Μετάβαση σε περιεχόμενο

✨Μωράκια Αυγούστου 2023 ✨


Recommended Posts

στις πριν 13 λεπτά, ο/η Ersi85 είπε:

Θα μπορούσαν να είναι Braxton Hicks, αν δεν ήταν περιοδικές και ρυθμικές! Είχα σύσπαση ακριβώς ανα 2,5 λεπτά. Οι Braxton δεν έχουν περιοδικότητα, είναι τυχαίες και ακανόνιστες.

Συμφωνώ και εγώ πως κακώς μου δίνει προγεστερόνες, αλλά ευτυχώς πλέον είμαστε στη μικρότερη δυνατή ποσότητα, 200 mg 1 φορά τη μέρα και αυτό για να κρατάει τον τράχηλο κλειστό, για το φόβο των Ιουδαίων (όπως λέει αυτή).

Σε 10 μέρες περίπου έχω την Γ επιπέδου στον εμβρυομητρικό και θα μετρήσουμε τράχηλο, οπότε θα προσαρμόσω αγωγή ανάλογα ή θα κόψω τελείως προγεστερόνη. Είμαι και εγώ κατά των φαρμάκων χωρίς λόγο.

Έχεις πέσει σε καλό γιατρό πάντως. Είναι συντηρητικός στα φάρμακα και το εκτιμώ αυτό απεριόριστα.

Δυστυχώς εκεί έξω άλλοι γιατροί παίζουν με τον 'φόβο' των εγκύων και χορηγούν ανεξέλεγκτα τα πάντα όλα, διότι ως γνωστών παίρνουν ποσοστά από το κάθε φαρμακάκι που συνταγογραφούν.

Α. Είχες περιοδικές συσπάσεις?

Τότε με συγχωρείς. Αυτά που έλεγα τα έλεγα σε περίπτωση που έχεις συπασεις Braxton Hicks. Δεν ξέρω τι γίνεται στην άλλη περίπτωση.

Εγώ ευτυχώς έχω σποραδικές και ακανόνιστες!!! Βέβαια και μόνο που το νιώθω , όταν το νιώθω με πιάνει ένας κρύος ιδρώτας από τον φόβο. Να δω ποτε θα ηρεμήσω-προσαρμοστω. 

Έχεις δίκιο πάντως για τους γιατρούς. 

Ας πούμε όποτε έχω χρειαστεί να πάω στον ωριλα, πάντα μου δίνει 1000 φάρμακα. Και τα ίδια κιόλας. Δεν ξανά πάω. Με εκνευρίζει. 

Στους γυναικολόγους έχω διαπιστώσει που δίνουν πολύ την προγεστερόνη και αντιπηκτικες χωρίς να υπάρχει σωστή καθοδήγηση από αιματολογο. 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 4.2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Marika31 είπε:

Μπράβο σου και γω θα θελα κι άλλο παιδάκι η αλήθεια είναι!! Αλλά ότι είναι θέλημα Θεού!! Στην προηγούμενη εγκυμοσύνη μου είχα μόνο θέμα με τον τράχηλο που το ανακάλυψα ξαφνικά στον 6ο και γέννησα πρόωρα!! Συσπασεις δεν είχα ποτέ ούτε τώρα, ο γιατρός μου λέει συνέχεια ότι η κοιλιά μου είναι σαν βαμβάκι!! Τον διαβήτη τώρα τον απέκτησα αλλά στην προηγούμενη δεν πρόλαβα να ολοκληρώσω και όλη την εγκυμοσυνη, ποιος ξέρει μπορεί και να είχα αργότερα!!εγώ πιστεύω ότι όλα είναι μέσα στο πρόγραμμα σε μια εγκυμοσύνη, υπάρχουν πολύ δύσκολες περιπτώσεις, χωρίς να υποτιμήσω φυσικά τις δυσκολίες που περνάς και συ και όλες μας!! Αν τα δούμε όλα αυτά ως φυσιολογικά ίσως να μην μας επηρεάζει τόσο. Εγώ έπειδη ζησα και τα χειρότερα, να είσαι σε ένα κρεβάτι ακινησία και να εξαρτάται μόνο από τους άλλους ακόμα και για βασικές ανάγκες και να μην ξέρεις αν θα ζήσει το μωρό σου ή όχι. ΓΙΑυτό και τώρα προσπαθώ να μην γκρινιάζω για όλα αυτά!! Όπως και να χει είναι δύσκολο και σε καταλαβαίνω στο 100%!

Ευχαριστώ καλή μου! Μακάρι να έχω την κατάλληλη υγεία και να αξιωθώ για 1 ακόμα παιδάκι κάποια στιγμή. Φυσικά @Tonia40 μου δε γνωρίζω καθόλου αν θα έρθει εύκολα ή όχι.. Πραγματικά ξέρω ότι ο παράγοντας τύχη σε αυτό θα παίξει καθοριστικό ρόλο. Αλλά ιδανικά ονειρεύομαι να έχω ακόμα ένα παιδάκι. Δίκιο όμως έχεις ότι λόγω ηλικίας, καλό θα ήταν να μη καθυστερήσω τις προσπάθειες, αλλά σίγουρα θα χρειαστεί να περάσει τλχστον 1 έτος, για να αναπληρώσει ο οργανισμός τα θρεπτικά του στοιχεία.

Ξε΄ρω @Marika31 ότι πέρασες πολλά από όσα έχεις περιγράψει και περνάς ακόμη δηλαδή.. Ειδικά η ακινησία στο κρεβάτι είναι άλλη μια μεγάαααααλη θυσία για το καλό του μωρού σου ❤️ Κάθε μανούλα που κάνει τις θυσίες της, είναι αξιέπαινη και το αναγνωρίζω.

Πάντως αυτό που λένε ότι η κάθε εγκυμοσύνη διαφέρει ακόμα και στην ίδια γυναίκα, είναι αλήθεια? όσες έχετε εμπειρία σχετική, ακούω ❤️ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η Ersi85 είπε:

Ευχαριστώ καλή μου! Μακάρι να έχω την κατάλληλη υγεία και να αξιωθώ για 1 ακόμα παιδάκι κάποια στιγμή. Φυσικά @Tonia40 μου δε γνωρίζω καθόλου αν θα έρθει εύκολα ή όχι.. Πραγματικά ξέρω ότι ο παράγοντας τύχη σε αυτό θα παίξει καθοριστικό ρόλο. Αλλά ιδανικά ονειρεύομαι να έχω ακόμα ένα παιδάκι. Δίκιο όμως έχεις ότι λόγω ηλικίας, καλό θα ήταν να μη καθυστερήσω τις προσπάθειες, αλλά σίγουρα θα χρειαστεί να περάσει τλχστον 1 έτος, για να αναπληρώσει ο οργανισμός τα θρεπτικά του στοιχεία.

Ξε΄ρω @Marika31 ότι πέρασες πολλά από όσα έχεις περιγράψει και περνάς ακόμη δηλαδή.. Ειδικά η ακινησία στο κρεβάτι είναι άλλη μια μεγάαααααλη θυσία για το καλό του μωρού σου ❤️ Κάθε μανούλα που κάνει τις θυσίες της, είναι αξιέπαινη και το αναγνωρίζω.

Πάντως αυτό που λένε ότι η κάθε εγκυμοσύνη διαφέρει ακόμα και στην ίδια γυναίκα, είναι αλήθεια? όσες έχετε εμπειρία σχετική, ακούω ❤️ 

Στο εύχομαι ολόψυχα!! Κάνουμε την προσπάθεια μας, ότι περνάει από το χέρι μας και τα υπόλοιπα τα αφήνουμε στον Θεό! Στην δική μου περίπτωση ισχύει, αυτή η εγκυμοσύνη είναι πολύ καλύτερη από την προηγούμενη, από θέμα ψυχολογίας, υγείας τα πάντα. Δεν ξέρω ίσως να έπαιξε ρόλο ότι τον τελευταίο χρόνο δεν εργαζόμουν, έκανα και ψυχοθεραπεία και με βοηθησε. Ενώ στην προηγουνενη δούλευα, ήμουν μέσα στο άγχος, η υγεία μου όχι και τόσο καλή σταμάτησα την δουλειά στον 4ο μήνα λόγω υπερεμεσης και η υπεύθυνη μου είχε δημιουργήσει πρόβλημα με την δουλειά!δεν ήθελε να φύγω τεσπα όλα αυτά μαζί!! Είχα συνέχεια διάφορους πόνους στην κοιλιά, ζαλιζομουν πολύ από την μύτη μου είχε βγει!! Τώρα όμως είναι όλα εντελώς διαφορετικά, πιο ήσυχα, πιο καλά αν εξαιρέσεις δλδ το στίγμα μου και την ανεπάρκεια τραχηλου μου που θα τα έχω σε κάθε εγκυμοσύνη νιώθω πολύ καλα!! Τώρα ο διαβήτης.... τι να κάνουμε μας προέκυψε κι αυτό 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 24 λεπτά, ο/η Watermelon είπε:

Μου θυμίζεις λίγο γιατί κανείς διατροφή αφού δεν έχεις κάνει ακόμα καμπύλη ζαχάρου? Στο ζάχαρο νηστείας που κυμαινεσαι?

Μωρέ λίγο να ευχαριστήσουμε την περίοδο αυτή. Έχουμε που έχουμε τα άγχη μας , ας μην έχουμε και το άγχος του φαγητού. Βέβαια επειδή σας διαβάζω, έχω περιορίσει μόνη μου τα γλυκά που για κακή μου τύχη, τον τελευταίο μήνα τα θέλω πολύ. 

Αχ να ξέρατε πόσο Λιγουρευομαι pancake με μπουενο. Αχαχαχαχα

Γιατι πηρα 4 κιλα τους 3 πρωτους μηνες τσακ μπαμ με τοσο μακαρονι. 

Συμφωνω με αυτο που λες, να το ευχαριστηθουμε, αλλα εμεις θα δυσκολευτουμε μετα. Τωρα προσπαθω να την τηρω, αλλα κανω τις ατασθαλιες μου. Εχω πει μια φορα την Κυριακη παγωτό. 

Αλλα χθες εφαγα λιγο πιτσα, ειχα φαει το μεσημερι φασολια ομως. Οποτε πεινουσα πολυ! 

Παρολα αυτα παιρνω γτ μεγαλωνει κι η κοιλια πολυ και μεσα το Πασχα εφαγα ενα σκασμο κουλουρια ΜΟΝΗ μου! ο αντρας μου παιζει να εφαγε 5. Τα αλλα εγω!

Τωρα θα κανω καμπυλη εγω, την ερχομενη εβδομαδα εχω ραντεβου και μου ειπ εοτι θα μου γραψει να την κανω. 

Εγω δεν λιγουρευομαι pancakes, εγω περιμενω τις Κυριακες για παγωτό. Ειναι η φαση του παγωτου. Επισης μεσα στην εβδομαδα, θα φαω ειτε καμια σοκοφρετα που εχει το διαιτολογιο, ειτε καμια κρεμα τύπου Σταμου, ξερεις. Δεν εχουν πολλες θερμιδες και καπως ξεγελιεμαι οτι κατι διαφορετικο εφαγα :D

εγω είπαμε, θελω ενα πιτογυρο ❤️ Αλλά που δεν εμπιστευομαι κανενα σουβλατζιδικο... πηρα εκανα σπιτι απο πτηνοπωλειο γυρο κοτοπουλο, χαλια ηταν. Πολυ υγιεινο για πιτόγυρο... Εγω θελω αυτο με την πατατα την κατεψυγμενη και τον γυρο με τα λιπη! χαχαχαχα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 28 λεπτά, ο/η Ersi85 είπε:

Ευχαριστώ καλή μου! Μακάρι να έχω την κατάλληλη υγεία και να αξιωθώ για 1 ακόμα παιδάκι κάποια στιγμή. Φυσικά @Tonia40 μου δε γνωρίζω καθόλου αν θα έρθει εύκολα ή όχι.. Πραγματικά ξέρω ότι ο παράγοντας τύχη σε αυτό θα παίξει καθοριστικό ρόλο. Αλλά ιδανικά ονειρεύομαι να έχω ακόμα ένα παιδάκι. Δίκιο όμως έχεις ότι λόγω ηλικίας, καλό θα ήταν να μη καθυστερήσω τις προσπάθειες, αλλά σίγουρα θα χρειαστεί να περάσει τλχστον 1 έτος, για να αναπληρώσει ο οργανισμός τα θρεπτικά του στοιχεία.

Ξε΄ρω @Marika31 ότι πέρασες πολλά από όσα έχεις περιγράψει και περνάς ακόμη δηλαδή.. Ειδικά η ακινησία στο κρεβάτι είναι άλλη μια μεγάαααααλη θυσία για το καλό του μωρού σου ❤️ Κάθε μανούλα που κάνει τις θυσίες της, είναι αξιέπαινη και το αναγνωρίζω.

Πάντως αυτό που λένε ότι η κάθε εγκυμοσύνη διαφέρει ακόμα και στην ίδια γυναίκα, είναι αλήθεια? όσες έχετε εμπειρία σχετική, ακούω ❤️ 

Φυσικά η υγεία είναι πάνω απ' όλα και η σωματική και η ψυχολογικη για να μπορέσεις και να στηρίξεις αυτά τα παιδιά και την οικογένειά αργότερα. Όποτε νιώσεις έτοιμη τότε θα προχωρήσεις. Σου εύχομαι να πάνε όλα όπως τα έχεις ονειρευτεί 💖 Το αναφέρω απλά γιατί εγώ τότε δεν ήξερα ούτε φανταζομουν και το άφησα στον αυτόματο πιλοτο, όχι ένα χρόνο αλλά πάνω από 3....Έτσι κ αλλιώς ο Θεός αποφασίζει, ακόμη και για το επόμενο λεπτό. Με την πίστη μας ελπίζω όλα να πάνε καλά ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Tonia40 είπε:

Φυσικά η υγεία είναι πάνω απ' όλα και η σωματική και η ψυχολογικη για να μπορέσεις και να στηρίξεις αυτά τα παιδιά και την οικογένειά αργότερα. Όποτε νιώσεις έτοιμη τότε θα προχωρήσεις. Σου εύχομαι να πάνε όλα όπως τα έχεις ονειρευτεί 💖 Το αναφέρω απλά γιατί εγώ τότε δεν ήξερα ούτε φανταζομουν και το άφησα στον αυτόματο πιλοτο, όχι ένα χρόνο αλλά πάνω από 3....Έτσι κ αλλιώς ο Θεός αποφασίζει, ακόμη και για το επόμενο λεπτό. Με την πίστη μας ελπίζω όλα να πάνε καλά ❤️

Μου τέλειωσαν οι καρδούλες οι μπλε για σήμερα, αλλιώς θα έβαζα πολλές! όπως τα είπες είναι, ακριβώς!!!! Η ψυχολογία είναι και αυτή ένας από τους σπουδαιότερους παράγοντες για την καλή εξέλιξη της κυήσεως!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Ersi85 είπε:

Μου τέλειωσαν οι καρδούλες οι μπλε για σήμερα, αλλιώς θα έβαζα πολλές! όπως τα είπες είναι, ακριβώς!!!! Η ψυχολογία είναι και αυτή ένας από τους σπουδαιότερους παράγοντες για την καλή εξέλιξη της κυήσεως!

Έτσι είναι! Ας σκεφτόμαστε θετικά και θα πάνε όλα καλά!! Το λέω σε μένα για να το ακούω κιολας που τρέμω για το παραμικρό!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 λεπτά, ο/η Mummy2be είπε:

Γιατι πηρα 4 κιλα τους 3 πρωτους μηνες τσακ μπαμ με τοσο μακαρονι. 

Συμφωνω με αυτο που λες, να το ευχαριστηθουμε, αλλα εμεις θα δυσκολευτουμε μετα. Τωρα προσπαθω να την τηρω, αλλα κανω τις ατασθαλιες μου. Εχω πει μια φορα την Κυριακη παγωτό. 

Αλλα χθες εφαγα λιγο πιτσα, ειχα φαει το μεσημερι φασολια ομως. Οποτε πεινουσα πολυ! 

Παρολα αυτα παιρνω γτ μεγαλωνει κι η κοιλια πολυ και μεσα το Πασχα εφαγα ενα σκασμο κουλουρια ΜΟΝΗ μου! ο αντρας μου παιζει να εφαγε 5. Τα αλλα εγω!

Τωρα θα κανω καμπυλη εγω, την ερχομενη εβδομαδα εχω ραντεβου και μου ειπ εοτι θα μου γραψει να την κανω. 

Εγω δεν λιγουρευομαι pancakes, εγω περιμενω τις Κυριακες για παγωτό. Ειναι η φαση του παγωτου. Επισης μεσα στην εβδομαδα, θα φαω ειτε καμια σοκοφρετα που εχει το διαιτολογιο, ειτε καμια κρεμα τύπου Σταμου, ξερεις. Δεν εχουν πολλες θερμιδες και καπως ξεγελιεμαι οτι κατι διαφορετικο εφαγα :D

εγω είπαμε, θελω ενα πιτογυρο ❤️ Αλλά που δεν εμπιστευομαι κανενα σουβλατζιδικο... πηρα εκανα σπιτι απο πτηνοπωλειο γυρο κοτοπουλο, χαλια ηταν. Πολυ υγιεινο για πιτόγυρο... Εγω θελω αυτο με την πατατα την κατεψυγμενη και τον γυρο με τα λιπη! χαχαχαχα

Αχαχαχα. Νομίζω πως αν φας μια φορά δεν τρέχει και κάτι. Εγώ τρώω σουβλάκι περίπου 1 στις 10 μέρες. Άλλοτε καλοψημενο καλαμάκι άλλοτε γύρο. Αλλά πολλές φορές φτιάχνουμε και σπίτι τύπου σουβλάκια υγιεινά. :P

ΑΧ. Ναι το παγωτακι είναι τέλειο μαζί με τα pancakes όμως. Αχαχαχα. 

Η κοιλιτσα σεε όλες μεγαλώνει από εδώ και πέρα πολύ.  Πριν κάνα μήνα, σε ένα κολάν που είχα πάρει και εβαζα παραμάνα στη μέση γιατί μου ήταν μεγάλο στην κοιλιά. Τώρα έρχεται και κάθεται μια χαρά χωρίς παραμάνα. :P

Από φίλες πάντως, μου έχουν πει ότι τα 7-8 κιλά φεύγουν επί τόπου. Εννοείται όχι οι υπερβολές σε κιλά. Αλλά μέχρι 15 είναι μια χαρά και για μετά στην προσπάθειά μας. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Watermelon είπε:

Αχαχαχα. Νομίζω πως αν φας μια φορά δεν τρέχει και κάτι. Εγώ τρώω σουβλάκι περίπου 1 στις 10 μέρες. Άλλοτε καλοψημενο καλαμάκι άλλοτε γύρο. Αλλά πολλές φορές φτιάχνουμε και σπίτι τύπου σουβλάκια υγιεινά. :P

ΑΧ. Ναι το παγωτακι είναι τέλειο μαζί με τα pancakes όμως. Αχαχαχα. 

εντάξει, η κοιλιτσαυσε όλες μεγαλώνει από εδώ και πέρα πολύ. Βγάζω φωτογραφία μια φορά τον μήνα και όντως μεγαλώνει αρκετά. Πριν κάνα μήνα, σε ένα κολάν που είχα πάει εβαζα παραμάνα στη μέση γιατί μου ήταν μεγάλο στην κοιλιά. Τώρα έρχεται και κάθεται μια χαρά χωρίς παραμάνα. :P

Από φίλες πάντως, μου έχουν πει ότι τα 7-8 κιλά φεύγουν επί τόπου. Εννοείται όχι οι υπερβολές σε κιλά. Αλλά μέχρι 15 είναι μια χαρά και για μετά στην προσπάθειά μας. 

Κορίτσια εσείς που παίρνετε από έξω πιτόγυρο, το παραγγέλνετε κανονικά με τα λαχανικά μέσα (μαρούλι, ντομάτα, κρεμμύδι)? Το λέω για τον κίνδυνο του τοξοπλάσματος. 

Μου έχουν πει να αποφεύγω λαχανικά ή σαλάτες απ'έξω και να τα τρώω μόνο σπίτι, αφού τα ξεπλύνω καλά και τα περάσω από λευκό ξύδι.

Αντίστοιχα την πίτσα @mummytobe :) την τρως κανονικά με τα διάφορά της από πάνω (πιπεριά, μανιτάρια κλπ)? το λέω επειδή τα βάζουν με τα χέρια και συνήθως αυτά δεν καλοψήνονται νομίζω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια και από εμένα! Και εγώ έχω θέμα με το ζάχαρο που το είχα ρυθμίσει με τη διατροφή τόσους μήνες και οι τιμές ήταν καλές! Σήμερα που επανέλαβα τις μηνιαίες εξετάσεις ανέβηκε στο 99. Τώρα θα μπω στην 24η εβδομάδα και η ενδοκρινολόγος μου είπε να κάνω τώρα την καμπύλη για να είμαστε σίγουρες! Αυτό που άλλαξε είναι ότι δεν περπατάω πια λόγω του θέματος μου με τον τράχηλο, που αυτό σίγουρα δεν βοηθάει..γιατί σε όλες μου τις τελευταίες μετρήσεις είχα από 82-88. Με βλέπω για ινσουλίνη! 😞

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η Ersi85 είπε:

Κορίτσια εσείς που παίρνετε από έξω πιτόγυρο, το παραγγέλνετε κανονικά με τα λαχανικά μέσα (μαρούλι, ντομάτα, κρεμμύδι)? Το λέω για τον κίνδυνο του τοξοπλάσματος. 

Μου έχουν πει να αποφεύγω λαχανικά ή σαλάτες απ'έξω και να τα τρώω μόνο σπίτι, αφού τα ξεπλύνω καλά και τα περάσω από λευκό ξύδι.

Αντίστοιχα την πίτσα @mummytobe :) την τρως κανονικά με τα διάφορά της από πάνω (πιπεριά, μανιτάρια κλπ)? το λέω επειδή τα βάζουν με τα χέρια και συνήθως αυτά δεν καλοψήνονται νομίζω.

Όχι στο σουβλάκι παίρνω μόνο κρέας, πατάτες και σως.

Πίτσα έχει τύχει να φάω 3-4 φορές και τρώω κανονικά με λαχανικά. Μπαίνουν στον φούρνο σίγουρα στους 180 βαθμούς έστω και για 10 λεπτά οπότε Νομίζω δεν είναι κακό. Θα ρωτήσω όμως τον γιατρό μου. Σκέψου κιόλας ότι τα λαχανικά στην πίτσα είναι ψημένα. Δεν κρατσανιζουν δηλαδή. Άρα λογικά ψήνονται. 

Σαλάτες και ωμά λαχανικα δεν τρώω απ'εξω. 

Κορίτσια βρήκα αυτό για τα κιλά. Σας έχει εβδομαδιαίο στόχο στα κιλά . 

Μην μπερδευτειτε. Εκεί που γράφει κιλά, πρέπει να βάλετε τα κιλά που ξεκινήσατε την εγκυμοσύνη. 

https://www.paidorama.com/ypologismos-varoys-egkymosynis

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Ersi85 είπε:

Κορίτσια εσείς που παίρνετε από έξω πιτόγυρο, το παραγγέλνετε κανονικά με τα λαχανικά μέσα (μαρούλι, ντομάτα, κρεμμύδι)? Το λέω για τον κίνδυνο του τοξοπλάσματος. 

Μου έχουν πει να αποφεύγω λαχανικά ή σαλάτες απ'έξω και να τα τρώω μόνο σπίτι, αφού τα ξεπλύνω καλά και τα περάσω από λευκό ξύδι.

Αντίστοιχα την πίτσα @mummytobe :) την τρως κανονικά με τα διάφορά της από πάνω (πιπεριά, μανιτάρια κλπ)? το λέω επειδή τα βάζουν με τα χέρια και συνήθως αυτά δεν καλοψήνονται νομίζω.

Θα σου πω εγώ που τρώω αρκετά απ'έξω η αμαρτωλή!!🤣Από λαχανικά μόνο ντομάτα και αγγούρι(είναι πιο safe μου είχε πει ο γιατρός).Τοξόπλασμα βρίσκεται σε λαχανικά που έρχονται σε επαφή με το χώμα κυρίωςΕπίσης σε πίτσα εγώ βάζω και μανιτάρια και πιπεριά κανονικά! Ευτυχώς μέχρι σήμερα τίποτα δεν έχω πάθει.Γενικά και τα λαχανικά στο σπίτι τα πλένω μεν αλλά δεν τρελαίνομαι κιόλας...αλλά πιστεύω να πράττει όπως νιώθει η καθεμία πιο άνετα και να μη στρεσάρεται πάνω απ'όλα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η pepe90 είπε:

Γεια σας κορίτσια και από εμένα! Και εγώ έχω θέμα με το ζάχαρο που το είχα ρυθμίσει με τη διατροφή τόσους μήνες και οι τιμές ήταν καλές! Σήμερα που επανέλαβα τις μηνιαίες εξετάσεις ανέβηκε στο 99. Τώρα θα μπω στην 24η εβδομάδα και η ενδοκρινολόγος μου είπε να κάνω τώρα την καμπύλη για να είμαστε σίγουρες! Αυτό που άλλαξε είναι ότι δεν περπατάω πια λόγω του θέματος μου με τον τράχηλο, που αυτό σίγουρα δεν βοηθάει..γιατί σε όλες μου τις τελευταίες μετρήσεις είχα από 82-88. Με βλέπω για ινσουλίνη! 😞

Γειά σου κορίτσι μου!! Γιατί το λες αυτό?? Το 99 δεν είναι και τόσο κακό απλά δηλώνει ότι υπάρχει διαβήτης. Την διατροφή για πόσους μήνες την έκανες?? Και με τι τιμή είχες ξεκινησει?? Αφού τότε με την διατροφή είχες καταφέρει να έχεις καλές τιμές γιατί όχι και τώρα?? Θα κάνεις την καμπύλη σου και θα συνεχίσεις απλά την διατροφη

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Marika31 είπε:

Γειά σου κορίτσι μου!! Γιατί το λες αυτό?? Το 99 δεν είναι και τόσο κακό απλά δηλώνει ότι υπάρχει διαβήτης. Την διατροφή για πόσους μήνες την έκανες?? Και με τι τιμή είχες ξεκινησει?? Αφού τότε με την διατροφή είχες καταφέρει να έχεις καλές τιμές γιατί όχι και τώρα?? Θα κάνεις την καμπύλη σου και θα συνεχίσεις απλά την διατροφη

Είχα ξεκινήσει από τον πρώτο μήνα διατροφή μιας και είχα 99-100. Στον δεύτερο μήνα έπεσε στο 87 και τους επόμενους μήνες κυμαίνονταν από 82-87. Και ο γυναικολόγος μου και η ενδοκρινολόγος δεν θέλουν να περάσω το 92. Φαντάζομαι με βάζει να κάνω τη καμπύλη τώρα γιατί αν και η καμπύλη βγει παθολογική σημαίνει ότι πια η διατροφή δεν με βοηθάει και χρειάζεται ινσουλίνη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 25 λεπτά, ο/η pepe90 είπε:

Είχα ξεκινήσει από τον πρώτο μήνα διατροφή μιας και είχα 99-100. Στον δεύτερο μήνα έπεσε στο 87 και τους επόμενους μήνες κυμαίνονταν από 82-87. Και ο γυναικολόγος μου και η ενδοκρινολόγος δεν θέλουν να περάσω το 92. Φαντάζομαι με βάζει να κάνω τη καμπύλη τώρα γιατί αν και η καμπύλη βγει παθολογική σημαίνει ότι πια η διατροφή δεν με βοηθάει και χρειάζεται ινσουλίνη.

Απλά σκέφτομαι ότι στην αρχή κατάφερες να ρίξεις τις τιμές μόνο με την διατροφή! Τώρα ναι στην κάνει νωρίτερα την καμπύλη για να προλάβει καταστάσεις προφανώς. Και μένα το ίδιο μου εκανε την είχα ξανακάνει νωρίς και πριν λίγο καιρό την επανέλαβα κανονικά!! Μάλιστα οπότε αναμένεις ε? Εύχομαι να μην χρειαστεί να πας σε ινσουλίνη. Οχι ότι είναι κάτι τραγικό από ότι μου έχουν εξηγήσει οι γιατροι απλώς είναι ψυχοφθορο! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η Marika31 είπε:

Απλά σκέφτομαι ότι στην αρχή κατάφερες να ρίξεις τις τιμές μόνο με την διατροφή! Τώρα ναι στην κάνει νωρίτερα την καμπύλη για να προλάβει καταστάσεις προφανώς. Και μένα το ίδιο μου εκανε την είχα ξανακάνει νωρίς και πριν λίγο καιρό την επανέλαβα κανονικά!! Μάλιστα οπότε αναμένεις ε? Εύχομαι να μην χρειαστείς να πας σε ινσουλίνη. Οχι ότι είναι κάτι τραγικό από ότι μου έχουν εξηγήσει οι γιατροι απλώς είναι ψυχοφθορο! 

Ναι απλα σκέφτομαι πως αφού συνέχισα τη διατροφή γιατί άραγε να ανέβηκε; Δεν σταμάτησα και ποτέ! Να καταλάβετε εγώ έχασα 4 κιλά στην αρχή της εγκυμοσύνης και δεν έχω πάρει γραμμάριο..πόση στέρηση πια;!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η pepe90 είπε:

Ναι απλα σκέφτομαι πως αφού συνέχισα τη διατροφή γιατί άραγε να ανέβηκε; Δεν σταμάτησα και ποτέ! Να καταλάβετε εγώ έχασα 4 κιλά στην αρχή της εγκυμοσύνης και δεν έχω πάρει γραμμάριο..πόση στέρηση πια;!!

Ισως γιατί όσο εξελίσσεται η εγκυμοσύνη το σάκχαρο ανεβαίνει φυσιολογικά!!ποιος ξέρει, πάντως μην απογοητεύσε, μπορεί να δεις η καμπύλη σου που είναι και πιο αξιόπιστη να βγει καλή άσχετα με το 99!! Πότε δεν ξέρεις!! Πότε μπαίνεις 24η και θα την κάνεις? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 28 λεπτά, ο/η Marika31 είπε:

Ισως γιατί όσο εξελίσσεται η εγκυμοσύνη το σάκχαρο ανεβαίνει φυσιολογικά!!ποιος ξέρει, πάντως μην απογοητεύσε, μπορεί να δεις η καμπύλη σου που είναι και πιο αξιόπιστη να βγει καλή άσχετα με το 99!! Πότε δεν ξέρεις!! Πότε μπαίνεις 24η και θα την κάνεις? 

Μπαίνω το Σάββατο και θα τη κάνω την επόμενη εβδομάδα..δηλαδή θα έχω κλείσει την 24η..επίσης μου είπε να τρώω πιο ελεύθερα τρεις μέρες πριν..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 43 λεπτά, ο/η Marika31 είπε:

Απλά σκέφτομαι ότι στην αρχή κατάφερες να ρίξεις τις τιμές μόνο με την διατροφή! Τώρα ναι στην κάνει νωρίτερα την καμπύλη για να προλάβει καταστάσεις προφανώς. Και μένα το ίδιο μου εκανε την είχα ξανακάνει νωρίς και πριν λίγο καιρό την επανέλαβα κανονικά!! Μάλιστα οπότε αναμένεις ε? Εύχομαι να μην χρειαστεί να πας σε ινσουλίνη. Οχι ότι είναι κάτι τραγικό από ότι μου έχουν εξηγήσει οι γιατροι απλώς είναι ψυχοφθορο! 

Εσένα οι τιμές όταν έκανες τις καμπύλες ήταν φυσιολογικές με τη διατροφή;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια διαβάζω κ εγώ τα μηνύματα σας τώρα και δεν ξέρω τι να πρωτοσχολιασω... 

Εγώ που έχω θέμα με το μήκος τραχήλου , αν και το παρακολουθώ κάθε εβδομάδα και είναι σταθερό (ελπίζω και αύριο που θα πάω πάλι) ο γιατρός ενώ ήταν πολύ χαλαρός και για τις επαφές αρκεί να μην πονούσα, μετά από την β επιπέδου μας το απαγόρευσε. Κ φυσικά θέλοντας και μη, το δεχόμαστε 😋 

Ο ενδοκρινολόγος σε εμένα προσωπικά με τις τιμές που είχα στην καμπύλη (την έκανα νωρίτερα) 93-108-84 μου είχε πει ότι για μια μονάδα φυσικά να προσέχω αλλά να μην περιορίζω τελείως τον εαυτό μου γιατί είμαι έγκυος και έχω ανάγκες 😋 

Φρέσκα λαχανικά απ'έξω αποφεύγω , προτιμώ βραστά εκτός αν πχ η ντομάτα είναι αποφλοιωμενη όπως τις προάλλες σε ένα μαγαζί όπου κ πήραμε ντάκο. 

Τα κιλα στους μήνες που είμαστε φυσιολογικά λένε είναι 6-10 . Πρόσφατα το διάβασα σε ποστ γυναικολόγου στο ινσταγκραμ. Αν είναι παραπάνω καλό είναι αν μιλήσουμε στον γιατρό μας. 

Εγώ είμαι 25 σήμερα αύριο πάω 25+1 κι έχω πάρει 6. Βέβαια δεν είχα κανένα θέμα με καούρες και εμετό. Ίσα ίσα είχα πολύ αυξημένη όρεξη οπότε δεν έχασα ούτε γραμμάριο 😋

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η Amp92 είπε:

Κορίτσια διαβάζω κ εγώ τα μηνύματα σας τώρα και δεν ξέρω τι να πρωτοσχολιασω... 

Εγώ που έχω θέμα με το μήκος τραχήλου , αν και το παρακολουθώ κάθε εβδομάδα και είναι σταθερό (ελπίζω και αύριο που θα πάω πάλι) ο γιατρός ενώ ήταν πολύ χαλαρός και για τις επαφές αρκεί να μην πονούσα, μετά από την β επιπέδου μας το απαγόρευσε. Κ φυσικά θέλοντας και μη, το δεχόμαστε 😋 

Ο ενδοκρινολόγος σε εμένα προσωπικά με τις τιμές που είχα στην καμπύλη (την έκανα νωρίτερα) 93-108-84 μου είχε πει ότι για μια μονάδα φυσικά να προσέχω αλλά να μην περιορίζω τελείως τον εαυτό μου γιατί είμαι έγκυος και έχω ανάγκες 😋 

Φρέσκα λαχανικά απ'έξω αποφεύγω , προτιμώ βραστά εκτός αν πχ η ντομάτα είναι αποφλοιωμενη όπως τις προάλλες σε ένα μαγαζί όπου κ πήραμε ντάκο. 

Τα κιλα στους μήνες που είμαστε φυσιολογικά λένε είναι 6-10 . Πρόσφατα το διάβασα σε ποστ γυναικολόγου στο ινσταγκραμ. Αν είναι παραπάνω καλό είναι αν μιλήσουμε στον γιατρό μας. 

Εγώ είμαι 25 σήμερα αύριο πάω 25+1 κι έχω πάρει 6. Βέβαια δεν είχα κανένα θέμα με καούρες και εμετό. Ίσα ίσα είχα πολύ αυξημένη όρεξη οπότε δεν έχασα ούτε γραμμάριο 😋

Καλησπέρα κορίτσι μου, έτσι κι εμένα ήταν η καμπύλη και δεν μου είπε τίποτα. Εντωμεταξυ μου κάνει εντύπωση η τρίτη μέτρηση κι εμένα ήταν πιο κάτω και από τη νηστείας... Δηλαδή το νηστείας 92 και η τρίτη μέτρηση 90.....Δεν είναι κουλό αυτό;πως γίνεται;σου εξήγησε εσένα τίποτα γι'αυτό;(για το 108 θυμάμαι τι σου ανέφερε)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Ersi85 είπε:

Κορίτσια εσείς που παίρνετε από έξω πιτόγυρο, το παραγγέλνετε κανονικά με τα λαχανικά μέσα (μαρούλι, ντομάτα, κρεμμύδι)? Το λέω για τον κίνδυνο του τοξοπλάσματος. 

Μου έχουν πει να αποφεύγω λαχανικά ή σαλάτες απ'έξω και να τα τρώω μόνο σπίτι, αφού τα ξεπλύνω καλά και τα περάσω από λευκό ξύδι.

Αντίστοιχα την πίτσα @mummytobe :) την τρως κανονικά με τα διάφορά της από πάνω (πιπεριά, μανιτάρια κλπ)? το λέω επειδή τα βάζουν με τα χέρια και συνήθως αυτά δεν καλοψήνονται νομίζω.

Εγω όσες φορε΄ς πήρα με σουβλάκι πίτα, δεν ζητησα τιποτα σε ντοματα, μαρουλι. Εβαλα μόνη μου ντομάτα. Ειχα ζητησει μονο πατατες και καλαμακι κοτοπουλο καλοψημενο. Και λίγη σως. 

Αυτο με το λευκο ξιδι το κανω κι εγω. Εξω δεν θα φαω σαλατες, μονο σε 2-3 μαγαζια που λεω να πλυνουν σχολαστικά. Και επειδη τους γνωριζω και με γνωριζουν πιστευω κι οτι οντως τα πλενουν. 

Στην πίτσα τα μανιταρια τα αποφευγω πλεον γιατι ειναι κονσερβα. Οχι οτι θα καθισω να βγαλω αν δω ενα τοσο δα μικρο κομματακι. Δεν μου εχει τυχει να μην ειναι ψημμενη πχ η πιπερια. Δεν ξερω, πιστευω οτι το τοξοπλασμα ειναι στα μαρουλια πιο πολυ που ειναι στη γη και μπορει να περασει και να τα κανει επανω ενα ζωο. Τωρα η πιπεριά ας πουμε ειναι αναρριχωμενη, δεν ειναι? Δεν θελω να το σκεφτω τόσο πολυ! χαχαχα! Στο τελος δεν θα μπορουμε να φαμε τιποτα. Και τα αλλαντικα αποφευγω, σπιτι τρωω φουαντρε μονο. Αλλα μια φορα στις 15 μερες που θα φαω πιτσα, δεν θα τα βγαλω. Το καθημερινο πιστευω πως ειναι το θεμα. 

Τωρα πραγματικα, καποιες φορες νιωθω οτι ψειριζω το πραγμα πολυ... και με κουραζει. 

στις πριν 1 ώρα, ο/η Watermelon είπε:

Αχαχαχα. Νομίζω πως αν φας μια φορά δεν τρέχει και κάτι. Εγώ τρώω σουβλάκι περίπου 1 στις 10 μέρες. Άλλοτε καλοψημενο καλαμάκι άλλοτε γύρο. Αλλά πολλές φορές φτιάχνουμε και σπίτι τύπου σουβλάκια υγιεινά. :P

ΑΧ. Ναι το παγωτακι είναι τέλειο μαζί με τα pancakes όμως. Αχαχαχα. 

Η κοιλιτσα σεε όλες μεγαλώνει από εδώ και πέρα πολύ.  Πριν κάνα μήνα, σε ένα κολάν που είχα πάρει και εβαζα παραμάνα στη μέση γιατί μου ήταν μεγάλο στην κοιλιά. Τώρα έρχεται και κάθεται μια χαρά χωρίς παραμάνα. :P

Από φίλες πάντως, μου έχουν πει ότι τα 7-8 κιλά φεύγουν επί τόπου. Εννοείται όχι οι υπερβολές σε κιλά. Αλλά μέχρι 15 είναι μια χαρά και για μετά στην προσπάθειά μας. 

Του σπιτιου δεν με καλυψε. Σουβλάκια σκέτα μου ψήνει κι ο αντρας μου αλλά οκ, ειναι σαν να ψηνει μπριζολες!

Εγω θα ειμαι χαρουμενη αν μεινω στα 15, η διαιτολογος μου λεει οτι τα 17 θα τα πιασω. Ας ειναι... Μετα το διμηνο θα αρχισουμε διατροφη, θα μου κραταει και η μαμα μου τη μικρουλα να πηγαινω μια ωρα γυμναστικη και μεχρι τα Χριστουγεννα, θα εχουμε μπει στα ρουχα μας. Πρωτη φορα είναι που θα μπου΄με σε πρόγραμμα? :D :D Ειμαι πολύ σίγουρη κι αποφασισμενη οτι θα βρω ρυθμο γρήγορα! Τοσο σιγουρη που οι μαμαδες εδω θα γελανε! Η ψυχολογος μου πιστευει οτι απο θεμα χαρακτηρα και μονο,θα τα καταφερω! Για να δουμε... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια εγώ σε λιγο θα πάω στο γιατρό (είχα ξαναπάει και πριν δύο εβδομάδες) για να δούμε το μωρό λόγω του κοξακίου(δεν ξέρω πως κλείνετε συγχωρέστε με), αλλά είμαι ήσυχη γιατί τον ακούω με βαράει για τα καλά τρανταζομαι ολόκληρη από τις κλωτσιές. Κάντε μια προσευχή για τον μπεμπακο μου💗 Θα επανέλθω με νεότερα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Eir_ma είπε:

Καλησπέρα κορίτσι μου, έτσι κι εμένα ήταν η καμπύλη και δεν μου είπε τίποτα. Εντωμεταξυ μου κάνει εντύπωση η τρίτη μέτρηση κι εμένα ήταν πιο κάτω και από τη νηστείας... Δηλαδή το νηστείας 92 και η τρίτη μέτρηση 90.....Δεν είναι κουλό αυτό;πως γίνεται;σου εξήγησε εσένα τίποτα γι'αυτό;(για το 108 θυμάμαι τι σου ανέφερε)

Είναι ο ίδιος λόγος για το 108. Παράγει παραπάνω ινσουλίνη και το ρίχνει γρήγορα. Για την ακρίβεια χρησιμοποίησε τη φράση " ο οργανισμός σου πανικοβάλλεται όταν έρχονται σάκχαρα και παράγει παραπάνω ινσουλίνη" . Αυτο μου τόνισε ότι δεν είναι κακό και δεν μας πειράζει στην εγκυμοσύνη. Μπορεί να είναι οργανικο γενικά ή να φταίνε οι ορμόνες της εγκυμοσύνης γεγονός που ακόμη τώρα δεν μπορούμε να το μάθουμε. Μόνο αφού τελειωσει η εγκυμοσύνη . 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Watermelon είπε:

Όχι στο σουβλάκι παίρνω μόνο κρέας, πατάτες και σως.

Πίτσα έχει τύχει να φάω 3-4 φορές και τρώω κανονικά με λαχανικά. Μπαίνουν στον φούρνο σίγουρα στους 180 βαθμούς έστω και για 10 λεπτά οπότε Νομίζω δεν είναι κακό. Θα ρωτήσω όμως τον γιατρό μου. Σκέψου κιόλας ότι τα λαχανικά στην πίτσα είναι ψημένα. Δεν κρατσανιζουν δηλαδή. Άρα λογικά ψήνονται. 

Σαλάτες και ωμά λαχανικα δεν τρώω απ'εξω. 

Κορίτσια βρήκα αυτό για τα κιλά. Σας έχει εβδομαδιαίο στόχο στα κιλά . 

Μην μπερδευτειτε. Εκεί που γράφει κιλά, πρέπει να βάλετε τα κιλά που ξεκινήσατε την εγκυμοσύνη. 

https://www.paidorama.com/ypologismos-varoys-egkymosynis

Ελα εγω τα εχω παρει όσα επρεπε να παρω! Χαχαχαχα!! Να εισαι καλα, γελασα πολυ!!! 🤣  🤣  🤣  🤣  🤣  🤣 

Η διατροφολογος μου ειπε πως γυναικες χωρις εμετους φτανουν τα 15-17 κατα μ.ο. Ειναι λιγες οι γυναικες που μενουν στα 8-10. Ειναι γυανικες που ειναι ελλειποβαρεις, ή εργαζονται πολλες ω΄ρες κι αλλες λιγες περιπτωσεις. Αυτη λεει, οσες εγκυες εχει αναλαβει, καμια δεν εχει παει να της πει οτι πηρε κατω απο 15 κιλα. 

Τι να πω...? Εγω δεν σκαω για εμενα, σκαω για το πλασματακι που ειναι εκει μεσα... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Έκανα κοριτσάκι Και Έκλεισε τα 2 τέλη Ιουνίου.  Είμαστε μια χαρά κ ετοιμαζόμαστε  με τον ερχομό της περιόδου Για ετ ενος κρυοσυντηρημένου που έχω. Χάρηκα πολύ για τα νέα σου! Να τον χαίρεσαι τον κούκλο σου
    • Φυσικά και βοηθάει και στους κολικούς καθώς το ηρεμεί το μωράκι...     Ακριβώς κορίτσι μου...Από 4+1 θεωρείται 5 εβδομάδα καθώς έχεις κλείσει τις 4 και βαδίζεις προς την 5η....
    • Άντε μαζί στην αναμονή! Καλή επιτυχία!! Αυτό το πράγμα όταν αρρωσταίνουν, μπορεί να με τρελάνει 😂😂😂
    • Ευχαριστούμε πολύ κορίτσι μου💕💕💕 ελπίζω σύντομα να βρεθεί το θεματάκι σας κ να διαβάσουμε τα ευχάριστα για εσένα!! Η μικρή μου να σου φέρει γούρι    Ελκ μου σε ευχαριστούμε πολύ 💕💕💕 ήρθε στην κλινικη κ μολις το είδε όλη την ώρα άρχισε τούτο τούτο τούτο κ παρολιγο να μπει μέσα στο κάλαθι π την έχουν 😂😂 εννοείται το πήρα κ το έβαλα μαζί με τα αλλά μωρά γιατί είναι επικίνδυνος! Πρέπει να έχουμε τα μάτια μας 14 όταν πάμε σπίτι μας!!!    ευχομαι πάντα ολες οι κοπελες να έχουν τους τοκετούς που είχα!! Πραγματικά μαζί μου  είχε 5 γέννες ήμουν η μόνη π περπατουσα π έκανα αστεία με τον άντρα μου με τις μαίες! Επισκληρίδειο έβαλα στα 7 εκ κ μ λέει η μαία θα σε πάω μέσα γιατί γεννάμε κιολας!! Μετά το σπάσιμο των νερών προχώρησε πολύ γρήγορα η όλη κατάσταση!! Ούτε π κατάλαβα πως προχώρησε!    Ευχαριστούμε πολύ κορίτσι μου!!! Σύντομα να κρατήσεις το μωράκι σου αγκαλιά 💕
    • Κορίτσια απο βδομάδα στο ΑΒ Βασιλόπουλος αν παρεις δυο συσκευασίες babylino σου δινουν 6€ ευρω δώρο επιταγή...ετσι μου ειπε μια υπάλληλος..(δεν ηταν σίγουρη αν ισχυει σε ολα μου ειπε να πάω Δευτέρα να ρωτήσω) απλά ενημερώνω οποία ψωνίζει απο εκεί να ξέρει να πατε να ρωτήσετε και εσείς!
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...