Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μωράκια Οκτωβρίου 2023👶❤️🍼


Recommended Posts

στις πριν 3 ώρες, ο/η Elli13 είπε:

Καλημέρα κορίτσι μου!! Έχουμε ακριβώς ίδια ΠΗΤ!!! Εγώ είμαι με μια βιοχημική και μια παλίνδρομη στο ιστορικό μου. Μένω πολύ εύκολα έγκυος αλλά για κάποιο λόγο που δεν εχουμε βρει, οι προηγούμενες κυησεις μου δεν προχωρησαν΄. Εννοειται και εγώ δεν το χαίρομαι καθόλου καθώς φοβάμαι πάρα πολύ!

Πότε θα κάνεις αυχενική; Για το αιματάκι ο γιατρός σου τι λέει; Από που προέρχεται;

Ευχομαι σε όλες μας μια τελειομηνη εγκυμοσυνη ❤️

Καλημέρα!  πολλές κοπέλες το βιώνουν δυστυχώς .. εμείς έχουμε δώσει και πάρα πολλά λεφτά και πήγαινε έλα Αθήνα ..αλλά εύχομαι αυτή να είναι η τυχερή μας φορά και να πάνε όλα κατ' ευχή ! και να είμαστε καλά πάνω απ' όλα με τον άνθρωπο μας γιατί μαζί το περνάμε κι αυτό   🥰

Αυχενική έχω καλώς εχόντων  την Μεγάλη Δεύτερα! Εσείς;

Για το αιματάκι και ο εξωσωματικός και ο γυναικολόγος που με παρακολουθεί εδώ μου είπανε πως είναι κάτι που συμβαίνει σε αρκετές γυναίκες ειδικά στο πρώτο τρίμηνο κι  από την στιγμή στον υπέρηχο προς το παρόν δεν φαίνεται κάτι ανησυχητικό πορευόμαστε με αυτό..  ο γυναικολόγος μου είπε πως διαφεύγει λίγο αιματάκι από τον τράχηλο καθώς μεγαλώνει η μήτρα και σπάνε αγγεία! Προχθές έβγαλα πρώτη φορά ροζ πήγα για υπέρηχο ήταν όλα καλά.. 

Στην παλίνδρομη δεν μπορέσατε να κρατήσετε κάτι για να το στείλετε για ιστολογική ; μήπως φανεί κάτι..  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας και από εμένα, εχω ΠΗΤ 2/11 Αλλά λόγω ότι τα άλλα μου παιδάκια τα γέννησα 4-5 μερες πριν την ΠΗΤ ήρθα στο δικό σας παρεάκι. Δευτέρα ξανα πήγα στον γιατρό όλα  βαίνουν καλώς το μωράκι μας ηταν 12 χιλιοστα και η καρδούλα του χτυπούσε με 173 παλμους 🥰 τώρα επόμενο ραντεβού στις 19/4 για αυχενική διαφάνεια. με το καλό σε όλες μας!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 56 λεπτά, ο/η vivika10 είπε:

Γειά σας και από εμένα κορίτσια,περιμένω και εγώ μωράκι τον Οκτώβριο με ΠΗΤ 21/10.

Καλωσήρθες!! Έχουμε ίδια μέρα ΠΗΤ 😁❤️

Με το καλό σε όλες ❤️

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 ώρες, ο/η anna00 είπε:

Καλημέρα!  πολλές κοπέλες το βιώνουν δυστυχώς .. εμείς έχουμε δώσει και πάρα πολλά λεφτά και πήγαινε έλα Αθήνα ..αλλά εύχομαι αυτή να είναι η τυχερή μας φορά και να πάνε όλα κατ' ευχή ! και να είμαστε καλά πάνω απ' όλα με τον άνθρωπο μας γιατί μαζί το περνάμε κι αυτό   🥰

Αυχενική έχω καλώς εχόντων  την Μεγάλη Δεύτερα! Εσείς;

Για το αιματάκι και ο εξωσωματικός και ο γυναικολόγος που με παρακολουθεί εδώ μου είπανε πως είναι κάτι που συμβαίνει σε αρκετές γυναίκες ειδικά στο πρώτο τρίμηνο κι  από την στιγμή στον υπέρηχο προς το παρόν δεν φαίνεται κάτι ανησυχητικό πορευόμαστε με αυτό..  ο γυναικολόγος μου είπε πως διαφεύγει λίγο αιματάκι από τον τράχηλο καθώς μεγαλώνει η μήτρα και σπάνε αγγεία! Προχθές έβγαλα πρώτη φορά ροζ πήγα για υπέρηχο ήταν όλα καλά.. 

Στην παλίνδρομη δεν μπορέσατε να κρατήσετε κάτι για να το στείλετε για ιστολογική ; μήπως φανεί κάτι..  

Καλημέρα κορίτσι μου!!

Στην παλίνδρομη ήμουν 8,5 εβδομάδων και ο γιατρός ουσιαστικά μας είπε ότι άδικα θα κάναμε καρυότυπο εμβρύου αφού είχαμε αποφασίσει να ψαχτούμε σε όλα εγώ και ο σύζυγος. Δηλαδή και χρωμοσωμική ανωμαλία να ήταν πάλι εμεις θα κάναμε καρυότυπο ζευγους. Και τιποτε να μην έβγαινε και να ήταν απλά τυχαίο γεγονός, εγώ ειχα αποφασίσει να ψαχτώ. Οπότε δεν κάναμε καρυότυπο στο εμβρυο. Από τις εξετάσεις που κάναμε βρέθηκε μια τιμή της θρομβοφιλίας εκτός ορίων. Εννοείται πήγα σε αιματολόγο και κατέληξε στο ότι η τιμή αυτή ήταν μάλλον επηρρεασμένη από την εγκυμοσύνη, καθώς σε όλες τις αλλες τιμές ημουν εντάξει. Τώρα παίρνω προληπτικά σαλοσπιρ (παιδική ασπιρίνη) και προσεύχομαι για το καλύτερο.

Αυχενική δεν έχω κλείσει ακόμα καθώς δεν μπορώ να κοιτάω τόσο μακριά. Προς ώρας το πάμε εβδομάδα- εβδομάδα με υπερηχους για να βεβαιωθώ ότι όλα ειναι εντάξει. Αυτήν την εβδομάδα έχουν γίνει πιο ηπιες οι ναυτιες μου και έχω αγχωθεί αρκετά. Περιμένω με αγωνία το ραντεβού μου τη Δευτέρα και εκεί θα μου πει κιολας πότε να πάω για την αυχενική.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Elli13 είπε:

Καλημέρα κορίτσι μου!!

Στην παλίνδρομη ήμουν 8,5 εβδομάδων και ο γιατρός ουσιαστικά μας είπε ότι άδικα θα κάναμε καρυότυπο εμβρύου αφού είχαμε αποφασίσει να ψαχτούμε σε όλα εγώ και ο σύζυγος. Δηλαδή και χρωμοσωμική ανωμαλία να ήταν πάλι εμεις θα κάναμε καρυότυπο ζευγους. Και τιποτε να μην έβγαινε και να ήταν απλά τυχαίο γεγονός, εγώ ειχα αποφασίσει να ψαχτώ. Οπότε δεν κάναμε καρυότυπο στο εμβρυο. Από τις εξετάσεις που κάναμε βρέθηκε μια τιμή της θρομβοφιλίας εκτός ορίων. Εννοείται πήγα σε αιματολόγο και κατέληξε στο ότι η τιμή αυτή ήταν μάλλον επηρρεασμένη από την εγκυμοσύνη, καθώς σε όλες τις αλλες τιμές ημουν εντάξει. Τώρα παίρνω προληπτικά σαλοσπιρ (παιδική ασπιρίνη) και προσεύχομαι για το καλύτερο.

Αυχενική δεν έχω κλείσει ακόμα καθώς δεν μπορώ να κοιτάω τόσο μακριά. Προς ώρας το πάμε εβδομάδα- εβδομάδα με υπερηχους για να βεβαιωθώ ότι όλα ειναι εντάξει. Αυτήν την εβδομάδα έχουν γίνει πιο ηπιες οι ναυτιες μου και έχω αγχωθεί αρκετά. Περιμένω με αγωνία το ραντεβού μου τη Δευτέρα και εκεί θα μου πει κιολας πότε να πάω για την αυχενική.

Καλημέρα!! Σε νιώθω απόλυτα..  πολύ συντηρητικά ,  αυχενική έπρεπε να κλείσω απο τώρα γιατί πέφτει μεγάλη εβδομάδα και είναι μόλις 2-3 γιατροί εμβρυολόγοι  που κάνουν εδώ που είμαι με πολύ κόσμο.. 

και εγώ παίρνω και σαλοσπίρ και άλλα φάρμακα λόγω ivf τα δίνουν εξ αρχής.. Εχθές έβγαλα πάλι ροζ αιματάκι στο σκούπισμα συν τα καφέ που έχω καθημερινά και περιμένω σε μια εβδομάδα που θα με δει πάλι.. 

Τα συμπτώματα απο όσο έχω καταλάβει δεν είναι στάνταρ.. κάποιες μέρες/ ω΄ρες είναι πιο έντονα.. έρχονται φέυγουν οπότε μην ανησυχείς.. και έχω την αίσθηση πως όσο πιο πολύ ξάπλα είσαι τόσο πιο έντονα γίνονται.. ειδικά καούρες, ζαλάδες, ορθοστατική υπόταση κλπ.. και εγώ έτσι είμαι , τώρα έχω σαν ρινίτιδα φτερνίζομαι συνέχεια, μπορεί και τυχαίο! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 22/3/2023 at 2:17 ΜΜ, ο/η Elli13 είπε:

Καλωσήρθες!! Έχουμε ίδια μέρα ΠΗΤ 😁❤️

Με το καλό σε όλες ❤️

 

Εγώ εφόσον όλα πάνε καλά σίγουρα δεν θα φτάσω  στην πητ γιατί θα γέννησώ με καισαρική.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια.. ελπίζω να είστε όλες καλά και τα μπεμπέ σας!

Εγώ πήγα εχθές για τον κανονισμένο υπέρηχο που είχα 10+6εβδ και ήταν όλα καλά απλά είχα κράμπα στην μήτρα όπως ανέφερε ο γιατρός , σαν ενα εξογκωματάκι με΄σα στην μήτρα και δεν είχαμε και τόσο καθαρή λήψη απο το μωράκι.. είχα ξαναπάει άλλες 2 φορές έκτακτα πριν απο αυτό το ραντεβού όγω ροζ αίματος που είχα αλλά ήταν όλα εντάξει και με καθαρή εικόνα.. Βέβαια ο γιατρός δεν ανησύχησε ούτε με άγχωσε..

απλά μου έκανε εντύπωση αυτό καθώς δεν το έχω ξαναδει.. έχω ακούσει για τις κράμπες/ συσπα΄σεις που πονάς λίγο/ πολυ αλλά αυτό που είδα στον υπε΄ρηχο ήταν πρωτότυπο..🤔

έχετε κάποια παρόμοια εμπειρία;; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η anna00 είπε:

Γεια σας κορίτσια.. ελπίζω να είστε όλες καλά και τα μπεμπέ σας!

Εγώ πήγα εχθές για τον κανονισμένο υπέρηχο που είχα 10+6εβδ και ήταν όλα καλά απλά είχα κράμπα στην μήτρα όπως ανέφερε ο γιατρός , σαν ενα εξογκωματάκι με΄σα στην μήτρα και δεν είχαμε και τόσο καθαρή λήψη απο το μωράκι.. είχα ξαναπάει άλλες 2 φορές έκτακτα πριν απο αυτό το ραντεβού όγω ροζ αίματος που είχα αλλά ήταν όλα εντάξει και με καθαρή εικόνα.. Βέβαια ο γιατρός δεν ανησύχησε ούτε με άγχωσε..

απλά μου έκανε εντύπωση αυτό καθώς δεν το έχω ξαναδει.. έχω ακούσει για τις κράμπες/ συσπα΄σεις που πονάς λίγο/ πολυ αλλά αυτό που είδα στον υπε΄ρηχο ήταν πρωτότυπο..🤔

έχετε κάποια παρόμοια εμπειρία;; 

Καλησπέρα κορίτσι μου! Για συσπάσεις έχω ακούσει και εγώ. Δεν ένιωσες τίποτα κατά τη διάρκεια της κράμπας; Σου έδωσε κάτι για να χαλαρώσει η μήτρα (πχ μαγνήσιο) ή δεν είναι κάτι τόσο ανησυχητικό;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η Elli13 είπε:

Καλησπέρα κορίτσι μου! Για συσπάσεις έχω ακούσει και εγώ. Δεν ένιωσες τίποτα κατά τη διάρκεια της κράμπας; Σου έδωσε κάτι για να χαλαρώσει η μήτρα (πχ μαγνήσιο) ή δεν είναι κάτι τόσο ανησυχητικό;;

έπαιρνα μαγνήσιο απο πρίν! όχι δεν ένιωσα κάτι.. κάποια στιγμή γέλασα απότομα και ένιωσα ενα μικρό τράβηγμα, ίσως να ήταν τότε.. αλλά έμαθα κι απο άλλη μία κοπέλα  πως είχε και εκείνη και όσο περνούσε ο καιρός ακόμη πιο πολλά που φαινόταν και στον υπέρηχο, αυτά έρχονται και φεύγουν.. ίσως να τα έχουν πολλές απλά ο γιατρός να μην το αναφέρει?! 

@Elli13πως είσαι εσύ; έκλεισες για αυχενική ; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 1/4/2023 at 10:26 ΠΜ, ο/η anna00 είπε:

έπαιρνα μαγνήσιο απο πρίν! όχι δεν ένιωσα κάτι.. κάποια στιγμή γέλασα απότομα και ένιωσα ενα μικρό τράβηγμα, ίσως να ήταν τότε.. αλλά έμαθα κι απο άλλη μία κοπέλα  πως είχε και εκείνη και όσο περνούσε ο καιρός ακόμη πιο πολλά που φαινόταν και στον υπέρηχο, αυτά έρχονται και φεύγουν.. ίσως να τα έχουν πολλές απλά ο γιατρός να μην το αναφέρει?! 

@Elli13πως είσαι εσύ; έκλεισες για αυχενική ; 

Αύριο έχω ραντεβού με τον γιατρό μου, να κάνω υπέρηχο, και αν ειναι ολα καλα θα κλεισω άμεσα αυχενική. Με μια γρηγορη ματια βρηκα πιστοποιημένο εμβρυομητρικό πολύ κοντά μου και εχει διαθέσιμα ραντεβού όλη την ερχομενη εβδομάδα. Εκτός και αν μου προτείνει ο γιατρος μου κάποιον. Δυστυχώς δεν μπορώ ακόμα να ξεαγχωθώ και να αφεθώ, γι αυτό το πάω τόσο συντηρητικά.

Με τα συμπτώματα πως είστε; Εμένα ακόμα δεν με εχουν αφησει οι ναυτίες και οι εμετοί 🤢

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 31/3/2023 at 11:29 ΜΜ, ο/η Elli13 είπε:

Καλησπέρα κορίτσι μου! Για συσπάσεις έχω ακούσει και εγώ. Δεν ένιωσες τίποτα κατά τη διάρκεια της κράμπας; Σου έδωσε κάτι για να χαλαρώσει η μήτρα (πχ μαγνήσιο) ή δεν είναι κάτι τόσο ανησυχητικό;;

όλα καλά θα πάνε.. είμαι και αισιόδοξη αλλά και ανήσυχη  γενικά.. με το που νιώθω ή δεν νιώθω κάτι το αναλύω υπερβολικά και  θέλω να πηγαίνω κάθε 5 μέρες για υπέρηχο.. κρατιέμαι..!

Εγώ από συμπτώματα είμαι οκ.. εμετό δεν έχω κάνει μέχρι τώρα , απλά κάποιες μέρες ή ώρες μέσα στην ημέρα με πιάνει έντονα ζαλάδα , αναγούλα...  

Πάντως ο γιατρός μου είπε πως στην εβδομάδα που ήμαστε και αλυσοδεμένη να είσαι αν είναι να συμβεί κάτι θα συμβεί.. δεν μπορείς να αποτρέψεις τίποτα με ξάπλα και ακινησία.. έχει πάρει τον δρόμο του..απλά ξεκούραση και ενυδάτωση😉

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κοριτσια! Ευχομαι να ειστε όλες καλά εσεις και τα μωράκια σας ❤️ @anna00 καλή επιτυχία αύριο στην αυχενική σου, εύχομαι να είναι όλα παραπάνω από τέλεια! Θα περιμένω νέα σου!! 

Έκλεισα και εγώ για Μ.Τρίτη και η αλήθεια είναι έχω αρκετό α΄γχος. 

Επίσης επειδή έχω 3 εφαρμογές εγκυμοσύνης στο κινητό και η κάθε μια μου βγάζει κάτι α΄λλο, σε ποιά εβδομάδα ξεκινάει το δεύτερο τρίμηνο; 14η; Δηλαδή μ΄χρι 13+6 είμαστε στο ά τριμηνο και 14+0 μπαίνουμε στο δευτερο;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Elli13 είπε:

Καλησπέρα κοριτσια! Ευχομαι να ειστε όλες καλά εσεις και τα μωράκια σας ❤️ @anna00 καλή επιτυχία αύριο στην αυχενική σου, εύχομαι να είναι όλα παραπάνω από τέλεια! Θα περιμένω νέα σου!! 

Έκλεισα και εγώ για Μ.Τρίτη και η αλήθεια είναι έχω αρκετό α΄γχος. 

Επίσης επειδή έχω 3 εφαρμογές εγκυμοσύνης στο κινητό και η κάθε μια μου βγάζει κάτι α΄λλο, σε ποιά εβδομάδα ξεκινάει το δεύτερο τρίμηνο; 14η; Δηλαδή μ΄χρι 13+6 είμαστε στο ά τριμηνο και 14+0 μπαίνουμε στο δευτερο;

Έλλη μου επειδή χαζεύω σε όλα τα θέματα στον τέταρτο μήνα μπαίνουμε 13+1..δηλαδή όταν διανύουμε τη 14η εβδομάδα μπαίνουμε  και στον τέταρτο…

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 ώρες, ο/η Elli13 είπε:

Καλησπέρα κοριτσια! Ευχομαι να ειστε όλες καλά εσεις και τα μωράκια σας ❤️ @anna00 καλή επιτυχία αύριο στην αυχενική σου, εύχομαι να είναι όλα παραπάνω από τέλεια! Θα περιμένω νέα σου!! 

Έκλεισα και εγώ για Μ.Τρίτη και η αλήθεια είναι έχω αρκετό α΄γχος. 

Επίσης επειδή έχω 3 εφαρμογές εγκυμοσύνης στο κινητό και η κάθε μια μου βγάζει κάτι α΄λλο, σε ποιά εβδομάδα ξεκινάει το δεύτερο τρίμηνο; 14η; Δηλαδή μ΄χρι 13+6 είμαστε στο ά τριμηνο και 14+0 μπαίνουμε στο δευτερο;

Καλημέρα! Καλη επιτυχία στην αυχενική σου να εισαι αισιόδοξη και όλα θα πάνε καλά! Εγώ έχω βρει αυτό το πινακάκι νομίζω είναι σωστό..

Screenshot_20230220_230107_Chrome.jpg

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η demy1995 είπε:

Καλησπέρα σας κορίτσια,  κάνατε εξέταση για κυστική ινωση; πόσο σας κόστισε;

Καλημέρα! Ναι εγώ έκανα πριν ένα μήνα εξετάσεις αίματος και ήταν και η κυστική ίνωση. δεν θυμάμαι να σου πω τιμή να σου πω την α΄αλήθεια αλλά δεν νομίζω πως ήταν και ακριβή

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια.. εχθές έκανα την αυχενική και ευτυχώς όλα πήγαν καλά.. δεν μας ανησύχησε για κάτι η γιατρός. μας έφυγε ένα μεγάλο αγκάθι.. ελπίζω να πάνε εξίσου καλά τα πράγματα και έπειτα  για όλες μας🤗 

@Elli13 σε ευχαριστώ κι ανταποδίδω να πάνε όλα τέλεια σήμερα να πα΄ρεις μια ανάσα και εσυ πιο ήρεμη που θα δεις το σποράκι σου .. θα συγκλονιστείς απο τα πόσα βλέπουνε στο μωράκι σου και ταυτόχρονα θα συγκινείσαι.. βέβαια προσωπικά και εγώ κι ο σύζυγος απο την πίεση της χθεσινής ημέρας και λόγω καθυστέρησης μέχρι να μας πα΄ρει , λίγο πάλι μια κράμπα που είχα μέχρι να φύγει αλλά και μέσα η γιατρός ( τα έλεγε όλα τόσο αργά.. και τόσο αναλυτικά από δυο φορές όλα.. κοντέψαμε να σκάσουμε μέχρι να τελειώσουμε κι όλο το βράδυ δεν μπορούσαμε να κοιμηθούμε απο την όλη εμπειρία και την πίεση..  κατά τ 'άλλα ήταν γλυκύτατη και πολύ ήρεμη.. περιμένουμε νέα!💜

@demy1995 εγώ  έκανα πριν 2 -3 εβδομάδες και είχα πληρώσει 150 αλλά εξαρτάται πιο ποσοστό θα διαλέξεις να κάνεις .. ρώτησε τον γυναικολόγο ή τον μικροβιολόγο. εμένα μου είχε πει υπάρχουν 3 επιλογές και έκανα την 2η που πιάνει νομίζω το 80κάτι % των μεταλλάξεων . καλή επιτυχία! 

όσον αφορά τις εβδομάδες μια φίλη μου μαία μου είπε πως εξαρτάται πως τα μετράει η κάθε μαμά.. δεν είναι στάνταρ.. το πιο σωστό είναι να λες είμαι στην τάδε εβδομάδα εφόσον είναι 40 εβδομάδες και δεν βγαίνουν σε 9 μήνες 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...
στις On 11/4/2023 at 9:59 ΠΜ, ο/η anna00 είπε:

Καλημέρα κορίτσια.. εχθές έκανα την αυχενική και ευτυχώς όλα πήγαν καλά.. δεν μας ανησύχησε για κάτι η γιατρός. μας έφυγε ένα μεγάλο αγκάθι.. ελπίζω να πάνε εξίσου καλά τα πράγματα και έπειτα  για όλες μας🤗 

@Elli13 σε ευχαριστώ κι ανταποδίδω να πάνε όλα τέλεια σήμερα να πα΄ρεις μια ανάσα και εσυ πιο ήρεμη που θα δεις το σποράκι σου .. θα συγκλονιστείς απο τα πόσα βλέπουνε στο μωράκι σου και ταυτόχρονα θα συγκινείσαι.. βέβαια προσωπικά και εγώ κι ο σύζυγος απο την πίεση της χθεσινής ημέρας και λόγω καθυστέρησης μέχρι να μας πα΄ρει , λίγο πάλι μια κράμπα που είχα μέχρι να φύγει αλλά και μέσα η γιατρός ( τα έλεγε όλα τόσο αργά.. και τόσο αναλυτικά από δυο φορές όλα.. κοντέψαμε να σκάσουμε μέχρι να τελειώσουμε κι όλο το βράδυ δεν μπορούσαμε να κοιμηθούμε απο την όλη εμπειρία και την πίεση..  κατά τ 'άλλα ήταν γλυκύτατη και πολύ ήρεμη.. περιμένουμε νέα!💜

@demy1995 εγώ  έκανα πριν 2 -3 εβδομάδες και είχα πληρώσει 150 αλλά εξαρτάται πιο ποσοστό θα διαλέξεις να κάνεις .. ρώτησε τον γυναικολόγο ή τον μικροβιολόγο. εμένα μου είχε πει υπάρχουν 3 επιλογές και έκανα την 2η που πιάνει νομίζω το 80κάτι % των μεταλλάξεων . καλή επιτυχία! 

όσον αφορά τις εβδομάδες μια φίλη μου μαία μου είπε πως εξαρτάται πως τα μετράει η κάθε μαμά.. δεν είναι στάνταρ.. το πιο σωστό είναι να λες είμαι στην τάδε εβδομάδα εφόσον είναι 40 εβδομάδες και δεν βγαίνουν σε 9 μήνες 

 

Ναι τελικά και εγώ έκανα το 76 % με 85 για κυστική ίνωση και πλήρωσα 150€ ευτυχώς όλα καλά. Την τρίτη για αυχενική διαφάνεια 😁😁

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η demy1995 είπε:

Ναι τελικά και εγώ έκανα το 76 % με 85 για κυστική ίνωση και πλήρωσα 150€ ευτυχώς όλα καλά. Την τρίτη για αυχενική διαφάνεια 😁😁

Καλή επιτυχία στην αυχενική σου, εύχομαι να πάνε όλα καλά!! 

Δόξα τω Θεώ και η δική μου βγήκε πολύ καλή και συγκινηθηκαμε πολύ με τον άντρα μου που βλέπαμε τόσο αναλυτικά το μωράκι. Κουνιόταν εντωμεταξυ συνέχεια, μας γύρισε πλάτη, τεντωνε το κορμάκι του, ήταν όνειρο 💕💕 Μας το έβγαλε και σε 3D όπου ο άντρας μου το εκτύπωσε και το έβαλε σε κορνιζα στο σαλόνι 😂 Χαζομπαμπας από τώρα 😂😂😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια! Να μπω κι εγώ στην παρέα σας! Εγώ έχω ΠΗΤ 5/11 αλλά η υπερηχογραφική ηλικία είναι 6 μέρες παραπάνω άρα ο γιατρός είπε λογικά τέλος Οκτωβρίου. Αύριο είναι η αυχενική μου κι έχω τρελό άγχος και αγωνία!!! 

Αρχικά θέλω να πάνε όλα καλά, αλλά θέλω να το δω κιόλας, μου λειψε το άτιμο! Τα συμπτώματα έχουν υποχωρήσει και δεν το πιστεύω ότι υπάρχει κάπου εκεί μέσα! Η κοιλίτσα ίσα που ξεπετάγεται χαμηλά. 

Εύχομαι σε όλες να πάνε τα πράγματα κατ ευχήν. 🙂🙂🙂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα και με το καλό σε όλες μας!

Έχω κι εγώ ΠΗΤ 1/11 αλλά μετά την αυχενική βγήκε 27/10 και έτσι γράφω εδώ...

Έχω μια απορία σχετικά με το σάκχαρο, έκανα πρόσφατα εξετάσεις και βγήκε 93, ο γιατρός μου είπε να μιλήσω με ενδοκρινολόγο γιατί κανονικά πρέπει να είναι έως 90. Έχει καμία ιδέα τι θα ακολουθήσει στον ενδοκρινολόγο; Το ραντεβού μου είναι σε μια εβδομάδα και δεν αντέχω την αναμονή!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 ώρες, ο/η evi90 είπε:

Καλησπέρα και με το καλό σε όλες μας!

Έχω κι εγώ ΠΗΤ 1/11 αλλά μετά την αυχενική βγήκε 27/10 και έτσι γράφω εδώ...

Έχω μια απορία σχετικά με το σάκχαρο, έκανα πρόσφατα εξετάσεις και βγήκε 93, ο γιατρός μου είπε να μιλήσω με ενδοκρινολόγο γιατί κανονικά πρέπει να είναι έως 90. Έχει καμία ιδέα τι θα ακολουθήσει στον ενδοκρινολόγο; Το ραντεβού μου είναι σε μια εβδομάδα και δεν αντέχω την αναμονή!!

Καλησπέρα και με το καλό το μωράκι σου. Εγώ έχω υπερινσουλιναιμια αρκετά χρόνια τώρα οπότε με παρακολουθεί ενδοκρινολόγος πολύ τακτικά. Για το σάκχαρο νηστείας ενδεχομένως να σου δώσει κατευθυντήριες γραμμές όσον αφορά τη διατροφή σου, μην ανησυχείς. Εμένα, λόγω του θέματος που προϋπήρχε με έβαλε να κάνω καμπύλη σακχάρου από την 7η εβδομάδα παρόλο που το νηστείας μου ήταν μέσα στα όρια. Βγήκε και αυτή καλή, αλλά σε αντίθετη περίπτωση μου είπε θα έπρεπε να μου δώσει συγκεκριμένη διατροφή. Το σημαντικό είναι ότι ο,τι και να είναι θα το αντιμετωπίσετε μαζί με τον κατάλληλο γιατρό, μην έχεις καμία ανησυχία 🤞🤞 

Να μας γράψεις νέα σου 💕

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Elli13 σ´ ευχαριστώ πολύ για την απάντηση γιατί από χθες που βγήκε και η ούρων και η κετόνη βγήκε θετική είμαι στα πατώματα…!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα κορίτσια! 

Πως είστε; Λογικά όλες εμείς που με το καλό γεννάμε μέσα στον Οκτώβριο διανύουμε τον 4ο ή κάποιες και τον 5ο μήνα. 

Θα κάνω μερικές ερωτήσεις που απασχολούν εμένα και πειτε μου κι εσείς τα δικά σας θέματα. 

Αρχικά η κοιλίτσα έχει ξεπεταχτεί και μάλιστα με δυσκολεύει σε αρκετές κινήσεις όπως το σκύψιμο. 

Επίσης πειτε μου γιατί θα τρελαθω!! Πως κοιμάστε; Εδώ και αρκετό καιρό στριφογυριζω σαν αρνί αλλάζοντας πλευρά με μεγάλες διακοπές ύπνου. Σίγουρα θα σηκωθώ μια φορά για τουαλέτα και έπειτα θα μείνω έως και δίωρο ξυπνια χαζεύοντας στο κινητό! Ασε τα όνειρα.... Όλο μωρά και εφιάλτες! 

Επιπλέον έχω πονακια στη μήτρα σαν σουβλιες που κάποιες μέρες έρχονται κάποιες φευγουν. Επίσης κάποια πονακια φτάνουν στους μηρούς, μάλλον αντανακλαστικά. 

Τέλος θα πω ότι με μιση μεριδα φαγητό σκάω και μετά αντε να χωνέψω!! Ώρες ώρες σκέφτομαι αν ειμαι έτσι τώρα στον 8ο τι θα κάνω?!?! 

Αχ τι τραβάμε αλλά υπομονή ευχομαι και τελειόμηνες εγκυμοσύνες σε όλα τα κορίτσια!! 

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...