Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μωράκια Οκτωβρίου 2023👶❤️🍼


Recommended Posts

στις πριν 4 ώρες, ο/η pixel22 είπε:

Ακριβώς αυτό που λες στο τέλος, ας γίνει ό,τι είναι καλύτερο για το κάθε μωράκι. Όπως είπε και η @ΧΑΡΜΑπιο πάνω, κάνω αυτό που λέει ο γιατρός και μέχρι τώρα ευτυχώς έχει πέσει μέσα σε όλα όσα έχει πει. Αυτό που λες με το 'δεν ξέρω τι μου ξημερώνει' κι εγώ το 'χω στο νου μου..κάπως μου έχει καρφωθεί στο μυαλό πως όλα συμβαίνουν βραδινές ώρες, οπότε τα πρωινά που σηκώνομαι και είναι όλα οκ σκέφτομαι, ουφ πήραμε μια μέρα ακόμη. Ο καιρός πλησιάζει, όλες έχουμε περάσει τα ζόρια μας απ' όσα έχω διαβάσει, οπότε προσευχόμαστε για μια ευτυχή κατάληξη. Με το καλό κορίτσια!!

Όλες οι σκέψεις που μας περνάνε από το μυαλό είναι φυσιολογικές...είμαστε στο τέλος αλλα κ στην αρχή ενός νέου ταξιδιού.... 

Σας στέλνω θετική ενέργεια.... Όλα θα πάνε τέλεια...σκεφτόμαστε θετικά...Όχι άγχος... Εμπιστοσύνη στο γιατρό μας!!!όλα αντιμετωπίζοντε!!! 

σκεφτόμαστε το μωρό μας να μας χαμογελάει!!!Σκεφτόμαστε τις χαρές κ τα ξενύχτια που θα χουμε.... Και τσουπ θα περάσουν οι μέρες....!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Elli13 είπε:

Εμένα θέση με το κεφάλι κάτω  είχε πάρει από πολύ νωρίς (από την β επιπέδου) αλλά σήμερα που με είδε η μαία (έκλεισα την 37η) μου είπε ότι έχει κατέβει η κοιλιά άρα το μωρό έχει εμπεδωθεί. Και στον υπέρηχο ο γιατρός κατέβηκε πάρα πολύ χαμηλά στην ηβική περιοχή για να μετρήσει το κεφαλάκι της. Βέβαια εγώ περπατάω για μια ώρα όσες περισσότερες μέρες της εβδομάδας μπορω και κάνω και ασκήσεις που μου έχει δείξει η μαια, που βοηθάνε στην εμπέδωση.  Αλλά @pixel22σε όσα βίντεο έχω δει από μαίες λένε ότι το μωρό μπορεί να πάρει θέση ακόμα και λίγο πριν τον τοκετό. Μην αγχώνεσαι, η φύση θα κάνει τη δουλειά της, αφού πρέπει να είσαι κλινήρης. 

Εγώ ρώτησα και την περίπτωση που δεν έχω γεννήσει όταν συμπληρώσω τις 40 εβδομάδες γιατί ξέρω ότι το πρωτόκολλο της Ελλάδας λέει για πρόκληση αν ξεπεράσουμε τις 40 εβδομάδες. Αυτό που μου είπε ο γιατρός είναι ότι στην 39η, δηλαδή σε 2 εβδομάδες ακριβως αν δεν έχω γεννήσει θα κάνουμε αυτή τη συζήτηση διότι ναι μεν μπορούμε να περιμένουμε μέχρι τις 41 εβδομάδες, αλλά αυτό εξαρτάται και από το βάρος του μωρού. Εμείς σήμερα είμαστε 2900γρ. Μπορούμε δηλαδή να μπούμε με πρόκληση και στις 39 εβδομάδες αφού μιλάμε για ένα μεγάλο μωράκι. 

Και ενώ δεν ήθελα καθόλου να παρέμβω στον τοκετο, πλέον με αγχωνει αυτή η αναμονή και το να μην ξέρω τι μου ξημερώνει καθημερινά.. Θα συμβεί τίποτα σήμερα; Θα σπάσουν τα νερά; Γιατί πονάω τώρα; Μήπως ήρθε η ώρα; Ειμαι και άνθρωπος που θέλω να έχω τον έλεγχο στα πάντα... Αλλά σίγουρα ας γίνει ο,τι είναι καλύτερο για την μπέμπα ❣️

Έλλη με κόλλησες αϋπνία νομίζω,δεν μπορώ να κοιμηθώ απόψε... 😵💫🤣🤣🤣

Το θυμάμαι εσένα είχε πάει νωρίς με το κεφάλι κάτω μια χαρά!!! Ο τόκο τι έγραψε; κάνεις συσπάσεις; ο τράχηλος σου καλός; δεν το γνώριζα αυτο για το πρωτόκολλο....πιστεύω ότι την άλλη φορά που θα πας θα έχει καλύτερη εικόνα...

Φτου φτου η κορακλα σου μεγάλωσε 🧿 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 λεπτά, ο/η ΧΑΡΜΑ είπε:

Έλλη με κόλλησες αϋπνία νομίζω,δεν μπορώ να κοιμηθώ απόψε... 😵💫🤣🤣🤣

Το θυμάμαι εσένα είχε πάει νωρίς με το κεφάλι κάτω μια χαρά!!! Ο τόκο τι έγραψε; κάνεις συσπάσεις; ο τράχηλος σου καλός; δεν το γνώριζα αυτο για το πρωτόκολλο....πιστεύω ότι την άλλη φορά που θα πας θα έχει καλύτερη εικόνα...

Φτου φτου η κορακλα σου μεγάλωσε 🧿 

Ωχχχ μη μου πεις...βλέπεις εγώ ακόμα ξύπνια 😂😂

Καθόλου συσπάσεις δεν κάνω και οι παλμοί του μωρού είναι πολύ καλοί, φαίνεται να καλοπερναει εκεί μέσα. Ο γιατρός βέβαια μου είπε δεν είναι απαραίτητο να κάνω συσπάσεις στην παρούσα φάση, όταν έρθει η ώρα θα κάνω μια και καλή. Για τον τράχηλο δεν μου ανέφερε τίποτα..

Εσύ έχεις ξεκινήσει καρδιοτοκογραφο;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Elli13 είπε:

Ωχχχ μη μου πεις...βλέπεις εγώ ακόμα ξύπνια 😂😂

Καθόλου συσπάσεις δεν κάνω και οι παλμοί του μωρού είναι πολύ καλοί, φαίνεται να καλοπερναει εκεί μέσα. Ο γιατρός βέβαια μου είπε δεν είναι απαραίτητο να κάνω συσπάσεις στην παρούσα φάση, όταν έρθει η ώρα θα κάνω μια και καλή. Για τον τράχηλο δεν μου ανέφερε τίποτα..

Εσύ έχεις ξεκινήσει καρδιοτοκογραφο;

Ωχχχχ.... Τωρα σε καταλαβαίνωωωωω.. 😝Εγώ έχω πολύ "καούρα" στο στομάχι κ δεν μπορώ να κοιμηθώ κ το νερό με ενοχλεί απόψε. 

Ναι έχω κάνει δύο φορές η μια πιο παλιά, την Πέμπτη πήγα τελευταία φορά  επίσκεψη κ μου έκανε τοκο, 20 λεπτά κράτησε κ εμάς ήταν όλα πολύ φυσιολογικά, το ίδιο μου είπε κ μένα δεν είναι απαραίτητο από τώρα.... Αλλα.... Μπορεί να αλλάξει απ την μια μέρα στην άλλη... 🤔Επίσης μου είπε ότι μίκρυνε πολύ ο τράχηλος (σε σύγκριση με πριν) κ δεν έχει νόημα να μου δώσει προγεστερονη θα το παλέψουμε έτσι... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 12/6/2023 at 4:03 ΜΜ, ο/η ΧΑΡΜΑ είπε:

ΠΙΝΑΚΆΚΙ 🤰🏻 🤰🏻 🤰🏻👶🏻    ΠΗΤ

1. @jamaica                8/10

2. @vickypak16          9/10

3. @SuperSofi          14/10

4. @Νατασα1992     16/10

5. @Paloma 91         19/10

6. @Elli13                20/10

7.. @anna00              21/10

8. @vivika10              21/10

9. @demy1995         23/10

10. @The lion           24/10

11. @xarma             27/10

12. @evi90               27/10

13. @sofisofi            28/10

14. @korina95        28/10

15. @Pepe le pew     2/11

16. @miou90            5/11

 

 

             ΣΥΓΧΑΡΗΤΉΡΙΑ!!!!!!

ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΌ ΤΑ ΜΩΡΆΚΙΑ ΜΑΣ.....

 

Κυρίες μου τι κάνετε;;;; 

Με το καλό οι νέες αφίξεις....

@jamaica

@vickypak16

Έρχονται τα πρώτα μωράκια του Οκτωβρίου... 🍼🍼🍼🧿🧿🧿

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η ΧΑΡΜΑ είπε:

@Elli13

Καλησπέρα τι κάνεις πως είσαι;;;;; πως πάει.... 

Καλά είμαι κορίτσι μου.. 38+1 σήμερα και είμαστε σε αναμονή. 3100 μας την μέτρησε (με τα χίλια ζόρια λόγω θέσης) την Πέμπτη. Κάτι πονακια έχω αραιά μέσα στη μέρα αλλά τίποτα που να προμηνύει τοκετό 😂😂 Την ερχόμενη Πέμπτη θα μιλήσουμε για το θέμα της πρόκλησης με τον γιατρό, γιατί ενώ μου είπε ότι μπορεί να με περιμένει μέχρι 41 εβδομάδες, παίρνουμε ρίσκο για καισαρική με ένα μεγάλο μωρό. Και δεν θέλω με τίποτα να κάνω καισαρική χωρίς λόγο.. Ιδανικά θα ήθελα να έρθει μόνη της μέχρι την ΠΗΤ.. θα δείξει... 

Εσύ πώς είσαι; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 7/10/2023 at 12:25 ΠΜ, ο/η ΧΑΡΜΑ είπε:

Κυρίες μου τι κάνετε;;;; 

Με το καλό οι νέες αφίξεις....

@jamaica

@vickypak16

Έρχονται τα πρώτα μωράκια του Οκτωβρίου... 🍼🍼🍼🧿🧿🧿

Καλημέρα σας,

εμένα ήρθε 28/09 το θαυματάκι μου .... απίστευτη εμπειρία...

Απίστευτος έρωτας με το πλασματάκι μου, δε την χορταίνω!!

Η ώρα η καλή σε όλες τις κοπέλες!! ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η vickypak16 είπε:

Καλημέρα σας,

εμένα ήρθε 28/09 το θαυματάκι μου .... απίστευτη εμπειρία...

Απίστευτος έρωτας με το πλασματάκι μου, δε την χορταίνω!!

Η ώρα η καλή σε όλες τις κοπέλες!! ❤️

Να σου ζήσει κορίτσι μου!! Υγιές και τυχερό να είναι 🎉🎉❤️❤️🙏🙏 Πως ήταν η εμπειρία του τοκετού σου; Τώρα που έχετε γυρίσει σπίτι σας πως είστε; Έχετε βρει τους ρυθμούς σας σιγά σιγά; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 7/10/2023 at 7:47 ΜΜ, ο/η Elli13 είπε:

Καλά είμαι κορίτσι μου.. 38+1 σήμερα και είμαστε σε αναμονή. 3100 μας την μέτρησε (με τα χίλια ζόρια λόγω θέσης) την Πέμπτη. Κάτι πονακια έχω αραιά μέσα στη μέρα αλλά τίποτα που να προμηνύει τοκετό 😂😂 Την ερχόμενη Πέμπτη θα μιλήσουμε για το θέμα της πρόκλησης με τον γιατρό, γιατί ενώ μου είπε ότι μπορεί να με περιμένει μέχρι 41 εβδομάδες, παίρνουμε ρίσκο για καισαρική με ένα μεγάλο μωρό. Και δεν θέλω με τίποτα να κάνω καισαρική χωρίς λόγο.. Ιδανικά θα ήθελα να έρθει μόνη της μέχρι την ΠΗΤ.. θα δείξει... 

Εσύ πώς είσαι; 

Καλησπέρα, τι κάνεις;;;;;🩷🍼🧿🌷

Αχ αυτή η αναμονή... Σπίτι όλα έτοιμα;;;πως είσαι ψυχολογικά;;; 

Εύχομαι με το καλό να την υποδεχθείτε και να πάνε όλα όπως τα θέλεις, να μας πεις τα νέα σου την Πέμπτη αν θες...Κ εγώ μόνος του θα ήθελα να έρθει κ όχι να κάνω καισαρική αλλά άμα χρειαστεί θα το υποστώ 😝🙏🏻🙏🏻

Εμείς είμαστε καλά, πήγαμε για τα ψώνια μας είμαι πολύ χαρούμενη φτιάξαμε κ το δωμάτιο...

Την περασμένη Πέμπτη ήμουν 36+5 κ ηταν βαρος 2500. Νομίζω είναι λίγο μικρός;;;; τι λέτε;;; 

Ενώ είχε πάει με το κεφαλι κάτω ξανά γύρισε. Μου τόνισε ο γιατρός να περπατάω πολύ. Αύριο θα πάω για τοκογραφο κ να μιλήσω με την μαία για τον τοκετό για τον θηλασμό γενικά για τις πρώτες μέρες κ ότι άλλη απορία έχω. Για να δούμε... Ανυπομονώ... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 9/10/2023 at 11:53 ΠΜ, ο/η vickypak16 είπε:

Καλημέρα σας,

εμένα ήρθε 28/09 το θαυματάκι μου .... απίστευτη εμπειρία...

Απίστευτος έρωτας με το πλασματάκι μου, δε την χορταίνω!!

Η ώρα η καλή σε όλες τις κοπέλες!! ❤️

Συγχαρητήρια.... Τι τέλειαααααααα απόλαυσε το.....

να σας ζήσει γερή κ ευτυχισμένη 🤱🤱🤱🌷🧿🍼🩷🩷🩷🩷

Σε ευχαριστούμε πολύ πολύ για τις ευχές 🙏🏻🫶🏻

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 9/10/2023 at 1:35 ΜΜ, ο/η Elli13 είπε:

Να σου ζήσει κορίτσι μου!! Υγιές και τυχερό να είναι 🎉🎉❤️❤️🙏🙏 Πως ήταν η εμπειρία του τοκετού σου; Τώρα που έχετε γυρίσει σπίτι σας πως είστε; Έχετε βρει τους ρυθμούς σας σιγά σιγά; 

Ευχαριστω παρα πολυ να εισαι καλα!!!  ❤️

Έκανα επισκληριδιο και  καισαρικη δεν καταλαβα τιποτα... ανυπομονουσα να ακουσα το κλαμα της και μολις μου την εφεραν στο προσωπο μου σταματησε το κλαμα...(το λεω και ανατριχιαζω ) αυτην τη στιγμη δε νομιζω να τη ξεχασω ποτε στη ζωη μου!!!

Τώρα στο σπίτι, προσπαθούμε να βρούμε τους ρυθμούς μας είναι αρκετά δύσκολη στον ύπνο, κοιμάται στην αγκαλιά μου και μόλις την αφήσω κάτω να κοιμηθεί στο port bebe το καταλαβαίνει και ξυπν'αει και κλάμε,,,

Είναι ανυπόμονη όσο δεν πάει, μόλις πεινάσει και πρέπει να της αλλάξω πάνα νωρίτερα χαλάει ο κόσμος..

Αλλά κορίτσια όση ταλαιπωρία και ξενύχτια να έχει είναι τόσο περίεργα και όμορφα συναισθήματα όσο δε περίμενα πο΄τε στη ζωή μου!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 47 λεπτά, ο/η vickypak16 είπε:

Ευχαριστω παρα πολυ να εισαι καλα!!!  ❤️

Έκανα επισκληριδιο και  καισαρικη δεν καταλαβα τιποτα... ανυπομονουσα να ακουσα το κλαμα της και μολις μου την εφεραν στο προσωπο μου σταματησε το κλαμα...(το λεω και ανατριχιαζω ) αυτην τη στιγμη δε νομιζω να τη ξεχασω ποτε στη ζωη μου!!!

Τώρα στο σπίτι, προσπαθούμε να βρούμε τους ρυθμούς μας είναι αρκετά δύσκολη στον ύπνο, κοιμάται στην αγκαλιά μου και μόλις την αφήσω κάτω να κοιμηθεί στο port bebe το καταλαβαίνει και ξυπν'αει και κλάμε,,,

Είναι ανυπόμονη όσο δεν πάει, μόλις πεινάσει και πρέπει να της αλλάξω πάνα νωρίτερα χαλάει ο κόσμος..

Αλλά κορίτσια όση ταλαιπωρία και ξενύχτια να έχει είναι τόσο περίεργα και όμορφα συναισθήματα όσο δε περίμενα πο΄τε στη ζωή μου!

 

Τα διαβάζω και συγκινούμαι αλήθεια...δεν έχω λόγια. 

Ψυχούλα μου μικρή τι γλυκούλα....🫶🏻🩷🍼🤱

Μεγάλη ευλογία και ευτυχία!!!! Να στε πάντα καλά με χαρούμενες στιγμές, να ναι γερή κ ευτυχισμένη...

🩷🩷🩷🩷Τα καλύτερα έρχονται!!!!απόλαυσε το!!!!🩷🩷🩷🩷🩷🩷

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η vickypak16 είπε:

Ευχαριστω παρα πολυ να εισαι καλα!!!  ❤️

Έκανα επισκληριδιο και  καισαρικη δεν καταλαβα τιποτα... ανυπομονουσα να ακουσα το κλαμα της και μολις μου την εφεραν στο προσωπο μου σταματησε το κλαμα...(το λεω και ανατριχιαζω ) αυτην τη στιγμη δε νομιζω να τη ξεχασω ποτε στη ζωη μου!!!

Τώρα στο σπίτι, προσπαθούμε να βρούμε τους ρυθμούς μας είναι αρκετά δύσκολη στον ύπνο, κοιμάται στην αγκαλιά μου και μόλις την αφήσω κάτω να κοιμηθεί στο port bebe το καταλαβαίνει και ξυπν'αει και κλάμε,,,

Είναι ανυπόμονη όσο δεν πάει, μόλις πεινάσει και πρέπει να της αλλάξω πάνα νωρίτερα χαλάει ο κόσμος..

Αλλά κορίτσια όση ταλαιπωρία και ξενύχτια να έχει είναι τόσο περίεργα και όμορφα συναισθήματα όσο δε περίμενα πο΄τε στη ζωή μου!

 

Έχω δει τόσα βιντεάκια με αυτήν την σκηνή που τα φέρνουν στο πρόσωπο της μανουλας, και σε κάθε ένα συγκινουμαι τόσο πολύ ❣️❣️❣️🌼🌼🌼🌼😍😍. Τώρα περνάτε το λεγόμενο τέταρτο τρίμηνο, η μικρούλα σου αποζητά την ασφάλεια της αγκαλιας σου.. Να το χαρείς όσο μπορείς και καλό κουράγιο!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 ώρες, ο/η ΧΑΡΜΑ είπε:

Καλησπέρα, τι κάνεις;;;;;🩷🍼🧿🌷

Αχ αυτή η αναμονή... Σπίτι όλα έτοιμα;;;πως είσαι ψυχολογικά;;; 

Εύχομαι με το καλό να την υποδεχθείτε και να πάνε όλα όπως τα θέλεις, να μας πεις τα νέα σου την Πέμπτη αν θες...Κ εγώ μόνος του θα ήθελα να έρθει κ όχι να κάνω καισαρική αλλά άμα χρειαστεί θα το υποστώ 😝🙏🏻🙏🏻

Εμείς είμαστε καλά, πήγαμε για τα ψώνια μας είμαι πολύ χαρούμενη φτιάξαμε κ το δωμάτιο...

Την περασμένη Πέμπτη ήμουν 36+5 κ ηταν βαρος 2500. Νομίζω είναι λίγο μικρός;;;; τι λέτε;;; 

Ενώ είχε πάει με το κεφαλι κάτω ξανά γύρισε. Μου τόνισε ο γιατρός να περπατάω πολύ. Αύριο θα πάω για τοκογραφο κ να μιλήσω με την μαία για τον τοκετό για τον θηλασμό γενικά για τις πρώτες μέρες κ ότι άλλη απορία έχω. Για να δούμε... Ανυπομονώ... 

Κορίτσι μου εσείς κανατε καρδιοτοκογραφο; Τι είπε ο γιατρός σου; Με γεια τα καινούρια σας πραγματα, να τα χαρειτε μαζί με το μωράκι σου 🌼🌼 Όσο για το βάρος, εμένα μια χαρά μου φαίνεται. Πόσο το έβγαλε σήμερα; 

Εμείς αύριο έχουμε ξανά ραντεβού θα είμαι 38+6. Αυτές τις τελευταίες μέρες, από την Κυριακή και μετά δηλαδή, με έπιαναν πολλά πονακια μέσα στη μέρα. Χτες και σήμερα σταμάτησαν. Άντε να δούμε που θα φτάσουμε. Ανυπομονώ να έρθει η μπέμπα 💕💕

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Elli13 είπε:

Κορίτσι μου εσείς κανατε καρδιοτοκογραφο; Τι είπε ο γιατρός σου; Με γεια τα καινούρια σας πραγματα, να τα χαρειτε μαζί με το μωράκι σου 🌼🌼 Όσο για το βάρος, εμένα μια χαρά μου φαίνεται. Πόσο το έβγαλε σήμερα; 

Εμείς αύριο έχουμε ξανά ραντεβού θα είμαι 38+6. Αυτές τις τελευταίες μέρες, από την Κυριακή και μετά δηλαδή, με έπιαναν πολλά πονακια μέσα στη μέρα. Χτες και σήμερα σταμάτησαν. Άντε να δούμε που θα φτάσουμε. Ανυπομονώ να έρθει η μπέμπα 💕💕

Καλησπέρα, πως είσαι;

Ωω σε ευχαριστούμε πολύ και εσεις πάντα χαρές...

Αχ, Το πιο όμορφο στολίδι από όλα τα ρουχακια κ τα καλούδια θα είναι τα μωράκια μας ανυπομονώ να μας ομορφαίνει το σπίτι.

σήμερα είμαι 37+4 έκανα μόνο καρδιοτοκογραφο. Και δεν έδειξε τπτ. Πονακια έχω κ εγώ πολυ αραιά κ που σαν περίοδο το είπα σήμερα κ μου πε είναι φυσιολογικό. Μου πε πως είναι τα σημάδια τοκετού γενικά κ ηρέμησα. Γενικά μου είπε ότι αν αυτά τα πονακια έχουν συχνότητα να τα παρακολουθώ αν πχ για δύο ώρες έρχονται κάθε δέκα λεπτά τότε θα είναι ένα δείγμα για τοκετό. Την άλλη εβδομάδα θα κάνω υπέρηχο. Μου πε ότι συνήθως πέρα από τις εξαιρέσεις... Η πρώτη εγκυμοσύνη γενικά πάει τελειωμηνη 40+ εβδομάδες κ εφόσον δεν έχουμε κάτι να μας ανησυχεί στην περίπτωση μου θα το αφήσουμε να έρθει μόνο του. 

Για το βάρος δεν ρώτησα τον γιατρό πως το βλέπει το ξέχασα, εγώ απλά είχα δει έναν πίνακα στο ίντερνετ και έλεγε πάρα πάνω βάρος στην συγκεκριμένη εβδομάδα και γι αυτό προβληματιστικα... 

Αντε με το καλό αύριο κ εσύ να δούμε τι θα δείξει....λες να ετοιμάζετε;;; 🍼🫶🏻🙏🏻

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η ΧΑΡΜΑ είπε:

Καλησπέρα, πως είσαι;

Ωω σε ευχαριστούμε πολύ και εσεις πάντα χαρές...

Αχ, Το πιο όμορφο στολίδι από όλα τα ρουχακια κ τα καλούδια θα είναι τα μωράκια μας ανυπομονώ να μας ομορφαίνει το σπίτι.

σήμερα είμαι 37+4 έκανα μόνο καρδιοτοκογραφο. Και δεν έδειξε τπτ. Πονακια έχω κ εγώ πολυ αραιά κ που σαν περίοδο το είπα σήμερα κ μου πε είναι φυσιολογικό. Μου πε πως είναι τα σημάδια τοκετού γενικά κ ηρέμησα. Γενικά μου είπε ότι αν αυτά τα πονακια έχουν συχνότητα να τα παρακολουθώ αν πχ για δύο ώρες έρχονται κάθε δέκα λεπτά τότε θα είναι ένα δείγμα για τοκετό. Την άλλη εβδομάδα θα κάνω υπέρηχο. Μου πε ότι συνήθως πέρα από τις εξαιρέσεις... Η πρώτη εγκυμοσύνη γενικά πάει τελειωμηνη 40+ εβδομάδες κ εφόσον δεν έχουμε κάτι να μας ανησυχεί στην περίπτωση μου θα το αφήσουμε να έρθει μόνο του. 

Για το βάρος δεν ρώτησα τον γιατρό πως το βλέπει το ξέχασα, εγώ απλά είχα δει έναν πίνακα στο ίντερνετ και έλεγε πάρα πάνω βάρος στην συγκεκριμένη εβδομάδα και γι αυτό προβληματιστικα... 

Αντε με το καλό αύριο κ εσύ να δούμε τι θα δείξει....λες να ετοιμάζετε;;; 🍼🫶🏻🙏🏻

Εμένα μετα τον καρδιοτοκογραφο μου κάνει και υπέρηχο κάθε φορά. Κοιτάει τον πλακούντα, το αμνιακό υγρό, το βάρος του μωρού και την αιματωση. Κολπικά δεν με έχει κοιτάξει προς ωρας.

Και εγω έχω κάνει μαθήματα με την μαία και στην αρχη είχαμε μιλήσει για τα σημάδια του τοκετού. Ισχύει αυτό για την πρώτη εγκυμοσύνη, και επίσης αυτό μου που είπε είναι ότι πιο σπάνια σπάνε τα νερά. Συνήθως έρχονται οι πόνοι πρώτα, με περιοδικότητα που όσο περνάει η ώρα γίνονται και πιο έντονοι και πιο συχνοί. Εμένα προς ώρας οι πόνοι είναι ακανονιστοι. Κάνω ασκήσεις με την μπάλα του πιλάτες, περπατάω και όσο πιο συχνά μπορώ μήπως και γίνει κάτι. Σήμερα έκανα και αρκετες δουλειές στο σπίτι, αλλά κουράζομαι εύκολα πλέον..

Τώρα το άγχος μου είναι μην κολλησουμε κάνα covid και γεννήσω χωρίς τον άντρα μου. Δεν ξέρω γιατί μου έχει μπει αυτή η ιδέα, ίσως επειδή έχουν αυξηθεί πάλι τα κρούσματα; Αλλά ο άντρας μου αναγκαστικά λόγω δουλειάς έρχεται σε επαφή με κόσμο και έχει αυτές τις μέρες που είναι μπουκωμενος, σήμερα μου έλεγε πονάει το κορμί του... 😥😥 Θα τον ήθελα μαζί μου την ώρα του τοκετού η αλήθεια είναι...

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 ώρες, ο/η Elli13 είπε:

Εμένα μετα τον καρδιοτοκογραφο μου κάνει και υπέρηχο κάθε φορά. Κοιτάει τον πλακούντα, το αμνιακό υγρό, το βάρος του μωρού και την αιματωση. Κολπικά δεν με έχει κοιτάξει προς ωρας.

Και εγω έχω κάνει μαθήματα με την μαία και στην αρχη είχαμε μιλήσει για τα σημάδια του τοκετού. Ισχύει αυτό για την πρώτη εγκυμοσύνη, και επίσης αυτό μου που είπε είναι ότι πιο σπάνια σπάνε τα νερά. Συνήθως έρχονται οι πόνοι πρώτα, με περιοδικότητα που όσο περνάει η ώρα γίνονται και πιο έντονοι και πιο συχνοί. Εμένα προς ώρας οι πόνοι είναι ακανονιστοι. Κάνω ασκήσεις με την μπάλα του πιλάτες, περπατάω και όσο πιο συχνά μπορώ μήπως και γίνει κάτι. Σήμερα έκανα και αρκετες δουλειές στο σπίτι, αλλά κουράζομαι εύκολα πλέον..

Τώρα το άγχος μου είναι μην κολλησουμε κάνα covid και γεννήσω χωρίς τον άντρα μου. Δεν ξέρω γιατί μου έχει μπει αυτή η ιδέα, ίσως επειδή έχουν αυξηθεί πάλι τα κρούσματα; Αλλά ο άντρας μου αναγκαστικά λόγω δουλειάς έρχεται σε επαφή με κόσμο και έχει αυτές τις μέρες που είναι μπουκωμενος, σήμερα μου έλεγε πονάει το κορμί του... 😥😥 Θα τον ήθελα μαζί μου την ώρα του τοκετού η αλήθεια είναι...

 

 

Καλησπέρα όχι εμένα υπέρηχο μου έκανε την περασμένη εβδομάδα και θα ξανά κάνω την επόμενη. Ακριβώς όπως τα είπες για τους πόνους κτλπ. 

Εμένα η μαία μου τα πε τώρα γτ όπως σου χα πει δεν ήμουν κοντά. Τα ίδια κ εγώ ασκήσεις με την μπάλα, περπάτημα, σκάλες μόνο ανέβασμα και δουλειές, 😂και εγώ νιώθω ότι κουράζομαι μισή ώρα περπάτημα κ σκάω. Σταματάω λίγο κ ξανά άλλο τόσο... 🥵

Ωχ ελπίζω να ναι καλά ο άντρας σου 🙏🏻🙏🏻🙏🏻

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η ΧΑΡΜΑ είπε:

Καλησπέρα όχι εμένα υπέρηχο μου έκανε την περασμένη εβδομάδα και θα ξανά κάνω την επόμενη. Ακριβώς όπως τα είπες για τους πόνους κτλπ. 

Εμένα η μαία μου τα πε τώρα γτ όπως σου χα πει δεν ήμουν κοντά. Τα ίδια κ εγώ ασκήσεις με την μπάλα, περπάτημα, σκάλες μόνο ανέβασμα και δουλειές, 😂και εγώ νιώθω ότι κουράζομαι μισή ώρα περπάτημα κ σκάω. Σταματάω λίγο κ ξανά άλλο τόσο... 🥵

Ωχ ελπίζω να ναι καλά ο άντρας σου 🙏🏻🙏🏻🙏🏻

Εγώ μόλις γύρισα από τον γιατρό. 39 ακριβώς θα είμαι αύριο. Το μωρό είναι 3,360 και με ρώτησε τι θέλω να κάνουμε. Αποφάσισα λοιπόν έπειτα από συζήτηση μαζί του, αν δεν έχω γεννήσει μέχρι την άλλη Πέμπτη που θα ειμαι 40 εβδομάδων, να μπω την Παρασκευή για πρόκληση και να γεννήσω πρώτα ο Θεός το Σάββατο 21/10. Αγχώθηκα στη σκέψη ότι μια εβδομάδα με χωρίζει από το όνειρο μου, το μωρό μου!! Μακάρι βέβαια μέχρι τοτε να έρθει μόνη της, θα το προτιμούσα, αλλά δεν πειράζει, όπως και να έχει λίγες μέρες με χωρίζουν από το να την πάρω αγκαλιά 💕

Εσεις έχετε κάνει κάποιο πλάνο ή όχι ακόμα; Εννοώ, θα σε περιμένει μέχρι και 41 εβδομάδων αν χρειαστεί; Το.οεω γιατί και εγω θα μπορούσα να περιμένω αλλά, δεν θυμάμαι αν έχω αναφέρει ξανά, φοβόμαστε ότι μέχρι τότε το μωρό θα είναι πολύ μεγάλο και ρισκάρουμε για καισαρική. Θα μπορούσα επίσης να μπω και αύριο με πρόκληση, αλλά επέλεξα να της δώσω της μπεμπας όλο τον απαραίτητο χρόνο μέχρι την ΠΗΤ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 12/10/2023 at 6:58 ΜΜ, ο/η Elli13 είπε:

Εγώ μόλις γύρισα από τον γιατρό. 39 ακριβώς θα είμαι αύριο. Το μωρό είναι 3,360 και με ρώτησε τι θέλω να κάνουμε. Αποφάσισα λοιπόν έπειτα από συζήτηση μαζί του, αν δεν έχω γεννήσει μέχρι την άλλη Πέμπτη που θα ειμαι 40 εβδομάδων, να μπω την Παρασκευή για πρόκληση και να γεννήσω πρώτα ο Θεός το Σάββατο 21/10. Αγχώθηκα στη σκέψη ότι μια εβδομάδα με χωρίζει από το όνειρο μου, το μωρό μου!! Μακάρι βέβαια μέχρι τοτε να έρθει μόνη της, θα το προτιμούσα, αλλά δεν πειράζει, όπως και να έχει λίγες μέρες με χωρίζουν από το να την πάρω αγκαλιά 💕

Εσεις έχετε κάνει κάποιο πλάνο ή όχι ακόμα; Εννοώ, θα σε περιμένει μέχρι και 41 εβδομάδων αν χρειαστεί; Το.οεω γιατί και εγω θα μπορούσα να περιμένω αλλά, δεν θυμάμαι αν έχω αναφέρει ξανά, φοβόμαστε ότι μέχρι τότε το μωρό θα είναι πολύ μεγάλο και ρισκάρουμε για καισαρική. Θα μπορούσα επίσης να μπω και αύριο με πρόκληση, αλλά επέλεξα να της δώσω της μπεμπας όλο τον απαραίτητο χρόνο μέχρι την ΠΗΤ.

Ωωωω με το καλό με το καλό....σε καταλαβαίνω το άγχος σου κ την αγωνία σου αλλά θα πάνε όλα καλά...ναι το είχες ξανά αναφέρει νομίζω αυτό με την καισαρική αν είναι μεγάλο το μωρό. Πολύ καλά αποφάσισες πιστεύω να της δώσεις κ αυτήν την εβδομάδα κ εγώ έτσι θα έκανα. Άλλη μια βδομάδα λοιπόν....τι χαρά... Ετοιμάσου χαλάρωσε απόλαυσε το και θα έρθουν όλα όπως τα θες. Με το καλό να την πάρεις αγκαλιά...🧿🧿🧿🧿🧿🩷🩷🩷🩷🩷🩷🍼🍼🍼🍼

Εμάς το πλάνο μας είναι (εφόσον δεν έχουμε πρόβλημα κ εφόσον στα κιλα είναι μικρός) να πάει όπως παει, ο γιατρός θέλει να βγει το μωρό οπότε θέλει αυτό και θα πάω στο νοσοκομείο μόνο όταν με πιάσουν οι πόνοι κ σπάσουν τα νερά🤣. Για μένα είναι πολύ μεγάλο άγχος γιατί ο άντρας μου είναι μακριά κ είμαι στην Αθήνα με την αδερφή μου η οποία δεν οδηγάει. Μας έχει δώσει ημερομηνία ότι θα μπω στις 40 εβδομάδες στης 27 Οκτωβρίου οπότε θα δούμε.... τώρα... Ελπίζω να μην προκύψει κάτι νωρίτερα γιατί φοβάμαι πολυ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η ΧΑΡΜΑ είπε:

Ωωωω με το καλό με το καλό....σε καταλαβαίνω το άγχος σου κ την αγωνία σου αλλά θα πάνε όλα καλά...ναι το είχες ξανά αναφέρει νομίζω αυτό με την καισαρική αν είναι μεγάλο το μωρό. Πολύ καλά αποφάσισες πιστεύω να της δώσεις κ αυτήν την εβδομάδα κ εγώ έτσι θα έκανα. Άλλη μια βδομάδα λοιπόν....τι χαρά... Ετοιμάσου χαλάρωσε απόλαυσε το και θα έρθουν όλα όπως τα θες. Με το καλό να την πάρεις αγκαλιά...🧿🧿🧿🧿🧿🩷🩷🩷🩷🩷🩷🍼🍼🍼🍼

Εμάς το πλάνο μας είναι (εφόσον δεν έχουμε πρόβλημα κ εφόσον στα κιλα είναι μικρός) να πάει όπως παει, ο γιατρός θέλει να βγει το μωρό οπότε θέλει αυτό και θα πάω στο νοσοκομείο μόνο όταν με πιάσουν οι πόνοι κ σπάσουν τα νερά🤣. Για μένα είναι πολύ μεγάλο άγχος γιατί ο άντρας μου είναι μακριά κ είμαι στην Αθήνα με την αδερφή μου η οποία δεν οδηγάει. Μας έχει δώσει ημερομηνία ότι θα μπω στις 40 εβδομάδες στης 27 Οκτωβρίου οπότε θα δούμε.... τώρα... Ελπίζω να μην προκύψει κάτι νωρίτερα γιατί φοβάμαι πολυ.

Καταλαβαίνω το άγχος σου, αλλά σκέψου ότι από την ώρα που θα σπάσουν τα νερά ή θα ξεκινήσουν οι συστηματικοί πόνοι, ως πρωτοτοκες έχουμε πολλές ώρες μπροστά μας μέχρι να γεννησουμε. Σε αντίθετη περίπτωση, μπορείς να καλέσεις το 100 και να σου ανοίξουν το δρόμο, αν πχ πάτε με ταξί στο μαιευτήριο (ο σύζυγος μου είναι αστυνομικός, για αυτό στο λέω). 

Εγώ από χτες νιώθω ακόμα μεγαλύτερη πίεση κάτω. Περπατάω πλέον με πολύ μεγαλη δυσκολία, και οι κλωτσιές της ειναι αρκετά πιο κάτω από εκεί που τις ένιωθα τόσο καιρό. Που σημαίνει ότι κατέβηκε και άλλο. Άντε να δούμε, 39+1 σήμερα, και το άγχος μεγάλο. Με έχει πιάσει και μια μανία να καθαρίσω το σπίτι (σύνδρομο της φωλιάς λέγεται, το έψαξα 😂), όπως επίσης και να τρώω όλη την ώρα γλυκά!! Άντε λέω να γεννήσω γιατί θα καταλήξω τόφαλος αν κρατήσει πολύ ακόμα αυτή η κατάσταση 😂😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 15/10/2023 at 1:19 ΠΜ, ο/η Elli13 είπε:

Καταλαβαίνω το άγχος σου, αλλά σκέψου ότι από την ώρα που θα σπάσουν τα νερά ή θα ξεκινήσουν οι συστηματικοί πόνοι, ως πρωτοτοκες έχουμε πολλές ώρες μπροστά μας μέχρι να γεννησουμε. Σε αντίθετη περίπτωση, μπορείς να καλέσεις το 100 και να σου ανοίξουν το δρόμο, αν πχ πάτε με ταξί στο μαιευτήριο (ο σύζυγος μου είναι αστυνομικός, για αυτό στο λέω). 

Εγώ από χτες νιώθω ακόμα μεγαλύτερη πίεση κάτω. Περπατάω πλέον με πολύ μεγαλη δυσκολία, και οι κλωτσιές της ειναι αρκετά πιο κάτω από εκεί που τις ένιωθα τόσο καιρό. Που σημαίνει ότι κατέβηκε και άλλο. Άντε να δούμε, 39+1 σήμερα, και το άγχος μεγάλο. Με έχει πιάσει και μια μανία να καθαρίσω το σπίτι (σύνδρομο της φωλιάς λέγεται, το έψαξα 😂), όπως επίσης και να τρώω όλη την ώρα γλυκά!! Άντε λέω να γεννήσω γιατί θα καταλήξω τόφαλος αν κρατήσει πολύ ακόμα αυτή η κατάσταση 😂😂

Καλημέρα καλή εβδομάδα με το καλό σε όλες μας. Γερά μωρά!!! 

Χάχα με τις τελευταίες γραμμές σου γέλασα πολύ αλήθεια. Και εγώ έχω το ίδιο δεν μαζεύομαι ούτε στο φαΐ ούτε στις δουλειές. 🤭🤣

Ε χωρίς να ξέρω κ πολλά από αυτό που περιγράφεις για το περπάτημα έχω προαίσθημα ότι κοντεύεις κ όλα θα πάνε καλά... 🙏🏻🙏🏻🙏🏻🙏🏻

Εγώ περπατάω κάθε μέρα μια ώρα, ανεβαίνω σκαλιά δύο ορόφους 3 φορές επανάληψη, κάνω τις ασκήσεις με την μπάλα και ακόμα ο κεφαλας μου να κατέβει κάτω χαμηλά. Η κοιλιά μου είναι ψιλά ούτε νιώθω αυτό που περιγράφεις... Ααααα.... και από αντοχές;;; άλλο τπτ.... Λες κ έχω μπαταρία(βέβαια είμαι κ μια εβδομάδα λιγότερο από σένα) 🤣🤣🤣

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 λεπτά, ο/η vivika10 είπε:

Γεια σας κορίτσια!!Εγώ γέννησα την Τρίτη,με το καλό να έρθουνε τα μωράκια σας!!!

 

στις πριν 15 λεπτά, ο/η vivika10 είπε:

Γεια σας κορίτσια!!Εγώ γέννησα την Τρίτη,με το καλό να έρθουνε τα μωράκια σας!!!

Καλησπέρααααα τι ευχάριστο νέο....

Νόμιζα ήσουν λίγο αργότερα σε ημερομηνία....

Πολλα συγχαρητήρια να σας ζήσει γερό κ καλότυχο το μωρό σας τις καλύτερες ευχές μου!!!!!!Πολύ χάρηκα 🍼🍼🍼🍼🧿🧿🧿🧿🧿🧿🧿🤱🤱🤱🤱🤱🤱🤱🤱🤱

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Elli13καλησπέρα, πως είσαι;νιώθεις ακόμα αυτήν την πίεση χαμηλά όταν περπατάς; 

Να σε ρωτήσω τι ρουχαλάκια έχεις πάρει μαζί σου για το μωρό στο νοσοκομείο;! Επίσης Χρειάζεται να πάρουμε κ πανάκι για γουλιες και τέτοια μαζί μας λες; 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...