Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μελλοντικές Μανούλες Εξωσωματικής 2024 <3


RAM21

Recommended Posts

στις πριν 15 ώρες, ο/η efakii είπε:

@το χοντρό μπιζέλι Οχι δεν το εχουμε συζητησει ακομα. Τη Παρασκευή που θα παω θα μιλησουμε για αυτο το θεμα. Αλλα ειμαι σίγουρη πως αυτο θα εξαρτηθεί κιολας απο το πως θα παει η ωοληψια και την εξέλιξη που θα υπαρχει μετα. 
το μονο που μου εχει αναφέρει ειναι πως αν τα δεδομένα μας το επιτρέπουν και θελω και γω μπορω να προχωρήσω στον ίδιο κύκλο την εμβρυομεταφορα. 

Ετσι ειναι θα το δεις με τον γιατρο σου αναλογα και με το ποσα εμβρυακια θα προκυψουν. Εμενα μου ειπε οτι οταν εχουν μπολικα τα αφηνουν μεχρι 5η 6η μερα για να παρουν τελικα αυτα που εχουν μεγαλυτερη δυναμικη. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 2.8k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 17 ώρες, ο/η efakii είπε:

@το χοντρό μπιζέλι Οχι δεν το εχουμε συζητησει ακομα. Τη Παρασκευή που θα παω θα μιλησουμε για αυτο το θεμα. Αλλα ειμαι σίγουρη πως αυτο θα εξαρτηθεί κιολας απο το πως θα παει η ωοληψια και την εξέλιξη που θα υπαρχει μετα. 
το μονο που μου εχει αναφέρει ειναι πως αν τα δεδομένα μας το επιτρέπουν και θελω και γω μπορω να προχωρήσω στον ίδιο κύκλο την εμβρυομεταφορα. 

Εύχομαι να πάνε όλα όπως επιθυμείς!! Να 'χεις πολλά ωάρια και μετά πολλά εμβρυάκια!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η Τακια είπε:

@το χοντρό μπιζέλιτο θέμα είναι πώς είμαι 41 και δεν είχα και πολλές επιλογές. Αμέσως μετά το κύκλο πήγα στο γιατρό και βρήκαμε ένα ωοθυλάκιο και ξεκινήσαμε. Παρακολούθηση 3 φορές με υπέρηχο ύστερα ωολυψια στης 22.09 και μετά στης 25.09 έμβρυομεταφορά. Και στης 26.09 ταξίδι για Γερμανία

 

Τη Δευτέρα 09.10 πάω για χοριακι και βλέπουμε. 

Εύχομαι σε όλες σας να θετικά αποτελέσματα και με το καλό να κρατάτε όλες τα μωράκι 🙏🙏🙏

Όλα να πάνε κατ' ευχήν!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@efakii καλημέρα κορίτσι μου! Αφου σ εδωσε την επιλογή να το κάνεις στον ίδιο κύκλο να κάνεις όπως νιώθεις. Εγώ επειδή ειχα κανει αρκετά τα άφησαν μέχρι 5η μέρα και το έκανα στον επόμενο κύκλο. Και λόγω ψυχολογίας το προτίμησα γιατί δεν πέρασα πολύ όμορφα στην ωοληψια 😛 και μου ήρθε λίγο απότομο ολο αυτό, ήθελα να ηρεμήσω και ψυχολογικά και ευτυχώς η κλινική που πηγαίνω εχει ψυχολόγους δωρεάν για όλα τα ζευγάρια και με βοήθησαν αρκετά να ηρεμήσω. Μετά ήταν πιο εύκολο και είπα τώρα είμαι έτοιμη! 

Να ακολουθήσεις τις οδηγίες του γιατρού και ένα βήμα τη φορά, δυστυχώς ή ευτυχώς σε αυτή την διαδικασία δεν αποφασίζουμε εμείς αλλά το σώμα μας και τα αποτελέσματα 🥰 σου εύχομαι μπόλικα ωάρια 🙏🏻🙏🏻🙏🏻

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 3/10/2023 at 3:48 ΜΜ, ο/η efakii είπε:

@το χοντρό μπιζέλι Οχι δεν το εχουμε συζητησει ακομα. Τη Παρασκευή που θα παω θα μιλησουμε για αυτο το θεμα. Αλλα ειμαι σίγουρη πως αυτο θα εξαρτηθεί κιολας απο το πως θα παει η ωοληψια και την εξέλιξη που θα υπαρχει μετα. 
το μονο που μου εχει αναφέρει ειναι πως αν τα δεδομένα μας το επιτρέπουν και θελω και γω μπορω να προχωρήσω στον ίδιο κύκλο την εμβρυομεταφορα. 

Κι εγώ είμαι θετική στο να γίνεται η μεταφορά στον ίδιο κύκλο. Αν βέβαια βοηθούν οι προϋποθέσεις. Αλλά όλα αυτά είναι δυναμικά. Φαίνονται στην πορεία. Προέχει η ωοληψία και η γονιμοποίηση. Και στην τελική αποφασίζει ο γιατρός. Εμείς δεν έχουμε την γνώση, ούτε τα δεδομένα, γι' αυτό μην προβληματίζεσαι άδικα. Θα δει τις ορμόνες σου μετά την ωοληψία, θα ελέγξει ενδομήτριο και θα σου πει για ετ. Εγώ, θυμάμαι, στις πρώτες μου προσπάθειες έφτιαχνα έμβρυα τριών ημερών, γιατί δεν είχα πολλά. Όταν έκανα μια τρίτη καλή ωοληψία και μάζεψα άλλα τέσσερα έμβρυα, τότε "απέψυξε" και τα αποθηκευμένα ο γιατρός και τα άφησε όλα να γίνουν βλαστοκύστες. Δεν με ρώτησε καν. Μου έβαλε δύο από τις φρέσκες, 5 μέρες μετά κι απέκτησα την κόρη μου. Μακάρι να πάω έτσι και αυτή τη φορά!

Απ' όσο ξέρω ούτε για το νούμερο εμβρύων που βάζουν σε ρωτούν. Ακολουθούν πρωτόκολλα. Δύο πριν τα 40, πάνω από δύο μετά τα 40. Εφόσον έχεις απόθεμα, εννοείται. Και σε μένα και σε όλες τις γνωστές μου που έχουν κάνει εξωσωματική τα τελευταία χρόνια στην Ελλάδα, κανένας γιατρός δεν το διαπραγματεύτηκε. Σε όλες έγινε εμφύτευση με δύο βλαστοκύστες, όλες- κατά σύμπτωση-  πέτυχαν με την πρώτη!! 🥰 Σου εύχομαι να πετύχεις με την πρώτη κι εσύ!!❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 ώρες, ο/η Τακια είπε:

@efakiσε ευχαριστώ για όλα, το θέμα είναι πώς δεν αγχώνομαι ΚΑΘΌΛΟΥ λες ότι δεν έχω κάνει τίποτα. Ο άντρας μου έχει περισσότερο άγχος και αγωνία από εμένα. Την ημέρα μεταφοράς σκεφτόμουν τι ταπετσαρίες να βάλω στα δύο υπνοδωμάτια λόγο που κάναμε και γενικές αλλαγές στο σπίτι 😂 Τώρα πάλι δεν προλαβαίνω να σκεφτώ γιατί δουλεύω από το σπίτι. Απλά αναρωτιέμαι για συμπτώματα γιατί εκτός από λίγο ζαλάδα εδώ και 2 ημέρες, φούσκωμα και δέκατα δεν έχω τίποτα άλλο, και λέω μήπως είναι αρνητικά τα αποτελέσματα. 

@το χοντρό μπιζέλιτο θέμα είναι πώς είμαι 41 και δεν είχα και πολλές επιλογές. Αμέσως μετά το κύκλο πήγα στο γιατρό και βρήκαμε ένα ωοθυλάκιο και ξεκινήσαμε. Παρακολούθηση 3 φορές με υπέρηχο ύστερα ωολυψια στης 22.09 και μετά στης 25.09 έμβρυομεταφορά. Και στης 26.09 ταξίδι για Γερμανία

 

Τη Δευτέρα 09.10 πάω για χοριακι και βλέπουμε. 

Εύχομαι σε όλες σας να θετικά αποτελέσματα και με το καλό να κρατάτε όλες τα μωράκι 🙏🙏🙏

Πολύ καλή επιτυχία κορίτσι μου!! Μακάρι να δεις το θετικό αποτέλεσμα και να αποκτήσεις το παιδάκι σου!❤️

Κι εγώ ίδια ηλικία με σένα, μπαίνω στη διαδικασία της εξωσωματικής για δεύτερο παιδα΄κι. Μου θυμίζεις τον εαυτό μου στην πρώτη μου προσπάθεια, που πήγα ανίδεη σχεδόν. Περίμενα τις ημέρες για χοριακή και δεν είχα κανένα άγχος, χαιρόμουν απλώς που είχαν τελειώσει τα τρεχάματα και δεν χρειαζόταν πια να βρίσκω δικαιολογίες στη δουλειά μου και να τρέχω πανικόβλητη για παρακολούθηση. Όταν δε, έκανα πρώτη χοριακή, δεν ήξερα καν ότι πρέπει να την επαναλάβω και να διπλασιάζεται (!), θεωρούσα δεδομένο ότι πλέον είμαι έγκυος. Για τέτοια αισιοδοξία μιλάμε! (την επανέλαβα εννοείται κάμποσες φορές...)

Συμπτώματα ούτε εγώ είχα, κανένα απολύτως, και πλέον το θεωρώ θετικό σημάδι αυτό, ότι ο οργανισμός δέχεται χωρίς δυσκολία το έμβρυο. Γιατί σε επόμενη ετ που έκανα, είχα ενοχλήσεις, πονάκια, τραβήγματα και τελικά όχι θετικό αποτέλεσμα... Προσωπική εκτίμηση αυτή. Δεν ισχύει για όλες, εννοείται.

Όλα να πάνε καλά! Περιμένουμε τα νέα σου!🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η RAM21 είπε:

Κι εγώ είμαι θετική στο να γίνεται η μεταφορά στον ίδιο κύκλο. Αν βέβαια βοηθούν οι προϋποθέσεις. Αλλά όλα αυτά είναι δυναμικά. Φαίνονται στην πορεία. Προέχει η ωοληψία και η γονιμοποίηση. Και στην τελική αποφασίζει ο γιατρός. Εμείς δεν έχουμε την γνώση, ούτε τα δεδομένα, γι' αυτό μην προβληματίζεσαι άδικα. Θα δει τις ορμόνες σου μετά την ωοληψία, θα ελέγξει ενδομήτριο και θα σου πει για ετ. Εγώ, θυμάμαι, στις πρώτες μου προσπάθειες έφτιαχνα έμβρυα τριών ημερών, γιατί δεν είχα πολλά. Όταν έκανα μια τρίτη καλή ωοληψία και μάζεψα άλλα τέσσερα έμβρυα, τότε "απέψυξε" και τα αποθηκευμένα ο γιατρός και τα άφησε όλα να γίνουν βλαστοκύστες. Δεν με ρώτησε καν. Μου έβαλε δύο από τις φρέσκες, 5 μέρες μετά κι απέκτησα την κόρη μου. Μακάρι να πάω έτσι και αυτή τη φορά!

Απ' όσο ξέρω ούτε για το νούμερο εμβρύων που βάζουν σε ρωτούν. Ακολουθούν πρωτόκολλα. Δύο πριν τα 40, πάνω από δύο μετά τα 40. Εφόσον έχεις απόθεμα, εννοείται. Και σε μένα και σε όλες τις γνωστές μου που έχουν κάνει εξωσωματική τα τελευταία χρόνια στην Ελλάδα, κανένας γιατρός δεν το διαπραγματεύτηκε. Σε όλες έγινε εμφύτευση με δύο βλαστοκύστες, όλες- κατά σύμπτωση-  πέτυχαν με την πρώτη!! 🥰 Σου εύχομαι να πετύχεις με την πρώτη κι εσύ!!❤️

Στο κέντρο που είμαι εγώ ρωτάνε για τον αριθμό που θα βάλουν. Εγώ είχα συζητήσει με το γιατρό κ μου είχε πει όριο 2 καθώς ήμουν 30 κ τα είχαμε αφήσει για βλαστοκυστες. Την 5η μέρα με πήρε η εμβρυολογος να μου πει ότι έχουμε 2 βλαστοκυστες κ αν θέλω μόνη ή διπλή ετ για να τα καταψύξουν αντίστοιχα. Είχα κάνει ετ σε επόμενο κύκλο. Κ τώρα με το νέο έτος με το καλό που θα κάνω διέγερση ότι προκύψει θα πάνε ένα ένα κατάψυξη καθώς δε θέλω να ρισκάρω για δίδυμη κύηση πάλι. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η annie! είπε:

Στο κέντρο που είμαι εγώ ρωτάνε για τον αριθμό που θα βάλουν. Εγώ είχα συζητήσει με το γιατρό κ μου είχε πει όριο 2 καθώς ήμουν 30 κ τα είχαμε αφήσει για βλαστοκυστες. Την 5η μέρα με πήρε η εμβρυολογος να μου πει ότι έχουμε 2 βλαστοκυστες κ αν θέλω μόνη ή διπλή ετ για να τα καταψύξουν αντίστοιχα. Είχα κάνει ετ σε επόμενο κύκλο. Κ τώρα με το νέο έτος με το καλό που θα κάνω διέγερση ότι προκύψει θα πάνε ένα ένα κατάψυξη καθώς δε θέλω να ρισκάρω για δίδυμη κύηση πάλι. 

Όντως, συμβαίνει κάποιες φορές να βάζουν ένα, σε συγκεκριμένες περιπτώσεις και σε μικρότερες ηλικίες. Εγώ αναφερόμουν σ' αυτό που βλεπω να συμβαίνει συνήθως και σε ηλικίες άνω των 35 - ίσως έπρεπε να το διευκρινίσω. Χωρίς να ξέρω την ηλικία της @efakii . Κι εγώ θυμάμαι του έλεγα ότι δεν θέλω δύο, για να μην συλλάβω δίδυμα, αλλά επέμενε ότι βάζουμε δύο ή τρία αναλόγως την ηλικία, με την λογική όχι να κάνουμε δίδυμα αλλά να πιάσει το ένα. Ποτέ δεν ξέρεις βέβαια τι θα προκύψει. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κι εμενα με προβληματιζει ποσα πρεπει να βαλω. Απ τη μια πολυ μικρη δε με λες ειμαι 34 πλεον απ την αλλη ο γιατρος μου απ οτι καταλαβα απ την πρωτη μας κουβεντα πιστευει πως πρεπει να βαζουμε ενα για να αποφυγουμε πολυδυμη κυηση που εχει περισσοτερο ρισκο..δεν ξερω 😏

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Νομίζω πως το ενδεικνυόμενο πρωτόκολλο (των 2 π.χ. εμβρύων) σχετίζεται καθαρά με την αύξηση των πιθανοτήτων. Βέβαια το τυχερό μπορεί να 'ναι και το ένα! Και να εμφυτευτεί και όλα να κυλήσουν όμορφα και ωραία.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Zaxaroulamak είπε:

Κι εμενα με προβληματιζει ποσα πρεπει να βαλω. Απ τη μια πολυ μικρη δε με λες ειμαι 34 πλεον απ την αλλη ο γιατρος μου απ οτι καταλαβα απ την πρωτη μας κουβεντα πιστευει πως πρεπει να βαζουμε ενα για να αποφυγουμε πολυδυμη κυηση που εχει περισσοτερο ρισκο..δεν ξερω 😏

Και εγώ είχα αυτόν τον προβληματισμό, γιατί και ο δικός μου γιατρός και οι εμβρυολογοι πρότειναν ένα έμβρυο και λόγω ηλικίας (29) και όλων των εξετάσεων μας που ηταν μια χαρά όλα, ώστε να αποφύγουμε πιθανή δίδυμη, αλλά στην τελική την απόφαση την παίρνει το ζευγάρι! Εμείς βάλαμε δύο (ασχέτως οτι υπήρξε αποβολη) καθαρά λόγω πιθανοτήτων αλλά και να έρχονταν δυο δεν θα μας πείραζε καθόλου 😁

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@το χοντρό μπιζέλι το καλύτερο είναι πάντα να προσπαθείς να είσαι ήρεμη. Το ξέρω πως είναι πολύ δύσκολα. Αν έχεις έναν καλό γιατρό που σου τα εξηγεί όλα νομίζω και βάζεις στο μυαλό σου μόνο τα καλά, όλα γίνονται. Σου εύχομαι ολόψυχα καλά νέα.

@RAM21 σε ευχαριστώ για εμψύχωση, όλες μας χρειαζόμαστε την εμπειρία όλον σας που ήδη περάσατε αυτά. 

Μετά από πρώτη προσπάθεια χρειάστηκαν 8 χρόνια να περάσουν για να το ξανά προσπαθήσουμε. Πολύ πόνο και ταλαιπωρία είχαμε. 

Κορίτσια δεν άντεξα και έκανα ένα τέστ και σαν να βλέπω μια γραμμή όμως δεν είμαι σίγουρη και δεν ξέρω πως να το ανεβάσω εδώ να μου πείτε κι εσείς τι βλέπετε 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 3/10/2023 at 8:58 ΜΜ, ο/η Τακια είπε:

@efakiσε ευχαριστώ για όλα, το θέμα είναι πώς δεν αγχώνομαι ΚΑΘΌΛΟΥ λες ότι δεν έχω κάνει τίποτα. Ο άντρας μου έχει περισσότερο άγχος και αγωνία από εμένα. Την ημέρα μεταφοράς σκεφτόμουν τι ταπετσαρίες να βάλω στα δύο υπνοδωμάτια λόγο που κάναμε και γενικές αλλαγές στο σπίτι 😂 Τώρα πάλι δεν προλαβαίνω να σκεφτώ γιατί δουλεύω από το σπίτι. Απλά αναρωτιέμαι για συμπτώματα γιατί εκτός από λίγο ζαλάδα εδώ και 2 ημέρες, φούσκωμα και δέκατα δεν έχω τίποτα άλλο, και λέω μήπως είναι αρνητικά τα αποτελέσματα. 

@το χοντρό μπιζέλιτο θέμα είναι πώς είμαι 41 και δεν είχα και πολλές επιλογές. Αμέσως μετά το κύκλο πήγα στο γιατρό και βρήκαμε ένα ωοθυλάκιο και ξεκινήσαμε. Παρακολούθηση 3 φορές με υπέρηχο ύστερα ωολυψια στης 22.09 και μετά στης 25.09 έμβρυομεταφορά. Και στης 26.09 ταξίδι για Γερμανία

 

Τη Δευτέρα 09.10 πάω για χοριακι και βλέπουμε. 

Εύχομαι σε όλες σας να θετικά αποτελέσματα και με το καλό να κρατάτε όλες τα μωράκι 🙏🙏🙏

Κορίτσια βλέπετε τίποτα στη φωτογραφία? Ή βλέπω ότι να ναι?

https://photos.app.goo.gl/vonvTq1CXQ9BRmG76

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 ώρες, ο/η Zaxaroulamak είπε:

Κι εμενα με προβληματιζει ποσα πρεπει να βαλω. Απ τη μια πολυ μικρη δε με λες ειμαι 34 πλεον απ την αλλη ο γιατρος μου απ οτι καταλαβα απ την πρωτη μας κουβεντα πιστευει πως πρεπει να βαζουμε ενα για να αποφυγουμε πολυδυμη κυηση που εχει περισσοτερο ρισκο..δεν ξερω 😏

Καλημέρα κορίτσια! Ειχα κ γω (τοτε) την ιδια συζητηση με το γιατρο μου και ημουν 37 κλεισμενα! Θυμαμαι ειχε πει τα 2 αυξανουν τις πιθανοτητες αλλα στις πολιτισμενες χωρες βαζουν 1! Γελωντας βεβαια αλλα εννουσε οτι πανω στη φουρια να πετυχουν εγκυμοσυνη πολλοι γιατροι βαζουν 2 χωρις πολλά πολλά και για αυτο βλεπουμε το τοσα διδυμα.  Το οποιο μια χαρα ειναι (εφοσον το ζευγαρι θελει) ομως εχουμε δει κ εδω κοριτσια (κ πολυ νεοτερα απο μενα) να ταλαιπωρουνται, ενω η κυηση ενος μονο μωρου ειναι πολυ ευκολοτερη! 

Επειδη φοβομουν υπερβολικα μια δυσκολη εγκυμοσυνη εγω εβαλα 1. Να διευκρινισω ομως οτι ειχαμε κανει (προληπτικα) χρωμοσωμικο ελεγχο οποτε ηξερα οτι μεταφερω υγιες εμβρυο. Οντως επιασε και ειχα κ πολυ ευκολη εγκυμοσυνη. Οποτε το ζητημα ειναι η ποιοτητα των εμβρυων! αν εχετε βλαστοκυστες κ μαλιστα αριστες η πιθανοτητα για διδυμα ειναι πολυ υψηλη!

Ευχομαι τα καλυτερα σε ολες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια!

Επειδή κι εγώ το είχα ψάξει πολύ, στην αρχή ο χρυσός κανόνας είναι 1 έμβρυο, διότι αν μπει και 2ο οι πιθανότητες δεν αυξάνονται δραματικά στην κάθε ετ και τελικά αυτό που αποζητούμε είναι ένα υγιές μωράκι. Με τη δίδυμη κύηση υπάρχουν πολλοί κίνδυνοι τόσο για τη μητέρα όσο και για τα έμβρυα. Αν όμως μια γυναίκα είναι >40 ή έχει επαναλαμβανόμενες αποτυχίες, τότε μπαίνουν 2, με την προϋπόθεση βέβαια ότι υπάρχουν... :-) 

Προσωπικά, αν μπορούσα να κάνω μια ευχή και να πραγματοποιηθεί, θα ήθελα 2 ΥΓΙΗ δίδυμα, γιατί αυτό είναι το όνειρό μας, να κάνουμε 2 παιδάκια. Όμως όταν έρθει η ώρα της ετ θα εμπιστευτώ το γιατρό στο τι θα μου προτείνει, με την ευχή να πιάσει έστω και ένα. Καημό το έχω να δω μια φορά ένα θετικό αποτέλεσμα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 41 λεπτά, ο/η Tokyo είπε:

Καλημέρα κορίτσια! Ειχα κ γω (τοτε) την ιδια συζητηση με το γιατρο μου και ημουν 37 κλεισμενα! Θυμαμαι ειχε πει τα 2 αυξανουν τις πιθανοτητες αλλα στις πολιτισμενες χωρες βαζουν 1! Γελωντας βεβαια αλλα εννουσε οτι πανω στη φουρια να πετυχουν εγκυμοσυνη πολλοι γιατροι βαζουν 2 χωρις πολλά πολλά και για αυτο βλεπουμε το τοσα διδυμα.  Το οποιο μια χαρα ειναι (εφοσον το ζευγαρι θελει) ομως εχουμε δει κ εδω κοριτσια (κ πολυ νεοτερα απο μενα) να ταλαιπωρουνται, ενω η κυηση ενος μονο μωρου ειναι πολυ ευκολοτερη! 

Επειδη φοβομουν υπερβολικα μια δυσκολη εγκυμοσυνη εγω εβαλα 1. Να διευκρινισω ομως οτι ειχαμε κανει (προληπτικα) χρωμοσωμικο ελεγχο οποτε ηξερα οτι μεταφερω υγιες εμβρυο. Οντως επιασε και ειχα κ πολυ ευκολη εγκυμοσυνη. Οποτε το ζητημα ειναι η ποιοτητα των εμβρυων! αν εχετε βλαστοκυστες κ μαλιστα αριστες η πιθανοτητα για διδυμα ειναι πολυ υψηλη!

Ευχομαι τα καλυτερα σε ολες!

@Tokyo Καλημέρα! Το χρωμοσωμικό έλεγχο αν επιτρέπεται γιατί τον κάνατε? Λόγω ηλικίας ή είχατε κάποια γνωστή χρωμοσωμική ανωμαλία?

Σκέφτομαι κι εγώ αν θα κάνω στη 2η μου διέγερση με το καλό, αλλά σε ένα κέντρο που είχα πάει για επιπλέον γνώμη, μίλησα με την εμβρυολόγο και με αποθάρρυνε. Μου έλεγε κάτι τρελά ότι και να κάνουμε τον έλεγχο, δε θα είναι και κανένα φυσιολογικό, το τεστ έχει περιορισμούς, μπορεί να προκληθεί βλάβη στις βλαστοκύστες  κλπ. Όταν την ρώτησα τελικά τι προτείνει, μου λέει βάλτε 3-4 έμβρυα την επόμενη φορά. Ότι να' ναι...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 λεπτά, ο/η lilly1984 είπε:

@Tokyo Καλημέρα! Το χρωμοσωμικό έλεγχο αν επιτρέπεται γιατί τον κάνατε? Λόγω ηλικίας ή είχατε κάποια γνωστή χρωμοσωμική ανωμαλία?

Σκέφτομαι κι εγώ αν θα κάνω στη 2η μου διέγερση με το καλό, αλλά σε ένα κέντρο που είχα πάει για επιπλέον γνώμη, μίλησα με την εμβρυολόγο και με αποθάρρυνε. Μου έλεγε κάτι τρελά ότι και να κάνουμε τον έλεγχο, δε θα είναι και κανένα φυσιολογικό, το τεστ έχει περιορισμούς, μπορεί να προκληθεί βλάβη στις βλαστοκύστες  κλπ. Όταν την ρώτησα τελικά τι προτείνει, μου λέει βάλτε 3-4 έμβρυα την επόμενη φορά. Ότι να' ναι...

Καλημέρα! Και εγώ μετά την αποβολή τον ρώτησα αφου όλες οι εξετάσεις που καναμε μετά την αποβολή ήταν όλες πολύ καλές αρα το θέμα ήταν στα έμβρυα... όταν τον ρώτησα αν πρέπει να κάνουμε έλεγχο πριν προχωρήσουμε σε επόμενη ετ μου είπε οτι δεν το συστήνει γιατί προκαλούνται αλλά προβλήματα στις βλαστοκυστες και Μ εξήγησε πως γίνεται ο έλεγχος. Αποφάσισα να μην τον κάνω και να βάλω άλλα δυο την επόμενη φορά. Το "καλό " στην δική μ περίπτωση είναι οτι έχω άλλες 9 βλαστοκυστες. Αν είχα πιο λίγες σίγουρα θα προχωρούσα σε έλεγχο πρώτα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 ώρες, ο/η Zaxaroulamak είπε:

Κι εμενα με προβληματιζει ποσα πρεπει να βαλω. Απ τη μια πολυ μικρη δε με λες ειμαι 34 πλεον απ την αλλη ο γιατρος μου απ οτι καταλαβα απ την πρωτη μας κουβεντα πιστευει πως πρεπει να βαζουμε ενα για να αποφυγουμε πολυδυμη κυηση που εχει περισσοτερο ρισκο..δεν ξερω 😏

Εμείς συνειδητά βάλαμε 2 με το οκ του γιατρού ο οποίος γενικότερα προτείνει μονή ετ. Αν τον ρωτήσεις θα σου πει οτι είχα την τέλεια δίδυμο κύηση με ελάχιστες επιπλοκές.. Οι οποίες ήταν αιματάκι από την αρχή με ροζ/καφέ μόνιμα μέχρι το 4ο μήνα. 4ο-6ο όλα σούπερ. Β επιπέδου είχε μειωθεί ο τράχηλος κ είχε ανοίξει κ 25η εβδομάδα κάναμε περίδεση κ μέχρι να γεννήσω την έβγαλα καναπέ κ άντε καμμία βόλτα μέχρι την αυλή της μάνας μου και τέλος έκανα κ διαβήτη κύησης το οποίο δεν το περίμενε κανένας που ρυθμιζόταν βέβαια άψογα με διατροφή. Στο δια ταύτα μου λεει αν ήταν ένα το μωρό ούτε περίδεση θα χρειαζόταν ουτε διαβήτη θα έκανες. Παρόλα αυτά γέννησα προγραμματισμένα 36+2. Αν με ρωτήσεις φυσικά και θα το έκανα παλι όλο από την αρχή!!!! Τώρα που πάμε για 3ο σε καμμία περίπτωση δε θα κάνω 2πλη ετ. Θέλει να τα ζυγίσετε και να αποφασίσετε. Πάντως θα σου πω ότι ο κόσμος των διδυμων είναι υπέροχος

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η annie! είπε:

Εμείς συνειδητά βάλαμε 2 με το οκ του γιατρού ο οποίος γενικότερα προτείνει μονή ετ. Αν τον ρωτήσεις θα σου πει οτι είχα την τέλεια δίδυμο κύηση με ελάχιστες επιπλοκές.. Οι οποίες ήταν αιματάκι από την αρχή με ροζ/καφέ μόνιμα μέχρι το 4ο μήνα. 4ο-6ο όλα σούπερ. Β επιπέδου είχε μειωθεί ο τράχηλος κ είχε ανοίξει κ 25η εβδομάδα κάναμε περίδεση κ μέχρι να γεννήσω την έβγαλα καναπέ κ άντε καμμία βόλτα μέχρι την αυλή της μάνας μου και τέλος έκανα κ διαβήτη κύησης το οποίο δεν το περίμενε κανένας που ρυθμιζόταν βέβαια άψογα με διατροφή. Στο δια ταύτα μου λεει αν ήταν ένα το μωρό ούτε περίδεση θα χρειαζόταν ουτε διαβήτη θα έκανες. Παρόλα αυτά γέννησα προγραμματισμένα 36+2. Αν με ρωτήσεις φυσικά και θα το έκανα παλι όλο από την αρχή!!!! Τώρα που πάμε για 3ο σε καμμία περίπτωση δε θα κάνω 2πλη ετ. Θέλει να τα ζυγίσετε και να αποφασίσετε. Πάντως θα σου πω ότι ο κόσμος των διδυμων είναι υπέροχος

@annie! να πανε ολα καλα και συντομα να καταφερετε να ερθει και το 3ο θαυματακι σας! στα ποσα χρονια το πηρες αποφαση να προχωρησετε για 3ο?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η tina21 είπε:

@annie! να πανε ολα καλα και συντομα να καταφερετε να ερθει και το 3ο θαυματακι σας! στα ποσα χρονια το πηρες αποφαση να προχωρησετε για 3ο?

Ελέυθερες επαφές κα΄νουμε σχεδόν εδώ κ ένα χρόνο (τα δίδυμα τώρα είναι 2 ετών κ 9 μηνών) δεν έρχεται κ είπαμε πάμε για διέγερση πάλι αφού δεν έχουμε κατάψυξη. Παρόλα αυτά ότι προκύψει θα μπει κατάψυξη κ σκεφτόμαστε σε 1-2 χρόνια εκτός αν προκύψει φυσιολογικά

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η lilly1984 είπε:

@Tokyo Καλημέρα! Το χρωμοσωμικό έλεγχο αν επιτρέπεται γιατί τον κάνατε? Λόγω ηλικίας ή είχατε κάποια γνωστή χρωμοσωμική ανωμαλία?

Σκέφτομαι κι εγώ αν θα κάνω στη 2η μου διέγερση με το καλό, αλλά σε ένα κέντρο που είχα πάει για επιπλέον γνώμη, μίλησα με την εμβρυολόγο και με αποθάρρυνε. Μου έλεγε κάτι τρελά ότι και να κάνουμε τον έλεγχο, δε θα είναι και κανένα φυσιολογικό, το τεστ έχει περιορισμούς, μπορεί να προκληθεί βλάβη στις βλαστοκύστες  κλπ. Όταν την ρώτησα τελικά τι προτείνει, μου λέει βάλτε 3-4 έμβρυα την επόμενη φορά. Ότι να' ναι...

μηπως να βαλεις 5-6 για σιγουρα; τι βλακειες ειναι αυτες; 

Εμεις δεν ειχαμε τπτ, αλλά επειδή ήμασταν στην ανεξηγητη υπογονιμότητα ψαχναμε τα παντα... καναμε εμεις καρυοτυπο ολα καλα  κ λεμε βρε λες να εχουμε τπτ και δεν φαινεται; τοτε δεν ειχε κ καμια ιδιαιτερη προϋπόθεση για να κανεις ελεγχο (απλα το κοστος...) κ καναμε! Είχαμε 5 βλαστοκύστες, η μία φάνηκε ήδη από το εργαστήριο ότι δεν είχε καλή ποιότητα κ μας λέει ο γιατρός δεν αξίζει να την στείλετε για έλεγχο. Έτσι στείλαμε 4. Η μία βγήκε μη-υγιής. Οπότε όπως καταλαβαίνεις σου λένε βλακείες. Για να προκληθεί βλάβη πρέπει να γίνει λάθος από αυτόν που παίρνει το δείγμα, μήπως είναι αυτό το ζήτημα; δεν νιώθουν εμπιστοσύνη οι ίδιοι να το κάνουν; Κ εξάλλου δλδ τι σου λέει; ότι δεν πιστεύει ότι έχεις υγιή εμβρυα αλλα ειναι καλη ιδεα να τα μεταφερεις και μαλιστα 4-4; 

Αυτά τα πράγματα θέλουν πολύ καλά εργαστήρια. Κ δυστυχώς στα μικρότερα κέντρα αυτό έχει περιορισμούς. Εγώ το είχα κάνει στο μητέρα (τωρα υγεια Ivf) και ειχαν σταλει τα δειγματα στο εργαστηριο του ομιλου υγεια. Αν θες να πεις σε ποιο κέντρο είσαι; εγώ πια ειμαι στο ιασω, καθαρά επειδή μεταφέρθηκε ο γιατρός μου, δεν ειχα δλδ κανενα παραπονο. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αν πετάνε έτσι τέτοιες κουβέντες ότι μια εξέταση όπως ο προεμφυτευτικός έλεγχος, που είναι και αρκετά δαπανηρός, έχει τέτοια ρίσκα, πάει το χάσαμε το παιχνίδι! Χτυπάνε καμπανάκια με κάτι τέτοιες ατάκες σε ό,τι αφορά την αξιοπιστία των εμβρυολόγων και του ίδιου του εργαστηρίου. Εγώ θα προβληματιζόμουν πολύ. Το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν συμφέρει να το κάνεις εάν έχεις 1-2 βλαστοκύστες. Καθαρά ως προς το κόστος.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η annie! είπε:

Εμείς συνειδητά βάλαμε 2 με το οκ του γιατρού ο οποίος γενικότερα προτείνει μονή ετ. Αν τον ρωτήσεις θα σου πει οτι είχα την τέλεια δίδυμο κύηση με ελάχιστες επιπλοκές.. Οι οποίες ήταν αιματάκι από την αρχή με ροζ/καφέ μόνιμα μέχρι το 4ο μήνα. 4ο-6ο όλα σούπερ. Β επιπέδου είχε μειωθεί ο τράχηλος κ είχε ανοίξει κ 25η εβδομάδα κάναμε περίδεση κ μέχρι να γεννήσω την έβγαλα καναπέ κ άντε καμμία βόλτα μέχρι την αυλή της μάνας μου και τέλος έκανα κ διαβήτη κύησης το οποίο δεν το περίμενε κανένας που ρυθμιζόταν βέβαια άψογα με διατροφή. Στο δια ταύτα μου λεει αν ήταν ένα το μωρό ούτε περίδεση θα χρειαζόταν ουτε διαβήτη θα έκανες. Παρόλα αυτά γέννησα προγραμματισμένα 36+2. Αν με ρωτήσεις φυσικά και θα το έκανα παλι όλο από την αρχή!!!! Τώρα που πάμε για 3ο σε καμμία περίπτωση δε θα κάνω 2πλη ετ. Θέλει να τα ζυγίσετε και να αποφασίσετε. Πάντως θα σου πω ότι ο κόσμος των διδυμων είναι υπέροχος

Να σου ζησουν τα παιδακια σου!! Ειναι πολυ ομορφο αυτο που περιγραφεις. Η αληθεια ειναι οτι θα ηθελα παρα πολυ να εχω δυο παιδακια αλλα με αγχωνει η σκεψη των διδυμων κυριως επειδη δεν ξερω αν εγω θα μπορω να ανταπεξελθω στις αναγκες τους. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Zaxaroulamak είπε:

Να σου ζησουν τα παιδακια σου!! Ειναι πολυ ομορφο αυτο που περιγραφεις. Η αληθεια ειναι οτι θα ηθελα παρα πολυ να εχω δυο παιδακια αλλα με αγχωνει η σκεψη των διδυμων κυριως επειδη δεν ξερω αν εγω θα μπορω να ανταπεξελθω στις αναγκες τους. 

Νομιζω πως οταν ερθει η ευλογημενη ωρα της εμβρυομεταφορας θα συζητησω παλι με τον γιατρο και θα ακουσω κυριως τα δικα μας θελω και θα δουμε. Το μονο που ευχομαι ειναι να πανε ολα καλα να εχουμε επιτελους ενα θετικο αποτελεσμα και ενα υγιες παιδακι η υγιη παιδακια!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Zaxaroulamak είπε:

Να σου ζησουν τα παιδακια σου!! Ειναι πολυ ομορφο αυτο που περιγραφεις. Η αληθεια ειναι οτι θα ηθελα παρα πολυ να εχω δυο παιδακια αλλα με αγχωνει η σκεψη των διδυμων κυριως επειδη δεν ξερω αν εγω θα μπορω να ανταπεξελθω στις αναγκες τους. 

Σ ευχαριστώ κοπέλα μου!! Όλα γίνονται κ βρίσκεις ρυθμούς. Σίγουρα χρειάζεται να είναι κ ο σύζυγος στο παιχνίδι αλλιώς δε βγαίνει. Εμείς κάναμε τα πάντα με προγραμμα κ ειδικά όσο ήταν πιο μικρά. Πλέον τα πράγματα είναι πολύ πιο εύκολα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...