Μετάβαση σε περιεχόμενο

✨Μωράκια Αυγούστου 2023 ✨


Recommended Posts

Κορίτσια μου όσες έχετε αγοράσει κουβερτούλα 100% βαμβάκι διπλής όψης (η άλλη όψη να είναι minky) από το Jukki και από το The Little King Shop (που είναι πολυδιαφημισμένο και στο instagram) μου λέτε την εμπειρία σας?

https://jukki.gr/shop/κουβερτεσ-και-μαξιλαρια/newborn-blankets-55x75cm/balloon-travel-σμαράγδι-minky-βρεφική-κουβέρτα-55x75cm/

https://www.thelittlekingshop.gr/gia-ton-ypno/kouvertoules-paplomatakia/kouvertoyles-minky/χειροποίητη-κουβερτούλα-διπλής-όψης-thelittleprince-collection-detail

Έχουν μεταξύ τους διπλάσια διαφορά στην τιμή! Ίδιο μέγεθος - ίδιο ύφος - ίδιο υλικό...

Από ποιότητα ήταν αυτό που περιμένατε?

Θέλω να μπορώ να τη χρησιμοποιήσω και στο μαιευτήριο, αλλά και μετά να σκεπάζω το μωρό στο καρότσι. Να είναι ανοιξιάτικη-καλοκαιρινή.

Πήγα prenatal και δε τη βρήκα τo συγκεκριμένo στυλ. Έχει μόνο φλις ή μάλλινη και μετά έχει πικέ αγκαλιάς..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 4.2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 17 λεπτά, ο/η Ersi85 είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ κορίτσι μουυυ! 

Είχα μπερδευτεί και εγώ...... Ο γιατρός δε μου το είχε ξεκαθαρίσει από την αρχή αυτό... οπότε μπαίνω εκ νέου στη διαδικασία νέων εντελώς μετρήσεων κ ο,τι προκύψει!!!

Εσένα με τη δίαιτα πως βγαίνουν συνήθως οι τιμές σου στη διάρκεια μιας ημέρας?

Και δίωρη καμπύλη σου γράφουν να την κάνεις ανά μήνα ή αρκούν οι δικές σου ημερήσιες μετρήσεις?

 

 

Καλημέρα!!!!! Να σου πω δε μου έχουν ξαναγράψει γυναικολόγος και ενδοκρινολογος καμπύλη σακχάρου, νομίζω μονο αυτή η μία φορά που έγινε αρκεί, εκτός κι αν την ξανακανω πιο μετά, δεν ξέρω!! Αυτό που μου έκανε όμως ο ενδοκρινολογος κάθε μήνα είναι η αντοχή γευματος, έτσι το λέει!!ειναι η ίδια διαδικασία με την καμπύλη χωρίς την γλυκόζη,δηλαδη πηγαίνω στο εργαστήριο 8 η ώρα μου παίρνουν αίμα νηστικη που είμαι και μετά εκεί τρώω το πρωινό μου(280ml γάλα με 2 φρυγανιές) μετράω μια ώρα και 9 η ώρα μου ξαναπαιρνουν αίμα!! Αυτό το κάνει ο ενδοκρινολογος μου έχει εξηγήσει, για να είναι πιο ρεαλιστικά τα αποτελέσματα και να μην βασιζόμαστε μόνο στις μετρήσεις του μετρητή μας!! Εμένα οι καθημερινές μου τιμές μέχρι πριν ένα μήνα ήταν νηστειας(από 70 μεχρι 82) μετά πρωινο(από 100 μέχρι 110) μετά μεσημεριανό (από 110 μέχρι 120)και μετά βραδινο( από 90 μέχρι 100) ,οπως βλέπεις δλδ ήταν τέλειες, έχω όμως αλλάξει πλέον μηχάνημα μετρητή γιατί ο ενδοκρινολογος θεώρησε πως αυτές οι τιμές είναι υπογλυκαιμικες!! Ο γυναικολόγος μου από την άλλη διαφωνεί με τον ενδοκρινολογο και λέει ότι αυτές είναι οι σωστές τιμές εφόσον συνέπεσαν με του εργαστηρίου, την καμπύλη και την αντοχή γευματος και στις αιματολογικες, οποτε σε αυτή την φάση πλέον σταμάτησα να πηγαίνω στον ενδοκρινολογο και πορεύομαι μόνο με τον γυναικολόγο μου το ζήτησε ο ίδιος, με καθυσηχασε ότι το σάκχαρο μου πλέον έινια πολύ καλά ρυθμισμένο και δεν υπάρχει πρόβλημα, οπότε τώρα μετριέμαι με ένα μηχανημα(όχι τόσο καλό, όμως έχω μπλέξει γιατί μόνο γιαυτό έχω ταινίες) 3 φορές την ημέρα πλέον ανά 2η μερα!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η Ersi85 είπε:

Κορίτσια μου όσες έχετε αγοράσει κουβερτούλα 100% βαμβάκι διπλής όψης (η άλλη όψη να είναι minky) από το Jukki και από το The Little King Shop (που είναι πολυδιαφημισμένο και στο instagram) μου λέτε την εμπειρία σας?

https://jukki.gr/shop/κουβερτεσ-και-μαξιλαρια/newborn-blankets-55x75cm/balloon-travel-σμαράγδι-minky-βρεφική-κουβέρτα-55x75cm/

https://www.thelittlekingshop.gr/gia-ton-ypno/kouvertoules-paplomatakia/kouvertoyles-minky/χειροποίητη-κουβερτούλα-διπλής-όψης-thelittleprince-collection-detail

Έχουν μεταξύ τους διπλάσια διαφορά στην τιμή! Ίδιο μέγεθος - ίδιο ύφος - ίδιο υλικό...

Από ποιότητα ήταν αυτό που περιμένατε?

Θέλω να μπορώ να τη χρησιμοποιήσω και στο μαιευτήριο, αλλά και μετά να σκεπάζω το μωρό στο καρότσι. Να είναι ανοιξιάτικη-καλοκαιρινή.

Πήγα prenatal και δε τη βρήκα τo συγκεκριμένo στυλ. Έχει μόνο φλις ή μάλλινη και μετά έχει πικέ αγκαλιάς..

Ναι όντως τεράστια διαφορά τιμής!! Κοίτα τα jukki φαίνονται πολύ καλά!! Κι αν δεν κάνω λάθος θα πάρει η @Mummy2be την πάντα της από εκεί, εγώ αργώ ακόμα που θα πάραγγειλω από κει για να σου πω!! το άλλο site δεν το ξέρω για να είμαι ειλικρινής! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Marika31 είπε:

Καλημέρα!!!!! Να σου πω δε μου έχουν ξαναγράψει γυναικολόγος και ενδοκρινολογος καμπύλη σακχάρου, νομίζω μονο αυτή η μία φορά που έγινε αρκεί, εκτός κι αν την ξανακανω πιο μετά, δεν ξέρω!! Αυτό που μου έκανε όμως ο ενδοκρινολογος κάθε μήνα είναι η αντοχή γευματος, έτσι το λέει!!ειναι η ίδια διαδικασία με την καμπύλη χωρίς την γλυκόζη,δηλαδη πηγαίνω στο εργαστήριο 8 η ώρα μου παίρνουν αίμα νηστικη που είμαι και μετά εκεί τρώω το πρωινό μου(280ml γάλα με 2 φρυγανιές) μετράω μια ώρα και 9 η ώρα μου ξαναπαιρνουν αίμα!! Αυτό το κάνει ο ενδοκρινολογος μου έχει εξηγήσει, για να είναι πιο ρεαλιστικά τα αποτελέσματα και να μην βασιζόμαστε μόνο στις μετρήσεις του μετρητή μας!! Εμένα οι καθημερινές μου τιμές μέχρι πριν ένα μήνα ήταν νηστειας(από 70 μεχρι 82) μετά πρωινο(από 100 μέχρι 110) μετά μεσημεριανό (από 110 μέχρι 120)και μετά βραδινο( από 90 μέχρι 100) ,οπως βλέπεις δλδ ήταν τέλειες, έχω όμως αλλάξει πλέον μηχάνημα μετρητή γιατί ο ενδοκρινολογος θεώρησε πως αυτές οι τιμές είναι υπογλυκαιμικες!! Ο γυναικολόγος μου από την άλλη διαφωνεί με τον ενδοκρινολογο και λέει ότι αυτές είναι οι σωστές τιμές εφόσον συνέπεσαν με του εργαστηρίου, την καμπύλη και την αντοχή γευματος και στις αιματολογικες, οποτε σε αυτή την φάση πλέον σταμάτησα να πηγαίνω στον ενδοκρινολογο και πορεύομαι μόνο με τον γυναικολόγο μου το ζήτησε ο ίδιος, με καθυσηχασε ότι το σάκχαρο μου πλέον έινια πολύ καλά ρυθμισμένο και δεν υπάρχει πρόβλημα, οπότε τώρα μετριέμαι με ένα μηχανημα(όχι τόσο καλό, όμως έχω μπλέξει γιατί μόνο γιαυτό έχω ταινίες) 3 φορές την ημέρα πλέον ανά 2η μερα!! 

Κατάλαβα! Συμφωνώ και εγώ με τον γυναικολόγο σου!

Οι τιμές σου είναι τέλειες, είναι σα να μην έχεις καν διαβήτη κύησης. Οπότε συνέχισε ο,τι κάνεις γιατί πάει καλά!

Ανυπομονώ να φτάσω στη Γ επιπέδου μου (σε 2 εβδομάδες) για να μάθω επιτέλους την ποσότητα αμνιακών υγρών, μήπως ξεπέρασα τα όρια με τον δικό μου τον διαβήτη. Οι δικές μου τιμές είναι πάντα κοντά στο μέγιστο όριο.

Τη διατροφή τη συνεχίζεις κανονικά και με την ίδια αυστηρότητα? Πραγματικά το Πάσχα ξέφυγα! Για πάνω από εβδομάδα έτρωγα αργά τη νύχτα, πολύ μεσημεριανό κλπ. Και έκτοτε δε μπορώ να "ξαναμαζέψω" εύκολα τις τιμές μου, έχω ξεκινήσει από το μηδέν πάλι την προσπάθεια.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 6/5/2023 at 5:49 ΜΜ, ο/η Amp92 είπε:

Εγώ το πήρα 🙈🙈😍😍 το είδα από κοντά και μ άρεσε πολύ το χρώμα γιατί: 1. Είναι διαφορετικό από όσα έχω δει 2. Είναι φωτεινό και χαρούμενο 3. Δεν φαίνονται τόσο εύκολα ούτε οι λεκέδες οπως  στα πιο ανοιχτά ή στα πολύ σκούρα. Το ερωτεύτηκα 😋

Καλημερα!! Κι εγω το ειδα ζωντανα στο λητω το Σάββατο και μου άρεσε πολύ, απλα προβληματιζομαι αν ειναι για κοριτσάκι. Μου ειπαν πως ειναι το νεο χρώμα και ειναι πολύ μοντέρνο κτλ. Και σκεφτηκα πως πράγματι ειναι διαφορετικό και ξεχωριστό. Μόνο που κανω δευτερες σκέψεις για το αν ειναι για κοριτσάκι. 

Εσείς αγοράκι περιμενετε ή κοριτσάκι? 

Γιατι αυριο θα παμε να βαλουμε τις παραγγελίες μας να ξερω ποιο χρωμα να τους πω. Αυτό ή το γκρι ασημι? https://www.cybex-online.com/en/gr/p/ST_GO_Balios_S_Lux_EN.html?dwvar_ST__GO__Balios__S__Lux__EN_color=Lava Grey (Silver Frame)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 6/5/2023 at 11:27 ΜΜ, ο/η Sonia12 είπε:

Εμένα έτσι όπως το βλέπω μ αρέσει πολύ σα χρώμα για καρότσι! 

 

στις On 7/5/2023 at 8:21 ΠΜ, ο/η Watermelon είπε:

Κ εμένα μου αρέσει πολύ το χρώμα!!!

Είναι ουδέτερο χρώμα οπότε πρώτα ο Θεός σε ένα δεύτερο παιδάκι σας θα το ξανά χρησιμοποιήσετε ανεξάρτητα το φύλο του. 

 

στις πριν 20 ώρες, ο/η Amp92 είπε:

Κ εγώ το ίδιο θεώρησα όταν το είδα 🙈 ευχαριστώ ❤️

 

στις On 6/5/2023 at 7:28 ΜΜ, ο/η Balak455 είπε:

Ειναι πολυ ωραιο κ αυτο. Εμεις παλι πηραμε πιο κλασσικο. Ειναι γκρι σκουρο με μαυρο. Τελος του μηνα θα το δουμε!

Με πείσατε!! 

Θα παω με το μεντί! Γκρι ειναι τα περισσοτερα, αυτο ειναι ξεχωριστό, θα κανει τη διαφορά!

Ο μονος μου ενδιασμός ήταν για το αν ειναι αγορίστικο αποκλειστικά. Αλλα νομιζω πως ειναι πολυ ουδετερο οπως ειναι το γκρι. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 ώρες, ο/η Eir_ma είπε:

Κορίτσια μου καλησπέρα τι κάνετε πως είστε;;;;χαίρομαι που πήγαν όλα καλά στις β επιπέδου μας.

Συγγνώμη αν σας χαλάσω το κλίμα αλλά έχω αγχωθει παρα πολυ, κόλλησαν οι μικρές μου κοξάκι και τελικά το κόλλησα κι εγώ, έχω πονολαιμο και μια μέρα έκανα πυρετό μέχρι 38. Σήμερα έχω μόνο πονόλαιμο. Διαβάζω στο Google (ξέρω δεν πρέπει αλλά παρασύρομαι) ότι μπορεί να περάσει στο έμβρυο, είδα και ένα άρθρο που μια κοπέλα έγραφε ότι έχασε το μωρό της από κοξακι 32 εβδομάδα....

Ο γιατρός μου είπε ότι το ανησυχητικό θα ήταν αν κολλούσα πιο κοντά στη γέννα και να μην ανησυχώ. Αλλά ψάχνω στα φόρουμ να δω αν το έχει περάσει καμία κοπέλα στην εγκυμοσύνη και δεν βρίσκω τίποτα. Έχετε εσείς καμία γνώση ρε κορίτσια;;; Έχει καμία ραντεβού τώρα στα κοντά με τον γιατρό της να τον ρωτήσει; Μήπως ακούσω και μια άλλη γνώμη; Δεν ξέρω, αν ξέρει καμία ας μου απαντήσει γτ έχω αγχωθει πολύ.

Δεν γλίτωσες κοριτσάκι μου ε? Περαστικουλια ❤️ 

στις πριν 14 ώρες, ο/η irini02 είπε:

Καλησπέρα @Eir_ma Αρχικά Χρόνια Πολλά και σε σενα για την γιορτούλα σου συνονόματη και ευχομαι όλες οι ανησυχίες σου να λυθούν πολύ σύντομα για να μην βασανίζεσαι περισσότερο για αυτό το θεματακι!
Δεν το γνωρίζω το θέμα αλλά έκανα μια έρευνα στο γκρουπ Εγκυος + Νεα μαμά στο fb και είδα απο άλλες κοπέλες που έτυχε ίδιο περιστατικό με σένα να καθησυχάζουν την ενδιαφερόμενη όπως ακριβως σου τα είπε και ο γιατρός σου..οτι το πιο ανησυχητικό ειναι οταν ειναι πραγματικά κοντά στη γέννα (δεν γνωρίζω γιατι αλλα αυτό εγραψαν ολοι) οποτε πιστευω αφενος πρέπει να εμπιστευτείς τον γιατρό σου οπως τα είπε αλλά και αφου ολες οι αποψεις συμφωνούν ειναι το καλύτερο σημάδι! 

Ειχα μπει κι εγω σε εκεινο το γκρουπ και εφριξα με αυτα που εγραφαν!! Ασχετα με το κοξάκι δηλαδή... Υπήρχαν και κορίτσια που ε΄γραφαν νορμαλ ερωτήσεις και έπαιρναν νορμάλ απαντήσεις. Αλλά πολλή αμάθεια ή ημιμάθεια. Να μην ξερουν τι τους γίνεται, να ρωτανε πράγματα χαζά... Μια μερα, δύο έμεινα. Μετα απλά βγήκα, δεν αντεχα, νευριαζα με οσα διαβαζα!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η Marika31 είπε:

Ναι όντως τεράστια διαφορά τιμής!! Κοίτα τα jukki φαίνονται πολύ καλά!! Κι αν δεν κάνω λάθος θα πάρει η @Mummy2be την πάντα της από εκεί, εγώ αργώ ακόμα που θα πάραγγειλω από κει για να σου πω!! το άλλο site δεν το ξέρω για να είμαι ειλικρινής! 

Ναι εχω παραγγείλει εναν κύλινδρο κι ενα διακοσμητικο μαξιλαράκι γιατι μου άρεσε να το βάλω στην κουνια της να ειναι ετσι ασορτί. Ακομα δεν εχει έρθει για να σας πω τι ποιότητα ειναι...

Πάντα κανονική που θα δεθεί και θα ειναι μόνιμη στο κρεβατάκι της, πήρα απο το nima home, πήρα ενα σετ σεντονι, κουβερτα & πάντα και ειναι πολυ ωραιο. Νομιζω οτι τα κομματια αυτα που σας λεω βγήκαν περίπου στα 60ευρω. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η Mummy2be είπε:

 

 

 

Με πείσατε!! 

Θα παω με το μεντί! Γκρι ειναι τα περισσοτερα, αυτο ειναι ξεχωριστό, θα κανει τη διαφορά!

Ο μονος μου ενδιασμός ήταν για το αν ειναι αγορίστικο αποκλειστικά. Αλλα νομιζω πως ειναι πολυ ουδετερο οπως ειναι το γκρι. 

Εγώ περιμένω αγοράκι αλλά το πήρα ασχέτως. Ήθελα κάτι που να μπορώ να το χρησιμοποιήσω ο.τι κι αν ήταν το μωρό αυτό ή το επόμενο. Σκέψου ότι πλεον μέντα, κίτρινα, φυστικί, σομον ακόμη και baby blue κτλ είναι χρώματα που πλέον φοράνε και τα δύο φύλα. Καλά και τα ροζ / μπλε προσωπικά μου αρέσουν και αυτά στα μωράκια αλλά και τα πιο unisex Μ αρεσουν πάρα πολύ. 

Πριν μάθω τι είναι το μωρό είχα φάει σκαλωμα να πάρω μια φωλιά την οποία θεώρησα πολύ ουδέτερη. Και μου λέει η κοπέλα από το μαγαζί μέσω ινσταγκραμ ότι συνήθως τη δίνουμε σε κοριτσάκι κ αυτο επειδή μέσα στο σχέδιο είχε κάτι λεπτομερείς ροζ και μετά  κυρίως γκρι , πράσινο, λευκό. Τη δείχνω σε όλους κ μου λένε ουδέτερη και ότι υπερβαλει η συγκεκριμένη. Την παρήγγειλα επί τόπου και δεν το μετανιώνω. Νταξει φτάνει με τον τόσο διαχωρισμό😋

 Για το καρότσι τώρα ....μου άρεσε πολύ , είναι διαφορετικό δεν το βλέπεις συχνά και αυτό με κέρδισε. Επίσης το συγκεκριμένο γκρι επειδή τα είδα από κοντά μου φάνηκε υπερβολικά ....ασπρουλιαρικο και άρα θεώρησα ότι δεν θα είναι πρακτικό στην καθημερινότητά με σκόνη/λερωμα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 25 λεπτά, ο/η Ersi85 είπε:

Κατάλαβα! Συμφωνώ και εγώ με τον γυναικολόγο σου!

Οι τιμές σου είναι τέλειες, είναι σα να μην έχεις καν διαβήτη κύησης. Οπότε συνέχισε ο,τι κάνεις γιατί πάει καλά!

Ανυπομονώ να φτάσω στη Γ επιπέδου μου (σε 2 εβδομάδες) για να μάθω επιτέλους την ποσότητα αμνιακών υγρών, μήπως ξεπέρασα τα όρια με τον δικό μου τον διαβήτη. Οι δικές μου τιμές είναι πάντα κοντά στο μέγιστο όριο.

Τη διατροφή τη συνεχίζεις κανονικά και με την ίδια αυστηρότητα? Πραγματικά το Πάσχα ξέφυγα! Για πάνω από εβδομάδα έτρωγα αργά τη νύχτα, πολύ μεσημεριανό κλπ. Και έκτοτε δε μπορώ να "ξαναμαζέψω" εύκολα τις τιμές μου, έχω ξεκινήσει από το μηδέν πάλι την προσπάθεια.

 

Και γω ξέφυγα το Πάσχα μη νομίζεις, είναι πολύ δύσκολο ρε συ! Και σάντουιτς έφαγα και αργά όπως λες και γλυκά αλλά μόνο 2 μέρες μετά ξαναμαζευτηκα!! Από τότε την συνεχίζω ναι αυστηρά, (μέσα μέσα όμως θα φάω ένα γλυκάκι, δλδ μια στις 20 η μία φορά τον μήνα  θα φάω μισή κρέπα η μία σοκολάτα ή ένα παγωτό, κι αυτό το κάνω γιατί έχω δει ότι δεν με ανεβάζει τίποτα). Τον τελευταίο καιρό όμως εδώ και 1-2 εβδομάδες έχω χάσει λίγο το πρόγραμμα από άποψη ωρών, το πρόγραμμα μου έχει συγκεκριμένες ωρες που τρώω,επειδή ομωε εγώ είμαι πολύ κουρασμενη πλέον γιατί δε κοιμάμαι και καλά δεν ακούω καν τα ξυπνητήρια οπότε καταλήγω να τρώω ότι ώρες να ναι όποτε και μετρήσεις παίρνω ότι ώρα να ναι. Και έχω αρχίσει να αγχώνομαι λιγάκι δεν σου κρύβω γιατί και ο μετρητής δείχνει ότι να ναι και εγώ δεν τηρώ τις ώρες οπότε σκέφτομαι μήπως έχει ξερυθμιστει το σάκχαρο γιαυτό και γω περιμένω το ραντεβού κάθε φορά με τον γιατρό αλλά και την doppler!!Μην κάθεσαι να σκεφτείς τι έφαγες και τι όχι,καλά έκανες!!! από δω και στο εξής ξαναμπές στο πρόγραμμα σου και τήρησε το μέχρι τέλους, εξάλλου έχει μείνει τόσο λίγο ακόμη 😀 και θα είσαι μια χαρά, τόσο κόπο που έχεις κάνει από την αρχη δεν θα πάει χαμένος, όλα μια χαρά θα είναι!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Amp92 είπε:

Εγώ περιμένω αγοράκι αλλά το πήρα ασχέτως. Ήθελα κάτι που να μπορώ να το χρησιμοποιήσω ο.τι κι αν ήταν το μωρό αυτό ή το επόμενο. Σκέψου ότι πλεον μέντα, κίτρινα, φυστικί, σομον ακόμη και baby blue κτλ είναι χρώματα που πλέον φοράνε και τα δύο φύλα. Καλά και τα ροζ / μπλε προσωπικά μου αρέσουν και αυτά στα μωράκια αλλά και τα πιο unisex Μ αρεσουν πάρα πολύ. 

Πριν μάθω τι είναι το μωρό είχα φάει σκαλωμα να πάρω μια φωλιά την οποία θεώρησα πολύ ουδέτερη. Και μου λέει η κοπέλα από το μαγαζί μέσω ινσταγκραμ ότι συνήθως τη δίνουμε σε κοριτσάκι κ αυτο επειδή μέσα στο σχέδιο είχε κάτι λεπτομερείς ροζ και μετά  κυρίως γκρι , πράσινο, λευκό. Τη δείχνω σε όλους κ μου λένε ουδέτερη και ότι υπερβαλει η συγκεκριμένη. Την παρήγγειλα επί τόπου και δεν το μετανιώνω. Νταξει φτάνει με τον τόσο διαχωρισμό😋

 Για το καρότσι τώρα ....μου άρεσε πολύ , είναι διαφορετικό δεν το βλέπεις συχνά και αυτό με κέρδισε. Επίσης το συγκεκριμένο γκρι επειδή τα είδα από κοντά μου φάνηκε υπερβολικά ....ασπρουλιαρικο και άρα θεώρησα ότι δεν θα είναι πρακτικό στην καθημερινότητά με σκόνη/λερωμα. 

ααα ειδες λάιβ το γκρι ασημι? Ηταν η επομενη επιλογή μου. Μαλιστα αυριο που σκοπευω να παω να παραγγειλω, ήθελα να ζητησω να μου δειξουν αν εχουν καποιο χρωματολόγιο. 

Σκεφτομαι οπως οτι θα λερώνει. Οποτε αυτο που πηρες και θα παρω κι εγω απο οτι φαινεται, θα κραταει λιγο τα λερωματα, αυριο μεθαυριο που θα τρωνε τα μωρακια μας θα λερωνει, ας μην το πλενουμε καθε τρεις κ λιγο. 

Οπως το λες, αρκετα με τους διαχωρισμους. Εγω ξερεις, της εχω αγορασει αρκετα ρουχα σε unisex χρωματα. Οπως το σετακι κουβερτα σεντονια παντα, τα πηρα σε κιτρινο. Πήρα και ενα σετ με πεταλουδες, γιατι ηταν υπεροχο, αλλα δεν εμεινα στα ροζ. Το βασικο σετακι ειναι κίτρινο. Κουρτινα επισης πηρα ροζ με αρκουδια - φουλ μπεμπε!!! Αλλα ηταν πολυ οικονομικη οποτε δεν με ενοιαξε να την αλλαξω και σε 1 χρονο αν το μετανιωσω! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 52 λεπτά, ο/η Mummy2be είπε:

ααα ειδες λάιβ το γκρι ασημι? Ηταν η επομενη επιλογή μου. Μαλιστα αυριο που σκοπευω να παω να παραγγειλω, ήθελα να ζητησω να μου δειξουν αν εχουν καποιο χρωματολόγιο. 

Σκεφτομαι οπως οτι θα λερώνει. Οποτε αυτο που πηρες και θα παρω κι εγω απο οτι φαινεται, θα κραταει λιγο τα λερωματα, αυριο μεθαυριο που θα τρωνε τα μωρακια μας θα λερωνει, ας μην το πλενουμε καθε τρεις κ λιγο. 

Οπως το λες, αρκετα με τους διαχωρισμους. Εγω ξερεις, της εχω αγορασει αρκετα ρουχα σε unisex χρωματα. Οπως το σετακι κουβερτα σεντονια παντα, τα πηρα σε κιτρινο. Πήρα και ενα σετ με πεταλουδες, γιατι ηταν υπεροχο, αλλα δεν εμεινα στα ροζ. Το βασικο σετακι ειναι κίτρινο. Κουρτινα επισης πηρα ροζ με αρκουδια - φουλ μπεμπε!!! Αλλα ηταν πολυ οικονομικη οποτε δεν με ενοιαξε να την αλλαξω και σε 1 χρονο αν το μετανιωσω! 

Σε ποια πόλη θα κυκλοφορούμε τα υπέροχα φωτεινά ίδια μας καρότσια ; 😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Amp92 είπε:

Σε ποια πόλη θα κυκλοφορούμε τα υπέροχα φωτεινά ίδια μας καρότσια ; 😂

Εγω ζω στα Μέγαρα! Οποτε για την αρχη τουλαχιστον, θα ειναι εντος δημου Μεγάρων. Απο του χρονου το καλοκαιρι ομως θα παει παντου!! :D Εσεις που θα ρολαρετε??? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Marika31 είπε:

Και γω ξέφυγα το Πάσχα μη νομίζεις, είναι πολύ δύσκολο ρε συ! Και σάντουιτς έφαγα και αργά όπως λες και γλυκά αλλά μόνο 2 μέρες μετά ξαναμαζευτηκα!! Από τότε την συνεχίζω ναι αυστηρά, (μέσα μέσα όμως θα φάω ένα γλυκάκι, δλδ μια στις 20 η μία φορά τον μήνα  θα φάω μισή κρέπα η μία σοκολάτα ή ένα παγωτό, κι αυτό το κάνω γιατί έχω δει ότι δεν με ανεβάζει τίποτα). Τον τελευταίο καιρό όμως εδώ και 1-2 εβδομάδες έχω χάσει λίγο το πρόγραμμα από άποψη ωρών, το πρόγραμμα μου έχει συγκεκριμένες ωρες που τρώω,επειδή ομωε εγώ είμαι πολύ κουρασμενη πλέον γιατί δε κοιμάμαι και καλά δεν ακούω καν τα ξυπνητήρια οπότε καταλήγω να τρώω ότι ώρες να ναι όποτε και μετρήσεις παίρνω ότι ώρα να ναι. Και έχω αρχίσει να αγχώνομαι λιγάκι δεν σου κρύβω γιατί και ο μετρητής δείχνει ότι να ναι και εγώ δεν τηρώ τις ώρες οπότε σκέφτομαι μήπως έχει ξερυθμιστει το σάκχαρο γιαυτό και γω περιμένω το ραντεβού κάθε φορά με τον γιατρό αλλά και την doppler!!Μην κάθεσαι να σκεφτείς τι έφαγες και τι όχι,καλά έκανες!!! από δω και στο εξής ξαναμπές στο πρόγραμμα σου και τήρησε το μέχρι τέλους, εξάλλου έχει μείνει τόσο λίγο ακόμη 😀 και θα είσαι μια χαρά, τόσο κόπο που έχεις κάνει από την αρχη δεν θα πάει χαμένος, όλα μια χαρά θα είναι!! 

Σε νιώθω σε όσα έγραψες....

Κάνω την προσπάθεια να ξαναμπώ στο πρόγραμμα και ο,τι ήθελε προκύψει! 

Γιατί δεν κοιμάσαι καλά? Εφιάλτες μήπως, όπως κ εγω? Πραγματικά έχει γίνει καθημερινό φαινόμενο πλέον για μένα. 

Επίσης αν σου δίνουν D3 ή B12 βιταμίνες, μη τις παίρνεις μετά το μεσημέρι, διότι προκαλούν υπερένταση που διαρκεί σε κάποιους-ες έως και τη νύχτα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Mummy2be είπε:

Εγω ζω στα Μέγαρα! Οποτε για την αρχη τουλαχιστον, θα ειναι εντος δημου Μεγάρων. Απο του χρονου το καλοκαιρι ομως θα παει παντου!! :D Εσεις που θα ρολαρετε??? 

Θεσσαλονίκη προς το παρόν 😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Mummy2be είπε:

Ειχα μπει κι εγω σε εκεινο το γκρουπ και εφριξα με αυτα που εγραφαν!! Ασχετα με το κοξάκι δηλαδή... Υπήρχαν και κορίτσια που ε΄γραφαν νορμαλ ερωτήσεις και έπαιρναν νορμάλ απαντήσεις. Αλλά πολλή αμάθεια ή ημιμάθεια. Να μην ξερουν τι τους γίνεται, να ρωτανε πράγματα χαζά... Μια μερα, δύο έμεινα. Μετα απλά βγήκα, δεν αντεχα, νευριαζα με οσα διαβαζα!! 

Έχεις δίκιο, υπάρχουν κάτι ποστ εντελώς άσχετα καμιά φο΄ρα και ανοιγουν θέματα περίεργα που λες ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ. Εγω το έχω κάνει να ειναι λειτουργικό σε μένα οπως το θέλω, δηλαδη δεν ασχολουμαι με τα καθημερινά ποστ , οταν και αν χρειαστεί πάω κατευθείαν στην αναζήτηση και παταω το θεμα που θέλω...Ενταξει προφανώς παντου υπάρχουν διάφορες απόψεις για κάθε θέμα αλλά σε γενικές γραμμές μέχρι τωρα μια γενική πληροφορία οταν χρειάστηκε την είχα πάρει όπως θα ήθελα..οποτε οκ αντέχω ακόμα!! χαχα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Ersi85 είπε:

Σε νιώθω σε όσα έγραψες....

Κάνω την προσπάθεια να ξαναμπώ στο πρόγραμμα και ο,τι ήθελε προκύψει! 

Γιατί δεν κοιμάσαι καλά? Εφιάλτες μήπως, όπως κ εγω? Πραγματικά έχει γίνει καθημερινό φαινόμενο πλέον για μένα. 

Επίσης αν σου δίνουν D3 ή B12 βιταμίνες, μη τις παίρνεις μετά το μεσημέρι, διότι προκαλούν υπερένταση που διαρκεί σε κάποιους-ες έως και τη νύχτα..

Μερικές φορές ναι έχω εφιάλτες! Κυρίως όμως έχω αϋπνία, αν δεν πάει 2:00 δεν μπορώ να κοιμηθώ, μετά θα σηκωθώ δύο φορές για τουαλέτα και η τελευταία θα είναι 5:30 που φεύγει ο άνδρας μου για δουλειά, ε από κει και πέρα δεν μπορώ να κοιμηθώ και θα με πάρει ο ύπνος μισή ώρα μια πριν χτυπήσει το ξυπνητήρι και δεν ακούω τιποτα😄

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Mummy2beμην το σκέφτεσαι! Το μεντί σε συνδιασμό με το καφέ είναι φανταστικό!!!!!! 

Άσε που μπορείς να κρεμάσεις και κάνα παιχνιδάκι -κουδουνιστρα σε ροζ για να "φαίνεται" ότι έχεις κοριτσάκι. 

Μακάρι να έβρισκα τσάντα καθημερινής χρήσης με τέτοια χρώματα. Είναι από τα αγαπημένα μου. Έχω κάνει και έναν τοίχο στο δωμάτιο μας τέτοιο χρώμα :P

 

Το ασημί όντως θα λερώνεται.  Είναι ένας παραγοντας που πρώτα ο Θεός θα επιλέξω σκούρο χρώμα καροτσιου (όχι όμως μαύρο). 

κάτι άλλο βρε κορίτσια, τα καρότσια που κοιταται μέχρι πόσα κιλά μωρού ειναι?

βλέπω αλλά για έως 15 kg άλλα έως 22 kg. Εγώ έλεγα να πάρω έως 22 kg γιατί μετά θα θέλει σύντομα νέο καρότσι. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια, και μια άλλη ερώτηση. 

Εσείς βλέπετε πάνω σας αυτή την λάμψη εγκυμοσύνης που λένε?

Εγώ πάντως που είμαι στον 6ο , ακόμα δεν την έχω δει και αναρωτιέμαι πότε 🤣 Κοιταζομαι στον καθρέπτη και όλο αναρωτιέμαι τι να κάνω να ανανεωθεί λίγο η εμφάνιση μου. Μάλλον το μαλλί φταίει που δεν μπορώ να το βάψω και έχει κατέβει (το κάνω μπαλαγιαζ) :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 46 λεπτά, ο/η Watermelon είπε:

Κορίτσια, και μια άλλη ερώτηση. 

Εσείς βλέπετε πάνω σας αυτή την λάμψη εγκυμοσύνης που λένε?

Εγώ πάντως που είμαι στον 6ο , ακόμα δεν την έχω δει και αναρωτιέμαι πότε 🤣 Κοιταζομαι στον καθρέπτη και όλο αναρωτιέμαι τι να κάνω να ανανεωθεί λίγο η εμφάνιση μου. Μάλλον το μαλλί φταίει που δεν μπορώ να το βάψω και έχει κατέβει (το κάνω μπαλαγιαζ) :P

Ούτε λάμψη , ούτε υπέροχο λείο λαμπερο μαλλί που μακραίνει γρήγορα...μόνο μυϊκους πόνους που πάω σαν σπασμένο καράβι όταν σηκώνομαι από κάπου 😂 θελκτική δε με λες δλδ 😂 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 5/5/2023 at 1:23 ΠΜ, ο/η ΙΩΑΝΝΑ1972 είπε:

Ναι ειναι εντος οριων ολες για 1 ωρα ηταν 170 και για 2 ωρες 120!Σε ευχαριστώ για την απάντηση ,ελπιζω αυριο να με πάρουν και απο τον γιατρο να μου πουν το ιδιο.

 

στις On 4/5/2023 at 8:35 ΜΜ, ο/η ΙΩΑΝΝΑ1972 είπε:

Καλησπέρα , μόλις βγήκαν τα αποτελέσματα των εξετάσεων που έκανα , καμπύλη ζαχάρου.

Είναι με 75 γρ γλυκόζης 84-156-118 σε χρόνους 0-60-120. Φαίνονται στις φυσιολογικές τιμές .

Ξέρει κάποια κοπέλα από εμπειρία αν είναι εντάξει  ή υπάρχει προδιάθεση για διαβήτη  γιατί τώρα τα έστειλα στο γιατρό και δεν ξέρω πότε θα μου απαντήσει και στην  ενδοκρινολόγο θα πάω την  επόμενη Τετάρτη .

 

Τελικά με πήραν από τον γυναικολόγο και μου είπαν οτι ο γιατρός θέλει να δω ενδοκρινολόγο για διατροφή γιατί στα 60 λεπ΄τα θέλει  η μέτρηση να είναι κ΄΄ατω από 150 και εμένα είναι 156, θΑ δω ενδοκρινολόγο σε 2 μερες αλλά άρχισα ηδη δίαιτα διαβήτη κύησης.Εσεις κορίτσια ξέρετε αν η δίαιτα αποδίδει σε ολες ή είναι θέμα οργανισμού?

 

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 24 λεπτά, ο/η Amp92 είπε:

Ούτε λάμψη , ούτε υπέροχο λείο λαμπερο μαλλί που μακραίνει γρήγορα...μόνο μυϊκους πόνους που πάω σαν σπασμένο καράβι όταν σηκώνομαι από κάπου 😂 θελκτική δε με λες δλδ 😂 

Α. Εντάξει, δεν είμαι η μόνη δηλαδή. Αχαχαχαχαχ. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η ΙΩΑΝΝΑ1972 είπε:

 

Τελικά με πήραν από τον γυναικολόγο και μου είπαν οτι ο γιατρός θέλει να δω ενδοκρινολόγο για διατροφή γιατί στα 60 λεπ΄τα θέλει  η μέτρηση να είναι κ΄΄ατω από 150 και εμένα είναι 156, θΑ δω ενδοκρινολόγο σε 2 μερες αλλά άρχισα ηδη δίαιτα διαβήτη κύησης.Εσεις κορίτσια ξέρετε αν η δίαιτα αποδίδει σε ολες ή είναι θέμα οργανισμού?

 

 

 

Ωραία Ιωάννα καλώς ήρθες λοιπόν στο κλαμπ!! Στην πλειοψηφία η διατροφή πιάνει τόπο στις περισσότερες εγκυουλες, σπάνια πας σε ινσουλίνη. Είναι βέβαια και θέμα οργανισμου, με το που θα αρχίσεις δίαιτα στις επόμενες 2-3 εβδομάδες θα καταλάβει ο γιατρός σου αν ρυθμίζεται το σάκχαρο η όχι! Μια χαρά θα είσαι, μην αγχωθείς και μη σε πάρει από κάτω όπως εμένα στην αρχή γιατί οι τιμές σου σε γενικές γραμμές είναι πολύ εντάξει, μόνο το 156 είναι λίγο πιο πάνω!! Καλή αρχή, το εχεις!! 🙂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Watermelon είπε:

Κορίτσια, και μια άλλη ερώτηση. 

Εσείς βλέπετε πάνω σας αυτή την λάμψη εγκυμοσύνης που λένε?

Εγώ πάντως που είμαι στον 6ο , ακόμα δεν την έχω δει και αναρωτιέμαι πότε 🤣 Κοιταζομαι στον καθρέπτη και όλο αναρωτιέμαι τι να κάνω να ανανεωθεί λίγο η εμφάνιση μου. Μάλλον το μαλλί φταίει που δεν μπορώ να το βάψω και έχει κατέβει (το κάνω μπαλαγιαζ) :P

Το δικό μας καρότσι είναι μεχρι 22kg, προτιμότερο σίγουρα από το να περνουμε κι άλλο αργότερα!! Αυτό με την λάμψη γιατί καλέ το λετε? @Amp92Δεν το πιστεύω, σίγουρα θα λάμπετε. Εγώ κοριτσια  από τον 5ο μηνα ομολογώ έχω παρατηρήσει αυτή την αλλαγή, την λαμψη.Τα μαλλιά μου ήταν που ήταν πολλά κοντεύω τώρα να πνίγω, βγαίνουν συνέχεια και έχουν μακρυνει απίστευτα, λάμπουν παρόλο που έχω σχεδόν ξεχάσει τι ειναι  μάσκα και κοντισιονερ,τα νύχια μου λευκά και γερά, το δέρμα μου επίσης, όλοι μου λένε τι όμορφη που είμαι, κυρίως ο άντρας μου ο γλυκούλης που πάντα με ανεβάζει και με κοιτάζει λες και δεν έχει ξαναδεί γυναίκα 😂😂!! Μήπως με δουλεύουν όλοι τελικά?? 🤔Πάντως ειλικρινά νιώθω υπέροχα και με μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση από ότι πριν, δεν ξέρω γιατί!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Marika31 είπε:

Το δικό μας καρότσι είναι μεχρι 22kg, προτιμότερο σίγουρα από το να περνουμε κι άλλο αργότερα!! Αυτό με την λάμψη γιατί καλέ το λετε? @Amp92Δεν το πιστεύω, σίγουρα θα λάμπετε. Εγώ κοριτσια  από τον 5ο μηνα ομολογώ έχω παρατηρήσει αυτή την αλλαγή, την λαμψη.Τα μαλλιά μου ήταν που ήταν πολλά κοντεύω τώρα να πνίγω, βγαίνουν συνέχεια και έχουν μακρυνει απίστευτα, λάμπουν παρόλο που έχω σχεδόν ξεχάσει τι ειναι  μάσκα και κοντισιονερ,τα νύχια μου λευκά και γερά, το δέρμα μου επίσης, όλοι μου λένε τι όμορφη που είμαι, κυρίως ο άντρας μου ο γλυκούλης που πάντα με ανεβάζει και με κοιτάζει λες και δεν έχει ξαναδεί γυναίκα 😂😂!! Μήπως με δουλεύουν όλοι τελικά?? 🤔Πάντως ειλικρινά νιώθω υπέροχα και με μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση από ότι πριν, δεν ξέρω γιατί!!! 

Νά αυτό που λες είναι ακριβώς το αντίθετο από αυτό που νιώθω εγώ. Αχαχαχαχα. 

Εγώ δόξα το θεό πάντα είχα πολλά μαλλιά που μακραιναν εύκολα και δυνατά νύχια. Οπότε σε αυτά δεν βλέπω διαφορά. Κάθε άλλο που κοιτιεμαι στον καθρέπτη και θέλω κάτι να κάνω αλλά δεν μπορώ δυστυχώς. 

Εσείς βάφετε τα μαλλιά σας?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...