Μετάβαση σε περιεχόμενο

​☘️​💖​ Μωράκια Σεπτεμβρίου 2023 ​💖​☘️ ​


Recommended Posts

στις πριν 13 λεπτά, ο/η Emily2 είπε:

Γεια σου κορίτσι! 

Λογικό είναι, πλέον είναι και μεγάλα τα μωράκια μας και οι κινήσεις πιο έντονες!  πως τα πας ; Πηγές καθόλου γιατρό ;;; μπήκες στο μήνα σου ;

 

Μπήκα στο μήνα μου ναι, έχω 2 ημερες! 

Τις τελευταίες μέρες έχω μια σχετική πίεση χαμηλά, όχι κάτι που με τρομάζει,ίσως αρχίζει να εμπεδώνεται το μωρο. Γιατρό εχω τη Δευτέρα! Λογικά θα κάνω και τον πρώτο μου καρδιοτοκογραφο! Εσείς τι κάνετε;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 λεπτά, ο/η anna1122 είπε:

Μπήκα στο μήνα μου ναι, έχω 2 ημερες! 

Τις τελευταίες μέρες έχω μια σχετική πίεση χαμηλά, όχι κάτι που με τρομάζει,ίσως αρχίζει να εμπεδώνεται το μωρο. Γιατρό εχω τη Δευτέρα! Λογικά θα κάνω και τον πρώτο μου καρδιοτοκογραφο! Εσείς τι κάνετε;

Και εγώ μπήκα στον μήνα μου την Κυριακή!  

Τις τελευταίες μέρες έχω λίγο πόνο περιόδου χαμηλά στην κοιλιά που κρατάει για λίγο κ μετά φεύγει. Σήμερα πήγα στο γιατρό κ το είπα κ είπε ότι είναι το βάρος του μωρού που πιέζει. 

Το μωράκι είναι 2800γρ πάνω κάτω. Ο καρδιοτοκογραφος κατέγραψε 2 συσπάσεις των 40-50 αλλά εγώ δεν ένιωσα τίποτα. Μου είπε η μαία ότι εφόσον δεν είχα ενόχληση την ώρα της σύσπασης είναι προπαρασκευαστικές κ να μην ανησυχώ. 

Με το καλό να πας στο γιατρό τη Δευτέρα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμένα ο γιατρός μ λέει μπαίνουμε στον μήνα μας στις 36+1..άρα μπαίνω την Τετάρτη…αυτή την Παρασκευή έχω τον πρώτο καρδιοτοκογραφο…κι εμένα κουνιέται αλλά όχι κλωτσιές τόσο..πιο ενιαίες κινήσεις..δεν μπορώ να το εξηγήσω..εμένα μ έμειναν ακριβώς τέσσερις εβδομάδες μια κ 39+1 είναι η τελική μας…μια ατονία νιώθω τις τελευταίες μέρες…

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 37 λεπτά, ο/η marinaki23 είπε:

Και εγώ μπήκα στον μήνα μου την Κυριακή!  

Τις τελευταίες μέρες έχω λίγο πόνο περιόδου χαμηλά στην κοιλιά που κρατάει για λίγο κ μετά φεύγει. Σήμερα πήγα στο γιατρό κ το είπα κ είπε ότι είναι το βάρος του μωρού που πιέζει. 

Το μωράκι είναι 2800γρ πάνω κάτω. Ο καρδιοτοκογραφος κατέγραψε 2 συσπάσεις των 40-50 αλλά εγώ δεν ένιωσα τίποτα. Μου είπε η μαία ότι εφόσον δεν είχα ενόχληση την ώρα της σύσπασης είναι προπαρασκευαστικές κ να μην ανησυχώ. 

Με το καλό να πας στο γιατρό τη Δευτέρα! 

Άντε κορίτσια φτάνουμε στον τερματισμό!!! Ανυπομονώ να πάω και εγώ τη Δευτέρα να με δει! Μακάρι να πάνε όλα καλά για όλες μας!🤞🙏❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 28 λεπτά, ο/η Tinasardin8689 είπε:

Εμένα ο γιατρός μ λέει μπαίνουμε στον μήνα μας στις 36+1..άρα μπαίνω την Τετάρτη…αυτή την Παρασκευή έχω τον πρώτο καρδιοτοκογραφο…κι εμένα κουνιέται αλλά όχι κλωτσιές τόσο..πιο ενιαίες κινήσεις..δεν μπορώ να το εξηγήσω..εμένα μ έμειναν ακριβώς τέσσερις εβδομάδες μια κ 39+1 είναι η τελική μας…μια ατονία νιώθω τις τελευταίες μέρες…

Εγώ νόμιζα πως μπαίνεις στον μήνα σου 35+1 γιατί στον τελευταίο μήνα μετράς 5 εβδομάδες. Αν ισχύει αυτό που σου είπε ο γιατρός τότε μπαίνω αύριο στον μήνα μου..

Και εμένα συνήθως κάνει ενιαίες κινήσεις! Απλά σήμερα έχει ξεσηκώσει εντελώς!

Η αλήθεια είναι πως και εγώ έχω μια απίστευτη υπνηλία τις τελευταίες μέρες, με το που κάνω μια δουλειά κατευθείαν θέλω να ξαπλώσω..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ πάω αύριο επιτέλους γιατρό!! Ελπίζω να μου κόψει τα φάρμακα !!! Γιατί παρασκευή μπαίνω στο μήνα μου!!  νομίζω το πάμε αναλόγως με το πότε έχουμε Πητ..ελπίζω έτσι να είναι γιατί αλλιώς 36+1 είμαι την τρίτη, θα πρέπει μεχρι τότε να παίρνω φάρμακα και έχω μπει στο μουντ ότι αύριο τελευταία μέρα 😢

Πονακια περιόδου έχω κ εγώ που και που..αλλά όχι ταυτόχρονα με συσπάσεις... Όπως επίσης κούραση και υπνηλία... Νομίζω η ζέστη τα κάνει χειρότερα !! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ο καθένας μετράει όπως θέλει μάλλον…🤣..εμένα μ είπε ότι αν κλείσω κ την 36η τα κόβουμε όλα τα χάπια εκτός από το σίδηρο…

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 λεπτά, ο/η Tinasardin8689 είπε:

Ο καθένας μετράει όπως θέλει μάλλον…🤣..εμένα μ είπε ότι αν κλείσω κ την 36η τα κόβουμε όλα τα χάπια εκτός από το σίδηρο…

Κι εγώ όταν πάτησα την 36 ξέρω ότι μπαινουμε στον μήνα μας. Δηλαδή 36+1 ας πούμε. 

Εγώ μόνο μαγνήσιο έκοψα. Όλα τα άλλα κανονικά. 

Και εμένα πάντως οι κλωτσιές δεν είναι κλωτσιές πλέον. Είναι πιο πολύ σαν σπρώξιμο, σαν ενιαία κίνηση που είπατε. Διάβασα βέβαια στο ίντερνετ ότι τις τελευταίες βδομάδες κάπως μειώνεται η κίνηση λόγω έλλειψης χώρου.  

Το στήθος σας πονάει?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 λεπτά, ο/η Watermelon είπε:

Κι εγώ όταν πάτησα την 36 ξέρω ότι μπαινουμε στον μήνα μας. Δηλαδή 36+1 ας πούμε. 

Εγώ μόνο μαγνήσιο έκοψα. Όλα τα άλλα κανονικά. 

Και εμένα πάντως οι κλωτσιές δεν είναι κλωτσιές πλέον. Είναι πιο πολύ σαν σπρώξιμο, σαν ενιαία κίνηση που είπατε. Διάβασα βέβαια στο ίντερνετ ότι τις τελευταίες βδομάδες κάπως μειώνεται η κίνηση λόγω έλλειψης χώρου.  

Το στήθος σας πονάει?

Εμένα δεν μου έκοψε το μαγνήσιο ακόμα. Παίρνω 2 φορές την ημερα. 

Και εγώ σαν σπρώξιμο νιώθω κυρίως πολύ σπάνια να είναι κλωτσιά. 

Δεν με πονάει ακόμα το στήθος. Εσένα πονάει?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχχχχ βλέπω την τρίτη να τα κόβω 😭 δε λέω τις βιταμίνες, λέω αυτά που παίρνω για τις συσπάσεις και την προγεστερόνη! Τα άλλα δε με πειράζουν 😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμένα το στήθος δε με πονάει. Γενικά το πρώτο 3μηνο είχε πρηστεί μετά μη σας πω έγινε μικρότερο κ από πριν 😂 είχα μια ελπίδα στην εγκυμοσύνη να αποκτήσω στήθος 😂😂😂

Απλά είναι ευαίσθητο αν καταλάθος το χτυπήσω κάπου πονάω πολύ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 λεπτά, ο/η Emily2 είπε:

Εμένα το στήθος δε με πονάει. Γενικά το πρώτο 3μηνο είχε πρηστεί μετά μη σας πω έγινε μικρότερο κ από πριν 😂 είχα μια ελπίδα στην εγκυμοσύνη να αποκτήσω στήθος 😂😂😂

Απλά είναι ευαίσθητο αν καταλάθος το χτυπήσω κάπου πονάω πολύ 

Και εμένα ακριβώς το ίδιο! Ούτε μεγάλωσε ούτε με πονάει ούτε τίποτα! Θα βγάλει γάλα αυτό το στήθος, απορώ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ούτε εμένα πονάει το στήθος…γενικά είχα μεγάλο στήθος,όχι αφύσικα αλλά είχα μεγάλο…ανέβηκα σίγουρα ένα νούμερο…κ τις τελευταίες εβδομάδες βγάζω κάποιες σταγόνες πρωτόγαλα…σταθερά κάθε μέρα από δυο τρεις…

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 22/8/2023 at 3:42 ΜΜ, ο/η Amp92 είπε:

Ναι ακριβώς. Η μία ήταν γύρω στον Απρίλιο Μάιο και η άλλη τώρα αρχές Αυγούστου.  Αυτόν είχα κ εγώ και αυτήν την θεραπεία της εφάπαξ έκανα. Είδα αποτέλεσμα αλλά προφανώς είχα ευαισθησία και ξανά παρουσιάστηκε ακριβώς λόγω των ορμονών. Εγώ είχα και εκκρίσεις και φαγούρα εξωτερικά  ..μου είπε τότε ο γιατρός ότι δεν μας επηρεάζει σε κάτι κι αν με ενοχλεί να πάρω το χάπι . Αν όχι θα φύγει μόνο του.  Αλλά με ενοχλούσε και το πήρα..   

Εγώ δεν είχα συμπτώματα αλλά μου είπε προληπτικά να πάρω το υπόθετο. Τις επόμενες δύο μέρες βέβαια μέχρι να το πάρω είχα αυξημένες εκκρίσεις οπότε ίσως το εντοπίσαμε στην αρχή πριν εμφανιστούν συμπτώματα 

 

στις On 22/8/2023 at 3:45 ΜΜ, ο/η Watermelon είπε:

Ναι ναι. Πέμπτη ραντεβού, Παρασκευή γέννα :)

Σημέρα μόνο κατάλαβα κάπως ένα βάρος πιο χαμηλά, όχι ξεκάθαρο γιατί όπως είπα από το πρωί κάνω ένα σωρό δουλειές και μπορεί να είναι από την κούραση. Θα δω και την υπόλοιπη μέρα πως θα κυλήσει. Αλλά και εγώ νιώθω κάποιες φορές σπρώξιμο κλπ ψηλά. Όταν όμως είναι όρθια και ψηλαφω την κοιλιά στο σημείο εκείνο είναι άδεια. 

έβγαλα φωτογραφία χθες την κοιλιά και συγκρινα την κοιλιά μου στις 36 εβδομάδες και χθες 38 εβδομάδες. Νομίζω πως κάτω από το στήθος έχει 'αδειασει' κάπως. Θα δούμε την Πέμπτη αν εχει  εμπεδωθει στην λεκάνη. Αλλιώς τζάμπα οι ασκήσεις και το περπάτημα. 😅

εγώ καλλιέργεια έκανα μόνο το πρώτο τρίμηνο. Τώρα μου είπε ότι αφού όλα ήταν αρνητικά, να δούμε μόνο τον στρεπτόκοκκο αλλά ανήμερα της γέννας θα μου πάρουν δείγμα. Δεν ξέρω. Ήταν πολύ απότομη η αύξηση των κολπικών υγρών (παχύρρευστα) μετά την κολπική εξέταση που τα έχω συνδιάσει μαζί. Έκανα και καλλιέργεια ούρων την προηγούμενη εβδομάδα και ήταν όλα αρνητικά, οπότε θέλω να πιστεύω να μην έχω κάτι. 

Και γω αυτό που λες νιώθω. Σα να έχει αδειάσει ελαφρώς κάτω από το στήθος. Ίσως απλά έχουν κατέβει αλλά λίγο

στις πριν 7 ώρες, ο/η anna1122 είπε:

Κορίτσια μου πως είστε; Άντε μπαίνουμε στην τελική ευθεία!!

Πως τα πάτε με τις κλωτσιές; Εμένα με έχει ταράξει πλέον! Είναι φυσιολογικό;

Και μένα είναι πάρα πολύ κινητικός. Πλέον δεν τόσο οι κλωτσιές όσο το ότι κουνιέται ασταμάτητα. Ίσως έχει γυρίσει πλέον προς τα μέσα γι αυτό δε νιώθω κλωτσιές.

Χθες το βράδυ πήγα εκτάκτως στην κλινική για καρδιοτοκογραφημα γιατί με έπιασε ένας έντονος πόνος χαμηλά που για κάνα δίωρο ερχόταν και έφευγε συνέχεια και δεν περνούσε παρά το ότι ήμουν ξαπλωμένη και άλλαζα στάσεις και δεν ήμουν σίγουρη αν ήταν από το έντερο ή κάτι άλλο. Εντωμεταξυ από τη στιγμή που έφτασα στην κλινική ίσα που είχε γίνει απλά μια ενόχληση. Η μαία που με παρακολουθούσε πέτυχε πολλές φορές την κοιλιά να πετρώνει αλλά δεν ήταν από σύσπαση τελικά αλλά το μωρό που κουνιόταν παρά πολύ. Αφού ενημέρωσε τον γιατρό μου και του είπε ότι το μωρό είναι πάρα πολύ κινητικό και από αυτό σφίγγει η κοιλιά συνέχεια. Έκανα στην μία ώρα που με ειχαν στο μηχάνημα 2 ή 3 συσπάσεις 30αρες αλλά τίποτα συντονισμένο. Γενικά μου είπε η μαία ότι πλέον μπορεί να αρχίζει και το σώμα να ετοιμάζετε για τον τοκετό για αυτο και θα υπάρχουν πονακια 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η anna1122 είπε:

Εγώ νόμιζα πως μπαίνεις στον μήνα σου 35+1 γιατί στον τελευταίο μήνα μετράς 5 εβδομάδες. Αν ισχύει αυτό που σου είπε ο γιατρός τότε μπαίνω αύριο στον μήνα μου..

Και εμένα συνήθως κάνει ενιαίες κινήσεις! Απλά σήμερα έχει ξεσηκώσει εντελώς!

Η αλήθεια είναι πως και εγώ έχω μια απίστευτη υπνηλία τις τελευταίες μέρες, με το που κάνω μια δουλειά κατευθείαν θέλω να ξαπλώσω..

Και γω αυτό ξέρω, ότι 35+1 μπαίνεις στον μήνα σου και ότι 8ο και 9ο υπολογίζουμε από 5 εβδομάδες. Βέβαια 3-4 μέρες είναι η διαφορά ανάμεσα στους δύο τρόπους μέτρησης που δεν νομίζω ότι έχει και κανένα νόημα. Μόνο το ψυχολογικό να πεις λίγο νωρίτερα Α ωραία μπήκα στο μήνα μου!

Από φάρμακα πλέον μόνο αντιπηκτική, φυλλικό και σίδηρο. Bye bye τα υπόλοιπα!

Πόνο στο στήθος δεν έχω καθόλου και δε νιώθω να έχει πρηστεί και ιδιαίτερα τον τελευταίο καιρό. Αν θυμάμαι καλά είχε πρηστεί αρκετά αφού γέννησα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμένα με πονάει το στήθος. Δεν ξέρω όμως μήπως φταίει που τις τελευταίες μέρες έτυχε και το πείραζα. 😕

βάζω ενυδατικη κάθε μέρα μπας και άλλα τίποτα. Βέβαια με ενοχλεί και εκτός θηλής. Δεν ξέρω. Θα ρωτήσω τον γιατρό αύριο. 

εμένα το στήθος δεν μεγάλωσε πάρα πολύ. Δηλαδή έμεινα πάλι στο cup B απλά 'γεμισε' πιο πολύ. Εννοείται όμως ότι άλλαξα νούμερο σουτιέν αλλά αυτό ήταν λόγω το ότι άνοιξε και μεγάλωσε το σημείο κάτω από το στήθος. Έχω πάρει και έξτρα επέκταση για τα σουτιέν. 🤪

μην αγχώνεστε πάντως. Διάβαζα ότι ο θηλασμός δεν έχει καμία σχέση με το μέγεθος του στήθους. 

@whatever ευτυχώς όλα καλά όμως. Τελικά που σε ποναγε? Και τι είδους πόνος ήταν? Οξύς?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Watermelon είπε:

Εμένα με πονάει το στήθος. Δεν ξέρω όμως μήπως φταίει που τις τελευταίες μέρες έτυχε και το πείραζα. 😕

βάζω ενυδατικη κάθε μέρα μπας και άλλα τίποτα. Βέβαια με ενοχλεί και εκτός θηλής. Δεν ξέρω. Θα ρωτήσω τον γιατρό αύριο. 

εμένα το στήθος δεν μεγάλωσε πάρα πολύ. Δηλαδή έμεινα πάλι στο cup B απλά 'γεμισε' πιο πολύ. Εννοείται όμως ότι άλλαξα νούμερο σουτιέν αλλά αυτό ήταν λόγω το ότι άνοιξε και μεγάλωσε το σημείο κάτω από το στήθος. Έχω πάρει και έξτρα επέκταση για τα σουτιέν. 🤪

μην αγχώνεστε πάντως. Διάβαζα ότι ο θηλασμός δεν έχει καμία σχέση με το μέγεθος του στήθους. 

@whatever ευτυχώς όλα καλά όμως. Τελικά που σε ποναγε? Και τι είδους πόνος ήταν? Οξύς?

Ξεκινούσε από αριστερά και στη συνέχεια επεκτεινόταν σε όλη τη κοιλιά περίπου δύο δάχτυλα από τον αφαλό και κάτω. Κάποια στιγμή τον ένιωθα να ξεκιναει και στο κέντρο της κοιλιάς. Ήταν απότομος όμως όχι σαν σουβλιά που ερχόταν και έφευγε αλλά είχε διάρκεια και αυτό ανησύχησε τον γιατρό μου. Ευτυχώς όλα καλά γιατί κουράστηκα πολύ αυτές τις μέρες. Σήμερα έχω μόνο το κλασικό βάρος χαμηλά λόγω του μωρού και αύριο πάω στον γιατρό οπότε θα δούμε πως πάμε! 

Πιο πιθανό πάντως είναι να πρηστεί πολύ μετά τη γέννα! Εκεί σίγουρα θα χρειαστεί να αλλάξουμε νούμερο!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια εγώ μόλις τελείωσα από τη γιατρό! 2700 η μπέμπα μας!! 🥰 όλα καλά μου έκανε συζήτηση τι να περιμένω και τι μας δείχνει ότι έρχεται η γέννα ! Με αγχωσε εκει συνειδητοποίησα ότι έρχεται η στιγμή 🥹 αύριο τελευταία μέρα φάρμακα !! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Emily2 είπε:

Κορίτσια εγώ μόλις τελείωσα από τη γιατρό! 2700 η μπέμπα μας!! 🥰 όλα καλά μου έκανε συζήτηση τι να περιμένω και τι μας δείχνει ότι έρχεται η γέννα ! Με αγχωσε εκει συνειδητοποίησα ότι έρχεται η στιγμή 🥹 αύριο τελευταία μέρα φάρμακα !! 

Μπράβο τέλεια!!! Σε ποια εβδομάδα είσαι? Με το περπάτημα τι σου είπε? Πρέπει να μένεις σπίτι ακόμα?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 26 λεπτά, ο/η Emily2 είπε:

Κορίτσια εγώ μόλις τελείωσα από τη γιατρό! 2700 η μπέμπα μας!! 🥰 όλα καλά μου έκανε συζήτηση τι να περιμένω και τι μας δείχνει ότι έρχεται η γέννα ! Με αγχωσε εκει συνειδητοποίησα ότι έρχεται η στιγμή 🥹 αύριο τελευταία μέρα φάρμακα !! 

Μπράβο σου….όντως φτάνει η στιγμή…

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 36 λεπτά, ο/η marinaki23 είπε:

Μπράβο τέλεια!!! Σε ποια εβδομάδα είσαι? Με το περπάτημα τι σου είπε? Πρέπει να μένεις σπίτι ακόμα?

Είμαι 35 +3. Βέβαια αύριο μπαίνω στο μήνα μου..25/9 έχω πητ εμένα έτσι το πάει η γιατρός.

 μου είπε μπορώ να βγω κανονικά. Απλά επειδή θα πάμε προγραμματισμένα με καισαρική λόγω των αντιπηκτικών, να προσέχω γενικά. Όχι πάρα πολύ περπάτημα ούτε να ξεθαρεψω. Εγώ φοβάμαι μη γίνει κάτι και είναι πολύ κοντά στην ένεση.. 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Το έχω ζήσει , ένιωθα κενή , ξέρω όλες σου τις σκέψεις. Ξέρω πως νιώθεις το ουράνιο τόξο όμως δεν θα αργήσει να έρθει . Πάρε οοοοολλλλοοο το χρόνο σου και ψυχολογικά αλλά και σωματικά θέλεις ηρεμία και χρόνο . Να θυμάσαι όμως ότι θα έρθει και θα σε γεμίσει όλο χαρά. Καλή δύναμη κοπέλα μου 
    • Έτσι είναι! Εμένα η μεγάλη τη βρώμη δεν την ήθελε. Δοκίμασα μια δυο τρεις, Ε μετά τα παράτησα 😂😂 ναι τραχανά λαχανικών! Η μεγάλη τον έτρωγε με κλειστά τα μάτια! Να δούμε η μικρή!
    • Πώς είστε γενικά κορίτσια;  Εγώ σήμερα είμαι σαν να με πατησε τρένο. Απίστευτος πονοκέφαλος όλη μέρα σχεδόν, δεν έχω καθόλου όρεξη, κοιμήθηκα 10 ώρες το βράδυ + 3 για μεσημέρι 🤣🤣 είμαι ένα ζόμπι πραγματικά, ούτε να περπατήσω δε βγήκα σήμερα και νιώθω λίγο τύψεις που είμαι σα τη χλαπατσα όλη μέρα...  Επίσης το άλλο το καινούργιο!!! Νομίζω έχω απέχθεια στη φέτα/μυζήθρα 😱😱😱 Το πρωί έφαγα μια μπουγάτσα με τυρί που είναι η αγαπημένη μου και μου φάνηκε τόσο απαίσια που νομίζα ότι έφταιγε που ήταν κατεψυγμένη. Τώρα το απόγευμα λιγουρευτηκα καρπούζι με τυρί (δε ξέρω αν το τρώτε κι εσείς, αλλά στη βόρεια Ελλάδα νομίζω είναι must συνδυασμός 😅) και η φέτα με αηδιασε άσχημα! Νόμιζα ότι ήταν ξινισμενη, ληγμένη, δε ξέρω. Ο σύζυγος ο καημένος έτρεξε να δει ημερομηνία και ήταν κομπλέ και μάλιστα μόλις την ανοίξαμε. Τι να πω, στεναχωρέθηκα, προσπάθησα να φάω 3-4 κομμάτια με το ζόρι μπας και, άλλα μου φαινόταν λες και έτρωγα κέρματα ένα πράγμα. Πολύ απαίσια γεύση 🥴
    • Η αλήθεια είναι ότι με έβαλες σε σκέψεις τώρα 😅 λοιπόν ο γυναικολόγος στην Ελλάδα όταν του έδειξα τα περιεχόμενα της πολυβιταμινης μου είπε συγκεκριμένα ότι το σίδηρο είναι σε χαμηλή περιεκτικότητα κι ίσως να κοιτάξω για κάποιο έξτρα συμπληρώματα. Μετά όταν πήγα στην αιματολογο στο εξωτερικό συμφώνησε και μου είπε να πάρω το σίδηρο όπως έπαιρνα και προ εγκυμοσύνης γιατί λέει οι ανάγκες σε σίδηρο πολλαπλασιάζονται στη εγκυμοσύνη. Έπειτα όταν είδα και τη γυναικολόγο μου την περασμένη εβδομάδα μου είπε κι αυτή ναι και μου έγραψε και το συμπλήρωμα. Να σημειωθεί ότι απ' τις τελευταίες μου εξετάσεις (7η εν) που της είδε η γυναικολόγος, ο αιματοκρίτης μου είναι μια χαρά (42.4). Δε ξέρω τι να πω, αφού 3 γιατροί είπαν να πάρω ξέρω γω... Θα τη ρωτήσω αύριο και θα πάρω και τον Έλληνα γυναικολόγο να διασταυρώσω πληροφορίες.
    • Τραχανά λαχανικών Ε;; Έδινα και εγώ στην πρώτη μου τώρα θυμήθηκα που το πες και μετά αλλάξαμε σε κατσικίσιο που τρώει μέχρι σήμερα..όχι δίκιο έχεις η καθεμία κάνει αυτό που νιώθει καλύτερο!! Εγώ είχα δώσει κρέμα με βρώμη και φαγοπυρο δεν ξέρω αν γνωρίζετε αλλά λένε ότι είναι πολυ δυναμωτικο και έχει βιταμίνες τώρα τι να πεις κάνουμε ότι μπορούμε όλες καλύτερο για τα ζουζούνια μας..αλλά να ακούγοντας άλλες μαμάδες παίρνουμε και ιδέες 🤪
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...