Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μελλοντικές Μανούλες Εξωσωματικής 2024 <3


RAM21

Recommended Posts

στις πριν 16 ώρες, ο/η arletaaa είπε:

Καλησπέρα, έπειτα από επιτυχημένη προσπάθεια χαρίζω φάρμακα εξωσωματικής που μου έχουν περισσέψει. Αθήνα 

Καλημέρα και να έχεις μια καλή εγκυμοσύνη εύχομαι με το καλό . Τι φάρμακα έχεις ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 24/2/2024 at 7:45 ΠΜ, ο/η marine είπε:

Καλημέρα σας κορίτσια! 

Και γω αρνητικοτατη η χοριακη μου 

Αν και το ήξερα από την αρχή 

Φαινόταν όλο όλο 

Με μέτριας ποιότητας έμβρυα και τα αφήνουν όλα στην τύχη τους

Και δώσε εσύ λεφτά! 

Ξέρει κάποια κάποιον για Θεσσαλονίκη? 

Γτ έχω απογοητευτεί πλήρως και πιστεύω ότι όλοι το ίδιο είναι 

Σας ευχαριστώ πολύ 

Eχω πάει στον Ταρλατζη. Και μου άρεσε πραγματικά σε ξεσκονιζει. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@marine Λυπάμαι πολύ κοπέλα μου, εγώ ήμουν στη new life με τον κ. Παντελή, τον οποίο έχω πλεον και ως γιατρό μου. Έπιασα με την πρώτη τα δίδυμα και γενικά ως γυναικολόγο τον θεωρώ κορυφή. Σε ότι μου έχει πει έχει πέσει μέσα. Και για την κύηση αλλά και για γυναικολογικά θέματα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια μου πήγα για υπέρηχο κ μου είπε ότι όλα προχωράνε τέλεια κ το ενδομήτριο μου είναι στα 6mm κ συνεχίζω να παίρνω 3 cyclacur την ημέρα.. ωάριο δεν έχω για κάποια ωορηξια που να εμποδίζει την διαδικασία κ Παρασκευή θα πάω πάλι να με δει... Γύρω στις 18 με 21 μέρες από τα χάπια θα γίνει η έμβρυομεταφορά άρα σε 8 με 10 μέρες περίπου 🙏

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η cat12 είπε:

Καλημέρα κορίτσια μου πήγα για υπέρηχο κ μου είπε ότι όλα προχωράνε τέλεια κ το ενδομήτριο μου είναι στα 6mm κ συνεχίζω να παίρνω 3 cyclacur την ημέρα.. ωάριο δεν έχω για κάποια ωορηξια που να εμποδίζει την διαδικασία κ Παρασκευή θα πάω πάλι να με δει... Γύρω στις 18 με 21 μέρες από τα χάπια θα γίνει η έμβρυομεταφορά άρα σε 8 με 10 μέρες περίπου 🙏

Μπραβο cat μου!! Όλα να πάνε καλά και να έχεις επιτυχία!! Να σε ρωτήσω, πώς γίνεται να μην έχεις ωορρηξία και γιατί λες ότι εμποδίζει την διαδικασία?  Σου έδωσε κάτι εκτός απ το cyclacur για να εμποδίσει την ωορρηξια?

Ρωτάω επειδή ξέρω μόνο την ετ σε φυσικό κύκλο, όπου παρακολουθείς τον κύκλο σου, κανεις ωορρηξια κανονικα και 4-5 μέρες μετά γίνεται η ετ, αναλόγως το παράθυρο εμφυτευσης ( δηλαδή με έλεγχο προγεστερονης). 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η cat12 είπε:

Καλημέρα κορίτσια μου πήγα για υπέρηχο κ μου είπε ότι όλα προχωράνε τέλεια κ το ενδομήτριο μου είναι στα 6mm κ συνεχίζω να παίρνω 3 cyclacur την ημέρα.. ωάριο δεν έχω για κάποια ωορηξια που να εμποδίζει την διαδικασία κ Παρασκευή θα πάω πάλι να με δει... Γύρω στις 18 με 21 μέρες από τα χάπια θα γίνει η έμβρυομεταφορά άρα σε 8 με 10 μέρες περίπου 🙏

Με το καλο cat μου!!!🥰🙏🧿❤️ Ευχομαι ολοψυχα ολα ν πανε υπεροχα κ σε λιγες μερες να εχεις θετικη χοριακη!!! ✌️🤰🤞

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η RAM21 είπε:

Μπραβο cat μου!! Όλα να πάνε καλά και να έχεις επιτυχία!! Να σε ρωτήσω, πώς γίνεται να μην έχεις ωορρηξία και γιατί λες ότι εμποδίζει την διαδικασία?  Σου έδωσε κάτι εκτός απ το cyclacur για να εμποδίσει την ωορρηξια?

Ρωτάω επειδή ξέρω μόνο την ετ σε φυσικό κύκλο, όπου παρακολουθείς τον κύκλο σου, κανεις ωορρηξια κανονικα και 4-5 μέρες μετά γίνεται η ετ, αναλόγως το παράθυρο εμφυτευσης ( δηλαδή με έλεγχο προγεστερονης). 

Αν παίρνεις cyclacur συνήθως δεν υπάρχει κυρίαρχο ωοθυλάκιο για να γίνει ωορρηξία. (Βέβαια καλού κακού πριν την εμβρυομεταφορα καλό θα ήταν να γίνεται πάντα ένας έλεγχος προγεστερόνης) σε τεχνητό κύκλο η προγεστερόνη πρέπει να είναι κάτω από 1 αν θυμάμαι καλά για να πάρεις το οκ να ξεκινήσεις χάπια προγεστερόνης και μετά από λίγες μέρες να γίνει η εμβρυομεταφορα. Αν έχει γίνει ωορρηξία ο κύκλος ακυρώνεται και η εμβρυομεταφορα μεταφέρεται στον επόμενο. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η marine είπε:

Σας ευχαριστώ πολύ κορίτσια για τις πληροφορίες! 

Μακάρι να βρω κουράγιο να ξαναξεκινησω 

Και ξαναεμπιστευτω

Πάρε χρόνο.... Θα βρεις το κουράγιο είναι σίγουρο. Μεγάλη αγκαλιά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η cat12 είπε:

Καλημέρα κορίτσια μου πήγα για υπέρηχο κ μου είπε ότι όλα προχωράνε τέλεια κ το ενδομήτριο μου είναι στα 6mm κ συνεχίζω να παίρνω 3 cyclacur την ημέρα.. ωάριο δεν έχω για κάποια ωορηξια που να εμποδίζει την διαδικασία κ Παρασκευή θα πάω πάλι να με δει... Γύρω στις 18 με 21 μέρες από τα χάπια θα γίνει η έμβρυομεταφορά άρα σε 8 με 10 μέρες περίπου 🙏

Με το καλό 🙏🏼🍀🍀🍀🍀🍀

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η RAM21 είπε:

Μπραβο cat μου!! Όλα να πάνε καλά και να έχεις επιτυχία!! Να σε ρωτήσω, πώς γίνεται να μην έχεις ωορρηξία και γιατί λες ότι εμποδίζει την διαδικασία?  Σου έδωσε κάτι εκτός απ το cyclacur για να εμποδίσει την ωορρηξια?

Ρωτάω επειδή ξέρω μόνο την ετ σε φυσικό κύκλο, όπου παρακολουθείς τον κύκλο σου, κανεις ωορρηξια κανονικα και 4-5 μέρες μετά γίνεται η ετ, αναλόγως το παράθυρο εμφυτευσης ( δηλαδή με έλεγχο προγεστερονης). 

Σε ευχαριστώ πολύ ραμ μου!!!Το μόνο που είπε α ωραία δεν έχεις κ ωάριο δλδ έγινε καταστολή αν θυμάμαι καλά έτσι το ανέφερε... Αλλά δεν ρώτησα γιατί φαντάστηκα ότι έτσι γίνεται με τα χάπια... 

στις πριν 2 ώρες, ο/η Antonia2 είπε:

Με το καλο cat μου!!!🥰🙏🧿❤️ Ευχομαι ολοψυχα ολα ν πανε υπεροχα κ σε λιγες μερες να εχεις θετικη χοριακη!!! ✌️🤰🤞

Αχ μακάρι λίγο ακόμα έμεινε 😊 σε ευχαριστώ πολύ❤️

στις πριν 25 λεπτά, ο/η peacock είπε:

Αν παίρνεις cyclacur συνήθως δεν υπάρχει κυρίαρχο ωοθυλάκιο για να γίνει ωορρηξία. (Βέβαια καλού κακού πριν την εμβρυομεταφορα καλό θα ήταν να γίνεται πάντα ένας έλεγχος προγεστερόνης) σε τεχνητό κύκλο η προγεστερόνη πρέπει να είναι κάτω από 1 αν θυμάμαι καλά για να πάρεις το οκ να ξεκινήσεις χάπια προγεστερόνης και μετά από λίγες μέρες να γίνει η εμβρυομεταφορα. Αν έχει γίνει ωορρηξία ο κύκλος ακυρώνεται και η εμβρυομεταφορα μεταφέρεται στον επόμενο. 

Α έτσι γίνεται??? Μάλλον για αυτό είπε ότι όλα καλά δεν έχω ωάριο να μας δυσκολέψει... Να δω κ Παρασκευή τι θα μου πει... Με cyclacur είμαι μόνο τώρα... Δεν μου έχει δώσει κάτι άλλο ακόμα...

στις πριν 24 λεπτά, ο/η peacock είπε:

Με το καλό 🙏🏼🍀🍀🍀🍀🍀

Ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου!!!🥰🙏

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 33 λεπτά, ο/η peacock είπε:

Αν παίρνεις cyclacur συνήθως δεν υπάρχει κυρίαρχο ωοθυλάκιο για να γίνει ωορρηξία. (Βέβαια καλού κακού πριν την εμβρυομεταφορα καλό θα ήταν να γίνεται πάντα ένας έλεγχος προγεστερόνης) σε τεχνητό κύκλο η προγεστερόνη πρέπει να είναι κάτω από 1 αν θυμάμαι καλά για να πάρεις το οκ να ξεκινήσεις χάπια προγεστερόνης και μετά από λίγες μέρες να γίνει η εμβρυομεταφορα. Αν έχει γίνει ωορρηξία ο κύκλος ακυρώνεται και η εμβρυομεταφορα μεταφέρεται στον επόμενο. 

Συγγνώμη, αλλά δεν το κατάλαβα. Πώς γίνεται να μην έχεις κυρίαρχο θυλάκιο; Πάντα δεν έχεις (εννοώ με νορμάλ κύκλους); Δηλαδή, αν παίρνεις cyclacur εμποδίζει τις ωοθήκες να βγάλουν ΄΄εστω ένα θυλάκιο τον μήνα αυτό; Και γιατί να το κάνει αυτό ο γιατρός; Αυτό λέγεται τεχνητός;

Εγώ, πέρισυ που έκανα σε φυσικό, πήρα κανονικά cyclacur, utrogestan και κορτιζόνη από δεύτερη μέρα (αν το θυμάμαι καλά, αλλά είμαι σχεδόν σίγουρη). Κι έκανα κανονικά ωορρηξία και με πήγε σε ετ 5 μέρες μετά, μετά από μέτρηση προγεστερόνης.

Μια φίλη μου όμως, που έκανε ό,τι και η cat, είχε τελικά θυλάκιο και της σταμάτησε την διαδικασία, όπως λες. Και δεν καταλάβαινα τότε γιατί το έκανε αυτό. Και γιατί  δεν έπρεπε να έχει θυλάκιο...

Για τιμές ορμονών, μην μου λες, δεν έχω ιδέα.😮 Ο γιατρός μου τα κοίταγε πάντα αυτά😉

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια!! Θα ήθελα να ρωτήσω εάν γνωρίζετε μετά από 5 αποτυχημένες IVF εάν έχει επισκεφτεί κάποια ανοσολογο η ρευματολογο. Τι είδους εξετάσεις κάνατε εκεί? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η RAM21 είπε:

Συγγνώμη, αλλά δεν το κατάλαβα. Πώς γίνεται να μην έχεις κυρίαρχο θυλάκιο; Πάντα δεν έχεις (εννοώ με νορμάλ κύκλους); Δηλαδή, αν παίρνεις cyclacur εμποδίζει τις ωοθήκες να βγάλουν ΄΄εστω ένα θυλάκιο τον μήνα αυτό; Και γιατί να το κάνει αυτό ο γιατρός; Αυτό λέγεται τεχνητός;

Εγώ, πέρισυ που έκανα σε φυσικό, πήρα κανονικά cyclacur, utrogestan και κορτιζόνη από δεύτερη μέρα (αν το θυμάμαι καλά, αλλά είμαι σχεδόν σίγουρη). Κι έκανα κανονικά ωορρηξία και με πήγε σε ετ 5 μέρες μετά, μετά από μέτρηση προγεστερόνης.

Μια φίλη μου όμως, που έκανε ό,τι και η cat, είχε τελικά θυλάκιο και της σταμάτησε την διαδικασία, όπως λες. Και δεν καταλάβαινα τότε γιατί το έκανε αυτό. Και γιατί  δεν έπρεπε να έχει θυλάκιο...

Για τιμές ορμονών, μην μου λες, δεν έχω ιδέα.😮 Ο γιατρός μου τα κοίταγε πάντα αυτά😉

ή ίσως δεν πήρα cyclacur απ' την αρχή; Πήρα τα άλλα δύο..;  Ίσως κι έτσι... Πάντως είχα ξεκινήσει αγωγή, το θυμάμαι. Κι έκανα ωορρηξία🤪

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 24/2/2024 at 10:44 ΠΜ, ο/η marine είπε:

Μετά από πόσες μέρες διακοπής των ορμονών σαν ξαναξρθε περίοδος? 

Λυπάμαι πολύ κορίτσι μου. Σε καταλαβαίνω απόλυτα. Και εμένα αποτυχημένη ήταν η πρώτη μου προσπάθεια. Εμένα μου ήρθε η περιόδος μετά από 5 μέρες 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 45 λεπτά, ο/η RAM21 είπε:

ή ίσως δεν πήρα cyclacur απ' την αρχή; Πήρα τα άλλα δύο..;  Ίσως κι έτσι... Πάντως είχα ξεκινήσει αγωγή, το θυμάμαι. Κι έκανα ωορρηξία🤪

Επειδή δεν τα γνωρίζω μπερδεύτηκα ποια η διαφορά τεχνιτου κ φυσικού κύκλου? Το χασα🤪 εγώ πήρα cyclacur από την πρώτη μέρα της περιόδου που είχα έντονη ροή από ένα στην αρχή μετά δύο κ τώρα παίρνω 3 και συνεχίζω... Μου έχει γράψει και προγεστερόνη αλλά δεν μου έχει πει να πάρω ακόμα... Το ενδομήτριο που πρέπει να φτάσει για να θεωρηθεί έτοιμο? Σήμερα μου είπε για 6, την Παρασκευή θα δει πόσο έχει φτάσει...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η cat12 είπε:

Επειδή δεν τα γνωρίζω μπερδεύτηκα ποια η διαφορά τεχνιτου κ φυσικού κύκλου? Το χασα🤪 εγώ πήρα cyclacur από την πρώτη μέρα της περιόδου που είχα έντονη ροή από ένα στην αρχή μετά δύο κ τώρα παίρνω 3 και συνεχίζω... Μου έχει γράψει και προγεστερόνη αλλά δεν μου έχει πει να πάρω ακόμα... Το ενδομήτριο που πρέπει να φτάσει για να θεωρηθεί έτοιμο? Σήμερα μου είπε για 6, την Παρασκευή θα δει πόσο έχει φτάσει...

Χάχα! Έλα ντε! Αυτό ρωτάω κ εγώ! Κ επίσης γιατί ένας γιατρός να προτιμήσει τεχνητό, παρά φυσικό; Λογικά είναι δύο διαφορετικοί τρόποι για ετ με κατεψυγμένα.

Ας μας απαντήσει κάποια κοπελα που το έχει καταλαβει😄

Μην ανησυχείς cat! Εσυ ολα σωστά τα κάνεις και ολα καλα πάνε!!🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η RAM21 είπε:

Συγγνώμη, αλλά δεν το κατάλαβα. Πώς γίνεται να μην έχεις κυρίαρχο θυλάκιο; Πάντα δεν έχεις (εννοώ με νορμάλ κύκλους); Δηλαδή, αν παίρνεις cyclacur εμποδίζει τις ωοθήκες να βγάλουν ΄΄εστω ένα θυλάκιο τον μήνα αυτό; Και γιατί να το κάνει αυτό ο γιατρός; Αυτό λέγεται τεχνητός;

Εγώ, πέρισυ που έκανα σε φυσικό, πήρα κανονικά cyclacur, utrogestan και κορτιζόνη από δεύτερη μέρα (αν το θυμάμαι καλά, αλλά είμαι σχεδόν σίγουρη). Κι έκανα κανονικά ωορρηξία και με πήγε σε ετ 5 μέρες μετά, μετά από μέτρηση προγεστερόνης.

Μια φίλη μου όμως, που έκανε ό,τι και η cat, είχε τελικά θυλάκιο και της σταμάτησε την διαδικασία, όπως λες. Και δεν καταλάβαινα τότε γιατί το έκανε αυτό. Και γιατί  δεν έπρεπε να έχει θυλάκιο...

Για τιμές ορμονών, μην μου λες, δεν έχω ιδέα.😮 Ο γιατρός μου τα κοίταγε πάντα αυτά😉

Σε φυσικό κύκλο δε παίρνεις σικλακουρ από τη 2η μέρα του κύκλου - τουλάχιστον αυτό ξέρω τόσα χρόνια και αυτό έκανα κι εγώ στη τελευταία εμβρυομεταφορα που πέτυχα τον γιο μου. Τα σικλακουρ και την προγεστερόνη τα ξεκινάς μετά την ωορρηξία ή μετά την εμβρυομεταφορα ανάλογα τι θέλει ο γιατρός. 

Σε τεχνητό κύκλο ξεκινάς σικλακουρ 2η μέρα του κύκλου και όταν το ενδομήτριο φτάσει στο επιθυμητό πάχος μετράς προγεστερόνη, αν είναι κάτω από 1 τότε ξεκινάς και προγεστερόνη και μετά από κάποιες μέρες πας σε εμβρυομεταφορα. 

Τον τεχνητό κύκλο τον επιλέγουν οι γιατροί γιατί είναι πιο ελεγχόμενο, δεν απαιτεί συχνούς υπερήχους και αιματολογικές όπως ο φυσικός καθώς επίσης υπάρχουν και κοπέλες που έχουν προβλήματα ωοθηλακιορρηξιας δηλ δεν έχουν ωορρηξία κάθε μήνα οπότε ο φυσικός είναι ανέφικτος. 

Νομίζω ότι λόγω των απανωτών οιστρογόνων κάπου μπερδεύεται το σύστημα και δε γίνεται ωορρηξία ή καθυστερεί. Υπάρχουν βέβαια και περιπτώσεις που έπαιρναν σικλακουρ και χρειάστηκε να ακυρωθεί ο κύκλος. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 31 λεπτά, ο/η cat12 είπε:

Επειδή δεν τα γνωρίζω μπερδεύτηκα ποια η διαφορά τεχνιτου κ φυσικού κύκλου? Το χασα🤪 εγώ πήρα cyclacur από την πρώτη μέρα της περιόδου που είχα έντονη ροή από ένα στην αρχή μετά δύο κ τώρα παίρνω 3 και συνεχίζω... Μου έχει γράψει και προγεστερόνη αλλά δεν μου έχει πει να πάρω ακόμα... Το ενδομήτριο που πρέπει να φτάσει για να θεωρηθεί έτοιμο? Σήμερα μου είπε για 6, την Παρασκευή θα δει πόσο έχει φτάσει...

Στο φυσικό κύκλο περιμένει να παχύνει μόνο του το ενδομήτριο και να γίνει ωορρηξία. 

Στον τεχνητό κύκλο σου δίνουν σικλακουρ από την αρχή του κύκλου να παχύνει το ενδομήτριο ελεγχόμενα πιο γρήγορα. 

Εσύ κάνεις τεχνητό απ' ότι κατάλαβα λοιπόν. 

Προγεστερόνη θα πάρεις όταν δει στον υπέρηχο όταν έφτασες στο επιθυμητό πάχος. 

Το ενδομήτριο είναι καλό για εμβρυομεταφορα πάνω από 7,5..ιδανικά πάνω από 8. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η peacock είπε:

Σε φυσικό κύκλο δε παίρνεις σικλακουρ από τη 2η μέρα του κύκλου - τουλάχιστον αυτό ξέρω τόσα χρόνια και αυτό έκανα κι εγώ στη τελευταία εμβρυομεταφορα που πέτυχα τον γιο μου. Τα σικλακουρ και την προγεστερόνη τα ξεκινάς μετά την ωορρηξία ή μετά την εμβρυομεταφορα ανάλογα τι θέλει ο γιατρός. 

Σε τεχνητό κύκλο ξεκινάς σικλακουρ 2η μέρα του κύκλου και όταν το ενδομήτριο φτάσει στο επιθυμητό πάχος μετράς προγεστερόνη, αν είναι κάτω από 1 τότε ξεκινάς και προγεστερόνη και μετά από κάποιες μέρες πας σε εμβρυομεταφορα. 

Τον τεχνητό κύκλο τον επιλέγουν οι γιατροί γιατί είναι πιο ελεγχόμενο, δεν απαιτεί συχνούς υπερήχους και αιματολογικές όπως ο φυσικός καθώς επίσης υπάρχουν και κοπέλες που έχουν προβλήματα ωοθηλακιορρηξιας δηλ δεν έχουν ωορρηξία κάθε μήνα οπότε ο φυσικός είναι ανέφικτος. 

Νομίζω ότι λόγω των απανωτών οιστρογόνων κάπου μπερδεύεται το σύστημα και δε γίνεται ωορρηξία ή καθυστερεί. Υπάρχουν βέβαια και περιπτώσεις που έπαιρναν σικλακουρ και χρειάστηκε να ακυρωθεί ο κύκλος. 

Κατάλαβα! Σ ευχαριστώ! Μου έλυσες απορία που είχα καιρό. Να σου ζήσει το αγοράκι σου ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η RAM21 είπε:

Κατάλαβα! Σ ευχαριστώ! Μου έλυσες απορία που είχα καιρό. Να σου ζήσει το αγοράκι σου ❤️

Σε ευχαριστώ κορίτσι μου! Με το καλό όλες εδώ να κρατήσουν αγκαλιά το μωρακι τους!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 30 λεπτά, ο/η peacock είπε:

Στο φυσικό κύκλο περιμένει να παχύνει μόνο του το ενδομήτριο και να γίνει ωορρηξία. 

Στον τεχνητό κύκλο σου δίνουν σικλακουρ από την αρχή του κύκλου να παχύνει το ενδομήτριο ελεγχόμενα πιο γρήγορα. 

Εσύ κάνεις τεχνητό απ' ότι κατάλαβα λοιπόν. 

Προγεστερόνη θα πάρεις όταν δει στον υπέρηχο όταν έφτασες στο επιθυμητό πάχος. 

Το ενδομήτριο είναι καλό για εμβρυομεταφορα πάνω από 7,5..ιδανικά πάνω από 8. 

Σε ευχαριστώ πολύ που τα εξηγήσεις όλα αναλυτικά!!! Κατάλαβα ακριβώς την διαφορά!! Οπότε τεχνητό κάνω... Γιατί διάλεξε αυτήν την μέθοδο ποιος ξέρει... Για να είναι πιο σίγουρος μάλλον!?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 34 λεπτά, ο/η RAM21 είπε:

Χάχα! Έλα ντε! Αυτό ρωτάω κ εγώ! Κ επίσης γιατί ένας γιατρός να προτιμήσει τεχνητό, παρά φυσικό; Λογικά είναι δύο διαφορετικοί τρόποι για ετ με κατεψυγμένα.

Ας μας απαντήσει κάποια κοπελα που το έχει καταλαβει😄

Μην ανησυχείς cat! Εσυ ολα σωστά τα κάνεις και ολα καλα πάνε!!🥰

Αχ τι μου θυμησατε βρε κορίτσια.. τι άγχος και αυτό τοτε με τα σικλακουρ.. Εμένα ο γιατρός είχε προτιμήσει τεχνητό γιατί δεν έχω καθόλου σταθερό κύκλο οπότε θα έπρεπε να με παρακολουθεί πάρα πολύ στενά έλα όμως που δεν του έκατσε.. ξεκίνησα δεύτερη μέρα περιόδου τα χάπια και μου είχε πει ότι κανονικά με τα σικλακουρ δεν έχουμε ωοθυλάκιο.. πήγα ανετη να κάνω υπέρηχο και ήμουν σε φάση ωορρηξίας και νωρίς νωρίς κιολας 9η μέρα αν θυμάμαι καλά.. εννοείται ακύρωσε τον κύκλο γιατί είχε ήδη αρχίσει να ανεβαίνει η προγεστερόνη μου και δεν ήθελε να το ρισκάρει.. δεν τους ενοχλεί δηλαδή το αν θα γίνει η ωορρηξία το θέμα είναι ότι εμένα δεν την πρόλαβε επειδή έγινε πολύ νωρίς.. τον επόμενο μήνα επαναλάβαμε το ίδιο αλλά επειδή ήξερε τι θα γινει με έβαλε υπέρηχο 7η μέρα κύκλου να ναι σίγουρος και το πήγε σαν φυσικό..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 25/2/2024 at 1:59 ΜΜ, ο/η ismini86 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια,

Νέα στην παρέα! 

Όσες έχετ κάνει ERA test, μετα τη λήψη είχατε αίμα για μέρες;

Καλημέρα και καλώς ήρθες!! Εγώ είχα δύο μέρες αλλά ελάχιστο αίμα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...