Μετάβαση σε περιεχόμενο

Αναφορά

  • Απαντήσεις

    • Κορίτσια τώρα που λέμε για φαγητό κτλ.. νοιώθει καμία άλλη ότι δυσκολεύεται στο φαγητό; Δηλαδή να φάει την ίδια ποσότητα με πριν; Και όχι γιατί δεν πεινάω πχ.. αλλά σα να μην έχει χώρο.. σα να μου έχει κλείσει το στομάχι.. δε ξέρω, υποψιάζομαι είναι από το παιδί δηλαδή και νόμιζα ότι ήταν νωρίς ακόμα.. έχω κάνει ήδη δύο φορές εμετό το τελευταίο διάστημα και μείωσα τη ποσότητα σημαντικά οπότε και είμαι καλύτερα.. εσείς πως νιώθετε σχετικά;
    • χαχαχαχαχαχα ε κόιτα τώρα που έκανες την καμπύλη, ε το αξίζεις ένα παγωτάκι/μια βάφλα κάτι μες το σκ 😈😇 όσο προλαβαίνεις δλδ πριν βγουν τ αποτελέσματα χαχαχαχα Για την καμπύλη, δίκιο έχεις, αλλά και στην ενδοκρινολόγο που πήγα και είδε τι μου είχε γράψει ο γυναικολόγος δεν ανέφερε κι αυτή τίποτα... Κάτσε να της στείλω ένα μέηλ να δούμε - κι εγώ έλεγα τις πορτογαλίδες βιαστικές 🤣🤣🤣🤣 βέβαια το χω κλείσει να πάω όταν θα μαι 26+1 που είναι εντός των ορίων που έγραψες, αλλά θα της ρίξω μια ερώτηση να δούμε τι θα πει. Όσο για τη γραμμή ΣΟΣ όντως είναι πολύ σημαντικό εγχείρημα, που για καλή μου τύχη τέθηκε σε ισχύ τον περασμένο Ιούνιο, είναι δλδ καινούργια υπηρεσία. Απαντούν απευθείας και σου κάνουν μια αξιολόγηση των συμπτωμάτων κτλ και σε παραπέμπουν είτε στα. επείγοντα του κοντινότερου δημοσιου νοσοκομείου είτε στο κέντρο υγείας της περιοχής σου αν δε φαίνεται να είναι κάτι ανησυχητικό. Εμένα με παρέπεμψαν στο κέντρο υγείας μιας και δεν είχα άλλα συμπτώματα (αυτά που με ρώτησαν ήταν εάν έχω αιμορραγία, θολούρα στην όραση, κνησμό, πόνο χαμηλά στη μέση, εάν το λευκό στα μάτια μου είναι κίτρινο και τέλος σχετικα με τις κινήσεις του μωρού εάν παρατήρησα κάποια αλλαγή στο μοτίβο ή παραμένουν παρόμοιες σε συχνότητα μεχρι και 2 μέρες πριν), έτσι προληπτικά λόγω ιστορικού πάντα, όπου πήγα σήμερα και εν τέλει με έδιωξαν! Γιατί λέει δεν υπάρχει διαθέσιμος οικογενειακός γιατρός οπότε οι άλλες μου επιλογές ήταν να πάω στο πλησιέστερο νοσοκομείο-μαιευτήριο (35 λεπτά με αυτοκίνητο) ή αύριο στο κέντρο υγείας της κοντινής περιοχής, κι εκεί αν με δεχτούν φυσικά....  Τέλος πάντων, σήμερα ξύπνησα με κανονική κοιλίτσα, το μωρό έχει δώσει καμπανοκρουσίες απ το πρωί χωρίς σταματημό οπότε νιώθω πολύ ήρεμη σήμερα κι είπα αφού δεν έγινε η δουλειά μου εδώ να το αφήσω. αλλά τουλάζιστον κατάλαβα ότι αν κάτι επείγει θα πάω κατευθείαν στα επείγοντα του ιδιωτικού που είναι κι ο γιατρός μου, 45 ευρώπουλα αλλά τλχ γίνεται η δουλειά σου... Στο κέντρο υγείας σήμερα ρώτησα αν τουλάχιστον μπορεί κάποια μαία/νοσοκόμα να βάλει το ντόπλερ (έχουν αυτό το οικιακό στα κέντρα υγείας) να ακούσουμε λίγο την καρδούλα του, και μου είπαν ούτε αυτό. Τι να πεις, πάλι καλά που το μωρό δείχνει σταθερή κινητικότητα και είμαι ήρεμη ☺️ Αλλιώς θα είχα γίνει Λούις 🤣
    • Όντως ΣΟΚ!! Ιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι μπαίνουμε 3ο!!! 🤰👣👣💃🎉🎊💃❤️❤️❤️ Καλά κάνεις παιδί μου!! Φάε ευχαριστήσου το!! Ούτε εγώ νοιωθω ότι στερουμαι.. και αν δεν φοβόμουν τόσο τα κιλά της εγκυμοσύνης και το ζάχαρο δεν θα σκεφτόμουν ούτε τη πίτσα που λιγουρευομαι τώρα..! Ας βγουν οι εξετάσεις καλές και θα σου πω εγώ όμως το σκ!! 😅😅
    • Όχι να κάνω το συνήγορο του διαβόλου... Αλλά υπάρχουν ωραιότατα γλυκά χωρίς ζάχαρη που μπορείς να φας ή ακόμα καλύτερα αν δεν εμπιστεύεσαι του εμπορίου, να φτιάξεις... Τα ξέρω δηλαδή αυτά με τη φλεγμονή που λες.. και για αυτό σου λέω ότι υπάρχουν...🤫😅
    • Κλαίω!! 🤣🤣🤣  Ούτε εγώ είμαι του γλυκού γενικά.. ούτε στην εγκυμοσύνη μου έλειψαν ποτέ μπορώ να πω που δεν τρώω.. αυτό όμως που λες το έχω παρατηρήσει με τα φρούτα τώρα.. δεν τα είχα ιδιαίτερη αδυναμία γενικά ενώ τώρα τα χτυπάω δύο δύο άνετα!! 😅 Και σκέψου τα μείωσα γιατί μου έβαλε χέρι η ενδοκρινολόγος.. Αντίθετα τα λαχανικά που τα λατρεύω, δεν κατεβαίνουν εύκολα πλέον.. ειδικά στο α τρίμηνο τα είχα κόψει σχεδόν τελείως, μου ερχόταν εμετός.. μόνο σε μαγειρευτά δεν έχω εντοπίσει πρόβλημα.. 
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...