Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μελλοντικές Μανούλες Εξωσωματικής 2024 <3


RAM21

Recommended Posts

στις On 20/8/2023 at 9:52 ΜΜ, ο/η nikona είπε:

Ήταν το πρώτο πρωτόκολλο που κάναμε, στην πρώτη μας δηλαδή προσπάθεια. 5 βλαστοκύστες. 

Θα ξεκινήσεις τώρα μπεμπελουκα; 

Μέσα στον Σεπτέμβριο η Οκτώβριο ξεκινάω από την αρχή. ..μακάρι να μου έρθουν και άλλα μπεμπακια ....είναι όλο γλυκα...απλά τώρα μου άλλαξε πρωτόκολλο και ελπίζω να πάει καλύτερα αν και το θεωρώ λίγο πιο βεβαρημένο σε σχέση με τους ανταγωνιστές που είχα κάνει την 1η φορά..

Πες μου εσύ πως είσαι το μωράκι σας ??πόσο είναι τώρα???σε τι φάση είστε??🩷🩷🩷💙🎀🎀🎀

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Μπεμπελουκα είπε:

Ποτε με το καλό Tokyo προχωρας σε ετ ??

Μπεμπελούκα πρέπει να μιλήσω με το γιατρό... έκανα υστεροσκο΄πηση τον Ιούλιο και μου διόρθωσε αρκετά πραγματάκια οπότε είμαι σε φάση ανάρρωσης. Υποθέτω σε 1-2 κύκλους αλλά δεν λέω τιποτα σίγουρο ως να με δει ξανά! Είχα πάθει μια μικροφλεγμονη μετα τη γεννα στην οποια δεν εδωσα καμια σημασια κ τελικά μου έκανε σύμφυση κ εκλεισαν κ οι σαλπιγγες μου (που ηταν ανοιχτες ειχα κανει σαλπιγγογραφια). Φαντασου τωρα να παλευα φυσιολογικα (αν δλδ δεν ημουν απο εξωσωματικη) κ να λεω γιατι δεν ερχεται το δευτερο! 

Τελοσπαντων βλεποντας κ κανοντας! 

Εσυ ειδα ετοιμαζεσαι για μακρυ πρωτόκολλο! καλή επιτυχία! Αν επιτρέπεται ποσων ετών είσαι; (εγω πλεον οσο 2 εικοσάρες κλεισμένα!)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 20/8/2023 at 11:20 ΜΜ, ο/η Tokyo είπε:

Ram21 δεν είχα καταλάβει ότι κάνεις προσπάθεια πάλι! Είχα μείνει στα μυνήματα με την εξάντληση κ τους καυγάδες χαχαχαχα

Στον ίδιο παρανομαστή κ γω, λέω λέω κ πάω τώρα για δεύτερο... Από τα κατεψυγμένα όμως, δεν την παλεύω να κάνω ξανά τπτ. Αν πετύχει έχει καλώς... Αλλιώς τέλος όλα κ δόξα τω θεώ που είμαι κ εδώ που είμαι! 

Αν κατάλαβα καλά κάνεις ξανά διέγερση; Καλά αποτελέσματα εύχομαι! 

Ναι, κάνω ξανά διέγερση ή έτσι λέω τέλος πάντων...Το έχω αναφέρει αρκετές φορές. Ήδη από τον Φεβρουάριο που είχα την αποτυχημένη ε/τ με τις τελευταίες βλαστοκύστες μου, πήραμε αυτή την απόφαση, εφόσον δεν έχω άλλο απόθεμα. Έκανα ραντεβού τον Ιούνιο και με προγραμματίζει για φθινόπωρο.

Κατά τ' άλλα είμαστε πολύ κουρασμένοι, ναι, με όλο το άγχος που φέρνει το μεγάλωμα ενός βρέφους, χωρίς να έχουμε σπουδαία βοήθεια και με φουλ δουλειά και οι δύο, όμως, ενώ δεν το είχαμε στο νου εξαρχής, όταν γεννήθηκε η κόρη μας, όλο σκέφτομαστε κι ένα αδελφάκι (δεν θα κοιμηθούμε ποτέ, γελάει συνέχεια ο άντρας μου!!). Δεν μπορώ να το εξηγήσω, όταν μπεις στον χορό, λες ας κάνω άλλη μια προσπάθεια. Εγώ δεν έχω βγει ουσιαστικά από την διαδικασία, γιατί και πέρσι τέτοια εποχή που την είχα 8 -9 μηνών έκανα ξανά ωοληψία σε φυσικό, για να ετοιμαστώ για επόμενη ε/τ - είχα και δύο κατεψυγμένες. Αλλά δυστυχώς δεν πέτυχε.

Μη νομίζεις, ούτε εγώ την παλεύω πλέον, γι' αυτό κυνηγάω έναν καλό μήνα (για την δική μου δυναμική), για να πάω με όσο καλύτερες προοπτικές. Και το οικονομικό το σκέφτομαι τώρα πια, γιατί τα πληρώνω όλα ιδιωτικά και οι τιμές έχουν εκτοξευτεί.  

Μακάρι να είχα κι εγώ καλό απόθεμα και ελεγμένο με προεμφυτευτικό, όπως εσύ! Αλλά πάνω από 6-7 ωάρια δεν βλέπω ούτε στον ύπνο μου! χαχα! Και πάλι δεν θέλω να είμαι αχάριστη, γιατί το πρώτο ήρθε με την πρώτη και σέβομαι απεριόριστα όσα κορίτσια προσπαθούν για ένα παιδάκι ξανά και ξανά. Αν είναι να ρθει καλώς. Διαφορετικά, δεν με πειράζει.

Σ' ευχαριστώ πολύ για τις ευχές! Εδώ θα είμαστε να τα λέμε. :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 38 λεπτά, ο/η RAM21 είπε:

Ναι, κάνω ξανά διέγερση ή έτσι λέω τέλος πάντων...Το έχω αναφέρει αρκετές φορές. Ήδη από τον Φεβρουάριο που είχα την αποτυχημένη ε/τ με τις τελευταίες βλαστοκύστες μου, πήραμε αυτή την απόφαση, εφόσον δεν έχω άλλο απόθεμα. Έκανα ραντεβού τον Ιούνιο και με προγραμματίζει για φθινόπωρο.

Κατά τ' άλλα είμαστε πολύ κουρασμένοι, ναι, με όλο το άγχος που φέρνει το μεγάλωμα ενός βρέφους, χωρίς να έχουμε σπουδαία βοήθεια και με φουλ δουλειά και οι δύο, όμως, ενώ δεν το είχαμε στο νου εξαρχής, όταν γεννήθηκε η κόρη μας, όλο σκέφτομαστε κι ένα αδελφάκι (δεν θα κοιμηθούμε ποτέ, γελάει συνέχεια ο άντρας μου!!). Δεν μπορώ να το εξηγήσω, όταν μπεις στον χορό, λες ας κάνω άλλη μια προσπάθεια. Εγώ δεν έχω βγει ουσιαστικά από την διαδικασία, γιατί και πέρσι τέτοια εποχή που την είχα 8 -9 μηνών έκανα ξανά ωοληψία σε φυσικό, για να ετοιμαστώ για επόμενη ε/τ - είχα και δύο κατεψυγμένες. Αλλά δυστυχώς δεν πέτυχε.

Μη νομίζεις, ούτε εγώ την παλεύω πλέον, γι' αυτό κυνηγάω έναν καλό μήνα (για την δική μου δυναμική), για να πάω με όσο καλύτερες προοπτικές. Και το οικονομικό το σκέφτομαι τώρα πια, γιατί τα πληρώνω όλα ιδιωτικά και οι τιμές έχουν εκτοξευτεί.  

Μακάρι να είχα κι εγώ καλό απόθεμα και ελεγμένο με προεμφυτευτικό, όπως εσύ! Αλλά πάνω από 6-7 ωάρια δεν βλέπω ούτε στον ύπνο μου! χαχα! Και πάλι δεν θέλω να είμαι αχάριστη, γιατί το πρώτο ήρθε με την πρώτη και σέβομαι απεριόριστα όσα κορίτσια προσπαθούν για ένα παιδάκι ξανά και ξανά. Αν είναι να ρθει καλώς. Διαφορετικά, δεν με πειράζει.

Σ' ευχαριστώ πολύ για τις ευχές! Εδώ θα είμαστε να τα λέμε. :)

Σε καταλαβαίνω κ μπράβο σου! Εγώ επίσης νιώθη κουρασμένη κ δεν σου κρύβω καμιά φορά αναρωτιέμαι αν κάνω καλά που επιχειρώ δεύτερη εγκυμοσύνη (αν υποθέσουμε ότι θα πετύχω). Από την άλλη δεν μου πάει η καρδιά να αφήσω ελεγμένα έμβρυα οπως λες.  Πάντως σημασία δεν έχει πάντα ο αριθμός, ακόμα κ τώρα έχω πολλά ωάρια στον υπέρηχο, ξέρω καλά όμως ότι δεν αντιστοιχούν σε αριθμο γονιμοποιήσεων! Μπορεί να πάρεις 2-3 κ αυτα να είναι κ τα τυχερά! Στο εύχομαι πραγματικά!

Θα τα λέμε όντως κ μακάρι με θετικά νέα! ως τώρα διαβαζα πολυ αποσπασματικά το φόρουμ κ έτσι έχω χάσει τι έχετε γράψει...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 19/8/2023 at 3:11 ΜΜ, ο/η RAM21 είπε:

Εντυπωσιακό! Επηρεάζει άραγε το πρωτόκολλο την παραγωγή ωαρίων? Είναι μια μεγάλη απορία μου. Ή απλώς έτυχε ο καλός μήνας και βέβαια βοήθησαν και τα φάρμακα?

Εγώ όσες φορές έχω πάει είτε για διέγερση είτε για παρακολούθηση, πάνω από 6-8 ωάρια δεν έχω δει. Και αναρωτιέμαι, με μακρύ, θα είχα άραγε καλύτερη ανταπόκριση?!

 

στις On 19/8/2023 at 4:01 ΜΜ, ο/η Γιάννα 36 είπε:

Κι εγώ το αναρωτιέμαι, εκ των υστέρων, έστω και σαν περιέργεια απλή.. Έχω ακούσει πολλές περιπτώσεις γυναικών που με μακρύ πρωτόκολλο είχαν πολύ περισσότερα ωαρια σε σχέση με το βραχυ. Σίγουρα θα το δοκίμαζα αν δεν έβλεπα μέλλον με το βραχυ. Κ σίγουρα, όπως λες, πρέπει να πετύχεις και τον καλό τον κύκλο. Ο οποίος δεν έχει να κάνει απαραίτητα με την ποσότητα όσο με την ποιότητα! 

 

στις On 19/8/2023 at 8:20 ΜΜ, ο/η RAM21 είπε:

Έχεις δίκιο, η ποιότητα είναι το θέμα, η σύλληψη... Κι εμένα όλο με βραχύ με πάει. Και τροποποιημένο έχω κάνει και τώρα πάλι με βραχύ θα πάω. Αλλά έχω κουραστεί να μαζεύουμε λίγα λίγα, ξέρεις πώς πάει τώρα όταν έχεις λιγότερα από δέκα ωάρια. Όταν τον ρώτησα για μακρύ μου είπε ότι δεν έχει σημασία, ακολουθούμε αυτό που έχει αποδώσει σε μένα ως τώρα, δλδ βραχύ με ανταγωνιστές.

Μια φίλη που έκανε και τα δύο πριν λίγους μήνες είχε σχεδόν άριστη απόδοση στο βραχύ, 6 βλαστοκύστες στα 7 ή 8, και στο μακρύ που έκανε αργότερα πέτυχε 2 βλαστοκ στα 6 ωάρια. Και κουράστηκε και πρήστηκε και χειρότερα της πήγε. Δεν ξέρω πραγματικά τι είναι το πιο συμφέρον για καθεμιά. Νομίζω ότι είναι και θέμα τύχης.

Γεια σας κορίτσια!

Να σας πω και γω τη μικρή μου εμπειρία και πού έχω καταλήξει. Και στις δύο προσπάθειες ακολουθήσαμε το πρωτόκολλο των ανταγωνιστών, έτσι ώστε να αποφύγουμε την υπερδιέγερση των ωοθηκών. Λόγω και του ΣΠΩ ήταν πιθανό κάτι τέτοιο. Και στις 2 διεγέρσεις πήγαμε καλά από ωάρια. Στην πρώτη έδωσα 27 ωάρια, από αυτά γονιμοποιήθηκαν τα 10 και από αυτά κάναμε μόνο 1 βλαστοκύστη, η οποία έφερε εγκυμοσύνη. Δυστυχώς όμως κατέληξε σε αποβολή. :(

Στη δεύτερη διέγερση, ακολουθήσαμε το ίδιο ακριβώς πρωτόκολλο, αφού είδαμε ότι είχε αποτέλεσμα. Παρ' ολ' αυτά, επειδή το θέμα της ποιότητας των ωαρίων ήταν ένα ζήτημα (λόγω ηλικίας), πήρα ένα συμπλήρωμα διατροφής για μερικούς μήνες, μέχρι να ετοιμαστούμε. Από τη 2η ωοληψία έδωσα 22 ωάρια, από τα οποία γονιμοποιήθηκαν τα 14 και από αυτά φτιάξαμε 7 βλαστοκύστες. Μία από τις δύο που βάλαμε τώρα βρίσκεται  στην 11η βδομάδα και ελπίζω να προχωρήσουμε καλά. :)

Νομίζω πως παίζει ρόλο ο οργανισμός καθεμιάς, ο τρόπος που ανταποκρίνεται στη θεραπεία, ασφαλώς και ο κάθε κύκλος. Αλλά για το θέμα της ποιότητας... δεν ξέρω... νομίζω πως οι βιταμινούλες που πήρα βοήθησαν. Τα ποσοστά δηλ. αυτό έδειξαν, όπως επίσης και η ποιότητα των εμβρύων, τουλάχιστον σε μορφολογικό επίπεδο, γιατί προεμφυτευτικό δεν έκανα τη 2η φορά που είχα αρκετές βλαστοκύστες.

Εύχομαι να σας πάνε όλα όπως υπολογίζετε και αγαπάτε! ❤️ Καλή δύναμη στον αγώνα!! ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Lacostaki είπε:

Καλησπέρα κορίτσια να κάνω μια ερώτηση για να πάρουμε τα φάρμακα από την επιτροπή κλείνουμε ραντεβού ή πάμε έτσι;

Στο φαρμακείο του ΕΟΠΥΥ μπορείς να πας οποιαδήποτε στιγμή θες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Lacostaki είπε:

Καλησπέρα κορίτσια να κάνω μια ερώτηση για να πάρουμε τα φάρμακα από την επιτροπή κλείνουμε ραντεβού ή πάμε έτσι;

Δεν θυμάμαι καθόλου κορίτσι μου ,  καλύτερα πάρε ένα τηλ  στον εοπυ που θα πας, να σε ενημερώσουν πλήρης! 

Πότε ξεκινάς? Με το καλό κορίτσι μού,  όλα θα πάνε καλά 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 ώρες, ο/η Μπεμπελουκα είπε:

Σωστα πάμε για 2 ο μωράκι!!🌈 να μπαίνεις να μας λες τα νέα σου με τα ξενύχτια!!!🤣🤣🤣💙💙💙💙💙

Άσε πολύ ξενύχτι,  κάποιες φορές νιώθω το σώμα μου μουδιασμενο και νομίζω θα με προδώσει και θα πέσω κάτω, μετά κοιτάω το μουτρακι του και τα ξεχνάω τα υπόλοιπα! 

Άντε με το καλό να έρθει και το 2ο μωράκι να μεγάλωσει η οικογένεια! Ποσο είναι το μωράκι σας? Να το χαίρεστε με υγεία και να καμαρωνετε πάντα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Tokyo είπε:

Μπεμπελούκα πρέπει να μιλήσω με το γιατρό... έκανα υστεροσκο΄πηση τον Ιούλιο και μου διόρθωσε αρκετά πραγματάκια οπότε είμαι σε φάση ανάρρωσης. Υποθέτω σε 1-2 κύκλους αλλά δεν λέω τιποτα σίγουρο ως να με δει ξανά! Είχα πάθει μια μικροφλεγμονη μετα τη γεννα στην οποια δεν εδωσα καμια σημασια κ τελικά μου έκανε σύμφυση κ εκλεισαν κ οι σαλπιγγες μου (που ηταν ανοιχτες ειχα κανει σαλπιγγογραφια). Φαντασου τωρα να παλευα φυσιολογικα (αν δλδ δεν ημουν απο εξωσωματικη) κ να λεω γιατι δεν ερχεται το δευτερο! 

Τελοσπαντων βλεποντας κ κανοντας! 

Εσυ ειδα ετοιμαζεσαι για μακρυ πρωτόκολλο! καλή επιτυχία! Αν επιτρέπεται ποσων ετών είσαι; (εγω πλεον οσο 2 εικοσάρες κλεισμένα!)

Κορίτσι μου,  ήρθε η ώρα για το 2ο βλέπω! Μπράβο,  με το καλό Ολα θα πάνε καλά και θα έρθει το νινι σας! 

Υστεροσκοπιση είχα κάνει και εγώ και στον ιδιο κύκλο έμεινα έγκυος,  καλά η δική μου περίπτωση θαύμα ηταν, την 28η μερα του κύκλου έμεινε έγκυος! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γειά σας κορίτσια!Θα ήθελα μα ρωτήσω αν ξέρει κάποια να μου πει. Έχω 2 εμβρυα στην κατάψυξη μάλλον τον επόμενο μήνα θα κάνω εμβρυομεταφορα. Ξαναπαιρνουμε κάτι από φάρμακα όταν πρόκειται για απλή εμβρυομεταφορα?και αν ναι από ποια μέρα ξεκινανε?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Lacostaki είπε:

Καλησπέρα κορίτσια να κάνω μια ερώτηση για να πάρουμε τα φάρμακα από την επιτροπή κλείνουμε ραντεβού ή πάμε έτσι;

Καλησπέρα.Εγω μένω Θεσσαλονίκη και πήρα τηλεφωνο και δεν χρειάζεται ραντεβού.Ρωτησα μόνο το ωράριο τους.Θα πάω την Πέμπτη 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 ώρες, ο/η Μπεμπελουκα είπε:

Μέσα στον Σεπτέμβριο η Οκτώβριο ξεκινάω από την αρχή. ..μακάρι να μου έρθουν και άλλα μπεμπακια ....είναι όλο γλυκα...απλά τώρα μου άλλαξε πρωτόκολλο και ελπίζω να πάει καλύτερα αν και το θεωρώ λίγο πιο βεβαρημένο σε σχέση με τους ανταγωνιστές που είχα κάνει την 1η φορά..

Πες μου εσύ πως είσαι το μωράκι σας ??πόσο είναι τώρα???σε τι φάση είστε??🩷🩷🩷💙🎀🎀🎀

Με το καλό Μπεμπελούκα! Εύχομαι να έχετε επιτυχία! 

Η μόνη διαφορά για μένα στα δύο πρωτόκολλα που είχαμε ακολουθήσει ήταν η διάρκεια. Στο βραχύ μου είχε φανεί πολύ σύντομη η όλη διαδικασία μέχρι την ωοληψία, εν συγκρίσει με το μακρύ. 

Είμαστε καλά, δόξα τω Θεώ. Είναι 4 ετών και 5 μηνών πια. Έχουμε και μια μπεμπούλα 16 μηνών. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Domna93 είπε:

Γειά σας κορίτσια!Θα ήθελα μα ρωτήσω αν ξέρει κάποια να μου πει. Έχω 2 εμβρυα στην κατάψυξη μάλλον τον επόμενο μήνα θα κάνω εμβρυομεταφορα. Ξαναπαιρνουμε κάτι από φάρμακα όταν πρόκειται για απλή εμβρυομεταφορα?και αν ναι από ποια μέρα ξεκινανε?

Εγώ είχα πάρει οιστρογόνα, προγεστερόνη, την κορτιζόνη μου και έκανα και δύο ovitrelle. 

Δεν θυμάμαι όμως ποια μέρα του κύκλου τα είχα ξεκινήσει. Έχω την εντύπωση από την πρώτη μέρα. Δεν είμαι σίγουρη. 

 

Καλή επιτυχία σας εύχομαι  ολόψυχα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 51 λεπτά, ο/η nikona είπε:

Εγώ είχα πάρει οιστρογόνα, προγεστερόνη, την κορτιζόνη μου και έκανα και δύο ovitrelle. 

Δεν θυμάμαι όμως ποια μέρα του κύκλου τα είχα ξεκινήσει. Έχω την εντύπωση από την πρώτη μέρα. Δεν είμαι σίγουρη. 

 

Καλή επιτυχία σας εύχομαι  ολόψυχα. 

Ευχαριστώ πολύ 😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η Tokyo είπε:

Μπεμπελούκα πρέπει να μιλήσω με το γιατρό... έκανα υστεροσκο΄πηση τον Ιούλιο και μου διόρθωσε αρκετά πραγματάκια οπότε είμαι σε φάση ανάρρωσης. Υποθέτω σε 1-2 κύκλους αλλά δεν λέω τιποτα σίγουρο ως να με δει ξανά! Είχα πάθει μια μικροφλεγμονη μετα τη γεννα στην οποια δεν εδωσα καμια σημασια κ τελικά μου έκανε σύμφυση κ εκλεισαν κ οι σαλπιγγες μου (που ηταν ανοιχτες ειχα κανει σαλπιγγογραφια). Φαντασου τωρα να παλευα φυσιολογικα (αν δλδ δεν ημουν απο εξωσωματικη) κ να λεω γιατι δεν ερχεται το δευτερο! 

Τελοσπαντων βλεποντας κ κανοντας! 

Εσυ ειδα ετοιμαζεσαι για μακρυ πρωτόκολλο! καλή επιτυχία! Αν επιτρέπεται ποσων ετών είσαι; (εγω πλεον οσο 2 εικοσάρες κλεισμένα!)

Αγαπηηη ???για πες μου για την υστεροσκοπηση το έχω αφήσει λίγο πίσω γιατί θεωρώ ότι δεν χρειάζεται να κάνω...ο γιατρός μου το πρότεινε βασίζοντας την άποψη ότι έχω ουρέοπλασμακαι καλό είναι να την κάνω ..πονάς ??κλείνω τα 34 σε 1 μήνα...με αζωοσπεεμια αυτός είναι ο λόγος που προβηκαμε σε εξωσωματικη ...αλλά έχω και εγώ ουρέοπλασμαρυθμισμενο χαχχαχαχα θυρεοειδής υποτίθεται ρυθμισμένο και προλακτινη σε χαμηλά επίπεδα ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Κατεριναπαπ είπε:

Δεν θυμάμαι καθόλου κορίτσι μου ,  καλύτερα πάρε ένα τηλ  στον εοπυ που θα πας, να σε ενημερώσουν πλήρης! 

Πότε ξεκινάς? Με το καλό κορίτσι μού,  όλα θα πάνε καλά 

Καλησπέρα κορίτσι μου σε ευχαριστώ πολύ για τις ευχές 4 Σεπτεμβρίου θα πάω να μου γράψουν τα φάρμακα και μου πουν ποτέ ακριβώς θα ξεκινήσω τις ενέσεις δεν τα ξέρω και πολύ καλά αλλά αν οι ενέσεις ξεκινάνε την πρώτη μέρα του κύκλου γύρω στις 25 Σεπτεμβρίου περιμενω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η nikona είπε:

Με το καλό Μπεμπελούκα! Εύχομαι να έχετε επιτυχία! 

Η μόνη διαφορά για μένα στα δύο πρωτόκολλα που είχαμε ακολουθήσει ήταν η διάρκεια. Στο βραχύ μου είχε φανεί πολύ σύντομη η όλη διαδικασία μέχρι την ωοληψία, εν συγκρίσει με το μακρύ. 

Είμαστε καλά, δόξα τω Θεώ. Είναι 4 ετών και 5 μηνών πια. Έχουμε και μια μπεμπούλα 16 μηνών. 

Ποπό τελειοοοοο τι ωραιαααααα μεγαλώνει η οικογένεια...να σας ζήσουν ♥️♥️♥️♥️♥️♥️ευχαριστούμε πολύ μακαριιιιι 🙏🙏🙏🙏🙏🙏

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Domna93 είπε:

Γειά σας κορίτσια!Θα ήθελα μα ρωτήσω αν ξέρει κάποια να μου πει. Έχω 2 εμβρυα στην κατάψυξη μάλλον τον επόμενο μήνα θα κάνω εμβρυομεταφορα. Ξαναπαιρνουμε κάτι από φάρμακα όταν πρόκειται για απλή εμβρυομεταφορα?και αν ναι από ποια μέρα ξεκινανε?

Θυμάμαι πέρυσι το Μάιο σίγουρα έκανα ovitrelle και ηπια ciclacur και utro αν θέλεις μπορώ να ψάξω ακριβώς τις οδηγίες 

...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Κατεριναπαπ είπε:

Κορίτσι μου,  ήρθε η ώρα για το 2ο βλέπω! Μπράβο,  με το καλό Ολα θα πάνε καλά και θα έρθει το νινι σας! 

Υστεροσκοπιση είχα κάνει και εγώ και στον ιδιο κύκλο έμεινα έγκυος,  καλά η δική μου περίπτωση θαύμα ηταν, την 28η μερα του κύκλου έμεινε έγκυος! 

Ευχαριστούμε Κατερίνα μου !!!!♡♡♡♡πως είναι τώρα το μωράκι σας???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Κατεριναπαπ είπε:

Άσε πολύ ξενύχτι,  κάποιες φορές νιώθω το σώμα μου μουδιασμενο και νομίζω θα με προδώσει και θα πέσω κάτω, μετά κοιτάω το μουτρακι του και τα ξεχνάω τα υπόλοιπα! 

Άντε με το καλό να έρθει και το 2ο μωράκι να μεγάλωσει η οικογένεια! Ποσο είναι το μωράκι σας? Να το χαίρεστε με υγεία και να καμαρωνετε πάντα!!

Τώρα είμαστε 3.5 κλείνουμε τα 4 το Δεκέμβρη ..ξεκινάμε προνηπιο και ζητα τόσο πολύ αδελφούλα...η μικρή μας είναι αξιαγάπητη και η μαμά λιώνει....και λέει χαλάλι όλα όσα πέρασα ..κοιτάς τα μουτρακια τους και τα ξεχνάς όλα!!!Ψυχούλες αξίζει του κόπους ....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 34 λεπτά, ο/η Μπεμπελουκα είπε:

Θυμάμαι πέρυσι το Μάιο σίγουρα έκανα ovitrelle και ηπια ciclacur και utro αν θέλεις μπορώ να ψάξω ακριβώς τις οδηγίες 

...

Ευχαριστώ πολύ!δεν χρειάζεται να σε βάζω σε κόπο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Domna93 είπε:

Γειά σας κορίτσια!Θα ήθελα μα ρωτήσω αν ξέρει κάποια να μου πει. Έχω 2 εμβρυα στην κατάψυξη μάλλον τον επόμενο μήνα θα κάνω εμβρυομεταφορα. Ξαναπαιρνουμε κάτι από φάρμακα όταν πρόκειται για απλή εμβρυομεταφορα?και αν ναι από ποια μέρα ξεκινανε?

Καλησπερα κι απο εμενα. @Domna93 εγω που τα εχω προσφατα μιας και ειμαι μολις 5 μερες μετα την εμβρυομεταφορα μου.και τι δεν παιρνω! ξεκινησα απο την αρχη του κυκλου με φολλικο οξυ και απο 3 μερα κυκλου τα cyclacur μονο τα λευκα ομως που ειναι οιστρογονα.με το που τελειωσε και η περιοδος ξεκινησα και salospir λιγες μερες μετα κορτιζονη και 6 μερες πριν την εμβρυομεταφορα ενεσιμη υποδορια prolutex καθε μερα μια.φυσικα ολα αυτα υπο την επιβλεψη γιατρου μετα απο ορμονικους ελεγχους και υπερηχους.Αλλά τόσα παιρνω κι τώρα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Domna93 είπε:

Γειά σας κορίτσια!Θα ήθελα μα ρωτήσω αν ξέρει κάποια να μου πει. Έχω 2 εμβρυα στην κατάψυξη μάλλον τον επόμενο μήνα θα κάνω εμβρυομεταφορα. Ξαναπαιρνουμε κάτι από φάρμακα όταν πρόκειται για απλή εμβρυομεταφορα?και αν ναι από ποια μέρα ξεκινανε?

Καλησπέρα και καλή επιτυχία.

Πριν την μεταφορά σε φυσικό κύκλο θα πάρεις σίγουρα οιστραδιόλη (cyclacur) και προγεστερόνη (utrogestan). Αυτά τα ξεκινάς, αν θυμάμαι δεύτερη μέρα του κύκλου. Κάποιοι γιατροί δίνουν και κορτιζόνη (prezolon), για να κατεβάσει άμυνες ο οργανισμός και να δεχτεί ευκολότερα το έμβρυο. Όχι όλοι όμως. Εμένα μου είχε δώσει και μου είχε πει να την ξεκινήσω αρκετές μέρες πριν μου έρθει περίοδος. Επίσης μου είχε δώσει μια πολυβιταμίνη κύησης για προετοιμασία έναν- ενάμιση μήνα πριν.

Ovitrelle γιατί να κάνεις; Για να ελέγξει την ωορρηξία σου? Ίσως το ζητήσει, δεν ξέρω. Εγώ δεν είχα κάνει, απλώς παρακολουθούσαμε στενά την ωορρηξία και με το που έγινε, μου μέτρησε προγεστερόνη και καθόρισε ποια είναι η καλύτερη μέρα για να γίνει η μεταφορά (4 ή 5 μέρες μετά). 

Θα έλεγα να του μια ερώτηση αν θέλει να ξεκινήσεις κάτι πριν την περίοδο, μην περιμένεις τελευταίες μέρες.

Πολύ καλή επιτυχία και πάλι!!❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Μπεμπελουκα είπε:

Ευχαριστούμε Κατερίνα μου !!!!♡♡♡♡πως είναι τώρα το μωράκι σας???

Καλά είναι δόξα το θεό,  αν εξαιρέσω τα πονακια που έχει, ευτυχώς δεν τα έχει συνέχεια,  κατα τα άλλα είναι καλά! Μας έδωσε σταγόνες προβιοτοκα η παιδίατρος και κάνουμε λίγο μασαζακι, όσο μπορώ να βοηθήσω να μην πονάει οταν τον πιάνει! Επίσης με αγχώνει λίγο που δεν ενεργήτε κάθε μέρα,  ευτυχώς πάνω απο 3 μέρες δεν έχουμε περάσει! 

Εσείς τα είχατε αυτά??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...