Μετάβαση σε περιεχόμενο

εγχειρηση ,ολιγοσπερμια και χρηση ουσιων


Recommended Posts

Καλησπερα σας θα ηθελα την βοηθεια σας σχετικα με ενα θεμα υπογονιμοτητας που αντιμετωπιζουμε. Ο συζυγος μου γεννηθηκε με κρυψορχια και η εγχειρηση που ηταν κανονικα να γινει μεχρι την ηλικια των 12 μηνων εγινε αργοτερα περιπου στην ηλικια των διομιση ετων, με αποτελεσμα ο ενας ορχις ο οποιος εμεινε στην χωρα της κοιλιας μεχρι αυτην την ηλικια τωρα να υπολειτουργει,ο αλλος λειτουργει κανονικα. Προσπαθουσαμε ενα χρονο για παιδακι αλλα δεν ειχε αποτελεσμα οποτε αποφασισαμε να το ψαξουμε καναμε ενα σπερμοδιαγραμμα και ολες οι τιμες ηταν φυσιολογικες εκτος απο τον αριθμο των σπερματοζωαριων ο οποιος  ηταν χαμηλοτερος συγκεκριμενα στα 9.000.000 αντι του 15.000.000 που ειναι το φυσιολογικο οποτε πηγαμε σε ανδρολογο. Μετα τον υπερηχο ο οποιος ηταν μια χαρα (δεν υπηρχε καποια κιρσοκηλη) μας εδωσε καποιες βιταμινες (profertil) σε συνδυασμο με καλη διατροφη και ασκηση, ομως ο συζυγος παλιοτερα ηταν χρονιος χρηστης κοκαινης,κανναβης και αναβολικων και παλι δεν υπηρχε θεμα γιατι μας ειπε οτι το σπερμα διορθωνεται.Ο συζηγος μου τωρα τηρει ολες τις οδηγιες του γιατρου αλλα εχουμε θεμα διοτι δυσκολευεται αρκετα να διακοψει την καθημερινη χρηση κανναβης ενω ο γιατρος μας ειπε καθολου. Αρχικα το ελατωσε κατα το ημησι και τωρα χρησιμοποιει cbd (φαρμακευτικη κανναβη) αλλα δεν γνωριζουμε κατα ποσο αυτη επηρεαζει το σπερμα και κατα ποσο η θεραπεια θα εχει αποτελεσμα μιας και ακουμε οτι δεν κανει ουτε λιγο. Μαλιστα μου λεει να καταφυγουμε αμεσως στην λυση της εξωσωματικης ενω εγω δεν συμφωνω γιατι η κατασταση ειναι αναστρεψιμη οπως μας λενε ολοι , εκτος αυτου δεν μας περνει οικονομικα και ποσο μαλλον αν δεν εχουμε εξαντλησει ολες τις πιθανοτητες να εχουμε μια φυσιολογικη εγκυμοσυνη.


Αν καποιος απο σας εχει αναλογη εμπειρια σας παρακαλω ας μας βοηθησει.


[url=https://www.linkpicture.com/view.php?img=LPic640f5c51ae54e643720514][img]https://www.linkpicture.com/q/333047906_142879672039730_5257788028925638961_n.jpg[/img][/url]

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...
στις On 13/3/2023 at 7:25 ΜΜ, ο/η Katerina9292 είπε:

Καλησπερα σας θα ηθελα την βοηθεια σας σχετικα με ενα θεμα υπογονιμοτητας που αντιμετωπιζουμε. Ο συζυγος μου γεννηθηκε με κρυψορχια και η εγχειρηση που ηταν κανονικα να γινει μεχρι την ηλικια των 12 μηνων εγινε αργοτερα περιπου στην ηλικια των διομιση ετων, με αποτελεσμα ο ενας ορχις ο οποιος εμεινε στην χωρα της κοιλιας μεχρι αυτην την ηλικια τωρα να υπολειτουργει,ο αλλος λειτουργει κανονικα. Προσπαθουσαμε ενα χρονο για παιδακι αλλα δεν ειχε αποτελεσμα οποτε αποφασισαμε να το ψαξουμε καναμε ενα σπερμοδιαγραμμα και ολες οι τιμες ηταν φυσιολογικες εκτος απο τον αριθμο των σπερματοζωαριων ο οποιος  ηταν χαμηλοτερος συγκεκριμενα στα 9.000.000 αντι του 15.000.000 που ειναι το φυσιολογικο οποτε πηγαμε σε ανδρολογο. Μετα τον υπερηχο ο οποιος ηταν μια χαρα (δεν υπηρχε καποια κιρσοκηλη) μας εδωσε καποιες βιταμινες (profertil) σε συνδυασμο με καλη διατροφη και ασκηση, ομως ο συζυγος παλιοτερα ηταν χρονιος χρηστης κοκαινης,κανναβης και αναβολικων και παλι δεν υπηρχε θεμα γιατι μας ειπε οτι το σπερμα διορθωνεται.Ο συζηγος μου τωρα τηρει ολες τις οδηγιες του γιατρου αλλα εχουμε θεμα διοτι δυσκολευεται αρκετα να διακοψει την καθημερινη χρηση κανναβης ενω ο γιατρος μας ειπε καθολου. Αρχικα το ελατωσε κατα το ημησι και τωρα χρησιμοποιει cbd (φαρμακευτικη κανναβη) αλλα δεν γνωριζουμε κατα ποσο αυτη επηρεαζει το σπερμα και κατα ποσο η θεραπεια θα εχει αποτελεσμα μιας και ακουμε οτι δεν κανει ουτε λιγο. Μαλιστα μου λεει να καταφυγουμε αμεσως στην λυση της εξωσωματικης ενω εγω δεν συμφωνω γιατι η κατασταση ειναι αναστρεψιμη οπως μας λενε ολοι , εκτος αυτου δεν μας περνει οικονομικα και ποσο μαλλον αν δεν εχουμε εξαντλησει ολες τις πιθανοτητες να εχουμε μια φυσιολογικη εγκυμοσυνη.


Αν καποιος απο σας εχει αναλογη εμπειρια σας παρακαλω ας μας βοηθησει.


[url=https://www.linkpicture.com/view.php?img=LPic640f5c51ae54e643720514][img]https://www.linkpicture.com/q/333047906_142879672039730_5257788028925638961_n.jpg[/img][/url]

Καλημέρα! Δυστυχώς δε γνωρίζω καθόλου να σε βοηθήσω. Σου γράφω γιατί το μόνο που θέλω να σου πω είναι πως αν το απλό κάπνισμα επειρεαζει την ποιότητα του σπέρματος ,τότε η κάνναβη θα επειρεαζει σίγουρα περισσότερο.. ίσως είναι η ώρα να κάνεις μια όμορφη και ήρεμη συζήτηση με τον σύζυγό σου και να βάλετε κάτω το κατά πόσο όντως είναι διατεθειμένος να προσπαθήσει με όλες του τις δυνάμεις . Γιατί η γονεικοτητα είναι πανέμορφη και συνάμα δύσκολη. Και σίγουρα δε θέλουμε να υπάρχει τέτοιου είδους "αποκουμπι" σε φάσεις που αργότερα θα είναι ιδιαίτερα πιεστικές ..Η λύση που προτείνει είναι για να αποφύγει ίσως να κόψει μια συνήθεια που τον ευχαριστεί και δεν θέλει να αποχωριστεί. 

Πάντως γνωρίζω μια περίπτωση κατά την οποία ήταν και οι δύο σύζυγοι πρώην χρήστες και αφού είχαν απεξαρτηθεί (εντελώς) η εγκυμοσύνη ήρθε και ήταν απολύτως φυσιολογική.

Σου εύχομαι καλή επιτυχία και να γίνει ότι είναι πραγματικά καλύτερο για σένα να γίνει. Όλα θέλουν τις θυσίες τους και ειδικά όταν μιλάμε για την απόκτηση ενός παιδιού.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 13/3/2023 at 6:25 ΜΜ, ο/η Katerina9292 είπε:

Καλησπερα σας θα ηθελα την βοηθεια σας σχετικα με ενα θεμα υπογονιμοτητας που αντιμετωπιζουμε. Ο συζυγος μου γεννηθηκε με κρυψορχια και η εγχειρηση που ηταν κανονικα να γινει μεχρι την ηλικια των 12 μηνων εγινε αργοτερα περιπου στην ηλικια των διομιση ετων, με αποτελεσμα ο ενας ορχις ο οποιος εμεινε στην χωρα της κοιλιας μεχρι αυτην την ηλικια τωρα να υπολειτουργει,ο αλλος λειτουργει κανονικα. Προσπαθουσαμε ενα χρονο για παιδακι αλλα δεν ειχε αποτελεσμα οποτε αποφασισαμε να το ψαξουμε καναμε ενα σπερμοδιαγραμμα και ολες οι τιμες ηταν φυσιολογικες εκτος απο τον αριθμο των σπερματοζωαριων ο οποιος  ηταν χαμηλοτερος συγκεκριμενα στα 9.000.000 αντι του 15.000.000 που ειναι το φυσιολογικο οποτε πηγαμε σε ανδρολογο. Μετα τον υπερηχο ο οποιος ηταν μια χαρα (δεν υπηρχε καποια κιρσοκηλη) μας εδωσε καποιες βιταμινες (profertil) σε συνδυασμο με καλη διατροφη και ασκηση, ομως ο συζυγος παλιοτερα ηταν χρονιος χρηστης κοκαινης,κανναβης και αναβολικων και παλι δεν υπηρχε θεμα γιατι μας ειπε οτι το σπερμα διορθωνεται.Ο συζηγος μου τωρα τηρει ολες τις οδηγιες του γιατρου αλλα εχουμε θεμα διοτι δυσκολευεται αρκετα να διακοψει την καθημερινη χρηση κανναβης ενω ο γιατρος μας ειπε καθολου. Αρχικα το ελατωσε κατα το ημησι και τωρα χρησιμοποιει cbd (φαρμακευτικη κανναβη) αλλα δεν γνωριζουμε κατα ποσο αυτη επηρεαζει το σπερμα και κατα ποσο η θεραπεια θα εχει αποτελεσμα μιας και ακουμε οτι δεν κανει ουτε λιγο. Μαλιστα μου λεει να καταφυγουμε αμεσως στην λυση της εξωσωματικης ενω εγω δεν συμφωνω γιατι η κατασταση ειναι αναστρεψιμη οπως μας λενε ολοι , εκτος αυτου δεν μας περνει οικονομικα και ποσο μαλλον αν δεν εχουμε εξαντλησει ολες τις πιθανοτητες να εχουμε μια φυσιολογικη εγκυμοσυνη.


Αν καποιος απο σας εχει αναλογη εμπειρια σας παρακαλω ας μας βοηθησει.


[url=https://www.linkpicture.com/view.php?img=LPic640f5c51ae54e643720514][img]https://www.linkpicture.com/q/333047906_142879672039730_5257788028925638961_n.jpg[/img][/url]

Καλησπέρα! Υπάρχουν κέντρα βελονισμού,που βοηθάνε πάρα πολύ στη διακοπή εθισμων! Νομίζω αξίζει να κάνεις μια έρευνα στο ίντερνετ, για να τον βοηθήσει σε μια πιο ομαλή διακοπή.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα σας, δεν θέλω να κρίνω τις επιλογές σας αλλά νομίζω ότι θα πρέπει να σκεφτείτε σοβαρά και να συζητησετε αν είναι έτοιμος να γίνει γονιός γιατί το να μεγαλώνεις ένα παιδί δεν είναι σίγουρα εύκολο, και αν τώρα δεν θέλει να κόψει μια κακή συνήθεια κ προτιμάει να καταφυγετε στην εξωσωματική ίσως με το παιδί να ζοριστεί πολύ! Καλοπροαιρετα σας γράφω και συγγνώμη αν κάτι δεν θα σας αρέσει απλά εμεις παιρνουμε απόφαση να κάνουμε παιδιά και θα πρέπει να είμαστε όσο γίνεται συνειδητοποιημενοι! Εύχομαι τα καλύτερα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δε ξέρω αν πιάνεται μα ξέρω πολλά ζευγάρια που έκαναν είτε και οι 2 είτε ο άντρας χρήσης κάνναβης και τα κατάφεραν με φυσιολογική σύλληψη! 

Εύχομαι καλή επιτυχία! @Katerina9292

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 13/3/2023 at 7:25 ΜΜ, ο/η Katerina9292 είπε:

Καλησπερα σας θα ηθελα την βοηθεια σας σχετικα με ενα θεμα υπογονιμοτητας που αντιμετωπιζουμε. Ο συζυγος μου γεννηθηκε με κρυψορχια και η εγχειρηση που ηταν κανονικα να γινει μεχρι την ηλικια των 12 μηνων εγινε αργοτερα περιπου στην ηλικια των διομιση ετων, με αποτελεσμα ο ενας ορχις ο οποιος εμεινε στην χωρα της κοιλιας μεχρι αυτην την ηλικια τωρα να υπολειτουργει,ο αλλος λειτουργει κανονικα. Προσπαθουσαμε ενα χρονο για παιδακι αλλα δεν ειχε αποτελεσμα οποτε αποφασισαμε να το ψαξουμε καναμε ενα σπερμοδιαγραμμα και ολες οι τιμες ηταν φυσιολογικες εκτος απο τον αριθμο των σπερματοζωαριων ο οποιος  ηταν χαμηλοτερος συγκεκριμενα στα 9.000.000 αντι του 15.000.000 που ειναι το φυσιολογικο οποτε πηγαμε σε ανδρολογο. Μετα τον υπερηχο ο οποιος ηταν μια χαρα (δεν υπηρχε καποια κιρσοκηλη) μας εδωσε καποιες βιταμινες (profertil) σε συνδυασμο με καλη διατροφη και ασκηση, ομως ο συζυγος παλιοτερα ηταν χρονιος χρηστης κοκαινης,κανναβης και αναβολικων και παλι δεν υπηρχε θεμα γιατι μας ειπε οτι το σπερμα διορθωνεται.Ο συζηγος μου τωρα τηρει ολες τις οδηγιες του γιατρου αλλα εχουμε θεμα διοτι δυσκολευεται αρκετα να διακοψει την καθημερινη χρηση κανναβης ενω ο γιατρος μας ειπε καθολου. Αρχικα το ελατωσε κατα το ημησι και τωρα χρησιμοποιει cbd (φαρμακευτικη κανναβη) αλλα δεν γνωριζουμε κατα ποσο αυτη επηρεαζει το σπερμα και κατα ποσο η θεραπεια θα εχει αποτελεσμα μιας και ακουμε οτι δεν κανει ουτε λιγο. Μαλιστα μου λεει να καταφυγουμε αμεσως στην λυση της εξωσωματικης ενω εγω δεν συμφωνω γιατι η κατασταση ειναι αναστρεψιμη οπως μας λενε ολοι , εκτος αυτου δεν μας περνει οικονομικα και ποσο μαλλον αν δεν εχουμε εξαντλησει ολες τις πιθανοτητες να εχουμε μια φυσιολογικη εγκυμοσυνη.


Αν καποιος απο σας εχει αναλογη εμπειρια σας παρακαλω ας μας βοηθησει.


[url=https://www.linkpicture.com/view.php?img=LPic640f5c51ae54e643720514][img]https://www.linkpicture.com/q/333047906_142879672039730_5257788028925638961_n.jpg[/img][/url]

Καλημέρα. Πήγατε σε εξειδικευμένο ανδρολόγο, σωστά; Ναι, για την κάναβη ισχύει ότι βλάπτει, νομίζω είναι η πρώτη βλαβερή ουσία, μας το είχε πει κι εμάς ο ανδρολόγος, χωρίς ευτυχώς να μας αφορά. Συμφωνώ με την εφαρμογή μεθόδων για τη διακοπή εθισμών όπως ο βελονισμός, η ΄υπνωση και η ομοιοπαθητική. Επίσης εξωσωματική μπορείτε να κάνετε και σε δημόσιο νοσοκομείο αν τα οικονομικά σας δεν είναι καλα΄. Εύχομαι όλα να πάνε καλά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κοπέλα μου. 

Θα μιλήσω χωρίς καμία κριτική διάθεση, απλά για να προβληματιστεις λίγο. 

Είσαι σίγουρη πως θες να φέρεις στον κόσμο έναν άνθρωπο με έναν άνθρωπο που έχει παράνομη εξάρτηση; Θα σε πείραζε αν στο μέλλον έκανε και το μικρό σου χρήση; Γιατί είναι λίγο παράλογο να του το περάσετε ως κάτι όχι καλό. 

Από κει και πέρα να σου πω πως είχα σχέση με άντρα με το ίδιο πρόβλημα, μάλιστα επειδή άργησαν να του κατεβάσουν τον κρυμμένο ορχη, του το κόψανε τελείως. Δηλαδή είχε μόνο ένα μπαλάκι. 

Στο σεξ δεν είχαμε κανένα πρόβλημα και είχε κάνει και δύο παιδιά με φυσικό τρόπο, ήταν παντρεμένος πριν κάνουμε σχέση. 

 

@lahesisκαι @troiaπραγματικά εκπλήσσομαι που προτείνετε βελονιστες και ομοιοπαθητικους σε έναν άνθρωπο που πάει να καλύψει τα κενά του με μια εξάρτηση.

Ψυχολόγο χρειαζόμαστε σε αυτές τις περιπτώσεις και όχι βουντού. Ακόμα και ιατρικά δηλαδή να το πάει με υποκατάστατα απλά θα αλλάξει ουσία δεν θα το κόψει... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Vasil είπε:

Καλησπέρα κοπέλα μου. 

Θα μιλήσω χωρίς καμία κριτική διάθεση, απλά για να προβληματιστεις λίγο. 

Είσαι σίγουρη πως θες να φέρεις στον κόσμο έναν άνθρωπο με έναν άνθρωπο που έχει παράνομη εξάρτηση; Θα σε πείραζε αν στο μέλλον έκανε και το μικρό σου χρήση; Γιατί είναι λίγο παράλογο να του το περάσετε ως κάτι όχι καλό. 

Από κει και πέρα να σου πω πως είχα σχέση με άντρα με το ίδιο πρόβλημα, μάλιστα επειδή άργησαν να του κατεβάσουν τον κρυμμένο ορχη, του το κόψανε τελείως. Δηλαδή είχε μόνο ένα μπαλάκι. 

Στο σεξ δεν είχαμε κανένα πρόβλημα και είχε κάνει και δύο παιδιά με φυσικό τρόπο, ήταν παντρεμένος πριν κάνουμε σχέση. 

 

@lahesisκαι @troiaπραγματικά εκπλήσσομαι που προτείνετε βελονιστες και ομοιοπαθητικους σε έναν άνθρωπο που πάει να καλύψει τα κενά του με μια εξάρτηση.

Ψυχολόγο χρειαζόμαστε σε αυτές τις περιπτώσεις και όχι βουντού. Ακόμα και ιατρικά δηλαδή να το πάει με υποκατάστατα απλά θα αλλάξει ουσία δεν θα το κόψει... 

Δεν είναι βουντού αγάπη μου, η ομοιοπαθητική λειτουργεί σαν να παίρνεις ψυχοφάρμακα, απλώς δεν είναι χημικά και δεν προκαλούν εξάρτηση. Σου δίνουν το όμοιο, το οποίο πιέζει τον οργανισμό σου να αντιδράσει και να βγεις από την όποια κατάσταση είσαι μόνος σου...Σίγουρα θέλει ψυχοθεραπεία, αλλά θα πάρει χρόνο και μπορεί να μην την αντέξει και να τη σταματήσει, γιατί είναι επώδυνη. Στην ομοιοπαθητική δεν ξύνουν πληγές κι έτσι σε κάποιους ανθρώπους που δεν έχουν το ψυχικό σθένος να κάνουν ψυχανάλυση ταιριάζει καλύτερα. Που γενικά οι άντρες δε φημίζονται για την ψυχική τους δύναμη γενικά...

Απλώς ενημερώνω για το πώς λειτουργεί για να μην επικρατεί η λανθασμένη άποψη ότι αυτά είναι ματζούνια...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η troia είπε:

Δεν είναι βουντού αγάπη μου, η ομοιοπαθητική λειτουργεί σαν να παίρνεις ψυχοφάρμακα, απλώς δεν είναι χημικά και δεν προκαλούν εξάρτηση. Σου δίνουν το όμοιο, το οποίο πιέζει τον οργανισμό σου να αντιδράσει και να βγεις από την όποια κατάσταση είσαι μόνος σου...Σίγουρα θέλει ψυχοθεραπεία, αλλά θα πάρει χρόνο και μπορεί να μην την αντέξει και να τη σταματήσει, γιατί είναι επώδυνη. Στην ομοιοπαθητική δεν ξύνουν πληγές κι έτσι σε κάποιους ανθρώπους που δεν έχουν το ψυχικό σθένος να κάνουν ψυχανάλυση ταιριάζει καλύτερα. Που γενικά οι άντρες δε φημίζονται για την ψυχική τους δύναμη γενικά...

Απλώς ενημερώνω για το πώς λειτουργεί για να μην επικρατεί η λανθασμένη άποψη ότι αυτά είναι ματζούνια...

Μεγάλη κουβέντα το τι είναι επιστήμη, παρά επιστήμη. Τις διαφορές των Hard and soft επιστημών. Καθώς και των θετικών θεωρητικών. 

Επίσης η αλήθεια είναι πως στα ψυχιατρικά φάρμακα από τα οποία ελάχιστα προκαλούν εξάρτηση το placebo πλησιάζει των 50%.  Τα ομοιοπαθητικα φάρμακα ισχυρίζονται πως δεν έχουν παρενέργειες και όχι πως δεν προκαλούν εξάρτηση. 

Επίσης η ψυχανάλυση, η ψυχοθεραπεία και οι συνεδρίες με ψυχολόγο είναι τελείως διαφορετικά πράγματα. 

Δεν αμφισβητώ πως μπορεί να φέρει αποτελέσματα ο βελονισμός ή η ομοιοπαθητικη. Και κατά την γνώμη μου επικίνδυνο είναι πως τα ομοιοπαθητικα φάρμακα δεν πρέπει να λαμβάνονται με τα συμβατικά. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Επίσης είναι πολύ μεγάλη κουβέντα το αν η μη ύπαρξη Ψυχικού σθένους στον άντρα είναι κοινωνικό κατασκεύασμα ή βιολογικό. Όλα τείνουν προς το 1ο. Πως ένας άνθρωπος που του απαγορεύεται να κλάψει και να δείξει αδυναμία από την γέννηση του μπορεί να αντέξει ψυχικά; 

Και κατά πόσο είναι μια φαντασίωση των γυναικών για να νιώσουν καλύτερα με την καταπόνηση που έχουν υποστεί.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...