Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΔΟΥΛΕΙΑ ΚΑΙ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ


Recommended Posts

Σε σχεση με αυτο που εγραψε η VENI θα ήθελα να σημειωσω τα εξης, αν και ειμαι σιγουρη οτι σε καποιους-ες θα φανουν υπερβολικα.

Θεωρω λοιπον οτι βασει νόμου το κράτος θα έπρεπε να βοηθα τις έγκυες γυναικες και να τις πληρωνει κανονικα καθολη τη διαρκεια της εγκυμοσυνης και μεχρι το παιδι να παει περιπου 2 ετων. Σε όλες τις δουλειες.

Έτσι προσπατεύεις τη μανα και έτσι αντιμετωπιζεις ίσως και την υπογεννητικοτητα. Για να μην μπω στη διαδικασια και αναφερω ένα σωρο άλλες παροχες που θα έπρεπε να υπαρχουν. Το ξερω οτι θα μου πειτε καποιες ότι στην Ελλαδα ζουμε...αλλα ας μην ξεχναμε τι πρεπει να ισχυει. Ας κανουμε υποχωρησεις σε άλλους τομεις και όχι σε θεματα τοσο ευαισθητα όπως η μητροτητα.

Ευχαριστω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΜΑΛΛΟΝ ΠΑΡΕΞΗΓΗΘΗΚΑΝ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΙΠΑ...

ΕΝΝΟΟΥΣΑ ΠΩΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΕΓΚΥΟΣ (ΕΓΚΥΟΣ ΕΙΣΑΙ ΟΧΙ ΑΡΡΩΣΤΗ ΠΟΥ ΕΛΕΓΕ ΚΑΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ, ΟΤΑΝ ΤΟΝ ΡΩΤΗΣΑ ΤΙ ΝΑ ΑΠΟΦΕΥΓΩ ΟΤΑΝ ΕΜΕΙΝΑ ΕΓΚΥΟΣ)

ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΣΥΝΕΧΩΣ ΑΝΑΡΩΤΙΚΕΣ ΜΕ ΤΗΝ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΙΑ ΑΥΤΗ...

ΕΑΝ ΕΧΕΙΣ ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΘΑ ΛΕΙΨΕΙΣ! ΔΕΝ ΤΟ ΣΥΖΗΤΑΩ!

ΑΠΛΑ ΟΠΩΣ ΘΕΩΡΕΙΤΑΙ ΕΚΜΕΤΑΛΕΥΣΗ ΤΟΥ ΕΡΓΟΤΗ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΕΓΚΥΟ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΗ ΝΑ ΤΗΝ ΧΩΝΕΙ ΣΕ ΔΟΥΛΕΙΕΣ, Η ΝΑ ΤΗΝ ΚΑΝΕΙ ΠΟΛΕΜΟ ΝΕΥΡΩΝ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΑΙΤΗΘΕΙ(ΕΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ!!!!!!)

ΕΤΣΙ ΙΣΧΥΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΑΝΤΙΘΕΤΟ!

ΜΗΝ ΤΑ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΟΛΑ ΜΟΝΟΠΛΕΥΡΑ, ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ Η ΑΛΛΑ ΠΛΕΥΡΑ...:)

ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΣ ΓΙΑ ΤΑ 2 ΧΡΟΝΙΑ ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ!!!!

ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΙΣΧΥΕ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΑ..ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΕΔΙΝΕ ΚΑΤΙ ΚΑΙ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ΣΤΙΣ ΜΑΝΕΣ ΕΛΕΥΘΕΡΟΥΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ 800Ε ΚΑΙ ΤΕΛΟΣ... ΑΥΤΕΣ ΠΩΣ ΘΑ ΜΕΓΑΛΩΣΟΥΝ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥΣ?

ΘΑ ΤΑ ΑΦΗΣΟΥΝ ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΛΕΨΟΥΝ....ΕΑΝ ΜΕ ΡΩΤΗΣΕΙΣ ΘΑ ΤΟ ΣΚΕΦΤΩ ΠΟΛΛΥ ΝΑ ΚΑΝΩ 2ο ΠΑΙΔΑΚΙ

ΓΙΑΤΙ ΕΧΩ ΞΕΠΑΤΩΘΕΙ ΣΠΙΤΙ ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΩΡΟ ΞΕΝΥΧΤΙ ΚΑΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΚΟΜΑ 2.5 ΜΗΝΩΝ!!!!:blink:

ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΠΩΣ ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΑΖΙ ΣΟΥ BABY SΜ, :) ΕΓΩ ΜΙΛΟΥΣΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΔΕΙΕΣ ΧΩΡΙΣ ΛΟΓΟ...ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΟΡΟΙΔΙΑ ΜΙΛΟΥΣΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ..:angry:

ΜΙΑ ΚΟΠΕΛΑ ΕΓΚΥΟΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΡΡΩΣΤΗ!!! ΕΓΚΥΟΣ ΕΙΝΑΙ!!!!! ΝΑΙ ΛΙΓΗ ΠΡΟΣΟΧΗ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΛΛΑ ΜΗΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΥΠΟΧΟΝΔΡΙΟΙ!!! (ΠΑΝΤΑ ΜΙΛΩ ΕΑΝ ΔΕΝ ΣΥΝΤΡΕΧΕΙ ΛΟΓΟ ΕΤΣΙ?;) )

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

chrysoyla έγραψε:

καλημέρα και από μένα,

θίξατε πολύ ευαίσθητο θέμα με τη δουλειά..Φανταστείτε οτι εγώ δε δικαιούμαι καθόλου άδεια..Είμαι φιλόλογος αλλά όχι διορισμένη--σε φροντιστήριο και σε ιδιαίτερα.Δουλεύω 45 ώρες το 5μερο..Αυτό σημαίνει ότι διανύω το 1ο επικίνδυνο πρώτο τρίμηνο, δουλέυω κανονικά απλώς είμαι συνέχεια καθιστή, τα παιδιά μπορεί να είναι άρρωστα και έρχονται κανονικά για μάθημα, αργότερα έχω πανελληνιες μπροστά μου και απολυτηριες εξετάσεις όπου τα παιδιά και ειδικά οι γονείς απαιτούν διπλές ώρες( συν το γεγονός ότι σε μερικούς κακοφάνηκε κιόλας που έμεινα έγκυος μη και σταματησω τα μαθηματα)!!.Αυτό όμως που πρέπει να πω είναι ότι οι συνάδελφοι φέρονται άψογα..Δε με αφήνουν ούτε καν να κουβαλήσω δυο βιβλιαρακια --πολύ καλή συμπεριφορά!!! Δεν μπορώ να έχω παραπονα..

Πάντως τις περισσότερες θέσεις τις προστατεύει ο νόμος ΕΥΤΥΧΩΣ!!

Danaek σε καμια περιπτωση μην παραιτηθείς.

Σκέψου τις προτεραιότητές σου και μείνε ήρεμη!!

Κι εγω σε μια τετοια κατασταση ημουν. Μολις οι γονεις (καποιοι οχι ολοι) οτι ειμαι εγκυος (διδασκω σε φροντιστηριο Αγγλικων-τελειωσα Αγγλικη Φιλολογια) τσινισανε...Προτιμησανε τμηματα με καθηγητρια αλλη.

Οι πολυ πιστοι παρεμειναν σε μενα. Τωρα δεν εργαζομαι απο τις 29 Ιανουαριου αλλα δουλεψα απο τον 3ο-4ο μηνα μεχρι και την 32η εβδομαδα.

Μετα με απελυσε γιατι ειχα 3μηνιαια συμβαση αλλα καθησα και 29 μερες να βοηθω εθελοντικα την ομαλη εξελιξη για την νεα κοπελα.

Παντως ειχα ανοιξει θεμα στο φορουμ για τον κοινωνικο ρατσισμο με την εγκυμοσυνη στο επαγγελματικο κομματι της ζωης μας. Δυστυχως οι μαμαδες του δημοσιου ειναι μονο πιο επωφελημενες (και καλα κανουν φυσικα) αλλα ας δωσουν λιγο περιθωριο και στου ιδιωτικους υπαλληλους.

Τωρα ειμαι σε ταμειο ανεργιας (ΟΑΕΔ) πηρα καποια χρηματα τοκετου απο ΙΚΑ (750 ευρω) αλλα λιγα γιατι ειμαι ωρομισθια και οχι με οχταωρο και θα παρω το λοχειας απο το ΙΚΑ.

Ειμαι ανεργη και στηριζομαι στα 450 ευρω που θα παρω απο τον ΟΑΕΔ.

Να ειναι καλα κι ο αντρας μου που εχει αρκετα καλο μισθο.

ΠΑΝΤΩΣ δυσκολα τα πραγματα για το τριπτυχο ΕΛΛΗΝΙΔΑ-ΜΑΝΑ-ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΗ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...