Μετάβαση σε περιεχόμενο

✨Μωράκια Αυγούστου 2023 ✨


Recommended Posts

στις πριν 41 λεπτά, ο/η Tonia40 είπε:

Καλημέρα κορίτσια!! Ξεκίνησα μετρήσεις για το ζάχαρο!! 4 φορές τη μέρα!! Χτες επειδή παραγγείλαμε έκανα μια ...δοκιμαστική με burger (όχι το πάνω ψωμί) και 1 ώρα μετά ήταν 180 🥴, 120' μετά είχε κατέβει 132. Γενικά η ενδοκρινολόγος μου είπε να μετράω μόνο μετά την 1η ώρα, και αν κατάλαβα καλά θέλουμε στα 120 λεπτά μετά το γεύμα να είναι κάτω από 153. Αλλού έχω δει βέβαια κάτω από 120... Μπλέξιμο κ αυτό!! Πάντως στα 60' μετά το φαγητό το θέλει να κυμαίνεται κάτω από 140-150. Να σας θυμίσω ότι εγω στην καμπύλη είχα ένα ωραιότατο 186 στα 60'. Ελπίζω να μη χρειαστεί ινσουλίνη αν και δε μου ανέφερε καν τη λέξη. Σε καμιά 20 άρια μέρες θα ξαναπάω να αξιολογήσει τις μετρήσεις, για την ώρα ξεκίνησα καταγραφή γευμάτων.

Καλημέρα κορίτσι μου καλή αρχή με τη διατροφή σου!!!! Όλα θα πάνε καλά πιστεύω. Σου είπε τώρα να τρως ο,τι θέλεις η σου έδωσε συγκεκριμένη διατροφή;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 4.2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 7 λεπτά, ο/η Amp92 είπε:

Με γειααααα!!! Καλοταξιδο❤️ εμένα στα ορκεστρα σε 15 μέρες ήρθε το καρότσι και σε 1.5 μήνα θα μου έρθει το Πορτ μπεμπέ μου είχαν πει . Αλλά εντάξει πίστευα θα αργήσει όλο κ τώρα έχω μια κούτα μέσα στο δωμάτιο το οποίο κααααποια στιγμή πρέπει να αρχίσω να αδειάζω για να το γεμίσω με το καλό μόλις έρθουν τα έπιπλα 😍😍

Καλημερα!

Ευχαριστουμε πολυ!! Επισης επισης!!

Στο μαγαζι που πηγα δεν ηταν διαθεσιμο για αυτο θα ερθει απο Γερμανια μου ειπαν, απο τον κατασκευαστή. Αλλά σκέφτηκα εχει 10/5 και 2 μηνες μιλαμε για 10/7 πες. Οκ, ας ερθει 10/8, δεν με πειραζει. Πιο πολυ με ενδιαφερε το αυγο που θελω να την παρω με αυτο απο το ΙΑΣΩ αλλά αυτο υπάρχει στις αποθηκες του μαγαζιου οποτε μπορω να το εχω και σε 5 μερες που λεει ο λογος. Τους ειπα πως θα τα παρουμε ολα μαζι, αλλα σε καθε περιπτωση αυγο θα εχω να μπει το μωρο στο αμαξι. Τωρα το καροτσι, μεχρι να σαραντησει το μωρακι δεν παιζει να χρειαστει...

Ευτυχώς εγώ εχω υπόγειο, οποτε αν ερθουν πραγματα νωριτερα δεν θα ειναι μεσα στη μεση. 

Κάναμε ενα λογαριασμο 1400 ευρω χθες και πολύ το ευχαριστηθηκα! Χαχαχα! Ευτυχως ήταν και δώρα απο τους γονεις! 

Της πηρα και μια κούνια-ρηλάξ! 

https://irokids.gr/inglesina-ρηλάξ-κούνια-wave-butter

Κοριτσια εσεις τι στρωμα πηρατε? Εμενα μου προτειναν ενα greco strom με κοκοφοινικα. Μου ειπαν πως αυτο προτεινουν οι περισσοτεροι παιδιατροι. Εχει κι ενα αναστρωμα από λατεξ που ειναι για τους πρωτους 9 μηνες, επειτα βγαινει και κοιμαται στο απλό στρωμα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Eir_ma είπε:

Καλημέρα κορίτσι μου καλή αρχή με τη διατροφή σου!!!! Όλα θα πάνε καλά πιστεύω. Σου είπε τώρα να τρως ο,τι θέλεις η σου έδωσε συγκεκριμένη διατροφή;

Ειρήνη μου περαστικά σου, ελπίζω να είσαι καλά τώρα! Μου έδωσε μια ενδεικτική διατροφή με μειωμένους υδατάνθρακες. Εννοείται δεν έχει μέσα πράγματα που συνήθιζα να τρώω σε καμία περίπτωση, ούτε γλυκά. Παγωτό με στέβια που ρώτησα μου είπε με πολύ μέτρο. Φρούτα μέχρι 3 max. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 56 λεπτά, ο/η Tonia40 είπε:

Καλημέρα κορίτσια!! Ξεκίνησα μετρήσεις για το ζάχαρο!! 4 φορές τη μέρα!! Χτες επειδή παραγγείλαμε έκανα μια ...δοκιμαστική με burger (όχι το πάνω ψωμί) και 1 ώρα μετά ήταν 180 🥴, 120' μετά είχε κατέβει 132. Γενικά η ενδοκρινολόγος μου είπε να μετράω μόνο μετά την 1η ώρα, και αν κατάλαβα καλά θέλουμε στα 120 λεπτά μετά το γεύμα να είναι κάτω από 153. Αλλού έχω δει βέβαια κάτω από 120... Μπλέξιμο κ αυτό!! Πάντως στα 60' μετά το φαγητό το θέλει να κυμαίνεται κάτω από 140-150. Να σας θυμίσω ότι εγω στην καμπύλη είχα ένα ωραιότατο 186 στα 60'. Ελπίζω να μη χρειαστεί ινσουλίνη αν και δε μου ανέφερε καν τη λέξη. Σε καμιά 20 άρια μέρες θα ξαναπάω να αξιολογήσει τις μετρήσεις, για την ώρα ξεκίνησα καταγραφή γευμάτων.

Καλημερα!Μακαρι να μην χρειαστει κοριτσαρα ❤️ Ολα θα πανε καλα με τις μετρησεις και θα δεις οτι δεν θα χρειαστει τιποτα περισσοτερο...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 25 λεπτά, ο/η Tonia40 είπε:

Ειρήνη μου περαστικά σου, ελπίζω να είσαι καλά τώρα! Μου έδωσε μια ενδεικτική διατροφή με μειωμένους υδατάνθρακες. Εννοείται δεν έχει μέσα πράγματα που συνήθιζα να τρώω σε καμία περίπτωση, ούτε γλυκά. Παγωτό με στέβια που ρώτησα μου είπε με πολύ μέτρο. Φρούτα μέχρι 3 max. 

Ναι είμαι καλά ευτυχώς, σε ευχαριστώ πολυ αύριο θα πάω να δω και το μωρό ελπίζω να είναι όλα καλά. 

Κατάλαβα, φρούτα ο,τι θέλεις και μπανάνα πχ; Φαντάζομαι μακαρόνια ολικής και πολύ πρωτεϊνη ε; Αφού θα μετριεσαι τώρα μόνη σου θα δεις και εσύ τι σε ανεβάζει. Η φίλη μου που είχε διαβήτη κύησης είδε ότι δεν την ανέβαζε η σοκολάτα με στέβια πχ και έτρωγε καμία φορά, η όταν πεινούσε έτρωγε ξηρούς καρπούς που δεν την ανέβαζαν καθόλου. Από ένα σημείο και μετά θα καταλάβεις στον οργανισμό σου τι ταιριάζει και θα το προσαρμόσεις. Για να χορταινεις κιόλας μην ταλαιπωρεισαι από την πείνα.( Ο πόνος μου εμένα να μην πεινάσουμε 🤣🤣🤣)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 42 λεπτά, ο/η Mummy2be είπε:

Καλημερα!

Ευχαριστουμε πολυ!! Επισης επισης!!

Στο μαγαζι που πηγα δεν ηταν διαθεσιμο για αυτο θα ερθει απο Γερμανια μου ειπαν, απο τον κατασκευαστή. Αλλά σκέφτηκα εχει 10/5 και 2 μηνες μιλαμε για 10/7 πες. Οκ, ας ερθει 10/8, δεν με πειραζει. Πιο πολυ με ενδιαφερε το αυγο που θελω να την παρω με αυτο απο το ΙΑΣΩ αλλά αυτο υπάρχει στις αποθηκες του μαγαζιου οποτε μπορω να το εχω και σε 5 μερες που λεει ο λογος. Τους ειπα πως θα τα παρουμε ολα μαζι, αλλα σε καθε περιπτωση αυγο θα εχω να μπει το μωρο στο αμαξι. Τωρα το καροτσι, μεχρι να σαραντησει το μωρακι δεν παιζει να χρειαστει...

Ευτυχώς εγώ εχω υπόγειο, οποτε αν ερθουν πραγματα νωριτερα δεν θα ειναι μεσα στη μεση. 

Κάναμε ενα λογαριασμο 1400 ευρω χθες και πολύ το ευχαριστηθηκα! Χαχαχα! Ευτυχως ήταν και δώρα απο τους γονεις! 

Της πηρα και μια κούνια-ρηλάξ! 

https://irokids.gr/inglesina-ρηλάξ-κούνια-wave-butter

Κοριτσια εσεις τι στρωμα πηρατε? Εμενα μου προτειναν ενα greco strom με κοκοφοινικα. Μου ειπαν πως αυτο προτεινουν οι περισσοτεροι παιδιατροι. Εχει κι ενα αναστρωμα από λατεξ που ειναι για τους πρωτους 9 μηνες, επειτα βγαινει και κοιμαται στο απλό στρωμα. 

Μεγεια !!!! Με το καλό να τα χαρείτε όλα μαζί με την μπεμπουλα σας. 

Εγώ στρώμα έχω δει αυτό

https://www.mysunshine.gr/spiti/ypnos/aerosleep.html

Είχαν κάνει και ένα πείραμα κάποια στιγμή στην τηλεόραση που το διαφήμιζαν σε μια εκπομπή, που είχαν βάλει μια σκούπα να ρουφάει αέρα σε ένα συμβατικό στρώμα και έδειχνε ότι η σκούπα 'μπουκωνει ' και ρούφα το στρώμα. Ενώ σε αυτό το στρώμα συνεχίζει να ρουφάει αέρα χωρίς να ρούφα το στρώμα μέσα η σκούπα. 

Κάπως έτσι είναι και τα μωρά. Αν γυρίσουν κατά λάθος μπρούμυτα, θα μπορούν να αναπνέουν σε αυτό το στρώμα. Ενώ σε άλλα έλεγε ότι υπάρχει κίνδυνος να μην αναπνέουν. 

Επίσης χθες σε θυμήθηκα. Παρακολουθούσα ένα σεμινάριο για την περιποίηση νεογέννητου (πώς το κάνεις μπάνιο, πώς του αλλάζεις πάνα, πώς το κρατάς κλπ κλπ) και έλεγε η μαία ότι οι πάντες είναι απαγορευμένες για την κούνια. Να την προσέχεις. Καλύτερα να την βάλεις στην κούνια όταν το μωρό θα είναι μεγάλο.  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια, καλό κουράγιο σε όλες όσες παλεύεται με τον διαβήτη κύησης. 

Πείτε μας λίγο, όταν σας πιάνει λιγούρα τι μπορείτε να φάτε?

Επίσης μου κάνει εντύπωση, πώς τόσα χρόνια άκουγα όλες να λένε τρώω το ένα τρώω το άλλο και τώρα να μην μπορεί μια γυναίκα να φάει ένα παγωτακι :P

Εγώ τελευταία φορά (αρχές Απρίλη) είχα ζάχαρο νηστείας 76. 

Όμως μετά ήρθε το Πάσχα , έφτιαξε και η διάθεση για το φαγητό, οπότε έφαγα μερικά γλυκάκια, μετά κάτι κεράσματα κάτι το ένα κάτι το άλλο και φοβάμαι . Αναρωτιέμαι πόσο να έχει ανέβει. Σε 2 εβδομάδες θα πάω για καμπύλη. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η Watermelon είπε:

Κορίτσια, καλό κουράγιο σε όλες όσες παλεύεται με τον διαβήτη κύησης. 

Πείτε μας λίγο, όταν σας πιάνει λιγούρα τι μπορείτε να φάτε?

Επίσης μου κάνει εντύπωση, πώς τόσα χρόνια άκουγα όλες να λένε τρώω το ένα τρώω το άλλο και τώρα να μην μπορεί μια γυναίκα να φάει ένα παγωτακι :P

Εγώ τελευταία φορά (αρχές Απρίλη) είχα ζάχαρο νηστείας 76. 

Όμως μετά ήρθε το Πάσχα , έφτιαξε και η διάθεση για το φαγητό, οπότε έφαγα μερικά γλυκάκια, μετά κάτι κεράσματα κάτι το ένα κάτι το άλλο και φοβάμαι . Αναρωτιέμαι πόσο να έχει ανέβει. Σε 2 εβδομάδες θα πάω για καμπύλη. 

Και παλια πάντως μια χαρά παιδιά κάνανε και μάλιστα περισσότερα 😂 προσωπικά κανένα Ξηροκάρπι (έχω βρει ένα μιξ αντιοξειδωτικο που λέει), κανένα φρούτο ...να πω την αλήθεια μου στην λιγουριτσα λυγίζω κιόλας κάποιες φορες😂😂😂 

Εσύ είσαι πολύ καλά! Δεν πιστεύω να έχει γίνει κάτι τόσο ραγδαίο με λίγες μέρες , σε τέτοια μέτρηση νηστείας. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η Amp92 είπε:

Και παλια πάντως μια χαρά παιδιά κάνανε και μάλιστα περισσότερα 😂 προσωπικά κανένα Ξηροκάρπι (έχω βρει ένα μιξ αντιοξειδωτικο που λέει), κανένα φρούτο ...να πω την αλήθεια μου στην λιγουριτσα λυγίζω κιόλας κάποιες φορες😂😂😂 

Εσύ είσαι πολύ καλά! Δεν πιστεύω να έχει γίνει κάτι τόσο ραγδαίο με λίγες μέρες , σε τέτοια μέτρηση νηστείας. 

Λίγες μέρες δεν είναι. Είναι περίπου 1 μήνας. :P

Προσέχω όσο μπορώ αλλά όταν γυρνάω σπίτι από την δουλειά , με πιάνει μια λιγούρα που κάτι θέλω να φάω. Συνήθως τρώω μια μπάρα digestive . 

είχα φτιάξει και ζελέ πριν μέρες. Λογικά και αυτό μια χαρά είναι. Και απαχο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 λεπτά, ο/η Watermelon είπε:

Κορίτσια, καλό κουράγιο σε όλες όσες παλεύεται με τον διαβήτη κύησης. 

Πείτε μας λίγο, όταν σας πιάνει λιγούρα τι μπορείτε να φάτε?

Επίσης μου κάνει εντύπωση, πώς τόσα χρόνια άκουγα όλες να λένε τρώω το ένα τρώω το άλλο και τώρα να μην μπορεί μια γυναίκα να φάει ένα παγωτακι :P

Εγώ τελευταία φορά (αρχές Απρίλη) είχα ζάχαρο νηστείας 76. 

Όμως μετά ήρθε το Πάσχα , έφτιαξε και η διάθεση για το φαγητό, οπότε έφαγα μερικά γλυκάκια, μετά κάτι κεράσματα κάτι το ένα κάτι το άλλο και φοβάμαι . Αναρωτιέμαι πόσο να έχει ανέβει. Σε 2 εβδομάδες θα πάω για καμπύλη. 

Καλημέρα!!!! Δεν πιστεύω ότι με μερικά γλυκά για λίγες μέρες θα σε ανέβασαν τόσο ώστε να αποκτήσεις διαβήτη ειδικά με αυτή την τιμή που έχεις!!! Εγώ οταν έχω καμία λιγούρα για αλμυρό θα φάω ένα τοστ με τυρί γαλοπούλα μουσταρδα(γιατί αλλιώς δεν μου το επιτρέπει, λόγω ψωμιού) η αν έχω για γλυκό θα φάω ένα παγωτό μικρό ή φράουλες η ένα μπισκότο. Εκτός κι αν είμαι κάπου έξω θα φάω μισή κρέπα σοκολάτα μπισκότο!! Τώρα για κάτι πιο υγιεινό μπορείς γιαουρτάκι 2% με λίγα φρέσκα φρούτα μέσα η κάποιο ποριτζ (βρώμη κακαο φρούτα)  η λίγη μαύρη σοκολάτα με 80% κακαο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 38 λεπτά, ο/η Watermelon είπε:

Μεγεια !!!! Με το καλό να τα χαρείτε όλα μαζί με την μπεμπουλα σας. 

Εγώ στρώμα έχω δει αυτό

https://www.mysunshine.gr/spiti/ypnos/aerosleep.html

Είχαν κάνει και ένα πείραμα κάποια στιγμή στην τηλεόραση που το διαφήμιζαν σε μια εκπομπή, που είχαν βάλει μια σκούπα να ρουφάει αέρα σε ένα συμβατικό στρώμα και έδειχνε ότι η σκούπα 'μπουκωνει ' και ρούφα το στρώμα. Ενώ σε αυτό το στρώμα συνεχίζει να ρουφάει αέρα χωρίς να ρούφα το στρώμα μέσα η σκούπα. 

Κάπως έτσι είναι και τα μωρά. Αν γυρίσουν κατά λάθος μπρούμυτα, θα μπορούν να αναπνέουν σε αυτό το στρώμα. Ενώ σε άλλα έλεγε ότι υπάρχει κίνδυνος να μην αναπνέουν. 

Επίσης χθες σε θυμήθηκα. Παρακολουθούσα ένα σεμινάριο για την περιποίηση νεογέννητου (πώς το κάνεις μπάνιο, πώς του αλλάζεις πάνα, πώς το κρατάς κλπ κλπ) και έλεγε η μαία ότι οι πάντες είναι απαγορευμένες για την κούνια. Να την προσέχεις. Καλύτερα να την βάλεις στην κούνια όταν το μωρό θα είναι μεγάλο.  

Απο που το σεμινάριο? Ηταν κάποια ομαδα ζωντανά ή κάποιο βιντεοσκοπημένο? 

Αν μπορεις μοιρασέ το εδω να το δουμε!

Στην αρχη δεν θα της εχω παντα, θα της εχω εναν κυλινδρο, αυτον που περιμενω απο jukki. Επειτα, η αλλη πάντα που της εχω ειναι δετή. 

Γιατι ομως να ειναι επικινδυνη? Καταλαβαινω οτι το μωρο μπορει να παει προς τα καγκελα, αλλα χωρις παντα? Να χτυπάει δλδ στο ξύλο? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 32 λεπτά, ο/η Watermelon είπε:

Κορίτσια, καλό κουράγιο σε όλες όσες παλεύεται με τον διαβήτη κύησης. 

Πείτε μας λίγο, όταν σας πιάνει λιγούρα τι μπορείτε να φάτε?

Επίσης μου κάνει εντύπωση, πώς τόσα χρόνια άκουγα όλες να λένε τρώω το ένα τρώω το άλλο και τώρα να μην μπορεί μια γυναίκα να φάει ένα παγωτακι :P

Εγώ τελευταία φορά (αρχές Απρίλη) είχα ζάχαρο νηστείας 76. 

Όμως μετά ήρθε το Πάσχα , έφτιαξε και η διάθεση για το φαγητό, οπότε έφαγα μερικά γλυκάκια, μετά κάτι κεράσματα κάτι το ένα κάτι το άλλο και φοβάμαι . Αναρωτιέμαι πόσο να έχει ανέβει. Σε 2 εβδομάδες θα πάω για καμπύλη. 

Εγω φροντίζω να μην με πιασει. Δλδ αν το απογευμα θελω κατι, θα φαω γιαουρτι. Με βαση δλδ το διαιτολογιο, επιλέγω αυτο που ειναι πιο κοντα στην επιθυμια μου. 

Τωρα, αν θελω να ξεφυγω, θα φαω μια 2 μπουκίες απο μπαρα που φτιαχνουμε με τον αντρα μου με βρωμη, σταφιδες κτλ. Ή θα στυψω 1-2 πορτοκάλια. Επισης κανα αμυγδαλο χωρις αλατι. Προσπαθω να μην εχω γλυκα στο σπιτι γτ δεν κρατιεμαι. Δεν εχω μπισκοτα, δεν εχω σοκολατινες, δεν εχω παγωτίνια. Ακομα κι αν λιωνω για γλυκο, θα φαω μια μπανανα. Χιλιες φορες δλδ ενα φρουτο, παρα κατι "κακο". Τωρα το βραδυ στην τηλοεραση που με πιανει μια λαιμαργια, κοβω αγγουράκι και μασουλάω και μου φεύγει ;) 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 λεπτά, ο/η Marika31 είπε:

Καλημέρα!!!! Δεν πιστεύω ότι με μερικά γλυκά για λίγες μέρες θα σε ανέβασαν τόσο ώστε να αποκτήσεις διαβήτη ειδικά με αυτή την τιμή που έχεις!!! Εγώ οταν έχω καμία λιγούρα για αλμυρό θα φάω ένα τοστ με τυρί γαλοπούλα μουσταρδα(γιατί αλλιώς δεν μου το επιτρέπει, λόγω ψωμιού) η αν έχω για γλυκό θα φάω ένα παγωτό μικρό ή φράουλες η ένα μπισκότο. Εκτός κι αν είμαι κάπου έξω θα φάω μισή κρέπα σοκολάτα μπισκότο!! Τώρα για κάτι πιο υγιεινό μπορείς γιαουρτάκι 2% με λίγα φρέσκα φρούτα μέσα η κάποιο ποριτζ (βρώμη κακαο φρούτα)  η λίγη μαύρη σοκολάτα με 80% κακαο

Ωραίες ιδέες. Ευχαριστώ! Γιαουρτακι έχω βρει ένα της fruyo με ροδάκινο. Είναι τέλειο! Καλύπτει πλήρως την ανάγκη γλυκού και ξεφεύγει από το κλασσικό γιαούρτι που για κάποιο λογο δεν μου κάθεται καλά στο στομάχι  το τρώω αν έχω κέφι πρωί. Για απόγευμα θέλω κατι με σοκολάτα.  :P

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Mummy2be είπε:

Εγω φροντίζω να μην με πιασει. Δλδ αν το απογευμα θελω κατι, θα φαω γιαουρτι. Με βαση δλδ το διαιτολογιο, επιλέγω αυτο που ειναι πιο κοντα στην επιθυμια μου. 

Τωρα, αν θελω να ξεφυγω, θα φαω μια 2 μπουκίες απο μπαρα που φτιαχνουμε με τον αντρα μου με βρωμη, σταφιδες κτλ. Ή θα στυψω 1-2 πορτοκάλια. Επισης κανα αμυγδαλο χωρις αλατι. Προσπαθω να μην εχω γλυκα στο σπιτι γτ δεν κρατιεμαι. Δεν εχω μπισκοτα, δεν εχω σοκολατινες, δεν εχω παγωτίνια. Ακομα κι αν λιωνω για γλυκο, θα φαω μια μπανανα. Χιλιες φορες δλδ ενα φρουτο, παρα κατι "κακο". Τωρα το βραδυ στην τηλοεραση που με πιανει μια λαιμαργια, κοβω αγγουράκι και μασουλάω και μου φεύγει ;) 

Ναι ναι είναι πειρασμός να τα έχεις στο σπίτι. Γι αυτό και εμείς δεν έχουμε σχεδόν τίποτα από αυτά.  Εγώ απλά παίρνω τις μπάρες για κάτι γρήγορο και εύκολο. 

Ξηρούς καρπούς πρέπει να πάω να πάρω. :P

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Watermelon είπε:

Ωραίες ιδέες. Ευχαριστώ! Γιαουρτακι έχω βρει ένα της fruyo με ροδάκινο. Είναι τέλειο! Καλύπτει πλήρως την ανάγκη γλυκού και ξεφεύγει από το κλασσικό γιαούρτι που για κάποιο λογο δεν μου κάθεται καλά στο στομάχι  το τρώω αν έχω κέφι πρωί. Για απόγευμα θέλω κατι με σοκολάτα.  :P

 

Εμενα δεν μου αρεσουν τα γιαουρτια με φρουτα μεσα. Θα βαλω ενα κουταλακι μελι, λιγο κουβερτουρα τριμμενη, λίγη ομως! Λίγο ινδοκαρυδο, μερικα αμυγδαλα και νιωθω οτι τρωω γλυκο. 

Αν θελεις κατι με σοκολατα, αν δεις στο ινσταγκραμ υπαρχουν πολλοι διαιτολογοι που προτεινουν γλυκάκια με χαμηλό γλυκαιμικο δεικτη. Μπορεις να φτιαξεις κατι εσυ. Μην τρως δλδ απο περιπτερο μπισκοτα κτλ. Καλυτερα να κανεις ενα κεικ εσυ, παρα να τρως ενα κουτι μπισκοτα ;) 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η Mummy2be είπε:

Απο που το σεμινάριο? Ηταν κάποια ομαδα ζωντανά ή κάποιο βιντεοσκοπημένο? 

Αν μπορεις μοιρασέ το εδω να το δουμε!

Στην αρχη δεν θα της εχω παντα, θα της εχω εναν κυλινδρο, αυτον που περιμενω απο jukki. Επειτα, η αλλη πάντα που της εχω ειναι δετή. 

Γιατι ομως να ειναι επικινδυνη? Καταλαβαινω οτι το μωρο μπορει να παει προς τα καγκελα, αλλα χωρις παντα? Να χτυπάει δλδ στο ξύλο? 

Λογικά όσο είναι νεογέννητο δεν θα κουνιέται και πολύ. Απλά είναι επίφοβο μήπως κάπως στρίψει και γυρίσει και δεν παίρνει ανάσα. Αυτό κατάλαβα. 

Ναι φυσικά. 

Κάνω online Live σεμινάρια στο My New Baby Center. Είναι δωρεάν και έχει πολύ ωραία θέματα. Κάποια είναι και επί πληρωμής. 

Στο τέλος κάθε live η κάθε μαια ( κάθε φορά έχει άλλη ανάλογα το αντικείμενο) σου απαντάει στις ερωτήσεις σου. 

Η κάμερα και το μικρόφωνο είναι κλειστά οπότε είσαι χαλαρός σπίτι και παρακολουθείς. 

Σε λίγες μέρες έχω κι άλλο. Για την χρήση θηλαστρου. Γενικά από αυτά είμαι άσχετη και ψάχνω πολύ . 

Βρήκα και ένα άλλο δωρεάν στο maia.gr που είναι για αρχάριους για τον θηλασμό. Αυτό όμως είναι ήδη μαγνητοσκοπημένο. 

 

Α. Ναι. Έφτιαξα ένα κέικ το Σάββατο με μέλι. """πολύ ωραίο βγήκε"". Αχαχαχαχ. Αγλυκο τελείως. Αλλά το φάγαμε. Αχαχαχα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Watermelon είπε:

Λογικά όσο είναι νεογέννητο δεν θα κουνιέται και πολύ. Απλά είναι επίφοβο μήπως κάπως στρίψει και γυρίσει και δεν παίρνει ανάσα. Αυτό κατάλαβα. 

Ναι φυσικά. 

Κάνω online Live σεμινάρια στο My New Baby Center. Είναι δωρεάν και έχει πολύ ωραία θέματα. Κάποια είναι και επί πληρωμής. 

Στο τέλος κάθε live η κάθε μαια ( κάθε φορά έχει άλλη ανάλογα το αντικείμενο) σου απαντάει στις ερωτήσεις σου. 

Η κάμερα και το μικρόφωνο είναι κλειστά οπότε είσαι χαλαρός σπίτι και παρακολουθείς. 

Σε λίγες μέρες έχω κι άλλο. Για την χρήση θηλαστρου. Γενικά από αυτά είναι άσχετη και ψάχνω πολύ . 

Βρήκα και ένα άλλο δωρεάν στο maia.gr που είναι για αρχάριους για τον θηλασμό. Αυτό όμως είναι ήδη μαγνητοσκοπημένο. 

Ευχαριστουμε πολυ! θα το τσεκαρω ;) 

Δεν ξερω, εχεις δικιο, σαν μικρουλια δεν θα γυριζουν ακομα, μεγαλώνοντας... δεν ξερω, θα το σκεφτω πολυ αν θα της το βαλω ή οχι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Mummy2be είπε:

Καλημερα!Μακαρι να μην χρειαστει κοριτσαρα ❤️ Ολα θα πανε καλα με τις μετρησεις και θα δεις οτι δεν θα χρειαστει τιποτα περισσοτερο...

Ελπίζω να συμμαζευτω (που θα συμμαζευτω) και ο οργανισμός μου να αντιδράσει σωστά!! Ευχαριστώ 🥰❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 49 λεπτά, ο/η Eir_ma είπε:

Ναι είμαι καλά ευτυχώς, σε ευχαριστώ πολυ αύριο θα πάω να δω και το μωρό ελπίζω να είναι όλα καλά. 

Κατάλαβα, φρούτα ο,τι θέλεις και μπανάνα πχ; Φαντάζομαι μακαρόνια ολικής και πολύ πρωτεϊνη ε; Αφού θα μετριεσαι τώρα μόνη σου θα δεις και εσύ τι σε ανεβάζει. Η φίλη μου που είχε διαβήτη κύησης είδε ότι δεν την ανέβαζε η σοκολάτα με στέβια πχ και έτρωγε καμία φορά, η όταν πεινούσε έτρωγε ξηρούς καρπούς που δεν την ανέβαζαν καθόλου. Από ένα σημείο και μετά θα καταλάβεις στον οργανισμό σου τι ταιριάζει και θα το προσαρμόσεις. Για να χορταινεις κιόλας μην ταλαιπωρεισαι από την πείνα.( Ο πόνος μου εμένα να μην πεινάσουμε 🤣🤣🤣)

Καλημέρα!!!!! Μπανάνα μόνο μισή αν θέλουμε διαφορετικά καθόλου. Τουλάχιστον εμένα έτσι μου εχει πει 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Tonia40 είπε:

Καλημέρα κορίτσια!! Ξεκίνησα μετρήσεις για το ζάχαρο!! 4 φορές τη μέρα!! Χτες επειδή παραγγείλαμε έκανα μια ...δοκιμαστική με burger (όχι το πάνω ψωμί) και 1 ώρα μετά ήταν 180 🥴, 120' μετά είχε κατέβει 132. Γενικά η ενδοκρινολόγος μου είπε να μετράω μόνο μετά την 1η ώρα, και αν κατάλαβα καλά θέλουμε στα 120 λεπτά μετά το γεύμα να είναι κάτω από 153. Αλλού έχω δει βέβαια κάτω από 120... Μπλέξιμο κ αυτό!! Πάντως στα 60' μετά το φαγητό το θέλει να κυμαίνεται κάτω από 140-150. Να σας θυμίσω ότι εγω στην καμπύλη είχα ένα ωραιότατο 186 στα 60'. Ελπίζω να μη χρειαστεί ινσουλίνη αν και δε μου ανέφερε καν τη λέξη. Σε καμιά 20 άρια μέρες θα ξαναπάω να αξιολογήσει τις μετρήσεις, για την ώρα ξεκίνησα καταγραφή γευμάτων.

Καλή αρχή Τονια!!! Τώρα θα καταλάβεις ποιες τροφές σε ανεβάζουν τώρα και ποιες όχι!!!Γνώμη μου μην πειραματιζεσαι ακόμα με τροφές που είναι απαγορευμένες πχ burger, γλυκα κτλπ τουλάχιστον ακόμα μέχρι να ρυθμίσεις καλά το σάκχαρο σου!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Mummy2be είπε:

Καλημερα!

Ευχαριστουμε πολυ!! Επισης επισης!!

Στο μαγαζι που πηγα δεν ηταν διαθεσιμο για αυτο θα ερθει απο Γερμανια μου ειπαν, απο τον κατασκευαστή. Αλλά σκέφτηκα εχει 10/5 και 2 μηνες μιλαμε για 10/7 πες. Οκ, ας ερθει 10/8, δεν με πειραζει. Πιο πολυ με ενδιαφερε το αυγο που θελω να την παρω με αυτο απο το ΙΑΣΩ αλλά αυτο υπάρχει στις αποθηκες του μαγαζιου οποτε μπορω να το εχω και σε 5 μερες που λεει ο λογος. Τους ειπα πως θα τα παρουμε ολα μαζι, αλλα σε καθε περιπτωση αυγο θα εχω να μπει το μωρο στο αμαξι. Τωρα το καροτσι, μεχρι να σαραντησει το μωρακι δεν παιζει να χρειαστει...

Ευτυχώς εγώ εχω υπόγειο, οποτε αν ερθουν πραγματα νωριτερα δεν θα ειναι μεσα στη μεση. 

Κάναμε ενα λογαριασμο 1400 ευρω χθες και πολύ το ευχαριστηθηκα! Χαχαχα! Ευτυχως ήταν και δώρα απο τους γονεις! 

Της πηρα και μια κούνια-ρηλάξ! 

https://irokids.gr/inglesina-ρηλάξ-κούνια-wave-butter

Κοριτσια εσεις τι στρωμα πηρατε? Εμενα μου προτειναν ενα greco strom με κοκοφοινικα. Μου ειπαν πως αυτο προτεινουν οι περισσοτεροι παιδιατροι. Εχει κι ενα αναστρωμα από λατεξ που ειναι για τους πρωτους 9 μηνες, επειτα βγαινει και κοιμαται στο απλό στρωμα. 

Εγω στρώμα κούνια θα πάρω άλλο τον χειμώνα γιατί δεν έχω και δεν έχω ιδεα τι θα επιλέξω. Ο κοκοφοινικας είναι νούμερο ένα αυτή τη στιγμή, όμως είχα διαβάσει ότι δεν πρέπει να είναι σκετος κοκοφοινικας αλλά ούτε και σκέτο λατέξ γιατί το ένα είναι σκληρό και το άλλο μαλακό, θέλει κάτι ενδιάμεσο!! Σε στρώμα λίκνου έχω ένα εντελώς απλό αφρωδες(foam) απο τα Λητώ μου είχαν πει ότι είναι μια χαρά για τους πρώτους μηνες

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Mummy2be είπε:

Εμενα δεν μου αρεσουν τα γιαουρτια με φρουτα μεσα. Θα βαλω ενα κουταλακι μελι, λιγο κουβερτουρα τριμμενη, λίγη ομως! Λίγο ινδοκαρυδο, μερικα αμυγδαλα και νιωθω οτι τρωω γλυκο. 

Αν θελεις κατι με σοκολατα, αν δεις στο ινσταγκραμ υπαρχουν πολλοι διαιτολογοι που προτεινουν γλυκάκια με χαμηλό γλυκαιμικο δεικτη. Μπορεις να φτιαξεις κατι εσυ. Μην τρως δλδ απο περιπτερο μπισκοτα κτλ. Καλυτερα να κανεις ενα κεικ εσυ, παρα να τρως ενα κουτι μπισκοτα ;) 

Αυτό το φρουγιο ροδάκινο είναι τέλειο, ούτε εμένα μου αρέσουν τα γιαούρτια με φρουτα αλλά αυτό ήταν ότι πρέπει σαν γλυκό! Όμως δυστυχώς κι αυτό είναι απαγορευμένο για μένα το ειπα στους γιατρούς μου και μου είπαν έχουν περισσότερη ζάχαρη από ότι γράφει οπότε καλύτερα γιαουρτάκι σκέτο και να βάζω εγώ φρούτα μέσα!! Επίσης όλα αυτά τα γλυκά με χαμηλό γλυκαιμικο δεικτη περιέχουν ναι μεν λιγότερη ζάχαρη αλλά έχουν κάποιες ουσίες οι οποίες δεν ξέρουν πόσο ασφαλές ειναι για τα μωρακια μας, οπότε πάνε κι αυτά και ειδικά κέικ και τέτοια με μέλι που έχει τον πιο υψηλό γλυκαιμικο δεικτη. Κορίτσια έχω κ γω 2 βιντεακια για θηλασμό από τα μαθήματα και 1 για μπάνιο. Θα σας τα στείλω πιο κάτω να τα δειτε ολες

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Marika31 είπε:

Καλή αρχή Τονια!!! Τώρα θα καταλάβεις ποιες τροφές σε ανεβάζουν τώρα και ποιες όχι!!!Γνώμη μου μην πειραματιζεσαι ακόμα με τροφές που είναι απαγορευμένες πχ burger, γλυκα κτλπ τουλάχιστον ακόμα μέχρι να ρυθμίσεις καλά το σάκχαρο σου!! 

Το πείραμα ήταν για χτες, για να δω τι περίπου έφταιξε και φτάσαμε στις μετρήσεις! Τώρα τα κεφαλια μέσα 😁! Το βασικό επίσης μου είπε να μην πάρω πολλα κιλά ακόμη, ήδη έχω πάρει 8. Τώρα μόνο σωστά και υγιεινά και όσο πάρει το μωρό μόνο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Marika31 είπε:

Αυτό το φρουγιο ροδάκινο είναι τέλειο, ούτε εμένα μου αρέσουν τα γιαούρτια με φρουτα αλλά αυτό ήταν ότι πρέπει σαν γλυκό! Όμως δυστυχώς κι αυτό είναι απαγορευμένο για μένα το ειπα στους γιατρούς μου και μου είπαν έχουν περισσότερη ζάχαρη από ότι γράφει οπότε καλύτερα γιαουρτάκι σκέτο και να βάζω εγώ φρούτα μέσα!! Επίσης όλα αυτά τα γλυκά με χαμηλό γλυκαιμικο δεικτη περιέχουν ναι μεν λιγότερη ζάχαρη αλλά έχουν κάποιες ουσίες οι οποίες δεν ξέρουν πόσο ασφαλές ειναι για τα μωρακια μας, οπότε πάνε κι αυτά και ειδικά κέικ και τέτοια με μέλι που έχει τον πιο υψηλό γλυκαιμικο δεικτη. Κορίτσια έχω κ γω 2 βιντεακια για θηλασμό από τα μαθήματα και 1 για μπάνιο. Θα σας τα στείλω πιο κάτω να τα δειτε ολες

Ισχυει, εχουν πολλά κρυφά σάκχαρα.

Κοιτα, κατα τη γνωμη μου, δεν ειναι οτι καλύτερο να εχεις ενα φρουτο μεσα στο γιαουρτι για τοσο καιρο, δηλαδη οκ, δεν ειμαι της υγιεινής διατροφής, αλλά κάτι δεν κολλάει. Γιατι το φρουτο στο ψυγειο δεν κραταει και αυτο μεσα στο γιαουρτι χαλάει? Αρα το κανουν κατι σαν κομποστα φανταζομαι εγω και το βαζουν μεσα.

Προτιμώ αυτό που λες, ενα γιαουρτι με λιγο μελι, λιγο φρουτακι που θα εχω κοψει εγω η ίδια. Απο την άλλη, ναι ενα κεικ, με αλευρι ολικής ίσως, ή με βρώμη, ξεγελιέσαι. Δεν θα ειμαστε μια ζωη εγκυες, λύσεις για λιγο καιρο βρίσκονται, για τα μωρακια, εγω δεν σκεφτομαι την παρτυ μου, σκεφτομαι αυτο το πλασματακι και τα απογφευγω. Σας εχω πει πως λιωνω για ενα πιτογυρο αλλα φοβαμαι να φαω απο ολα τα σουβλατζιδικα της περιοχης! Χαχαχα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Α ωραια Ευχαριστω κορίτσι μου! Θα δω κ εγω τι θα μου πει η γυναικολόγος μ την Δευτέρα! 
    • Κορίτσια μου μόλις βγήκα απ' το ραντεβού της αυχενικής!! ΟΛΑ ΚΑΛΑ ❤️ Το μωράκι βέβαια αυτή τη φορά κοιμόταν του καλού καιρού που λέμε 😂 😂 😂 😂 εννοειται @Kiddo εκεί εσένα σκέφτηκα, μου φύγε ο γελωτας, και λέω Παναγιά μου πες ότι απλά κοιμάται το μωρουλι μου 🙏🙏🙏 μου λέει ο εμβρυολογος γιατί δεν έφαγες κάνα γλυκό 30' πριν; Του λέω δε μου το ανεφερε κανείς όταν ρώτησα για προετοιμασία 🙄  Ε τελικά μου κουνούσε την κοιλιά με τον υπέρηχο, Μ έβαλε να κουνηθώ πάνω κάτω μπας και ξυπνήσει 😂😂 τελικά μας έκανε τη χάρη αλλά είχε σίγουρα τα νεύρα του και δεν γυρνούσε να δούνε όλες τις πλευρές. Ε κουτσά στραβά όμως ο γιατρός τα κατάφερε να δει αυτά που ήθελε, όλα μας είπε είναι φυσιολογικά, ακόμα και για τρισωμιες βγήκαν η 13 και 18, πιθανοτητες 1 στις 20000 και για σύνδρομο ντάουν 1 στις 10000.  Φύλο ούτε καν, το μωρό σου λεει εμ ξυπνήσατε εμ θέλετε και να σας κάνω νάζια;;; 🤣🤣🤣🤣 Δε μπορώ να πω, ο γιατρό προσπάθησε να το κάνει κουνηθεί μπας και έχουμε εικόνα ανάμεσα στα πόδια αλλά δεν ψήθηκε 😅 Τέλος πάντων, τα βρήκε όλα φυσιολογικά αυτό έχει σημασία εννοείται ❤️ μετά μας εξήγησε τις επιλογές μας για ΝΙΠΤ και αμνιοπαρακέντηση αν θέλουμε, αλλά ο ίδιος δε το κρίνει απαραίτητο. Αν το αποφασίσουμε πρότεινε το πιο βασικό πακέτο ΝΙΠΤ αλλά κορίτσια νομίζω είναι ανώφελο με τέτοια ποσοστά κι επιπλέον η ασφάλεια δε το καλύπτει εδώ. Είναι στα 370€ για τρισωμιες 13,18,21 + 30€ για φύλο προαιρετικά. Τώρα ρωτάω τις φίλες μου και τις κουνιάδες μου τι πιστεύουν κι αυτές και μέχρι στιγμής μου λένε ότι οι τιμές μας είναι σούπερ και δε θα έκαναν.  Αυτά από εμάς 😍  Αααα καλέ και ΠΗΤ έχω μαζί με @Kate1992 8/01/2025!!! Ε χέρι - χέρι απ' την αρχή πάμε βρε κορίτσι ❤️❤️❤️
    • Ευχαριστώ κορίτσια για τις απαντήσεις σας θα δω τι θα κάνω ίσως την παρω τηλ την Τετάρτη να τα στείλω να δει 
    • 2 φιλες μου π είχανε πάρει τις βόλεψε πολύ η φωλιά, εγώ τότε είχα πολλά έξοδα κ ζούσαμε σε ένα μικρό διαμέρισμα κ δεν είχαμε πολύ χώρο όποτε βολεύτηκα με το πορτ μπεμπέ κοιμόταν εκεί  για αυτό τώρα σκέφτομαι για την φωλιά αν κ μου είπανε να πάρω κάποια τύπου 40-50 ευρώ δε χρειάζεται κάτι ακριβό… καροτσι εννοώ κανονικό με 4 τροχούς γιατί ο δικός μου κοιμάται κιολας στο καρότσι αν πάμε κάπου όποτε ψάχνω κάποιο καλό… γιατί τώρα το άλλο μας καρότσι θα πάει στην μικρή… αυτό π λες έχουμε μας πήρανε δώρο οι νονοί του τον πάμε βόλτα κ σου αρέσει π είναι σαν ποδήλατο λες;    κρεβάτι θα του πάρω χαμηλό ναι από ικεα δε δινω πολλά λεφτά γιατί μετά από λίγα χρόνια θα ξανά αλλάξουμε κ τότε ναι να πάρω κάτι πιο ακριβό 
    • αχ κορίτσι μου, διαβάζω το μήνυμά σου και η καρδιά μου πονάει. Πρόσφατα βίωσα αποβολή στην αρχή της εγκυμοσύνης δεν μπορώ καν να φανταστώ πώς είναι να χάνεις το μωρό σου στις 35 εβδομάδες.  Είναι τόσο λογικό όλο αυτό που νιώθεις.. πάρε το χρόνο σου κάνε ό,τι καλύτερο μπορείς για την ψυχική σου ηρεμία και φυσικά είναι παρήγορο το ότι έχεις ήδη ένα κοριτσάκι αλλά σε καμία περίπτωση δεν αντικαθιστά το μωρό που έφυγε, το καταλαβαίνω. Ο πόνος θα μαλακώσει κάποια στιγμή, θέλει χρόνο, και είναι εντάξει να σου δώσεις αυτό τον χρόνο ενώ ταυτόχρονα φροντίζεις το παιδί σου. Τι σου είπαν οι γιατροί, γιατί μπορεί να έγινε αυτό; 
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...