Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μελλοντικές Μανούλες Εξωσωματικής 2024 <3


RAM21

Recommended Posts

στις πριν 23 ώρες, ο/η Souzan είπε:

Κορίτσια, έχει δει διαφορά ο σύντροφος κάποιας κοπέλας με τις πολυβιταμίνες ή δεν αξίζει τελικά;

Θα σου πω εγώ, μόλις τελειώσαμε το πρώτο τρίμηνο θεραπειών.

Έχουμε δει διαφορά αλλά όχι τέτοια που να επιτυγχάνεται φυσική σύλληψη σε μας. Το πρόβλημα μας βέβαια με το σπέρμα είναι πολύ μεγάλο οπότε και η αποκατάσταση δεν ξέρω αν μπορει να επιτευχθεί εν τέλει. Πάντως απο 500.000 που είχαμε αν ml τώρα έχουμε πάει στο 1.320.000. Μια βελτίωση τη λες.. Δεν ξέρω τώρα αν αυτή η βελτίωση μεγαλώνει απο τρίμηνο σε τρίμηνο αν συνεχίσεις να παίρνεις τις πολυβιταμίνες. Θα μιλήσουμε απο βδομάδα με το γιατρό και θα μας λυθεί η απορία.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 8 λεπτά, ο/η melitiniღ είπε:

Θα σου πω εγώ, μόλις τελειώσαμε το πρώτο τρίμηνο θεραπειών.

Έχουμε δει διαφορά αλλά όχι τέτοια που να επιτυγχάνεται φυσική σύλληψη σε μας. Το πρόβλημα μας βέβαια με το σπέρμα είναι πολύ μεγάλο οπότε και η αποκατάσταση δεν ξέρω αν μπορει να επιτευχθεί εν τέλει. Πάντως απο 500.000 που είχαμε αν ml τώρα έχουμε πάει στο 1.320.000. Μια βελτίωση τη λες.. Δεν ξέρω τώρα αν αυτή η βελτίωση μεγαλώνει απο τρίμηνο σε τρίμηνο αν συνεχίσεις να παίρνεις τις πολυβιταμίνες. Θα μιλήσουμε απο βδομάδα με το γιατρό και θα μας λυθεί η απορία.

Εμείς με εξωσωματική πάμε, βέβαια κανένας γιατρός δε μας έχει αποκλείσει την φυσιολογική σύλληψη, οπότε έστω και η όποια βελτίωση θα είναι βοηθητική στην περίπτωση μας φαντάζομαι...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 18/9/2024 at 8:10 ΠΜ, ο/η Souzan είπε:

Κορίτσια, έχει δει διαφορά ο σύντροφος κάποιας κοπέλας με τις πολυβιταμίνες ή δεν αξίζει τελικά;

Εμείς πάντως δεν είδαμε καμία ουσιαστική  διαφορά.. Επίσης, οι περισσότεροι γιατροί σου δίνουν βιταμίνες (που είναι και πανάκριβες) ανάλογα με τις εταιρείες που συνεργάζονται και παίρνουν κ αυτοί το ποσοστό τους. Δουλεύω στον κλάδο της υγείας κ ξέρω γενικά τι συμβαίνει δυστυχώς…

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η H0pe είπε:

Εμείς πάντως δεν είδαμε καμία ουσιαστική  διαφορά.. Επίσης, οι περισσότεροι γιατροί σου δίνουν βιταμίνες (που είναι και πανάκριβες) ανάλογα με τις εταιρείες που συνεργάζονται και παίρνουν κ αυτοί το ποσοστό τους. Δουλεύω στον κλάδο της υγείας κ ξέρω γενικά τι συμβαίνει δυστυχώς…

Αυτό το έχω κι εγώ στο πίσω μέρος του μυαλού μου. Αλλά στον κατακερματισμό δεν έχεις και πολλές επιλογές...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Souzan καλά μη νομίζεις, κι εμείς με εξωσωματική θα πάμε, οι γιατροί είναι κάθετοι στο ότι δεν υπάρχει περίπτωση με τα νούμερα που έχουμε να επιτευχθεί φυσιολογική σύλληψη. Απλά είπαμε μήπως με τη θεραπεία βελτιώσουμε λίγο ποιότητα , ποσότητα και κινητικότητα. Που όντως έχουν βελτιωθεί σε κάποιο βαθμό αλλά και πάλι φυσιολογικά πάρα πολύ δύσκολα να συμβεί μια εγκυμοσύνη.

Εγώ περνάω επιτροπή τώρα τον Οκτώβριο, οπότε η διαδικασία της εξωσωματικής ή θα ξεκινήσει Νοέμβριο αν προλάβω τον κύκλο ή μετά θα το αφήσω απο τη νέα χρονιά για Ιανουάριο. Δεκέμβριο δεν θέλω γιατί είναι μήνας γιορτών και όλοι λείπουν, οπότε δεν θέλω να το πάω για τότε.

Έχουμε βέβαια ραντεβού με τον ανδρολόγο την άλλη εβδομάδα και είμαι πολύ περίεργη να δω τελικά τι θα μας πει για τα αποτελέσματα του καινούριου σπερμοδιαγράμματος, αν υπάχρει δηλαδή κάποια ελπίδα βελτίωσης σε υποτιθέμενη συνέχιση της θεραπείας και αν αυτό κάποια στηγμή μπορεί να ρθει στα φυσιολογικά νούμερα. Δύσκολο μου φαίνεται βέβαια, αλλά ποτέ δεν ξέρεις, τι να πω!

@H0pe εσείς τι ακριβώς κάνατε και γιατί λες ότι δεν είδατε κάποια βελτίωση;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 13/9/2024 at 10:44 ΠΜ, ο/η elissavet90 είπε:

Καλημέρα Αντωνία μου! Όχι, θα μας τη δρομολογήσει την Τετάρτη που θα πάμε.. Πρέπει να γίνει έως κάποια συγκεκριμένη εβδομάδα??

Μπράβο είσαι πολύ τυχερή που δεν έχεις ιδιαίτερα συμπτώματα! Δεν τα ξεκίνησα ακόμα τα χάπια. Έλεγα να το παλέψω μόνη μου και να κάνω υπομονή αλλά έχει παραπάει. Από αύριο θα τα ξεκινήσω όμως..

Έκανα κι εγώ αιματολογικές και κάποιες για γονιδιακά και περιμένω να βγουν. Εντερικά με είχαν πιάσει κι εμένα και μου έκοψε τα προβιοτικά που έπαιρνα σαν συμπλήρωμα και όλα καλά τώρα. Εύχομαι να συνεχίσεις έτσι ανέμελη και ωραία!!!!!

Καλησπερα Ελισσαβετ μου!!! ❤️

τι κανεις;; ολα ενταξει στον υπερηχο της Τεταρτης;; οι εξετασεις σου βγηκαν καλες;;

ξεκινησες τα χαπια για τη ναυτια;; ελπιζω να εισαι καλυτερα τωρα!!! 😍

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 20/9/2024 at 9:23 ΠΜ, ο/η melitiniღ είπε:

@Souzan καλά μη νομίζεις, κι εμείς με εξωσωματική θα πάμε, οι γιατροί είναι κάθετοι στο ότι δεν υπάρχει περίπτωση με τα νούμερα που έχουμε να επιτευχθεί φυσιολογική σύλληψη. Απλά είπαμε μήπως με τη θεραπεία βελτιώσουμε λίγο ποιότητα , ποσότητα και κινητικότητα. Που όντως έχουν βελτιωθεί σε κάποιο βαθμό αλλά και πάλι φυσιολογικά πάρα πολύ δύσκολα να συμβεί μια εγκυμοσύνη.

Εγώ περνάω επιτροπή τώρα τον Οκτώβριο, οπότε η διαδικασία της εξωσωματικής ή θα ξεκινήσει Νοέμβριο αν προλάβω τον κύκλο ή μετά θα το αφήσω απο τη νέα χρονιά για Ιανουάριο. Δεκέμβριο δεν θέλω γιατί είναι μήνας γιορτών και όλοι λείπουν, οπότε δεν θέλω να το πάω για τότε.

Έχουμε βέβαια ραντεβού με τον ανδρολόγο την άλλη εβδομάδα και είμαι πολύ περίεργη να δω τελικά τι θα μας πει για τα αποτελέσματα του καινούριου σπερμοδιαγράμματος, αν υπάχρει δηλαδή κάποια ελπίδα βελτίωσης σε υποτιθέμενη συνέχιση της θεραπείας και αν αυτό κάποια στηγμή μπορεί να ρθει στα φυσιολογικά νούμερα. Δύσκολο μου φαίνεται βέβαια, αλλά ποτέ δεν ξέρεις, τι να πω!

@H0pe εσείς τι ακριβώς κάνατε και γιατί λες ότι δεν είδατε κάποια βελτίωση;

Όσον αφορά τις βιταμίνες που κάναμε θεραπεία για τρίμηνο  (100€ το κουτί) δεν είδαμε κάποια ουσιαστική βελτιωση… Μπορεί σε άλλους να έχουν βοηθήσει! Απλά λίγο που το έψαξα θεωρώ ότι υπάρχουν βιταμίνες πολύ πιο οικονομικές με την ίδια σύσταση με αυτές που προτείνουν οι γιατροί!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 20/9/2024 at 6:34 ΜΜ, ο/η Antonia2 είπε:

Καλησπερα Ελισσαβετ μου!!! ❤️

τι κανεις;; ολα ενταξει στον υπερηχο της Τεταρτης;; οι εξετασεις σου βγηκαν καλες;;

ξεκινησες τα χαπια για τη ναυτια;; ελπιζω να εισαι καλυτερα τωρα!!! 😍

Καλημέρα Αντωνία μου  και καλή εβδομάδα!!

Όλα ήταν πολύ καλά, τα μωράκια είναι κατά μία εβδομάδα μεγαλύτερα, πρώτη φορά τα είδαμε τόσο καλοσχηματισμένα και ξεκάθαρα. Πραματικά ήταν μαγικό! Έχει και 3D υπέρηχο και είναι τρομερές οι φωτό και οι εικόνες !!!

Είπε ότι το ένα φαίνεται για κορίτσι κατά 70%, αλλά χωρίς να το δέσουμε. Και οι εξετάσεις μου όλες πολύ καλές, μόνο μία γονιδιακή δεν έχει βγει ακόμα. Μου έκλεισαν αυχενική στις 3/10, οπότε περιμένουμε με αγωνία αυτό για να απελευθερωθούμε λίγο, να αρχίσουμε να το χαιρόμαστε ολοκληρωτικά. Όλα πάντως δείχνουν να πηγαίνουν πολύ καλά!!

Ξεκίνησα τα χάπια αλλά δεν έκαναν ιδιαίτερη δουλειά. Για λίγες μέρες σταμάτησαν οι πολύ έντονες ανακατωσούρες αλλά σήμερα το πρωί ξύπνησα κι έκανα εμετό και δεν είναι καθόλου καλά το στομάχι μου. Παρ'΄όλα αυτά ήρθα για δουλειά, μη χάσω!!!

Πες μου τα δικά σου!!! Πώς είναι τα μωράκια? εσύ?? Να σε ρωτήσω, τα αποτελέσματα της αυχενικής στα λέει εκείνη την ώρα? Και κάτι άλλο αν ξέρεις. Τα μωράκια είναι πάνω κάτω στη μήτρα μας ή δίπλα δίπλα? Γιατί έχω μπερδευτεί με τον υπέρηχο και τις φωτό και θέλω να ρωτήσω το γιατρό μόλις ξαναπάω!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 ώρες, ο/η elissavet90 είπε:

Καλημέρα Αντωνία μου  και καλή εβδομάδα!!

Όλα ήταν πολύ καλά, τα μωράκια είναι κατά μία εβδομάδα μεγαλύτερα, πρώτη φορά τα είδαμε τόσο καλοσχηματισμένα και ξεκάθαρα. Πραματικά ήταν μαγικό! Έχει και 3D υπέρηχο και είναι τρομερές οι φωτό και οι εικόνες !!!

Είπε ότι το ένα φαίνεται για κορίτσι κατά 70%, αλλά χωρίς να το δέσουμε. Και οι εξετάσεις μου όλες πολύ καλές, μόνο μία γονιδιακή δεν έχει βγει ακόμα. Μου έκλεισαν αυχενική στις 3/10, οπότε περιμένουμε με αγωνία αυτό για να απελευθερωθούμε λίγο, να αρχίσουμε να το χαιρόμαστε ολοκληρωτικά. Όλα πάντως δείχνουν να πηγαίνουν πολύ καλά!!

Ξεκίνησα τα χάπια αλλά δεν έκαναν ιδιαίτερη δουλειά. Για λίγες μέρες σταμάτησαν οι πολύ έντονες ανακατωσούρες αλλά σήμερα το πρωί ξύπνησα κι έκανα εμετό και δεν είναι καθόλου καλά το στομάχι μου. Παρ'΄όλα αυτά ήρθα για δουλειά, μη χάσω!!!

Πες μου τα δικά σου!!! Πώς είναι τα μωράκια? εσύ?? Να σε ρωτήσω, τα αποτελέσματα της αυχενικής στα λέει εκείνη την ώρα? Και κάτι άλλο αν ξέρεις. Τα μωράκια είναι πάνω κάτω στη μήτρα μας ή δίπλα δίπλα? Γιατί έχω μπερδευτεί με τον υπέρηχο και τις φωτό και θέλω να ρωτήσω το γιατρό μόλις ξαναπάω!!

Γεια σου Ελισσαβετ μου!!!🥰

Χαιρομαι πολυ μ τα νεα σου!! 🤩❤️🧿🧄

Αχ καθε υπερηχος κ μια νεα εμπειρια!!! Καθε φορα θ τα βλεπετε ολο κ πιο ανθρωπακια!! Ειναι απεριγραπτο συναισθημα αυτες οι στιγμες!!! Κι εγω ανυπομονω ν παμε ξανα στ γιατρο αλλα αργει.. τωρα στο 2ο τριμηνο αραιωνουν οι υπερηχοι κ οσο ν πεις σου λειπουν!! Να δουμε αυτες τις καρδουλες ν χτυπανε καλα καλα!! 💓💓

Με το καλο η αυχενικη σας!!! 🙏🙏

Εγω ευτυχως τα ιδια!! Δν εχω ενοχλησεις, η κοιλια αρχιζει κ φουσκωνει γ τα καλα!! 🥰🤰οι μικρες δν εχουν δωσει ακομη στιγμα αλλα πιστευω θα γινει κι αυτο μεχρι ν παμε στο γιατρο..🤞

Σχετικα μ την αυχενικη π ρωτας, μας ενημερωσε γ τα υπερηχογραφικα αλλα τις τελικες πιθανοτητες τις πηραμε μετα απο 2 μερες π ειχαν βγει κ οι αιματολογικες.. μας ειπε οτι απ τον υπερηχο τα μωρα φαινονται υγιη..

Τα μωρακια μας ειναι πανω κατω.. η μια η ζουζουνα εχει απλωθει πανω κ ειναι πιο ανεπτυγμενη κ η αλλη απ κατω ψαχνουμε ν τη βρουμε καθε φορα γτ ειναι καπως κατω κ προς τα πισω..😅 εχουν πολλη πλακα γτ στην αυχενικη καθονταν αντικρυστα κ στν τελευταιο υπερηχο ειχαν τα κεφαλακια στην ιδια πλευρα λες κ συζητανε οι κουτσομπολες!!😂😂😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Antonia2 είπε:

Γεια σου Ελισσαβετ μου!!!🥰

Χαιρομαι πολυ μ τα νεα σου!! 🤩❤️🧿🧄

Αχ καθε υπερηχος κ μια νεα εμπειρια!!! Καθε φορα θ τα βλεπετε ολο κ πιο ανθρωπακια!! Ειναι απεριγραπτο συναισθημα αυτες οι στιγμες!!! Κι εγω ανυπομονω ν παμε ξανα στ γιατρο αλλα αργει.. τωρα στο 2ο τριμηνο αραιωνουν οι υπερηχοι κ οσο ν πεις σου λειπουν!! Να δουμε αυτες τις καρδουλες ν χτυπανε καλα καλα!! 💓💓

Με το καλο η αυχενικη σας!!! 🙏🙏

Εγω ευτυχως τα ιδια!! Δν εχω ενοχλησεις, η κοιλια αρχιζει κ φουσκωνει γ τα καλα!! 🥰🤰οι μικρες δν εχουν δωσει ακομη στιγμα αλλα πιστευω θα γινει κι αυτο μεχρι ν παμε στο γιατρο..🤞

Σχετικα μ την αυχενικη π ρωτας, μας ενημερωσε γ τα υπερηχογραφικα αλλα τις τελικες πιθανοτητες τις πηραμε μετα απο 2 μερες π ειχαν βγει κ οι αιματολογικες.. μας ειπε οτι απ τον υπερηχο τα μωρα φαινονται υγιη..

Τα μωρακια μας ειναι πανω κατω.. η μια η ζουζουνα εχει απλωθει πανω κ ειναι πιο ανεπτυγμενη κ η αλλη απ κατω ψαχνουμε ν τη βρουμε καθε φορα γτ ειναι καπως κατω κ προς τα πισω..😅 εχουν πολλη πλακα γτ στην αυχενικη καθονταν αντικρυστα κ στν τελευταιο υπερηχο ειχαν τα κεφαλακια στην ιδια πλευρα λες κ συζητανε οι κουτσομπολες!!😂😂😂

Καλημέρα!!!! αχχααχ τέλειες οι μικρές! Άρα μου λύθηκε η απορία, είναι κουκέτα, όπως είπε και η μαία μου. Εμένα το πάνω που είπε ο γιατρός ότι είναι μάλλον κορίτσι, δείχνει να πιάνει όλο το χώρο και να τεντώνεται, και το κάτω μωράκι κάπως στριμωγμένο, και λέω εγώ, να δεις θ είναι αγοράκι και η άλλη από πάνω δίνει από τώρα στίγμα για το ποιος είναι ο αρχηγός!!!

και β επιπέδου πότε έχεις?? κι εγώ έχω φουσκώσει, κανένα παντελόνι μου δεν μου κάνει πια. Τη βγάζω με φορέματα μέχρι να πάω να πάρω κανά ρούχο εγκυμοσύνης! Εσύ ψώνισες τιποτα? Κι αν ναι από που?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια καλησπέρα! Χθες έκανα εμβρυομεταφορά. Προσπαθούμε για δεύτερο παιδάκι. Έχω ένα κλειστό κουτί prolutex. Όποια κοπέλα το χρειάζεται της το χαρίζω. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η Vickypucca είπε:

Κορίτσια καλησπέρα! Χθες έκανα εμβρυομεταφορά. Προσπαθούμε για δεύτερο παιδάκι. Έχω ένα κλειστό κουτί prolutex. Όποια κοπέλα το χρειάζεται της το χαρίζω. 

Καλήσπέρα κορίτσι μου!

Εγώ είμαι στη διαδικασία επιτροπής, ακόμη δεν ξέρω τι φάρμακα θα χρειαστώ. Θέλω να σε ρωτήσω όμως κάτι. Είπες για δεύτερο παιδάκι, το πρώτο πάλι με εξωσωματική; Και αν ναι, πέτυχε με την πρώτη;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 46 λεπτά, ο/η melitiniღ είπε:

Καλήσπέρα κορίτσι μου!

Εγώ είμαι στη διαδικασία επιτροπής, ακόμη δεν ξέρω τι φάρμακα θα χρειαστώ. Θέλω να σε ρωτήσω όμως κάτι. Είπες για δεύτερο παιδάκι, το πρώτο πάλι με εξωσωματική; Και αν ναι, πέτυχε με την πρώτη;

Ναι με εξωσωματική και ναι πέτυχε με την πρώτη! Πέρυσι έκανα κι άλλη προσπάθεια αλλά δεν πέτυχε. Ελπίζω η τρίτη και τυχερή🙂 Εσύ ξεκινάς πρώτη φορά;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Vickypucca είπε:

Ναι με εξωσωματική και ναι πέτυχε με την πρώτη! Πέρυσι έκανα κι άλλη προσπάθεια αλλά δεν πέτυχε. Ελπίζω η τρίτη και τυχερή🙂 Εσύ ξεκινάς πρώτη φορά;

Εγώ ναι! Θα είναι η πρώτη μας προσπάθεια και ελπίζω και τυχερή.. γιατί δεν ξέρω το κατά πόσο θα μπορέσουμε να σηκώσουμε οικονομικά άλλες προσπάθειες!

Σε τι ηλικία ήσουν όταν έκανες την πρώτη εξωσωματική κι αν επιτρέπετε ποιο ήταν το πρόβλημα σας;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 27 λεπτά, ο/η melitiniღ είπε:

Εγώ ναι! Θα είναι η πρώτη μας προσπάθεια και ελπίζω και τυχερή.. γιατί δεν ξέρω το κατά πόσο θα μπορέσουμε να σηκώσουμε οικονομικά άλλες προσπάθειες!

Σε τι ηλικία ήσουν όταν έκανες την πρώτη εξωσωματική κι αν επιτρέπετε ποιο ήταν το πρόβλημα σας;

Στο εύχομαι μέσα από την καρδιά μου! Πίστη και υπομονή να έχετε και ότι είναι να γίνει θα γίνει. Εγώ και ο σύζυγος έχουμε στίγμα. Όταν είμασταν σε σχέση έμεινα έγκυος φυσιολογικά και δεν ξέραμε ο ένας για τον άλλον για το στίγμα και τι επιπτώσεις έχει σε μια εγκυμοσύνη. Δυστυχώς το μάθαμε με το χειρότερο τρόπο. Όταν και οι δυο έχουν στίγμα το έμβρυο έχει 25% πιθανότητα να έχει μεσογειακή αναιμία, 25% να είναι εντελώς υγιέστατο και 50% να γεννηθεί με στίγμα όπως εμείς. Το δικό μας μωράκι είχε τη βαριά μορφή μεσογειακής αναιμίας και κάναμε διακοπή της κύησης. Την ημέρα εκείνη μου είπε μια φίλη μου που δουλεύει σε κέντρο εξωσωματικής ότι θα μπορούσα να κάνω προεμφυτευτικό έλεγχο. Αφήσαμε να περάσει ένα τρίμηνο, παντρευτήκαμε και κάναμε την πρώτη μας προσπάθεια. Ήμουν 33. Δεν θέλαμε να προσπαθήσουμε ποτέ φυσιολογικά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η Vickypucca είπε:

Στο εύχομαι μέσα από την καρδιά μου! Πίστη και υπομονή να έχετε και ότι είναι να γίνει θα γίνει. Εγώ και ο σύζυγος έχουμε στίγμα. Όταν είμασταν σε σχέση έμεινα έγκυος φυσιολογικά και δεν ξέραμε ο ένας για τον άλλον για το στίγμα και τι επιπτώσεις έχει σε μια εγκυμοσύνη. Δυστυχώς το μάθαμε με το χειρότερο τρόπο. Όταν και οι δυο έχουν στίγμα το έμβρυο έχει 25% πιθανότητα να έχει μεσογειακή αναιμία, 25% να είναι εντελώς υγιέστατο και 50% να γεννηθεί με στίγμα όπως εμείς. Το δικό μας μωράκι είχε τη βαριά μορφή μεσογειακής αναιμίας και κάναμε διακοπή της κύησης. Την ημέρα εκείνη μου είπε μια φίλη μου που δουλεύει σε κέντρο εξωσωματικής ότι θα μπορούσα να κάνω προεμφυτευτικό έλεγχο. Αφήσαμε να περάσει ένα τρίμηνο, παντρευτήκαμε και κάναμε την πρώτη μας προσπάθεια. Ήμουν 33. Δεν θέλαμε να προσπαθήσουμε ποτέ φυσιολογικά.

Ωωω λυπάμαι πραγματικά πάρα πολύ! Αλλά χαίρομαι που έστω και μέσω της επιστήμης καταφέρατε να φέρετε στον κόσμο ένα υγιές μωράκι. Εύχομαι και ένα δεύτερο πολύ σύντομα. Όσο για μας εύχομαι και ελπίζω τα 36 μου χρόνια να μην σταθούν εμπόδιο στην όλη προσπάθεια!

Εμείς λόγω ολιγοασθενοσπερμίας του συζύγου. Ετών 38.

Αν επιτρέπεται σε ποιο κέντρο έκανες την εξωσωματική;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η melitiniღ είπε:

Ωωω λυπάμαι πραγματικά πάρα πολύ! Αλλά χαίρομαι που έστω και μέσω της επιστήμης καταφέρατε να φέρετε στον κόσμο ένα υγιές μωράκι. Εύχομαι και ένα δεύτερο πολύ σύντομα. Όσο για μας εύχομαι και ελπίζω τα 36 μου χρόνια να μην σταθούν εμπόδιο στην όλη προσπάθεια!

Για την εξωσωματική θεωρείσαι μικρή. Τον άλλον μήνα γίνομαι 37. Χθες που έκανα την εμβρυομεταφορά ο γυναικολόγος και η εμβρυολόγος μου είπαν ότι εκτός από την άριστη βλαστοκύστη που βάλαμε βοηθάει πολύ και η ηλικία σου. Οπότε μην σε αγχώνει αυτό. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 λεπτά, ο/η melitiniღ είπε:

Ωωω λυπάμαι πραγματικά πάρα πολύ! Αλλά χαίρομαι που έστω και μέσω της επιστήμης καταφέρατε να φέρετε στον κόσμο ένα υγιές μωράκι. Εύχομαι και ένα δεύτερο πολύ σύντομα. Όσο για μας εύχομαι και ελπίζω τα 36 μου χρόνια να μην σταθούν εμπόδιο στην όλη προσπάθεια!

Εμείς λόγω ολιγοασθενοσπερμίας του συζύγου. Ετών 38.

Αν επιτρέπεται σε ποιο κέντρο έκανες την εξωσωματική;

Στο Ναυτικό Νοσοκομείο. Είμαι στρατιωτικός. Εσύ σε ποιο είσαι;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 λεπτά, ο/η Vickypucca είπε:

Για την εξωσωματική θεωρείσαι μικρή. Τον άλλον μήνα γίνομαι 37. Χθες που έκανα την εμβρυομεταφορά ο γυναικολόγος και η εμβρυολόγος μου είπαν ότι εκτός από την άριστη βλαστοκύστη που βάλαμε βοηθάει πολύ και η ηλικία σου. Οπότε μην σε αγχώνει αυτό. 

Δόξα τω Θεώ! Μακάρι! κι εγώ 01/01/25 γίνομαι 36.. σε λίγους μήνες δηλαδή.

Όλα κατευχήν εύχομαι κορίτσι μου! και το σποράκι να πιάσει και να μείνει!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Vickypucca είπε:

Στο Ναυτικό Νοσοκομείο. Είμαι στρατιωτικός. Εσύ σε ποιο είσαι;

Πλάκα κάνεις! Εγώ το ναυτικό το έψαχνα εδώ και πόσο καιρό λόγο επαγγέλματος του συζύγου. Μου είπαν ότι είναι δωρεάν η εξωσωματική για σώματα ασφαλείας! αλλά η Αθήνα μου πέφτει πολύ μακριά. Χίλια χιλίομετρα για την ακρίβεια. Εγώ στο Διαβαλκανικό στη Θεσσαλονίκη θα πάω. Ποιος γιατρός είναι στο Ναυτικό νοσοκομείο, εσύ σε ποιον είσαι;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 ώρες, ο/η elissavet90 είπε:

Καλημέρα!!!! αχχααχ τέλειες οι μικρές! Άρα μου λύθηκε η απορία, είναι κουκέτα, όπως είπε και η μαία μου. Εμένα το πάνω που είπε ο γιατρός ότι είναι μάλλον κορίτσι, δείχνει να πιάνει όλο το χώρο και να τεντώνεται, και το κάτω μωράκι κάπως στριμωγμένο, και λέω εγώ, να δεις θ είναι αγοράκι και η άλλη από πάνω δίνει από τώρα στίγμα για το ποιος είναι ο αρχηγός!!!

και β επιπέδου πότε έχεις?? κι εγώ έχω φουσκώσει, κανένα παντελόνι μου δεν μου κάνει πια. Τη βγάζω με φορέματα μέχρι να πάω να πάρω κανά ρούχο εγκυμοσύνης! Εσύ ψώνισες τιποτα? Κι αν ναι από που?

Χαχαχαχα!!!! Κι εγω ετσι ελεγα!!! Οτι η πανω φαινεται γ κοριτσι!! Ηταν απ την αρχη 1 εβδ μπροστα κ πιο ζωηρη!!! Τσαουσα απ κοιλια!!!😅😅😅 ε ρε κτ γλεντια π μας περιμενουν!!

Ειμαι κι εγω γλωσσου κ εχω τον αντρα μου ν λεει "πωωω τωρα θ σας ακουω κ τις 3 dolby" 😂😂 ασε μου λεει π θα σε βαζουν στη θεση σου, μια κουβεντα θα λες εσυ 10 θ σου απαντανε!!🤪 

Τεσπα,να ειναι καλα κ θα βρουμε τις ισορροπιες μας!

Β επιπεδου εκλεισα 17/10.. θα ειμαι 20+5 καλως εχοντων των πραγματων... πιο πολυ μετραω αντιστροφα γ τον απλο υπερηχο γ ν τις δω.... μου ελειψαν πολυ κ δν τις νιωθω οποτε τις εχω εννοια...

Ναι ασε η κοιλιτσα μπορει ν μη φαινεται φουσκωμενη αλλα απ νωρις κι εμενα δν εκλειναν παντελονια... ειδικα οταν καθομουν... ανοιγα παντα το φερμουαρ στα μουλωχτα!😜

Στην αρχη ειχα παρει μια βερμουδα τζιν 2 νουμερα μεγαλυτερη μ την οποια εβγαλα το καλοκαιρι χωρις ν χρειαστω κτ αλλο.. φορεματακια κ η βερμουδα κ ημουν κομπλε..

Τωρα πηρα ενα τελειο κολαν/παντελονι απ oysho π μου το συστησε μια φιλη κ λεει θ σου κανει σχεδον μεχρι το τελος! Κ οντως με εχει βολεψει τοσο πολυ! Το φοραω με πουκαμικα κ t-shirt κ ειναι πολυ βολικο γ ολες τις ωρες! Δν θελω ν παρω ρουχα π μετα θ ειναι αχρηστα.. οποτε θ παρω λιγα κ βολικα γ ν τα συνδυαζω ολες τις ωρες..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Γνωρίζοντας τα κουκούνια μας 👶 @barbounaki04  Αμνιο - ΠΗΤ 28/02 @annitakianna  Β' επιπέδου 07/10 - ΠΗΤ 13/02 💙 @Xrisa95  Υπέρηχος 07/10 - Β' επιπέδου 08/10 - ΠΗΤ 15/02 💙 @Antonia2 Υπέρηχος 07/10 - Β' επιπέδου 17/10 - ΠΗΤ 01/03 💗💗 @Annoula1995 Β' επιπέδου 08/10 - ΠΗΤ; 💙 @elenitsa2.  Β' επιπέδου 10/10 - ΠΗΤ 13/02 💙 @Elenaki_ Υπερηχος ; - ΠΗΤ 04/02 💗 @ΛΕΥΚΗ Υπέρηχος ; - ΠΗΤ 11/02 @Emma1 Υπερηχος ; - ΠΗΤ 01/03 @giogo Υπέρηχος ; - ΠΗΤ 13/02 @Mboo Επόμενος υπέρηχος ;; @Ria_ ;;
    • Χαχαχαχα!!!! Κι εγω ετσι ελεγα!!! Οτι η πανω φαινεται γ κοριτσι!! Ηταν απ την αρχη 1 εβδ μπροστα κ πιο ζωηρη!!! Τσαουσα απ κοιλια!!!😅😅😅 ε ρε κτ γλεντια π μας περιμενουν!! Ειμαι κι εγω γλωσσου κ εχω τον αντρα μου ν λεει "πωωω τωρα θ σας ακουω κ τις 3 dolby" 😂😂 ασε μου λεει π θα σε βαζουν στη θεση σου, μια κουβεντα θα λες εσυ 10 θ σου απαντανε!!🤪  Τεσπα,να ειναι καλα κ θα βρουμε τις ισορροπιες μας! Β επιπεδου εκλεισα 17/10.. θα ειμαι 20+5 καλως εχοντων των πραγματων... πιο πολυ μετραω αντιστροφα γ τον απλο υπερηχο γ ν τις δω.... μου ελειψαν πολυ κ δν τις νιωθω οποτε τις εχω εννοια... Ναι ασε η κοιλιτσα μπορει ν μη φαινεται φουσκωμενη αλλα απ νωρις κι εμενα δν εκλειναν παντελονια... ειδικα οταν καθομουν... ανοιγα παντα το φερμουαρ στα μουλωχτα!😜 Στην αρχη ειχα παρει μια βερμουδα τζιν 2 νουμερα μεγαλυτερη μ την οποια εβγαλα το καλοκαιρι χωρις ν χρειαστω κτ αλλο.. φορεματακια κ η βερμουδα κ ημουν κομπλε.. Τωρα πηρα ενα τελειο κολαν/παντελονι απ oysho π μου το συστησε μια φιλη κ λεει θ σου κανει σχεδον μεχρι το τελος! Κ οντως με εχει βολεψει τοσο πολυ! Το φοραω με πουκαμικα κ t-shirt κ ειναι πολυ βολικο γ ολες τις ωρες! Δν θελω ν παρω ρουχα π μετα θ ειναι αχρηστα.. οποτε θ παρω λιγα κ βολικα γ ν τα συνδυαζω ολες τις ωρες..
    • Εχεις πολυ δικιο Χρυσα μου!!! Αν δν φτασουμε στα ορια μας, δν ξερουμε τα ορια μας!!! Σιγουρα με 2 μικρουλια νεογεννητα θ ειναι δυσκολα αλλα εχω τοση αισιοδοξια μεσα μου οτι ολα θ πανε καλα αρκει ν ερθουν γερα στην αγκαλια μας!!!! Ισως το οτι εχω πολυ ευκολη εγκυμοσυνη με παραπλανει κ δν εχω χασει την αισιοδοξια μου 😅😅😅 Υγεια ν εχουμε, βοηθεια ευτυχως θ εχω οποτε ολα καλα θ πανε!!! Οι μικρες μας ν ειναι καλα!!!🙏🙏🙏🧿🧿🧿🧿💞💞  
    • @Elenaki_ που εισαιιιι;;; Μπηκα ν διαβασω τα νεα σου!!!🥰🥰🥰🥰 Οταν μπορεις ενημερωσε μας!!!😘
    • Μπραβο Αννα!!! Τελεια νεα!!! 🥰🥰🥰 Αχ τι ωραια π μεγαλωνουν τα κουκουνια μας!!!! Λιγο εμεινε κ γ τη β επιπεδου!!!!🧿🧿🧿🧿 Με το καλο κοριτσι μου!!! Ολα θ ειναι τελεια!!!🙏❤️🤰🧿✨️
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...