Μετάβαση σε περιεχόμενο

​☘️​💖​ Μωράκια Σεπτεμβρίου 2023 ​💖​☘️ ​


Recommended Posts

στις πριν 7 ώρες, ο/η Watermelon είπε:

Εγώ δεν έχω πάρει τίποτα από τα δύο και ούτε πρόκειται :P

Σου έχουν πει ότι στο νοσοκομείο που θα πας τα θέλουν?

εγώ έχω πάρει πολύ χοντρές σερβιετες (τις οποίες ξέρω ότι στις δίνουν και στο νοσοκομείο, αλλά για σιγουριά και για το σπίτι, πήρα και εγώ ένα πακέτο). Σαν μια πολυ βαριά περίοδος θα είναι. Θα αλλάζεις συχνά σερβιετα και μια χαρά. 

Δεν πειράζει. Εσένα σε νοιάζει να είσαι ανάμεσα στις 2 κόκκινες γραμμές (τα δύο άκρα). Η πράσινη γραμμή είναι το μέσο φυσιολογικό. 

Λίγες εβδομάδες έμειναν. Υπομονή. Κάτσε ξεκουράσου, με μέτρο το περπάτημα και όλα καλά θα πάνε. :)

αχ και εγώ είμαι περίεργη να δω πόσο θα έχει πάει. Από 2,7 τώρα πόσο άραγε? Την άλλη βδομάδα που θα πάω θα είμαι 35+1

  

ρε κορίτσια όλες έχετε κάνει καρδιοτογραφημα? Εγώ όχι. Μου είχε πει την 36 εβδομάδα θα πάω στο νοσοκομείο να κάνω. Με αγχώνει λίγο 😕

 

απο 36η ξεκινάει... εγώ ε΄κανα προχθές λόγω της ανάπτυξης που μείναμε πίσω, σου βαζει δυο ζώνες σε συνδέει με μόνιτορ που δείχνει τους παλμούς, και οταν κουνιέται το μωρό πατάς ενα κουμπάκι αυτό είναι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Watermelon είπε:

Εγώ δεν έχω πάρει τίποτα από τα δύο και ούτε πρόκειται :P

Σου έχουν πει ότι στο νοσοκομείο που θα πας τα θέλουν?

εγώ έχω πάρει πολύ χοντρές σερβιετες (τις οποίες ξέρω ότι στις δίνουν και στο νοσοκομείο, αλλά για σιγουριά και για το σπίτι, πήρα και εγώ ένα πακέτο). Σαν μια πολυ βαριά περίοδος θα είναι. Θα αλλάζεις συχνά σερβιετα και μια χαρά. 

Δεν πειράζει. Εσένα σε νοιάζει να είσαι ανάμεσα στις 2 κόκκινες γραμμές (τα δύο άκρα). Η πράσινη γραμμή είναι το μέσο φυσιολογικό. 

Λίγες εβδομάδες έμειναν. Υπομονή. Κάτσε ξεκουράσου, με μέτρο το περπάτημα και όλα καλά θα πάνε. :)

αχ και εγώ είμαι περίεργη να δω πόσο θα έχει πάει. Από 2,7 τώρα πόσο άραγε? Την άλλη βδομάδα που θα πάω θα είμαι 35+1

  

ρε κορίτσια όλες έχετε κάνει καρδιοτογραφημα? Εγώ όχι. Μου είχε πει την 36 εβδομάδα θα πάω στο νοσοκομείο να κάνω. Με αγχώνει λίγο 😕

 

Εγώ που σήμερα είμαι 32 εβδομάδων δεν έχω κάνει καρδιοτοκογραφο και ούτε μου έχει πει ότι θα κάνω σύντομα..

Βρε κορίτσια τις τελευταίες μέρες την νιώθω να κουνιέται πολύ περισσότερο. Λέτε να ανησυχήσω;

Επίσης στην ντοπλερ βγάζουν και βάρος μωρού κτλ; Καμπύλη ανάπτυξης; Ή τσεκαρουν μόνο ροή αιματος και αρτηρίες; Τον πλακούντα τον τσεκαρουν ενδοκολπικα ή από τον υπέρηχο;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 λεπτά, ο/η anna1122 είπε:

Εγώ που σήμερα είμαι 32 εβδομάδων δεν έχω κάνει καρδιοτοκογραφο και ούτε μου έχει πει ότι θα κάνω σύντομα..

Βρε κορίτσια τις τελευταίες μέρες την νιώθω να κουνιέται πολύ περισσότερο. Λέτε να ανησυχήσω;

Επίσης στην ντοπλερ βγάζουν και βάρος μωρού κτλ; Καμπύλη ανάπτυξης; Ή τσεκαρουν μόνο ροή αιματος και αρτηρίες; Τον πλακούντα τον τσεκαρουν ενδοκολπικα ή από τον υπέρηχο;

Όσες φορές πήγαινα στο νοσοκομείο για καρδιοτοκογραφημα, επειδή το μωράκι μου πάντα ήταν υπερκινητικό ρωτούσα κάθε φορά αν αυτό είναι κακό. Και όλοι μου έλεγαν πως αντιθέτως είναι πολύ καλό. 

Πάντως και εμένα κινείται πολύ , ίσως επειδή είναι πιο μεγάλο τα νιώθουμε όλα και πιο έντονα. Συνεχεια πεταγεται η κοιλιά 😂Το βράδυ πλέον δε σταματάει στον ύπνο μου. 

Στη ντοπλερ ναι βγάζουν τα πάντα πάλι. 

Για τον τράχηλο δε ξέρω ξέρω αν τον μετράνε σε όλες.. σε εμένα μόλις του είπα για τις συσπάσεις και ότι δεν έχουμε δει τράχηλο είπε θα τον δούμε μαζί.  Πόσο ήταν εσένα στη β επιπέδου; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Emily2 είπε:

Τώρα είδα τη ντοπλερ , λέει κάπου εκτοστιαια θέση αυτό είναι ;

Ναι ναι αυτό είναι! :)

τι να σου πω. Εγώ πάντως το καρδιοτογραφημα το φοβάμαι μήπως μου πουν ότι ο μπέμπης δεν είναι πολύ δραστήριος. Αν και εύχομαι να μην πουν κάτι. Έχει ο Θεός. Βήμα βήμα και φτάσαμε στο τέλος. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 51 λεπτά, ο/η anna1122 είπε:

Εγώ που σήμερα είμαι 32 εβδομάδων δεν έχω κάνει καρδιοτοκογραφο και ούτε μου έχει πει ότι θα κάνω σύντομα..

Βρε κορίτσια τις τελευταίες μέρες την νιώθω να κουνιέται πολύ περισσότερο. Λέτε να ανησυχήσω;

Επίσης στην ντοπλερ βγάζουν και βάρος μωρού κτλ; Καμπύλη ανάπτυξης; Ή τσεκαρουν μόνο ροή αιματος και αρτηρίες; Τον πλακούντα τον τσεκαρουν ενδοκολπικα ή από τον υπέρηχο;

Όλα αυτά που λες κοιτάνε. Ο πλακούντας από τον υπέρηχο κοιλιάς που σου κάνουν τον κοιτάνε. Τον τράχηλο ενδοκολπικα. Πάντως και εγώ αν δεν του έλεγα για τράχηλο δεν θα τον κοιταγε καν. Οπότε αν σας απασχολεί 'η αν θέλετε από περιέργεια να μάθετε να το ζητήσετε. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 27 λεπτά, ο/η Watermelon είπε:

Ναι ναι αυτό είναι! :)

τι να σου πω. Εγώ πάντως το καρδιοτογραφημα το φοβάμαι μήπως μου πουν ότι ο μπέμπης δεν είναι πολύ δραστήριος. Αν και εύχομαι να μην πουν κάτι. Έχει ο Θεός. Βήμα βήμα και φτάσαμε στο τέλος. 

Εμένα είναι 50.5

Είναι καλό τώρα αυτό;;

Επίσης,καμιά φορά σκέφτομαι με τις αντιπηκτικες και τη γέννα μη πάει τίποτα στραβά. Εσύ το σκέφτεσαι καθόλου; Αν και δε ξανά έχω ραντεβού με τη γιατρό μέχρι να γεννήσω, θα την πάρω σίγουρα(αν δεν συμβεί κάτι απρόοπτο) πριν πάμε να γεννησουμε για να με καθησυχάσει. Αλλά έχω αρχίσει και το σκέφτομαι έντονα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Emily2 είπε:

Όσες φορές πήγαινα στο νοσοκομείο για καρδιοτοκογραφημα, επειδή το μωράκι μου πάντα ήταν υπερκινητικό ρωτούσα κάθε φορά αν αυτό είναι κακό. Και όλοι μου έλεγαν πως αντιθέτως είναι πολύ καλό. 

Πάντως και εμένα κινείται πολύ , ίσως επειδή είναι πιο μεγάλο τα νιώθουμε όλα και πιο έντονα. Συνεχεια πεταγεται η κοιλιά 😂Το βράδυ πλέον δε σταματάει στον ύπνο μου. 

Στη ντοπλερ ναι βγάζουν τα πάντα πάλι. 

Για τον τράχηλο δε ξέρω ξέρω αν τον μετράνε σε όλες.. σε εμένα μόλις του είπα για τις συσπάσεις και ότι δεν έχουμε δει τράχηλο είπε θα τον δούμε μαζί.  Πόσο ήταν εσένα στη β επιπέδου; 

Στην β επιπέδου ήταν 30,0 mm.. αχ δεν ξέρω έχω σήμερα το μεσημέρι την doppler και μου έχουν βγει όλες οι φοβίες πάλι 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η anna1122 είπε:

Στην β επιπέδου ήταν 30,0 mm.. αχ δεν ξέρω έχω σήμερα το μεσημέρι την doppler και μου έχουν βγει όλες οι φοβίες πάλι 

Όλα θα πανε μια χαρά !! Θα δεις το μωράκι σου αυτό να σκέφτεσαι!!! Όλα πάνε καλά ως τώρα οπότε γιατί να αλλάξει κάτι ;;; τι ώρα έχεις ;; Με τον Αθανασία ή με άλλο γιατρό ;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η Emily2 είπε:

Εμένα είναι 50.5

Είναι καλό τώρα αυτό;;

Επίσης,καμιά φορά σκέφτομαι με τις αντιπηκτικες και τη γέννα μη πάει τίποτα στραβά. Εσύ το σκέφτεσαι καθόλου; Αν και δε ξανά έχω ραντεβού με τη γιατρό μέχρι να γεννήσω, θα την πάρω σίγουρα(αν δεν συμβεί κάτι απρόοπτο) πριν πάμε να γεννησουμε για να με καθησυχάσει. Αλλά έχω αρχίσει και το σκέφτομαι έντονα. 

Κοίτα, φόβος ξεκάθαρα λόγω των αντιπηκτικών δεν έχω. Τόσες μα τόσες γυναίκες γεννάνε και περνανε αντιπηκτικες. Δεν είναι κάτι. Απλά πρέπει να αφήσεις χρόνο να περάσει το 24ωρο αν σπάσουν τα νερά απρόοπτα.Οπότε ας πούμε λίγο τον πόνο έχω κατά νου. 

Γενικά όμως έχουν ψιλό αρχίσει και με πιάνουν οι ανασφάλειες μου μην τύχει κάποιο απρόοπτο γενικά. Με αγχώνει η όλη διαδικασία του απροόπτου. Μακάρι Παναγία μου να πάνε όλα καλά και όπως τα έχω σκεφτεί και να πάμε με πρόγραμμα χωρίς 'εκπληξεις'.  Προς το παρόν κάνω κράτει να έρθει η άλλη βδομάδα, να μιλήσουμε με τον γιατρό και βλεπουμε. Με την αιμστολογο δεν έχω κάτι άλλο να πω. Μου έχει δώσει οδηγίες και αν χρειαστεί κάτι ας μιλήσει ο γιατρός μου που συνεργάζονται κιόλας. 

Με τον γιατρό σου έχετε πει ότι πάτε φυσιολογικά και όποτε έρθει το μωρό?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η anna1122 είπε:

Στην β επιπέδου ήταν 30,0 mm.. αχ δεν ξέρω έχω σήμερα το μεσημέρι την doppler και μου έχουν βγει όλες οι φοβίες πάλι 

Τι να σου πω, ότι δεν σε καταλαβαίνω και ότι είσαι παράλογη? Όχι δεν μπορώ να στο πω γιατί και εγώ ενώ ήμουν ήσυχη μετά την β επιπέδου, 1-2 ημέρες πριν την εξέταση έτρεμα πάλι σαν ψάρι. 

Οπότε δεν είμαι καλή στο να σου δώσω συμβουλή να 'ηεεμησεις' αλλά εύχομαι ολόψυχα και είμαι σίγουρη ότι όλα θα πάνε καλά. 

@Emily2 η 50η θέση που είσαι είναι ακριβώς το μέσο φυσιολογικό. Σούπερ!!!

Εγώ ήμουν 48η θέση 🤪

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η Emily2 είπε:

Όλα θα πανε μια χαρά !! Θα δεις το μωράκι σου αυτό να σκέφτεσαι!!! Όλα πάνε καλά ως τώρα οπότε γιατί να αλλάξει κάτι ;;; τι ώρα έχεις ;; Με τον Αθανασία ή με άλλο γιατρό ;;

Ευχαριστώ πολυ! Ναι όλα καλά πάνε ως τώρα αλλά έχω αυτο το άτιμο το άγχος χωρίς ιδιαίτερο λόγο..δεν είμαι αχάριστη ξέρω ότι όλα πάνε καλά απλώς δε μπορώ να το ελεγξω 😐Τέσσερις έχω ραντεβού! Με την Καραβιδα. Και την αυχενική και την β επιπέδου με την Καραβιδα την έκανα και μου άρεσε πολύ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 λεπτά, ο/η Watermelon είπε:

Κοίτα, φόβος ξεκάθαρα λόγω των αντιπηκτικών δεν έχω. Τόσες μα τόσες γυναίκες γεννάνε και περνανε αντιπηκτικες. Δεν είναι κάτι. Απλά πρέπει να αφήσεις χρόνο να περάσει το 24ωρο αν σπάσουν τα νερά απρόοπτα.Οπότε ας πούμε λίγο τον πόνο έχω κατά νου. 

Γενικά όμως έχουν ψιλό αρχίσει και με πιάνουν οι ανασφάλειες μου μην τύχει κάποιο απρόοπτο γενικά. Με αγχώνει η όλη διαδικασία του απροόπτου. Μακάρι Παναγία μου να πάνε όλα καλά και όπως τα έχω σκεφτεί και να πάμε με πρόγραμμα χωρίς 'εκπληξεις'.  Προς το παρόν κάνω κράτει να έρθει η άλλη βδομάδα, να μιλήσουμε με τον γιατρό και βλεπουμε. Με την αιμστολογο δεν έχω κάτι άλλο να πω. Μου έχει δώσει οδηγίες και αν χρειαστεί κάτι ας μιλήσει ο γιατρός μου που συνεργάζονται κιόλας. 

Με τον γιατρό σου έχετε πει ότι πάτε φυσιολογικά και όποτε έρθει το μωρό?

Όχι , μου είχε αναφέρει από την αρχή ότι θα πάμε με πρόκληση αφού κάνω τις αντιπηκτικες. Και το προτιμώ να σου πω την αλήθεια, γιατί όπως λες κι εσύ τα απρόοπτα δε Μ αρέσουν! 

Επίσης το μωρό μου ακόμα έχει ισχιακη προβολή, δεν ξέρω αν θα γυρίσει. 

Οπότε πολύ πιθανό να πάω και με καισαρική. Είχα και ένα θέμα με το μάτι μου , η οφθαλμίατρος μου έχει δώσει το οκ για φυσιολογικό τοκετό αλλά εγώ είχα περάσει πολύ ζορικα (κοντά να χάσω την όραση μου) και δε θέλω να το διακινδυνεύσω με.φυσιολογικο τοκετό. Βέβαια όλα αυτά είναι υποθέσεις.. κάνεις δε ξέρει τι μας επιφυλάσσει το μέλλον...😂😂😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 λεπτά, ο/η anna1122 είπε:

Ευχαριστώ πολυ! Ναι όλα καλά πάνε ως τώρα αλλά έχω αυτο το άτιμο το άγχος χωρίς ιδιαίτερο λόγο..δεν είμαι αχάριστη ξέρω ότι όλα πάνε καλά απλώς δε μπορώ να το ελεγξω 😐Τέσσερις έχω ραντεβού! Με την Καραβιδα. Και την αυχενική και την β επιπέδου με την Καραβιδα την έκανα και μου άρεσε πολύ..

Άντε λίγες ωρίτσες έμειναν!! Εμάς πάλι μας έβαλε να κάνουμε 20λεπτη βόλτα γιατί δεν είχε καλή θέση το μωρό 😝 εγώ πάντα την εκμεταλλεύομαι αυτή τη βόλτα και παίρνω κατι απο το μπλε να φάω , που είναι από κάτω 😃😃 θα περιμένουμε νέα!!! 

Εγώ έχω στις 8 γιατρό.. λέτε να βγάλουμε άκρη σήμερα ;;; Είμαι πολύ περίεργη να δω πως θα  χειριστεί το θέμα... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια εμένα στη Doppler δεν κουνιόταν γιατί δεν είχα πιει ούτε νερό ούτε είχα φαει κάτι γλυκό…γιατί επειδή στη β επιπέδου είχα φάει γλυκό κ κουνιόταν πολύ μ έκανε παρατήρηση ότι δεν έπρεπε να έχω φαει…κι εχθές ήταν πολύ ήπιες οι κινήσεις της κ μ έλεγε γυρνά από εδώ γυρνά από εκεί..εμ λέω αν είχα φαει πριν μια ώρα μια πάστα θα έβλεπες τι θα έκανε..ε δεν τους βρίσκουμε πουθενά….Εγώ πια έχω καταλάβει το μοτίβο των κινήσεων της…έβαλα την κρέμα τώρα σωστά λάθος,να σας πω δεν πολύ κατάλαβα…όσο για τα ψώνια εγώ πήρα κάτι μεγάλες σερβιέτες όπως είπε μια φίλη παραπάνω…και οηρα κ μια τετράδα εσώρουχα μιας χρήσης..περιμένω ακόμα δυο σετάκια με νυχτικό κ την άλλη εβδομάδα θα καθαρίσω και θα φτιάξω βαλίτσα….

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Tinasardin8689 είπε:

Κορίτσια εμένα στη Doppler δεν κουνιόταν γιατί δεν είχα πιει ούτε νερό ούτε είχα φαει κάτι γλυκό…γιατί επειδή στη β επιπέδου είχα φάει γλυκό κ κουνιόταν πολύ μ έκανε παρατήρηση ότι δεν έπρεπε να έχω φαει…κι εχθές ήταν πολύ ήπιες οι κινήσεις της κ μ έλεγε γυρνά από εδώ γυρνά από εκεί..εμ λέω αν είχα φαει πριν μια ώρα μια πάστα θα έβλεπες τι θα έκανε..ε δεν τους βρίσκουμε πουθενά….Εγώ πια έχω καταλάβει το μοτίβο των κινήσεων της…έβαλα την κρέμα τώρα σωστά λάθος,να σας πω δεν πολύ κατάλαβα…όσο για τα ψώνια εγώ πήρα κάτι μεγάλες σερβιέτες όπως είπε μια φίλη παραπάνω…και οηρα κ μια τετράδα εσώρουχα μιας χρήσης..περιμένω ακόμα δυο σετάκια με νυχτικό κ την άλλη εβδομάδα θα καθαρίσω και θα φτιάξω βαλίτσα….

Αλήθεια στο είπε αυτό ; Εμένα σκέψου μου είπε όταν γύρισα από την 20λεπτη βόλτα , ελπίζω να έφαγες καμιά πάστα 😂 

Σου είπε γενικά να είσαι ξαπλωμένη και να μη κάνεις δουλειες, μόνο σπίτι κτλπ; Ή να μη περπατάς πολύ ;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 λεπτά, ο/η Tinasardin8689 είπε:

Κορίτσια εμένα στη Doppler δεν κουνιόταν γιατί δεν είχα πιει ούτε νερό ούτε είχα φαει κάτι γλυκό…γιατί επειδή στη β επιπέδου είχα φάει γλυκό κ κουνιόταν πολύ μ έκανε παρατήρηση ότι δεν έπρεπε να έχω φαει…κι εχθές ήταν πολύ ήπιες οι κινήσεις της κ μ έλεγε γυρνά από εδώ γυρνά από εκεί..εμ λέω αν είχα φαει πριν μια ώρα μια πάστα θα έβλεπες τι θα έκανε..ε δεν τους βρίσκουμε πουθενά….Εγώ πια έχω καταλάβει το μοτίβο των κινήσεων της…έβαλα την κρέμα τώρα σωστά λάθος,να σας πω δεν πολύ κατάλαβα…όσο για τα ψώνια εγώ πήρα κάτι μεγάλες σερβιέτες όπως είπε μια φίλη παραπάνω…και οηρα κ μια τετράδα εσώρουχα μιας χρήσης..περιμένω ακόμα δυο σετάκια με νυχτικό κ την άλλη εβδομάδα θα καθαρίσω και θα φτιάξω βαλίτσα….

Εμένα πάντως κανείς δεν μου είχε σχολιάσει τίποτα σχετικά με το αν πρέπει να φάω κάτι 'η όχι. Και επειδή σε κάθε μεγάλο υπέρηχο ζουμαρει, κοιτάει τα όργανα κλπ δεν μπορώ να καταλάβω αν κουνιέται πολύ 'η όχι. Μάλλον το δεύτερο γιατί ιδίως τώρα θα το καταλάβαινα αν κλωτσαγε. 

Ποιο είναι περίπου το μοτίβο σας?

Έχεις παρατηρήσει καθε πόση ώρα νιώθεις κίνηση 'η πόση ώρα νιώθεις τελείως 'ησυχα ' ?

Όπως καταλαβαίνετε ακόμα να προσαρμοστώ και να ησυχάσω με τις κινήσεις. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 42 λεπτά, ο/η Emily2 είπε:

Άντε λίγες ωρίτσες έμειναν!! Εμάς πάλι μας έβαλε να κάνουμε 20λεπτη βόλτα γιατί δεν είχε καλή θέση το μωρό 😝 εγώ πάντα την εκμεταλλεύομαι αυτή τη βόλτα και παίρνω κατι απο το μπλε να φάω , που είναι από κάτω 😃😃 θα περιμένουμε νέα!!! 

Εγώ έχω στις 8 γιατρό.. λέτε να βγάλουμε άκρη σήμερα ;;; Είμαι πολύ περίεργη να δω πως θα  χειριστεί το θέμα... 

Εννοείται θα σας στείλω! Προς το παρόν κάνω δουλειές στο σπίτι μαγειρεύω μπας και ξεχάστω λίγο μέχρι να έρθει η ωρα 😂😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η Watermelon είπε:

Εγώ δεν έχω πάρει τίποτα από τα δύο και ούτε πρόκειται :P

Σου έχουν πει ότι στο νοσοκομείο που θα πας τα θέλουν?

εγώ έχω πάρει πολύ χοντρές σερβιετες (τις οποίες ξέρω ότι στις δίνουν και στο νοσοκομείο, αλλά για σιγουριά και για το σπίτι, πήρα και εγώ ένα πακέτο). Σαν μια πολυ βαριά περίοδος θα είναι. Θα αλλάζεις συχνά σερβιετα και μια χαρά. 

Δεν πειράζει. Εσένα σε νοιάζει να είσαι ανάμεσα στις 2 κόκκινες γραμμές (τα δύο άκρα). Η πράσινη γραμμή είναι το μέσο φυσιολογικό. 

Λίγες εβδομάδες έμειναν. Υπομονή. Κάτσε ξεκουράσου, με μέτρο το περπάτημα και όλα καλά θα πάνε. :)

αχ και εγώ είμαι περίεργη να δω πόσο θα έχει πάει. Από 2,7 τώρα πόσο άραγε? Την άλλη βδομάδα που θα πάω θα είμαι 35+1

  

ρε κορίτσια όλες έχετε κάνει καρδιοτογραφημα? Εγώ όχι. Μου είχε πει την 36 εβδομάδα θα πάω στο νοσοκομείο να κάνω. Με αγχώνει λίγο 😕

 

Είναι κ τα δυο στη λίστα για το μαιευτήριο. Δύο γνωστές μου που γέννησαν πρόσφατα μου είπαν κ οι δύο για τα εσώρουχα λοχείας. Θα πάρω 1-2 να έχω. Είναι μιας χρήσης. 

Για το καρδιοτοκογραφημα να μην το σκέφτεσαι καθόλου. Κ εγώ είχα διαβάσει ότι από τον 9ο μήνα το κάνεις αλλά ο κάθε γιατρός έχει το δικό του σύστημα λογικά στο πως κ πότε το κάνει. 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Έχω παρατηρήσει ότι γενικά η δικη μου δεν είναι αυτό το δεν αντέχω τις κλοτσιές όλη μέρα..σε καμία περίπτωση…το πρωί είναι ησυχότατη μέχρι τις 11-12..μετά επειδή αρχίζω κ τα νερά κουνιέται αρκετά το μεσημέρι..την καταλαβαίνω συχνά δλδ…το απόγευμα ησυχάζει κάπως…το βράδυ πάλι τη νιώθω..τη νύχτα δεν έχω ιδέα τι κανει γιατί για έναν μήνα είχα αϋπνίες μόνο..μετά κόπηκαν μαχαίρι κ κοιμάμαι σαν πουλάκι..Με νοιάζει μόνο να την καταλαβαίνω κάθε μέρα…αυτό με ηρεμεί εμένα…Ούτε εμένα μ είχαν σχολιάσει αν πρέπει ή όχι να φάω απλά μ το είχε πει μια φίλη μου π της είχε πει ο δικός της γιατρός..ε στη β επιπέδου κουνιόταν ασταμάτητα..εχθές είπα να αλλάξω τακτική…από μόνη μου…Κορίτσια περιμένω τα δικά σας νέα σήμερα όσες έχετε…καρδιοτοκογράφο που αναφέρετε εμένα ο γιατρός κάνει τον τελευταίο μήνα..εχθές στον ενδοκολπικό υπέρηχο είδα το κεφάλι της κανονικά δίπλα από τον τράχηλο σχεδόν…επίσης,εμένα όσο τη μέτριους ΕΟ γιατρός ήταν στην 54η θέση..στον εμβρυολόγο έπεσε κ πήγε στην 41η…ούτε αυτό με αγχώνει γιατί οι μετρήσεις τους είναι διαφορετικές…θα με αγχώσει φυσικά αν πάω την άλλη Παρασκευή στον γιατρό μου κ δεν έχουμε την αναμενόμενη ανάπτυξη…

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν μου είπε να μην κάνω δουλειές κλπ απλά  α μην το παρακάνω γενικά ούτε να είμαι ξάπλα..να μην περπατάω μόνο..επίσης την κρέμα πρωί κ όχι βράδυ όπως λένε αρκετοί, γιατί οι κινήσεις λέει βοηθάνε την καλύτερη απορρόφηση…ποιος ξέρει τώρα…

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια!

στις On 26/7/2023 at 10:33 ΠΜ, ο/η Emily2 είπε:

Ποια κουβερτουλα;;;

Με γεια και σε σένα!! Ταξιδιαρικο το μωράκι σου 😍μπήκα και είδα το σχεδιακι πολύ όμορφο !!! 

Μπήκα τώρα να κάνω ένα καλάθι από 1 -2 μαγαζιά με το τι χρειάζεται να πάρω  και συνειδητοποιώ ότι το 500αρι δε φτάνει 😝 αύριο αν η γιατρός μου δώσει το οκ λέω να πάω να ψωνίσω.

προς το παρόν έχω πάρει λίκνο, καρότσι, φωλιά, μπανάκι αλλαξιερα και κάτι λίγα ρουχαλακια. 

Σεντονακια από πού πήρατε; Βλέπω στα Λητώ και στα kiddo και είναι ακριβουτσικα.. είδα στα nef nef που από εκεί παίρνω και τα δικά μας σεντόνια και είναι πολύ πιο οικονομικά. 

 

Εγώ όλα αυτά τα είχα πάρει από spitisho και aithrio. Είχαν τις πιο καλές τιμές

στις On 26/7/2023 at 11:03 ΠΜ, ο/η silvy22 είπε:

Η whatever που μας εστειλε ενα λινκ με την κουβερτουλα... ολα τα λευκα τα πηρα κ συνεχιζω απο spiti shop, απο το app της vodafone σου δινει κωδικο για επιπλεον εκπτωση -15% για αγορες ανω των 75€, μια χαρα ειναι τα nef nef, εγω επιπελον πηρα θερμομετρο για το νερο... θερμομετρο για τυπου πυρετο πηρα αυτιου.. ενα καλαθακι για τα απλυτα του , αυτά...
εγω ειχα υπερυχο χθες και εμεινε πισω στην αναπτυξη 30+4 μονο 1410 γρ ηταν , κανω κ αντιπηκτικες κ σαλοσπιρ προληπτικη θεραπεία... έχουμε το ντοπλερ την αλλη εβδομάδα θα δείξει περισσότερα, με εβαλε κ στη ζωνη χθες καρδιοτοκογράφο όλα καλά ήταν αλλα στεναχωρήθηκα πολύ...
ειδα που έγραψαν δυο κορίτσια για την άδεια, ως ελεύθερος επαγγελματίας δες παίρνω κάτι ε? ειδα μονο ενα επίδομα νομίζω 150€ x3 δόσεις

Στις ίδιες μέρες ο μπομπιρακος μου ήταν περίπου 1500.  Τόσο είναι το 50%. Δεν νομίζω ότι η διαφορά που έχουμε είναι μεγάλη. Έπεσε τώρα στις μετρήσεις καμπύλη ή ήταν πάντα στην ίδια; Πάντως όπως είπαν και τα κορίτσια η μέτρηση δεν είναι απόλυτη

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 λεπτά, ο/η Tinasardin8689 είπε:

Έχω παρατηρήσει ότι γενικά η δικη μου δεν είναι αυτό το δεν αντέχω τις κλοτσιές όλη μέρα..σε καμία περίπτωση…το πρωί είναι ησυχότατη μέχρι τις 11-12..μετά επειδή αρχίζω κ τα νερά κουνιέται αρκετά το μεσημέρι..την καταλαβαίνω συχνά δλδ…το απόγευμα ησυχάζει κάπως…το βράδυ πάλι τη νιώθω..τη νύχτα δεν έχω ιδέα τι κανει γιατί για έναν μήνα είχα αϋπνίες μόνο..μετά κόπηκαν μαχαίρι κ κοιμάμαι σαν πουλάκι..Με νοιάζει μόνο να την καταλαβαίνω κάθε μέρα…αυτό με ηρεμεί εμένα…Ούτε εμένα μ είχαν σχολιάσει αν πρέπει ή όχι να φάω απλά μ το είχε πει μια φίλη μου π της είχε πει ο δικός της γιατρός..ε στη β επιπέδου κουνιόταν ασταμάτητα..εχθές είπα να αλλάξω τακτική…από μόνη μου…Κορίτσια περιμένω τα δικά σας νέα σήμερα όσες έχετε…καρδιοτοκογράφο που αναφέρετε εμένα ο γιατρός κάνει τον τελευταίο μήνα..εχθές στον ενδοκολπικό υπέρηχο είδα το κεφάλι της κανονικά δίπλα από τον τράχηλο σχεδόν…επίσης,εμένα όσο τη μέτριους ΕΟ γιατρός ήταν στην 54η θέση..στον εμβρυολόγο έπεσε κ πήγε στην 41η…ούτε αυτό με αγχώνει γιατί οι μετρήσεις τους είναι διαφορετικές…θα με αγχώσει φυσικά αν πάω την άλλη Παρασκευή στον γιατρό μου κ δεν έχουμε την αναμενόμενη ανάπτυξη…

Μια μωρέ. Δεν μας νοιάζει τόσο πολύ το σε ποια θέση βρίσκεται το μωράκι (μόνο ο εμβρυολογος πρώτη φορά ρώτησε τώρα στην ντομπλερ, τη μαία την ώρα που της έλεγε τις μετρήσεις και εκείνη τα καταχωρουσε στο σύστημα, σε ποια θέση με βγάζει). 

Ποτέ ξανά δεν έχει ασχοληθείς κάνεις. Γιατί το εύρος είναι πολύ μεγάλο. Εμάς μας νοιάζει να παχαινει και να προχωρά κανονικά η ανάπτυξη του. 

Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Και εγώ έτσι είμαι. Το βράδυ 1-2 φορές έτυχε όλους αυτούς τους μήνες να με ξυπνήσει. Κατά τα άλλα κοιμάμαι κι εγώ σαν πουλάκι.  Μπορεί να έχουμε ήσυχα μωράκια. Μπορεί από την άλλη εγώ να είμαι αυστηρή και δεν ξέρω κι εγώ τι περίμενα. Να παίζει μποξ όλη μέρα? :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Watermelon είπε:

Μια μωρέ. Δεν μας νοιάζει τόσο πολύ το σε ποια θέση βρίσκεται το μωράκι (μόνο ο εμβρυολογος πρώτη φορά ρώτησε τώρα στην ντομπλερ, τη μαία την ώρα που της έλεγε τις μετρήσεις και εκείνη τα καταχωρουσε στο σύστημα, σε ποια θέση με βγάζει). 

Ποτέ ξανά δεν έχει ασχοληθείς κάνεις. Γιατί το εύρος είναι πολύ μεγάλο. Εμάς μας νοιάζει να παχαινει και να προχωρά κανονικά η ανάπτυξη του. 

Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Και εγώ έτσι είμαι. Το βράδυ 1-2 φορές έτυχε όλους αυτούς τους μήνες να με ξυπνήσει. Κατά τα άλλα κοιμάμαι κι εγώ σαν πουλάκι.  Μπορεί να έχουμε ήσυχα μωράκια. Μπορεί από την άλλη εγώ να είμαι αυστηρή και δεν ξέρω κι εγώ τι περίμενα. Να παίζει μποξ όλη μέρα? :P

Κορίτσια εγώ που την καταλαβαίνω άπειρες φορές μέσα στη μέρα, ποτέ μα ποτέ δεν με έχει ξυπνήσει από τον ύπνο. Τόσο δυνατά σας κλωτσανε το βράδυ και σας ξυπνάνε; 🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 ώρες, ο/η marinaki23 είπε:

Να σας ρωτήσω άλλα είναι τα εσώρουχα λοχείας κ άλλο οι πάνες ακράτειας? Πρέπει να έχουμε κ από τα δύο? 

Στην κλινική εμένα μου είχαν δώσει ένα διχτακι σκέτο στο οποίο πρέπει να βάλεις σερβιετα επιπλέον. Μεγάλη κιόλας! Δεν με βόλεψε καθόλου. Είχα πάρει και μιας χρήσης εσώρουχα always. Νομίζω σαν ακράτειας αναφέρονται. Μόνο αυτά χρησιμοποίησα τελικά γιατί ήταν πολύ βολικά. Και αυτά πήρα και τώρα. Γενικά εξαρτάται και από τη ροή. Άλλες έχουν μεγάλη άλλες απλά σαν μια πιο έντονη περίοδό 

στις πριν 14 ώρες, ο/η Watermelon είπε:

Σε μέτρησε κάποιος από τους 2 κολπικά?

Να ξέρεις πέσει ρόλο και η θέση του μωρού στην μέτρηση αλλά και γενικά η μέτρηση είναι στιγμιαία. Μπορεί μετά από λίγο ξεκούραση 'η αν είχες ούρα, μετά λοιπόν την ούρηση, ο τράχηλος να είχε άλλο μέγεθος.γενικα να ξέρεις μεταβάλλεται. Αυτό μου έχει εξηγήσει ο γιατρός μου. 

Ακριβώς τα ίδια μου εξήγησε και ο δικός μου καθώς στις 29 εβδομάδες τον μετρήσαμε κολπικά και ήταν σχεδόν ένα εκατοστό πιο μακρύς από τη μέτρηση της β επιπέδου και μου έκανε εντύπωση

 

στις πριν 13 ώρες, ο/η Tinasardin8689 είπε:

Χα χαμέ μέτρησαν και οι δυο κολπικά με διαφορά μισής ώρας…καταλαβαίνεις…απλά θα κόψω το περπάτημα π έκανα κ θα βάζω την κρέμα…ούτως ή άλλως με τη ζέστη όλο σπίτι κάθομαι..μόνο τα βράδια βγαίνω καμία βόλτα με τον άντρα μου με το αυτοκίνητο…πάμε για φαγητό κλπ…κ ούτε βαριές δουλειές κάνω καθώς έχω κοπέλα μια φορά την εβδομάδα…ευτυχώς τα έχω κι όλα έτοιμα άρα για τέσσερις εβδομάδες θέλω να είμαι προσεκτική μέχρι την 36η…μόνο τη βαλίτσα μου θέλω να φτιάξω…

Κάνε υπομονή μέχρι το επόμενο ραντεβού και βλέπετε. Αφού τα έχεις και έτοιμα απόλαυσε το διάστημα που απομένει! Δεν σου είπε ακινησία απ' ότι κατάλαβα οπότε φαντάζομαι θα μπορείτε να πάτε για κάνα καφεδάκι ή φαγητό αν σε αφήνουν με το αυτοκίνητο στο μαγαζί

στις πριν 11 ώρες, ο/η Watermelon είπε:

Εγώ δεν έχω πάρει τίποτα από τα δύο και ούτε πρόκειται :P

Σου έχουν πει ότι στο νοσοκομείο που θα πας τα θέλουν?

εγώ έχω πάρει πολύ χοντρές σερβιετες (τις οποίες ξέρω ότι στις δίνουν και στο νοσοκομείο, αλλά για σιγουριά και για το σπίτι, πήρα και εγώ ένα πακέτο). Σαν μια πολυ βαριά περίοδος θα είναι. Θα αλλάζεις συχνά σερβιετα και μια χαρά. 

Δεν πειράζει. Εσένα σε νοιάζει να είσαι ανάμεσα στις 2 κόκκινες γραμμές (τα δύο άκρα). Η πράσινη γραμμή είναι το μέσο φυσιολογικό. 

Λίγες εβδομάδες έμειναν. Υπομονή. Κάτσε ξεκουράσου, με μέτρο το περπάτημα και όλα καλά θα πάνε. :)

αχ και εγώ είμαι περίεργη να δω πόσο θα έχει πάει. Από 2,7 τώρα πόσο άραγε? Την άλλη βδομάδα που θα πάω θα είμαι 35+1

  

ρε κορίτσια όλες έχετε κάνει καρδιοτογραφημα? Εγώ όχι. Μου είχε πει την 36 εβδομάδα θα πάω στο νοσοκομείο να κάνω. Με αγχώνει λίγο 😕

 

Εμένα πάντως τις σερβιετες μου τις έχουν γραμμένες στα πράγματα που πρέπει να πάρω μαζί μου. Νομίζω και στον πρώτο τοκετό το ίδιο. Από την κλινική μου είχαν δώσει το διχτακι

32+6 σήμερα και δεν έχω κάνει ούτε εγώ ακόμη. Θα τον ρωτήσω αύριο που θα του στείλω τα αποτελέσματα του Doppler

38+2 είχα κάνει στον πρώτο. Δεν θυμάμαι όμως γιατί το έκανα τόσο αργά το πρώτο. Συνήθως ξεκινάς όταν μπαίνεις στον 9ο αλλά ίσως το βλέπουν και σε συνδυασμό με άλλα συμπτώματα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...