Μετάβαση σε περιεχόμενο

​☘️​💖​ Μωράκια Σεπτεμβρίου 2023 ​💖​☘️ ​


Recommended Posts

στις πριν 1 ώρα, ο/η marinaki23 είπε:

Για το Tomme Tippe διάβασα κάτι αρνητικές κριτικές αλλά δεν ξέρω πραγματικά! Είναι κάτι που θα τι χρησιμοποιήσουμε συχνά?

Και εμείς της Pharmasept πήραμε αφρολουτρο. Το γαλάκτωμα χρειάζεται?

Τα βλέπω online τα jukki αλλά δεν γνωρίζω για την ποιότητα τους 

Για αλλαγή Πάνας πήρες πάλι της pharmasept? 

Διαβάζω γενικά ότι της frezyderm είναι πολύ καλή η κρέμα . Αν και θέλω να τα πάρω όλα pharmasept σκέφτομαι μήπως πάρω μόνο την κρέμα αλλαγή Πάνας frezyderm 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τη βούρτσα εμείς τη χρησιμοποιούσαμε κάθε μέρα όταν τον κάναμε μπάνιο. Το ψαλιδακι για τα νύχια όποτε χρειαζόταν και τα υπόλοιπα τα χρησιμοποιήσαμε αργότερα 

Γενικά εμείς του βάζαμε πάντα ενυδατικη μετά το μπάνιο και του κάναμε μασαζακι. Έτσι μας το είχαν πει και ως μέρος της ρουτίνας από την κλινική και έτσι το είχα δει και γω από τα ανήψια μου. Βέβαια τελικά εμάς το μπάνιο δεν τον χαλάρωνε αλλά τον ξυπνούσε οπότε το σταματήσαμε ως μέρος της ρουτίνας ύπνου  και το καναμε απόγευμα 

Και γω τα βλέπω και μου άρεσαν πολύ!

στις πριν 41 λεπτά, ο/η Emily2 είπε:

Για αλλαγή Πάνας πήρες πάλι της pharmasept? 

Διαβάζω γενικά ότι της frezyderm είναι πολύ καλή η κρέμα . Αν και θέλω να τα πάρω όλα pharmasept σκέφτομαι μήπως πάρω μόνο την κρέμα αλλαγή Πάνας frezyderm 

Ναι και την κρέμα αλλαγής την πήρα από την pharmasept. Τη frezyderm την είχα δοκιμάσει αλλά ήταν πολύ πηχτή και δεν μας είχε αρέσει γιατί δεν απλωνόταν εύκολα. Θα χρειαστούμε τόσα πολλά σωληνάρια οπότε μη σκας και πολύ. Δοκιμάζεις και όποιο βολεψει

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η anna1122 είπε:

Ναι καλά αποτελέσματα να έχουμε! Η τελευταία σημαντική εξέταση! Πιστεύω όλα θα πάνε καλά! 🙂🤞🙏

Να σου ζήσει το αντράκι σου! ❤️❤️

Επειδή δεν θυμαμαι, τωρα περιμένεις αγοράκι πάλι ή κοριτσάκι; 

Και γω το πιστεύω! 33η εβδομάδα γενικά είναι μεγάλο μαξιλαράκι ασφαλείας για το μωρό. Τόσο ακριβώς θα είμαι την Πέμπτη και έχοντας και ένα καλό Doppler είναι μια πολύ μεγάλη ανάσα!

Σε ευχαριστώ πολύ! Με το καλό να υποδεχτούμε όλες τα μικρακια μας! Αγοράκι και πάλι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η whatever είπε:

Και γω το πιστεύω! 33η εβδομάδα γενικά είναι μεγάλο μαξιλαράκι ασφαλείας για το μωρό. Τόσο ακριβώς θα είμαι την Πέμπτη και έχοντας και ένα καλό Doppler είναι μια πολύ μεγάλη ανάσα!

Σε ευχαριστώ πολύ! Με το καλό να υποδεχτούμε όλες τα μικρακια μας! Αγοράκι και πάλι!

Εγώ την Πέμπτη θα είμαι ακριβώς 32 εβδομάδων! Από δω και πέρα κάθε βδομάδα είναι κέρδος για τα μωράκια μας! Μακάρι να έχουμε όλες τελειομηνες εγκυμοσύνες!

Αγορομαμα λοιπόν !! 🤗🤗

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Emily2 είπε:

Άλλη μια ερώτηση κορίτσια, βαλίτσα για το μαιευτήριο πήρατε καινούρια ; Ή κάποια παλια που είχατε και την καθαρίσατε ;

Εγώ δε θα πάρω καινούρια, θα καθαρίσω μια τύπου χειραποσκευη που έχω, πιστεύω θα χωρέσει τα πράγματα μας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αν σκεφτείτε από που ξεκινήσαμε τον Φεβρουάριο που λέγαμε δειλά δειλά τα πρώτα νέα και που έχουμε φτάσει είναι απίστευτο 🙂

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 λεπτά, ο/η Emily2 είπε:

Αν σκεφτείτε από που ξεκινήσαμε τον Φεβρουάριο που λέγαμε δειλά δειλά τα πρώτα νέα και που έχουμε φτάσει είναι απίστευτο 🙂

 

Ισχύει! Μακάρι να ξέραμε τι κάνει και η @Nassi που άνοιξε και το θέμα μας 😔

Όλο το σκέφτομαι αυτό το κορίτσι, γιατί δε μπαίνει να μας πει πως είναι όλα καλά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η anna1122 είπε:

Ισχύει! Μακάρι να ξέραμε τι κάνει και η @Nassi που άνοιξε και το θέμα μας 😔

Όλο το σκέφτομαι αυτό το κορίτσι, γιατί δε μπαίνει να μας πει πως είναι όλα καλά.

Κ τώρα σας διάβαζα κ ετοιμαζόμουν να σας γράψω. Ελπίζω να είστε όλες καλά!!! 

Είχα καιρό να μπω είναι η αλήθεια κ μ λείψατε. 😇

Είχα μπει κάποια στιγμή πριν καιρό κ διάβασα εδώ -σε άλλο γκρουπακι βέβαια- μια πολύ δυσάρεστη ιστορία... Κ με πήρε πάρα πολύ από κάτω... 

Χαίρομαι ωστόσο πάρα πολύ που από όσα διάβασα τώρα εδώ, είστε όλες καλά, προχωράτε και πλησιάζει η μεγάλη μέρα!! 🤩🥰

Εμείς είχαμε κάτι μικρά θεματακια, τρέχαμε από γιατρό σε γιατρό.. αλλα τώρα δόξα τω Θεώ, πάμε καλά. Τα μικρά, με λίγη δυσκολία πλέον, μεγαλώνουν κανονικά κ όσο πλησιάζει ο καιρός τόσο πιο έντονα συζητάμε αν τελικά πάμε με καισαρική. 

@Emily2 πράγματι πως ξεκινήσαμε, με τόσους φόβους...και πως πέρασε ο καιρός και σε λίγο καιρό θα τα έχουμε αγκαλιά!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 44 λεπτά, ο/η Nassi είπε:

Κ τώρα σας διάβαζα κ ετοιμαζόμουν να σας γράψω. Ελπίζω να είστε όλες καλά!!! 

Είχα καιρό να μπω είναι η αλήθεια κ μ λείψατε. 😇

Είχα μπει κάποια στιγμή πριν καιρό κ διάβασα εδώ -σε άλλο γκρουπακι βέβαια- μια πολύ δυσάρεστη ιστορία... Κ με πήρε πάρα πολύ από κάτω... 

Χαίρομαι ωστόσο πάρα πολύ που από όσα διάβασα τώρα εδώ, είστε όλες καλά, προχωράτε και πλησιάζει η μεγάλη μέρα!! 🤩🥰

Εμείς είχαμε κάτι μικρά θεματακια, τρέχαμε από γιατρό σε γιατρό.. αλλα τώρα δόξα τω Θεώ, πάμε καλά. Τα μικρά, με λίγη δυσκολία πλέον, μεγαλώνουν κανονικά κ όσο πλησιάζει ο καιρός τόσο πιο έντονα συζητάμε αν τελικά πάμε με καισαρική. 

@Emily2 πράγματι πως ξεκινήσαμε, με τόσους φόβους...και πως πέρασε ο καιρός και σε λίγο καιρό θα τα έχουμε αγκαλιά!! 

Αχ κορίτσι μου τι καλά που μπήκες!!!! Χαίρομαι τόσο πολύ που και εσύ και τα μπεμπακια σου είστε καλά!!!!!🌹🌹🌹

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Nassi  επιτέλους σε σκεφτόμουν παρά πολύ αν είστε όλοι καλά !!! 

Χαίρομαι πάρα πολύ που μπήκες και είστε και οι 3 καλά!! 

Αν φυσικά θέλεις να μοιραστείς τι έγινε και γιατί τρέχατε στους γιατρούς , είμαστε εδώ για να σε ακούσουμε!!! 

Αλλά Χαιρομαι πολύ πολύ που είστε καλά !!! 😍😍😍😍

Πες μας, ετοιμάζεσαι , έχεις ετοιμαστεί; Σε τι φάση είσαι ;;; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Emily2 είπε:

Για αλλαγή Πάνας πήρες πάλι της pharmasept? 

Διαβάζω γενικά ότι της frezyderm είναι πολύ καλή η κρέμα . Αν και θέλω να τα πάρω όλα pharmasept σκέφτομαι μήπως πάρω μόνο την κρέμα αλλαγή Πάνας frezyderm 

Για αλλαγή Πάνας πήρα της weleda. Η μαία μας είπε να μην πάρουμε sudocream για έχει υψηλά επίπεδα ψευδαργύρου κ κάτι προκαλεί στα κορίτσια που δεν θυμάμαι. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σας ευχαριστώ πολύ κορίτσια!❤

Τρέχαμε γτ αν θυμάσαι, σας είχα πει κάποια στιγμή πως ο πλακουντας του μικρού δεν ήταν σε καλή θέση κ ενδεχομένως να μην τρέφεται καλά.. στην πορεία όμως όλες οι εξετάσεις έβγαιναν καλά. Μέχρι που μας είπαν να κάνουμε το doppler πιο νωρίς για σιγουριά κ εκεί μας είπαν πως κ των δύο οι πλακουντες τελικα δεν είναι καλά κ έχουν κάτι σαν ατροφια κ χρειάζεται στενή παρακολούθηση και πως ενδεχομένως να μην προχωρήσει πολύ η εγκυμοσύνη.. και αν προχωρήσει, στην περίπτωση που αποφασίσω να γεννήσω κανονικά, είναι μεγάλη η πιθανότητα να ύπαρξη μεγάλη αιμορραγία. Μου σύστησαν ξεκούραση, πολύ ξάπλα κ να μην αγχώνομαι. Αλλα μ αυτά κ μ αυτά πως να μην αγχωθείς..

Μετα ξεκινήσαμε εξετάσεις κ πάλι εξετάσεις κ στενή παρακολούθηση, και προς έκπληξη μας όλα έβγαιναν καλά. Δόξα τον καλό Θεό δλδ! Κ καταφέραμε τώρα να φτάσουμε 35η εβδομάδα κ τα μικρά είναι μια χαρά, σχεδόν 2 κιλά το καθένα. 

Κ ολο κ κάτι καινούργιο μου έβγαζαν κάθε φορά.. μ είπαν μέχρι πως επειδή έχω το στίγμα της αναιμίας ( @Emily2 νομίζω το είχαμε αναφέρει κ ολας κάποια στιγμή, που σ είχα πει πως δεν μ δίνουν χαπια κ καλά δεν επιτρέπεται), ισως κ αυτο δημιουργήσει πρόβλημα στην εγκυμοσύνη.. τέλος πάντων, όπως και να χει το σημαντικότερο είναι πως είμαστε καλά κ φτάσαμε ως εδω. 

Και ναι, είμαστε έτοιμοι εμείς εδώ και καιρό.. τα έχουμε πάρει σχεδόν ολα. Κ το βαλιτσάκι για την κλινική είναι επίσης έτοιμο.. Κ το σκ είχε έρθει η μητέρα μου και κάναμε κ γενική στο σπίτι. Είμαι κ λίγο φρικ βέβαια εγώ με τα προγράμματα κ την τάξη, οπότε ήθελα καλού κακού να ναι όλα όπως ήθελα να είναι. 😅

Εσεις διαβάζω επίσης ετοιμάζεστε..🥰 Εύχομαι σε όλες μας να πάνε όλα καλά βρε κορίτσια!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Nassi πόσο χαίρομαι που είναι όλα καλά…κι εγώ ενώ διαβάζω καθημερινά τα νέα δεν γράφω συχνά…σχετικά με τις ετοιμασίες κλπ σε όσα φόρουμ διαβάζω καταλήγω στο συμπέρασμα ότι υπάρχει μια υπερβολή…με τις καθαριότητες,με τις αγορές κλπ..Θεωρώ ότι πρέπει να βρίσκουμε τρόπους να απαλλασσόμαστε όσο μπορούμε κ όχι να επιβαρυνόμαστε..επίσης,τα πιο απλά μάλλον είναι κ τα πιο καλά…

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 λεπτά, ο/η Nassi είπε:

Σας ευχαριστώ πολύ κορίτσια!❤

Τρέχαμε γτ αν θυμάσαι, σας είχα πει κάποια στιγμή πως ο πλακουντας του μικρού δεν ήταν σε καλή θέση κ ενδεχομένως να μην τρέφεται καλά.. στην πορεία όμως όλες οι εξετάσεις έβγαιναν καλά. Μέχρι που μας είπαν να κάνουμε το doppler πιο νωρίς για σιγουριά κ εκεί μας είπαν πως κ των δύο οι πλακουντες τελικα δεν είναι καλά κ έχουν κάτι σαν ατροφια κ χρειάζεται στενή παρακολούθηση και πως ενδεχομένως να μην προχωρήσει πολύ η εγκυμοσύνη.. και αν προχωρήσει, στην περίπτωση που αποφασίσω να γεννήσω κανονικά, είναι μεγάλη η πιθανότητα να ύπαρξη μεγάλη αιμορραγία. Μου σύστησαν ξεκούραση, πολύ ξάπλα κ να μην αγχώνομαι. Αλλα μ αυτά κ μ αυτά πως να μην αγχωθείς..

Μετα ξεκινήσαμε εξετάσεις κ πάλι εξετάσεις κ στενή παρακολούθηση, και προς έκπληξη μας όλα έβγαιναν καλά. Δόξα τον καλό Θεό δλδ! Κ καταφέραμε τώρα να φτάσουμε 35η εβδομάδα κ τα μικρά είναι μια χαρά, σχεδόν 2 κιλά το καθένα. 

Κ ολο κ κάτι καινούργιο μου έβγαζαν κάθε φορά.. μ είπαν μέχρι πως επειδή έχω το στίγμα της αναιμίας ( @Emily2 νομίζω το είχαμε αναφέρει κ ολας κάποια στιγμή, που σ είχα πει πως δεν μ δίνουν χαπια κ καλά δεν επιτρέπεται), ισως κ αυτο δημιουργήσει πρόβλημα στην εγκυμοσύνη.. τέλος πάντων, όπως και να χει το σημαντικότερο είναι πως είμαστε καλά κ φτάσαμε ως εδω. 

Και ναι, είμαστε έτοιμοι εμείς εδώ και καιρό.. τα έχουμε πάρει σχεδόν ολα. Κ το βαλιτσάκι για την κλινική είναι επίσης έτοιμο.. Κ το σκ είχε έρθει η μητέρα μου και κάναμε κ γενική στο σπίτι. Είμαι κ λίγο φρικ βέβαια εγώ με τα προγράμματα κ την τάξη, οπότε ήθελα καλού κακού να ναι όλα όπως ήθελα να είναι. 😅

Εσεις διαβάζω επίσης ετοιμάζεστε..🥰 Εύχομαι σε όλες μας να πάνε όλα καλά βρε κορίτσια!! 

Πολύ χαίρομαι που είναι όλα καλά γιατί κ εγώ σε σκεφτόμουν!❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Tinasardin8689 @marinaki23 Σας ευχαριστώ βρε κορίτσια! ❤

Πράγματι υπάρχει υπερβολή... ο άντρας μ εμένα συνέχεια με 'μαλώνει' γι αυτά. 😅 Αλλα πιστεύω πως έχει να κάνει κ με το ότι για κάποιες μας είναι η πρώτη φορά κ λίγο που δεν ξέρεις τι έρχεται κατά πάνω σου,λίγο που θέλεις να είσαι όσο καλύτερα προετοιμασμενη, φτάνεις στην παράνοια κ ούτε το καταλαβαίνεις! 😂 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Nassi είπε:

@Tinasardin8689 @marinaki23 Σας ευχαριστώ βρε κορίτσια! ❤

Πράγματι υπάρχει υπερβολή... ο άντρας μ εμένα συνέχεια με 'μαλώνει' γι αυτά. 😅 Αλλα πιστεύω πως έχει να κάνει κ με το ότι για κάποιες μας είναι η πρώτη φορά κ λίγο που δεν ξέρεις τι έρχεται κατά πάνω σου,λίγο που θέλεις να είσαι όσο καλύτερα προετοιμασμενη, φτάνεις στην παράνοια κ ούτε το καταλαβαίνεις! 😂 

Καλώς ήρθες πίσω!!!  Χαιρόμαστε που όλα είναι καλά! Στην ντομπλερ τι grade είχες στους πλακούντες?

Μην το σκέφτεσαι όμως, όλα θα πάνε καλά και ήδη πλησιάζουμε πολύ στο τέλος. Αν χρειαστεί να κάνεις καισαρική, να την κάνεις. Σημασία έχει να μην δισκινδυνευσετε ούτε εσύ αλλά εννοείται ούτε και τα μωρά. Ο,τι είναι πιο ασφαλές για τα μωράκια. 

Και εγώ διανύω την 35 εβδομάδα. Ανυπομονώ να έρθει η ώρα να πάμε γιατρό να δούμε πόσο έχει παχύνει και αν θα πάμε με πρόκληση 'η όχι. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Nassiθυμάμαι που μας ελεγες για τον έναν πλακούντα ,ναι! 

Όμως ειστε μια χαρά , είσαι ήδη 35 εβδομάδα ,τα μωράκια σου είναι 2 κιλά οπότε πιστεύω πως όλη αυτή την "ταλαιπωρία" σε λίγες εβδομάδες θα την ξεχάσεις και θα κρατάς αγκαλιά τα μωράκια σου!!! 

Για το στίγμα πρώτη φορά το ακούω! Μεγάλο μέρος του πληθυσμού έχει στιγμα και πάρα πολλές γυναίκες γεννούν καθημερινά και έχουν στίγμα. Δηλαδή γιατί να το δημιούργησε το στίγμα;

Ακόμη δε σου δίνουν σίδηρο ; Πως κρατάς ψηλά τον αιματοκρίτη ; 

Εγώ παίρνω 2 χάπια tardyferon + μια πολυβιταμινη που μου έχει δώσει η αιματολογος και είναι φουλ στο σίδηρο 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα και μια όμορφη Τρίτη σε όλες! 💕

@Watermelon ευχαριστώ.🥰 Με πρόκληση γτ? Είναι μεγάλο το μωρακι? Ναι, και εκεί μου είπαν πως ουσιαστικά οι ομφαλικες αρτηρίες δεν λειτουργούν καλά, καθως επισης κ το αμνιακό υγρό ίσως να μην ήταν αρκετό.. Οφειλόταν βέβαια κ στο γεγονός πως τα μικρούλια σε βάρος ήταν μια βδομάδα πίσω από ότι έπρεπε. Κάτι που μεταγενεστερα ανακάλυψα πως στις δίδυμες κυησεις είναι τελείως φυσιολογικό! Αλλά κανείς δεν μ το είπε πιο πριν, αντιθέτως μ έλεγαν όλα τα προβλήματα που μπορεί να έχω, κ προφανώς ήμουν σε κατάσταση υστερίας. Διότι π.χ. ρωτούσα στην 29η εβδομάδα τους γιατρούς, πως στην περίπτωση που γεννήσω τώρα θα είναι γερά τα μικρούλια? Θα επιβιώσουν? Κ μ έλεγαν δεν μπορούμε να το πούμε με σιγουριά αυτό.. Οποτε απλά κατέληξα πως προσπαθούσαν να μου βρουν πρόβλημα εκεί που δεν υπήρχε! Κ πράγματι εδώ που φτάσαμε δεν αγχώνομαι καθόλου να σου πω την αλήθεια. Εγώ αύριο θα πάω στην κλινική που θα γεννήσω, για να μας πούνε τελικά αν όντως είναι υποχρεωτική η καισαρική ή αν υπάρχει η επιλογή και να τα μετρήσουμε ξανά. Απλά μέσα από αυτές τις καταστάσεις σου γίνεται κ λίγο μάθημα πως κ τους γιατρούς δεν είναι να τους εμπιστεύεσαι με κλειστά τα μάτια! 

@Emily2 Δεν μ έδωσαν σε όλη την εγκυμοσύνη. Κ όσες φορές ρώτησα, μου είπαν πως δεν επιτρέπεται γτ εχω το στίγμα.🤷‍♀️ Ακόμα κ αν αυτό αποτελέσει πρόβλημα στην κυηση.. Δεν τον κρατάω ψηλά, αντιθέτως είναι κατεβασμένος. Παίρνω έναν χυμό από το φαρμακείο (που είναι κ πανάκριβος παρεμπιπτόντως) κ υποτίθεται μ αυτόν έχει λίγο σταθεροποιηθει. Προφανώς σε καμία περίπτωση δεν είναι στα όρια που θα έπρεπε, αλλά μ είπαν πως από το καθόλου κάτι είναι κ αυτο. Και όσο μπορώ τρώω τροφές πλούσιες σε σίδηρο. Μ έβγαλε η διατροφολος μου μια διατροφή, ώστε να συνδιαζω σωστά τις τροφές για μεγαλύτερη απορρόφηση βιταμινών. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 ώρες, ο/η whatever είπε:

Εγώ είχα το σετ της Philips Avent. Μια χαρά είναι αλλά δεν έχω δοκιμάσει κάποιο άλλο για να σου πω ότι υπερέχει σε κάτι. Το χρησιμοποιώ 3 χρόνια τώρα και είναι όλα μια χαρά 

Έκανα χθες μια παραγγελία από φαρμακείο, πήρα τελικά της pharmasept σαμπουάν, γαλάκτωμα και κρέμα αλλαγής και τα περιμένω! 

Θέλω να πάρω και μια φωλιά από το jukki και μια "κουβέρτα" που προσαρμόζεται στο αυγό! Γνωρίζει καμμιά για την ποιότητα τους;

απο jukki πήρα ενα στρογγυλό σαν παπλωματάκι για το πάτωμα, καλό είναι και ενα καλάθι τύπου για παιχνίδια, αυτό εχει χοντρό υφασμα τυπου παπλωματάκι και δεν στέκετε καλα, ενα σεντονάκι λίγκνου με λάστιχο ειναι πολύ λεπτό πολύ μέτριο, ένας συνάδελφος πήρε μαξιλάρι θηλασμού και μου είπε τους άρεσε. έρχονται απο Πολωνία κια κάνουμε 2-3 εβδομάδες, εμένα μου άρεσαν πολύ κάτι πραγματάκια που πήρα απο baby blue, πολύ ωραία ποιότητα!  τα lamillou ζηλεύω είναι αρκετά ακριβούτσικα όμβς!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 ώρες, ο/η Emily2 είπε:

Άλλη μια ερώτηση κορίτσια, βαλίτσα για το μαιευτήριο πήρατε καινούρια ; Ή κάποια παλια που είχατε και την καθαρίσατε ;

εγώ πήρα καινούργια για θέμα χωρητικότητας περισσότερο, είχα χειραποσκευή και μου φαινόταν πολύ μικρή....κ πήρα λίγο μεγαλύτερη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Nassi είπε:

Καλημέρα και μια όμορφη Τρίτη σε όλες! 💕

@Watermelon ευχαριστώ.🥰 Με πρόκληση γτ? Είναι μεγάλο το μωρακι? Ναι, και εκεί μου είπαν πως ουσιαστικά οι ομφαλικες αρτηρίες δεν λειτουργούν καλά, καθως επισης κ το αμνιακό υγρό ίσως να μην ήταν αρκετό.. Οφειλόταν βέβαια κ στο γεγονός πως τα μικρούλια σε βάρος ήταν μια βδομάδα πίσω από ότι έπρεπε. Κάτι που μεταγενεστερα ανακάλυψα πως στις δίδυμες κυησεις είναι τελείως φυσιολογικό! Αλλά κανείς δεν μ το είπε πιο πριν, αντιθέτως μ έλεγαν όλα τα προβλήματα που μπορεί να έχω, κ προφανώς ήμουν σε κατάσταση υστερίας. Διότι π.χ. ρωτούσα στην 29η εβδομάδα τους γιατρούς, πως στην περίπτωση που γεννήσω τώρα θα είναι γερά τα μικρούλια? Θα επιβιώσουν? Κ μ έλεγαν δεν μπορούμε να το πούμε με σιγουριά αυτό.. Οποτε απλά κατέληξα πως προσπαθούσαν να μου βρουν πρόβλημα εκεί που δεν υπήρχε! Κ πράγματι εδώ που φτάσαμε δεν αγχώνομαι καθόλου να σου πω την αλήθεια. Εγώ αύριο θα πάω στην κλινική που θα γεννήσω, για να μας πούνε τελικά αν όντως είναι υποχρεωτική η καισαρική ή αν υπάρχει η επιλογή και να τα μετρήσουμε ξανά. Απλά μέσα από αυτές τις καταστάσεις σου γίνεται κ λίγο μάθημα πως κ τους γιατρούς δεν είναι να τους εμπιστεύεσαι με κλειστά τα μάτια! 

@Emily2 Δεν μ έδωσαν σε όλη την εγκυμοσύνη. Κ όσες φορές ρώτησα, μου είπαν πως δεν επιτρέπεται γτ εχω το στίγμα.🤷‍♀️ Ακόμα κ αν αυτό αποτελέσει πρόβλημα στην κυηση.. Δεν τον κρατάω ψηλά, αντιθέτως είναι κατεβασμένος. Παίρνω έναν χυμό από το φαρμακείο (που είναι κ πανάκριβος παρεμπιπτόντως) κ υποτίθεται μ αυτόν έχει λίγο σταθεροποιηθει. Προφανώς σε καμία περίπτωση δεν είναι στα όρια που θα έπρεπε, αλλά μ είπαν πως από το καθόλου κάτι είναι κ αυτο. Και όσο μπορώ τρώω τροφές πλούσιες σε σίδηρο. Μ έβγαλε η διατροφολος μου μια διατροφή, ώστε να συνδιαζω σωστά τις τροφές για μεγαλύτερη απορρόφηση βιταμινών. 

Με πρόκληση θα πάω  ( μάλλον) λόγω των αντιπηκτικών ενέσεων που κάνω. Πρέπει να έχει περάσει ένα 24ωρο για να κάνω επισκληριδιο. Και να σου πω όσο το σκέφτομαι τόσο το προτιμώ γιατί με αγχώνει σαν άνθρωπο το απρόοπτο σπασιμο νερών 'η γενικά οτιδήποτε έκτακτο στο σπίτι. Θα το συζητήσω και με τον γιατρό μου την άλλη βδομάδα που θα πάω γιατί αυτό μας το ανέφερε η αιμστολογος. 

Καλέ ναί , ακόμα και εγώ το ξέρω που δεν έχω δίδυμα, ότι πάντα βγαίνουν λίγο μικρότερα σε κιλά σε σχέση με ένα μωρό της ίδιας εβδομάδας. Λογικό είναι! 

Μήπως υπάρχει αυξημένη αντίσταση στις αρτηρίες λόγω του ότι θα έπρεπε να σου δώσουν κάποιο αντιπηκτικό? Αν και το σωστό είναι να το έβλεπαν με εξετάσεις και όχι να στο έδιναν αυθαίρετα.  Οι πλακούντες έχουν γεράσει 'η έχουν καλό grade? 

 

Καρδιοτοκογραφημα έχεις κάνει?

Αυτό που τους ρώτησες για την 29η εβδομάδα αν θα επιβίωναν, έχουν ένα δίκιο διότι όλα είναι πιθανότητες. Εμένα ο γιατρός μου είπε κατά την 28η εβδομάδα ότι τα μωρά που γεννιούνται από εδώ και πέρα, κατά συντριπτική πλειοψηφία επιζούν. Ξέρω πολλές περιπτώσεις γυναικών που γέννησαν τέτοια εβδομάδα. Μάλιστα η μία γέννησε και τα 2 της παιδιά πρόωρα. Το ένα 28 και το άλλο 30 εβδομάδα νομίζω. Και όλα είναι μια χαρά. Αλλά εντάξει ας μην σε απασχολεί αυτό τώρα. Εσύ έχεις φτάσει στο τέλος!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 ώρες, ο/η Emily2 είπε:

Άλλη μια ερώτηση κορίτσια, βαλίτσα για το μαιευτήριο πήρατε καινούρια ; Ή κάποια παλια που είχατε και την καθαρίσατε ;

Εγώ θα χρησιμοποιήσω μια σε μέγεθος χειραποσκευης που έχω. Αυτήν είχα χρησιμοποιήσει και την πρώτη φορά. Νομίζω είναι υπερβολή καινούργια από άποψη καθαριότητας αν δεν τίθεται και θέμα μεγέθους ειδικά. Θα την καθαρίσω πάλι με το γνωστό baby planet σπρέι που είχα χρησιμοποιήσει παντού!!! 🤣🤣🤣

Τώρα που το θυμάμαι στον πρώτο τοκετό είχα μια τσάντα πλάτης στην οποία είχα όλα τα έγγραφα για την εισαγωγή, οδηγίες γιατρών, υπερήχους, τα φάρμακα μου, φορτιστή και την είχα μαζί μου στην αίθουσα τοκετού. Τη βαλίτσα την είχαμε ήδη δώσει για να πάει στο δωμάτιο και εκεί είχα ότι θα χρειαζόταν μετά

στις πριν 19 ώρες, ο/η anna1122 είπε:

Εγώ την Πέμπτη θα είμαι ακριβώς 32 εβδομάδων! Από δω και πέρα κάθε βδομάδα είναι κέρδος για τα μωράκια μας! Μακάρι να έχουμε όλες τελειομηνες εγκυμοσύνες!

Αγορομαμα λοιπόν !! 🤗🤗

Εννοείται μακάρι να πάμε όσο πιο μακριά γίνεται! Ναι θα περιτριγυρίζομαι από άντρες αν και πίστευα ότι θα ήταν κοριτσάκι! Ο γιος μου πάλι ήταν κάθετος! Ήθελε αδερφούλη και όχι αδερφούλα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σήμερα μου ήρθε η φωλιά jukki! Είναι πολύ όμορφη και μου φαίνεται και μια χαρά ποιοτικά . Σίγουρα της la millou είναι πολύ καλύτερες , αλλά δε ξέρω καν αν θα την χρησιμοποιήσω και πόσο οπότε δεν ήθελα να παρω τόσο ακριβή. 

@Watermelonπως πάει αυτό με τον πλακούντα ; Εμένα μου είπε στην ντοπλερ ότι είναι grade 1 . Είναι οκ; 

@Nassi σε καταλαβαίνω απόλυτα με τους γιατρούς . Και μένα ο καθένας λέει το δικό του και δε βγάζω άκρη, δε ξέρω αν είδες αυτά που γράφαμε τις προηγούμενες μέρες. Και εγώ γνωρίζω ότι στα δίδυμα το βάρος είναι μικρότερο. Μια χαρά είναι τα μωράκια σου όλα θα πάνε τέλεια ! ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια τι έγγραφα σας έχουν ζητήσει να έχετε μαζί σας ; Εγώ τώρα διαβάσω το διαβαλκανικό λέει μόνο ταυτότητες, ΑΜΚΑ και iban. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...