Μετάβαση σε περιεχόμενο

Recommended Posts

Καλησπέρα, 

Γνωρίζεται μέχρι πότε μια αποβολή μπορεί να γίνει λόγω θρομβοφιλιας;

Τον Δεκέμβριο είχα μια αποβολή (με το που είδα τέστ απέβαλα) και τώρα , είμαι ξανά έγκυος και διανύω τη 12η εβδομάδα.

Ωστόσο, δε περνάει μέρα απ' το κεφάλι μου που να μην σκέφτομαι αν έπρεπε μετά την αποβολή να είχα κάνει εξέταση για θρομβοφιλια, αν έχω τώρα, αν θα είχα ήδη αποβάλλει λόγω του το ότι σχεδόν τελειώνω το 1ο τρίμηνο κτλ

 

Ο γυναικολόγος μου μου είχε πει ότι δεν χρειάζεται να κάνω απ' τη στιγμή που είμαι ένας υγιής οργανισμός αλλά δε ξέρω ,το σκέφτομαι όλη την ώρα.... Σκέφτομαι να κάνω τώρα την εξέταση ή είναι αργά;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Γεωργία Π. είπε:

Καλησπέρα, 

Γνωρίζεται μέχρι πότε μια αποβολή μπορεί να γίνει λόγω θρομβοφιλιας;

Τον Δεκέμβριο είχα μια αποβολή (με το που είδα τέστ απέβαλα) και τώρα , είμαι ξανά έγκυος και διανύω τη 12η εβδομάδα.

Ωστόσο, δε περνάει μέρα απ' το κεφάλι μου που να μην σκέφτομαι αν έπρεπε μετά την αποβολή να είχα κάνει εξέταση για θρομβοφιλια, αν έχω τώρα, αν θα είχα ήδη αποβάλλει λόγω του το ότι σχεδόν τελειώνω το 1ο τρίμηνο κτλ

 

Ο γυναικολόγος μου μου είχε πει ότι δεν χρειάζεται να κάνω απ' τη στιγμή που είμαι ένας υγιής οργανισμός αλλά δε ξέρω ,το σκέφτομαι όλη την ώρα.... Σκέφτομαι να κάνω τώρα την εξέταση ή είναι αργά;

Καλησπερα κοριτσι μου, 

Συμφωνα με μια φιλη μου που ειχε αποβολη λογω θρομβοφιλιας, εαν θυμαμαι καλα η αποβολη συνεβη πιο νωρις καπου στην 6-7η εβδομαδα.

Αρχισε να πεφτει ηδη η χοριακη της σιγα σιγα , ωσπου απεβαλε.Τοτε ψαχτηκε με εξετασεις και το βρηκε…Τουλαχ. Αυτο ξερω απο εμπειρια γνωστης μου χωρις να ειμαι γιατρος να ξερω, νομιζω στην εβδομαδα που εισαι , αν ηταν θα ειχε φανει…

Σχετικα με την πρωτη σου αποβολη νομιζω ηταν μια βιοχημικη κυηση, δλδ βλεπεις το τεστ και μετα δεν προχωραει καν, το οποιο συμβαινει σε παρα πολλες περιπτωσεις δυστυχως.

Ευχομαι να πανε ολα καλα και να εχεις μια τελειομηνη εγκυμοσυνη!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσι μ δ ειχες αποβολη εφόσον δ υπήρχε εμβρυο. Μια βιοχημικη κυηση ηταν η οποια ειναι εντελως τυχαίο γεγονός. Ολα καλα θα πανε. Με τ καλο τ μωρακι σου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα!

Καταρχας σου ευχομαι μια τελειομηνη και ομαλη εγκυμοσυνη!

Για να σου ειπε ο γιατρος πως δεν χρειαζεται να εξεταστεις για θρομβοφιλία, τοτε βγαλε το απο το μυαλο σου. Περσυ τον Μαιο ειχα μια ανεμβρυική κύηση και δεν καναμε κι εμεις τιποτα. Η γιατρός μου το θεωρησε τυχαιο γεγονός. Κι ετσι ηταν γτ τωρα περιμενω μια μπεμπα μεχρι τον Σεπτεμβρη ❤️ 

Η οδηγία για εξέταση θρομβοφιλίας είναι οταν υπαρχει ιστορικό. Δεν θυμαμαι τι ακριβώς, αλλά εχει να κάνει με το αν εχει η μητέρα σου ιστορικο αποβολών, αν ειχε γεννησει καποιο μωρο προωρο. Επισης αν ειχε κανει διαβητη. Δεν θυμαμαι ομως ακριβώς ακριβώς και δεν θα σου πω άλλα για να μην σου πω χαζομάρες... Γιατι εγω τότε την ειχα ρωτησει, μου ειχε πει πως δεν ανηκω σε εκεινη την κατηγορια κι ετσι το εβγαλα απο το μυαλό μου :D

Βγάλε το απο το μυαλό σου, ρώτα αν θέλεις ακριβώς το γιατρό σου να σου πει αλλα επειδη γενικά η περιοδος αυτη θα εχει πολλά αγχη, οταν ο γιατρός για κάτι λέει όχι - κι εφοσον του εχεις εμπιστοσυνη φυσικα - μείνε σε αυτό. Μην φορτώνεσαι και κυρίως μην διαβαζεις ο,τι βρίσκεις στο διαδικτυο. Το μωράκι θα προχωρήσει κανονικά, έχε πίστη κάνε το σταυρο σου και ηρέμησε. ❤️ Ό,τι νιώθεις, το νιώθει και το μικράκι ;) 

Θα πανε ολα καλα, σου στελνουμε μπεμπεδόσκονη ❤️ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσι μου το καλύτερο είναι να ακούς τον γιατρό σου.Αν σου είπε οτι δεν χρειάζεται ξέρει εκείνος.Πρέπει να του έχεις εμπιστοσύνη και να μην σκέφτεσαι το οτιδήποτε και αγχώνεσαι.Απόλαυσε την εγκυμοσύνη σου και οτι απορία έχεις να την συζητάς με το γιατρό σου.Εμένα μου έχει πει να τον ρώταω το οτιδήποτε ακόμα και αν εγώ το θεωρώ ανόητο.Σου εύχομαι με το καλό.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Mummy2be είπε:

Καλημερα!

Καταρχας σου ευχομαι μια τελειομηνη και ομαλη εγκυμοσυνη!

Για να σου ειπε ο γιατρος πως δεν χρειαζεται να εξεταστεις για θρομβοφιλία, τοτε βγαλε το απο το μυαλο σου. Περσυ τον Μαιο ειχα μια ανεμβρυική κύηση και δεν καναμε κι εμεις τιποτα. Η γιατρός μου το θεωρησε τυχαιο γεγονός. Κι ετσι ηταν γτ τωρα περιμενω μια μπεμπα μεχρι τον Σεπτεμβρη ❤️ 

Η οδηγία για εξέταση θρομβοφιλίας είναι οταν υπαρχει ιστορικό. Δεν θυμαμαι τι ακριβώς, αλλά εχει να κάνει με το αν εχει η μητέρα σου ιστορικο αποβολών, αν ειχε γεννησει καποιο μωρο προωρο. Επισης αν ειχε κανει διαβητη. Δεν θυμαμαι ομως ακριβώς ακριβώς και δεν θα σου πω άλλα για να μην σου πω χαζομάρες... Γιατι εγω τότε την ειχα ρωτησει, μου ειχε πει πως δεν ανηκω σε εκεινη την κατηγορια κι ετσι το εβγαλα απο το μυαλό μου :D

Βγάλε το απο το μυαλό σου, ρώτα αν θέλεις ακριβώς το γιατρό σου να σου πει αλλα επειδη γενικά η περιοδος αυτη θα εχει πολλά αγχη, οταν ο γιατρός για κάτι λέει όχι - κι εφοσον του εχεις εμπιστοσυνη φυσικα - μείνε σε αυτό. Μην φορτώνεσαι και κυρίως μην διαβαζεις ο,τι βρίσκεις στο διαδικτυο. Το μωράκι θα προχωρήσει κανονικά, έχε πίστη κάνε το σταυρο σου και ηρέμησε. ❤️ Ό,τι νιώθεις, το νιώθει και το μικράκι ;) 

Θα πανε ολα καλα, σου στελνουμε μπεμπεδόσκονη ❤️ 

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ , με καθυσηχασες ♥️

Με το καλό και το δικό σου παιδάκι με όλα τα καλά του κόσμου.

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 λεπτά, ο/η Μαρια340 είπε:

Κορίτσι μου το καλύτερο είναι να ακούς τον γιατρό σου.Αν σου είπε οτι δεν χρειάζεται ξέρει εκείνος.Πρέπει να του έχεις εμπιστοσύνη και να μην σκέφτεσαι το οτιδήποτε και αγχώνεσαι.Απόλαυσε την εγκυμοσύνη σου και οτι απορία έχεις να την συζητάς με το γιατρό σου.Εμένα μου έχει πει να τον ρώταω το οτιδήποτε ακόμα και αν εγώ το θεωρώ ανόητο.Σου εύχομαι με το καλό.

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ!

Σου εύχομαι τα καλύτερα 🤗

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...