Μετάβαση σε περιεχόμενο

✨Μωράκια Αυγούστου 2023 ✨


Recommended Posts

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Eir_ma είπε:

Κορίτσια εγώ σε λιγο θα πάω στο γιατρό (είχα ξαναπάει και πριν δύο εβδομάδες) για να δούμε το μωρό λόγω του κοξακίου(δεν ξέρω πως κλείνετε συγχωρέστε με), αλλά είμαι ήσυχη γιατί τον ακούω με βαράει για τα καλά τρανταζομαι ολόκληρη από τις κλωτσιές. Κάντε μια προσευχή για τον μπεμπακο μου💗 Θα επανέλθω με νεότερα 

Ολα θα πανε τελεια! 

Εμεις εδω στελνουμε την αγαπη μας και τις προσευχες μας! 

Ολες οι μανουλες ειναι στις προσευχες μας, ανεξαρτητα απο το αν το ζηταμε ή οχι ❤️ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 4.2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Mummy2be είπε:

Εγω όσες φορε΄ς πήρα με σουβλάκι πίτα, δεν ζητησα τιποτα σε ντοματα, μαρουλι. Εβαλα μόνη μου ντομάτα. Ειχα ζητησει μονο πατατες και καλαμακι κοτοπουλο καλοψημενο. Και λίγη σως. 

Αυτο με το λευκο ξιδι το κανω κι εγω. Εξω δεν θα φαω σαλατες, μονο σε 2-3 μαγαζια που λεω να πλυνουν σχολαστικά. Και επειδη τους γνωριζω και με γνωριζουν πιστευω κι οτι οντως τα πλενουν. 

Στην πίτσα τα μανιταρια τα αποφευγω πλεον γιατι ειναι κονσερβα. Οχι οτι θα καθισω να βγαλω αν δω ενα τοσο δα μικρο κομματακι. Δεν μου εχει τυχει να μην ειναι ψημμενη πχ η πιπερια. Δεν ξερω, πιστευω οτι το τοξοπλασμα ειναι στα μαρουλια πιο πολυ που ειναι στη γη και μπορει να περασει και να τα κανει επανω ενα ζωο. Τωρα η πιπεριά ας πουμε ειναι αναρριχωμενη, δεν ειναι? Δεν θελω να το σκεφτω τόσο πολυ! χαχαχα! Στο τελος δεν θα μπορουμε να φαμε τιποτα. Και τα αλλαντικα αποφευγω, σπιτι τρωω φουαντρε μονο. Αλλα μια φορα στις 15 μερες που θα φαω πιτσα, δεν θα τα βγαλω. Το καθημερινο πιστευω πως ειναι το θεμα. 

Τωρα πραγματικα, καποιες φορες νιωθω οτι ψειριζω το πραγμα πολυ... και με κουραζει. 

Του σπιτιου δεν με καλυψε. Σουβλάκια σκέτα μου ψήνει κι ο αντρας μου αλλά οκ, ειναι σαν να ψηνει μπριζολες!

Εγω θα ειμαι χαρουμενη αν μεινω στα 15, η διαιτολογος μου λεει οτι τα 17 θα τα πιασω. Ας ειναι... Μετα το διμηνο θα αρχισουμε διατροφη, θα μου κραταει και η μαμα μου τη μικρουλα να πηγαινω μια ωρα γυμναστικη και μεχρι τα Χριστουγεννα, θα εχουμε μπει στα ρουχα μας. Πρωτη φορα είναι που θα μπου΄με σε πρόγραμμα? :D :D Ειμαι πολύ σίγουρη κι αποφασισμενη οτι θα βρω ρυθμο γρήγορα! Τοσο σιγουρη που οι μαμαδες εδω θα γελανε! Η ψυχολογος μου πιστευει οτι απο θεμα χαρακτηρα και μονο,θα τα καταφερω! Για να δουμε... 

Καλησπερα πως είσαι;;;;

Εγώ πάντως το μόνο που αποφεύγω είναι τα φρουτα-φυσικους χυμούς και το μαρούλι απέξω (γενικά δεν θα παραγγείλω να φάω σαλάτα απέξω,μόνο αν έχει ντομάτα σε σάντουιτς η στο σουβλάκι την τρώω η αλήθεια είναι) και μέχρι στιγμής τρεις εγκυμοσύνες δεν έχω πάθει τίποτα δόξα το Θεό. Εντωμεταξυ λατρεύω τα ζώα από μικρή τα χαιδευα αδέσποτες γάτες με τα μικρά κυλιομαστε στα χώματα, είμαι από νησί και περνούσα μεγάλα χρονικα διαστήματα εκεί, έχω φάει χώμα μικρή ουουυυυυ με λίγα λόγια και δεν έχω περάσει ποτέ τοξόπλασμα, σκέφτομαι δεν θα είναι τόσο εύκολο να κολλήσεις. Από την άλλη βλέπω στις ομάδες που είμαι στο facebook κάτι δημοσιεύσεις που κολλάνε ένα σωρό τοξόπλασμα και φρικαρω!!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Mummy2be είπε:

Ελα εγω τα εχω παρει όσα επρεπε να παρω! Χαχαχαχα!! Να εισαι καλα, γελασα πολυ!!! 🤣  🤣  🤣  🤣  🤣  🤣 

Η διατροφολογος μου ειπε πως γυναικες χωρις εμετους φτανουν τα 15-17 κατα μ.ο. Ειναι λιγες οι γυναικες που μενουν στα 8-10. Ειναι γυανικες που ειναι ελλειποβαρεις, ή εργαζονται πολλες ω΄ρες κι αλλες λιγες περιπτωσεις. Αυτη λεει, οσες εγκυες εχει αναλαβει, καμια δεν εχει παει να της πει οτι πηρε κατω απο 15 κιλα. 

Τι να πω...? Εγω δεν σκαω για εμενα, σκαω για το πλασματακι που ειναι εκει μεσα... 

Να μη σκας καθόλου! Κάνεις ήδη πολλά και αυτό είναι αξιοσημείωτο. Και μπράβο που πήγες και διατροφολόγος ενώ θα μπορούσες να μην είχες κάνει την κίνηση αυτή και να ήσουν yolo :P

Επειδή σε έχω κόψει λίγο σαν χαρακτήρα = αγχωδης, πεισματάρα και τυπική (αν κάνω λάθος πες μου) και επειδή και εγώ έτσι είμαι και μου αρέσει να βάζω στόχους και να τους πετυχαίνω 'η τέλος πάντων με ο,τι καταπιάνομαι να το πετυχαίνω, είναι η πρώτη φορά που λέω ΠΑΜΕ ΧΑΛΑΡΆ. όταν έχεις περάσει από μια απώλεια εγκυμοσύνης, εκεί καταλαβαίνεις πραγματικά τι αξίζει και τι όχι.  Το αν θα πάρουμε ένα κιλό πάνω από το επιτρεπτό 'η 8 , είναι να έχουμε να λέμε να περάσει η ώρα. Λες και τόσες γυναίκες που έχουν πάρει πολύ παραπάνω κάτι πάθανε. 

αλλά ναι αναγνωρίζω το άγχος όλων μας για τα κιλά και για να επανέλθουμε στο 'πριν' όμως δεν είναι πάντα εφικτό. Εγώ μετά την χαμένη εγκυμοσύνη πέρσι, είχα πάρει 5 κιλά. Δεν μπόρεσα να τα χάσω παρόλο που προσπαθούσα σε νορμάλ βαθμό. Ίσως είχε κλειδώσει και ο οργανισμός μου λόγω πολύ κακής ψυχολογίας. Τελικά ξεκίνησα αυτή την εγκυμοσύνη στα κιλά που είχα φτάσει απο ρην προηγούμενη δεν θα τρελαθουμε όμως. Γιατί ιδίως αυτοί οι χαρακτήρες όπως εγώ, αν μετά την εγκυμουο οργανισμός αργήσει να επανέλθει όπως μου συνέβη πέρσι, θα πιεστω, θα στρεσαριστω και δεν νομίζω ότι θα ωφελήσει την επιβαρυμένη ψυχολογία μιας νέας μανουλας. 

οπότε συμβουλή μου, πάρτο χαλαρά για το μετά, γιατί αν δεν σου βγει θα απογοητευτείς και μπορεί να πιεστεί τζαμπα. 

όλα καλά θα πάνε αλλά χαλαρά. !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Watermelon είπε:

Να μη σκας καθόλου! Κάνεις ήδη πολλά και αυτό είναι αξιοσημείωτο. Και μπράβο που πήγες και διατροφολόγος ενώ θα μπορούσες να μην είχες κάνει την κίνηση αυτή και να ήσουν yolo :P

Επειδή σε έχω κόψει λίγο σαν χαρακτήρα = αγχωδης, πεισματάρα και τυπική (αν κάνω λάθος πες μου) και επειδή και εγώ έτσι είμαι και μου αρέσει να βάζω στόχους και να τους πετυχαίνω 'η τέλος πάντων με ο,τι καταπιάνομαι να το πετυχαίνω, είναι η πρώτη φορά που λέω ΠΑΜΕ ΧΑΛΑΡΆ. όταν έχεις περάσει από μια απώλεια εγκυμοσύνης, εκεί καταλαβαίνεις πραγματικά τι αξίζει και τι όχι.  Το αν θα πάρουμε ένα κιλό πάνω από το επιτρεπτό 'η 8 , είναι να έχουμε να λέμε να περάσει η ώρα. Λες και τόσες γυναίκες που έχουν πάρει πολύ παραπάνω κάτι πάθανε. 

αλλά ναι αναγνωρίζω το άγχος όλων μας για τα κιλά και για να επανέλθουμε στο 'πριν' όμως δεν είναι πάντα εφικτό. Εγώ μετά την χαμένη εγκυμοσύνη πέρσι, είχα πάρει 5 κιλά. Δεν μπόρεσα να τα χάσω παρόλο που προσπαθούσα σε νορμάλ βαθμό. Ίσως είχε κλειδώσει και ο οργανισμός μου λόγω πολύ κακής ψυχολογίας. Τελικά ξεκίνησα αυτή την εγκυμοσύνη στα κιλά που είχα φτάσει απο ρην προηγούμενη δεν θα τρελαθουμε όμως. Γιατί ιδίως αυτοί οι χαρακτήρες όπως εγώ, αν μετά την εγκυμουο οργανισμός αργήσει να επανέλθει όπως μου συνέβη πέρσι, θα πιεστω, θα στρεσαριστω και δεν νομίζω ότι θα ωφελήσει την επιβαρυμένη ψυχολογία μιας νέας μανουλας. 

οπότε συμβουλή μου, πάρτο χαλαρά για το μετά, γιατί αν δεν σου βγει θα απογοητευτείς και μπορεί να πιεστεί τζαμπα. 

όλα καλά θα πάνε αλλά χαλαρά. !

 

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Δεν λέω να ξεφύγουμε με κίνδυνο και την υγεία του μωρού που κουβαλαμε, αλλά κι εμένα τ κάποια παραπάνω κιλά δεν με αγχώνουν τόσο. Έχουμε τόσα άγχη να πάει καλά η εγκυμοσύνη, φορτώνουμε τους εαυτούς μας και αλλά και στο τέλος θα περάσει αυτή η περίοδος κι εμείς δεν θα την έχουμε απολαύσει καθόλου. Μιλάω κυρίως προσωπικά που λόγω εξωτερικών δυσάρεστων περιστατικών (οικογενειακών υγείας ) + το στρες με τις εξετάσεις, το ζάχαρο κτλ και μετά το θέμα με τον τράχηλο, παρατηρω ότι στενοχωριεμαι περισσότερο παρά χαίρομαι σε αυτήν την τόσο όμορφη περιοδο. Πρεπει να ψάχνουμε λόγους να είμαστε χαρούμενες και τι πιο σημαντικός από αυτόν που έχουμε ήδη μέσα μας. ! Γι'αυτό όλα με μέτρο. Ακόμη και η προσοχή για τα κιλά πχ. Δεν θα τρελαθουμε. Τα μωράκια μας να είναι καλά 🙏🏻

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η Amp92 είπε:

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Δεν λέω να ξεφύγουμε με κίνδυνο και την υγεία του μωρού που κουβαλαμε, αλλά κι εμένα τ κάποια παραπάνω κιλά δεν με αγχώνουν τόσο. Έχουμε τόσα άγχη να πάει καλά η εγκυμοσύνη, φορτώνουμε τους εαυτούς μας και αλλά και στο τέλος θα περάσει αυτή η περίοδος κι εμείς δεν θα την έχουμε απολαύσει καθόλου. Μιλάω κυρίως προσωπικά που λόγω εξωτερικών δυσάρεστων περιστατικών (οικογενειακών υγείας ) + το στρες με τις εξετάσεις, το ζάχαρο κτλ και μετά το θέμα με τον τράχηλο, παρατηρω ότι στενοχωριεμαι περισσότερο παρά χαίρομαι σε αυτήν την τόσο όμορφη περιοδο. Πρεπει να ψάχνουμε λόγους να είμαστε χαρούμενες και τι πιο σημαντικός από αυτόν που έχουμε ήδη μέσα μας. ! Γι'αυτό όλα με μέτρο. Ακόμη και η προσοχή για τα κιλά πχ. Δεν θα τρελαθουμε. Τα μωράκια μας να είναι καλά 🙏🏻

Έχουμε πολλά κοινά! Προβλήματα οικογενειακά υγείας και εγώ, ζάχαρο, τράχηλος! Αλλά λέω θα τα καταφέρουμε! Όλα θα τα ξεπεράσουμε και δεν θα τα θυμόμαστε μετά! Έχω πει ότι θα προσπαθήσω να σκέφτομαι θετικά..ακόμα και όταν με παίρνει από κάτω θα προσπαθώ να μην με καταβάλει! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πάμε δυνατά κορίτσια!!!!!! Λίγο έμεινε!!!!!! 

Όλα καλά θα πάνε να το δείτε!!! :)

ο καιρός λίγο να φτιάξει για να φτιάξει και λίγο ακόμα η ψυχολογία μας. 

Δεν ξέρω για εσάς αλλά εγώ βλέπω οι βδομάδες να περνάνε πολύ γρήγορα! Θα τα καταφέρουμε!!!!!!

Υπομονή και πίστη!!!🤩 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια όλα καλά ευτυχώς με τον μπέμπη, και η καρδούλα μια χαρά σε ένα μήνα ξαναπάω ευτυχώς. Είμαι 27 εβδομάδες και είναι 1.200💗

Για την καμπύλη επέμενε ότι είναι μια χαρά, να προσέχω φυσικά μην πάρω πολύ βάρος τη διατροφή μου αλλά μέχρι εκεί. Αυτός λέει ότι δεν θέλουμε παραπάνω από 95-100 νηστείας και οι άλλες τιμές μας απασχολούν περισσότερο, γτ δείχνουν πως διαχειρίζεται το σώμα μας την ινσουλίνη. Δηλαδή αν και 2 μονάδες παραπάνω να ήμουν στις άλλες τιμές εκεί θα με έστελνε σε ενδοκρινολόγο. Τώρα βλέπω ρε κορίτσια ο καθένας τα λέει αλλιώς. Εμείς πηγαίνουμε με ότι μας λέει ο γιατρός μας της καθεμιάς και ευχόμαστε το καλύτερο. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Eir_ma είπε:

Καλησπερα πως είσαι;;;;

Εγώ πάντως το μόνο που αποφεύγω είναι τα φρουτα-φυσικους χυμούς και το μαρούλι απέξω (γενικά δεν θα παραγγείλω να φάω σαλάτα απέξω,μόνο αν έχει ντομάτα σε σάντουιτς η στο σουβλάκι την τρώω η αλήθεια είναι) και μέχρι στιγμής τρεις εγκυμοσύνες δεν έχω πάθει τίποτα δόξα το Θεό. Εντωμεταξυ λατρεύω τα ζώα από μικρή τα χαιδευα αδέσποτες γάτες με τα μικρά κυλιομαστε στα χώματα, είμαι από νησί και περνούσα μεγάλα χρονικα διαστήματα εκεί, έχω φάει χώμα μικρή ουουυυυυ με λίγα λόγια και δεν έχω περάσει ποτέ τοξόπλασμα, σκέφτομαι δεν θα είναι τόσο εύκολο να κολλήσεις. Από την άλλη βλέπω στις ομάδες που είμαι στο facebook κάτι δημοσιεύσεις που κολλάνε ένα σωρό τοξόπλασμα και φρικαρω!!!! 

Γεια σου κοριτσακι μου! Διάβασα τα νεα σου, ολα καλα με τον μπεμπαρο ετσι? Δοξα το θεο, ειδες που εσκαγες?? 

Μωρε γιατι εγω δεν εχω φαει? Κι εγω εχω και κήπο όπου περνανε και γατες και τις κυνηγαει ο σκυλος μου και ποσες φορες πιστευω οτι κατι θα εχω φάει χωρίς να πλυθώ καλά. 

Γενικα κι εγω δεν προσεχα ποτέ, εχουμε φάει κι αν έχουμε φάει σε μαγαζιά αμφιβόλου καθαριότητας! Χαχαχα! Αλλά ειναι να πηγαινεις γυρεύοντας? Δεν ειναι... Φυλαγε τα ρουχα σου λενε! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Watermelon είπε:

Να μη σκας καθόλου! Κάνεις ήδη πολλά και αυτό είναι αξιοσημείωτο. Και μπράβο που πήγες και διατροφολόγος ενώ θα μπορούσες να μην είχες κάνει την κίνηση αυτή και να ήσουν yolo :P

Επειδή σε έχω κόψει λίγο σαν χαρακτήρα = αγχωδης, πεισματάρα και τυπική (αν κάνω λάθος πες μου) και επειδή και εγώ έτσι είμαι και μου αρέσει να βάζω στόχους και να τους πετυχαίνω 'η τέλος πάντων με ο,τι καταπιάνομαι να το πετυχαίνω, είναι η πρώτη φορά που λέω ΠΑΜΕ ΧΑΛΑΡΆ. όταν έχεις περάσει από μια απώλεια εγκυμοσύνης, εκεί καταλαβαίνεις πραγματικά τι αξίζει και τι όχι.  Το αν θα πάρουμε ένα κιλό πάνω από το επιτρεπτό 'η 8 , είναι να έχουμε να λέμε να περάσει η ώρα. Λες και τόσες γυναίκες που έχουν πάρει πολύ παραπάνω κάτι πάθανε. 

αλλά ναι αναγνωρίζω το άγχος όλων μας για τα κιλά και για να επανέλθουμε στο 'πριν' όμως δεν είναι πάντα εφικτό. Εγώ μετά την χαμένη εγκυμοσύνη πέρσι, είχα πάρει 5 κιλά. Δεν μπόρεσα να τα χάσω παρόλο που προσπαθούσα σε νορμάλ βαθμό. Ίσως είχε κλειδώσει και ο οργανισμός μου λόγω πολύ κακής ψυχολογίας. Τελικά ξεκίνησα αυτή την εγκυμοσύνη στα κιλά που είχα φτάσει απο ρην προηγούμενη δεν θα τρελαθουμε όμως. Γιατί ιδίως αυτοί οι χαρακτήρες όπως εγώ, αν μετά την εγκυμουο οργανισμός αργήσει να επανέλθει όπως μου συνέβη πέρσι, θα πιεστω, θα στρεσαριστω και δεν νομίζω ότι θα ωφελήσει την επιβαρυμένη ψυχολογία μιας νέας μανουλας. 

οπότε συμβουλή μου, πάρτο χαλαρά για το μετά, γιατί αν δεν σου βγει θα απογοητευτείς και μπορεί να πιεστεί τζαμπα. 

όλα καλά θα πάνε αλλά χαλαρά. !

 

Οι φίλοι ναι ετσι με χαρακτηριζουν, η ψυχολόγος μου λέει οτι είμαι νευρωτική! Για αυτό άλλωστε πάω εκεί, για να μην ειμαι σε τέτοιο βαθμό! Αλλά ναι, σκάω γάιδαρο απο πεισμα και ειμαι τυπική και κυρίως δίκαιη μέχρι αηδίας! :P

Με έπιασες μικρή ❤️ Ίσως επειδη μιλαω πολύ, ειμαι ανοιχτό βιβλίο! Χαχαχα!

Ισχυει αυτο που λες. Ειναι θαυμα αυτό που μας συμβαίνει, κυρίως μετά απο απώλεια, που η αληθεια να λέγεται η δικια μου ηταν πολύ light σε συγκριση με τη δική σου.... Οπότε ναι, ηρεμία και πάμε καθε μερα ενα βημα πιο κοντά. Γενικα, σε ό,τι σοβαρο συμβαινει, αυτή ειναι η αντιμετώπιση μου. Κι οταν στα 28 μου έπαθα μια γερή λαχτάρα κι επρεπε να κανω βαρυ χειρουργείο, πάλι έτσι το αντιμετώπισα. Ηρεμα και ψύχραιμα. 

Κι ετσι πρεπει να μεγαλώσουμε και τα μωρά μας. Με ηρεμία και ψυχραιμια γτ εχουμε δρόμο μπροστά μας. Και θα αρρωστήσουν και θα χτυπήσουν και απο το σχολείο θα μας πάρουν τηλέφωνο να παμε να τα παρουμε ... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η pepe90 είπε:

Εσένα οι τιμές όταν έκανες τις καμπύλες ήταν φυσιολογικές με τη διατροφή;ο 

Ο γιατρός μου ψιλιαστηκε διαβήτη όταν είδε το 99 στις αιματολογικες μου τον 3ο μήνα, μου έδωσε κατευθείαν διατροφή την έκανα για ένα μήνα και στον 4ο πήγα να κάνω την καμπύλη η οποία έδειξε 95 το νηστείας και οι υπόλοιπες ήταν μια χαρά, δεν θυμάμαι τώρα αλλά αρκετά χαμηλές. Πρόβλημα είχα πάντα με την τιμή νηστείας. Μετά συνέχισα την διατροφή και μέτριο ουν με μηχάνημα κάθε μέρα. επειδή αυτές οι τιμές ανεβαιναν(αλλά ήταν το μηχάνημα αναξιόπιστο) ο γυναικολόγος μου με έστειλε σε ενδοκρινολογο όπου με έβαλε και έκανα αντοχή γευματος (διαδικασία ίδια με την καμπύλη σακχάρου, μόνο που αντί για γλυκόζη τρως το πρωινό σου) ότι έκανα και στο σπίτι δλδ. Οι τιμές αυτές βγήκαν τελείες όλες κάτω από τα όρια, παρόλα αυτά συνέχισα εννοείται την διατροφή μέχρι που ήρθε η ώρα της καμπυλης, την έκανα πριν 15 μέρες και βγήκε 81,143,95 πολύ καλή εκτός από την δεύτερη τιμή που είναι 3 μονάδες πάνω από το οριο! Αλλά ο γυναικολόγος είπε ότι είναι μια χαρά και να σταματήσω να πηγαίνω στον ενδοκρινολογο γτ δεν χρειάζεται. Οπότε τώρα κάνω μόνο διατροφή και μετριέμαι ανά 2η μερα πλέον. Αυτά! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Eir_ma είπε:

Καλησπέρα κορίτσι μου, έτσι κι εμένα ήταν η καμπύλη και δεν μου είπε τίποτα. Εντωμεταξυ μου κάνει εντύπωση η τρίτη μέτρηση κι εμένα ήταν πιο κάτω και από τη νηστείας... Δηλαδή το νηστείας 92 και η τρίτη μέτρηση 90.....Δεν είναι κουλό αυτό;πως γίνεται;σου εξήγησε εσένα τίποτα γι'αυτό;(για το 108 θυμάμαι τι σου ανέφερε)

Κορίτσι πολύ χαίρομαι που το ραντεβού σου πήγε τέλεια!!! Μια χαρά είσαι, μπεμπαρος!!! Η τρίτη μέτρηση πάντα έτσι είναι και έτσι πρέπει. Όταν πίνουμε την γλυκόζη πρέπει να ανεβούμε και μετά να κατέβουμε σχεδόν όσο στη νηστείας. Και μένα έτσι βγηκε

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Mummy2be είπε:

Γεια σου κοριτσακι μου! Διάβασα τα νεα σου, ολα καλα με τον μπεμπαρο ετσι? Δοξα το θεο, ειδες που εσκαγες?? 

Μωρε γιατι εγω δεν εχω φαει? Κι εγω εχω και κήπο όπου περνανε και γατες και τις κυνηγαει ο σκυλος μου και ποσες φορες πιστευω οτι κατι θα εχω φάει χωρίς να πλυθώ καλά. 

Γενικα κι εγω δεν προσεχα ποτέ, εχουμε φάει κι αν έχουμε φάει σε μαγαζιά αμφιβόλου καθαριότητας! Χαχαχα! Αλλά ειναι να πηγαινεις γυρεύοντας? Δεν ειναι... Φυλαγε τα ρουχα σου λενε! 

Καλά άστο, έχουμε κι αν έχουμε φάει mc Donald's goodies🤣🤣 μέχρι και από καντίνες στο δρόμο. Αλλά ποτέ δεν ξέρεις πότε θα είναι η κακια η ώρα. Εσύ σκέψου με τον κήπο σου πόσες γάτες θα έχουν περάσει από εκεί ουυυυ αν ήταν θα είχες κολλήσει τόσα χρόνια κι εσύ. 

Εγώ παίρνω αυτές τις σαλάτες τις έτοιμες τις κομμένες για ευκολια να βαζω μέσα στα τοστ μου, τόσα χρόνια δεν τις έπλενα γτ έλεγε ότι είναι πλυμενες δεν είχα πάθει κάτι. Αλλά τώρα στην εγκυμοσύνη τις πλένω ακόμα και αυτές τι να κάνω. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 33 λεπτά, ο/η Marika31 είπε:

Κορίτσι πολύ χαίρομαι που το ραντεβού σου πήγε τέλεια!!! Μια χαρά είσαι, μπεμπαρος!!! Η τρίτη μέτρηση πάντα έτσι είναι και έτσι πρέπει. Όταν πίνουμε την γλυκόζη πρέπει να ανεβούμε και μετά να κατέβουμε σχεδόν όσο στη νηστείας. Και μένα έτσι βγηκε

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ κοριτσάκι μου να είσαι πάντα καλά. Ναι ε;μου έκανε εντύπωση. Τελοσπαντων αφού είπε όλα καλά δεν τα ψειριζω άλλο άστα γτ δεν θα την παλευα να μετράω κάθε τρεις και λίγο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Marika31 είπε:

Ο γιατρός μου ψιλιαστηκε διαβήτη όταν είδε το 99 στις αιματολογικες μου τον 3ο μήνα, μου έδωσε κατευθείαν διατροφή την έκανα για ένα μήνα και στον 4ο πήγα να κάνω την καμπύλη η οποία έδειξε 95 το νηστείας και οι υπόλοιπες ήταν μια χαρά, δεν θυμάμαι τώρα αλλά αρκετά χαμηλές. Πρόβλημα είχα πάντα με την τιμή νηστείας. Μετά συνέχισα την διατροφή και μέτριο ουν με μηχάνημα κάθε μέρα. επειδή αυτές οι τιμές ανεβαιναν(αλλά ήταν το μηχάνημα αναξιόπιστο) ο γυναικολόγος μου με έστειλε σε ενδοκρινολογο όπου με έβαλε και έκανα αντοχή γευματος (διαδικασία ίδια με την καμπύλη σακχάρου, μόνο που αντί για γλυκόζη τρως το πρωινό σου) ότι έκανα και στο σπίτι δλδ. Οι τιμές αυτές βγήκαν τελείες όλες κάτω από τα όρια, παρόλα αυτά συνέχισα εννοείται την διατροφή μέχρι που ήρθε η ώρα της καμπυλης, την έκανα πριν 15 μέρες και βγήκε 81,143,95 πολύ καλή εκτός από την δεύτερη τιμή που είναι 3 μονάδες πάνω από το οριο! Αλλά ο γυναικολόγος είπε ότι είναι μια χαρά και να σταματήσω να πηγαίνω στον ενδοκρινολογο γτ δεν χρειάζεται. Οπότε τώρα κάνω μόνο διατροφή και μετριέμαι ανά 2η μερα πλέον. Αυτά! 

Ναι και εμένα οι τιμές σου μου φαίνονται μια χαρά είναι η αλήθεια! Ωραία για να δούμε και εγώ την επόμενη εβδομάδα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 ώρες, ο/η Mummy2be είπε:

Οι φίλοι ναι ετσι με χαρακτηριζουν, η ψυχολόγος μου λέει οτι είμαι νευρωτική! Για αυτό άλλωστε πάω εκεί, για να μην ειμαι σε τέτοιο βαθμό! Αλλά ναι, σκάω γάιδαρο απο πεισμα και ειμαι τυπική και κυρίως δίκαιη μέχρι αηδίας! :P

Με έπιασες μικρή ❤️ Ίσως επειδη μιλαω πολύ, ειμαι ανοιχτό βιβλίο! Χαχαχα!

Ισχυει αυτο που λες. Ειναι θαυμα αυτό που μας συμβαίνει, κυρίως μετά απο απώλεια, που η αληθεια να λέγεται η δικια μου ηταν πολύ light σε συγκριση με τη δική σου.... Οπότε ναι, ηρεμία και πάμε καθε μερα ενα βημα πιο κοντά. Γενικα, σε ό,τι σοβαρο συμβαινει, αυτή ειναι η αντιμετώπιση μου. Κι οταν στα 28 μου έπαθα μια γερή λαχτάρα κι επρεπε να κανω βαρυ χειρουργείο, πάλι έτσι το αντιμετώπισα. Ηρεμα και ψύχραιμα. 

Κι ετσι πρεπει να μεγαλώσουμε και τα μωρά μας. Με ηρεμία και ψυχραιμια γτ εχουμε δρόμο μπροστά μας. Και θα αρρωστήσουν και θα χτυπήσουν και απο το σχολείο θα μας πάρουν τηλέφωνο να παμε να τα παρουμε ... 

Δεν θα μπορούσα να μην καταλάβω κάποιον που έχει ίδιο/παρόμοιο χαρακτήρα με εμένα :P

Χαχα! Πες.μου ότι είσαι και Τοξότης :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 ώρες, ο/η Eir_ma είπε:

Καλά άστο, έχουμε κι αν έχουμε φάει mc Donald's goodies🤣🤣 μέχρι και από καντίνες στο δρόμο. Αλλά ποτέ δεν ξέρεις πότε θα είναι η κακια η ώρα. Εσύ σκέψου με τον κήπο σου πόσες γάτες θα έχουν περάσει από εκεί ουυυυ αν ήταν θα είχες κολλήσει τόσα χρόνια κι εσύ. 

Εγώ παίρνω αυτές τις σαλάτες τις έτοιμες τις κομμένες για ευκολια να βαζω μέσα στα τοστ μου, τόσα χρόνια δεν τις έπλενα γτ έλεγε ότι είναι πλυμενες δεν είχα πάθει κάτι. Αλλά τώρα στην εγκυμοσύνη τις πλένω ακόμα και αυτές τι να κάνω. 

Καλημερα!

Ναι λεει οτι ειναι πλυμενες αλλά δεν ξερουμε με τι... Να σου πω την αληθεια, προτιμω να παρω ενα μαρουλακι. Και πιο οικονομικο ειναι και ξερω οτι το πλενω μονη μου. Παρολα αυτα, επειδη καμια φορα τις ηθελα κι εγω αυτες για κανα τραπεζι, παντα τις ξεπλενα κι εγω με λιγο ξυδι γιατι σκεφτομουν οτι σιγουρα κατι θα ριχνουν μέσα για να συντηρηθούν. Ειμαι τελικά λίγο μίζερη :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Watermelon είπε:

Δεν θα μπορούσα να μην καταλάβω κάποιον που έχει ίδιο/παρόμοιο χαρακτήρα με εμένα :P

Χαχα! Πες.μου ότι είσαι και Τοξότης :P

Καλημερα! Όχι οχι, Τοξότης δεν ειμαι και δεν ξερω και κανεναν στο περιβαλλον μου για να σου πω αν με προσβάλει ή οχι! χαχαχα! Ειμαι ψαράκι! :D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Mummy2be είπε:

Καλημερα!

Ναι λεει οτι ειναι πλυμενες αλλά δεν ξερουμε με τι... Να σου πω την αληθεια, προτιμω να παρω ενα μαρουλακι. Και πιο οικονομικο ειναι και ξερω οτι το πλενω μονη μου. Παρολα αυτα, επειδη καμια φορα τις ηθελα κι εγω αυτες για κανα τραπεζι, παντα τις ξεπλενα κι εγω με λιγο ξυδι γιατι σκεφτομουν οτι σιγουρα κατι θα ριχνουν μέσα για να συντηρηθούν. Ειμαι τελικά λίγο μίζερη :P

Καλά έκανες, να σου πω εμένα μου αρέσουν αυτές οι ανάμεικτες που έχουν και ρόκα η άλλες που έχουν διαφορά μαρούλια αλλά σιγά μην τις πλένουν καλά. Μερικές φορές βαριόμουν τόσο πολύ που τα πέταγα μέσα στο τοστ και τα έτρωγα, τώρα με την εγκυμοσύνη τις πλένω καλά. Δεν είσαι μίζερη κορίτσι μου καλά κάνεις εννοείται. 

Αλλά από συντήρηση μη νομίζεις ότι κρατάνε πολύ, έχω πετάξει αρκετές φορές δηλαδή κρατάνε μαξ 3-4 μέρες στο ψυγείο, σαν το μαρούλι. Αλλά εννοείται μπορεί να έχουν όλες τις βρωμιες του κόσμου πάνω τους

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Eir_ma είπε:

Καλά έκανες, να σου πω εμένα μου αρέσουν αυτές οι ανάμεικτες που έχουν και ρόκα η άλλες που έχουν διαφορά μαρούλια αλλά σιγά μην τις πλένουν καλά. Μερικές φορές βαριόμουν τόσο πολύ που τα πέταγα μέσα στο τοστ και τα έτρωγα, τώρα με την εγκυμοσύνη τις πλένω καλά. Δεν είσαι μίζερη κορίτσι μου καλά κάνεις εννοείται. 

Αλλά από συντήρηση μη νομίζεις ότι κρατάνε πολύ, έχω πετάξει αρκετές φορές δηλαδή κρατάνε μαξ 3-4 μέρες στο ψυγείο, σαν το μαρούλι. Αλλά εννοείται μπορεί να έχουν όλες τις βρωμιες του κόσμου πάνω τους

Κ εγώ προ εγκυμοσύνης έπαιρνα μόνο εκείνες. Κι ας είναι ακριβές 😋γιατί είναι ευκολία και όχι ένα απλό ξενερωτο μαρούλι. Τώρα τις αποφεύγω. Έχει τύχει να πάρω να πω την αλήθεια μου , αλλά τις πλένω, τις βάζω σε νερό και ξύδι όπως και με το απλό μαρούλι δλδ και μετά τρωω. Τώρα τι να πω βρε κορίτσια! Μην φανώ υπερβολικά χαλαρή (γιατί δεν είμαι) αλλά και άλλοι έκαναν μια χαρά παιδιά πριν και ας μην πρόσεχαν τόσο και τα πάντα. Και δεν το πάω πολύ παλιά. Εμένα η μαμά μου πχ ούτε καν υπέρηχους έκανε, 1-2, ούτε ζάχαρο ούτε τίποτα. Και όμως νομίζω πως ήταν πιο χαρούμενη στην εγκυμοσύνη της από όσο είμαι εγώ τώρα 🥴🥴

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Amp92 είπε:

Κ εγώ προ εγκυμοσύνης έπαιρνα μόνο εκείνες. Κι ας είναι ακριβές 😋γιατί είναι ευκολία και όχι ένα απλό ξενερωτο μαρούλι. Τώρα τις αποφεύγω. Έχει τύχει να πάρω να πω την αλήθεια μου , αλλά τις πλένω, τις βάζω σε νερό και ξύδι όπως και με το απλό μαρούλι δλδ και μετά τρωω. Τώρα τι να πω βρε κορίτσια! Μην φανώ υπερβολικά χαλαρή (γιατί δεν είμαι) αλλά και άλλοι έκαναν μια χαρά παιδιά πριν και ας μην πρόσεχαν τόσο και τα πάντα. Και δεν το πάω πολύ παλιά. Εμένα η μαμά μου πχ ούτε καν υπέρηχους έκανε, 1-2, ούτε ζάχαρο ούτε τίποτα. Και όμως νομίζω πως ήταν πιο χαρούμενη στην εγκυμοσύνη της από όσο είμαι εγώ τώρα 🥴🥴

 

στις πριν 12 λεπτά, ο/η Eir_ma είπε:

Καλά έκανες, να σου πω εμένα μου αρέσουν αυτές οι ανάμεικτες που έχουν και ρόκα η άλλες που έχουν διαφορά μαρούλια αλλά σιγά μην τις πλένουν καλά. Μερικές φορές βαριόμουν τόσο πολύ που τα πέταγα μέσα στο τοστ και τα έτρωγα, τώρα με την εγκυμοσύνη τις πλένω καλά. Δεν είσαι μίζερη κορίτσι μου καλά κάνεις εννοείται. 

Αλλά από συντήρηση μη νομίζεις ότι κρατάνε πολύ, έχω πετάξει αρκετές φορές δηλαδή κρατάνε μαξ 3-4 μέρες στο ψυγείο, σαν το μαρούλι. Αλλά εννοείται μπορεί να έχουν όλες τις βρωμιες του κόσμου πάνω τους

Θα σας πω τις σκεψεις μου.. 

Ισχυει οτι ειναι ενα απλο μαρούλι αυτό που αγοράζουμε στο μανάβη, απλά σκέφτομαι οτι ο μπαρμπα Στάθης έχει τόνους μαρουλια και iceberg και ροκα κτλ κτλ. Αρα για να τα πλύνει κάτι πατέντα θα εχει. Γιατι να το βαλω στον οργανισμό μου? Τόσα και τόσα, τόσες αρρωστιες ακούμε κάθε μέρα. Θα παρω το iceberg και επειδη ειναι οντως ανοστο μονο του, θα βάλω μια σος, λίγο γιαούρτι κάτιτις και θα πάρει μια γεύση. 

και πράγματι, δεν κρατάνε και τοσο πολύ, λαχανικά μεσα σε σακούλα ειναι, πόσο να αντεξουν? Εδω παιρνουμε τις μπανανες ή τις ντομάτες ας πουμε και βλέπεις πως σε 4-5 μερες σαπίζουν. 

Χαλαρες να ειμαστε, αλλά εως ενός σημείου. Σκεφτομαι κι εγω αυτο που λες @Amp92, οι μανάδες μας τι έπαθαν? Σκέψου όμως πως ήταν η ζωή τότε? Το 90 που ήταν έγκυος η μάνα μου και επειτα ξανά το 96, ειχαν τόσα πράγματα που έχουμε εμείς σήμερα? Αν ηθελαν πχ σαλάτα έπρεπε να την φτιάξουν. Το πιο απλό, πήγαινες σε ενα φούρνο και δεν εβρισκες κέικ να φας για πρωινό, επρεπε να το φτιαξεις μονη σου. Τωρα πας να παρεις δημητριακα και ειναι 50 ετικέτες. Πόσο πιο λίγα πράγματα είχαν, πόσο λιγότερο επεξεργασμενα ήταν πριν 30 χρόνια? 

Εβγαιναν εξω και τι ετρωγαν? Μια μπριζολα, ενα μπιφτεκι, μια μακαροναδα. Τωρα εμεις τρωμε ένα σωρό, να τα μπεργκερ, να τα περιεργα ζυμαρικα... 

Και το στρες. Ο τρόπος ζωής τους. Η δικιά μου ας που΄με δεν δούλευε. Ηταν σπιτι της, ήρεμη, δεν ακουγε τον καθε παπαρα (συγγνώμη για τη λεξη) να σκαει μην βρεθει στον ΟΑΕΔ αν ο εργοδοτης το αποφασισει. Ειχαν προβληματα και τοτε δεν λεω, αλλα η ζωη και οι απαιτησεις ηταν αλλες. Ακομα και για τα πραγματα που μας αγοραζαν. Δειτε ποσα πραγματα εχουμε αγορασει εμεις και ποσα μας ειχαν εκεινες. Ενα καροτσι να παρουμε και εχουμε ψαξει ολη την Αττικη. Εκεινες πηγαιναν στο Μινιον, διαλεγαν ενα απο εκεινα που ειχε εκει και το εβαζαν στο αμαξι κι εφευγαν.

Οπότε, γιατι πάλι σεντόνι έγραψα, η εποχη έχει αλλάξει πάρα πολύ απο την εποχη των γονιών μας. Για αυτο και το σωμα ξεσπά με σάκχαρο κτλ κτλ. Δεν είναι μόνο θέμα τροφών ειναι γενικότερα ο τροπος ζωής που έχει αλλάξει και επιβάλλει περισσοτερους υπερηχους, εξετασεις κτλ. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 λεπτά, ο/η Amp92 είπε:

Κ εγώ προ εγκυμοσύνης έπαιρνα μόνο εκείνες. Κι ας είναι ακριβές 😋γιατί είναι ευκολία και όχι ένα απλό ξενερωτο μαρούλι. Τώρα τις αποφεύγω. Έχει τύχει να πάρω να πω την αλήθεια μου , αλλά τις πλένω, τις βάζω σε νερό και ξύδι όπως και με το απλό μαρούλι δλδ και μετά τρωω. Τώρα τι να πω βρε κορίτσια! Μην φανώ υπερβολικά χαλαρή (γιατί δεν είμαι) αλλά και άλλοι έκαναν μια χαρά παιδιά πριν και ας μην πρόσεχαν τόσο και τα πάντα. Και δεν το πάω πολύ παλιά. Εμένα η μαμά μου πχ ούτε καν υπέρηχους έκανε, 1-2, ούτε ζάχαρο ούτε τίποτα. Και όμως νομίζω πως ήταν πιο χαρούμενη στην εγκυμοσύνη της από όσο είμαι εγώ τώρα 🥴🥴

Καλά αυτό με το ζάχαρο αν σου πω ιστορίες που έχω ακούσει... Χθες το συζητουσα με μια φίλη που ο μπαμπάς της γεννήθηκε 5.5 κιλά επειδή είχε ζάχαρο η μαμά και τώρα έχει και ο ίδιος δυστυχως...Πόσες γεννούσαν παιδιά 5 και 5.5 κιλά.... Επειδή είχαν ζάχαρο και δεν το ήξεραν. Αλλά δυστυχώς πολλά από τα παιδιά αυτά πλέον έχουν ζάχαρο και οι ίδιοι σαν ενήλικες. 

Όσο για το τοξόπλασμα άστα, ούτε καν το κοίταζαν. Αλλά να σου πω μωρέ και κάτι;τότε γεννούσαν και πόσα παιδάκια στα δέκα που έκαναν ζούσαν τα εφτά.... Άλλες εποχές, τώρα κάνουμε λίγα και προσέχουμε και λίγο παραπάνω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Eir_ma είπε:

Καλά αυτό με το ζάχαρο αν σου πω ιστορίες που έχω ακούσει... Χθες το συζητουσα με μια φίλη που ο μπαμπάς της γεννήθηκε 5.5 κιλά επειδή είχε ζάχαρο η μαμά και τώρα έχει και ο ίδιος δυστυχως...Πόσες γεννούσαν παιδιά 5 και 5.5 κιλά.... Επειδή είχαν ζάχαρο και δεν το ήξεραν. Αλλά δυστυχώς πολλά από τα παιδιά αυτά πλέον έχουν ζάχαρο και οι ίδιοι σαν ενήλικες. 

Όσο για το τοξόπλασμα άστα, ούτε καν το κοίταζαν. Αλλά να σου πω μωρέ και κάτι;τότε γεννούσαν και πόσα παιδάκια στα δέκα που έκαναν ζούσαν τα εφτά.... Άλλες εποχές, τώρα κάνουμε λίγα και προσέχουμε και λίγο παραπάνω.

Μεγαλη αληθεια αυτο που λες. Η θνησιμοτητα ηταν τεραστια. Αλλωστε απο εκει βγηκε και η ευχη "να σας ζησει" που λεμε εως τωρα. Το έλεγαν γιατι ευχονταν αυτο ακριβώς, να ζησει το μωρο. Χριστέ μου... Ευτυχώς ήρθε η επιστημη, ο Θεος προίκησε με μυαλο τοσους ανθρωπους και εξελίχθηκαν τα μηχανηματα, οι εξετασεις ολα αυτά τα σχετικα κι εμεις σημερα απολαμβανουμε τα αγαθα αυτα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μην ξεχνάμε ότι παλιά δεν γινόταν αυτή η αλόγιστη χρήση φυτοφαρμάκων στα λαχανικά τουλάχιστον. Οπότε πλέον είναι μια πολύ καλή συνήθεια θεωρώ με αφορμή την εγκυμοσύνη να πλένουμε καλά τα λαχανικά μας . 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 24 λεπτά, ο/η Watermelon είπε:

Κορίτσια μην ξεχνάμε ότι παλιά δεν γινόταν αυτή η αλόγιστη χρήση φυτοφαρμάκων στα λαχανικά τουλάχιστον. Οπότε πλέον είναι μια πολύ καλή συνήθεια θεωρώ με αφορμή την εγκυμοσύνη να πλένουμε καλά τα λαχανικά μας . 

Μονο στα λαχανικα? Γιατι τα καημενα τα ζώα? Τι τα ταϊζουν με την υπερκαταναλωση που κανουμε? 

Τα ψάρια στα ιχθυοτροφεια? 

Αστο... Αν το καλοσκεφτεις δεν ειναι να τρως τιποτα γενικότερα, οχι μονο στην εγκυμοσυνη. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 34 λεπτά, ο/η Mummy2be είπε:

Μεγαλη αληθεια αυτο που λες. Η θνησιμοτητα ηταν τεραστια. Αλλωστε απο εκει βγηκε και η ευχη "να σας ζησει" που λεμε εως τωρα. Το έλεγαν γιατι ευχονταν αυτο ακριβώς, να ζησει το μωρο. Χριστέ μου... Ευτυχώς ήρθε η επιστημη, ο Θεος προίκησε με μυαλο τοσους ανθρωπους και εξελίχθηκαν τα μηχανηματα, οι εξετασεις ολα αυτά τα σχετικα κι εμεις σημερα απολαμβανουμε τα αγαθα αυτα. 

Έτσι ακριβώς, σκέψου κάνουμε ένα μηνα να δούμε τα μωρά μας και τρελαινόμαστε, που να μην τα βλέπαμε καθόλου; Ακριβώς όπως το είπες απολαμβάνουμε....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Έκανα κοριτσάκι Και Έκλεισε τα 2 τέλη Ιουνίου.  Είμαστε μια χαρά κ ετοιμαζόμαστε  με τον ερχομό της περιόδου Για ετ ενος κρυοσυντηρημένου που έχω. Χάρηκα πολύ για τα νέα σου! Να τον χαίρεσαι τον κούκλο σου
    • Φυσικά και βοηθάει και στους κολικούς καθώς το ηρεμεί το μωράκι...     Ακριβώς κορίτσι μου...Από 4+1 θεωρείται 5 εβδομάδα καθώς έχεις κλείσει τις 4 και βαδίζεις προς την 5η....
    • Άντε μαζί στην αναμονή! Καλή επιτυχία!! Αυτό το πράγμα όταν αρρωσταίνουν, μπορεί να με τρελάνει 😂😂😂
    • Ευχαριστούμε πολύ κορίτσι μου💕💕💕 ελπίζω σύντομα να βρεθεί το θεματάκι σας κ να διαβάσουμε τα ευχάριστα για εσένα!! Η μικρή μου να σου φέρει γούρι    Ελκ μου σε ευχαριστούμε πολύ 💕💕💕 ήρθε στην κλινικη κ μολις το είδε όλη την ώρα άρχισε τούτο τούτο τούτο κ παρολιγο να μπει μέσα στο κάλαθι π την έχουν 😂😂 εννοείται το πήρα κ το έβαλα μαζί με τα αλλά μωρά γιατί είναι επικίνδυνος! Πρέπει να έχουμε τα μάτια μας 14 όταν πάμε σπίτι μας!!!    ευχομαι πάντα ολες οι κοπελες να έχουν τους τοκετούς που είχα!! Πραγματικά μαζί μου  είχε 5 γέννες ήμουν η μόνη π περπατουσα π έκανα αστεία με τον άντρα μου με τις μαίες! Επισκληρίδειο έβαλα στα 7 εκ κ μ λέει η μαία θα σε πάω μέσα γιατί γεννάμε κιολας!! Μετά το σπάσιμο των νερών προχώρησε πολύ γρήγορα η όλη κατάσταση!! Ούτε π κατάλαβα πως προχώρησε!    Ευχαριστούμε πολύ κορίτσι μου!!! Σύντομα να κρατήσεις το μωράκι σου αγκαλιά 💕
    • Κορίτσια απο βδομάδα στο ΑΒ Βασιλόπουλος αν παρεις δυο συσκευασίες babylino σου δινουν 6€ ευρω δώρο επιταγή...ετσι μου ειπε μια υπάλληλος..(δεν ηταν σίγουρη αν ισχυει σε ολα μου ειπε να πάω Δευτέρα να ρωτήσω) απλά ενημερώνω οποία ψωνίζει απο εκεί να ξέρει να πατε να ρωτήσετε και εσείς!
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...