Μετάβαση σε περιεχόμενο

​☘️​💖​ Μωράκια Σεπτεμβρίου 2023 ​💖​☘️ ​


Recommended Posts

@Emily2 πολύ ωραία τα νέα σας! Και γω ραντεβού είχα σήμερα. 2700 και μας αλλά εγώ είμαι 36+6. Γενικά από το Doppler και μετά μας αναφέρουν συνέχεια ότι είναι ψιλολιγνος αλλά επειδή παίζει +-10% θα προτιμούσα να είχε λίγο βάρος παραπάνω. 38+3 ο μεγάλος μου βγήκε 2640 οπότε πάνω κάτω στα ίδια είναι. Ραντεβού πάλι σε μια εβδομάδα ακριβώς. Όλα τα υπόλοιπα πολύ καλά. Γενικά μου είπε ο πλακούντας παραμένει σε πολύ καλή κατάσταση. Όσο αρχίζει να γερνάει ο πλακούντας εκκρίνονται λέει καποιες ουσίες οι οποίες δίνουν το σήμα για να ξεκινήσει σιγά σιγά και ο τοκετός

Είτε με τον ένα είτε με τον άλλο τρόπο να μετρήσεις η διαφορά είναι 4 μέρες. Ανούσια δηλαδή. Πιο πολύ είναι το ψυχολογικό κομμάτι να πεις τώρα μπήκα στον μήνα μου

Και γω αυτό φοβάμαι ομολογώ και φροντίζω μέχρι τις 9:30 να την έχω κάνει αλλά αν προκύψει προέκυψε. Δεν περνάει από το χέρι μου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η whatever είπε:

@Emily2 πολύ ωραία τα νέα σας! Και γω ραντεβού είχα σήμερα. 2700 και μας αλλά εγώ είμαι 36+6. Γενικά από το Doppler και μετά μας αναφέρουν συνέχεια ότι είναι ψιλολιγνος αλλά επειδή παίζει +-10% θα προτιμούσα να είχε λίγο βάρος παραπάνω. 38+3 ο μεγάλος μου βγήκε 2640 οπότε πάνω κάτω στα ίδια είναι. Ραντεβού πάλι σε μια εβδομάδα ακριβώς. Όλα τα υπόλοιπα πολύ καλά. Γενικά μου είπε ο πλακούντας παραμένει σε πολύ καλή κατάσταση. Όσο αρχίζει να γερνάει ο πλακούντας εκκρίνονται λέει καποιες ουσίες οι οποίες δίνουν το σήμα για να ξεκινήσει σιγά σιγά και ο τοκετός

Είτε με τον ένα είτε με τον άλλο τρόπο να μετρήσεις η διαφορά είναι 4 μέρες. Ανούσια δηλαδή. Πιο πολύ είναι το ψυχολογικό κομμάτι να πεις τώρα μπήκα στον μήνα μου

Και γω αυτό φοβάμαι ομολογώ και φροντίζω μέχρι τις 9:30 να την έχω κάνει αλλά αν προκύψει προέκυψε. Δεν περνάει από το χέρι μου

Πάντως εμένα που ήταν 2700 μου είπε είναι λιγο μεγαλύτερη για τη βδομάδα της αλλά βγάζει το μηριαίο οστό σα να είναι 38η εβδ. Γιατί μάλλον είναι ψηλή ( είμαι κ εγώ κ ο άντρας μου). Βέβαια εγώ που βλέπω στην εφαρμογή λέει για την εβδομάδα που είμαι 2800..οπότε δε ξέρω γιατί μου το είπε.. 

 

Άντε ωραία που είναι όλα καλά!! ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 λεπτά, ο/η Emily2 είπε:

Πάντως εμένα που ήταν 2700 μου είπε είναι λιγο μεγαλύτερη για τη βδομάδα της αλλά βγάζει το μηριαίο οστό σα να είναι 38η εβδ. Γιατί μάλλον είναι ψηλή ( είμαι κ εγώ κ ο άντρας μου). Βέβαια εγώ που βλέπω στην εφαρμογή λέει για την εβδομάδα που είμαι 2800..οπότε δε ξέρω γιατί μου το είπε.. 

 

Άντε ωραία που είναι όλα καλά!! ❤️

Εμάς δεν είπαν σε ποια εβδομάδα αντιστοιχεί το μηριαίο μόνο ότι είναι ψηλός. Εμείς είμαστε και οι δύο κανονικοί. 

Στη δική μου εφαρμογή πάντως που δείχνει το βάρος να τρέχει συνέχεια δίνει για 36+6 βάρος 2860 με βάρος γέννησης στις 40 ακριβώς 3480. Δεν το λες και μικρό ένα μωρό με τέτοιες μέτρησεις! Οπότε μήπως στην εφαρμογή σου τα 2800 είναι το μέγιστο βάρος της εβδομάδας στην ανώτερη δηλαδή εκατοστιαία θέση; Σίγουρα είναι πάνω τον μέσο όρο η μπέμπα αφού είναι 2700 γι αυτό είπε η γιατρός ότι φαίνεται για μεγαλύτερη εβδομάδα 

Εμένα από την αρχή είναι 40η με 45η θέση οπότε δεν είναι και από τα μεγαλύτερα μωρά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια, πήγα γιατρό. Για τις μετρήσεις πάντως που λέτε ,  εμένα

35+3 ήταν 2636.

37+4 ήταν 3 κιλά.

Και σήμερα 38+3 3100. 

5:30 το πρωί θα είμαι στο μαιευτήριο. Θα μου κάνουν nst , κλυσμα εξετάσεις αίματος κλπ. Κατά τις 9+ θα έρθει ο γιατρός μου. 

Τ ην προηγούμενη εβδομάδα , 37+4 που μου έκανε.κολπικη εξέταση και η βαθμολογία στο bishop score ήταν 2. Σήμερα ήταν 6 (με άριστα το 10). 

https://kalogeo.gr/εγκυμοσύνη/τι-είναι-το-βishop-score/

σας παραθέτω ενα λινκ να δείτε τι είναι το bishop score γιατί και εγώ σήμερα το έμαθα. Χαχα. 

Τέλεια τα νέα σας κορίτσια! Μεγαλώνουν μια χαρά τα μωράκια σας!!!!! Με το καλό ευχομαι να έρθουν σε όλες, να αποκτήσουμε υγιή και ευλογημένα μωράκια και επιτέλους να χαρούμε που θα τα κρατήσουμε στην αγκαλιτσα μας. 

θα σας ενημερώσω τις επόμενες μέρες για τα νέα μας. 🙏💙💙💙💙

 

φιλιά!!!!! 😘

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Emily2 είπε:

Είμαι 35 +3. Βέβαια αύριο μπαίνω στο μήνα μου..25/9 έχω πητ εμένα έτσι το πάει η γιατρός.

 μου είπε μπορώ να βγω κανονικά. Απλά επειδή θα πάμε προγραμματισμένα με καισαρική λόγω των αντιπηκτικών, να προσέχω γενικά. Όχι πάρα πολύ περπάτημα ούτε να ξεθαρεψω. Εγώ φοβάμαι μη γίνει κάτι και είναι πολύ κοντά στην ένεση.. 

 

Ωραία να βγεις για καμιά βόλτα αλλά με προσοχή! Εμένα ο γιατρός μου δεν μου έχει πει ακόμα αν θα πάμε προγραμματισμένα η όχι... Κάνω κ εγώ αντιπηκτικές.. δεν ξέρω τι να πω φοβάμαι λίγο 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 λεπτά, ο/η Watermelon είπε:

Κορίτσια, πήγα γιατρό. Για τις μετρήσεις πάντως που λέτε ,  εμένα

35+3 ήταν 2636.

37+4 ήταν 3 κιλά.

Και σήμερα 38+3 3100. 

5:30 το πρωί θα είμαι στο μαιευτήριο. Θα μου κάνουν nst , κλυσμα εξετάσεις αίματος κλπ. Κατά τις 9+ θα έρθει ο γιατρός μου. 

Τ ην προηγούμενη εβδομάδα , 37+4 που μου έκανε.κολπικη εξέταση και η βαθμολογία στο bishop score ήταν 2. Σήμερα ήταν 6 (με άριστα το 10). 

https://kalogeo.gr/εγκυμοσύνη/τι-είναι-το-βishop-score/

σας παραθέτω ενα λινκ να δείτε τι είναι το bishop score γιατί και εγώ σήμερα το έμαθα. Χαχα. 

Τέλεια τα νέα σας κορίτσια! Μεγαλώνουν μια χαρά τα μωράκια σας!!!!! Με το καλό ευχομαι να έρθουν σε όλες, να αποκτήσουμε υγιή και ευλογημένα μωράκια και επιτέλους να χαρούμε που θα τα κρατήσουμε στην αγκαλιτσα μας. 

θα σας ενημερώσω τις επόμενες μέρες για τα νέα μας. 🙏💙💙💙💙

 

φιλιά!!!!! 😘

Με το καλό να γεννηθεί το μωράκι σας κορίτσι μου! Ολα θα πάνε κατ' ευχήν! 

Υπομονή και δύναμη και όσο και αν ζοριστεις, που δεν το εύχομαι, να σκέφτεσαι ότι τη στιγμή που θα τον πάρετε αγκαλιά θα νιώσετε ότι άξιζε η κάθε δυσκολία και ταλαιπωρία αυτού του διαστήματος! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Watermelon είπε:

Κορίτσια, πήγα γιατρό. Για τις μετρήσεις πάντως που λέτε ,  εμένα

35+3 ήταν 2636.

37+4 ήταν 3 κιλά.

Και σήμερα 38+3 3100. 

5:30 το πρωί θα είμαι στο μαιευτήριο. Θα μου κάνουν nst , κλυσμα εξετάσεις αίματος κλπ. Κατά τις 9+ θα έρθει ο γιατρός μου. 

Τ ην προηγούμενη εβδομάδα , 37+4 που μου έκανε.κολπικη εξέταση και η βαθμολογία στο bishop score ήταν 2. Σήμερα ήταν 6 (με άριστα το 10). 

https://kalogeo.gr/εγκυμοσύνη/τι-είναι-το-βishop-score/

σας παραθέτω ενα λινκ να δείτε τι είναι το bishop score γιατί και εγώ σήμερα το έμαθα. Χαχα. 

Τέλεια τα νέα σας κορίτσια! Μεγαλώνουν μια χαρά τα μωράκια σας!!!!! Με το καλό ευχομαι να έρθουν σε όλες, να αποκτήσουμε υγιή και ευλογημένα μωράκια και επιτέλους να χαρούμε που θα τα κρατήσουμε στην αγκαλιτσα μας. 

θα σας ενημερώσω τις επόμενες μέρες για τα νέα μας. 🙏💙💙💙💙

 

φιλιά!!!!! 😘

Με το καλό!!!! Όλα να πάνε τέλεια!! Σύντομα θα κρατάς αγκαλίτσα το μωράκι σου!! ❤️🌹

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η Emily2 είπε:

Κορίτσια εγώ μόλις τελείωσα από τη γιατρό! 2700 η μπέμπα μας!! 🥰 όλα καλά μου έκανε συζήτηση τι να περιμένω και τι μας δείχνει ότι έρχεται η γέννα ! Με αγχωσε εκει συνειδητοποίησα ότι έρχεται η στιγμή 🥹 αύριο τελευταία μέρα φάρμακα !! 

Πολύ καλή η μπεμπούλα!!!! ε ε ε ερχονται τα μωράκια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Watermelon είπε:

Κορίτσια, πήγα γιατρό. Για τις μετρήσεις πάντως που λέτε ,  εμένα

35+3 ήταν 2636.

37+4 ήταν 3 κιλά.

Και σήμερα 38+3 3100. 

5:30 το πρωί θα είμαι στο μαιευτήριο. Θα μου κάνουν nst , κλυσμα εξετάσεις αίματος κλπ. Κατά τις 9+ θα έρθει ο γιατρός μου. 

Τ ην προηγούμενη εβδομάδα , 37+4 που μου έκανε.κολπικη εξέταση και η βαθμολογία στο bishop score ήταν 2. Σήμερα ήταν 6 (με άριστα το 10). 

https://kalogeo.gr/εγκυμοσύνη/τι-είναι-το-βishop-score/

σας παραθέτω ενα λινκ να δείτε τι είναι το bishop score γιατί και εγώ σήμερα το έμαθα. Χαχα. 

Τέλεια τα νέα σας κορίτσια! Μεγαλώνουν μια χαρά τα μωράκια σας!!!!! Με το καλό ευχομαι να έρθουν σε όλες, να αποκτήσουμε υγιή και ευλογημένα μωράκια και επιτέλους να χαρούμε που θα τα κρατήσουμε στην αγκαλιτσα μας. 

θα σας ενημερώσω τις επόμενες μέρες για τα νέα μας. 🙏💙💙💙💙

 

φιλιά!!!!! 😘

με το καλο να το πάρεις αγκαλίτσα με ενα πόνο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου έχω μια ερώτηση. Πως επικοινωνήσατε πρώτη φορά με τον παιδίατρο που βρήκατε; Ενημερώσατε ότι είστε έγκυος για να σας αναλάβει μετά τη γέννα; Ή κάνατε ραντεβού στο ιατρείο; Ποια είναι η διαδικασία;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 44 λεπτά, ο/η anna1122 είπε:

Κορίτσια μου έχω μια ερώτηση. Πως επικοινωνήσατε πρώτη φορά με τον παιδίατρο που βρήκατε; Ενημερώσατε ότι είστε έγκυος για να σας αναλάβει μετά τη γέννα; Ή κάνατε ραντεβού στο ιατρείο; Ποια είναι η διαδικασία;

Εγώ την κάλεσα αν μπορεί να με αναλάβει…μ είπε φυσικά και ναι..μ είπε ότι μπορώ να την καλέσω όποτε θέλω είτε πριν είτε μετά…ότι θα φύγουμε από ένα πολύ οργανωμένο νοσοκομείο άρα να μην έχω άγχος κ μέσα σε δέκα μέρες απ,όταν έρθουμε σπίτι πρέπει να επισκεφθεί το μωρό..το μόνο που τη ρώτησα είναι τι προτείνει για αυτές τις προαιρετικές εξετάσεις που κάνουν στα μαιευτήρια έξτρα..μ είπε ότι δεν υπάρχει λόγος εκτός αν υπάρξει κάποιο εύρημα από τον παιδίατρο,που θα με ενημερώσει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ σκέφτηκα να γεννήσω με το καλό και μετά να επικοινωνήσω με παιδίατρο. Δε ξέρω αν έχει νόημα να παω νωρίτερα μόνη μου! Το μόνο που ίσως θα ήθελα να ρωτήσω είναι για τις εξετάσεις αυτές που λέτε κι εσείς, που όλοι λένε ότι δε χρειάζονται. Αν ρώτησε κάποια άλλη κοπέλα η ξέρει κάτι για τις έξτρα εξετάσεις ας μας πει!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ είχα επικοινωνήσει τηλεφωνικά με την παιδίατρο που μου είχε συστήσει μια φίλη με δύο παιδάκια καθώς πήγαιναν σε αυτή. Την ρώτησα δύο τρία πράγματα τηλεφωνικά και μου είπε να την καλέσω μόλις βγούμε από την κλινική για να κανονίσουμε την πρώτη της επίσκεψη. Θεώρησα ότι μια συνάντηση με παιδίατρο χωρίς και το παιδί μαζί για να δω πως λειτουργεί δεν θα έχει και πολύ νόημα οπότε δεν ζήτησα να συναντηθούμε νωρίτερα 

Για τις επιπλέον εξετάσεις μου είχε πει ότι η ίδια συστήνει να γίνουν και αν ήθελα μπορούσα είτε να τις κάνω στην κλινική κατευθείαν που θα ήταν όλες οι ειδικότητες μαζι είτε να μου συστήσει αυτη αντίστοιχα γιατρούς αυτών των ειδικοτήτων και να τις κάνω αργότερα έξω. 

Δεν είχα κάνει τον έλεγχο μεταβολικών νοσημάτων για το οποίο θα ρωτήσω τον παιδίατρο μας αν συστήνει τώρα στον μικρό να τις κάνω

Τελικά βέβαια κράτησα παιδίατρο τον γιατρό της κλινικής που γέννησα γιατί γεννήθηκε μικρός και ήξερε όλο το ιστορικό του από τη στιγμή που γεννήθηκε 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θέλω να ρωτήσω κάτι σε όσες κάνουν αντιπηκτικες ενέσεις. 

Στη γενική αίματος τα αιμοπετάλια σας πόσα είναι περίπου ;γιατί εμείς είχαμε αυξήσει τη δόση της ένεσης και μου είπε δε χρειάζεται άλλη εξέταση τα λέμε μετά τη γέννα. Αλλά τώρα έκανα αιματολογικές της γυναικολόγου και βγήκαν χαμηλά τα αιμοπετάλια. Κ επίσης έτρεχε αίμα και δε σταματούσε στην εξέταση, η μικροβιολόγος μου το έκανε περίδεση και μετά σταμάτησε. Και φοβήθηκα λίγο μήπως είναι μεγάλη η δόση 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Emily2 είπε:

Θέλω να ρωτήσω κάτι σε όσες κάνουν αντιπηκτικες ενέσεις. 

Στη γενική αίματος τα αιμοπετάλια σας πόσα είναι περίπου ;γιατί εμείς είχαμε αυξήσει τη δόση της ένεσης και μου είπε δε χρειάζεται άλλη εξέταση τα λέμε μετά τη γέννα. Αλλά τώρα έκανα αιματολογικές της γυναικολόγου και βγήκαν χαμηλά τα αιμοπετάλια. Κ επίσης έτρεχε αίμα και δε σταματούσε στην εξέταση, η μικροβιολόγος μου το έκανε περίδεση και μετά σταμάτησε. Και φοβήθηκα λίγο μήπως είναι μεγάλη η δόση 

Εμένα από ότι θυμάμαι είναι γύρω στα 250-270.  Εσένα πόσο είναι κ λες ότι είναι χαμηλά? 

Μήπως να επικοινωνήσεις με τον αιματολόγο να το πεις ώστε να μην το έχεις στο μυαλό σου κ σε αγχώνει? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 40 λεπτά, ο/η marinaki23 είπε:

Εμένα από ότι θυμάμαι είναι γύρω στα 250-270.  Εσένα πόσο είναι κ λες ότι είναι χαμηλά? 

Μήπως να επικοινωνήσεις με τον αιματολόγο να το πεις ώστε να μην το έχεις στο μυαλό σου κ σε αγχώνει? 

150 🫤 πάντα ήταν 180-220 τώρα έπεσαν πολύ! 

Της έστειλα εμαιλ τα αποτελέσματα και της είπα για τα αιμοπετάλια και περιμένω να με πάρει..αλλά αγχώθηκα λίγο .. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Koριτσια γέννησα ένα πανέμορφο πλασματακι. 💙 3100 όσο το είχε.μευτησει και ο γιατρός μου στο ιατρείο του χθες. 

Έκανα τελικά καισαρική με ολική αναισθησία γτ με έπιασαν οι πόνοι ξαφνικά και δεν είχαν περάσει οι 24 ώρες για να κάνω επισκληριδιο. Το σντι-χα ήταν ακόμα υψηλό οπότε με ολική. 

Η ανάρρωση από την ολική αναισθησία ήταν λίγο δύσκολη στην αρχή γτ δεν μπορούσες να συνέλθεις αμέσως. Είχα να πιω και νερό - να φάω πολλές ώρες και μου κόστισε πολύ να πω την αλήθεια ιδίως το νερό. 

Όλα καλά.ομως. 

Σχετικά με τον θηλασμό, σκεφτείτε ότι από την ώρα που γέννησα , πριν λίγο κατάφερε να βάλει το στόμα του στο στήθος μου καλά και να φάει. Είχε τόσο πλάκα. Που σταματαγαε για λίγα δευτερόλεπτα να ξεκουραστεί και μετά ξανά ξεκίναγε. Μου είπαν ωστόσο ότι την πρώτη μέρα έχει και αμνιακό στο στομαχακι και ίσως δεν πειναγε. Αλλά το έβλεπα ότι πειναγε. Έκανε μπουνιτσες τα χέρια και έβαζε τα δάχτυλα στο στόμα. Ήταν ανήσυχο. 

Όλα καλά!! Τώρα κοιμάται πάνω μου. Κορίτσια με το καλό σε όλες σας!!!!! Όπως και να γεννησετε, το τέλος είναι πάντα happy end 💙💙💙

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 58 λεπτά, ο/η Watermelon είπε:

Koριτσια γέννησα ένα πανέμορφο πλασματακι. 💙 3100 όσο το είχε.μευτησει και ο γιατρός μου στο ιατρείο του χθες. 

Έκανα τελικά καισαρική με ολική αναισθησία γτ με έπιασαν οι πόνοι ξαφνικά και δεν είχαν περάσει οι 24 ώρες για να κάνω επισκληριδιο. Το σντι-χα ήταν ακόμα υψηλό οπότε με ολική. 

Η ανάρρωση από την ολική αναισθησία ήταν λίγο δύσκολη στην αρχή γτ δεν μπορούσες να συνέλθεις αμέσως. Είχα να πιω και νερό - να φάω πολλές ώρες και μου κόστισε πολύ να πω την αλήθεια ιδίως το νερό. 

Όλα καλά.ομως. 

Σχετικά με τον θηλασμό, σκεφτείτε ότι από την ώρα που γέννησα , πριν λίγο κατάφερε να βάλει το στόμα του στο στήθος μου καλά και να φάει. Είχε τόσο πλάκα. Που σταματαγαε για λίγα δευτερόλεπτα να ξεκουραστεί και μετά ξανά ξεκίναγε. Μου είπαν ωστόσο ότι την πρώτη μέρα έχει και αμνιακό στο στομαχακι και ίσως δεν πειναγε. Αλλά το έβλεπα ότι πειναγε. Έκανε μπουνιτσες τα χέρια και έβαζε τα δάχτυλα στο στόμα. Ήταν ανήσυχο. 

Όλα καλά!! Τώρα κοιμάται πάνω μου. Κορίτσια με το καλό σε όλες σας!!!!! Όπως και να γεννησετε, το τέλος είναι πάντα happy end 💙💙💙

Σε περίμενα !! 

Να σου ζήσει εύχομαι το μωράκι σου !! Χάρηκα πολύ με τα ευχάριστα νέα σου!!! Μετά από τόσα άγχη και σκέψεις , κρατάς το μωράκι σου αγκαλιά! Αυτό είναι ευτυχία!!! ❤️

Πως είσαι τώρα εσύ; όλα Καλά;;; έχεις συνέλθει λίγο;;; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 59 λεπτά, ο/η Watermelon είπε:

Koριτσια γέννησα ένα πανέμορφο πλασματακι. 💙 3100 όσο το είχε.μευτησει και ο γιατρός μου στο ιατρείο του χθες. 

Έκανα τελικά καισαρική με ολική αναισθησία γτ με έπιασαν οι πόνοι ξαφνικά και δεν είχαν περάσει οι 24 ώρες για να κάνω επισκληριδιο. Το σντι-χα ήταν ακόμα υψηλό οπότε με ολική. 

Η ανάρρωση από την ολική αναισθησία ήταν λίγο δύσκολη στην αρχή γτ δεν μπορούσες να συνέλθεις αμέσως. Είχα να πιω και νερό - να φάω πολλές ώρες και μου κόστισε πολύ να πω την αλήθεια ιδίως το νερό. 

Όλα καλά.ομως. 

Σχετικά με τον θηλασμό, σκεφτείτε ότι από την ώρα που γέννησα , πριν λίγο κατάφερε να βάλει το στόμα του στο στήθος μου καλά και να φάει. Είχε τόσο πλάκα. Που σταματαγαε για λίγα δευτερόλεπτα να ξεκουραστεί και μετά ξανά ξεκίναγε. Μου είπαν ωστόσο ότι την πρώτη μέρα έχει και αμνιακό στο στομαχακι και ίσως δεν πειναγε. Αλλά το έβλεπα ότι πειναγε. Έκανε μπουνιτσες τα χέρια και έβαζε τα δάχτυλα στο στόμα. Ήταν ανήσυχο. 

Όλα καλά!! Τώρα κοιμάται πάνω μου. Κορίτσια με το καλό σε όλες σας!!!!! Όπως και να γεννησετε, το τέλος είναι πάντα happy end 💙💙💙

Να σας ζήσει!!!! Τι ωραία νέα!!! Αχ πόσο χαίρομαι!! Πως νιώθεις;; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σας ευχαριστώ πολύ κορίτσια!!! 💙💙💙 με το καλό και σε εσάς να κρατήσετε τα μωράκια σας αγκαλιά. 🙏🙏

Νιώθω ψυχολογικά υπέροχα! Το βραδακιυμε σήκωσαν να περπατήσω λίγο. Ποναγα αλλά υποφερτα. Έχουν πέσει βέβαια και παυσίπονα αλλά θέλω να πιστεύω ότι δεν θα ταλαιπωρηθω πολύ με την τομή. Δεν την έχω δει κιόλας σκεφτείτε να δω πως είναι. Είναι καλυμμένη με κάτι σαν γάζα. Προς το παρόν δεν έχω παρειυοδηγιες για την περιποίηση της. Αγχωμενη είμαι και λίγο όταν κοιμάται για να δω αν το κεφαλάκι είναι καλά, αν αναπνέει, αν η κουβέρτα είναι στο σωστό σημείο σκευάσματος κλπ. Δεν τελειώνουν ποτέ τα άγχη αλλά αλλιώς όταν είναι δίπλα σου και αλλιώς όταν είναι στην κοιλιά σου. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η Watermelon είπε:

Σας ευχαριστώ πολύ κορίτσια!!! 💙💙💙 με το καλό και σε εσάς να κρατήσετε τα μωράκια σας αγκαλιά. 🙏🙏

Νιώθω ψυχολογικά υπέροχα! Το βραδακιυμε σήκωσαν να περπατήσω λίγο. Ποναγα αλλά υποφερτα. Έχουν πέσει βέβαια και παυσίπονα αλλά θέλω να πιστεύω ότι δεν θα ταλαιπωρηθω πολύ με την τομή. Δεν την έχω δει κιόλας σκεφτείτε να δω πως είναι. Είναι καλυμμένη με κάτι σαν γάζα. Προς το παρόν δεν έχω παρειυοδηγιες για την περιποίηση της. Αγχωμενη είμαι και λίγο όταν κοιμάται για να δω αν το κεφαλάκι είναι καλά, αν αναπνέει, αν η κουβέρτα είναι στο σωστό σημείο σκευάσματος κλπ. Δεν τελειώνουν ποτέ τα άγχη αλλά αλλιώς όταν είναι δίπλα σου και αλλιώς όταν είναι στην κοιλιά σου. 

Πότε σε έπιασαν οι πόνοι ;;; Πέμπτη τελικά;;; τι ώρα ;;; αυτό που σκεφτόμαστε όλες, αλλά τελικά κι αυτό λύνεται ! Μου έδωσες μια ανάσα!! 

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Watermelon συγχαρητήρια….να είναι υγιές,ευλογημένο και τυχερό το μπεμπακι..

Κοριτσια εγώ γύρισα από γιατρό αργά σήμερα..είχαμε τον πρώτο καρδιοτοκογράφο…δεν κουνιόταν με τπτ στην αρχή…ήπια νερό…τελικά κατέγραψα 10 κινήσεις όση ώρα με είχε εκεί κ μόλις έφυγα με τρέλανε στις κλοτσιές…καμία σύσπαση της μήτρας..ο γιατρός επιμένει να ανέβω στην Αθήνα 2 εβδομάδες  νωρίτερα,εγώ δεν θέλω,για άλλη μια εβδομάδα το αφήσαμε έτσι κ θα το δούμε…γνκ δεν έφυγα καλά ψυχολογικά από τον γιατρό σήμερα κ αυτός με κτλβ ότι ήμουν καπως..τώρα γτ μη ρωτάτε.,ούτε που ξέρω…35+3 η κυρία ήταν 2550γραμμ.εγώ τη βρήκα μικρή,ο γιατρός είπε ότι για την εβδομάδα της είναι τέλεια κ περάσαμε τα 2500 που είναι πολύ σημαντικό…αυτααα…

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 λεπτά, ο/η Emily2 είπε:

Πότε σε έπιασαν οι πόνοι ;;; Πέμπτη τελικά;;; τι ώρα ;;; αυτό που σκεφτόμαστε όλες, αλλά τελικά κι αυτό λύνεται ! Μου έδωσες μια ανάσα!! 

 

 

Όλα λύνονται!!! 😊😊😊 μην αγχώνεσαι. Ναι ναι χθες το βράδυ. Ξύπνησα από τους πόνους. Μίλησα με τον γιατρό και μου είπε να πάω μέσα λόγω των αντιπηκτικών δηλαδή. Γιατί αν προχωράτε πολύ ο τοκετός μετά μάλλον θα είχε γυρισμό και θα πήγαινα με ΦΤ. συν ότι υπάρχει και μια διαδικασία με εξετάσεις για την παραλαβή οπότε ήθελα και από εκεί χρόνο. Αλλά πολύ ξαφνικοι οι πόνοι βρε παιδί μου. Νόμιζα ότι τα ερχόντουσαν πιο πριν για λίγο, θα με άφηναν αλλά τίποτα. Κάθε λίγο και λιγάκι ερχόντουσαν. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Tinasardin8689 είπε:

@Watermelon συγχαρητήρια….να είναι υγιές,ευλογημένο και τυχερό το μπεμπακι..

Κοριτσια εγώ γύρισα από γιατρό αργά σήμερα..είχαμε τον πρώτο καρδιοτοκογράφο…δεν κουνιόταν με τπτ στην αρχή…ήπια νερό…τελικά κατέγραψα 10 κινήσεις όση ώρα με είχε εκεί κ μόλις έφυγα με τρέλανε στις κλοτσιές…καμία σύσπαση της μήτρας..ο γιατρός επιμένει να ανέβω στην Αθήνα 2 εβδομάδες  νωρίτερα,εγώ δεν θέλω,για άλλη μια εβδομάδα το αφήσαμε έτσι κ θα το δούμε…γνκ δεν έφυγα καλά ψυχολογικά από τον γιατρό σήμερα κ αυτός με κτλβ ότι ήμουν καπως..τώρα γτ μη ρωτάτε.,ούτε που ξέρω…35+3 η κυρία ήταν 2550γραμμ.εγώ τη βρήκα μικρή,ο γιατρός είπε ότι για την εβδομάδα της είναι τέλεια κ περάσαμε τα 2500 που είναι πολύ σημαντικό…αυτααα…

Σε ευχαριστώ πολύ!!! Με το καλό να έρθει και η δική σου η ώρα!!! Γιατί είσαι έτσι? Επειδή σου είπε να πας Αθήνα? 'η σε στεναχωρησε κάτι άλλο?

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Συγγνώμη που πετάγομαι στο θεματακι σας κορίτσια απλώς ήθελα να παραθέσω τη δική μου εμπειρία σχετικά με τη θρομβοφιλια. Λοιπόν κορίτσι, μετά από τη δεύτερη αποβολή (1η παλινδρόμη, 2η βιοχημική) πήγα σε αιματολογο για να μου γράψει τις εξετάσεις θρομβοφιλιας για να διερευνήσουμε την κατάσταση μιας κι όλες οι υπόλοιπες εξετάσεις μας ήταν φυσιολογικές. Επειδή στον κύκλο ακριβώς μετά τη βιοχημική είπαμε να κάνουμε πρόκληση ωορρηξιας για να δοκιμάσουμε, η αιματολογος μου είπε να περιμένω ένα τρίμηνο μέχρι να αποβληθούν απ' τον οργανισμό μου οι γοναδοτροπινες για την πρόκληση. Μένω έγκυος ωστόσο και πήγα να τη δω για να της ζητήσω να κάνουμε παρόλα αυτά τις εξετάσεις για να προλάβω κι εγώ τυχόν 3η απώλεια... Τις έκανα, αλλά η αιματολογος μου επισήμανε ότι λόγω της εγκυμοσύνης που ανεβάζει τη χοριακή ούτως ή άλλως αλλά και των γοναδοτροπινων από την πρόκληση υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να βγουν οι τιμές λανθάνουσα αυξημένες. Εν τέλει σε μένα βγήκαν αρνητικές, ωστόσο παίρνω ασπιρίνη τύπου σαλοσπιρ των 150 προληπτικά λόγω ιστορικού αποβολών και μόνο. Επιπλέον, οι μεταλλάξεις της θρομβοφιλιας απασχολούν μόνο το 2ο τρίμηνο κι έπειτα κατά τα λεγόμενα της αιματολογου όσο και της γυναικολόγου μου, οπότε θεωρώ πως δεν πρέπει να σ ανησυχεί που ξεκίνησες τώρα τις αντιπηκτικες. Μόλις μπήκες στο 2ο τρίμηνο οπότε μια χαρά μου ακούγεται το timing. Ίσως και γι'αυτό να σου έδωσαν αντιπηκτικες κατευθείαν κι όχι ασπιρίνη όπως εμένα, επειδή είναι πιο δραστικές/ισχυρές. Όλα καλά θα πάνε, σου εύχομαι εσένα και σε όλα τα κορίτσια όμορφες και τελειομηνες εγκυμοσύνες ❤️❤️❤️🙏🙏🙏
    • Ναι, έχουμε καθίσει αλλά σε εξωτερικό χώρο! Είσαι πολύ τυχερή για αυτό το πιάτο φαγητό! Πολύ θα το ήθελα! 
    • @flowerv ναι στο Fivi με τον κ. Παππά.  Τον είδα σε επίσκεψη μου πριν σχεδόν ένα χρόνο στην Ξάνθη όπου και κατεβαίνει 1 φορά στις 15 κάθε μήνα. Έμεινα ευχαριστημένη η αλήθεια είναι! Αν και σκοπός μου ήταν να πάω στο Χριστοφορίδη στο embryolab αναγκαστικά θα πάω στο Διαβαλκανικό λόγο του συγκεκριμένου γιατρού. Από όσο γνωρίζω πριν πάει στο Διαβαλκανικό ήταν κι αυτός στο embryolab οπότε και τον εμπιστεύομαι.  @kokkinoskoufitsaπεθαίνω με το υπέροχο χιούμορ σου και γενικά με το λόγο σου.. είσαι όλα τα λεφτά κορίτσι μου, σε χαίρομαι! Νομίζω πως θα γινόμασταν αυτοκόλλητες αν μέναμε στην ίδια πόλη.! 😅 Μου άρεσε το "σαν την τσουτσού".. 🤣🤣🤣 Λίγο πάντως που είχα μιλήσει με το γιατρό για την εξωσωματική μου είχε πει πάνω κάτω στα 3200 με 3500 από όσο θυμάμαι.  Ελπίζω να μην άλλαξε κάτι προς τα πάνω. 😅
    • Αυτά σκέφτομαι @ditakiμου! Στις 28 που θ' ανέβω πάνω θα δω πως θα κινηθώ. Σκέφτομαι να το συζητήσω και με τον μπαμπά του και την αδερφή του.
    • @kokkinoskoufitsa χαίρομαι που όλο αυτό είχε θετική έκβαση και είσαι καλά! Έχεις απίστευτη ψυχική δύναμη και σε νοιωθω σίγουρη και αποφασισμένη για το πως θα συνεχίσεις! 
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...