω ενα 3μηνο...

Να ξερεις παντως πως οταν το αφηνεις το θεμα συλληψη κ παιδι, τοτε συνηθως ερχεται!!! 😉😉 μου υο λεγανε κ δν το πιστευα μεχρι π μας συνεβη!!! (Απλα κατεληξε σε παλινδρομη..)

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Antonia2 είπε:

Καλημερα!!! ☀️❤️

Εννοειται ο,τι χρειαστεις ν μου πεις!! 😊

Θ περασεις επιτροπη εοπυυ;;

Σε ρωταω γτ αν το θελετε, καλο ειναι ν δρομολογησεις τη συλλογη των δικαιολογητικων. Εμεις απ οκτωβρη ειχαμε καταληξει γ την επιτροπη αλλα δν ειχαμε προσφατα σπερμοδιαγραμματα του αντρα μου (θελει 2, του τελευταιου ετους βαση της ημερομηνιας π θ πας στην επιτροπη κ μαλιστα σε 2 διαφορετικα διαγνωστικα) κ μας πηγε πισω ενα 3μηνο...

Να ξερεις παντως πως οταν το αφηνεις το θεμα συλληψη κ παιδι, τοτε συνηθως ερχεται!!! 😉😉 μου υο λεγανε κ δν το πιστευα μεχρι π μας συνεβη!!! (Απλα κατεληξε σε παλινδρομη..)

 

Όχι, δεν θα περάσουμε επιτροπή (αν κ τα έχουμε τα περισσότερα εκτός από το δεύτερο σπερμοδιάγραμμα).

Έκανε πρόσφατα ένα ακόμα στις 7/8 ο σύζυγος να δούμε εάν άλλαξε κάτι από πέρσι.

Βλέποντας και κάνοντας βέβαια, αφού θα έχουμε ένα 2μήνο μπροστά μας.

Είπαμε με τον γιατρό να πάρω μια μικρή δόση φαρμάκων για αρχή (Gonal 900).

 

ΑΧ έτσι είναι, τον Δεκέμβρη που είχα στο μυαλό μου πάμε εξωσωματική δεν με νοιάζει πια να ψάχνω γόνιμες κλπ ήρθε. Αφού κοιτάζαμε αποσβολωμένοι με τον άντρα μου το τεστ. Το είχαμε βάλει στο διάδρομο και το κοιτάζαμε μήπως άλλαξε. 🤣🤣🤣

Δεν ξέρω τι κάνω λάθος και δεν έρχεται. Πολλές φορές νιώθω άνετη και κάποιες αγχωμένη. Αλλά δεν ξέρω πως το αποβάλω αυτό.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Η προσμονή για το σποράκι σου σε κάνει να είσαι ανυπόμονη… ζήσε τον έρωτα σου με τον άντρα σου κ θα έρθει εκεί που δεν το περιμένεις !!  εμενα μου ήρθε στο πιο άκυρο μήνα προσπαθειών (εντάξει είχα κ χειρότερο) κ μάλιστα δεν έκανα νωρίτερα τεστ πρώτη φορά γιατί δεν το πίστευα … στην πρώτη μέρα καθυστέρησης έλεγα θα μου έρθει κ την δεύτερη έκανα τεστ γιατί μου ήρθε αναγούλα … Εχε πίστη κ επιμονή! Αν πιστεύεις στα θεία, κάνε προσευχές… εγω σε αλλά νέα πήγα για 2ο υπέρηχο , 6+5 , ακούσαμε καρδούλα !!!! Ευχαριστημένος με την αύξηση στο μέγεθος, καμία ένδειξη για αποκόλληση, παρά τα καφέ που είχα.. είμαι 4 μέρες πίσω (βέβαια το υπολογίζαμε εξ αρχής) .. θα με δει στις 9 εβδομάδες κ μετά πάω στις 12 για αυχενική! μου έδωσε την επιλογή αν θέλω να το βλέπω κάθε βδομάδα , αλλά νομίζω είναι αγχωτικό… (σίγουρα δεν είναι οικονομικό το θέμα) αν δω ότι αγχώνομαι ίσως πάω να το δω νωρίτερα, αλλά καλύτερα να έχουμε κ μια εξέλιξη… για επιβράβευση έφαγα μια κρέπα από έξω , δεν είχα ξαναφάει βρωμια από την μέρα που εμαθα την εγκυμοσύνη (αν εξαιρέσουμε κανονική ταβέρνα/εστιατοριο) χιχιχι
    • Ηθελα να μεινω λίγο μόνη μου είναι η αλήθεια να ηρεμήσω..  αυριο που θα είμαι όλη μέρα μόνη όμως να δω πως θα πάει 😅
    • Αχ μπράβο κορίτσι μου!! Πολύ ωραία! Α έκλεισες κιόλας την β επιπέδου? Εγώ η στις 1 Οκτωβρίου η στις 8 θα την κάνω!! Ακόμα δεν έχω αποφασίσει 🤔 έχω ακούσει ότι μετά την β επιπέδου ο χρόνος κυλάει σαν νεράκι!! Η αλήθεια είναι ότι εμένα μου φάνηκε σαν αιώνας ο 4ο μήνας!! 
    • Οχι δεν ειχα καποιο θέμα παντα κυμαινόταν απο 37 έως 39. Πιστευω να ανέβει  τωρα π μ αλλαξε την αγωγή αν κ πιστευω πως δεν ειναι τοσο χαμηλα κ ειναι λαθος τα αποτελέσματα του νοσοκομείου.Μ εχει ξανασυμβεί. Ειχα δωσει αιμα κ μετα απο ενα δίμηνο  είχα παει να κάνω έλεγχο να δω αν ανέβηκε. Αποτελέσματα νοσοκομείου 32 αιματοκρίτης, παω την ιδια μερα εξω σε μικροβ 36. Σκεφτομαι να παω αυριο στην μικροβιολόγο μ να κανω μια γενική αίματος.  Εγώ πάντως νιωθω καλά. Σιγουρα μπισκοτάκια με ζαχαροπλάστα δεν ξερω τι αλλο. Για πειτε καμια ιδέα κοριτσια   
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...