Μετάβαση σε περιεχόμενο

​☘️​💖​ Μωράκια Σεπτεμβρίου 2023 ​💖​☘️ ​


Recommended Posts

στις πριν 20 λεπτά, ο/η Emily2 είπε:

@Watermelon @Tinasardin8689α άρα αυτό φταίει που είμαι συνέχεια κομμάτια ;;;; Από τότε που μπήκα στον 8ο.. ειδικά εκεί στις 7-8 το απόγευμα είμαι πτώμα θέλω να κοιμηθώ από τις 9 😂

Μάλλον δεν τυχαίο αυτό που λένε ότι 'βαρυνα" . Πραγματικά...

Οι αντοχές μου μειώθηκαν πολύ. Κουράζομαι πανευκολα με ο,τι κι αν ασχοληθώ. Ξαφνικά δεν βολεύομαι στον ύπνο και χρησιμοποιώ μαξιλάρι στα πόδια, πιέζεται το στομάχι μου και δεν μπορώ να φάω, διψάω πολυυ ( χθες που το παρατήρησα ,  ήπια 2 μπουκάλια νερό του 1,5 λίτρου και το βράδυ άλλο ένα μισό)  κ α

Άσε. 🤪

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η Watermelon είπε:

Μάλλον δεν τυχαίο αυτό που λένε ότι 'βαρυνα" . Πραγματικά...

Οι αντοχές μου μειώθηκαν πολύ. Κουράζομαι πανευκολα με ο,τι κι αν ασχοληθώ. Ξαφνικά δεν βολεύομαι στον ύπνο και χρησιμοποιώ μαξιλάρι στα πόδια, πιέζεται το στομάχι μου και δεν μπορώ να φάω, διψάω πολυυ ( χθες που το παρατήρησα ,  ήπια 2 μπουκάλια νερό του 1,5 λίτρου και το βράδυ άλλο ένα μισό)  κ α

Άσε. 🤪

Χαχαχα ωραία περναμε!! 

Νερό εγώ έπινα έτσι κι αλλιώς 3 μπουκάλια τη μέρα μεγάλα οπότε δεν έχει αλλάξει αυτό 😂 αλλά εντονη κούραση ξαφνικά αυτό μου έκανε εντύπωση. 

Αχ έχω αγχωθει παρά πολύ με τις ετοιμασίες. Δε μπορώ να κάνω πολλά ακόμη και αυτό με ζοριζει. 

Και νομίζω συνέχεια παίρνουμε πράγματα και βγαίνει κάτι καινούριο κάθε μέρα!! 

Πλυντήρια πότε λέτε να βάλετε ; Πόσο καιρό πριν ;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Emily2 είπε:

Χαχαχα ωραία περναμε!! 

Νερό εγώ έπινα έτσι κι αλλιώς 3 μπουκάλια τη μέρα μεγάλα οπότε δεν έχει αλλάξει αυτό 😂 αλλά εντονη κούραση ξαφνικά αυτό μου έκανε εντύπωση. 

Αχ έχω αγχωθει παρά πολύ με τις ετοιμασίες. Δε μπορώ να κάνω πολλά ακόμη και αυτό με ζοριζει. 

Και νομίζω συνέχεια παίρνουμε πράγματα και βγαίνει κάτι καινούριο κάθε μέρα!! 

Πλυντήρια πότε λέτε να βάλετε ; Πόσο καιρό πριν ;

Εγώ τα έχω πλύνει όλα και τα έχω σιδερωσει. Είναι ήδη στη θέση τους. Δεν έχω όμως και πολύ μεγάλη προίκα. Το πάω συγκρατημένα. Να δω τι άλλο θα χρειαστώ και να προσαρμοστώ στο πόσο γρήγορα μεγαλώνουν για να ψωνίσω καταλλήλως. Αυτό που θέλω να πάρω και δεν έχω πάρει είναι μπιμπερο -πιπιλα και είδη περιποίησης. Λογικά μέσα στη βδομάδα θα τα παραγγείλω και αυτά αλλά ομοίως συγκρατημένα. Διάβαζα ότι μέχρι να εδραιωθεί ο θηλασμός δεν δίνεις πιπίλα. (Δηλαδή τις πρώτες 40 ημέρες). Θα μιλήσουμε και με τον παιδίατρο αυτή τη βδομάδα και βλέπουμε. 

Από βδομάδα θα έρθει και μια γυναίκα να μας καθαρίσει. Θα βγάλουμε κουρτίνες για πλύσιμο κλπ . Χαμός θα γίνει 🤣 και μέχρι της Παναγίας θα βάλουμε και καινούργιες κουρτίνες στο παιδικό δωμάτιο. :)

Εσύ έχεις πολλά πράγματα για πλύσιμο?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Watermelon είπε:

Εγώ τα έχω πλύνει όλα και τα έχω σιδερωσει. Είναι ήδη στη θέση τους. Δεν έχω όμως και πολύ μεγάλη προίκα. Το πάω συγκρατημένα. Να δω τι άλλο θα χρειαστώ και να προσαρμοστώ στο πόσο γρήγορα μεγαλώνουν για να ψωνίσω καταλλήλως. Αυτό που θέλω να πάρω και δεν έχω πάρει είναι μπιμπερο -πιπιλα και είδη περιποίησης. Λογικά μέσα στη βδομάδα θα τα παραγγείλω και αυτά αλλά ομοίως συγκρατημένα. Διάβαζα ότι μέχρι να εδραιωθεί ο θηλασμός δεν δίνεις πιπίλα. (Δηλαδή τις πρώτες 40 ημέρες). Θα μιλήσουμε και με τον παιδίατρο αυτή τη βδομάδα και βλέπουμε. 

Από βδομάδα θα έρθει και μια γυναίκα να μας καθαρίσει. Θα βγάλουμε κουρτίνες για πλύσιμο κλπ . Χαμός θα γίνει 🤣 και μέχρι της Παναγίας θα βάλουμε και καινούργιες κουρτίνες στο παιδικό δωμάτιο. :)

Εσύ έχεις πολλά πράγματα για πλύσιμο?

Είμαι.μαλλον υπερβολική που σκέφτομαι μη σκονιστουν τόσο καιρό πριν ; Αυτά σκέφτομαι και δε κάνω τίποτα😝 

Μπιμπερο εγώ πήρα 1 μικρό και 1 μεγάλο γυάλινα της dr. Brown που λένε ότι είναι καλά. Και πιπίλα ίδια μάρκα αλλά δε τρελαθηκα με την πιπίλα. Αρχικά θέλω να δω αν θα καταφέρω να θηλασω οπότε ότι έξτρα χρειαστώ να το πάρω μετά. 

Τι έχεις από προίκα και ρουχακια;;;

Εγώ έχω: 5-6 φανελάκια 1-3 

2 φανελάκια 3-6 

3 ολόσωμα 1-3 ,1 ολόσωμο 3-6.

1 ολόσωμο για πιτζάμα 1-3 

2 μακριμανικα που κλείνουν από κάτω  , 3 κολανακια. Αυτά νομίζω και μου στέλνει και κάτι αλλά η πεθερά μου ρουχαλακια. Δε ξέρω πόσα να τα πάρω και τι, είδα το Σεπτέμβρη θα έχει 30 βαθμούς τζάμπα πήρα τα ολόσωμα λες;😝

Από προίκα ακόμα πολύ λίγα, 2 σεντονακια λικνου , 1 καπα-πετσετα, 1 πικέ κουβέρτα. Αυτά 😯

Καθάρισες και καρότσια κτλπ; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 36 λεπτά, ο/η Emily2 είπε:

Είμαι.μαλλον υπερβολική που σκέφτομαι μη σκονιστουν τόσο καιρό πριν ; Αυτά σκέφτομαι και δε κάνω τίποτα😝 

Μπιμπερο εγώ πήρα 1 μικρό και 1 μεγάλο γυάλινα της dr. Brown που λένε ότι είναι καλά. Και πιπίλα ίδια μάρκα αλλά δε τρελαθηκα με την πιπίλα. Αρχικά θέλω να δω αν θα καταφέρω να θηλασω οπότε ότι έξτρα χρειαστώ να το πάρω μετά. 

Τι έχεις από προίκα και ρουχακια;;;

Εγώ έχω: 5-6 φανελάκια 1-3 

2 φανελάκια 3-6 

3 ολόσωμα 1-3 ,1 ολόσωμο 3-6.

1 ολόσωμο για πιτζάμα 1-3 

2 μακριμανικα που κλείνουν από κάτω  , 3 κολανακια. Αυτά νομίζω και μου στέλνει και κάτι αλλά η πεθερά μου ρουχαλακια. Δε ξέρω πόσα να τα πάρω και τι, είδα το Σεπτέμβρη θα έχει 30 βαθμούς τζάμπα πήρα τα ολόσωμα λες;😝

Από προίκα ακόμα πολύ λίγα, 2 σεντονακια λικνου , 1 καπα-πετσετα, 1 πικέ κουβέρτα. Αυτά 😯

Καθάρισες και καρότσια κτλπ; 

Δεν θα σκονιστουν. Αφού θα είναι στο συσταρι και η πόρτα τους ντουλάπας κλειστή. :) 

καρότσι όχι δεν έχω κάνει ακόμα. Αυτό για παράδειγμα επειδή θα είναι στο δωμάτιο 'εκτεθειμενο' θα το αφήσω για πιο μετά. 

Επειδη δεν ξέρω πόσο μεγαλος θα βγει ο μπέμπης και πόσο γρήγορα θα μεγαλώσει έχω πάρει

*3 Φορμακια - εσωρουχακια  (νούμερο 0)

(λάθος αλλά ήμουν πολύ άπειρη όταν τα πήρα. Ζήτημα να μας καλύψουν για 1-2 βδομάδες και αν..)

*2 φορμακια εξόδου για 3 μηνών (κοντομανικα)

*3 φορμακια-εσωρουχα για 3 μηνών κοντομανικα 

*1 φορμακια-εσωρουχα για 3 μηνών με μακρύ μανίκι

*2 φορμακια -εσωρούχα για 1 μηνών

(Δηλαδή όλα αυτά να μας βγάλουν μέχρι και Σεπτέμβρη σίγουρα -μακαρι και για μέσα έστω Οκτώβρη) μετά που θα αλλάξει και η σεζόν θα έχει μεγαλώσει και ο μπέμπης θα δω τότε τι άλλα θα πάρω. 

από προίκα έχω 4 νομίζω σελτεδακια αδιάβροχα 

1 κάλυμμα στρώματος αδιάβροχο κούνιας 

3-4 σεντόνια για την καλαθουνα,

1 σετ σεντόνια για την κούνια με πάντα,

7-8 μικρά πετσετακια -λαβετες τα λένε για τις γουλιες 

4-5 πάνες αγκαλιάς 

3 κουβερτουλες για την καλαθουνα

1 κάπα -μπουρνουζι

και αρκετες πετσέτες απλές βαμβακερές σαν αυτές που χρησιμοποιούμε και εμείς (πιο μαλακές βέβαια) 

όταν λες φανελάκια εννοείς φορμακια? Τα καναλακια τι είναι?

τώρα τι να σου πω. Δεν ξέρω τι καιρό θα έχει το Σεπτέμβρη και αν βγάζει ψύχρα το βραδάκι. Γι'αυτό δεν έχω πάρει πολλά. Θα τα δω τότε. Λογικά θα χρειαστούν έστω και για μετά -εστω Οκτώβρη). Αλλά και πάλι παίζει ρόλο πόσο μεγάλο μωράκι θα έχεις. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστώ πολύ κορίτσια! 

@Tinasardin8689 κ εγώ επισης μια απ τα ίδια. Νομίζω λίγο πολύ σε όλες μας, απτο 8ο κ μετά είναι λίγο αλλιώς τα πράγματα. Υπομονή!! Εγώ νύσταζα κ πάρα πολύ.. από εκεί που είχα αϋπνίες, ξαφνικά ήθελα να κοιμάμαι συνέχεια.

@Emily2 Δεν ξέρω για Ελλάδα, εγώ μιλάω για Γερμανία που είμαστε εμείς.. εδώ κ χρόνια το κανουν στις έγκυες, στους τελευταίους μήνες και το συνιστούν όλοι οι γιατροί. Κ όχι μόνο στις εγκύους, αλλά κ σε όλοι την οικογένεια που θα έρθει σε επαφή με το μωρό τον πρώτο καιρό. 

Βρε κορίτσια, να σας ρωτήσω κ κάτι άλλο. Έχετε πάρει ή έχετε κοιτάξει μήπως συσκευή ρινικής αποφραξης? Γτ σκέφτομαι να πάρω ηλεκτρική, υπέθετα πως θα ήταν πιο εύκολο... αλλά διαβάζω σε διάφορα σαιτ πως δεν είναι κ τόσο καλή η ηλεκτρική..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κάναμε το ντόπλερ 31+5 σήμερα, πηρε 150γρ σε μια εβδ ειναι χαμηλα όμως 12η θέση ειναι 1550γρ... ο εμβρυολόγος δεν ανησυχεί... τα βλέπει ολα καλα απο δω και πέρα λέει παίρνει βάρος.. να δούμε τι θα πει και ο γυναικολόγος αντε καλό μου μπεμπάκι τρώγε .. εγω κορίτσια τα έπλυνα ολα, ειναι έτοιμα έχω και τον επιπωματικό πλακούντα τα κάναμε ΄λίγο νωρίς, ήρθε η μαμά μου απο την επαρχία τώρα που μπορούσε..! @Nassi για την ηλεκτρική διάβασα κ γω οτι ειναι δυνατή για νεογέννητα, εγώ πήρα της chicco αυτό το φθηνό που ρουφάς...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 33 λεπτά, ο/η silvy22 είπε:

Κάναμε το ντόπλερ 31+5 σήμερα, πηρε 150γρ σε μια εβδ ειναι χαμηλα όμως 12η θέση ειναι 1550γρ... ο εμβρυολόγος δεν ανησυχεί... τα βλέπει ολα καλα απο δω και πέρα λέει παίρνει βάρος.. να δούμε τι θα πει και ο γυναικολόγος αντε καλό μου μπεμπάκι τρώγε .. εγω κορίτσια τα έπλυνα ολα, ειναι έτοιμα έχω και τον επιπωματικό πλακούντα τα κάναμε ΄λίγο νωρίς, ήρθε η μαμά μου απο την επαρχία τώρα που μπορούσε..! @Nassi για την ηλεκτρική διάβασα κ γω οτι ειναι δυνατή για νεογέννητα, εγώ πήρα της chicco αυτό το φθηνό που ρουφάς...

Μπράβο, με το καλό!! 😍 Ωραία νέα!! Κ ο γυναικολόγος τα ίδια θα σ πει. Τωρα είστε στη φάση που θα παίρνει, μην ανησυχείς!

Εμένα μ πρότεινε ο φαρμακοποιός μου αυτό https://www.wecare.gr/vendors/otrisalin/otrisalin-nasal-aspirator-συσκευη-ρινικησ-αποφραξησ-2-ευκαμπτα-ανταλλακτικα.htm

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου καλησπέρα! Εμείς είμαστε σε κατάσταση εκτάκτου ανάγκης 😂😂αλλάξαμε τη ντουλάπα κ όλα τα πράγματα είναι έξω... Πήγαμε κ με τη μαμά μου κ κάναμε κάτι τελευταία ψώνια(το στρώμα αλλαξιερας κ κάτι άλλα) κ είμαι κάθε μέρα πτώμα. 

Είμαι λίγο ανήσυχη... Η μπέμπα είναι λίγο ήσυχη σήμερα.. βέβαια εδώ και 2 μέρες είμαι όλη μέρα έξω στο τρέξιμο. Το πρωί ήταν κάπως δραστήρια αλλά το απόγευμα όχι.. Πήγα για καρδιοτοκογραφημα το απόγευμα κ στα 10 λεπτά ένιωσα κίνηση 2 φορές. Η μαία είπε ότι της είναι αρκετό αυτό. Οι παλμοί είναι φυσιολογικοί κ από ότι μου είπε κάνω τις προπαρασκευαστικές συσπάσεις. Εγώ εξακολουθώ να φοβάμαι. Παίζει ρόλο λέτε που κουράζομαι αυτές τις μέρες? 

Σχετικά με το εμβόλιο του κοκκυτη που συζητάτε εγώ το έκανα γιατί το ζήτησε ο γιατρός. 

Ελπίζω να είστε όλες καλά! ❤️

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 ώρες, ο/η Watermelon είπε:

Δεν θα σκονιστουν. Αφού θα είναι στο συσταρι και η πόρτα τους ντουλάπας κλειστή. :) 

καρότσι όχι δεν έχω κάνει ακόμα. Αυτό για παράδειγμα επειδή θα είναι στο δωμάτιο 'εκτεθειμενο' θα το αφήσω για πιο μετά. 

Επειδη δεν ξέρω πόσο μεγαλος θα βγει ο μπέμπης και πόσο γρήγορα θα μεγαλώσει έχω πάρει

*3 Φορμακια - εσωρουχακια  (νούμερο 0)

(λάθος αλλά ήμουν πολύ άπειρη όταν τα πήρα. Ζήτημα να μας καλύψουν για 1-2 βδομάδες και αν..)

*2 φορμακια εξόδου για 3 μηνών (κοντομανικα)

*3 φορμακια-εσωρουχα για 3 μηνών κοντομανικα 

*1 φορμακια-εσωρουχα για 3 μηνών με μακρύ μανίκι

*2 φορμακια -εσωρούχα για 1 μηνών

(Δηλαδή όλα αυτά να μας βγάλουν μέχρι και Σεπτέμβρη σίγουρα -μακαρι και για μέσα έστω Οκτώβρη) μετά που θα αλλάξει και η σεζόν θα έχει μεγαλώσει και ο μπέμπης θα δω τότε τι άλλα θα πάρω. 

από προίκα έχω 4 νομίζω σελτεδακια αδιάβροχα 

1 κάλυμμα στρώματος αδιάβροχο κούνιας 

3-4 σεντόνια για την καλαθουνα,

1 σετ σεντόνια για την κούνια με πάντα,

7-8 μικρά πετσετακια -λαβετες τα λένε για τις γουλιες 

4-5 πάνες αγκαλιάς 

3 κουβερτουλες για την καλαθουνα

1 κάπα -μπουρνουζι

και αρκετες πετσέτες απλές βαμβακερές σαν αυτές που χρησιμοποιούμε και εμείς (πιο μαλακές βέβαια) 

όταν λες φανελάκια εννοείς φορμακια? Τα καναλακια τι είναι?

τώρα τι να σου πω. Δεν ξέρω τι καιρό θα έχει το Σεπτέμβρη και αν βγάζει ψύχρα το βραδάκι. Γι'αυτό δεν έχω πάρει πολλά. Θα τα δω τότε. Λογικά θα χρειαστούν έστω και για μετά -εστω Οκτώβρη). Αλλά και πάλι παίζει ρόλο πόσο μεγάλο μωράκι θα έχεις. 

Εννοώ παντελονάκια -κολαν .που είναι και κάποια σετ με το φανελάκι από πάνω.. και φανελάκια εννοώ τα κοντομανικα που κλείνουν από κάτω. 

Για ύπνο έχεις πάρει κάτι ;

Ναι Σελτεδακια, λάβετες και πάνες αγκάλιασ πήρα και εγώ ξέχασα να τα αναφέρω. 

Σχετικά με τις πετσέτες, δηλαδή αν τόσο πολύ ξεμείνουμε και βάλω κάποιες δικές μας για πλύσιμο στους 60 με το δικό της απορρυπαντικό θα γίνει κάτι; 🫤 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η marinaki23 είπε:

Κορίτσια μου καλησπέρα! Εμείς είμαστε σε κατάσταση εκτάκτου ανάγκης 😂😂αλλάξαμε τη ντουλάπα κ όλα τα πράγματα είναι έξω... Πήγαμε κ με τη μαμά μου κ κάναμε κάτι τελευταία ψώνια(το στρώμα αλλαξιερας κ κάτι άλλα) κ είμαι κάθε μέρα πτώμα. 

Είμαι λίγο ανήσυχη... Η μπέμπα είναι λίγο ήσυχη σήμερα.. βέβαια εδώ και 2 μέρες είμαι όλη μέρα έξω στο τρέξιμο. Το πρωί ήταν κάπως δραστήρια αλλά το απόγευμα όχι.. Πήγα για καρδιοτοκογραφημα το απόγευμα κ στα 10 λεπτά ένιωσα κίνηση 2 φορές. Η μαία είπε ότι της είναι αρκετό αυτό. Οι παλμοί είναι φυσιολογικοί κ από ότι μου είπε κάνω τις προπαρασκευαστικές συσπάσεις. Εγώ εξακολουθώ να φοβάμαι. Παίζει ρόλο λέτε που κουράζομαι αυτές τις μέρες? 

Σχετικά με το εμβόλιο του κοκκυτη που συζητάτε εγώ το έκανα γιατί το ζήτησε ο γιατρός. 

Ελπίζω να είστε όλες καλά! ❤️

 

Τέλεια!! Να προσέχεις και εσύ μη κουράζεσαι παρά πολύ!! Πόσων εβδομάδων είσαι ;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια! 

Αχ βρε @Emily2 δεν υπάρχει χειρότερο από το να ψάξουμε στο ίντερνετ.... Μόνο τα χειρότερα γράφει πάντα.... Κόλλησε πριν 2 μήνες ο μικρός μου κοξακι και έκανα και γω το λάθος να διαβάσω.... Μέχρι και το χειρότερο διάβασα... μετρούσα να περάσουν οι μέρες για να σιγουρευτώ ότι δεν κόλλησα και καθόμουν σε αναμμένα κάρβουνα....

Πάντως και μένα μου είχαν πει ότι αν βρεθεί κάτι στις τελευταίες εβδομάδες κατευθείαν ενδοφλέβια αντιβίωση μόλις μπω για τον τοκετό και όχι αγωγή νωρίτερα

Και πας πολύ καλά όσον αφορά και τις συσπάσεις!

Πάντως εγώ δεν νιώθω καμμία σύσπαση ακόμη 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 2/8/2023 at 12:22 ΠΜ, ο/η Watermelon είπε:

Καλέ ναι. Νωρίς είναι. Εγώ βιάζομαι :P

Μετά την 38η σίγουρα. Κάτι μου είπε και εμένα για 39 και του λέω ναι μέχρι τότε μπορεί να έχει έρθει και από μόνο του. Και μου λέει ας έρθει. Το πολύ πολύ θα γεννήσεις χωρίς επισκληριδιο.. και γελαγε. Ελπίζω να αστειευοταν :P θα τα δούμε την Πέμπτη όλα τα ενδεχόμενα αναλυτικά 

 

Γιατρέ μου δεν αστειεύονται με αυτά τα πράγματα!!! Και μένα αυτό με αγχωνει.... Αν είναι φυσιολογικός και γεννήσω χωρίς επισκληριδιο ή αν τελικά καταλήξουμε σε καισαρική και εκεί χρειαστεί ολική.... Δεν ξέρω τι είναι χειρότερο... 

Γενικά από τη στιγμή που κλείνει το μωρό την 37η θεωρείται και επίσημα τελειομηνο οπότε αν δεν υπάρξει λόγος δεν θα πάει καμμιά νωρίτερα σίγουρα

στις On 2/8/2023 at 7:50 ΠΜ, ο/η Nassi είπε:

Καλημέρα κοριτσια! Καλό μήνα κι ολας! 😊 Χαίρομαι που σας πάνε όλα καλά! 

@Emily2 Δεν είχες κάνει εμβόλιο? Εμένα μ έκαναν όλα τα εμβόλια στην 30η εβδομάδα, γτ λεει παίρνουν τα αντισώματα τα μωρά.. 

@Watermelon Grande 2 ήμασταν πριν κάτι εβδομάδες, υποτίθεται. Κ φαινόταν σε όλους τους ηπερηχους το άσπρο στον πλακούντα... αλλα ακόμα αντέχουμε. 😅🤷‍♀️

Εμείς κλείσαμε ραντεβού για καισαρική τελικά στις 17 Αυγούστου, 37+2 δλδ. Αποφασίσαμε να μην το κινδυνευσουμε, γτ μ είπαν πως αν πατηθεί ο πλακουντας του μικρού καθώς πάει να βγει θα έχει ο μικρούλης αιμορραγία... Οποτε τους είπα κάντε ότι θέλετε, αρκεί να βγουν γερά τα μωράκια! 

Ελπίζω να τα καταφέρω βέβαια μέχρι τότε, γτ κ εμένα κατέβηκε η κοιλιά αρκετά. Τσίμπημα κ πόνο έχω κ εγώ χαμηλά, αλλά η γιατρός μ είπε πως εφόσον όταν ξαπλώνω περνάνε όλες οι ενοχλήσεις κ πονοι να μην ανησυχώ. 

Υπομονή κ κουράγιο λίγο ακόμα λοιπόν,σιγα σιγα μπαίνουμε όλες στην τελική ευθεία. 🥰❤️

Θα είσαι η πρώτη κορίτσι μου που θα γεννήσεις από δω! Με το καλό να γεννηθούν γερά και δυνατά τα πλασματακια σας! 37+2 θεωρούνται κανονικά τελειομηνα! Πάντως και μένα την ίδια οδηγία μου έδωσε. Αν περνάνε όταν ξαπλώνω να μην ανησυχώ

Το εμβόλιο και γω δεν το είχα κάνει στην πρώτη εγκυμοσύνη. Τώρα το έκανα γιατί ήταν κυρίως σύσταση του παιδιάτρου μας. Πάντως και στον εμβρυολογο είχε ένα αφισακι με σύσταση να γίνει το εμβόλιο του κοκκυτη. Το αντιγριππικο το είχα κάνει στον κύκλο πριν μείνω έγκυος και το είχαμε κάνει και τη χρονιά που γεννήθηκε το μωρό 

Η αλήθεια είναι και γω ένιωσα να κουράζομαι λίγο πιο εύκολα τις τελευταίες δυο εβδομάδες αλλά δεν νιώθω καθόλου να βάρυνα. Ίσως επειδή είμαι μονίμως σε κίνηση 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η whatever είπε:

Καλημέρα κορίτσια! 

Αχ βρε @Emily2 δεν υπάρχει χειρότερο από το να ψάξουμε στο ίντερνετ.... Μόνο τα χειρότερα γράφει πάντα.... Κόλλησε πριν 2 μήνες ο μικρός μου κοξακι και έκανα και γω το λάθος να διαβάσω.... Μέχρι και το χειρότερο διάβασα... μετρούσα να περάσουν οι μέρες για να σιγουρευτώ ότι δεν κόλλησα και καθόμουν σε αναμμένα κάρβουνα....

Πάντως και μένα μου είχαν πει ότι αν βρεθεί κάτι στις τελευταίες εβδομάδες κατευθείαν ενδοφλέβια αντιβίωση μόλις μπω για τον τοκετό και όχι αγωγή νωρίτερα

Και πας πολύ καλά όσον αφορά και τις συσπάσεις!

Πάντως εγώ δεν νιώθω καμμία σύσπαση ακόμη 

 

Ωχ.. κοξακι Ε ; Θα είχα τρελαθεί κι εγώ. Αλλά τι να κάνεις να μην είσαι δίπλα στο παιδί σου ; Δε γίνεται κι αυτό. Φαντάζομαι πόσο άγχος θα πέρασες εκείνο το διάστημα. Όλα καλά όμως έτσι ;;;

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 ώρες, ο/η Watermelon είπε:

Μάλλον δεν τυχαίο αυτό που λένε ότι 'βαρυνα" . Πραγματικά...

Οι αντοχές μου μειώθηκαν πολύ. Κουράζομαι πανευκολα με ο,τι κι αν ασχοληθώ. Ξαφνικά δεν βολεύομαι στον ύπνο και χρησιμοποιώ μαξιλάρι στα πόδια, πιέζεται το στομάχι μου και δεν μπορώ να φάω, διψάω πολυυ ( χθες που το παρατήρησα ,  ήπια 2 μπουκάλια νερό του 1,5 λίτρου και το βράδυ άλλο ένα μισό)  κ α

Άσε. 🤪

Καλά φαντάζομαι με τόσο νερό πρέπει να έχεις πολλά πήγαινε έλα μέσα στη νύχτα! Που να κοιμηθείς μετά! Και υποτίθεται πίνω και γω πολύ νερό αλλά όχι τόσο! Πάντως εμένα το πρόβλημα μου είναι ο ύπνος. Δεν μπορώ να βολευτω εύκολα και αν ξυπνήσω μέσα στη νύχτα για κάποιο λόγο μετά δεν μπορώ να κοιμηθώ

στις πριν 22 ώρες, ο/η Emily2 είπε:

Χαχαχα ωραία περναμε!! 

Νερό εγώ έπινα έτσι κι αλλιώς 3 μπουκάλια τη μέρα μεγάλα οπότε δεν έχει αλλάξει αυτό 😂 αλλά εντονη κούραση ξαφνικά αυτό μου έκανε εντύπωση. 

Αχ έχω αγχωθει παρά πολύ με τις ετοιμασίες. Δε μπορώ να κάνω πολλά ακόμη και αυτό με ζοριζει. 

Και νομίζω συνέχεια παίρνουμε πράγματα και βγαίνει κάτι καινούριο κάθε μέρα!! 

Πλυντήρια πότε λέτε να βάλετε ; Πόσο καιρό πριν ;

3 μεγάλα??? Ουαου!!!

Και μεις όλο και κάτι παίρνουμε κάθε φορά αλλά νομίζω προς το παρόν είμαστε καλά! Εγώ σήμερα θα βάλω και το τελευταίο. Κάτι κουβερτουλες και τέτοια. Επειδή είδα το γράφεις και πιο κάτω. Μην σε ανησυχεί αν θα σκονιστουν. Θα είναι μέσα σε συρτάρια ή στη ντουλάπα. Αν θες μπορείς να ρίξεις στα συρτάρια από πάνω κάνα σεντονακι ή πετσετουλα πλυμένα για να είναι καλυμμένα και μετά να έχεις να κάνεις μόνο αυτά ξανά. Έτσι τα είχα κάνει την πρώτη φορά! Τώρα ούτε καν! Και για τις πετσέτες που ανέφερες τις δικές σας εννοείται αν τις πλύνεις με του μωρού το απορρυπαντικό στους 60 δεν θα υπάρχει πρόβλημα. Μην παιδεύεις τον εαυτό σου άδικα! Σκέψου ότι εμείς θα τα ακουμπάμε στα καθαρά τους σεντονακια, ρουχαλακια κα αλλά ο αέρας φυσικά δεν είναι αποστειρωμενος!

Είναι λίγο περίεργη η εποχή που γεννάμε όσον αφορά τα ρούχα του μωρού και δεν ξέρεις τι θα χρειαστείς. 

Εγώ έχω λίγα απ' όλα, αλλά μάλλον δεν έχω αρκετά μακό ολόσωμα έως 3 μηνών. Έχω πολλά βελουτε γιατί τα ανήψια είχαν γεννηθεί χειμώνα και ο μεγάλος μου είχε γεννηθεί 2600, επίσης Σεπτέμβρη, οπότε όλα αυτά πρόλαβε να τα φορέσει αργότερα. Βέβαια έχω και κάτι κολάν με το ποδαράκι κλειστό που μπορώ να τα χρησιμοποιήσω είτε με καρυμανικο είτε κοντομανικο φανελάκι και είναι βολικά

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 ώρες, ο/η Nassi είπε:

Μπράβο, με το καλό!! 😍 Ωραία νέα!! Κ ο γυναικολόγος τα ίδια θα σ πει. Τωρα είστε στη φάση που θα παίρνει, μην ανησυχείς!

Εμένα μ πρότεινε ο φαρμακοποιός μου αυτό https://www.wecare.gr/vendors/otrisalin/otrisalin-nasal-aspirator-συσκευη-ρινικησ-αποφραξησ-2-ευκαμπτα-ανταλλακτικα.htm

ναι ναι αντιστοιχο πηρα και γω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η Emily2 είπε:

Ωχ.. κοξακι Ε ; Θα είχα τρελαθεί κι εγώ. Αλλά τι να κάνεις να μην είσαι δίπλα στο παιδί σου ; Δε γίνεται κι αυτό. Φαντάζομαι πόσο άγχος θα πέρασες εκείνο το διάστημα. Όλα καλά όμως έτσι ;;;

 

Ευτυχώς όλα καλά και ευτυχώς το πέρασε ο γλυκός μου πολύ εύκολα χωρίς να ταλαιπωρηθεί και γω δεν κόλλησα. Αλλά εννοείται ότι δεν μπορείς να μην είσαι δίπλα. 

Άσε φέτος κάθισα με ένα μήνα ανναρωτικη γιατί είχα κάτι αιμορραγίες και σε αυτό τον μήνα κόλλησα δύο φορές γαστρεντερίτιδα από τον μικρό και πριν προλάβω να αναρρωσω τελείως τη δεύτερη φορά κόλλησα και κορονοιο πρώτη φορά από τον αντρα μου. Μια ταλαιπωρία σκέτη ήταν 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 λεπτά, ο/η whatever είπε:

Ευτυχώς όλα καλά και ευτυχώς το πέρασε ο γλυκός μου πολύ εύκολα χωρίς να ταλαιπωρηθεί και γω δεν κόλλησα. Αλλά εννοείται ότι δεν μπορείς να μην είσαι δίπλα. 

Άσε φέτος κάθισα με ένα μήνα ανναρωτικη γιατί είχα κάτι αιμορραγίες και σε αυτό τον μήνα κόλλησα δύο φορές γαστρεντερίτιδα από τον μικρό και πριν προλάβω να αναρρωσω τελείως τη δεύτερη φορά κόλλησα και κορονοιο πρώτη φορά από τον αντρα μου. Μια ταλαιπωρία σκέτη ήταν 

Πω πω σε βρήκαν όλα Ε;;;

Άντε πέρασαν όμως  αυτά!! Είστε όλοι καλά κι αυτό έχει σημασία 😀

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 ώρες, ο/η marinaki23 είπε:

Κορίτσια μου καλησπέρα! Εμείς είμαστε σε κατάσταση εκτάκτου ανάγκης 😂😂αλλάξαμε τη ντουλάπα κ όλα τα πράγματα είναι έξω... Πήγαμε κ με τη μαμά μου κ κάναμε κάτι τελευταία ψώνια(το στρώμα αλλαξιερας κ κάτι άλλα) κ είμαι κάθε μέρα πτώμα. 

Είμαι λίγο ανήσυχη... Η μπέμπα είναι λίγο ήσυχη σήμερα.. βέβαια εδώ και 2 μέρες είμαι όλη μέρα έξω στο τρέξιμο. Το πρωί ήταν κάπως δραστήρια αλλά το απόγευμα όχι.. Πήγα για καρδιοτοκογραφημα το απόγευμα κ στα 10 λεπτά ένιωσα κίνηση 2 φορές. Η μαία είπε ότι της είναι αρκετό αυτό. Οι παλμοί είναι φυσιολογικοί κ από ότι μου είπε κάνω τις προπαρασκευαστικές συσπάσεις. Εγώ εξακολουθώ να φοβάμαι. Παίζει ρόλο λέτε που κουράζομαι αυτές τις μέρες? 

Σχετικά με το εμβόλιο του κοκκυτη που συζητάτε εγώ το έκανα γιατί το ζήτησε ο γιατρός. 

Ελπίζω να είστε όλες καλά! ❤️

 

Μην αγχώνεσαι!! Σε όλες μας πιστεύω έχει τύχει αυτό που λες. Κάποια στιγμή δηλαδή το μωρό μας να είναι πιο ήσυχο. Εμένα τουλάχιστον μου έχει συμβεί και εννοείται ότι είχα τρομοκρατηθεί αλλά μετα "επανέρχεται". Όπως είμαστε και εμείς έτσι είναι και εκείνα. Άλλες φορές έχουν κέφια άλλες όχι.  Γενικά να ξέρεις ότι με τις πολλές δουλειές και τα πάνω κάτω έχω παρατηρήσει και εγώ ότι δεν είναι τόσο δραστήριο. Αυτό βέβαια στον 6ο-7ο μήνα που έκανα δουλειές. Τώρα είμαι όλη μέρα ξάπλα και ξεκούραση :P

Σήμερα πως είναι οι κινήσεις?

Αλλά αφού έκανες και καρδιοτογραφημα τότε όλα καλά :)

στις πριν 3 ώρες, ο/η Emily2 είπε:

Εννοώ παντελονάκια -κολαν .που είναι και κάποια σετ με το φανελάκι από πάνω.. και φανελάκια εννοώ τα κοντομανικα που κλείνουν από κάτω. 

Για ύπνο έχεις πάρει κάτι ;

Ναι Σελτεδακια, λάβετες και πάνες αγκάλιασ πήρα και εγώ ξέχασα να τα αναφέρω. 

Σχετικά με τις πετσέτες, δηλαδή αν τόσο πολύ ξεμείνουμε και βάλω κάποιες δικές μας για πλύσιμο στους 60 με το δικό της απορρυπαντικό θα γίνει κάτι; 🫤 

Ναι οι πετσέτες είναι το μόνο εύκολο! Και εγώ αυτό έχω σκεφτεί . 

Για τον ύπνο θα είναι με το φορμακι εσώρουχο προς το παρόν λόγω ζέστης. Μετά θα πάρω ολόσωμα. Λογικά το φανελάκι που λες εσύ, είναι το φορμακι που λέω εγώ :P

Ανεβάζω φώτο. 

στις πριν 20 ώρες, ο/η silvy22 είπε:

Κάναμε το ντόπλερ 31+5 σήμερα, πηρε 150γρ σε μια εβδ ειναι χαμηλα όμως 12η θέση ειναι 1550γρ... ο εμβρυολόγος δεν ανησυχεί... τα βλέπει ολα καλα απο δω και πέρα λέει παίρνει βάρος.. να δούμε τι θα πει και ο γυναικολόγος αντε καλό μου μπεμπάκι τρώγε .. εγω κορίτσια τα έπλυνα ολα, ειναι έτοιμα έχω και τον επιπωματικό πλακούντα τα κάναμε ΄λίγο νωρίς, ήρθε η μαμά μου απο την επαρχία τώρα που μπορούσε..! @Nassi για την ηλεκτρική διάβασα κ γω οτι ειναι δυνατή για νεογέννητα, εγώ πήρα της chicco αυτό το φθηνό που ρουφάς...

Μια χαρά είναι το μωράκι σου. Θα πάρει τα πάνω του. Μην σε αγχώνει.  αφού ο εμβρυολογος είναι καθησυχαστικος , κάτι ξέρει ;) Με τον γυναικολόγο πότε θα μιλήσεις? Η ροή αίματος στις αρτηρίες είναι καλή?

στις πριν 49 λεπτά, ο/η whatever είπε:

Καλά φαντάζομαι με τόσο νερό πρέπει να έχεις πολλά πήγαινε έλα μέσα στη νύχτα! Που να κοιμηθείς μετά! Και υποτίθεται πίνω και γω πολύ νερό αλλά όχι τόσο! Πάντως εμένα το πρόβλημα μου είναι ο ύπνος. Δεν μπορώ να βολευτω εύκολα και αν ξυπνήσω μέσα στη νύχτα για κάποιο λόγο μετά δεν μπορώ να κοιμηθώ

Έχω αρκετά πήγαινε έλα είναι η αλήθεια και είναι σπαστικό γιατί μέχρι να ξυπνήσω να πάω, έχει ήδη γεμίσει η κύστη και κάπως με ενοχλεί όσο είμαι ξαπλωμένη. Αλλά τι να κάνω. Νιώθω το στόμα μου στεγνό, πραγματικά! Από βδομάδα που μπαίνω στον μήνα μου λογικά θα κόψω το μαγνήσιο (1 ποτήρι νερού -αναβραζον δισκίο) οπότε ελπίζω να ελαττωθεί η συχνοουρια.

Αααα σε παρακαλώ. Όλα κι όλα. Με το που ξαπλώσω , ο ύπνος με παίρνει πανευκολα. Αχαχαχαχαχαχαχχα. Πάλι καλά 🤪😊

Screenshot_2023-08-03-11-50-00-992_com.android.chrome.jpg

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Watermelonναι αυτά εννοώ φανελάκια! 😝 Σωστά εσύ γέννας νωρίτερα από εμένα. Τέλη Αυγούστου αρχές Σεπτέμβρη οπότε θα έχεις περισσότερες ζεστες! 

Εγώ πήρα και ένα φορμακι ύπνου ολόσωμο 1-3 να υπάρχει. Πιστεύω θα της κάνει και Οκτώβριο-Νοεμβριο. Θα φανεί  😂 όλα είναι υποθέσεις. 

Άσχετο,έχω κουραστεί να σκέφτομαι για τον διαβήτη κύησης. Δεν μπορώ να ευχαριστηθω ούτε ένα φαγητό. Κι αν φάω μακαρόνια ή παγωτό έχω χίλιες τύψεις μετά. Δε ξέρω αν θυμάστε , είχε δείξει η τιμή στη 1 ώρα 177 με όρια εργαστηρίου 170,όλα τα άλλα ήταν σούπερ. η ενδοκρινολόγος μου είπε ότι είναι άλλες οι τιμές οπότε είμαι μέσα στα όρια.ειχα κάνει και τις ενέσεις κορτιζόνης πιο πριν και όλοι οι γιατροί μου είπαν ότι γι αυτό ήταν ανεβασμένο λόγω της κορτιζόνης (και ο εμβρυολογος στη ντοπλερ) . Παρόλα αυτά εγώ πάλι αγχώνομαι. Πως θα καταλάβαινα αν κάτι δε πάει καλά ; Θα είχα κάποιο σύμπτωμα ; Θα φαινόταν κάτι περίεργο στο μωρό; Δε μπορώ να απολαύσω τίποτα...σκέφτομαι μέχρι και να πάω να πάρω μηχανηματακι να μετριέμαι μπασ και ηρεμήσω... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και φανταστείτε από τότε που βγήκε η καμπύλη ζαχάρου τρώω (από μόνη μου ) σαν να έχω διαβήτη κύησης πρόσεχα τα πάντα. Αλλά έχει 3 βδομάδες που έχει ανοίξει και η όρεξη μου και έχω κουραστεί...τρώω και παγωτακια και μπισκοτάκια .. τρώω περισσότερους υδατάνθρακες αλλιώς με πιάνει ζαλάδα από την πείνα.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Watermelon είπε:

Μην αγχώνεσαι!! Σε όλες μας πιστεύω έχει τύχει αυτό που λες. Κάποια στιγμή δηλαδή το μωρό μας να είναι πιο ήσυχο. Εμένα τουλάχιστον μου έχει συμβεί και εννοείται ότι είχα τρομοκρατηθεί αλλά μετα "επανέρχεται". Όπως είμαστε και εμείς έτσι είναι και εκείνα. Άλλες φορές έχουν κέφια άλλες όχι.  Γενικά να ξέρεις ότι με τις πολλές δουλειές και τα πάνω κάτω έχω παρατηρήσει και εγώ ότι δεν είναι τόσο δραστήριο. Αυτό βέβαια στον 6ο-7ο μήνα που έκανα δουλειές. Τώρα είμαι όλη μέρα ξάπλα και ξεκούραση :P

Σήμερα πως είναι οι κινήσεις?

Αλλά αφού έκανες και καρδιοτογραφημα τότε όλα καλά :)

Ναι οι πετσέτες είναι το μόνο εύκολο! Και εγώ αυτό έχω σκεφτεί . 

Για τον ύπνο θα είναι με το φορμακι εσώρουχο προς το παρόν λόγω ζέστης. Μετά θα πάρω ολόσωμα. Λογικά το φανελάκι που λες εσύ, είναι το φορμακι που λέω εγώ :P

Ανεβάζω φώτο. 

Μια χαρά είναι το μωράκι σου. Θα πάρει τα πάνω του. Μην σε αγχώνει.  αφού ο εμβρυολογος είναι καθησυχαστικος , κάτι ξέρει ;) Με τον γυναικολόγο πότε θα μιλήσεις? Η ροή αίματος στις αρτηρίες είναι καλή?

Έχω αρκετά πήγαινε έλα είναι η αλήθεια και είναι σπαστικό γιατί μέχρι να ξυπνήσω να πάω, έχει ήδη γεμίσει η κύστη και κάπως με ενοχλεί όσο είμαι ξαπλωμένη. Αλλά τι να κάνω. Νιώθω το στόμα μου στεγνό, πραγματικά! Από βδομάδα που μπαίνω στον μήνα μου λογικά θα κόψω το μαγνήσιο (1 ποτήρι νερού -αναβραζον δισκίο) οπότε ελπίζω να ελαττωθεί η συχνοουρια.

Αααα σε παρακαλώ. Όλα κι όλα. Με το που ξαπλώσω , ο ύπνος με παίρνει πανευκολα. Αχαχαχαχαχαχαχχα. Πάλι καλά 🤪😊

Screenshot_2023-08-03-11-50-00-992_com.android.chrome.jpg

Αγαπώ τα ποστ σου ειναι κατατοπιστικότατα! Μίλησα με το γυναικολόγο μου, το παρακολουθούμε κάθε εβδομάδα, θα με ξαναβάλει στη ζώνη πιστεύω και την άλλη εβδομάδα, είναι ένα μικρό μωρό και θέλει παρακολούθηση, ροή είναι καλή ναι, απλά δεν μου έγραψε grade για τον πλακούντα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 λεπτά, ο/η silvy22 είπε:

Αγαπώ τα ποστ σου ειναι κατατοπιστικότατα! Μίλησα με το γυναικολόγο μου, το παρακολουθούμε κάθε εβδομάδα, θα με ξαναβάλει στη ζώνη πιστεύω και την άλλη εβδομάδα, είναι ένα μικρό μωρό και θέλει παρακολούθηση, ροή είναι καλή ναι, απλά δεν μου έγραψε grade για τον πλακούντα...

Χαχαχαχα, ευχαριστώ :P

Δεν πειράζει που δεν στο έγραψε. Όταν θα πας για υπέρηχο στον γυναικολόγο σου, θα τον ρωτήσεις πως τον βλέπει τον πλακούντα. Μου είπε ο δικός μου γιατρός ότι στον υπέρηχο φαίνεται ένας γερασμένος πλακούντας γιατί λέει εμφανίζονται κάτι άσπρες περιοχές πάνω του. 

http://panacea.med.uoa.gr/topic.aspx?id=389

δες εδώ που έχει και φωτογραφίες ανάλογα τον βαθμό ωρίμανσης του πλακούντα. Άρα θα ξέρει να σου πει :)

επίσης έχω διαβάσει ότι οι τροφές με πρωτεϊνη βοηθούν την ανάπτυξη του μωρού. 

Επίσης παίζει ρόλο και εσείς πόσο γεννηθηκατε και γενικά το κληρονομικό σας( αν είστε ψηλοί/κοντοί κλπ)

όλα καλά θα πάνε. Κοντευουμε στο τέλος!

στις πριν 1 ώρα, ο/η Emily2 είπε:

@Watermelonναι αυτά εννοώ φανελάκια! 😝 Σωστά εσύ γέννας νωρίτερα από εμένα. Τέλη Αυγούστου αρχές Σεπτέμβρη οπότε θα έχεις περισσότερες ζεστες! 

Εγώ πήρα και ένα φορμακι ύπνου ολόσωμο 1-3 να υπάρχει. Πιστεύω θα της κάνει και Οκτώβριο-Νοεμβριο. Θα φανεί  😂 όλα είναι υποθέσεις. 

Άσχετο,έχω κουραστεί να σκέφτομαι για τον διαβήτη κύησης. Δεν μπορώ να ευχαριστηθω ούτε ένα φαγητό. Κι αν φάω μακαρόνια ή παγωτό έχω χίλιες τύψεις μετά. Δε ξέρω αν θυμάστε , είχε δείξει η τιμή στη 1 ώρα 177 με όρια εργαστηρίου 170,όλα τα άλλα ήταν σούπερ. η ενδοκρινολόγος μου είπε ότι είναι άλλες οι τιμές οπότε είμαι μέσα στα όρια.ειχα κάνει και τις ενέσεις κορτιζόνης πιο πριν και όλοι οι γιατροί μου είπαν ότι γι αυτό ήταν ανεβασμένο λόγω της κορτιζόνης (και ο εμβρυολογος στη ντοπλερ) . Παρόλα αυτά εγώ πάλι αγχώνομαι. Πως θα καταλάβαινα αν κάτι δε πάει καλά ; Θα είχα κάποιο σύμπτωμα ; Θα φαινόταν κάτι περίεργο στο μωρό; Δε μπορώ να απολαύσω τίποτα...σκέφτομαι μέχρι και να πάω να πάρω μηχανηματακι να μετριέμαι μπασ και ηρεμήσω... 

Εγώ πρώτα ο Θεός θα γεννήσω περίπου 21/8. Εκτός απροόπτου πάντα. Τότε θα είμαι 38 εβδομάδα. Αλλά θα πάμε σήμερα στον γιατρό να κανονίσουμε και να τα συζητήσουμε. 

Για να σου είπαν ότι δεν τρέχει κάτι και ότι έχει επηρεαστεί από την κορτιζόνη τότε να τους εμπιστευτείς. Τώρα αν σε τρώει μέσα σου πράξε αναλόγως για να είσαι ήρεμη και πάρε ένα μηχάνημα. 

Πάντως είχα διαβάσει ότι αν η μαμά έχει διαβήτη τότε τα συμπτώματα είναι μεγαλύτερη ποσότητα από το φυσιολογικό αμνιακού υγρού αλλά και μεγάλη κοιλίτσα στο μωρό.  Εσύ είσαι μια χαρά όμως!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 37 λεπτά, ο/η Watermelon είπε:

Χαχαχαχα, ευχαριστώ :P

Δεν πειράζει που δεν στο έγραψε. Όταν θα πας για υπέρηχο στον γυναικολόγο σου, θα τον ρωτήσεις πως τον βλέπει τον πλακούντα. Μου είπε ο δικός μου γιατρός ότι στον υπέρηχο φαίνεται ένας γερασμένος πλακούντας γιατί λέει εμφανίζονται κάτι άσπρες περιοχές πάνω του. 

http://panacea.med.uoa.gr/topic.aspx?id=389

δες εδώ που έχει και φωτογραφίες ανάλογα τον βαθμό ωρίμανσης του πλακούντα. Άρα θα ξέρει να σου πει :)

επίσης έχω διαβάσει ότι οι τροφές με πρωτεϊνη βοηθούν την ανάπτυξη του μωρού. 

Επίσης παίζει ρόλο και εσείς πόσο γεννηθηκατε και γενικά το κληρονομικό σας( αν είστε ψηλοί/κοντοί κλπ)

όλα καλά θα πάνε. Κοντευουμε στο τέλος!

Εγώ πρώτα ο Θεός θα γεννήσω περίπου 21/8. Εκτός απροόπτου πάντα. Τότε θα είμαι 38 εβδομάδα. Αλλά θα πάμε σήμερα στον γιατρό να κανονίσουμε και να τα συζητήσουμε. 

Για να σου είπαν ότι δεν τρέχει κάτι και ότι έχει επηρεαστεί από την κορτιζόνη τότε να τους εμπιστευτείς. Τώρα αν σε τρώει μέσα σου πράξε αναλόγως για να είσαι ήρεμη και πάρε ένα μηχάνημα. 

Πάντως είχα διαβάσει ότι αν η μαμά έχει διαβήτη τότε τα συμπτώματα είναι μεγαλύτερη ποσότητα από το φυσιολογικό αμνιακού υγρού αλλά και μεγάλη κοιλίτσα στο μωρό.  Εσύ είσαι μια χαρά όμως!

Η αλήθεια είναι πως μέχρι στιγμής δεν έχω κάτι τέτοιο. Και στη ντοπλερ πιστεύω θα φαινόταν κάτι , εννοώ μεγάλο μωρό ή όπως λες κάτι από αυτα... Ελπίζω όντως να ήταν λόγω κορτιζόνης.. τι να πω κι αυτό λάθος το κάναμε 🙁αλλά η γυναικολόγος δε μας ενημέρωσε .. όλα μια αμφιβολία αυτή η εγκυμοσύνη.. 🫤

Ευχαριστώ σας έχω πρήξει κι εσάς αλλά δε ξέρω που να τα πω ο άντρας μου πλέον νευριάζει όταν του λέω για τον διαβήτη και όταν με βλέπει να κρατιέται και να μη τρώω.. 😝 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Emily2 είπε:

Η αλήθεια είναι πως μέχρι στιγμής δεν έχω κάτι τέτοιο. Και στη ντοπλερ πιστεύω θα φαινόταν κάτι , εννοώ μεγάλο μωρό ή όπως λες κάτι από αυτα... Ελπίζω όντως να ήταν λόγω κορτιζόνης.. τι να πω κι αυτό λάθος το κάναμε 🙁αλλά η γυναικολόγος δε μας ενημέρωσε .. όλα μια αμφιβολία αυτή η εγκυμοσύνη.. 🫤

Ευχαριστώ σας έχω πρήξει κι εσάς αλλά δε ξέρω που να τα πω ο άντρας μου πλέον νευριάζει όταν του λέω για τον διαβήτη και όταν με βλέπει να κρατιέται και να μη τρώω.. 😝 

εγω εχω αντισταση στην ινσουλινη, επαιρνα γκλουκο μεχρι κ 12η εβδ μετα απο 10 μερες εκανα καμπύλη βφήκε πολύ καλή, μετα ξανα καμπύλη έκανα 27η αφου ειχα παρει κορτιζονη για το ασθμα πέρασαν 2 εβδ και εκανα την καμπύλη στην 1η ωρα ηταν αυξημενο 168 εκει, μου ειπε και παλι ειναι μια χαρά να συνεχίσω διατροφή, τα νηστείας μου ειναι μια χαρά, ε τρωω κανα παγωτινι πια κτλ... για να μας κανουν την καμπυλη 27η-28η κατι θα ξερουν ισως μετα απο κει αν δεν γινει κατι ουαου τυπου παιρνουμε 10 κιλα παραταμε τη διατροφη δεν μπορεις να κανεις διαβητη. Το νηστείας σου είναι καλό? η αληθεια ειναι οσο πλιασιαζουμε στο τέλος λες μηπως εχω κατι μήπως στραβώσει κάτι... επίσης το βαρος του μωρου και η περίμετρο της κοιλιτσας του ειναι ενας δεικτης μηπωσ εχεις σακχαρο, αφου ειναι ολα καλα λεω να χαλαρώσεις οσοοο γινεται! επικεντρωσου στα ψωνια! παντως οσο κάνεις τη διατροφη μόνο καλό κάνεις σε σένα και στη μπέμπα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Αχ συγνώμη δεν ήθελα να σε τρομάξω.. ήθελα να ξέρω αν υπήρχε συγκεκριμένος λόγος που στο έδωσαν πχ κάτι από τις εξετάσεις σου που θεώρησαν ανάγκη να πάρεις ή αν σου είπαν κάτι διαφορετικό.. ναι ρώτησε τους να δούμε τι θα σου πουν.. με ενδιαφέρει και εμένα γιατί η ενέργεια μου είναι στο πάτωμα.. εχθές ήμουν να πέσω.. αν και στον προγεννητικό που έκανα γενική είχα 37.. κάνω υπομονή για την ώρα.. όπως και να έχει εσύ θα εμπιστεύεσαι και θα ακολουθείς τις οδηγίες των γιατρών που σε παρακολουθούν και ξέρουν το ιστορικό σου και τον οργανισμό σου!  Παρεπιπτόντως ρώτησε και για το ιώδιο.. θυμάμαι είχες γράψει ότι το αποφεύγεις εξαιτίας του θυρεοειδή.. δεν ξέρω τι ακριβώς θέμα αντιμετωπίζεις με το θυρεοειδή αν δηλαδή έχεις όζους ή κάτι άλλο σοβαρό.. εμένα μου είπε ο γιατρός ότι χρειάζεται στην εγκυμοσύνη για το έμβρυο και το φοβήθηκα να σου πω γιατί έχω θυροειδιτιδα hashimoto αλλά μίλησα με την ενδοκρινολόγο και μου είπε να πάρω εφόσον μου δίνει γιατί είναι σημαντικό στην εγκυμοσύνη και πως το θυρεοειδή θα τον παρακολουθούμε απλά πιο στενά και αν πάει να ξεφύγει θα το ρυθμίσουμε.. οπότε φρόντισα η πολυβιταμινη να έχει μέσα.. εσένα σου είπε κάποιος γιατρός να μην πάρεις;  @Elli13 Σε ευχαριστώ πολύ! Οπότε καταλαβαίνω κορίτσια ότι καμία σας δεν παίρνει γενικότερα βιταμίνες πέρα από μένα και την @Θέτις Κ. στο πρώτο τρίμηνο, πέρα δηλαδή από τα άκρως βασικά.. να είναι όντως περιττά άραγε..; Καλά εγώ θα ακολουθήσω τις οδηγίες των γιατρών μου αλλά απορώ.. νόμιζα ότι όλες λίγο πολύ τις "φορτώνουν" και ήθελα να κάνουμε μια σύγκριση οδηγιών για να δω και τις απόψεις των δικών σας γιατρών.. Και ήθελα να σε ρωτήσω αν είσαι vegan και σου έδωσαν σίδηρο αλλά μετά διάβασα αυτό!! 🤣🤣🤣  Και εγώ από βορρά είμαι κοριτσάκι μου αλλά την αγάπη αυτή για το καρπούζι φέτα ή σταφύλι φέτα δεν μπόρεσε ποτέ να τη δεχτεί ο ουρανίσκος μου!!! 😝😂😂😂 Ο άντρας μου πάλι δεν μπορεί να τα τρώει διαφορετικά..🤢 Από πού είσαι αν επιτρέπεται;  Αλλά έχει αλλάξει και εμένα η γεύση μου σε πολλά.. ξεκίνησε μετά την ξηροστομια (ρώτησα το γιατρό είναι μέσα στα συνήθη συμπτώματα).. στην αρχή ξεκίνησε με τα γλυκά.. που ούτε τρώω γλυκά γλυκά αλλά φάση το πρωί που έτρωγα δημητριακά ολικής με μαύρη σοκολάτα και γάλα.. πλέον δεν κατεβαίνει με τίποτα.. κάτι μπισκότα βρώμης χωρίς ζάχαρη με μαύρη σοκολάτα της βιολαντα που παίρνω το ίδιο.. δυσκολεύομαι πολύ.. φρυγανιές ολικής με ένα κουταλάκι του γλυκού μέλι που έτρωγα.. το ίδιο... Τώρα έχει 3-4 μέρες που δεν κατεβαίνει με τίποτα η σαλάτα.. και όχι τίποτα άλλο, άντε τα γλυκά δεν με απασχολούν καθόλου, ποτέ δεν τα είχα σε αγάπη... Αλλά τη σαλάτα μου πάντα την είχα σε μεγάλη εκτίμηση!!! Την κάνω και περιποιημένη περιποιημένη με πάνω από 10 διαφορετικά λαχανικά και αβοκάντο μέσα , πολύ θρεπτική.. αλλά προχθές έφαγα μια πιρουνια και πήγα να κάνω εμετό..😱😱 δεν κατέβαινε!!! Πιέζω τον εαυτό μου να φάει όσο περισσότερο γίνεται πλέον γιατί ξέρω πόσες πολύτιμες θρεπτικές ουσίες περιέχει απαραίτητες για το μωράκι.. δεν ξέρω πως να το διαχειριστώ διαφορετικά.. Καλημέρα κιόλας κορίτσια μου, καλή εβδομάδα να έχουμε..!
    • Το έχω ζήσει , ένιωθα κενή , ξέρω όλες σου τις σκέψεις. Ξέρω πως νιώθεις το ουράνιο τόξο όμως δεν θα αργήσει να έρθει . Πάρε οοοοολλλλοοο το χρόνο σου και ψυχολογικά αλλά και σωματικά θέλεις ηρεμία και χρόνο . Να θυμάσαι όμως ότι θα έρθει και θα σε γεμίσει όλο χαρά. Καλή δύναμη κοπέλα μου 
    • Έτσι είναι! Εμένα η μεγάλη τη βρώμη δεν την ήθελε. Δοκίμασα μια δυο τρεις, Ε μετά τα παράτησα 😂😂 ναι τραχανά λαχανικών! Η μεγάλη τον έτρωγε με κλειστά τα μάτια! Να δούμε η μικρή!
    • Πώς είστε γενικά κορίτσια;  Εγώ σήμερα είμαι σαν να με πατησε τρένο. Απίστευτος πονοκέφαλος όλη μέρα σχεδόν, δεν έχω καθόλου όρεξη, κοιμήθηκα 10 ώρες το βράδυ + 3 για μεσημέρι 🤣🤣 είμαι ένα ζόμπι πραγματικά, ούτε να περπατήσω δε βγήκα σήμερα και νιώθω λίγο τύψεις που είμαι σα τη χλαπατσα όλη μέρα...  Επίσης το άλλο το καινούργιο!!! Νομίζω έχω απέχθεια στη φέτα/μυζήθρα 😱😱😱 Το πρωί έφαγα μια μπουγάτσα με τυρί που είναι η αγαπημένη μου και μου φάνηκε τόσο απαίσια που νομίζα ότι έφταιγε που ήταν κατεψυγμένη. Τώρα το απόγευμα λιγουρευτηκα καρπούζι με τυρί (δε ξέρω αν το τρώτε κι εσείς, αλλά στη βόρεια Ελλάδα νομίζω είναι must συνδυασμός 😅) και η φέτα με αηδιασε άσχημα! Νόμιζα ότι ήταν ξινισμενη, ληγμένη, δε ξέρω. Ο σύζυγος ο καημένος έτρεξε να δει ημερομηνία και ήταν κομπλέ και μάλιστα μόλις την ανοίξαμε. Τι να πω, στεναχωρέθηκα, προσπάθησα να φάω 3-4 κομμάτια με το ζόρι μπας και, άλλα μου φαινόταν λες και έτρωγα κέρματα ένα πράγμα. Πολύ απαίσια γεύση 🥴
    • Η αλήθεια είναι ότι με έβαλες σε σκέψεις τώρα 😅 λοιπόν ο γυναικολόγος στην Ελλάδα όταν του έδειξα τα περιεχόμενα της πολυβιταμινης μου είπε συγκεκριμένα ότι το σίδηρο είναι σε χαμηλή περιεκτικότητα κι ίσως να κοιτάξω για κάποιο έξτρα συμπληρώματα. Μετά όταν πήγα στην αιματολογο στο εξωτερικό συμφώνησε και μου είπε να πάρω το σίδηρο όπως έπαιρνα και προ εγκυμοσύνης γιατί λέει οι ανάγκες σε σίδηρο πολλαπλασιάζονται στη εγκυμοσύνη. Έπειτα όταν είδα και τη γυναικολόγο μου την περασμένη εβδομάδα μου είπε κι αυτή ναι και μου έγραψε και το συμπλήρωμα. Να σημειωθεί ότι απ' τις τελευταίες μου εξετάσεις (7η εν) που της είδε η γυναικολόγος, ο αιματοκρίτης μου είναι μια χαρά (42.4). Δε ξέρω τι να πω, αφού 3 γιατροί είπαν να πάρω ξέρω γω... Θα τη ρωτήσω αύριο και θα πάρω και τον Έλληνα γυναικολόγο να διασταυρώσω πληροφορίες.
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...