Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μελλοντικές Μανούλες Εξωσωματικής 2024 <3


RAM21

Recommended Posts

στις πριν 4 ώρες, ο/η Παρασκευαιδου είπε:

Έλα σε πριβε σε παρακαλώ πολύ. 

Τι λες; ποιος θα σε πάρει αμ αυτά τα λες γιατί έχει γίνει μπουρου μπουρου απ τον "αντρα" 

Αχ που ειναι η Κατερίνα.. το 2017 πεδευοταν να κάνει παιδιά.   Χωρίζει γτ και εκείνος ένα παρόμοιο στάδιο ήταν και μαντεψε περιμένει το δεύτερο παιδί από τον τωρινό σύζυγο της . Η Κατερίνα εινχε χάλια αμη . Η Κατερίνα έμεινε με την πρώτη έγκυος.. ναι η ίδια Κατερίνα που πέρασε τόσα.  

Μου λέει ότι δε μπορείς να λαβεις πριβέ μηνύματα....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εύχομαι ολόψυχα αυτό το θέμα να γεμίσει με θετικά αποτελέσματα και όμορφα νέα! ❤️

Ήμουν στη θέση σας για πολλά χρόνια..... Δε ξεχνώ... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 ώρες, ο/η Thlimmeno_koutavi είπε:

Σαν αυτά που βλέπουμε στις ειδήσεις... Κι αν μας βλέπατε είναι αυτό που λένε "μα δε τους φαίνεται, ήσυχα παιδιά αγαπημένα"... Κορίτσια είμαι απλά ένα ερείπιο... Και η αμη μου εμένα πέφτει... Ποιος θα με πάρει εμένα..?? Δε θα προλάβω να κάνω παιδιά... Που ήθελα από μικρή. Αυτά σκέφτομαι σήμερα... Είναι δύσκολη μέρα. Εύχομαι αύριο να είμαι καλύτερα... 

Λυπάμαι πολύ κορίτσι μου.... 

Ακολούθησε τη συμβουλή της αγαπημένης @Tokyo 

Πάρε το χρόνο σου.. 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλά είμαι έξαλλη με αυτά που διαβάζω! Αν είναι δυνατόν! Είναι λογικό να στεναχωριέσαι τώρα άλλα θα πρέπει να σκέφτεσαι αισιόδοξα, ότι σου αξίζει κάτι πολύ καλύτερο! Και το κάτι καλύτερο δεν είναι απαραίτητα κάποιος σύντροφος αλλά μία όμορφη ζωή που θα είσαι ήρεμη και γεμάτη. Μην αφήνεις την ευτυχία σου σε τρίτα χέρια αλλά να τη δημιουργήσεις με τις δικές σου δυνάμεις. Και φυσικά αν υπάρχει και κάποιος σύντροφος που να αξίζει να είναι δίπλα μας ακόμη καλύτερα αλλά τι θα πει δεν θα σε πάρει κανείς; Μην ακούω τέτοια σε παρακαλώ.

Η ζωή είναι όμορφη, φυσικά και θα πέσουμε αλλά το καλύτερο κομμάτι είναι όταν θα ξανασηκωθούμε! 💪

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 24 λεπτά, ο/η Γιάννα 36 είπε:

@Thlimmeno_koutaviπώς είσαι σήμερα? Γενικά έχετε θέματα σαν ζευγάρι ή τώρα με την εξωσωματικη? 

Είχαμε και από πριν προβλήματα...  

Πέρασα πάρα πολύ άσχημα. Η χειρότερη μέρα και νύχτα της ζωής μου. Και νομίζω πιο πολύ στεναχωρήθηκα για τον γάμο και όχι για την αρνητική χοριακη. Δεν πρόλαβα να τη συνειδητοποιήσω... 

Χαλια είμαι γενικά. Χάλια. Κάνουμε προσπάθειες να τα βρούμε αλλά δύσκολα δεν ξέρω....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 49 λεπτά, ο/η Thlimmeno_koutavi είπε:

Είχαμε και από πριν προβλήματα...  

Πέρασα πάρα πολύ άσχημα. Η χειρότερη μέρα και νύχτα της ζωής μου. Και νομίζω πιο πολύ στεναχωρήθηκα για τον γάμο και όχι για την αρνητική χοριακη. Δεν πρόλαβα να τη συνειδητοποιήσω... 

Χαλια είμαι γενικά. Χάλια. Κάνουμε προσπάθειες να τα βρούμε αλλά δύσκολα δεν ξέρω....

Πολύ στενάχωρα όσα περιγράφεις.. Όλοι έχουμε περάσει από μια είδους κρίση σε γάμο, σχέση, αλλά αν η σχέση είναι κακοποιητικη πάσης φύσεως θέλει να βρεις το θάρρος να φύγεις. Σύντομα θα είσαι καλύτερα, το πιστεύω. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Thlimmeno_koutavi είπε:

Είχαμε και από πριν προβλήματα...  

Πέρασα πάρα πολύ άσχημα. Η χειρότερη μέρα και νύχτα της ζωής μου. Και νομίζω πιο πολύ στεναχωρήθηκα για τον γάμο και όχι για την αρνητική χοριακη. Δεν πρόλαβα να τη συνειδητοποιήσω... 

Χαλια είμαι γενικά. Χάλια. Κάνουμε προσπάθειες να τα βρούμε αλλά δύσκολα δεν ξέρω....

Θα είμαι απότομη, αλλά ελπίζω να σε βοηθήσω να δεις... Δεν μπορείτε να τα βρείτε, απλά θα γίνει ένα διάλειμμα ηρεμίας κ θα σε χτυπήσει/πικράνει ξανά. Δεν αλλάζουν οι άνθρωποι με μαγικό ραβδί. Μόνη ελπίδα να δεχτεί να πάει για θεραπεία (ψυχολόγο δλδ) αλλιώς χάνεις το χρόνο σου κ την ενέργεια σου. Αξίζεις καλύτερα... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 ώρες, ο/η Thlimmeno_koutavi είπε:

Μου λέει ότι δε μπορείς να λαβεις πριβέ μηνύματα....

Γραμμή ψυχολόγων από το χαμόγελο του παιδιού 
Η Γραμμή 116111 είναι στελεχωμένη αποκλειστικά από εξειδικευμένους Ψυχολόγους και διαθέσιμη πανελλαδικά, 24ώρες το 24ωρο, 365 ημέρες το χρόνο.
Οι κλήσεις προς τη Γραμμή 116111 είναι δωρεάν από σταθερό και κινητό τηλέφωνο. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Tokyo είπε:

Θα είμαι απότομη, αλλά ελπίζω να σε βοηθήσω να δεις... Δεν μπορείτε να τα βρείτε, απλά θα γίνει ένα διάλειμμα ηρεμίας κ θα σε χτυπήσει/πικράνει ξανά. Δεν αλλάζουν οι άνθρωποι με μαγικό ραβδί. Μόνη ελπίδα να δεχτεί να πάει για θεραπεία (ψυχολόγο δλδ) αλλιώς χάνεις το χρόνο σου κ την ενέργεια σου. Αξίζεις καλύτερα... 

Ο λεγόμενος κύκλος της βίας..  Τόκιο μου 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 ώρες, ο/η Thlimmeno_koutavi είπε:

Είχαμε και από πριν προβλήματα...  

Πέρασα πάρα πολύ άσχημα. Η χειρότερη μέρα και νύχτα της ζωής μου. Και νομίζω πιο πολύ στεναχωρήθηκα για τον γάμο και όχι για την αρνητική χοριακη. Δεν πρόλαβα να τη συνειδητοποιήσω... 

Χαλια είμαι γενικά. Χάλια. Κάνουμε προσπάθειες να τα βρούμε αλλά δύσκολα δεν ξέρω....

Κουτάβι μου λυπάμαι που συνέπεσαν τα άσχημα μαζι. Οι δυσκολίες όπως η υπογονιμοτητα κ η αποτυχία εκτός από στεναχώρια κάποια στιγμή φέρνουν κ εντάσεις διαφωνίες συν ότι μπορεί να υπάρχουν κ αλλά θέματα όπως λιγο πολύ συμβαίνει στα ζευγάρια. Το κακό εδώ ειναι ότι δεν έμεινε μόνο σε λογομαχία αλλά σήκωσε χέρι. Κάνε σαφές ότι έχει πρόβλημα κ αν θέλει να είστε μαζί να πάει σε ψυχολόγο ή κάτι να κάνει να μάθει να διαχειρίζεται τα νεύρα του. Απειλησε τον ότι θα φύγεις ταρακούνησε τον κάπως. Ναι τα βρείτε ναι αλλά όχι στα λόγια στις πράξεις.  Αν μένεις μαζι του γιατι οκ τα χρόνια περνάνε κ θες να κάνεις οικογένεια συνεχίζεις μόνη σου κορίτσι μου καταψυξη ωαριων και δότη ίσως.  Σχέσεις κάνουμε να περνάμε ωραία.  Εύχομαι να πάνε όλα καλύτερα από εδώ κ πέρα. Ξέρω στις θεωρίες είμαστε όλοι πρώτοι κ είναι δύσκολα να είσαι μέσα στο όποιο πρόβλημα.  Εσύ θα κρίνεις τι θέλεις τι αντέχεις κ τι μπορείς!!❤

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Thlimmeno_koutavi η φράση "ποιος θα με πάρει εμένα" είναι είτε λόγια που σου φύτεψε αυτός που σου ασκεί βία (δεν θα ήθελα να τον χαρακτηρίσω αλλιώς) είτε η πατριαρχία γύρω σου που λαμβάνεις από το οικείο περιβάλλον σου. Και τα δύο περιβάλλοντα είναι ΛΑΘΟΣ! Θα σε "πάρει" ή μάλλον θα βρεις αυτόν που μπορεί να σου προσφέρει αγάπη, ασφάλεια, σεβασμό, κατανόηση. Είμαστε ενάντια στην ενδοοικογενειακή βία είτε είναι ψυχολογική είτε σωματική. Μάζεψε τα κομμάτια σου και όρθωσε το ανάστημα σου! Συγγνώμη αν γίνομαι λίγο σκληρή αλλά ΜΗΝ ΤΑ ΒΡΕΙΣ ΞΑΝΑ ΜΑΖΙ ΤΟΥ. Η βία απλά γιγαντώνεται και φτάνει σε ε΄να σημείο που δεν έχει επιστροφή... ξέγραψε τον! Μπορείς να μιλήσεις με ομάδα ψυχολογικής υποστήριξης και στο 15900 ή αν δεν αισθάνεσαι πως μπορείς να μιλήσεις και προτιμάς να γράψεις μέσω email sos15900@isotita.gr 

Φυσικά και είμαστε όλες εδώ δίπλα σου να σε ακούσουμε. 

Ξέρεις πολύ καλά ποια είσαι, πάτα γερά στα πόδια σου, λύσεις υπάρχουν όπως σου είπε και η @Tokyo και κάποια στιγμή θα κοιτάξεις πίσω και θα δεις πως κανείς δεν αξίζει να ζει σε έναν τέτοιο εφιάλτη. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Thlimmeno_koutavi μου παίρνω θάρρος να σου γράψω δυο λόγια γιατί θέλω να κάνεις προβολή στο μέλλον. Το παιδί δεν πρέπει να είναι αυτοσκοπός ούτε φυσικά έπαθλο για οποιοδήποτε ζευγάρι. Είναι μια αυτόνομη ξεχωριστή και πολύ μα πολύ απαιτητική προσωπικότητα που όταν έρθει στη ζωή θέλει τα πάντα και τα θέλει όχι τώρα αλλά χθες. Χρειάζεται ηρεμία, αγάπη, υπομονή, ξενύχτι, ψυχική, σωματική φθορά δική σου και απόλυτη αφοσίωση. Μπορεί να μην κοιμηθείς μήνες ολόκληρους και να πρέπει να χαμογελάς αλλάζοντας τη 180η πάνα για να κοιμηθεί αυτό. Εμείς πάντως μέσα στον πρώτο χρόνο της μικρής επαναπροσδιορισαμε ολόκληρη τη ζωή μας, τσακωθηκαμε άπειρες φορές, είπαμε για διαζύγιο καμία τριανταριά φορές, ποτέ μα ποτέ δεν έφυγε ο ένας δίπλα από τον άλλον και πότε δεν παψαμε να υπηρετούμε το παιδί. Είμαστε όλοι χαρούμενοι που την έχουμε αλλά η σχέση δοκιμάζεται. Θέλουμε δεύτερο αλλά στο πρώτο βγάλαμε ότι νιώθαμε και παραδόξως αντέξαμε. Αν υπάρχει βία φεύγεις γιατί το μωρό πιάνει το άσχημο κλίμα στον αέρα. Σου εύχομαι ολόψυχα να κάνεις την καλύτερη επιλογή. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα σ'ολες.Σας παρακολουθώ καιρό..έχω γράψει γενικότερα και σ αλλά θέματα που βλέπω.@Thlimmeno_koutavi λυπάμαι πολύ για αυτά που διαβάζω και θα ήθελα να σου πω κι εγώ με την σειρά μου ότι ένα παιδί δεν φέρνει την ευτυχία ούτε θα λύσει τα προβλήματα σας...και ένας κακοποιητικος σύζυγος δεν αλλάζει όσα παιδιά και να έρθουν στην οικογένεια.Επισης,είναι κρίμα ένα παιδάκι να μεγαλώσει σ' αυτό το περιβάλλον.Φυγε μακρυά...δεν ξέρω πόσες ευκαιρίες του έχεις δώσει..και πόσες υποσχέσεις έχεις λάβει ότι θα αλλάξει...Θα βρεις ένα ανθρώπο που θα σε αγαπάει,θα σε σέβεται και θα έχεις ένα καλύτερο μέλλον.Ειμαστε μαζί σου.Εχε πίστη στον εαυτό σου.♥️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Thlimmeno_koutavi κοιτά μπροστά κ συνέχισε την ζωη σου …η ζωη είναι πολύτιμη κ μην αφήνεις κανεναν να στην τσαλαπατα 

κορίτσια μου θαθελα τα φώτα σας είμαι με δωρεάς ωαριων κ έκανα την εμβρυομεταφορα 31/7 αύριο 11/8 είναι να κάνω την πρώτη χοριακη …άγχος τρελό κ από συμπτώματα τίποτα παρά μόνο κάποια πονάκια τσιμπήματα κάτω χαμηλά  κ κάποιους πονοκεφάλους …α κ μια φορά μου έπεσε η πίεση που είχαμε βγει για φαγητό (αφού είχαμε ολοκλήρωση το βραδινό μας) εσείς τι είχατε …δωστε θετική ενέργεια κ τις γνώσεις σας παρακαλω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η evaioan είπε:

@Thlimmeno_koutavi μου παίρνω θάρρος να σου γράψω δυο λόγια γιατί θέλω να κάνεις προβολή στο μέλλον. Το παιδί δεν πρέπει να είναι αυτοσκοπός ούτε φυσικά έπαθλο για οποιοδήποτε ζευγάρι. Είναι μια αυτόνομη ξεχωριστή και πολύ μα πολύ απαιτητική προσωπικότητα που όταν έρθει στη ζωή θέλει τα πάντα και τα θέλει όχι τώρα αλλά χθες. Χρειάζεται ηρεμία, αγάπη, υπομονή, ξενύχτι, ψυχική, σωματική φθορά δική σου και απόλυτη αφοσίωση. Μπορεί να μην κοιμηθείς μήνες ολόκληρους και να πρέπει να χαμογελάς αλλάζοντας τη 180η πάνα για να κοιμηθεί αυτό. Εμείς πάντως μέσα στον πρώτο χρόνο της μικρής επαναπροσδιορισαμε ολόκληρη τη ζωή μας, τσακωθηκαμε άπειρες φορές, είπαμε για διαζύγιο καμία τριανταριά φορές, ποτέ μα ποτέ δεν έφυγε ο ένας δίπλα από τον άλλον και πότε δεν παψαμε να υπηρετούμε το παιδί. Είμαστε όλοι χαρούμενοι που την έχουμε αλλά η σχέση δοκιμάζεται. Θέλουμε δεύτερο αλλά στο πρώτο βγάλαμε ότι νιώθαμε και παραδόξως αντέξαμε. Αν υπάρχει βία φεύγεις γιατί το μωρό πιάνει το άσχημο κλίμα στον αέρα. Σου εύχομαι ολόψυχα να κάνεις την καλύτερη επιλογή. 

Συμφωνώ απόλυτα και ταυτίζομαι! Πραγματικά το πόσο δοκιμάζεται η σχέση ενός ζευγαριού με τον ερχομό ενός παιδιού είναι κάτι που δεν περιμένουμε και πολύ δύσκολα συζητάμε. Πρέπει να έχει πολύ γερές βάσεις το ζευγάρι και όσο το δυνατό λιγότερες ρωγμές πριν φέρει στον κόσμο ένα παιδί. Ναι, η αγάπη και η χαρά είναι τεράστια, αλλά τεράστιες και οι απαιτήσεις. Και δεν μπορεί ο ένας να τα βγάλει πέρα - η μητέρα συνήθως- με τον άλλο απέναντί του να αδιαφορεί ή να τον πολεμάει.

@Thlimmeno_koutavi μου ελπίζω να διαβάζεις τα όσα με αγάπη σου γράφουμε και να βρεις τη δύναμη να ξεφύγεις από καταστάσεις που σε πονάνε. Δεν υπάρχει η τέλεια σχέση, υπάρχουν όμως άνθρωποι με κοινό όραμα, υπευθυνότητα και σεβασμό. Η βία δεν αντιμετωπίζεται, όπως σου λένε και τα κορίτσια, πρέπει να φεύγεις μακριά. Δεν είναι δική σου δουλειά να συνετίσεις κανέναν, ούτε να κάνεις υπομονή ως οσιομάρτυρας. Να κοιτάξεις να είσαι εσύ ευτυχισμένη - ήρεμη και τότε θα έρθει και το παιδί που λαχταράς.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η RAM21 είπε:

Συμφωνώ απόλυτα και ταυτίζομαι! Πραγματικά το πόσο δοκιμάζεται η σχέση ενός ζευγαριού με τον ερχομό ενός παιδιού είναι κάτι που δεν περιμένουμε και πολύ δύσκολα συζητάμε. Πρέπει να έχει πολύ γερές βάσεις το ζευγάρι και όσο το δυνατό λιγότερες ρωγμές πριν φέρει στον κόσμο ένα παιδί. Ναι, η αγάπη και η χαρά είναι τεράστια, αλλά τεράστιες και οι απαιτήσεις. Και δεν μπορεί ο ένας να τα βγάλει πέρα - η μητέρα συνήθως- με τον άλλο απέναντί του να αδιαφορεί ή να τον πολεμάει.

@Thlimmeno_koutavi μου ελπίζω να διαβάζεις τα όσα με αγάπη σου γράφουμε και να βρεις τη δύναμη να ξεφύγεις από καταστάσεις που σε πονάνε. Δεν υπάρχει η τέλεια σχέση, υπάρχουν όμως άνθρωποι με κοινό όραμα, υπευθυνότητα και σεβασμό. Η βία δεν αντιμετωπίζεται, όπως σου λένε και τα κορίτσια, πρέπει να φεύγεις μακριά. Δεν είναι δική σου δουλειά να συνετίσεις κανέναν, ούτε να κάνεις υπομονή ως οσιομάρτυρας. Να κοιτάξεις να είσαι εσύ ευτυχισμένη - ήρεμη και τότε θα έρθει και το παιδί που λαχταράς.

Έτσι ακριβώς! Πριν κάνουμε παιδί με τον άντρα μου ήμασταν μαζί 10 χρόνια κ μέναμε μαζί τα 6-7, καυγάδες ελάχιστοι κ για γενικά ασήμαντα θέματα, περισσότερο μια διαφωνία της στιγμής θα έλεγα. Είχα φοβερή στήριξη στην εξωσωματική κ την εγκυμοσύνη και γενικά φοβερή επικοινωνία. Κ ξαφνικά γεννάω τη μικρή. Δεν ξέρω πόσους καυγάδες κάναμε... Ο ένας ήθελε το μωρό να μην κάνει ούτε ουά ο άλλος έλεγε άστο 5 λεπτά δεν έγινε τπτ, εγώ ένιωθα πτώμα (ειδικά ο θηλασμός αν κ τον κατάφερα ψυχολογικά με πίεσε πολύ) κ ήθελα να δώσω το μωρο για λίγη ώρα ενώ εκείνο το καημένο δεν ήθελε κανέναν άλλο οπότε κ άλλος καυγάς. Μιλάμε τώρα για χαζά πράγματα που ξεχάστηκαν αλλά θέλω να πω ότι εμφανίζονται διαφωνίες από το πουθενά. Νομίζω κάποιες φορές ήθελα να τον πετάξω από το μπαλκόνι! Χαχαχαχα Ε τώρα κάνε εικόνα να ξεκινάς με προβληματική σχέση... Απλά τρέλα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Tokyo είπε:

Έτσι ακριβώς! Πριν κάνουμε παιδί με τον άντρα μου ήμασταν μαζί 10 χρόνια κ μέναμε μαζί τα 6-7, καυγάδες ελάχιστοι κ για γενικά ασήμαντα θέματα, περισσότερο μια διαφωνία της στιγμής θα έλεγα. Είχα φοβερή στήριξη στην εξωσωματική κ την εγκυμοσύνη και γενικά φοβερή επικοινωνία. Κ ξαφνικά γεννάω τη μικρή. Δεν ξέρω πόσους καυγάδες κάναμε... Ο ένας ήθελε το μωρό να μην κάνει ούτε ουά ο άλλος έλεγε άστο 5 λεπτά δεν έγινε τπτ, εγώ ένιωθα πτώμα (ειδικά ο θηλασμός αν κ τον κατάφερα ψυχολογικά με πίεσε πολύ) κ ήθελα να δώσω το μωρο για λίγη ώρα ενώ εκείνο το καημένο δεν ήθελε κανέναν άλλο οπότε κ άλλος καυγάς. Μιλάμε τώρα για χαζά πράγματα που ξεχάστηκαν αλλά θέλω να πω ότι εμφανίζονται διαφωνίες από το πουθενά. Νομίζω κάποιες φορές ήθελα να τον πετάξω από το μπαλκόνι! Χαχαχαχα Ε τώρα κάνε εικόνα να ξεκινάς με προβληματική σχέση... Απλά τρέλα...

Χα χα! Έτσι κι εμείς. Να προσθέσω ότι η εξάντληση μειώνει και την υπομονή μας. Με όλους. Το πόσο έχω φωνάξει και κλάψει αυτά τα δύο χρόνια από την κούραση και κυρίως το multitasking είναι κάτι που με κάνει να απορώ με τον εαυτό μου! Και ο άντρας μου συχνά το μόνο που έχει να πει: Γιατί έχεις νεύρα; Γιατί φωνάζεις; Τι έγινε πάλι; Και μου ανάβουν πιο πολύ τα λαμπάκια. Λες και δεν καταλαβαίνει την εξάντλησή μου! Η οποία, να το πω κι αυτό, όσο μεγαλώνει το παιδί συσσωρεύεται, δεν μειώνεται (άλλο ένα παραμύθι). Κοιμάσαι λίγο καλύτερα και είσαι πιο λειτουργικός, αλλά νομίζω ότι με τον ένα ή τον άλλο τρόπο είσαι εξαντλημένος και σπίρτο έτοιμο να πάρει φωτιά. Εμείς, που περνούσαμε τόσο όμορφα και γελούσαμε και δεν μαλώναμε ποτέ...  Χαχα! Και δεν είναι ότι δεν ασχολούμαστε και δύο εξίσου και δεν αφοσιωνόμαστε στην μικρή, κάθε άλλο. Πραγματικά, όπως το βλέπω από την εμπειρία πια, θαυμάζω τα ζευγάρια που μπορούν και έχουν επαφές, να λένε γλυκόλογα και πάνε για 2ο παιδί μέσα στον πρώτο ενάμιση χρόνο. Με όλη αυτή την εξάντληση, τα νεύρα, το άγχος…!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Dimitrapth είπε:

@Thlimmeno_koutavi η φράση "ποιος θα με πάρει εμένα" είναι είτε λόγια που σου φύτεψε αυτός που σου ασκεί βία (δεν θα ήθελα να τον χαρακτηρίσω αλλιώς) είτε η πατριαρχία γύρω σου που λαμβάνεις από το οικείο περιβάλλον σου. Και τα δύο περιβάλλοντα είναι ΛΑΘΟΣ! Θα σε "πάρει" ή μάλλον θα βρεις αυτόν που μπορεί να σου προσφέρει αγάπη, ασφάλεια, σεβασμό, κατανόηση. Είμαστε ενάντια στην ενδοοικογενειακή βία είτε είναι ψυχολογική είτε σωματική. Μάζεψε τα κομμάτια σου και όρθωσε το ανάστημα σου! Συγγνώμη αν γίνομαι λίγο σκληρή αλλά ΜΗΝ ΤΑ ΒΡΕΙΣ ΞΑΝΑ ΜΑΖΙ ΤΟΥ. Η βία απλά γιγαντώνεται και φτάνει σε ε΄να σημείο που δεν έχει επιστροφή... ξέγραψε τον! Μπορείς να μιλήσεις με ομάδα ψυχολογικής υποστήριξης και στο 15900 ή αν δεν αισθάνεσαι πως μπορείς να μιλήσεις και προτιμάς να γράψεις μέσω email sos15900@isotita.gr 

Φυσικά και είμαστε όλες εδώ δίπλα σου να σε ακούσουμε. 

Ξέρεις πολύ καλά ποια είσαι, πάτα γερά στα πόδια σου, λύσεις υπάρχουν όπως σου είπε και η @Tokyo και κάποια στιγμή θα κοιτάξεις πίσω και θα δεις πως κανείς δεν αξίζει να ζει σε έναν τέτοιο εφιάλτη. 

Ευχαριστώ όλες για τα μηνύματα σας. Δεν είμαι πολύ ενεργή γιατί αυτές τις μέρες να το πω ότι μαζεύω τα κομμάτια μου? Δεν τρώω, δεν πολυκοιμαμαι... Είμαι μέσα μου ράκος...

Έκανα λάθος επιλογή συντρόφου το αναγνωρίζω... Και ταυτόχρονα δεν μπορώ να φανταστώ τη ζωή μου χωρίς να τον έχω στη ζωή μου, να τον βλέπω... Γιατί του έχω έρωτα τρελό... Χωρίς λογική...!! Το αναγνωρίζω!!! Δεν υπήρχε λογική εξ αρχής σε αυτή τη σχέση. άλλοι άνθρωποι εντελώς... Δίνω χρόνο. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η evaioan είπε:

@Thlimmeno_koutavi μου παίρνω θάρρος να σου γράψω δυο λόγια γιατί θέλω να κάνεις προβολή στο μέλλον. Το παιδί δεν πρέπει να είναι αυτοσκοπός ούτε φυσικά έπαθλο για οποιοδήποτε ζευγάρι. Είναι μια αυτόνομη ξεχωριστή και πολύ μα πολύ απαιτητική προσωπικότητα που όταν έρθει στη ζωή θέλει τα πάντα και τα θέλει όχι τώρα αλλά χθες. Χρειάζεται ηρεμία, αγάπη, υπομονή, ξενύχτι, ψυχική, σωματική φθορά δική σου και απόλυτη αφοσίωση. Μπορεί να μην κοιμηθείς μήνες ολόκληρους και να πρέπει να χαμογελάς αλλάζοντας τη 180η πάνα για να κοιμηθεί αυτό. Εμείς πάντως μέσα στον πρώτο χρόνο της μικρής επαναπροσδιορισαμε ολόκληρη τη ζωή μας, τσακωθηκαμε άπειρες φορές, είπαμε για διαζύγιο καμία τριανταριά φορές, ποτέ μα ποτέ δεν έφυγε ο ένας δίπλα από τον άλλον και πότε δεν παψαμε να υπηρετούμε το παιδί. Είμαστε όλοι χαρούμενοι που την έχουμε αλλά η σχέση δοκιμάζεται. Θέλουμε δεύτερο αλλά στο πρώτο βγάλαμε ότι νιώθαμε και παραδόξως αντέξαμε. Αν υπάρχει βία φεύγεις γιατί το μωρό πιάνει το άσχημο κλίμα στον αέρα. Σου εύχομαι ολόψυχα να κάνεις την καλύτερη επιλογή. 

Προσπαθώ να τον πείσω να πάει σε έναν ειδικό να το ψάξει. Γιατί δε γίνεται μια ζωή να φοβάμαι... Δύσκολο τον βλέπω... 

Τα σκέφτομαι αυτά που λες ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Tokyo είπε:

Έτσι ακριβώς! Πριν κάνουμε παιδί με τον άντρα μου ήμασταν μαζί 10 χρόνια κ μέναμε μαζί τα 6-7, καυγάδες ελάχιστοι κ για γενικά ασήμαντα θέματα, περισσότερο μια διαφωνία της στιγμής θα έλεγα. Είχα φοβερή στήριξη στην εξωσωματική κ την εγκυμοσύνη και γενικά φοβερή επικοινωνία. Κ ξαφνικά γεννάω τη μικρή. Δεν ξέρω πόσους καυγάδες κάναμε... Ο ένας ήθελε το μωρό να μην κάνει ούτε ουά ο άλλος έλεγε άστο 5 λεπτά δεν έγινε τπτ, εγώ ένιωθα πτώμα (ειδικά ο θηλασμός αν κ τον κατάφερα ψυχολογικά με πίεσε πολύ) κ ήθελα να δώσω το μωρο για λίγη ώρα ενώ εκείνο το καημένο δεν ήθελε κανέναν άλλο οπότε κ άλλος καυγάς. Μιλάμε τώρα για χαζά πράγματα που ξεχάστηκαν αλλά θέλω να πω ότι εμφανίζονται διαφωνίες από το πουθενά. Νομίζω κάποιες φορές ήθελα να τον πετάξω από το μπαλκόνι! Χαχαχαχα Ε τώρα κάνε εικόνα να ξεκινάς με προβληματική σχέση... Απλά τρέλα...

Έχεις δίκιο... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Tokyo είπε:

Έτσι ακριβώς! Πριν κάνουμε παιδί με τον άντρα μου ήμασταν μαζί 10 χρόνια κ μέναμε μαζί τα 6-7, καυγάδες ελάχιστοι κ για γενικά ασήμαντα θέματα, περισσότερο μια διαφωνία της στιγμής θα έλεγα. Είχα φοβερή στήριξη στην εξωσωματική κ την εγκυμοσύνη και γενικά φοβερή επικοινωνία. Κ ξαφνικά γεννάω τη μικρή. Δεν ξέρω πόσους καυγάδες κάναμε... Ο ένας ήθελε το μωρό να μην κάνει ούτε ουά ο άλλος έλεγε άστο 5 λεπτά δεν έγινε τπτ, εγώ ένιωθα πτώμα (ειδικά ο θηλασμός αν κ τον κατάφερα ψυχολογικά με πίεσε πολύ) κ ήθελα να δώσω το μωρο για λίγη ώρα ενώ εκείνο το καημένο δεν ήθελε κανέναν άλλο οπότε κ άλλος καυγάς. Μιλάμε τώρα για χαζά πράγματα που ξεχάστηκαν αλλά θέλω να πω ότι εμφανίζονται διαφωνίες από το πουθενά. Νομίζω κάποιες φορές ήθελα να τον πετάξω από το μπαλκόνι! Χαχαχαχα Ε τώρα κάνε εικόνα να ξεκινάς με προβληματική σχέση... Απλά τρέλα...

Αμ ποσο συμφωνώ ειδικά εκεί στις 40 πρώτες μέρες γίνεται  παρττ ορμόνων και "εμείς " που είμαστε πιο λογικές έχουμε κάτι νεύρα..  πφφ στο δεύτερο δε χειρότερη η κατάσταση.. στο τρίτο μάλλον θα πρέπει να πάρεις λεξοτανιλ.  

 

Δυστυχώς πολλές φορές ελπίζουν κάποια ζευγάρια ότι με το παιδί θα καλυτερέψει η κατάσταση.  Αλλά αυτό σας το υπογράφω ΔΕΝ θ καλυτερέψει ούτε θα κρατήσει ο γάμος.. το πολύ πολύ να μείνεις με φωνές και καυγάδες για κάποιο διάστημα για το τη θα πει ο χαζοκοσμος.(προβλήματα δεν έχει άλλα βρίσκει) 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Thlimmeno_koutavi είπε:

Ευχαριστώ όλες για τα μηνύματα σας. Δεν είμαι πολύ ενεργή γιατί αυτές τις μέρες να το πω ότι μαζεύω τα κομμάτια μου? Δεν τρώω, δεν πολυκοιμαμαι... Είμαι μέσα μου ράκος...

Έκανα λάθος επιλογή συντρόφου το αναγνωρίζω... Και ταυτόχρονα δεν μπορώ να φανταστώ τη ζωή μου χωρίς να τον έχω στη ζωή μου, να τον βλέπω... Γιατί του έχω έρωτα τρελό... Χωρίς λογική...!! Το αναγνωρίζω!!! Δεν υπήρχε λογική εξ αρχής σε αυτή τη σχέση. άλλοι άνθρωποι εντελώς... Δίνω χρόνο. 

Αχ σε αυτό σε καταλαβαίνω. Εγώ ήμουν κάπως τυχερή σε αυτό το κομμάτι διότι μια δυο φορές που γνώρισα τέτοιου τύπου χαρακτήρες πριν προλάβουν να γίνουν σχέση έφευγαν. Τότε έσκαγα πολύ βέβαια αλλά μάλλον ήμουν τυχερή τελικά. Βρε κορίτσι μου σου εύχομαι ολόψυχα καλή τύχη σε ότι αποφασίσεις. Να προσέχεις τον εαυτό σου και να τον βάζεις προτεραιότητα καμία φορά. Η μαμά μου άντεξε πολλά με τον νευρικό μπαμπά μου όσο ήταν εν ζωή εκείνος. Δεν μας άξιζε σαν οικογένεια. Δεν ήταν κακός αλλά η γυναίκα του ήταν κτήμα του, έτσι την ένοιωθε. Ο άντρας μου κάνει αυτά που θέλει αλλά τουλάχιστον καταβάλει μια προσπάθεια να με πείσει, δε μου τα επιβάλει με το έτσι θέλω. Καμία φορά αναπαράγουμε τον τρόπο που μεγαλώσαμε. Θέλει πολύ εσωτερικό ψαχουλεμα αυτή η κατάσταση. Εγώ προσωπικά λόγω των προβλημάτων στο πατρικό από τα 19 εμενα μόνη μου. Δεν άντεχα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 ώρες, ο/η Thlimmeno_koutavi είπε:

Ευχαριστώ όλες για τα μηνύματα σας. Δεν είμαι πολύ ενεργή γιατί αυτές τις μέρες να το πω ότι μαζεύω τα κομμάτια μου? Δεν τρώω, δεν πολυκοιμαμαι... Είμαι μέσα μου ράκος...

Έκανα λάθος επιλογή συντρόφου το αναγνωρίζω... Και ταυτόχρονα δεν μπορώ να φανταστώ τη ζωή μου χωρίς να τον έχω στη ζωή μου, να τον βλέπω... Γιατί του έχω έρωτα τρελό... Χωρίς λογική...!! Το αναγνωρίζω!!! Δεν υπήρχε λογική εξ αρχής σε αυτή τη σχέση. άλλοι άνθρωποι εντελώς... Δίνω χρόνο. 

Να τα μαζέψεις τα κομμάτια σου, πάρε τον χρόνο σου αλλά όπως σου λέμε όλες με μια φωνή εδώ μέσα ΚΟΙΤΑ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ! Να είσαι εσύ καλά γιατί αν δεν είσαι εσύ καλά δεν έχει τίποτε άλλο σημασία. Ένα παιδί δεν θα λύσει τα προβλήματα σας, ειδικά να υπάρχει βία θα τα γιγαντώσει. Είμαι σίγουρη θα τα καταφέρεις, θα βγεις νικήτρια από όλο αυτό! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Zenia 2121 τι έγινε κορίτσι με την χοριακή σου; Την έκανες; Έχεις αποτέλεσμα! Σου εύχομαι να πάνε όλα πολύ καλά και να έχεις μία τέλεια χοριακή! ❤️ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...