Μετάβαση σε περιεχόμενο

5 μηνών μωρό έχει ακόμη ανοιχτό χρώμα μάτια


Recommended Posts

Καλησπέρα! Έχω έναν μπέμπη 5 μηνών και τα ματάκια του είναι ακόμη ανοιχτό χρώμα, δηλαδή γκριζογαλανα. Να προσθέσω ότι εγώ και ο πατέρας του παιδιού έχουμε καστανά μάτια,νεκρός από τη δική μου μητέρα η οποία έχει γκρίζα μάτια και πολύ ανοιχτό δέρμα. Μου λένε πολλοί πως θα σκουρυνουν τα ματάκια του και ότι αποκλείεται να έχει πάρει τις γιαγιάς το χρώμα, επίσης μου λένε ότι ευθύνεται ο θηλασμός για το ανοιχτό των ματιών του, και μόλις δώσω συμπληρώμα θα σκουρυνουν, κάτι στο οποίο εγώ προσωπικά δεν βρίσκω καμία απολύτως επιστημονική ορθότητα. Έχεις παρόμοιες εμπειρίες? Ευχαριστώ πολύ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 13/5/2023 at 4:52 ΜΜ, ο/η MilaP είπε:

Καλησπέρα! Έχω έναν μπέμπη 5 μηνών και τα ματάκια του είναι ακόμη ανοιχτό χρώμα, δηλαδή γκριζογαλανα. Να προσθέσω ότι εγώ και ο πατέρας του παιδιού έχουμε καστανά μάτια,νεκρός από τη δική μου μητέρα η οποία έχει γκρίζα μάτια και πολύ ανοιχτό δέρμα. Μου λένε πολλοί πως θα σκουρυνουν τα ματάκια του και ότι αποκλείεται να έχει πάρει τις γιαγιάς το χρώμα, επίσης μου λένε ότι ευθύνεται ο θηλασμός για το ανοιχτό των ματιών του, και μόλις δώσω συμπληρώμα θα σκουρυνουν, κάτι στο οποίο εγώ προσωπικά δεν βρίσκω καμία απολύτως επιστημονική ορθότητα. Έχεις παρόμοιες εμπειρίες? Ευχαριστώ πολύ!

Καλημέρα! εμένα η κόρη μου είχε το χρώμα που περιγράφεις εως ενός έτους! Είχα ρωτήσει την παιδίατρο (από ελπίδα ότι θα το κρατήσει δλδ όχι τπτ αλλο) και μου ειχε πει ειναι τυχαίο, ανάλογα το παιδί. Πραγματικά μετά το χρόνο αρχισε να αλλαζει κ σταδικά έγινε καστανό. Το ίδιο είχε γίνει με την ανιψιά μου (που η αλλη της γιαγια ειναι γαλανοματα) και λεγαμε ααα πηρε τα ματια της γιαγιας, καμια σχεση καστανά κ αυτή! Κ να σημειώσω ότι η ανιψια μου δεν θηλασε ούτε μια μερα, ξένο γάλα εξ αρχής. Οπότε αυτά με το γάλα είναι άκυρα... Οπότε απλά τυχαίνει! Όντως το να πήρε τα μάτια της γιαγιάς δεν είναι το πιο πιθανό αλλά δεν αποκλείεται κιόλας! ποτέ δεν ξέρεις... Μετά το χρόνο θα καταλάβεις. Να το χαίρεσαι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 13/5/2023 at 4:52 ΜΜ, ο/η MilaP είπε:

Καλησπέρα! Έχω έναν μπέμπη 5 μηνών και τα ματάκια του είναι ακόμη ανοιχτό χρώμα, δηλαδή γκριζογαλανα. Να προσθέσω ότι εγώ και ο πατέρας του παιδιού έχουμε καστανά μάτια,νεκρός από τη δική μου μητέρα η οποία έχει γκρίζα μάτια και πολύ ανοιχτό δέρμα. Μου λένε πολλοί πως θα σκουρυνουν τα ματάκια του και ότι αποκλείεται να έχει πάρει τις γιαγιάς το χρώμα, επίσης μου λένε ότι ευθύνεται ο θηλασμός για το ανοιχτό των ματιών του, και μόλις δώσω συμπληρώμα θα σκουρυνουν, κάτι στο οποίο εγώ προσωπικά δεν βρίσκω καμία απολύτως επιστημονική ορθότητα. Έχεις παρόμοιες εμπειρίες? Ευχαριστώ πολύ!

Καλησπέρα και να σου ζήσει το μωράκι σου ! 

Ο πρώτος μου γιος μέχρι 9 μηνών είχε έτσι ακριβώς τα μάτια του , εκεί κάπου άρχισαν να πρασινίζουν και να αλλάζουν χρώμα. Γύρω στα 2,5 άρχισε να γίνεται πιο καφέ πράσινο όπως είναι τώρα (τότε έκοψε το θηλασμό)

Ο δεύτερος μου γιος έχει γκρι πράσινα μάτια ακόμα και τώρα (16 μηνών) κι αυτός θηλάζει. 

Δε ξέρω αν φταίει ο θηλασμός αλλά και στις 2 περιπτώσεις μου έδειξε και πιστεύω θα δείξει μετά το τέλος του ! 

Εμένα πάντως μέχρι 2,5 τα μάτια μου ήταν γκρι και δε θήλαζα, μετά άλλαξαν και έγιναν αυτό το καφέ πράσινο.

Απ'οσο ξέρω η χρωστική ενεργοποιείται μετά τους 6 μήνες και έχει να κάνει και με την έκθεση στον ήλιο. 

Για να υπερισχύσει το γονίδιο με τα ανοιχτόχρωμα μάτια πρέπει να το έχουν και οι 2 γονείς στο dna και ισχυρό 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 13/5/2023 at 4:52 ΜΜ, ο/η MilaP είπε:

Καλησπέρα! Έχω έναν μπέμπη 5 μηνών και τα ματάκια του είναι ακόμη ανοιχτό χρώμα, δηλαδή γκριζογαλανα. Να προσθέσω ότι εγώ και ο πατέρας του παιδιού έχουμε καστανά μάτια,νεκρός από τη δική μου μητέρα η οποία έχει γκρίζα μάτια και πολύ ανοιχτό δέρμα. Μου λένε πολλοί πως θα σκουρυνουν τα ματάκια του και ότι αποκλείεται να έχει πάρει τις γιαγιάς το χρώμα, επίσης μου λένε ότι ευθύνεται ο θηλασμός για το ανοιχτό των ματιών του, και μόλις δώσω συμπληρώμα θα σκουρυνουν, κάτι στο οποίο εγώ προσωπικά δεν βρίσκω καμία απολύτως επιστημονική ορθότητα. Έχεις παρόμοιες εμπειρίες? Ευχαριστώ πολύ

Κι εμένα η κόρη μου στα ίδια είναι κι έχει σταματήσει να θηλαζει 2,5-3 μήνες. Έχει γκριζογαλανα ματιά με λίγο καφέ στη μέση και είναι 10, 5 μηνών. Τα μάτια της δεν έχουν αλλάξει εδώ και αρκετό καιρό. Η παιδίατρος μας έλεγε ότι θεωρεί ότι θα μείνουν αλλά εγώ δεν το πίστευα. Το σόι του πατέρα του άντρα μου έχει ανοιχτά ματιά, αλλά εμένα μόνο ο ένας παππούς μου είχε γαλανά. Εμείς όμως δεν έχουμε, εγώ έχω πολύ ανοιχτό καστανο - μελι και ο άντρας μου καστανά, οπότε δε θεωρούσα ότι θα τα κρατήσει. Τώρα όμως μετά από τόσο καιρό μου φαίνεται περίεργο να γίνουν και σκούρα. Θεωρώ άντε να γίνουν σαν τα δικά μου ή γκριζοπρασινα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 13/5/2023 at 4:52 ΜΜ, ο/η MilaP είπε:

Καλησπέρα! Έχω έναν μπέμπη 5 μηνών και τα ματάκια του είναι ακόμη ανοιχτό χρώμα, δηλαδή γκριζογαλανα. Να προσθέσω ότι εγώ και ο πατέρας του παιδιού έχουμε καστανά μάτια,νεκρός από τη δική μου μητέρα η οποία έχει γκρίζα μάτια και πολύ ανοιχτό δέρμα. Μου λένε πολλοί πως θα σκουρυνουν τα ματάκια του και ότι αποκλείεται να έχει πάρει τις γιαγιάς το χρώμα, επίσης μου λένε ότι ευθύνεται ο θηλασμός για το ανοιχτό των ματιών του, και μόλις δώσω συμπληρώμα θα σκουρυνουν, κάτι στο οποίο εγώ προσωπικά δεν βρίσκω καμία απολύτως επιστημονική ορθότητα. Έχεις παρόμοιες εμπειρίες? Ευχαριστώ πολύ!

Να έχει πάρει της γιαγιάς το χρώμα δεν αποκλείεται κιόλας να ξέρεις. Από τη δική μας περίπτωση που τη συζητούσα έχω βρει ότι αρκετοί φίλοι με ανοιχτά ματιά είχαν γονείς με καστανά. Απλά οι πιθανότητες για γονείς με καστανά ειναι να έχουν παιδιά με κάστανα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 13/5/2023 at 4:52 ΜΜ, ο/η MilaP είπε:

Καλησπέρα! Έχω έναν μπέμπη 5 μηνών και τα ματάκια του είναι ακόμη ανοιχτό χρώμα, δηλαδή γκριζογαλανα. Να προσθέσω ότι εγώ και ο πατέρας του παιδιού έχουμε καστανά μάτια,νεκρός από τη δική μου μητέρα η οποία έχει γκρίζα μάτια και πολύ ανοιχτό δέρμα. Μου λένε πολλοί πως θα σκουρυνουν τα ματάκια του και ότι αποκλείεται να έχει πάρει τις γιαγιάς το χρώμα, επίσης μου λένε ότι ευθύνεται ο θηλασμός για το ανοιχτό των ματιών του, και μόλις δώσω συμπληρώμα θα σκουρυνουν, κάτι στο οποίο εγώ προσωπικά δεν βρίσκω καμία απολύτως επιστημονική ορθότητα. Έχεις παρόμοιες εμπειρίες? Ευχαριστώ πολύ!

Καλησπέρα. 

Εγώ πάντως να ξέρεις έχω πάρει τα μάτια της γιαγιάς μου (ανοιχτόχρωμα). Όλα είναι πιθανότητες. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...