Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΚΙΛΑ ΚΑΙ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ


Recommended Posts

Κοριτσια, ειμαι στον 7ο και τις τελευταιες βδομαδες εχω φοβερες λιγουρες!!! Θέλω να φαω τα παντα. Να τρωω συνεχεια. Προσπαθω αντι για σοκολατες να αναπληρωνω το γλυκο με καροτα, εχω βρει εναν κυριουλη στη λαικη που πουλαει πολυ γλυκα καροτα και παω και παιρνω 2 κιλα τη βδομαδα!!!!Ομως πολλες φορες δεν μπορω να αντισταθω στην σοκολατα! Με τιποτα όμως. Οσο δεν εφαγα γλυκα μεχρι τωρα γιατι φοβομουν το ζαχαρο τα τρωω τωρα μαζεμενα γιατι οι εξετασεις μου ειναι καλες και έχω παρει αέρα! Κακως , εννοειται...δεν το συζητω. Την τελευταια φορα που με μετρησε η γιατρος μου ημουν 11 κιλα, τωρα ομως νομιζω οτι εχω ξεπερασει τα 12 και τρεμω και εγω σαν την efoula, την επομενη βδομαδα που χουμε παλι εξεταση νομιζω θα με χέσει άσχημα! Γιατι μου χε πει τα 10 αντε το πολυ αλλα 5. Κι εγω ηδη τα 12 εχω φτασει, που σημαινει δηλαδη οτι τους επομενους δυο μηνες το πολυ να βαλω τρια!!! Το αποκλειω!!!

Η μαια μου μου εξηγησε δε οτι οσο πιο πολλα κιλα τοσο πιο δυσκολη γεννα γιατι δεν μπορεις να σφιξεις και να καθοδηγησεις το λιπος στη διαρκεια του τοκετου, δεν ειναι μυς ειναι λιπος!

Για να δουμε τι θα κανω...ειδωμεν...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κορίτσια καλησπέρα,

τι μελαγχολικό θέμα!! εγώ ήμουν σχεδόν πάντα αδύνατη με φοβερές στερήσεις γιατί είχα και έχω τάση πάχυνσης.Λίγο να ξεφύγω το παίρνω το κιλάκι.Τώρα με την εγκυμοσύνη με έχει πιάσει σύγκριο αλλά με τον πανικό δε βγαίνει τίποτα.Είμαι στην αρχή ακόμα αλλά θα προσπαθήσω οικτρα να μην πάρω πολλά κιλά!! Σκέφτομαι ότι μετά θα λιώσω στην πείνα και στο διάδρομο!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γλυκειά μου age καλησπέρα και από εμένα.

Είμαι στον 5ο μήνα και ενώ ξεκίνησα την εγκυμοσύνη μου όντας 49-50 κιλά, τωρα η ζυγαριά μου λέει 53,5 κιλά και ο γιατρός την προηγούμενη φορά που πήγα στο ιατρείο του και με ζύγισε μου έβαλε τις φωνές ότι δεν πρέπει να ξεφύγω και να πάρω πολλά κιλά ειδικά από τώρα και μου τόνισε ότι τα πολλά κιλά της εγκυμοσύνης ευθύνονται περισσότερο για τις ραγάδες και να σου πώ την αλήθεια πολύ με προβλημάτισε και στεναχωρήθηκα. Στεναχωρήθηκα γιατί ενώ δεν τρώω υπερβολικά (πρωϊνό, μεσημεριανό και ελαφρύ βραδυνό) χωρίς γλυκά και βλακειούλες που ποτέ μου δεν έτρωγα ξαφνικά άρχισα να βάχω κιλά. Ούτε λιγούρες έχω ούτε τίποτα να φανταστείς να σκεφτώ δηλαδή κατι και να το επιθυμήσω να το φάω.

Αλλά όταν κάθησα και το σκέφτηκα ψυχραιμα είναι ότι τώρα που είμαι έγκυος έχω σταματήσει να πηγαίνω στο γραφείο και είμαι όλη την ημέρα στο σπίτι και ειδικά στο πρώτο τρίμηνο ήμουν πολύ προσεκτική, ενώ παλιότερα έκανα κάθε μέρα γυμναστική για 1-1,5 ώρα και ξαφνικα έπεσα στην απόλυτη απραγια. Εντωμεταξύ, αν όλα αυτά συνδυαστούν με τη δυσκοιλιότητα που προκαλεί η καθημερινή εις διπλούν λήψη σιδήρου και την κατακράτηση που κάνει το σώμα μου προφανως και η ζυγαριά δείχνει παραπάνω κιλά.

Τον τελευταίο μήνα έχω ξεκινήσει να κάνω καθημερινά διάδρομο (περπάτημα για 30 λεπτά) και ήδη αισθάνομαι πολύ καλύτερα και έχω κανονίσει να ξεκινήσω από αυτή την εβδομάδα διατροφη με μιά διαιτολόγο, έτσι ώστε να τρώω τα απαραίτητα αλλά να μην υπερβάλλω.

Σε καμία περίπτωση δεν συμφωνώ με τις κοπέλες που λενε φάε άφοβα αυτή την περίοδο της ζωής σου να το ευχαριστηθείς ότι θέλεις και όσο θέλεις. Και επίσης δεν μπορώ να ακούω ότι "πρεπει να τρωμε για δυο" ειδικά από σύγχρονες κοπέλες γιατί αυτά τα λέγανε κάποτε στα χωριά.

Καταρχήν αυτο δεν θα ωφελεί ούτε το παιδί (όταν τρως ανεξέλεγκτα σαβουρα) και ούτε φυσικά και τους εαυτούς μας γιατί τα κιλά όσο εύκολα παίρνονται, τόσο δύσκολα χάνονται. Και μην ακούς αυτές που λένε ότι όλα φεύγουν κατά τον τοκετό και μετά τα υπόλοιπα με το θηλασμό. Πρέπει να λαβουμε υπόψη μας και την ψυχολογική κατάσταση λίγο πριν και φυσικά τον τοκετό που όλες θα περιμένουμε επιτέλους να γεννήσουμε και να επανέλθουμε στο παλιό μας σώμα, όσο πιό πολύ απέχουμε από την εικόνα που είχαμε τότε, τόσο πιο δύσκολη και πιο ψυχοφθόρα θα είναι για εμας η διαδικασία να το πετύχουμε τη στιγμή που ένα βουνό από καινούργιες υποχρεώσεις.

Αυτό που συνιστώ σε σένα και σε όλες τις εγκύους είναι ότι επειδή βρισκόμαστε σε μια μεταβατικη και όχι εύκολη αλλά σίγουρα ευχαριστη διαδικασία χρειαζόμαστε τη βοήθεια ενός ειδικού όπως ο διαιτολόγος ή ο γιατρός μας να μας υποδείξει ένα δρόμο στο σωστή διατροφή.

Αυτά εν πολλοίς (και όχι εν ολίγοις). Ελπίζω να σε βοήθησα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΑΧ ΠΑΝΑΓΙΑ ΜΟΥ ΑΥΤΑ ΤΑ ΚΙΛΑ ΤΗΣ ΕΓΚΥΜΟΣΗΝΗΣ...

ΠΟΛΥ ΑΓΧΟΣ...

ΕΓΩ ΞΕΚΙΝΗΣΑ 61 ΚΙΛΑ ΤΩΡΑ ΜΟΛΙΣ ΜΠΗΚΑ ΣΤΟ ΤΕΤΑΡΤΟ ΜΗΝΑ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ 63,5!!!:ohmy:

ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΜΗ ΤΡΩΩ ΓΛΥΚΑ ΑΛΛΑ ΚΑΠΟΙΕΣ ΦΟΡΕΣ ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΩ ΚΑΙ ΤΡΩΩ. ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΣΥΜΒΑΙΝΩ ΔΕΝ ΗΜΟΥΝ ΠΟΤΕ ΤΟΣΟ ΦΑΝ ΤΩΝ ΓΛΥΚΩΝ ΑΛΛΑ ΤΩΡΑ ΜΕ ΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΑΛΛΑΞΑ!!! ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΡΩ ΠΟΛΛΑ ΚΙΛΑ Η ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ 10-12 ΚΙΛΑ ΜΟΝΟ!!!!!!!!!:dry:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ είμαι 4μιση μηνών και δεν έχω βάλει ακόμα καθόλου κιλά.Μια φίλη μου που είναι 4 μηνών έχει βάλει ήδη 4 κιλά.Εγώ βέβαια ήμουν παχουλή από πριν και ας πούμε προσέχω να μην βάλω πολλά και γίνω ντουλάπα,ενώ η φίλη μου είναι λεπτούλα.Φυσικά,για να μην είμαι ειλικρινής έχω χτυπήσει κανα δυο φορές πίτσα και κανένα γλυκάκι,έτσι?Δεν είμαι αναμάρτητη.Για να δούμε τι θα γίνει από δω και πέρα,θα κρατιέμαι?Πάντως από ότι ακούω μετά τη γέννα αν το βάλεις σκοπό όλα χάνονται τα κιλά.φιλάκια.:kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ έχω ραντεβού το απόγευμα με διατροφολόγο...

.....χρειάζομαι να με παρακολουθεί!!! ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΒΟΗΘΕΙΑ!

Ξεκίνησα την εγκυμοσύνη μου πόόόλυ αδύνατη...

Πάντα έτρωγα ανεξέλεκτα και ΤΑ ΠΑΝΤΑ

και ποτέ δεν έβαλα γραμμάριο,,, τα τελευταία 10 χρόνια

(((όλοι με "μισούσαν" γι'αυτό το "χάρισμά")))...

Και ξαφνικά, λες και κάποιος με εκδικείται

είμαι στην 17 εβδομάδα με 8-9 κιλά επιπλέον...!

Από την αρχή της κύησης και για ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ στην ΖΩΉ ΜΟΥ

ακολουθώ διατροφή ισσοροπημένη και αυστηρή(!)

Κ'όμως , παχαίνω...

Τι μου συμβαίνει?

Γιατί αυτό? Γιατί?

Δεν ξέρω πως να το αντιμετωπίσω...

Νιώθω κάπως καλύτερα που σας αποκάλυψα το "ένοχο"μυστικό μου...

Αν ξέρει κάποια κοπέλα κάτι , ας με βοηθήσει...

Φοβάμαι για το μωρό μου... Τι θα γίνει ως το τέλος?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ αυτά τα κιλά...

Εγώ μάλιστα είχα βάλει 5 κιλά πριν την εγκυμοσύνη...

Τώρα είμαι 9 εβδομάδων κι έχω βάλει 2 κιλά!

Τα είχα βάλει, όμως, τις πρώτες 2 βδομάδες και είχα αγχωθεί πολύ γιατί πρόσεχα και δεν έτρωγα γλυκά και χαζομαρούλες!

Η γιατρός μου είχε πει οτι τους πρώτους μήνες κάνουμε κατακράτηση υγρών!

Πιο πολύ αγχώνομαι για τις ραγάδες...

Τα κιλά φεύγουνε με λίγη δίαιτα... οι ραγάδες, όμως;

Από την άλλη λέω να είναι καλά το μωράκι μου και δεν πειράζει για μένα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαρία νομίζω με τη συμβουλή του διατροφολόγου καιτου γυναικολόγου σου θα βρεις τη λύση.

Πάντως μην αγχώνεσαι σίγουρα θα υπάρχει εξήγηση και τρόπος να το αντιμετωπίσεις.

Μήπως είναι ορμονικό? λέω εγώ τώρα???:blink:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πάνω απ' όλα όμως κοίτα να απολαύσεις κάθε στιγμή της εγκυμοσύνης σου και της κοιλίτσας σου.

Εγώ πιστεύω (όπως σου απάντησα και στο καλωσόρισμα που μου έγραψες πριν λίγο) πως θα μου λείψει η κοιλιά μου, αυτή η αίσθηση το να κουβαλάω τη boubou παντού μαζί μου!

Φιλάκια

Περιμένω τα νεότερα από το διατροφολόγο.....;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θα σου λείψει η κοιλιά σου;;;

Με συγκίνησε αυτό!

Αν πίστευα στις κατάρες , θα έλεγα πως με καταράστηκαν

για τον μαγικό μου μεταβολισμό που έκαιγε τα πάντα!

Επειδή όμως δεν πιστεύω σε τέτοιες μ------ς,,,

τότε μάλλον είναι ορμονικό...!

Σε ευχαριστώ Αλεξάνδρα μου...!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 10 months later...

αχχ, εγω κορίτσια ημουν παλιά πάντα αδύνατη και ποτέ δεν πρόσεχα τι έτρωγα αλλά δεν έπαιρνα γραμμάριο... τώρα μπάινω στον 4, και έχω πάρει 1 κιλό, αλλά συνέχεια πεινάω...έφυγαν και οι πολλές πολλες αναγούλες και φοβάμαι γιατί δεν έχω συνηθήσει να προσέχω τι τρώω...έτρωγα πάντα ας πουμε μακαρονάδες, γλυκάκια, πατατακια αλλά δενέπαιρνα ουτε κιλό!!! νομίζω αν είσαι αδύνατη πριν την εγκυμοσύνη είναι πιο δυσκολο γιατί δεν έχεις συνηθίσει να προσέχεις... εγώ δεν'εχω κάνει διαιτα ποτέ μου!!! μέχρι και πριν 10 χρόνια προσπαθούσα συνέχεια να πάρω κιλά (ημουν 44) γιατί συνέχεια αρρωσταινα... τα πήρα όταν έκοψα το κάπνισμα γιατί δεν έιχα τι να κάνω με τα χερια μου, και πήρα 10 κιλά, αλλά μου πήγαν πολύ και μετά ισσορόπησα. εκτοτε έχω πάρει άλλα 2. και ξεκίνησα την εγκυμοσύνη με 57. τώρα είμαι 58... νομίζω πάντως ότι θελει προσοχή για τα μπεμπάκια μας!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Ναι γιατί όχι! Δεν απαγορευτεί κάτι!!! Κάνει θαύματα σου λεωωω!!! Βασικά οδεύει με σωστά βήματα κ καθοδηγεί! Γιάννης Κουτουλακης ! Σε μια εβδομάδα!
    • Ναι θα ήθελα το όνομα του αν είναι εφικτό 🤗...Να είσαι επιφυλακτική αν αυτό δε βοηθάει 🤗 πότε θα ξανά πας ?
    • Κορίτσια χωρίς να σας ξέρω μου δίνετε δύναμη Κ κουράγιο!!! Σας ευχαριστώ πάρα πολύ!!!!! Δεν ξέρω η καθεμία από εσάς σε τι φάση είστε αλλά εύχομαι να έχετε όλες αυτό που ποθειτε! Θα δείξει. .είμαι λίγο πιεσμένος αυτή τη περίοδο με τη δουλειά κάνω κ κοσμήματα Κ έχω Κ κάποια φεστιβάλ.αν θελετε να τα δείτε mariemma Art είναι σε ινστα και φβ!!!! Αυτό μου δίνει δύναμη Κ ξεχνιέμαι πάντα όταν δε είμαι καλά...κάθομαι Κ δημιουργω....
    • Τέλεια!! Τι να σου πω κορίτσι μου; Όντως δεν έχει λογική!! Αλλά γι αυτό ακριβώς δεν χρειάζεται να κοιτάξεις άλλο τη χοριακη από τη στιγμή που είδατε έμβρυο που αναπτύσσεται και ακούσατε και καρδιά ❤️ ❤️!! Λογικό να είσαι επιφυλακτική με το τι θα γίνει στη συνέχεια αλλά πιστεύω αυτό το σπορακι φαίνεται να είναι αποφασισμένο να μείνει!! Να έχεις μια καλή τελειομηνη εγκυμοσύνη χωρίς άλλα απρόοπτα εύχομαι! Αν θελήσεις μας λες τα νέα σου από τον υπέρηχο την επόμενη εβδομάδα! Οτιδήποτε θελήσεις είμαστε εδώ!!!
    • Σε μια βδομάδα πάλι!!!! Και ότι γίνει!!! Μακάρι βρε κορίτσια δεν ξέρω τι να πω!! Πως γίνεται να έπεσε χτες η χοριακη στα 2.500 και να φάνηκε σήμερα ένα μωρό μεγάλο κ καρδιά? Ενώ ο σακος ήταν κενός με 3.500...τώρα τι έγινε???
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...