Μετάβαση σε περιεχόμενο

​☘️​💖​ Μωράκια Σεπτεμβρίου 2023 ​💖​☘️ ​


Recommended Posts

στις πριν 3 ώρες, ο/η Emily2 είπε:

Και εγώ το ίδιο. Νομίζω ότι δε κάνω και αν κάνω δεν είμαι σίγουρη αν είναι σύσπαση ή το μωρό. Άντε να ξεχωρίζω 1-2 κ αυτές όχι κάθε μέρα. Καμιά σχέση με τις συσπάσεις που έκανα πριν.. εσύ νιώθεις καθόλου πόνο ; Εγώ δε νιώθω τίποτα , ούτε καν εκείνο το σφίξιμο που ένιωθα. Είναι σα να σπρώχνει προς τα έξω το μωρό αυτό νιώθω. 

Καλημέρα! Και εγώ χτες κ σήμερα νιώθω μια περίεργη αίσθηση.. σαν βάρος χαμηλά κ κάτι να πιέζει. Αύριο θα παω για καρδιοτοκογραφημα να δούμε κ να ρωτήσω το γιατρό τι είναι.

Ελπίζω να μη βιάζεται η μπέμπα να βγει γιατί μόνο έτοιμοι δεν είμαστε!!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 48 λεπτά, ο/η Watermelon είπε:

Στην ντομπλερ είχε πάρει θέση. Σήμερα που θα πάω για έναν γρήγορο υπέρηχο-κανονικο ραντεβού την Πέμπτη, ελπίζω να έχει παραμείνει εκεί που ήταν :P Σήμερα ένιωσα ένα καλό ρολάρισμα  και μετά είχε λόξυγκα που το αισθανομουν στη δεξιά πλευρά ενώ μέχρι χθές ήταν αριστερά. Ελπίζω να μην άλλαξε κάτι . 

Την άλλη Δευτέρα μπαίνω στον μήνα μου. Είμαι 35+1 σήμερα. Εσύ 32 'η 33 είσαι?

Χαχα στο εύχομαι να είναι ακόμα εκεί 😍 είσαι πολύ κοντά!! Νομίζω πλέον μπορείς να ηρεμήσεις 😅 και να αγχώνεσαι μόνο για τον τοκετό 😝 

Εγώ είμαι 32+1! Διανύω την 33η δηλαδή και είμαι πολύ χαρούμενη γιατί αυτός ήταν ο στόχος της γιατρού μου να περάσουμε την 32η που μέχρι τότε είναι αρκετά επικίνδυνα τα πράγματα! Τώρα επόμενος στοχος είναι να φτάσουμε 35η -36η που μπαίνουμε στο μήνα μας!! 

Επίσης , βρέθηκα θετική στο β αιμολυτικό στρεπτόκοκκο 😩 δεν επηρεάζει σε κάτι τώρα , μονο στη γέννα αν γεννησουμε φυσιολογικά που θα πάρω αντιβίωση.  Δεν χρειάζεται να πάρω κατι τώρα. Γενικά όλα μου εχουν τύχει 😂😂 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η marinaki23 είπε:

Καλημέρα! Και εγώ χτες κ σήμερα νιώθω μια περίεργη αίσθηση.. σαν βάρος χαμηλά κ κάτι να πιέζει. Αύριο θα παω για καρδιοτοκογραφημα να δούμε κ να ρωτήσω το γιατρό τι είναι.

Ελπίζω να μη βιάζεται η μπέμπα να βγει γιατί μόνο έτοιμοι δεν είμαστε!!!! 

Σε ποια εβδομαδα είσαι ;

Εννοείς να πιέζει από κάτω σα να θέλει να βγει ; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Emily2 είπε:

Χαχα στο εύχομαι να είναι ακόμα εκεί 😍 είσαι πολύ κοντά!! Νομίζω πλέον μπορείς να ηρεμήσεις 😅 και να αγχώνεσαι μόνο για τον τοκετό 😝 

Εγώ είμαι 32+1! Διανύω την 33η δηλαδή και είμαι πολύ χαρούμενη γιατί αυτός ήταν ο στόχος της γιατρού μου να περάσουμε την 32η που μέχρι τότε είναι αρκετά επικίνδυνα τα πράγματα! Τώρα επόμενος στοχος είναι να φτάσουμε 35η -36η που μπαίνουμε στο μήνα μας!! 

Επίσης , βρέθηκα θετική στο β αιμολυτικό στρεπτόκοκκο 😩 δεν επηρεάζει σε κάτι τώρα , μονο στη γέννα αν γεννησουμε φυσιολογικά που θα πάρω αντιβίωση.  Δεν χρειάζεται να πάρω κατι τώρα. Γενικά όλα μου εχουν τύχει 😂😂 

 

Είχες κάνει καλλιέργεια το πρώτο τρίμηνο? Πώς κόλλας άραγε το μικρόβιο αυτό? Αντιβίωση πότε θα πάρεις? Και εγώ μόνο αυτή την εξέταση θα κάνω αλλά απ'οτι κατάλαβα στο νοσοκομείο την ημέρα που θα εισαχθω. Προλαβαίνει άραγε να επιδράσει η αντιβίωση? Θα ρωτήσω την Πέμπτη λεπτομερείς. Αχ άντε να έρθει. Περιμένουμε πως και πως για να συνεννοηθούμε για τον τοκετό. Σήμερα ξύπνησα με άγχος. Πήγα ξανά τσεκαρα την βαλίτσα μου και το μόνο που μένει να πάρω μαζί είναι οι παντόφλες, φορτιστής και τα ρούχα μου που θα φορέσω. (Έχω πάρει και 1 έξτρα αλλαξια). 

Σίγουρα θα φτάσεις μέχρι τότε! Δεν υπάρχει ένδειξη που να λέει ότι δεν φτάσεις μέχρι τις εβδομάδες εκείνες. Όλα βαίνουν μια χαρά! Εσύ τελικά με πρόκληση θα πας? Έχετε συζητήσει?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η marinaki23 είπε:

Καλημέρα! Και εγώ χτες κ σήμερα νιώθω μια περίεργη αίσθηση.. σαν βάρος χαμηλά κ κάτι να πιέζει. Αύριο θα παω για καρδιοτοκογραφημα να δούμε κ να ρωτήσω το γιατρό τι είναι.

Ελπίζω να μη βιάζεται η μπέμπα να βγει γιατί μόνο έτοιμοι δεν είμαστε!!!! 

Μην αγχώνεσαι. Μπορεί να έτυχε να κάτσει λίγο περίεργα. Και εγώ χθες το απόγευμα είχα ένα περίεργο αισθημα στην κοιλιά. Κάποιες φορές ηταν σκληρή. Κάποιες άλλες όχι. Αλλά κάπως ποναγα. Με κλωτσαγε ο.μπεμπης εκεί στον αφαλό, είχα κάτι περίεργα τσιμπηματακια στο πλάι χαμηλά αλλά ευτυχώς μετά το μπάνιο που έκανα στη θάλασσα, ηρέμησε. Είχε πολύ έντονη δραστηριότητα όλο το απόγευμα χθες. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 λεπτά, ο/η Watermelon είπε:

Είχες κάνει καλλιέργεια το πρώτο τρίμηνο? Πώς κόλλας άραγε το μικρόβιο αυτό? Αντιβίωση πότε θα πάρεις? Και εγώ μόνο αυτή την εξέταση θα κάνω αλλά απ'οτι κατάλαβα στο νοσοκομείο την ημέρα που θα εισαχθω. Προλαβαίνει άραγε να επιδράσει η αντιβίωση? Θα ρωτήσω την Πέμπτη λεπτομερείς. Αχ άντε να έρθει. Περιμένουμε πως και πως για να συνεννοηθούμε για τον τοκετό. Σήμερα ξύπνησα με άγχος. Πήγα ξανά τσεκαρα την βαλίτσα μου και το μόνο που μένει να πάρω μαζί είναι οι παντόφλες, φορτιστής και τα ρούχα μου που θα φορέσω. (Έχω πάρει και 1 έξτρα αλλαξια). 

Σίγουρα θα φτάσεις μέχρι τότε! Δεν υπάρχει ένδειξη που να λέει ότι δεν φτάσεις μέχρι τις εβδομάδες εκείνες. Όλα βαίνουν μια χαρά! Εσύ τελικά με πρόκληση θα πας? Έχετε συζητήσει?

Είχα κάνει ναι και σκέψου είχα κάνει και πριν νοσηλευτω , την 24η εβδ και ήμουν αρνητική ! Δε κολλάει, το έχουμε όλες μέσα μας απλά αναπτύσσεται και μάλιστα στην εγκυμοσύνη το 40% των εγκύων το εμφανίζουν. Αντιβίωση η γιατρός μου είπε ότι δεν έχει νόημα να πάρω τώρα, γιατί και να φύγει τώρα μπορεί να ξανά εμφανιστεί στη γέννα. 

Αν γεννήσεις φυσιολογικά, σου βάζουν ενδοφλέβια αντιβίωση την ώρα της γέννας. Αν γεννήσεις με καισαρική, βάζουν έτσι κι αλλιώς ένα μιξ που περιλαμβάνει πολλά μικρόβια και καλύπτει και τον στρεπτόκοκκο. 

Ναι με πρόκληση σίγουρα θα πάω λόγω των ενέσεων , αν δεν μας προλάβει η μπέμπα !! 

Αντε περιμένουμε τα νέα την Πέμπτη 🥰 

Πρέπει κι εγώ να πάρω ένα ντετολ να κάνω μια πλύση το πλυντήριο για να βάλω όλα τα ρούχα μαιευτηριου του μωρού και τα δικά μου και να ξεκινήσω την τσάντα. Απλά ψάχνω κάποιο σακουλάκι που να κλείνει από πάνω για να βάλω μόνο τα ρούχα του μωρού ξεχωριστά. Και δεν έχω αποφασίσει και ποια βαλίτσα να πάρω 😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Emily2 είπε:

Σε ποια εβδομαδα είσαι ;

Εννοείς να πιέζει από κάτω σα να θέλει να βγει ; 

Είμαι 33+2.. κάτι τέτοιο αλλά δεν είμαι σίγουρη. Έρχεται κ φεύγει. Κυρίως όταν περπατάω κ είμαι όρθια το νιώθω. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 λεπτά, ο/η marinaki23 είπε:

Είμαι 33+2.. κάτι τέτοιο αλλά δεν είμαι σίγουρη. Έρχεται κ φεύγει. Κυρίως όταν περπατάω κ είμαι όρθια το νιώθω. 

Μίλησες με το γιατρό σου ;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η marinaki23 είπε:

Αύριο που θα πάω για καρδιοτοκογραφημα θα ρωτήσω.. 

Τίποτα δε θα είναι ❤️ περιμένουμε νέα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια εγώ γύρισα από το express ραντεβού που είχα.με τον γιατρό. Είδαμε λίγο τον μπεμπουλη, είδαμε την καρδούλα, αμνιακα και πλακούντα όλα μια χαρά. Ευτυχώς δεν έχει αλλάξει θέση αλλά κοιτάει προς τα έξω (προς την κοιλια-κατι το οποίο μας δείχνει ότι ακόμα δεν είναι σε θέση για τοκετό) Επίσης είναι αρκετά ψηλά ακόμα οπότε έχουμε ακόμα για τη γέννα. Για πρόκληση λίγο που τα είπαμε είναι μέσα αλλά για την εβδομάδα 38+. Θέλει να βγάλουμε ένα γερό τελειομηνο μωρό και όχι "πρόωρο" (εγώ του είπα για 37η εβδομάδα από την αγωνία.μου και την λαχτάρα να γεννηθεί). Δεν είναι ώριμο ακόμα το μωρό θεωρεί. 

Επίσης έτυχε εκείνη την ώρα πάλι να σφίξει η κοιλιά.μου. μου είπε ότι είναι το μωρό. Όχι σύσπαση έτσι όπως με ψηλαφησε. 

Την Πέμπτη θα δούμε αναλυτικά κιλά και θα συζητήσουμε τα περαιτέρω. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Watermelon είπε:

Κορίτσια εγώ γύρισα από το express ραντεβού που είχα.με τον γιατρό. Είδαμε λίγο τον μπεμπουλη, είδαμε την καρδούλα, αμνιακα και πλακούντα όλα μια χαρά. Ευτυχώς δεν έχει αλλάξει θέση αλλά κοιτάει προς τα έξω (προς την κοιλια-κατι το οποίο μας δείχνει ότι ακόμα δεν είναι σε θέση για τοκετό) Επίσης είναι αρκετά ψηλά ακόμα οπότε έχουμε ακόμα για τη γέννα. Για πρόκληση λίγο που τα είπαμε είναι μέσα αλλά για την εβδομάδα 38+. Θέλει να βγάλουμε ένα γερό τελειομηνο μωρό και όχι "πρόωρο" (εγώ του είπα για 37η εβδομάδα από την αγωνία.μου και την λαχτάρα να γεννηθεί). Δεν είναι ώριμο ακόμα το μωρό θεωρεί. 

Επίσης έτυχε εκείνη την ώρα πάλι να σφίξει η κοιλιά.μου. μου είπε ότι είναι το μωρό. Όχι σύσπαση έτσι όπως με ψηλαφησε. 

Την Πέμπτη θα δούμε αναλυτικά κιλά και θα συζητήσουμε τα περαιτέρω. 

Μια χαρά δηλαδή όλα σούπερ! 

Γιατί 37η καλέ ; Πολύ νωρίς εμένα μου είπε 39η 😝

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Emily2 είπε:

Μια χαρά δηλαδή όλα σούπερ! 

Γιατί 37η καλέ ; Πολύ νωρίς εμένα μου είπε 39η 😝

Καλέ ναι. Νωρίς είναι. Εγώ βιάζομαι :P

Μετά την 38η σίγουρα. Κάτι μου είπε και εμένα για 39 και του λέω ναι μέχρι τότε μπορεί να έχει έρθει και από μόνο του. Και μου λέει ας έρθει. Το πολύ πολύ θα γεννήσεις χωρίς επισκληριδιο.. και γελαγε. Ελπίζω να αστειευοταν :P θα τα δούμε την Πέμπτη όλα τα ενδεχόμενα αναλυτικά 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κοριτσια! Καλό μήνα κι ολας! 😊 Χαίρομαι που σας πάνε όλα καλά! 

@Emily2 Δεν είχες κάνει εμβόλιο? Εμένα μ έκαναν όλα τα εμβόλια στην 30η εβδομάδα, γτ λεει παίρνουν τα αντισώματα τα μωρά.. 

@Watermelon Grande 2 ήμασταν πριν κάτι εβδομάδες, υποτίθεται. Κ φαινόταν σε όλους τους ηπερηχους το άσπρο στον πλακούντα... αλλα ακόμα αντέχουμε. 😅🤷‍♀️

Εμείς κλείσαμε ραντεβού για καισαρική τελικά στις 17 Αυγούστου, 37+2 δλδ. Αποφασίσαμε να μην το κινδυνευσουμε, γτ μ είπαν πως αν πατηθεί ο πλακουντας του μικρού καθώς πάει να βγει θα έχει ο μικρούλης αιμορραγία... Οποτε τους είπα κάντε ότι θέλετε, αρκεί να βγουν γερά τα μωράκια! 

Ελπίζω να τα καταφέρω βέβαια μέχρι τότε, γτ κ εμένα κατέβηκε η κοιλιά αρκετά. Τσίμπημα κ πόνο έχω κ εγώ χαμηλά, αλλά η γιατρός μ είπε πως εφόσον όταν ξαπλώνω περνάνε όλες οι ενοχλήσεις κ πονοι να μην ανησυχώ. 

Υπομονή κ κουράγιο λίγο ακόμα λοιπόν,σιγα σιγα μπαίνουμε όλες στην τελική ευθεία. 🥰❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 ώρες, ο/η Watermelon είπε:

Κορίτσια εγώ γύρισα από το express ραντεβού που είχα.με τον γιατρό. Είδαμε λίγο τον μπεμπουλη, είδαμε την καρδούλα, αμνιακα και πλακούντα όλα μια χαρά. Ευτυχώς δεν έχει αλλάξει θέση αλλά κοιτάει προς τα έξω (προς την κοιλια-κατι το οποίο μας δείχνει ότι ακόμα δεν είναι σε θέση για τοκετό) Επίσης είναι αρκετά ψηλά ακόμα οπότε έχουμε ακόμα για τη γέννα. Για πρόκληση λίγο που τα είπαμε είναι μέσα αλλά για την εβδομάδα 38+. Θέλει να βγάλουμε ένα γερό τελειομηνο μωρό και όχι "πρόωρο" (εγώ του είπα για 37η εβδομάδα από την αγωνία.μου και την λαχτάρα να γεννηθεί). Δεν είναι ώριμο ακόμα το μωρό θεωρεί. 

Επίσης έτυχε εκείνη την ώρα πάλι να σφίξει η κοιλιά.μου. μου είπε ότι είναι το μωρό. Όχι σύσπαση έτσι όπως με ψηλαφησε. 

Την Πέμπτη θα δούμε αναλυτικά κιλά και θα συζητήσουμε τα περαιτέρω. 

Καλημέρα! Καλό μήνα! Ωραία νέα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 54 λεπτά, ο/η Nassi είπε:

Καλημέρα κοριτσια! Καλό μήνα κι ολας! 😊 Χαίρομαι που σας πάνε όλα καλά! 

@Emily2 Δεν είχες κάνει εμβόλιο? Εμένα μ έκαναν όλα τα εμβόλια στην 30η εβδομάδα, γτ λεει παίρνουν τα αντισώματα τα μωρά.. 

@Watermelon Grande 2 ήμασταν πριν κάτι εβδομάδες, υποτίθεται. Κ φαινόταν σε όλους τους ηπερηχους το άσπρο στον πλακούντα... αλλα ακόμα αντέχουμε. 😅🤷‍♀️

Εμείς κλείσαμε ραντεβού για καισαρική τελικά στις 17 Αυγούστου, 37+2 δλδ. Αποφασίσαμε να μην το κινδυνευσουμε, γτ μ είπαν πως αν πατηθεί ο πλακουντας του μικρού καθώς πάει να βγει θα έχει ο μικρούλης αιμορραγία... Οποτε τους είπα κάντε ότι θέλετε, αρκεί να βγουν γερά τα μωράκια! 

Ελπίζω να τα καταφέρω βέβαια μέχρι τότε, γτ κ εμένα κατέβηκε η κοιλιά αρκετά. Τσίμπημα κ πόνο έχω κ εγώ χαμηλά, αλλά η γιατρός μ είπε πως εφόσον όταν ξαπλώνω περνάνε όλες οι ενοχλήσεις κ πονοι να μην ανησυχώ. 

Υπομονή κ κουράγιο λίγο ακόμα λοιπόν,σιγα σιγα μπαίνουμε όλες στην τελική ευθεία. 🥰❤️

Δεν έχω τον κλασικό στρεπτόκοκκο. αλλά τον β αιμολυτικό. Αυτόν μπορεί η καθεμιά να τον εμφανίσει στον κόλπο ,δεν το κόλλας από κάπου. Ούτε είναι σεξουαλικως μεταδιδόμενο νόσημα. Το έχουμε όλες μέσα μας απλά εμφανίζεται. Και είναι πολύ συχνό στην εγκυμοσύνη να εμφανιστεί, όλες κάνουμε καλλιέργεια κολπικού υγρού γι αυτό ,και δεν αντιμετωπίζεται κάπως. Απλά μετα τη γέννα νομίζω φεύγει.  

Εγώ δεν έκανα κανένα εμβόλιο δε μου είπε κάτι η γιατρός. Ούτε για κοκκυτη. 

Κορίτσι μου , έφτασε ο καιρός!! Τίποτα δεν έμεινε!! Σύντομα θα κρατάς αγκαλιά τα μωράκια σου !! Είναι 16 μέρες!! Μετράμε αντίστροφα μαζί σου🥰 όλα θα πάνε τέλεια!!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Watermelon είπε:

Καλέ ναι. Νωρίς είναι. Εγώ βιάζομαι :P

Μετά την 38η σίγουρα. Κάτι μου είπε και εμένα για 39 και του λέω ναι μέχρι τότε μπορεί να έχει έρθει και από μόνο του. Και μου λέει ας έρθει. Το πολύ πολύ θα γεννήσεις χωρίς επισκληριδιο.. και γελαγε. Ελπίζω να αστειευοταν :P θα τα δούμε την Πέμπτη όλα τα ενδεχόμενα αναλυτικά 

 

Ααααα όχι πες του μη γελάς καθόλου 😂 ούτε να το σκέφτομαι δε θέλω 😂 ας ελπίσουμε τα μωράκια μας να μην είναι βιαστικά αλλιώς τη βάψαμε 😝

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 36 λεπτά, ο/η Emily2 είπε:

Δεν έχω τον κλασικό στρεπτόκοκκο. αλλά τον β αιμολυτικό. Αυτόν μπορεί η καθεμιά να τον εμφανίσει στον κόλπο ,δεν το κόλλας από κάπου. Ούτε είναι σεξουαλικως μεταδιδόμενο νόσημα. Το έχουμε όλες μέσα μας απλά εμφανίζεται. Και είναι πολύ συχνό στην εγκυμοσύνη να εμφανιστεί, όλες κάνουμε καλλιέργεια κολπικού υγρού γι αυτό ,και δεν αντιμετωπίζεται κάπως. Απλά μετα τη γέννα νομίζω φεύγει.  

Εγώ δεν έκανα κανένα εμβόλιο δε μου είπε κάτι η γιατρός. Ούτε για κοκκυτη. 

Κορίτσι μου , έφτασε ο καιρός!! Τίποτα δεν έμεινε!! Σύντομα θα κρατάς αγκαλιά τα μωράκια σου !! Είναι 16 μέρες!! Μετράμε αντίστροφα μαζί σου🥰 όλα θα πάνε τέλεια!!!! 

Α, δεν το πρόσεξα που το έγραψες για τον Β αιμολυτικο, σρυ. Είχες κ κάποια ενόχληση ή μόνο από την καλλιέργεια φάνηκε? Έχω διαβάσει πως γενικά χορηγείται πενικιλινη κάποιες ώρες πριν την γεννα.. 

Αλήθεια? Εμάς εδώ ειδικά για κοκκυτη το κάνουν πάντα. Κ η νύφη μ που γέννησε πριν λίγο καιρό, επίσης της το έκανε ο γιατρός της. Κ επειδή ήταν χειμώνας της έκανε κ το εμβόλιο της γρίπης. Μετά την 32η εβδομάδα τα κάνουν..

Άστα να πάνε! Ευχαριστώ πολυ!! Πως περνάει ο καιρός... άλλα δύο ραντεβού στην γυναικολόγο κ μετά τέλος! 🤣😍  Ευτυχώς βάλαμε κ το ραντεβού της καισαρικής πρωί πρωί, οπότε δεν θα περιμένουμε κι ολας να με φαει η αγωνία. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια..εύχομαι να είστε όλες καλά..για εμβόλια εμένα δεν μου είπε απολύτως τίποτα..32+1 σήμερα…την Παρασκευή γιατρό αλλά να σας πω την αλήθεια από την προηγούμενη εβδομάδα δεν έχω καθόλου ενέργεια..λες κ έπεσε στα μισά επίπεδα απότομα…ευτυχώς τα έχω όλα σχεδόν έτοιμα αλλιώς δεν ξέρω πώς θα τα έκανα..σήμερα θα κάνω τη βαλίτσα,αφού τα έχω όλα κ θα την κλείσω..έχω και κάποια ρουχαλάκια που μ έδωσαν να πλύνω αλλά δεν έχω καθόλου κέφι…

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Nassi είπε:

Α, δεν το πρόσεξα που το έγραψες για τον Β αιμολυτικο, σρυ. Είχες κ κάποια ενόχληση ή μόνο από την καλλιέργεια φάνηκε? Έχω διαβάσει πως γενικά χορηγείται πενικιλινη κάποιες ώρες πριν την γεννα.. 

Αλήθεια? Εμάς εδώ ειδικά για κοκκυτη το κάνουν πάντα. Κ η νύφη μ που γέννησε πριν λίγο καιρό, επίσης της το έκανε ο γιατρός της. Κ επειδή ήταν χειμώνας της έκανε κ το εμβόλιο της γρίπης. Μετά την 32η εβδομάδα τα κάνουν..

Άστα να πάνε! Ευχαριστώ πολυ!! Πως περνάει ο καιρός... άλλα δύο ραντεβού στην γυναικολόγο κ μετά τέλος! 🤣😍  Ευτυχώς βάλαμε κ το ραντεβού της καισαρικής πρωί πρωί, οπότε δεν θα περιμένουμε κι ολας να με φαει η αγωνία. 

Αχ τυχερουλα σε λίγο καιρό θα κρατάς τα μπεμπακια σου αγκαλίτσα!!! Θα είσαι η πρώτη της παρέας!με το καλό !!!

Ελπίζω να ακολουθήσω  εγώ :P έχω πολύ αγωνία και λαχτάρα. Εμένα πάντως η κοιλιά μου καλά κρατει. Περήφανη εκεί ψηλά 🤣🤣 θα την παρακολουθώ να δω αν κατέβει. Αλλιώς θα ξεκινήσω ασκήσεις εμπέδωσης. Χαχαχαχα. 

@Emily2 μόνο για ανέκδοτο μπορώ να το ακούσω. Όχι στα σοβαρά :P

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Tinasardin8689 είπε:

Καλημέρα κορίτσια..εύχομαι να είστε όλες καλά..για εμβόλια εμένα δεν μου είπε απολύτως τίποτα..32+1 σήμερα…την Παρασκευή γιατρό αλλά να σας πω την αλήθεια από την προηγούμενη εβδομάδα δεν έχω καθόλου ενέργεια..λες κ έπεσε στα μισά επίπεδα απότομα…ευτυχώς τα έχω όλα σχεδόν έτοιμα αλλιώς δεν ξέρω πώς θα τα έκανα..σήμερα θα κάνω τη βαλίτσα,αφού τα έχω όλα κ θα την κλείσω..έχω και κάποια ρουχαλάκια που μ έδωσαν να πλύνω αλλά δεν έχω καθόλου κέφι…

Σε καταλαβαίνω απόλυτα. Και εγώ όταν είχα πρωτο μπει στον 8ο είχα δει ΠΟΛΥ μεγάλη διάφορα στις αντοχές μου. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Nassi είπε:

Α, δεν το πρόσεξα που το έγραψες για τον Β αιμολυτικο, σρυ. Είχες κ κάποια ενόχληση ή μόνο από την καλλιέργεια φάνηκε? Έχω διαβάσει πως γενικά χορηγείται πενικιλινη κάποιες ώρες πριν την γεννα.. 

Αλήθεια? Εμάς εδώ ειδικά για κοκκυτη το κάνουν πάντα. Κ η νύφη μ που γέννησε πριν λίγο καιρό, επίσης της το έκανε ο γιατρός της. Κ επειδή ήταν χειμώνας της έκανε κ το εμβόλιο της γρίπης. Μετά την 32η εβδομάδα τα κάνουν..

Άστα να πάνε! Ευχαριστώ πολυ!! Πως περνάει ο καιρός... άλλα δύο ραντεβού στην γυναικολόγο κ μετά τέλος! 🤣😍  Ευτυχώς βάλαμε κ το ραντεβού της καισαρικής πρωί πρωί, οπότε δεν θα περιμένουμε κι ολας να με φαει η αγωνία. 

Να τα πρώτα μωράκια.... με το καλό !!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Nassi είπε:

Α, δεν το πρόσεξα που το έγραψες για τον Β αιμολυτικο, σρυ. Είχες κ κάποια ενόχληση ή μόνο από την καλλιέργεια φάνηκε? Έχω διαβάσει πως γενικά χορηγείται πενικιλινη κάποιες ώρες πριν την γεννα.. 

Αλήθεια? Εμάς εδώ ειδικά για κοκκυτη το κάνουν πάντα. Κ η νύφη μ που γέννησε πριν λίγο καιρό, επίσης της το έκανε ο γιατρός της. Κ επειδή ήταν χειμώνας της έκανε κ το εμβόλιο της γρίπης. Μετά την 32η εβδομάδα τα κάνουν..

Άστα να πάνε! Ευχαριστώ πολυ!! Πως περνάει ο καιρός... άλλα δύο ραντεβού στην γυναικολόγο κ μετά τέλος! 🤣😍  Ευτυχώς βάλαμε κ το ραντεβού της καισαρικής πρωί πρωί, οπότε δεν θα περιμένουμε κι ολας να με φαει η αγωνία. 

Όχι δεν είχα κανένα απολύτως σύμπτωμα! Νομίζω δεν έχει συμπτώματα! 

Διάβασα γενικά ότι το εμβόλιο του κοκκυτη δεν το κάνουν πολλά χρόνια ώστε να δουν τα αποτελέσματα σε μεγάλα παιδιά. Δεν ξέρω τι ισχύει και τι όχι, εμένα δε μου είπε μέχρι στιγμής να κάνω κάτι, ούτε την κουνιάδα μου που είναι σε άλλη πόλη και είναι και αυτή έγκυος, ούτε 2 φίλες μου που γέννησαν πρόσφατα. Βέβαια βλέπω και πάρα πολλές ειδικά στα σοσιαλ μίντια που το κανουν. Οπότε και σ αυτό μάλλον υπάρχουν 2 απόψεις και εμείς αναμεσα  😂δε ξέρω τι είναι καλύτερο ειλικρινά. Εγώ δεν θέλω να σου πω την αλήθεια να το κάνω...αλλά θέλω κιόλας ...χαχαχαχα δε ξέρω αλήθεια 🤷🏻‍♀️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Watermelon @Tinasardin8689α άρα αυτό φταίει που είμαι συνέχεια κομμάτια ;;;; Από τότε που μπήκα στον 8ο.. ειδικά εκεί στις 7-8 το απόγευμα είμαι πτώμα θέλω να κοιμηθώ από τις 9 😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Το έχω ζήσει , ένιωθα κενή , ξέρω όλες σου τις σκέψεις. Ξέρω πως νιώθεις το ουράνιο τόξο όμως δεν θα αργήσει να έρθει . Πάρε οοοοολλλλοοο το χρόνο σου και ψυχολογικά αλλά και σωματικά θέλεις ηρεμία και χρόνο . Να θυμάσαι όμως ότι θα έρθει και θα σε γεμίσει όλο χαρά. Καλή δύναμη κοπέλα μου 
    • Έτσι είναι! Εμένα η μεγάλη τη βρώμη δεν την ήθελε. Δοκίμασα μια δυο τρεις, Ε μετά τα παράτησα 😂😂 ναι τραχανά λαχανικών! Η μεγάλη τον έτρωγε με κλειστά τα μάτια! Να δούμε η μικρή!
    • Πώς είστε γενικά κορίτσια;  Εγώ σήμερα είμαι σαν να με πατησε τρένο. Απίστευτος πονοκέφαλος όλη μέρα σχεδόν, δεν έχω καθόλου όρεξη, κοιμήθηκα 10 ώρες το βράδυ + 3 για μεσημέρι 🤣🤣 είμαι ένα ζόμπι πραγματικά, ούτε να περπατήσω δε βγήκα σήμερα και νιώθω λίγο τύψεις που είμαι σα τη χλαπατσα όλη μέρα...  Επίσης το άλλο το καινούργιο!!! Νομίζω έχω απέχθεια στη φέτα/μυζήθρα 😱😱😱 Το πρωί έφαγα μια μπουγάτσα με τυρί που είναι η αγαπημένη μου και μου φάνηκε τόσο απαίσια που νομίζα ότι έφταιγε που ήταν κατεψυγμένη. Τώρα το απόγευμα λιγουρευτηκα καρπούζι με τυρί (δε ξέρω αν το τρώτε κι εσείς, αλλά στη βόρεια Ελλάδα νομίζω είναι must συνδυασμός 😅) και η φέτα με αηδιασε άσχημα! Νόμιζα ότι ήταν ξινισμενη, ληγμένη, δε ξέρω. Ο σύζυγος ο καημένος έτρεξε να δει ημερομηνία και ήταν κομπλέ και μάλιστα μόλις την ανοίξαμε. Τι να πω, στεναχωρέθηκα, προσπάθησα να φάω 3-4 κομμάτια με το ζόρι μπας και, άλλα μου φαινόταν λες και έτρωγα κέρματα ένα πράγμα. Πολύ απαίσια γεύση 🥴
    • Η αλήθεια είναι ότι με έβαλες σε σκέψεις τώρα 😅 λοιπόν ο γυναικολόγος στην Ελλάδα όταν του έδειξα τα περιεχόμενα της πολυβιταμινης μου είπε συγκεκριμένα ότι το σίδηρο είναι σε χαμηλή περιεκτικότητα κι ίσως να κοιτάξω για κάποιο έξτρα συμπληρώματα. Μετά όταν πήγα στην αιματολογο στο εξωτερικό συμφώνησε και μου είπε να πάρω το σίδηρο όπως έπαιρνα και προ εγκυμοσύνης γιατί λέει οι ανάγκες σε σίδηρο πολλαπλασιάζονται στη εγκυμοσύνη. Έπειτα όταν είδα και τη γυναικολόγο μου την περασμένη εβδομάδα μου είπε κι αυτή ναι και μου έγραψε και το συμπλήρωμα. Να σημειωθεί ότι απ' τις τελευταίες μου εξετάσεις (7η εν) που της είδε η γυναικολόγος, ο αιματοκρίτης μου είναι μια χαρά (42.4). Δε ξέρω τι να πω, αφού 3 γιατροί είπαν να πάρω ξέρω γω... Θα τη ρωτήσω αύριο και θα πάρω και τον Έλληνα γυναικολόγο να διασταυρώσω πληροφορίες.
    • Τραχανά λαχανικών Ε;; Έδινα και εγώ στην πρώτη μου τώρα θυμήθηκα που το πες και μετά αλλάξαμε σε κατσικίσιο που τρώει μέχρι σήμερα..όχι δίκιο έχεις η καθεμία κάνει αυτό που νιώθει καλύτερο!! Εγώ είχα δώσει κρέμα με βρώμη και φαγοπυρο δεν ξέρω αν γνωρίζετε αλλά λένε ότι είναι πολυ δυναμωτικο και έχει βιταμίνες τώρα τι να πεις κάνουμε ότι μπορούμε όλες καλύτερο για τα ζουζούνια μας..αλλά να ακούγοντας άλλες μαμάδες παίρνουμε και ιδέες 🤪
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...