Μετάβαση σε περιεχόμενο

​☘️​💖​ Μωράκια Σεπτεμβρίου 2023 ​💖​☘️ ​


Recommended Posts

στις πριν 15 ώρες, ο/η marinaki23 είπε:

Για αλλαγή Πάνας πήρα της weleda. Η μαία μας είπε να μην πάρουμε sudocream για έχει υψηλά επίπεδα ψευδαργύρου κ κάτι προκαλεί στα κορίτσια που δεν θυμάμαι. 

Να σου πω δεν το γνωρίζω αυτό που λες μιας που και ο πρώτος ήταν αγοράκι αλλά η sudocrem όσον αφορά τα συστατικά είναι βαριά για καθημερινή χρήση για όλα τα μωράκια. Εμείς τη χρησιμοποιούσαμε μόνο όταν είχε συγκαει και όχι προληπτικά. Το μεγάλο δηλαδή το είχαμε μέχρι και τώρα από την αρχή που το πήραμε. Σχεδόν τρία χρόνια δηλαδή

στις πριν 14 ώρες, ο/η Nassi είπε:

Σας ευχαριστώ πολύ κορίτσια!❤

Τρέχαμε γτ αν θυμάσαι, σας είχα πει κάποια στιγμή πως ο πλακουντας του μικρού δεν ήταν σε καλή θέση κ ενδεχομένως να μην τρέφεται καλά.. στην πορεία όμως όλες οι εξετάσεις έβγαιναν καλά. Μέχρι που μας είπαν να κάνουμε το doppler πιο νωρίς για σιγουριά κ εκεί μας είπαν πως κ των δύο οι πλακουντες τελικα δεν είναι καλά κ έχουν κάτι σαν ατροφια κ χρειάζεται στενή παρακολούθηση και πως ενδεχομένως να μην προχωρήσει πολύ η εγκυμοσύνη.. και αν προχωρήσει, στην περίπτωση που αποφασίσω να γεννήσω κανονικά, είναι μεγάλη η πιθανότητα να ύπαρξη μεγάλη αιμορραγία. Μου σύστησαν ξεκούραση, πολύ ξάπλα κ να μην αγχώνομαι. Αλλα μ αυτά κ μ αυτά πως να μην αγχωθείς..

Μετα ξεκινήσαμε εξετάσεις κ πάλι εξετάσεις κ στενή παρακολούθηση, και προς έκπληξη μας όλα έβγαιναν καλά. Δόξα τον καλό Θεό δλδ! Κ καταφέραμε τώρα να φτάσουμε 35η εβδομάδα κ τα μικρά είναι μια χαρά, σχεδόν 2 κιλά το καθένα. 

Κ ολο κ κάτι καινούργιο μου έβγαζαν κάθε φορά.. μ είπαν μέχρι πως επειδή έχω το στίγμα της αναιμίας ( @Emily2 νομίζω το είχαμε αναφέρει κ ολας κάποια στιγμή, που σ είχα πει πως δεν μ δίνουν χαπια κ καλά δεν επιτρέπεται), ισως κ αυτο δημιουργήσει πρόβλημα στην εγκυμοσύνη.. τέλος πάντων, όπως και να χει το σημαντικότερο είναι πως είμαστε καλά κ φτάσαμε ως εδω. 

Και ναι, είμαστε έτοιμοι εμείς εδώ και καιρό.. τα έχουμε πάρει σχεδόν ολα. Κ το βαλιτσάκι για την κλινική είναι επίσης έτοιμο.. Κ το σκ είχε έρθει η μητέρα μου και κάναμε κ γενική στο σπίτι. Είμαι κ λίγο φρικ βέβαια εγώ με τα προγράμματα κ την τάξη, οπότε ήθελα καλού κακού να ναι όλα όπως ήθελα να είναι. 😅

Εσεις διαβάζω επίσης ετοιμάζεστε..🥰 Εύχομαι σε όλες μας να πάνε όλα καλά βρε κορίτσια!! 

Γεια σου και από μένα! Πρόσφατα μπήκα στην ομάδα αλλά περιστατικά παρακολουθούσα τη συνομιλία. Με το καλό να υποδεχθείτε τα διδυμακια σας! Πλέον είστε σε πολύ καλή εβδομάδα και όλα θα πάνε καλά από δω και πέρα! 

Είσαι στο εξωτερικό αν θυμάμαι καλά; Πάντως σχετικά με το στίγμα που λες έχω μια φίλη που στην πρώτη εγκυμοσύνη δεν της είχαν δώσει και εκείνης σίδηρο και είχε ταλαιπωρηθεί πολύ. Στην δεύτερη πήγε σε αιματολογο και της έδωσε σίδηρο. Ήταν μου είπε η μέρα με τη νύχτα η δύο εγκυμοσύνες και στη δεύτερη ήταν πολύ καλά γιατί δεν είχε θέμα με τον αιματοκρίτη. Και στη δική της περίπτωση πάντως διαφορετικές απόψεις από τους γιατρούς 

Οι 28 εβδομάδες είναι το πρώτο μαξιλαράκι ασφαλείας που λένε. Γενικά στην πλειοψηφία τα μωράκια που γεννιούνται σε αυτή την εβδομάδα είναι βιώσιμα και σχεδόν όλα τους τα προβλήματα αντιμετωπισημα. Ήμουν 3 εβδομάδες ξάπλα με αιμορραγίες στον 4ο οπότε διάβαζα και διάβαζα και μετρούσα σαν τους φαντάρους για να φτάσω τις 28! Ίσως ο γιατρός να σας το είπε λόγω των διδύμων που γενικά έχουν πιο αργή ανάπτυξη έτσι κι αλλιώς; Όπως και να χει απέχεις πλέον πολύ από αυτά!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η silvy22 είπε:

απο jukki πήρα ενα στρογγυλό σαν παπλωματάκι για το πάτωμα, καλό είναι και ενα καλάθι τύπου για παιχνίδια, αυτό εχει χοντρό υφασμα τυπου παπλωματάκι και δεν στέκετε καλα, ενα σεντονάκι λίγκνου με λάστιχο ειναι πολύ λεπτό πολύ μέτριο, ένας συνάδελφος πήρε μαξιλάρι θηλασμού και μου είπε τους άρεσε. έρχονται απο Πολωνία κια κάνουμε 2-3 εβδομάδες, εμένα μου άρεσαν πολύ κάτι πραγματάκια που πήρα απο baby blue, πολύ ωραία ποιότητα!  τα lamillou ζηλεύω είναι αρκετά ακριβούτσικα όμβς!

Κατάλαβα! Το baby blue δεν το ξέρω. Τα lamillou μου αρέσουν και μένα πάρα πολύ αλλά είναι ακριβουτσικα όπως λες! Και επειδή με αυτή την εγκυμοσύνη κλείνει αυτός ο κύκλος σκέφτομαι ότι είναι κρίμα να δώσω τόσα λεφτά για τόσο λίγο αφού δεν θα χρησιμοποιηθεί μετά ξανά. Ίσως το ρισκάρω από jukki τελικά

Η υπερβολή που λέτε όντως υπάρχει στην πρώτη εγκυμοσύνη όμως κορίτσια ευχαριστηθειτε το! Είναι πρωτόγνωρη κατάσταση αυτή, είναι τελείως διαφορετική κάθε επόμενη εγκυμοσύνη με τελείως άλλους ρυθμούς οπότε και λίγη υπερβολή δεν βλάπτει αρκεί να μην ταλαιπωρείται τον εαυτό σας! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 λεπτά, ο/η Emily2 είπε:

Σήμερα μου ήρθε η φωλιά jukki! Είναι πολύ όμορφη και μου φαίνεται και μια χαρά ποιοτικά . Σίγουρα της la millou είναι πολύ καλύτερες , αλλά δε ξέρω καν αν θα την χρησιμοποιήσω και πόσο οπότε δεν ήθελα να παρω τόσο ακριβή. 

@Watermelonπως πάει αυτό με τον πλακούντα ; Εμένα μου είπε στην ντοπλερ ότι είναι grade 1 . Είναι οκ; 

@Nassi σε καταλαβαίνω απόλυτα με τους γιατρούς . Και μένα ο καθένας λέει το δικό του και δε βγάζω άκρη, δε ξέρω αν είδες αυτά που γράφαμε τις προηγούμενες μέρες. Και εγώ γνωρίζω ότι στα δίδυμα το βάρος είναι μικρότερο. Μια χαρά είναι τα μωράκια σου όλα θα πάνε τέλεια ! ❤️

Την κατάλληλη στιγμή παρελαβες για να μας πεις εντυπώσεις! Εγώ τα έχω τόσο καιρό στο καλάθι και δεν την ολοκληρώνω! Έχω διαλέξει μια με κάτι ελαφάκια σε ένα ανοιχτό πράσινο! Και μια κουβέρτα για το αυγό με αεροπλανακια και τέτοια σε μπλε. Για πες ποια πήρες;

Η ωρίμανση του πλακούντα πάει μέχρι 3 ξεκινώντας από το 0. Όσο πιο μεγάλο το νούμερο τόσο πιο γερασμένος ο πλακούντας. Εσένα το 1 στο Doppler είναι πάρα πολύ κάλο 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 28 λεπτά, ο/η whatever είπε:

Την κατάλληλη στιγμή παρελαβες για να μας πεις εντυπώσεις! Εγώ τα έχω τόσο καιρό στο καλάθι και δεν την ολοκληρώνω! Έχω διαλέξει μια με κάτι ελαφάκια σε ένα ανοιχτό πράσινο! Και μια κουβέρτα για το αυγό με αεροπλανακια και τέτοια σε μπλε. Για πες ποια πήρες;

Η ωρίμανση του πλακούντα πάει μέχρι 3 ξεκινώντας από το 0. Όσο πιο μεγάλο το νούμερο τόσο πιο γερασμένος ο πλακούντας. Εσένα το 1 στο Doppler είναι πάρα πολύ κάλο 

Πήρα μια μπεζ από έξω και μέσα λευκό με κάτι σαν λουλουδάκια αστεράκια. Γενικά μου αρέσουν πολύ τα μπεζ και τα προτιμώ γιατί αν ποτέ αποφασίσουμε για 2ο , ότι και αν είναι να μην έχουμε θέμα με χρώματα !! Πάντως η ποιότητα μου φαίνεται εντάξει. Θα βάζω έτσι κι αλλιώς Σελτεδακι και από πάνω κάποιο σεντονακι τον πρώτο καιρό, οπότε εκεί θα ακουμπάει το μωρό. 

Κουβέρτα για το αυγό πήρες αγκαλιας ; Τέτοια μικρή ; Πρέπει να πάρω λευκά είδη δεν έχω τίποτα! Και πρέπει να παραγγείλουμε και στρώμα για το λίκνο γιατί τον Αύγουστο θα υπολειτουργούν όλα. 

Αλήθεια ; Μας το είπε εκείνη τη μέρα για τον πλακούντα αλλά δεν σχόλιασε κάτι οπότε δε ρώτησα κι εγώ λέω θα είναι οκ ! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Emily2 είπε:

Σήμερα μου ήρθε η φωλιά jukki! Είναι πολύ όμορφη και μου φαίνεται και μια χαρά ποιοτικά . Σίγουρα της la millou είναι πολύ καλύτερες , αλλά δε ξέρω καν αν θα την χρησιμοποιήσω και πόσο οπότε δεν ήθελα να παρω τόσο ακριβή. 

@Watermelonπως πάει αυτό με τον πλακούντα ; Εμένα μου είπε στην ντοπλερ ότι είναι grade 1 . Είναι οκ; 

@Nassi σε καταλαβαίνω απόλυτα με τους γιατρούς . Και μένα ο καθένας λέει το δικό του και δε βγάζω άκρη, δε ξέρω αν είδες αυτά που γράφαμε τις προηγούμενες μέρες. Και εγώ γνωρίζω ότι στα δίδυμα το βάρος είναι μικρότερο. Μια χαρά είναι τα μωράκια σου όλα θα πάνε τέλεια ! ❤️

Και εμένα Grade 1 είναι. Είναι όντως πολύ καλό για την εβδομάδα που είμαστε. Νομίζω πάντως ότι και οι αντιπηκτικες βοηθάνε σε αυτό διότι περνάει το αίμα με περισσότερη ευκολία χωρίς να 'κουραζει'. 

Εμάς μας είπαν πρόσφατη ληξιαρχική πράξη γάμου 'η πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης, ΑΜΚΑ, ΑΦΜ, ταυτότητες, και ένα χαρτί που να γράφει το iban (επειδή σου κάνουν εκείνοι την αίτηση για το επίδομα γέννας). 

Βαλίτσα εννοείται ότι δεν θα έπαιρνα καινούργια. Για ποιον λόγο άλλωστε? Έχω μια πολύ ωραία ροζ βαλίτσα αυτές που παιρνεις και στην  καμπίνα του αεροπλάνου, με ροδακια για να μην την κουβαλάμε και θα πάρω σε ξεχωριστή θήκη εκτός βαλίτσας γτ δεν χωράει και το μαξιλάρι θηλασμού!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σεντόνια πόσα πήρατε ; Κουβερτουλες ; Και τι ύφασμα ; 

Πετσέτες για μπάνιο ; Δε ξέρω πόσα χρειάζεται από το καθένα.. σίγουρα και να γεννηθεί μπορούμε να πάμε να ψωνίσουμε κι άλλα μετά, αλλά για αρχή με πόσα να ξεκινήσουμε ;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Emily2 είπε:

Πήρα μια μπεζ από έξω και μέσα λευκό με κάτι σαν λουλουδάκια αστεράκια. Γενικά μου αρέσουν πολύ τα μπεζ και τα προτιμώ γιατί αν ποτέ αποφασίσουμε για 2ο , ότι και αν είναι να μην έχουμε θέμα με χρώματα !! Πάντως η ποιότητα μου φαίνεται εντάξει. Θα βάζω έτσι κι αλλιώς Σελτεδακι και από πάνω κάποιο σεντονακι τον πρώτο καιρό, οπότε εκεί θα ακουμπάει το μωρό. 

Κουβέρτα για το αυγό πήρες αγκαλιας ; Τέτοια μικρή ; Πρέπει να πάρω λευκά είδη δεν έχω τίποτα! Και πρέπει να παραγγείλουμε και στρώμα για το λίκνο γιατί τον Αύγουστο θα υπολειτουργούν όλα. 

Αλήθεια ; Μας το είπε εκείνη τη μέρα για τον πλακούντα αλλά δεν σχόλιασε κάτι οπότε δε ρώτησα κι εγώ λέω θα είναι οκ ! 

Με γεια τη φωλιτσα κιόλας δεν σου είπα! Ναι μια πάνα συνήθως θα τη βάζουμε έτσι κι αλλιώς

Για το αυγό θέλω κάτι τέτοιο 

https://jukki.gr/shop/ταξιδι/car-seat-blanket/balloon-travel-blue-denim-minky-κουβέρτα-με-κουκούλα-για-κάθισ/

Γιατί κανονικά δεν επιτρέπεται να μπαίνει το μωρό στο κάθισμα με το μπουφάν

Grade 1 ιδανικά πρέπει να έχουμε μέχρι την 30η οπότε είσαι σούπερ! 

στις πριν 39 λεπτά, ο/η Emily2 είπε:

Σεντόνια πόσα πήρατε ; Κουβερτουλες ; Και τι ύφασμα ; 

Πετσέτες για μπάνιο ; Δε ξέρω πόσα χρειάζεται από το καθένα.. σίγουρα και να γεννηθεί μπορούμε να πάμε να ψωνίσουμε κι άλλα μετά, αλλά για αρχή με πόσα να ξεκινήσουμε ;

Πετσέτες είχα 4. Δύο κάπες με κουκούλα και δύο απλές. Κουβερτουλες μια πικέ, μια βαμβακερή μάκο, δύο λεπτές Φλις και μια ισπανικού τύπου από τα ανήψια την οποία δεν χρησιμοποίησα τον πρώτο χειμώνα. Στην αρχή μέσα στη μέρα χρησιμοποιούσα σεντονακι ή πάνα που είναι πιο λεπτά και για τον χειμώνα το βράδυ υπνοσακο

Σεντονακια είχα 5-6 μικρά για το Πορτ μπεμπέ και 8 για την κούνια. Για την κούνια είχα πολλά γιατί μας έκαναν και δώρο κάποια 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 λεπτά, ο/η whatever είπε:

Με γεια τη φωλιτσα κιόλας δεν σου είπα! Ναι μια πάνα συνήθως θα τη βάζουμε έτσι κι αλλιώς

Για το αυγό θέλω κάτι τέτοιο 

https://jukki.gr/shop/ταξιδι/car-seat-blanket/balloon-travel-blue-denim-minky-κουβέρτα-με-κουκούλα-για-κάθισ/

Γιατί κανονικά δεν επιτρέπεται να μπαίνει το μωρό στο κάθισμα με το μπουφάν

Grade 1 ιδανικά πρέπει να έχουμε μέχρι την 30η οπότε είσαι σούπερ! 

Πετσέτες είχα 4. Δύο κάπες με κουκούλα και δύο απλές. Κουβερτουλες μια πικέ, μια βαμβακερή μάκο, δύο λεπτές Φλις και μια ισπανικού τύπου από τα ανήψια την οποία δεν χρησιμοποίησα τον πρώτο χειμώνα. Στην αρχή μέσα στη μέρα χρησιμοποιούσα σεντονακι ή πάνα που είναι πιο λεπτά και για τον χειμώνα το βράδυ υπνοσακο

Σεντονακια είχα 5-6 μικρά για το Πορτ μπεμπέ και 8 για την κούνια. Για την κούνια είχα πολλά γιατί μας έκαναν και δώρο κάποια 

Aυτο για το αυγο το έχω δει και εγώ. Αν το πάρεις περιμένουμε εντυπώσεις. 

Εγώ πάντως προς.το παρόν έχω 5-6 πάνες αγκαλιάς, 1 σεντόνι κούνιας (ίσα για να καλύψουμε το στρώμα διότι τους πρώτους μήνες θα κοιμάται στην καλαθουνα). 4-5 σεντόνια καλαθουνας

Από πετσέτες έχω 1 μπουρνουζι με κουκούλα και αρκετές απλές πετσέτες σαν αυτές που χρησιμοποιούμε και εμείς. 

Κουβέρτες έχω 2 all season και 1 πικέ που γίνεται και υπνοσακος αλλά μου φαίνεται χοντρή για τώρα. Οπότε στο μαιευτήριο αν και.ελεγε να πάρουμε 1 κουβέρτα πικέ, εγώ θα πάρω πάνες αγκαλιάς και 1 κουβέρτα από αυτές που έχω με μαλακό Φλις -λεπτο (της all season που είπα)

Γενικά όλα βαμβακερά. 

Μεγεια η φωλιτσα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σχετικά και με το εμβόλιο του κοκκυτη που είχαμε συζητήσει ξανά, ρώτησα τον παιδίατρο μας και μου είπε να το κάνω. Φαντάζομαι βέβαια παίζει ρόλο ότι θα γυρίσει και ο μεγάλος μου στο σχολείο αφού κάνει το μωρό τα πρώτα του εμβόλια αλλά η σύσταση του είναι να γίνει 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Emily2 είπε:

Σας ευχαριστώ κορίτσια!! ❤️

Όντως πρέπει να πάρω σεντόνια και για το Πορτ μπεμπέ το είχα ξεχάσει αυτό! 

 

Εντωμεταξυ τώρα συνειδητοποίησα ότι το Πορτ μπεμπέ= καλαθουνα. 

Ωραία, Πορτ μπεμπέ θα το λέω και εγώ. Χαχα. 

Ναι ναι εννοείται πρέπει να πάρεις. Όπως και σελτεδακια για κάτω από το σεντόνι αλλά και την αλλαξιερα αν έχεις. 

Αυτό που δεν έχω καταλάβει είναι η τσάντα αλλαξιερα τι είναι? Είναι απλά μια τσάντα που κουβαλάς τα πράγματα για να αλλάξεις το μωρό 'η κάνει και τίποτα άλλο? :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Watermelon είπε:

Aυτο για το αυγο το έχω δει και εγώ. Αν το πάρεις περιμένουμε εντυπώσεις. 

Εγώ πάντως προς.το παρόν έχω 5-6 πάνες αγκαλιάς, 1 σεντόνι κούνιας (ίσα για να καλύψουμε το στρώμα διότι τους πρώτους μήνες θα κοιμάται στην καλαθουνα). 4-5 σεντόνια καλαθουνας

Από πετσέτες έχω 1 μπουρνουζι με κουκούλα και αρκετές απλές πετσέτες σαν αυτές που χρησιμοποιούμε και εμείς. 

Κουβέρτες έχω 2 all season και 1 πικέ που γίνεται και υπνοσακος αλλά μου φαίνεται χοντρή για τώρα. Οπότε στο μαιευτήριο αν και.ελεγε να πάρουμε 1 κουβέρτα πικέ, εγώ θα πάρω πάνες αγκαλιάς και 1 κουβέρτα από αυτές που έχω με μαλακό Φλις -λεπτο (της all season που είπα)

Γενικά όλα βαμβακερά. 

Μεγεια η φωλιτσα!!!

Νομίζω είναι μια χαρά αυτά που λες. Στην κλινική τα θέλουν φαντάζομαι λόγω κλιματισμού που δουλεύει συνεχώς

Λογικά θα το πάρω αυτό για το αυγο γιατί μου φαίνεται αρκετά πρακτικό. Εννοείται θα ενημερώσω! 

στις πριν 1 ώρα, ο/η Watermelon είπε:

Εντωμεταξυ τώρα συνειδητοποίησα ότι το Πορτ μπεμπέ= καλαθουνα. 

Ωραία, Πορτ μπεμπέ θα το λέω και εγώ. Χαχα. 

Ναι ναι εννοείται πρέπει να πάρεις. Όπως και σελτεδακια για κάτω από το σεντόνι αλλά και την αλλαξιερα αν έχεις. 

Αυτό που δεν έχω καταλάβει είναι η τσάντα αλλαξιερα τι είναι? Είναι απλά μια τσάντα που κουβαλάς τα πράγματα για να αλλάξεις το μωρό 'η κάνει και τίποτα άλλο? :P

Καλά θα ήταν να αλλάζει και το μωρό αλλά μόνο το όνομα έχει και καμμία τέτοια χάρη! Απλά η τσάντα που κουβαλάς όλα τα σχετικά είναι 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 58 λεπτά, ο/η anna1122 είπε:

Κορίτσια, αύριο ξεκινάνε οι 56 ημέρες πριν την ΠΗΤ μου. Γνωρίζει καμία που καταθέτω και ποια αίτηση;; Έχω πελαγωσει!!

@anna1122 Καλημέρα! Εγώ την έκανα χθες την αίτηση! Έγραψα e-efka άδεια μητρότητας και γίνεται ηλεκτρονικά! Ακολουθείς τα βήματα. Στην αρχή είναι επιβεβαίωση των στοιχείων σου, να βάλεις το ΙΒΑΝ, τα στοιχεία του εργοδότη σου. Ο γιατρός σου πρεπει να ανεβάσει στο ΗΔΙΚΑ τη βεβαίωση κύησης ώστε να έχεις το νούμερο της βεβαίωσης. Και εγώ αγχωνομουν αλλά τελικά ήταν πολύ εύκολο. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 ώρες, ο/η whatever είπε:

Κατάλαβα! Το baby blue δεν το ξέρω. Τα lamillou μου αρέσουν και μένα πάρα πολύ αλλά είναι ακριβουτσικα όπως λες! Και επειδή με αυτή την εγκυμοσύνη κλείνει αυτός ο κύκλος σκέφτομαι ότι είναι κρίμα να δώσω τόσα λεφτά για τόσο λίγο αφού δεν θα χρησιμοποιηθεί μετά ξανά. Ίσως το ρισκάρω από jukki τελικά

Η υπερβολή που λέτε όντως υπάρχει στην πρώτη εγκυμοσύνη όμως κορίτσια ευχαριστηθειτε το! Είναι πρωτόγνωρη κατάσταση αυτή, είναι τελείως διαφορετική κάθε επόμενη εγκυμοσύνη με τελείως άλλους ρυθμούς οπότε και λίγη υπερβολή δεν βλάπτει αρκεί να μην ταλαιπωρείται τον εαυτό σας! 

πολυ ωραία αυτή η κουβερτούλα, @Emily2 σα σχεδιακι εγω πηρα στο χρώμα της μέντας με αεροπλανακια αεροστατα να μου βγει ταξιδιαρικοσ χαχα! πολυ ομορφα ειναι , μεγεία η φωλιά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η Watermelon είπε:

Εντωμεταξυ τώρα συνειδητοποίησα ότι το Πορτ μπεμπέ= καλαθουνα. 

Ωραία, Πορτ μπεμπέ θα το λέω και εγώ. Χαχα. 

Ναι ναι εννοείται πρέπει να πάρεις. Όπως και σελτεδακια για κάτω από το σεντόνι αλλά και την αλλαξιερα αν έχεις. 

Αυτό που δεν έχω καταλάβει είναι η τσάντα αλλαξιερα τι είναι? Είναι απλά μια τσάντα που κουβαλάς τα πράγματα για να αλλάξεις το μωρό 'η κάνει και τίποτα άλλο? :P

κ΄άποιες τσαντούλες έχουν μέσα ενα σαν πλαστικό διπλωμένο  που το ανοίγεις και κ βάζεις πάνω το σελτεδάκι και αλλάζεις το μωρό... κάποιες άλλες τύπου back pack που κυκλοφορούν πολύ...ανοίγεις ενα φερμουάρ  κάνουν κάτι σαν προέκταση κ γίνετε τύπου καλαθάκι κ αλλάζεις εκεί το μωρό....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 54 λεπτά, ο/η silvy22 είπε:

πολυ ωραία αυτή η κουβερτούλα, @Emily2 σα σχεδιακι εγω πηρα στο χρώμα της μέντας με αεροπλανακια αεροστατα να μου βγει ταξιδιαρικοσ χαχα! πολυ ομορφα ειναι , μεγεία η φωλιά!

Ποια κουβερτουλα;;;

Με γεια και σε σένα!! Ταξιδιαρικο το μωράκι σου 😍μπήκα και είδα το σχεδιακι πολύ όμορφο !!! 

Μπήκα τώρα να κάνω ένα καλάθι από 1 -2 μαγαζιά με το τι χρειάζεται να πάρω  και συνειδητοποιώ ότι το 500αρι δε φτάνει 😝 αύριο αν η γιατρός μου δώσει το οκ λέω να πάω να ψωνίσω.

προς το παρόν έχω πάρει λίκνο, καρότσι, φωλιά, μπανάκι αλλαξιερα και κάτι λίγα ρουχαλακια. 

Σεντονακια από πού πήρατε; Βλέπω στα Λητώ και στα kiddo και είναι ακριβουτσικα.. είδα στα nef nef που από εκεί παίρνω και τα δικά μας σεντόνια και είναι πολύ πιο οικονομικά. 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 24 λεπτά, ο/η Emily2 είπε:

Ποια κουβερτουλα;;;

Με γεια και σε σένα!! Ταξιδιαρικο το μωράκι σου 😍μπήκα και είδα το σχεδιακι πολύ όμορφο !!! 

Μπήκα τώρα να κάνω ένα καλάθι από 1 -2 μαγαζιά με το τι χρειάζεται να πάρω  και συνειδητοποιώ ότι το 500αρι δε φτάνει 😝 αύριο αν η γιατρός μου δώσει το οκ λέω να πάω να ψωνίσω.

προς το παρόν έχω πάρει λίκνο, καρότσι, φωλιά, μπανάκι αλλαξιερα και κάτι λίγα ρουχαλακια. 

Σεντονακια από πού πήρατε; Βλέπω στα Λητώ και στα kiddo και είναι ακριβουτσικα.. είδα στα nef nef που από εκεί παίρνω και τα δικά μας σεντόνια και είναι πολύ πιο οικονομικά. 

 

Η whatever που μας εστειλε ενα λινκ με την κουβερτουλα... ολα τα λευκα τα πηρα κ συνεχιζω απο spiti shop, απο το app της vodafone σου δινει κωδικο για επιπλεον εκπτωση -15% για αγορες ανω των 75€, μια χαρα ειναι τα nef nef, εγω επιπελον πηρα θερμομετρο για το νερο... θερμομετρο για τυπου πυρετο πηρα αυτιου.. ενα καλαθακι για τα απλυτα του , αυτά...
εγω ειχα υπερυχο χθες και εμεινε πισω στην αναπτυξη 30+4 μονο 1410 γρ ηταν , κανω κ αντιπηκτικες κ σαλοσπιρ προληπτικη θεραπεία... έχουμε το ντοπλερ την αλλη εβδομάδα θα δείξει περισσότερα, με εβαλε κ στη ζωνη χθες καρδιοτοκογράφο όλα καλά ήταν αλλα στεναχωρήθηκα πολύ...
ειδα που έγραψαν δυο κορίτσια για την άδεια, ως ελεύθερος επαγγελματίας δες παίρνω κάτι ε? ειδα μονο ενα επίδομα νομίζω 150€ x3 δόσεις

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η silvy22 είπε:

Η whatever που μας εστειλε ενα λινκ με την κουβερτουλα... ολα τα λευκα τα πηρα κ συνεχιζω απο spiti shop, απο το app της vodafone σου δινει κωδικο για επιπλεον εκπτωση -15% για αγορες ανω των 75€, μια χαρα ειναι τα nef nef, εγω επιπελον πηρα θερμομετρο για το νερο... θερμομετρο για τυπου πυρετο πηρα αυτιου.. ενα καλαθακι για τα απλυτα του , αυτά...
εγω ειχα υπερυχο χθες και εμεινε πισω στην αναπτυξη 30+4 μονο 1410 γρ ηταν , κανω κ αντιπηκτικες κ σαλοσπιρ προληπτικη θεραπεία... έχουμε το ντοπλερ την αλλη εβδομάδα θα δείξει περισσότερα, με εβαλε κ στη ζωνη χθες καρδιοτοκογράφο όλα καλά ήταν αλλα στεναχωρήθηκα πολύ...
ειδα που έγραψαν δυο κορίτσια για την άδεια, ως ελεύθερος επαγγελματίας δες παίρνω κάτι ε? ειδα μονο ενα επίδομα νομίζω 150€ x3 δόσεις

Ολα τα άλλα όμως είναι καλά ; Μόνο το βάρος είναι πίσω ; Θα δεις και στη ντοπλερ. Μπορεί να μην είναι τίποτα, απλώς και η μέτρηση να μην ήταν ακριβής. 

Όλα καλα θα είναι ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 λεπτά, ο/η Tinasardin8689 είπε:

Καλημέρα κορίτσια..σήμερα έχω Doppler κ γιατρό μετά..σεντονακια για το λίκνο κ την καλαθουνα πήρα από το spitishop…

Περιμένουμε νέα 😀

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 λεπτά, ο/η Emily2 είπε:

Ολα τα άλλα όμως είναι καλά ; Μόνο το βάρος είναι πίσω ; Θα δεις και στη ντοπλερ. Μπορεί να μην είναι τίποτα, απλώς και η μέτρηση να μην ήταν ακριβής. 

Όλα καλα θα είναι ❤️

ε μας άγχωσε, απο οτι κατάλαβα είναι 10 μέρες πίσω... μακάρι να πάρει τα πάνω του, με νοιάζει να παίρνει κάθε βδομάδα, να μη μείνει στάσιμος

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η silvy22 είπε:

ε μας άγχωσε, απο οτι κατάλαβα είναι 10 μέρες πίσω... μακάρι να πάρει τα πάνω του, με νοιάζει να παίρνει κάθε βδομάδα, να μη μείνει στάσιμος

Μην αγχώνεσαι και όλα θα πανε καλά 🙂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η marinaki23 είπε:

@anna1122 Καλημέρα! Εγώ την έκανα χθες την αίτηση! Έγραψα e-efka άδεια μητρότητας και γίνεται ηλεκτρονικά! Ακολουθείς τα βήματα. Στην αρχή είναι επιβεβαίωση των στοιχείων σου, να βάλεις το ΙΒΑΝ, τα στοιχεία του εργοδότη σου. Ο γιατρός σου πρεπει να ανεβάσει στο ΗΔΙΚΑ τη βεβαίωση κύησης ώστε να έχεις το νούμερο της βεβαίωσης. Και εγώ αγχωνομουν αλλά τελικά ήταν πολύ εύκολο. 

Καλημέρα! Ευχαριστώ για την απάντηση!

Βεβαίωση κύησης εννοείς το χαρτί με την ΠΗΤ; Που έχει έναν σειριακό αριθμό; Επίσης για να κάνω την αίτηση πρέπει να την κάνω την ημέρα που ξεκινάει; Δηλαδή εμένα που ξεκινάει 27 πρέπει να την κάνω από αυριο; Η δεν έχει σημασία;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Tinasardin8689 είπε:

Καλημέρα κορίτσια..σήμερα έχω Doppler κ γιατρό μετά..σεντονακια για το λίκνο κ την καλαθουνα πήρα από το spitishop…

Περιμένουμε νέα σου από τη doppler!🤞 Εμείς έχουμε αύριο! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Αχ συγνώμη δεν ήθελα να σε τρομάξω.. ήθελα να ξέρω αν υπήρχε συγκεκριμένος λόγος που στο έδωσαν πχ κάτι από τις εξετάσεις σου που θεώρησαν ανάγκη να πάρεις ή αν σου είπαν κάτι διαφορετικό.. ναι ρώτησε τους να δούμε τι θα σου πουν.. με ενδιαφέρει και εμένα γιατί η ενέργεια μου είναι στο πάτωμα.. εχθές ήμουν να πέσω.. αν και στον προγεννητικό που έκανα γενική είχα 37.. κάνω υπομονή για την ώρα.. όπως και να έχει εσύ θα εμπιστεύεσαι και θα ακολουθείς τις οδηγίες των γιατρών που σε παρακολουθούν και ξέρουν το ιστορικό σου και τον οργανισμό σου!  Παρεπιπτόντως ρώτησε και για το ιώδιο.. θυμάμαι είχες γράψει ότι το αποφεύγεις εξαιτίας του θυρεοειδή.. δεν ξέρω τι ακριβώς θέμα αντιμετωπίζεις με το θυρεοειδή αν δηλαδή έχεις όζους ή κάτι άλλο σοβαρό.. εμένα μου είπε ο γιατρός ότι χρειάζεται στην εγκυμοσύνη για το έμβρυο και το φοβήθηκα να σου πω γιατί έχω θυροειδιτιδα hashimoto αλλά μίλησα με την ενδοκρινολόγο και μου είπε να πάρω εφόσον μου δίνει γιατί είναι σημαντικό στην εγκυμοσύνη και πως το θυρεοειδή θα τον παρακολουθούμε απλά πιο στενά και αν πάει να ξεφύγει θα το ρυθμίσουμε.. οπότε φρόντισα η πολυβιταμινη να έχει μέσα.. εσένα σου είπε κάποιος γιατρός να μην πάρεις;  @Elli13 Σε ευχαριστώ πολύ! Οπότε καταλαβαίνω κορίτσια ότι καμία σας δεν παίρνει γενικότερα βιταμίνες πέρα από μένα και την @Θέτις Κ. στο πρώτο τρίμηνο, πέρα δηλαδή από τα άκρως βασικά.. να είναι όντως περιττά άραγε..; Καλά εγώ θα ακολουθήσω τις οδηγίες των γιατρών μου αλλά απορώ.. νόμιζα ότι όλες λίγο πολύ τις "φορτώνουν" και ήθελα να κάνουμε μια σύγκριση οδηγιών για να δω και τις απόψεις των δικών σας γιατρών.. Και ήθελα να σε ρωτήσω αν είσαι vegan και σου έδωσαν σίδηρο αλλά μετά διάβασα αυτό!! 🤣🤣🤣  Και εγώ από βορρά είμαι κοριτσάκι μου αλλά την αγάπη αυτή για το καρπούζι φέτα ή σταφύλι φέτα δεν μπόρεσε ποτέ να τη δεχτεί ο ουρανίσκος μου!!! 😝😂😂😂 Ο άντρας μου πάλι δεν μπορεί να τα τρώει διαφορετικά..🤢 Από πού είσαι αν επιτρέπεται;  Αλλά έχει αλλάξει και εμένα η γεύση μου σε πολλά.. ξεκίνησε μετά την ξηροστομια (ρώτησα το γιατρό είναι μέσα στα συνήθη συμπτώματα).. στην αρχή ξεκίνησε με τα γλυκά.. που ούτε τρώω γλυκά γλυκά αλλά φάση το πρωί που έτρωγα δημητριακά ολικής με μαύρη σοκολάτα και γάλα.. πλέον δεν κατεβαίνει με τίποτα.. κάτι μπισκότα βρώμης χωρίς ζάχαρη με μαύρη σοκολάτα της βιολαντα που παίρνω το ίδιο.. δυσκολεύομαι πολύ.. φρυγανιές ολικής με ένα κουταλάκι του γλυκού μέλι που έτρωγα.. το ίδιο... Τώρα έχει 3-4 μέρες που δεν κατεβαίνει με τίποτα η σαλάτα.. και όχι τίποτα άλλο, άντε τα γλυκά δεν με απασχολούν καθόλου, ποτέ δεν τα είχα σε αγάπη... Αλλά τη σαλάτα μου πάντα την είχα σε μεγάλη εκτίμηση!!! Την κάνω και περιποιημένη περιποιημένη με πάνω από 10 διαφορετικά λαχανικά και αβοκάντο μέσα , πολύ θρεπτική.. αλλά προχθές έφαγα μια πιρουνια και πήγα να κάνω εμετό..😱😱 δεν κατέβαινε!!! Πιέζω τον εαυτό μου να φάει όσο περισσότερο γίνεται πλέον γιατί ξέρω πόσες πολύτιμες θρεπτικές ουσίες περιέχει απαραίτητες για το μωράκι.. δεν ξέρω πως να το διαχειριστώ διαφορετικά.. Καλημέρα κιόλας κορίτσια μου, καλή εβδομάδα να έχουμε..!
    • Το έχω ζήσει , ένιωθα κενή , ξέρω όλες σου τις σκέψεις. Ξέρω πως νιώθεις το ουράνιο τόξο όμως δεν θα αργήσει να έρθει . Πάρε οοοοολλλλοοο το χρόνο σου και ψυχολογικά αλλά και σωματικά θέλεις ηρεμία και χρόνο . Να θυμάσαι όμως ότι θα έρθει και θα σε γεμίσει όλο χαρά. Καλή δύναμη κοπέλα μου 
    • Έτσι είναι! Εμένα η μεγάλη τη βρώμη δεν την ήθελε. Δοκίμασα μια δυο τρεις, Ε μετά τα παράτησα 😂😂 ναι τραχανά λαχανικών! Η μεγάλη τον έτρωγε με κλειστά τα μάτια! Να δούμε η μικρή!
    • Πώς είστε γενικά κορίτσια;  Εγώ σήμερα είμαι σαν να με πατησε τρένο. Απίστευτος πονοκέφαλος όλη μέρα σχεδόν, δεν έχω καθόλου όρεξη, κοιμήθηκα 10 ώρες το βράδυ + 3 για μεσημέρι 🤣🤣 είμαι ένα ζόμπι πραγματικά, ούτε να περπατήσω δε βγήκα σήμερα και νιώθω λίγο τύψεις που είμαι σα τη χλαπατσα όλη μέρα...  Επίσης το άλλο το καινούργιο!!! Νομίζω έχω απέχθεια στη φέτα/μυζήθρα 😱😱😱 Το πρωί έφαγα μια μπουγάτσα με τυρί που είναι η αγαπημένη μου και μου φάνηκε τόσο απαίσια που νομίζα ότι έφταιγε που ήταν κατεψυγμένη. Τώρα το απόγευμα λιγουρευτηκα καρπούζι με τυρί (δε ξέρω αν το τρώτε κι εσείς, αλλά στη βόρεια Ελλάδα νομίζω είναι must συνδυασμός 😅) και η φέτα με αηδιασε άσχημα! Νόμιζα ότι ήταν ξινισμενη, ληγμένη, δε ξέρω. Ο σύζυγος ο καημένος έτρεξε να δει ημερομηνία και ήταν κομπλέ και μάλιστα μόλις την ανοίξαμε. Τι να πω, στεναχωρέθηκα, προσπάθησα να φάω 3-4 κομμάτια με το ζόρι μπας και, άλλα μου φαινόταν λες και έτρωγα κέρματα ένα πράγμα. Πολύ απαίσια γεύση 🥴
    • Η αλήθεια είναι ότι με έβαλες σε σκέψεις τώρα 😅 λοιπόν ο γυναικολόγος στην Ελλάδα όταν του έδειξα τα περιεχόμενα της πολυβιταμινης μου είπε συγκεκριμένα ότι το σίδηρο είναι σε χαμηλή περιεκτικότητα κι ίσως να κοιτάξω για κάποιο έξτρα συμπληρώματα. Μετά όταν πήγα στην αιματολογο στο εξωτερικό συμφώνησε και μου είπε να πάρω το σίδηρο όπως έπαιρνα και προ εγκυμοσύνης γιατί λέει οι ανάγκες σε σίδηρο πολλαπλασιάζονται στη εγκυμοσύνη. Έπειτα όταν είδα και τη γυναικολόγο μου την περασμένη εβδομάδα μου είπε κι αυτή ναι και μου έγραψε και το συμπλήρωμα. Να σημειωθεί ότι απ' τις τελευταίες μου εξετάσεις (7η εν) που της είδε η γυναικολόγος, ο αιματοκρίτης μου είναι μια χαρά (42.4). Δε ξέρω τι να πω, αφού 3 γιατροί είπαν να πάρω ξέρω γω... Θα τη ρωτήσω αύριο και θα πάρω και τον Έλληνα γυναικολόγο να διασταυρώσω πληροφορίες.
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...