Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μωράκια Φεβρουαρίου 2024


Recommended Posts

@Βούλα1991 Σ'ευχαριστώ πολύ πολύ για την απάντησή σου!! Πιστεύω ότι κάπως έτσι είναι. Ίσως μας έχουν τύχει κι εμάς λίγες δυσκολίες παραπάνω αυτή την περίοδο, αλλά με καλή διαχείριση όλα περνάνε! Και το σημαντικότερο είναι να είναι υγιή τα μπουμπουκάκια μας!!

Πάντως συχνοουρία έχω κι εγώ! Τα ίδια και ίσως περισσότερο απ'ότι μου αναφέρεις, δηλαδή αν έχω πιει πολλά υγρά, μπορεί να σηκωθώ και 2-3 κάθε βράδυ. Αλλιώς 1 φορά στάνταρ. Τώρα για τη θέση του μωρού, θα σου πει σίγουρα και ο γιατρός και στη β' επιπέδου θα σου εξηγήσουν τα πάντα! Νομίζω όμως ότι είναι νωρίς για να σε ανησυχεί αυτό, λογικά η θέση του θα μας προβληματίζει λίγο αργότερα. Τώρα είναι πολύ πιθανό να έχει τα ποδαράκια του ή το κεφαλάκι του σε σημείο που σε κάνει να το νιώθεις χαμηλά ☺️😚😊. Το γλυκούλι!!! Πότε έχεις το επόμενο ραντεβού για να το δεις;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα κορίτσια.. χθες είχαμε επίσκεψη στον γιατρό όλα καλά το μπουμπούκι είναι 370 γραμμαρια 20η βδομάδα... όλα καλά δόξα τον Θεό.. μου έδωσε και εξετάσεις να κάνω σε 20 μέρες. θα κάνω και καμπύλη ζαχάρου δηλαδή την 23η βδομάδα.. δεν είναι νωρίς για την καμπύλη? εσείς πως τα πηγαίνετε?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια μου να κάνω μια άσχετη ερώτηση? κάνει να πιούμε σοδα με γεύσεις? πχ με γκρειπφρουτ? ανθρακικό δεν κάνει αλλά αυτού του είδους οι σοδες ? ευχαριστώ πολύ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Ioanna E. είπε:

Κοριτσια μου να κάνω μια άσχετη ερώτηση? κάνει να πιούμε σοδα με γεύσεις? πχ με γκρειπφρουτ? ανθρακικό δεν κάνει αλλά αυτού του είδους οι σοδες ? ευχαριστώ πολύ..

Εγώ πάντως και στην πρώτη εγκυμοσύνη και σε αυτήν ενα ποτήρι coca cola το μεσημέρι ίσως και ένα το βράδυ θα το πιω, μου αρέσει! pink soda και λεμονάδα πίνω όταν πάμε κάπου έξω.... ειδικά σε ένα μαγαζί που πάμε μου βάζουν μέσα στο ποτήρι σαγκουινι και φράουλες και είναι τέλειο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 5/10/2023 at 9:10 ΜΜ, ο/η Elleelef είπε:

@Βούλα1991 Σ'ευχαριστώ πολύ πολύ για την απάντησή σου!! Πιστεύω ότι κάπως έτσι είναι. Ίσως μας έχουν τύχει κι εμάς λίγες δυσκολίες παραπάνω αυτή την περίοδο, αλλά με καλή διαχείριση όλα περνάνε! Και το σημαντικότερο είναι να είναι υγιή τα μπουμπουκάκια μας!!

Πάντως συχνοουρία έχω κι εγώ! Τα ίδια και ίσως περισσότερο απ'ότι μου αναφέρεις, δηλαδή αν έχω πιει πολλά υγρά, μπορεί να σηκωθώ και 2-3 κάθε βράδυ. Αλλιώς 1 φορά στάνταρ. Τώρα για τη θέση του μωρού, θα σου πει σίγουρα και ο γιατρός και στη β' επιπέδου θα σου εξηγήσουν τα πάντα! Νομίζω όμως ότι είναι νωρίς για να σε ανησυχεί αυτό, λογικά η θέση του θα μας προβληματίζει λίγο αργότερα. Τώρα είναι πολύ πιθανό να έχει τα ποδαράκια του ή το κεφαλάκι του σε σημείο που σε κάνει να το νιώθεις χαμηλά ☺️😚😊. Το γλυκούλι!!! Πότε έχεις το επόμενο ραντεβού για να το δεις

Καλησπέρα κορίτσι μου, έκανα την Β' επιπέδου την Παρασκευή!! Δόξα το Θεό όλα είναι καλά μου είπε ο γιατρός... Κοριτσάκι λέει .. Δεν νομίζω να αλλάξει πλέον χαχα.. Άσε που το έχω ονειρευτεί κι όλας και το περιμένω το γλυκούλι μου... Η μήτρα μου ήταν στον αφαλό και το κεφαλάκι ακριβώς από κάτω και αριστερά... τα ποδαράκια ήταν χαμηλά και για αυτό προφανώς ένοιωθα βάρος τις μέρες που κουνιόταν πολύ... Τώρα δεν ξέρω πότε θα κάνω τον επόμενο υπέρηχο... θα μιλήσω με την δική μου γιατρό να δω... Λογικά θα γίνει προς τα τέλη του μήνα.... Συνήθως με βλέπει στις 3-4 βδομάδες... 

Εσύ πως είσαι ? Θύμισέ μου έκανες Β' επιπέδου? Λόγω δουλειάς και διαβάσματος έχω καιρό να μπω και δεν θυμάμαι... :P 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα!!! 

Εγώ δεν ρώτησα ακόμα για καμπύλη σακχάρου νομίζω όμως ότι γίνεται λίγο αργότερα... Αν είσαι στην 23 εβδομάδα πχ πρέπει να γίνεται στην 26... Ή κάπως έτσι... 

Το είχα δει στην σελίδα της Ελεύθεια με τον υπολογιστή κύησης και εκεί έλεγε τις κατάλληλες ημερομηνίες. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 ώρες, ο/η Ioanna E. είπε:

Κοριτσια μου να κάνω μια άσχετη ερώτηση? κάνει να πιούμε σοδα με γεύσεις? πχ με γκρειπφρουτ? ανθρακικό δεν κάνει αλλά αυτού του είδους οι σοδες ? ευχαριστώ πολύ..

Καλησπέρα εγώ νομίζω ότι μια στο τόσο δεν υπάρχει πρόβλημα να πιείς... αρκεί να μη γίνεται συνέχεια... νομίζω το θέμα είναι λόγω ζάχαρης... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Βούλα1991 @Δήμητρα Ιωάννα ευχαριστώ πολύ κορίτσια μου για την απάντηση.. και εγω πιστευω αν πχ πινω μια φορα την εβδομάδα δεν έγινε και κάτι... από την στιγμή που η Δήμητρα πίνει συστηματικά δε νομίζω να υπάρχει θέμα αν πίνω μια στο τόσο.. 😁😁😁

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια!! Τι ωραία που φτάσαμε όλες στην περίοδο της β επιπέδου!! Ελπίζω να μας καθησυχάσουν όλες μας ότι όλα πάνε καλά!! Εγώ έχω σε μια βδομάδα ακριβώς, ανυπομονώ!

@Βούλα1991 Πόσο χαίρομαι που ήταν όλα καλά!! Να ξέρεις εν τω μεταξύ ότι τα κοριτσάκια το τελευταίο διάστημα είναι σπάνια, όλες αγοράκια έχουμε ☺️😅 Οπότε να τα εκτιμάτε αυτά

@Ioanna E. Τελικά όλες έχουμε τις αδυναμίες μας, ε; Εμένα είναι η μερέντα αυτό το τρίμηνο, αλλά ευτυχώς δεν τρώω συχνά. Καταλαβαίνω όμως ότι όλες θέλουμε να γευτούμε ένα γύρο πχ, ένα αναψυκτικό, ένα γλυκό, λίγα πατατάκια! Εντάξει, έγκυες είμαστε, όχι αγίες!! Μπήκα εν τω μεταξύ online και κοίταξα αν επιτρέπεται το ντεπον μια μέρα που είχα πονοκέφαλο κι έγραφε ότι το παιδί βγαίνει υπερκινητικό αν πάρεις στην εγκυμοσύνη.. Δηλαδή οκ, καταλαβαίνω ότι τα πάντα στην υπερβολή τους μπορούν να κάνουν κακό, αλλά έτσι όπως τα γράφουν, μας τρομοκρατούν! Καταλαβαίνεις ότι 1-2 φορές να πάρεις ντεπόν, θα έχει πρόβλημα το παιδί! Ας μας αφήσουν λίγο και να χαλαρώσουμε!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εν τω μεταξύ βρε κορίτσια νομίζω ότι η πιο δύσκολη αγορά για το μωράκι είναι το καροτσάκι! Εσείς που έχετε ήδη τα μικρά σας τι δοκιμάσατε, τι επιλέξατε και τι σας ταίριαξε τελικά για καθημερινή χρήση;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Elleelefκαλησπέρα.. μετα την χθεσινή μας κουβέντα και αφού μου είπε η @Δήμητρα Ιωάνναότι πινει και κάποια κοκα κόλα, πηγαμε βολτα και εφαγα εναν ξεροψημενο γυρο με ένα ποτήρι κοκα κόλα και το κατά ευχαριστηθηκα... φάγαμε 10 η ώρα δε μπορούσα να κοιμηθώ μετά αλλά δε με πείραξε 🤣 

τώρα για το ντεπον. Εγώ όταν είχα κοβιντ τον Αύγουστο ο γιατρός μου είπε ότι μπορώ να παίρνω αν θυμάμαι καλά 6 ντεπον την μέρα.. βέβαια εγώ έπαιρνα μέχρι 3 γιατί φοβόμουν.. πήρα για 3-4 μέρες.. αν έκανα κακο στο μωράκι δεν ξέρω εύχομαι πως όχι. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Ioanna E. Όχι, μην ανησυχείς καθόλου. Δεν είναι ότι παίρνεις κάθε μέρα ντεπόν για να επηρεαστεί το μωρούλι! Απλά κάνε στον εαυτό σου τη χάρη &μην μπεις online να διαβάσεις! Έχουν την τάση να καταστροφολογούν

Καλά έκανες για το γύρο!! Άσε, ζηλεύω γιατί εμείς εδώ στην περιοχή δεν έχουμε και πολύ καλό γύρο να το ευχαριστηθώ κι εγώ. Θέλω κι εγώ 😅

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Απο 5 εβδομαδψν που εμαθα την εγκυμοσυνη μεχρι 5 μηνων δεν ειχα φαει.. μεσα σε 1 μηνα εφαγα 2 φορες.. τωρα επειδη σε 2 βδομάδες θα κάνω την καμπύλη θα προσπαθήσω να ισορροπησω λίγο την διατροφή μου.. να δούμε τι θα γίνει και με αυτό το έχω μεγάλο άγχος.. 20 του μηνός έχουμε β επιπέδου θα μάθουμε και το φύλο. εσείς το μάθατε?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα και από εμένα έιχα να μπω καιρό και τα διάβασα τώρα όλα τα μνματα σας!Πόσο γρήγορα περνάει ο καιρός...Εγώ έχω στις 24/10 την β'επιπεδου,νιώθω κανονικά την μικρή είναι με τα ποδια κάτω και κατουριεμαι συνέχεια!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 10/10/2023 at 9:07 ΜΜ, ο/η Elleelef είπε:

Γεια σας κορίτσια!! Τι ωραία που φτάσαμε όλες στην περίοδο της β επιπέδου!! Ελπίζω να μας καθησυχάσουν όλες μας ότι όλα πάνε καλά!! Εγώ έχω σε μια βδομάδα ακριβώς, ανυπομονώ!

@Βούλα1991 Πόσο χαίρομαι που ήταν όλα καλά!! Να ξέρεις εν τω μεταξύ ότι τα κοριτσάκια το τελευταίο διάστημα είναι σπάνια, όλες αγοράκια έχουμε ☺️😅 Οπότε να τα εκτιμάτε αυτά

@Ioanna E. Τελικά όλες έχουμε τις αδυναμίες μας, ε; Εμένα είναι η μερέντα αυτό το τρίμηνο, αλλά ευτυχώς δεν τρώω συχνά. Καταλαβαίνω όμως ότι όλες θέλουμε να γευτούμε ένα γύρο πχ, ένα αναψυκτικό, ένα γλυκό, λίγα πατατάκια! Εντάξει, έγκυες είμαστε, όχι αγίες!! Μπήκα εν τω μεταξύ online και κοίταξα αν επιτρέπεται το ντεπον μια μέρα που είχα πονοκέφαλο κι έγραφε ότι το παιδί βγαίνει υπερκινητικό αν πάρεις στην εγκυμοσύνη.. Δηλαδή οκ, καταλαβαίνω ότι τα πάντα στην υπερβολή τους μπορούν να κάνουν κακό, αλλά έτσι όπως τα γράφουν, μας τρομοκρατούν! Καταλαβαίνεις ότι 1-2 φορές να πάρεις ντεπόν, θα έχει πρόβλημα το παιδί! Ας μας αφήσουν λίγο και να χαλαρώσουμε!! 

Καλημέρα!!! Ελπίζω να πάνε όλα καλά και στην δική σου Β' επιπέδου!!! Να μας πεις νέα όταν γίνει!!! Όλο αγοράκια ε? Άρα θα χρειαστούν νύφες...χαχαχα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 ώρες, ο/η Ioanna E. είπε:

Απο 5 εβδομαδψν που εμαθα την εγκυμοσυνη μεχρι 5 μηνων δεν ειχα φαει.. μεσα σε 1 μηνα εφαγα 2 φορες.. τωρα επειδη σε 2 βδομάδες θα κάνω την καμπύλη θα προσπαθήσω να ισορροπησω λίγο την διατροφή μου.. να δούμε τι θα γίνει και με αυτό το έχω μεγάλο άγχος.. 20 του μηνός έχουμε β επιπέδου θα μάθουμε και το φύλο. εσείς το μάθατε?

Εγώ να σου πω την αλήθεια έχω φάει junk food αρκετό... μην σου πω ψέμματα... φοβάμαι λίγο για το ζάχαρο αλλά τώρα τελευταία προσπαθώ να το μαζέψω... το κουκλάκι μου απλά είναι λίγο πιο ανεπτυγμένο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Natasha24όλα καλά θα πάνε με την β επιπέδου να μας πεις τα νέα σου ..

@Βούλα1991 εγώ λόγω υψηλού BMI ο γιατρός μου είπε να προσέχω.. μεχρι τωρα δεν εχω βαλει κιλα... χαίρομαι που λένε και άλλες κοπέλες ότι τρώνε όπως είχε πει και η Δήμητρα πιο πάνω γιατί εγώ που έφαγα 2 φορές γυρο μετά ένιωθα τύψεις για το μωρό... εκτός από τον γύρο τώρα με έχει πιάσει το άλλο να θέλω έστω ένα μικρό σοκολατακι κάθε μέρα.. και εγώ το φοβάμαι υο ζαχαρο αν και στην τελευταία εξεταση είχα 76.. πότε δε ξέρεις με αυτόν τον διαβήτη κυησης...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βρε κορίτσια να σας πω την αλήθεια, ό,τι και να λένε οι γιατροί (που εμένα δεν μου έχει πει τίποτα ιδιαίτερο δηλαδή, αλλά γενικά όλοι λένε ότι πρέπει να τρώμε συνέχεια και μόνο υγιεινά στην εγκυμοσύνη) πιστεύω ότι οι οργανισμοί μας και τα μπεμπούλια είναι σοφά φτιαγμένα! Όταν εγώ είχα ξεχάσει να πάρω ασβέστιο μια μέρα &δεν είχα φάει γαλακτοκομικά, την επόμενη μου ήρθε λιγούρα για φέτα. Κι εσάς για να σας έρχονται διάφορες λιγούρες ή όρεξη, κάτι ξέρει ο οργανισμός.

Κι από 26η βδομάδα που πλέον παίζει μεγαλύτερο ρόλο η καμπύλη ζαχάρου, αρχίζουμε και το ψάχνουμε με τις οδηγίες του γιατρού. Εδώ άλλες έγκυες τρώνε κάθε μέρα όλη μέρα ό,τι τραβάει η όρεξή τους, εμείς θα καθόμαστε να νιώθουμε άσχημα για κανένα αναψυκτικό, γύρο ή σοκολάτα;;!! Εν τω μεταξύ, σκέφτομαι πολύ σοβαρά να πάρω κάτι πολύ μικρές σοκολατίτσες ΙΟΝ ή lacta, να έχω από μία κάθε μέρα 🤣🤣🤣

@Βούλα1991 Άσε, με το τουφέκι θα κυνηγάνε τα αγοράκια μας τα κορίτσια σας!! 😂😂 Στη γενιά αυτή θα επανέλθει ο πατροπαράδοτος άντρας κυνηγός

Αχ, πόσο ανυπομονώ κι εγώ να δω το μικρό.. Από τέλη Αυγούστου που έχω να τον δω σε υπέρηχο, έχω ξεροσταλιάσει!! Τώρα 2 εργάσιμες έμειναν, Παρασκευή και Δευτέρα. Όταν έχω λοιπόν νεότερα, θα σας γράψω!! 🥰🫠

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Elleelef είπε:

Βρε κορίτσια να σας πω την αλήθεια, ό,τι και να λένε οι γιατροί (που εμένα δεν μου έχει πει τίποτα ιδιαίτερο δηλαδή, αλλά γενικά όλοι λένε ότι πρέπει να τρώμε συνέχεια και μόνο υγιεινά στην εγκυμοσύνη) πιστεύω ότι οι οργανισμοί μας και τα μπεμπούλια είναι σοφά φτιαγμένα! Όταν εγώ είχα ξεχάσει να πάρω ασβέστιο μια μέρα &δεν είχα φάει γαλακτοκομικά, την επόμενη μου ήρθε λιγούρα για φέτα. Κι εσάς για να σας έρχονται διάφορες λιγούρες ή όρεξη, κάτι ξέρει ο οργανισμός.

Κι από 26η βδομάδα που πλέον παίζει μεγαλύτερο ρόλο η καμπύλη ζαχάρου, αρχίζουμε και το ψάχνουμε με τις οδηγίες του γιατρού. Εδώ άλλες έγκυες τρώνε κάθε μέρα όλη μέρα ό,τι τραβάει η όρεξή τους, εμείς θα καθόμαστε να νιώθουμε άσχημα για κανένα αναψυκτικό, γύρο ή σοκολάτα;;!! Εν τω μεταξύ, σκέφτομαι πολύ σοβαρά να πάρω κάτι πολύ μικρές σοκολατίτσες ΙΟΝ ή lacta, να έχω από μία κάθε μέρα 🤣🤣🤣

@Βούλα1991 Άσε, με το τουφέκι θα κυνηγάνε τα αγοράκια μας τα κορίτσια σας!! 😂😂 Στη γενιά αυτή θα επανέλθει ο πατροπαράδοτος άντρας κυνηγός

Αχ, πόσο ανυπομονώ κι εγώ να δω το μικρό.. Από τέλη Αυγούστου που έχω να τον δω σε υπέρηχο, έχω ξεροσταλιάσει!! Τώρα 2 εργάσιμες έμειναν, Παρασκευή και Δευτέρα. Όταν έχω λοιπόν νεότερα, θα σας γράψω!! 🥰🫠

Θα συμφωνήσω!!!Φάτε ότι σας έρχεται ως λιγουριτσα κακό δεν κάνει τίποτα δεν παθαίνουν τα μωράκια μας!!Απλά με ένα μέτρο..

Εγώ οποία έγκυο βλέπω κάνω γκάλοπ και όλες μου λένε κορίτσια χαχαχαχχαχα 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Natasha24 είπε:

Θα συμφωνήσω!!!Φάτε ότι σας έρχεται ως λιγουριτσα κακό δεν κάνει τίποτα δεν παθαίνουν τα μωράκια μας!!Απλά με ένα μέτρο..

Εγώ οποία έγκυο βλέπω κάνω γκάλοπ και όλες μου λένε κορίτσια χαχαχαχχαχα 

 

Αλήθεια;; Εγώ πάλι το αντίθετο και μου λένε κι άλλοι ότι τα κοριτσάκια σε μωράκι τα βλέπουν με τα κιάλια. Αφού αγορίστικα πράγματα βρήκαμε πολύ εύκολα από φίλους, ξαδέρφια κλπ.

Μόνο αν μπορείτε, πείτε μου για το θέμα του καροτσιού. Έχω σπάσει το κεφάλι μου και δεν έχω καταλήξει τι να πάρουμε 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 ώρες, ο/η Ioanna E. είπε:

@Natasha24όλα καλά θα πάνε με την β επιπέδου να μας πεις τα νέα σου ..

@Βούλα1991 εγώ λόγω υψηλού BMI ο γιατρός μου είπε να προσέχω.. μεχρι τωρα δεν εχω βαλει κιλα... χαίρομαι που λένε και άλλες κοπέλες ότι τρώνε όπως είχε πει και η Δήμητρα πιο πάνω γιατί εγώ που έφαγα 2 φορές γυρο μετά ένιωθα τύψεις για το μωρό... εκτός από τον γύρο τώρα με έχει πιάσει το άλλο να θέλω έστω ένα μικρό σοκολατακι κάθε μέρα.. και εγώ το φοβάμαι υο ζαχαρο αν και στην τελευταία εξεταση είχα 76.. πότε δε ξέρεις με αυτόν τον διαβήτη κυησης...

καλημέραα!! και εγώ έχω υψηλό ΒΜΙ... αλλά είναι φορές που λυσσάω για junk... και θα φάω η αλήθεια είναι ...  απλά προσπαθώ αν φάω μαζεμένο κάποιες μέρες να το μαζε΄ψω μετά τις επόμενες.. και τότε την βγάζω με φασολάκια όσπρια κλπ.... σε καταλαβαίνω 

εγώ η τελευταία μου μέτρηση για το ζάχαρο ήταν 90 ... για κύηση στο μικροβιολογικό που πάω  λέει κάτω από 92 στις τιμές ...γενικά είμαι κοντά.. αλλά είχε τύχει και είχα φάει νομίζω μακαρόνια και ρύζι 2-3 μέρες πριν... θεωρώ παίζει ένα ρόλο... τις έχω στείλει τώρα στην γιατρό μου να δούμε τι θα μου πει

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η Elleelef είπε:

Αλήθεια;; Εγώ πάλι το αντίθετο και μου λένε κι άλλοι ότι τα κοριτσάκια σε μωράκι τα βλέπουν με τα κιάλια. Αφού αγορίστικα πράγματα βρήκαμε πολύ εύκολα από φίλους, ξαδέρφια κλπ.

Μόνο αν μπορείτε, πείτε μου για το θέμα του καροτσιού. Έχω σπάσει το κεφάλι μου και δεν έχω καταλήξει τι να πάρουμε 

εγώ δεν έχω άλλα παιδάκια ευελπιστώ πρώτα ο θεός να είναι καλά αυτό και να γεννηθεί υγιέστατο!!! οι φίλες μου θα μου δώσουν κάποια πράγματα... όσον αφορά το καρότσι το μόνο που θα σου πω.. και αυτό επειδή μου το είπανε να είναι ελαφρύ!!! γιατί δεν γίνεται να κουβαλάς και το καρότσι και το μωρό αν θες πχ να το βάλεις στο αυτοκίνητο ή να πας κάπου.... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 ώρες, ο/η Elleelef είπε:

Βρε κορίτσια να σας πω την αλήθεια, ό,τι και να λένε οι γιατροί (που εμένα δεν μου έχει πει τίποτα ιδιαίτερο δηλαδή, αλλά γενικά όλοι λένε ότι πρέπει να τρώμε συνέχεια και μόνο υγιεινά στην εγκυμοσύνη) πιστεύω ότι οι οργανισμοί μας και τα μπεμπούλια είναι σοφά φτιαγμένα! Όταν εγώ είχα ξεχάσει να πάρω ασβέστιο μια μέρα &δεν είχα φάει γαλακτοκομικά, την επόμενη μου ήρθε λιγούρα για φέτα. Κι εσάς για να σας έρχονται διάφορες λιγούρες ή όρεξη, κάτι ξέρει ο οργανισμός.

Κι από 26η βδομάδα που πλέον παίζει μεγαλύτερο ρόλο η καμπύλη ζαχάρου, αρχίζουμε και το ψάχνουμε με τις οδηγίες του γιατρού. Εδώ άλλες έγκυες τρώνε κάθε μέρα όλη μέρα ό,τι τραβάει η όρεξή τους, εμείς θα καθόμαστε να νιώθουμε άσχημα για κανένα αναψυκτικό, γύρο ή σοκολάτα;;!! Εν τω μεταξύ, σκέφτομαι πολύ σοβαρά να πάρω κάτι πολύ μικρές σοκολατίτσες ΙΟΝ ή lacta, να έχω από μία κάθε μέρα 🤣🤣🤣

@Βούλα1991 Άσε, με το τουφέκι θα κυνηγάνε τα αγοράκια μας τα κορίτσια σας!! 😂😂 Στη γενιά αυτή θα επανέλθει ο πατροπαράδοτος άντρας κυνηγός

Αχ, πόσο ανυπομονώ κι εγώ να δω το μικρό.. Από τέλη Αυγούστου που έχω να τον δω σε υπέρηχο, έχω ξεροσταλιάσει!! Τώρα 2 εργάσιμες έμειναν, Παρασκευή και Δευτέρα. Όταν έχω λοιπόν νεότερα, θα σας γράψω!! 🥰🫠

κοίτα εγώ επειδή έχω τα κιλάκια μου.. υποτίθεται πρέπει να προσέχω παραπάνω... όσον αφορά το junk απλά πρόσεξε από που θα φας... τι εννοώ... εγώ είμαι σε επαρχιακή πόλη....συγκεκριμένα Ναύπλιο... είχα να φάω σαλάτα απέξω από την αρχή της εγκυμοσύνης καθώς ως γνωστόν δεν τα πλένουν τα λαχανικά παντού... Την Κυριακή όμως που βγήκα με την αδερφή μου και  φίλη που έχει μωρά και οι γονείς της έχουν σουβλατζίδικο λέμε ας φάμε ένα σουβλάκι.... Πήγαμε λοιπόν και λέει η μαμά της να σας φτιάξω και μια σαλατούλα Καίσαρα... εκεί έφαγα γιατί ξέρω ότι τα πλένουν όλα... Και το ένοιωθα στην γεύση ότι είχαν πλυθεί τέλεια τα μαρούλια... όπως ξέρω ότι και το σουβλάκι ψήθηκε εκείνη την ώρα και οι πατάτες και όλα ήταν καλοψημένα...Αν θες λοιπόν να φας φαεεε!!! Απλά πρόσεξε να είναι όλα καλά πλυμένα και ψημένα, τόνισε τους και ότι είσαι έγκυος και σας παρακαλώ να προσέξετε ιδιαίτερα το πλύσιμο και το ψήσιμο της παραγγελίας μου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Elleelef τις συσκευασιες που εχουν τσ μικρα σοκολατακι ε ? Και εγω εχω τρωω 1 καθε μερα.. αλλα θα μπορεις να φας ενα ?  Για το καροτσι δεν εχω καταληξει ακομα.. αλλα δεν θα παρω ούτε κάτι φτηνό ούτε ακριβό.. γύρω στα 300-400..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Βούλα1991αχ σε αγάπησα τώρα... με έχει τρομοκρατησει ο γιατρός με τα κιλά.. από την αρχή μέχρι τώρα έχασα 3 κιλά τώρα εχω βάλει τα 2 και με μάλωσε ότι δεν έπρεπε να τα βάλω ακόμα... και μου ειπε αν μπορεσω να χασω κιολας μεχρι την επομενη φορα..επίσης μου είπε περπάτημα κάθε μέρα το οποίο εγώ κάνω 3 φορές την εβδομάδα 😬 μετά τον 7ο μπαίνουν χωρίς να τρώμε οποτε προσπαθει να με εχει σε προγραμμα.. σκέψου μου έχει πει το απόγευμα να τρωω φρούτο,  σαλάτα και γάλα.. δε γίνεται αυτό θα πεθάνω από την πείνα... εδώ όταν έκανα διατροφή δε τα έκανα αυτά... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • @Θέτις Κ. με το καλό η βάπτιση! Πότε είναι;;  Τι ωραία θα είσαι εγκυούλα και νονά 😍 Πώς είσαι εσύ; Και πότε έχεις ραντεβού στο γιατρό;
    • Το ίδιο με πριν προς το παρόν καθε 3-4 βδομάδες παμε... Εγώ έχω πάρει και από τα δύο. Newborn και 1-3. Σε περίπτωση π βγει ψηλός 🤣 να είμαι προετοιμασμένη 
    • Κορίτσι μου λυπάμαι πολύ πραγματικά. Καλή ανάρρωση και σωματική και ψυχική και όλα θα πάρουν το δρόμο τους προς το καλύτερο να είσαι σίγουρη. Στην τελευταία μου αποβολή η γιατρός με έστειλε να κάνω εξετάσεις για θρομβοφιλία. Έχεις κάνει αντίστοιχες εξετάσεις; 
    • Καλησπέρα κι από μένα κορίτσια μου! Δε γράφω τακτικά αυτές τις μέρες γιατί βρισκόμαστε στον πυρετό των προετοιμασιών για τη βάπτιση όπου γίνομαι νονά ❤️ διαβάζοντας όμως τα μνμτα θέλω κι εγώ να στείλω ένα μήνυμα συμπαράστασης στα κορίτσια μου που έχουν πέσει: @anna30 πέρυσι ακριβώς 2 μήνες αφότου είχα αποβάλλει το 11εβ μωράκι μας, πήγα στη βάπτιση της κόρης μιας ξαδέρφης μου. Μια γειτόνισσα της που με ήξερε φατσικα μόνο, είχε το θάρρος τότε να μου πει "εσύ δε ζηλεύεις τώρα την ξαδέρφη σου που έχει δύο κορίτσακια; Δε θα θέλες ένα κι εσύ;". Νομίζω ήταν απ' τις χειρότερες ατάκες που είπε κανείς εκείνη την περίοδο του πένθους για μένα και το σύντροφό μου. Προφανώς αυτή η κυρία δε γνωρίζε τι μου συνέβαινε, αλλά αυτό δε δικαιολογεί το τι σκέφτηκε να μου πει. Όπως σου είπε η @Diwni εγώ εκείνη τη στιγμή αυτόματα βουρκωσα ενώ την κοίταζα στα μάτια. Κι απλά απομακρύνθηκα. Ίσως καταλάβε κι ένιωσε ασχημα, ίσως και θεώρησε ότι ήμουν απλώς αγενής. Δε με ενδιαφέρει καθόλου. Τι θέλω να σου πω Μ αυτό; Ο κόσμος θα λέει ο,τι βλακεία του κατέβει γιατί δε σκέφτεται πριν μιλήσει. Εσύ δε χρειάζεται ούτε να τους δικαιολογήσεις αλλά ούτε και να είσαι κάπως απέναντι τους. Ο,τι σου βγει. Αν έχεις το σθένος να τους βάλεις στη θέση τους, κάντο. Αν πάλι θέλεις να τους αγνοήσεις, κάντο. Να κάνεις ο,τι περνάει απ' το χέρι σου να ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΕΙΣ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ. Οποιαδήποτε απώλεια είναι απώλεια και ο θρήνος είναι απόλυτα σεβαστός.  Σου κάνω μια τεράστια αγκαλιά ❤️❤️❤️ @Mpourmpoulo μου γλυκό, έχεις περάσει πολύ δύσκολες εβδομάδες και οι πληγές της απώλειας είναι νωπές. Το κοριτσάκι σας θα σας βλέπει από ψηλά και είμαι σίγουρη πως είναι πολύ περιφανή που είστε οι γονείς της - οι πιο δυνατοι, επίμονοι, με πάρα πολλή αγάπη. Θα σας στείλει το ουράνιο τόξο σας και θα είναι ακόμα καλύτερα απ' ότι είχατε ονειρευτεί 🌈❤️ απ' την άλλη, λυτρωτικά τα αποτελέσματα μιας και ήταν όντως τυχαίο γεγονός - εμας δε μας άφησαν να κάνουμε καρυότυπο πέρυσι μιας και ήταν η "πρώτη" φορά, κάτι που δε το καταλάβα ποτέ, λες κι αυτή η ψυχούλα δε μετρούσε γι αυτούς. Τέλος πάντων, κρατά τα θετικά, σφιξε τα δόντια και τα καλύτερα έρχονται! Έχεις παααααρα πολύ δύναμη μέσα σου αγάπη κι η ζωή σίγουρα θα σ ανταμείψει ❤️❤️
    • Καλησπέρα κορίτσι μου εγω δεν γνωρίζω καθόλου να σου πω την αλήθεια οι γιατροι τι σου είπαν ;
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...