Μετάβαση σε περιεχόμενο

✨Μωράκια Αυγούστου 2023 ✨


Recommended Posts

στις πριν 46 λεπτά, ο/η Marika31 είπε:

Cybex έχω και γω από αυγο!!! Η φωλιά ωραία καλή?? Για πες γιατί και γω από το  Moromou θα παραγγείλω έχει τέλειες, λες να πάρουμε την ίδια 😀❤️??? Αυτή θα πάρω εγωhttps://www.moromou.gr/shop/φωλια-μωρου/φωλιά-ύπνου-διπλής-όψης-αστεράκια-soft-αξ/

Εγω πήρα αυτη με τα ελαφάκια. https://www.moromou.gr/shop/φωλια-μωρου/βρεφική-φωλιά-ύπνου-διπλής-όψης-βόλτα-6/

Ηθελα κατι σε πιο ροζ αλλα ο άντρας μου άσκησε βέτο, οπότε πήγα στο πιο ουδετερο. Παρολα αυτα δεν σκαω και πολύ γιατι θα τους βαζουμε πανίτσες, δεν θα αφηνουμε πανω στη φωλιά χωρίς πανίτσα. Ωραια ειναι κι αυτη με τα αστερια ❤️ Παράγγειλε την γτ εξαντλούνται, εγω ηθελα μια με ελεφαντάκια και την εχασα. 

Καλή ειναι, για τα λεφτα της ειναι πολύ ωραια. Αυτό που δεν μου αρεσε ειναι το κουβερτακι που εχει, ειναι πολύ μικρό. Και το ενα μαξιλαράκι ειναι τελειως φλατ. Αυτο που ειναι σαν πεταλουδα ειναι ωραιο, και το στρωματακι της φωλιας εχει μεσα υλικό. Και η ιδια η φωλια εχει ωραίο υλικό μέσα, δεν ειναι απλα ενα πανί. Επισης μικραινει οσο θελεις, εχει 2 σχοινακια και τα σφιγγεις οσο θελεις αναλογα με το πως μεγαλωνει το μωρακι. Κι επειτα το λυνεις εντελως αν θελεις και βαζεις το μωρο με την κοιλιτσα για να δυναμωσει τον αυχένα. 

Εγω ηθελα να την παρω απο το jukki. Αλλα προτιμησα το ελληνικο site γιατι μοιαζουν να ειναι ακριβως ιδιες. Απο Jukki παραγγειλα αυτο https://jukki.gr/shop/babys-room/παντα-κρεβατιου-κυλινδροι-300cm/παλιό-τριαντάφυλλο-minky-πάντα-κρεβατιού/ μαζι με ενα ασορτι μαξιλαρακι διακοσμητικό. Σκεφτηκα την φωλια να την εχω σταθερά στο παρκοκρέβατο και στην κουνια της τον κυλινδρο. Jukki εβαλα αντικαταβολή γιατί αν δεν γνωριζω το site και δεν ειναι ελληνικο δυσκολα βαζω κάρτα... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 4.2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τελικά τον έπεισα τον αντρα μου,θα παμε Σαββατο στο λητω να παραγγειλουμε κούνια και καροτσι να ερχονται σιγα σιγα ❤️ Θα παω στο καταστημα του Κηφισου, ελπίζω να βρω ποικιλια σε σχεδια. Εχει ψωνισει καμια σας απο εκει? Είναι μεγαλο καταστημα? Διπλα εχει και kiddo Κι ακομα ενα με παιδικα αν θυμαμαι καλα, απλα εχω καιρο να περασω απο εκει και δεν θυμαμαι... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπέρα σας κορίτσια.

 

εγω ακόμη δεν έχω παραγγείλει τίποτα,γενικά καμία αγορά.νομλιζω είναι νωρίς ακόμη.

εχω βεβαια και την ευκολία θα έλεγα από κουμπάρες,αδερφή και κουνιάδα που θα μου δώσουν σχεδόν τα πάντα από έπιπλα και καρότσια.(είμαι η τελευταία στην παρέα που θα κάνω παιδί) .

αλλά γενικά και εγώ και ο άντρας μου είμαστε λίγο κάτσε να περάσει ο καίρος,να πάνε όλα καλά και προς το τέλος να αρχίσουμε να ετοιμάζουμε και το δωμάτιο με τα πράγματα.

μετά την αιμοραγία που είχαμε ,ελιστε συγκρατημενοι αισιόδοξοι και οι δύο,νομίζαμε ότι χάσαμε τον μικρούλη μας και για αυτό πάμε βήμα-βήμα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η pepe90 είπε:

Κοριτσια μου Καλημερα! Τα νεα μου ευτυχως ειναι καλα! Πηγα για τη β επιπεδου και ολα ηταν πολυ καλα..και το φοβερο ειναι οτι ο τραχηλος απο 2 πηγε 3,1 εκ! Βοηθησε πολυ η προγεστερονη και η ξαπλα!! Τωρα ο γιατρος μου ειπε να ζω μια πιο φυαιολογικη ζωη! Οχι συνεχεια ξαπλωμενη, απλα επειδη ο πλακουντας ειναι οπισθιος και χαμηλα να μην σηκωνω βαρη, να μην ανεβοκατεβαινω σκαλια κτλ..ολα καλα!!! 

Μπράβο βρε κορίτσι, τέλεια!!!! Υπάρχει κάποια άλλη που έχει β επιπέδου?? Είδες που κάνει θαύματα τελικά η ξαπλα και η προγεστερονη?? 😀❤️!!! Ολα καλα να χαρείς και συ τις αγορές σου τώρα!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 33 λεπτά, ο/η Mummy2be είπε:

Εγω πήρα αυτη με τα ελαφάκια. https://www.moromou.gr/shop/φωλια-μωρου/βρεφική-φωλιά-ύπνου-διπλής-όψης-βόλτα-6/

Ηθελα κατι σε πιο ροζ αλλα ο άντρας μου άσκησε βέτο, οπότε πήγα στο πιο ουδετερο. Παρολα αυτα δεν σκαω και πολύ γιατι θα τους βαζουμε πανίτσες, δεν θα αφηνουμε πανω στη φωλιά χωρίς πανίτσα. Ωραια ειναι κι αυτη με τα αστερια ❤️ Παράγγειλε την γτ εξαντλούνται, εγω ηθελα μια με ελεφαντάκια και την εχασα. 

Καλή ειναι, για τα λεφτα της ειναι πολύ ωραια. Αυτό που δεν μου αρεσε ειναι το κουβερτακι που εχει, ειναι πολύ μικρό. Και το ενα μαξιλαράκι ειναι τελειως φλατ. Αυτο που ειναι σαν πεταλουδα ειναι ωραιο, και το στρωματακι της φωλιας εχει μεσα υλικό. Και η ιδια η φωλια εχει ωραίο υλικό μέσα, δεν ειναι απλα ενα πανί. Επισης μικραινει οσο θελεις, εχει 2 σχοινακια και τα σφιγγεις οσο θελεις αναλογα με το πως μεγαλωνει το μωρακι. Κι επειτα το λυνεις εντελως αν θελεις και βαζεις το μωρο με την κοιλιτσα για να δυναμωσει τον αυχένα. 

Εγω ηθελα να την παρω απο το jukki. Αλλα προτιμησα το ελληνικο site γιατι μοιαζουν να ειναι ακριβως ιδιες. Απο Jukki παραγγειλα αυτο https://jukki.gr/shop/babys-room/παντα-κρεβατιου-κυλινδροι-300cm/παλιό-τριαντάφυλλο-minky-πάντα-κρεβατιού/ μαζι με ενα ασορτι μαξιλαρακι διακοσμητικό. Σκεφτηκα την φωλια να την εχω σταθερά στο παρκοκρέβατο και στην κουνια της τον κυλινδρο. Jukki εβαλα αντικαταβολή γιατί αν δεν γνωριζω το site και δεν ειναι ελληνικο δυσκολα βαζω κάρτα... 

Τέλεια σε ευχαριστώ πολύ!!! Πολύ ωραία η φωλιτσα σου και η πάντα τεράστια, θα ρίξω μια ματιά!! ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 49 λεπτά, ο/η Marika31 είπε:

Μπράβο βρε κορίτσι, τέλεια!!!! Υπάρχει κάποια άλλη που έχει β επιπέδου?? Είδες που κάνει θαύματα τελικά η ξαπλα και η προγεστερονη?? 😀❤️!!! Ολα καλα να χαρείς και συ τις αγορές σου τώρα!!! 

Ευχαριστω παρα πολυ!!! Σε ολες μας ευχομαι τα καλυτερα! 🧡

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@pepe90 σούπερ!!!! Όλη η ομαδουλα έχει πολύ ευχάριστα νέα! Πάντα τέτοια!

Κορίτσια με αγχώνεται :P

Τι γίνεται με τα μαγαζιά? Γιατί τόσες καθυστερήσεις? Όλες τώρα θα γεννήσουν και έχουν εξαντληθεί 'η μήπως είναι νέες παραλαβές?

Είμαι η μόνη που θα αγοράσει μετά τον έβδομο?

Δηλαδή πρώτα ο Θεός σε ένα μήνα θα κοιτάξουμε. Και αυτό με το ζόρι. Ο άντρας μου ιδανικά θέλει Ιούλιο. 

Άσχετο, όσες έχετε αγόρι, το δωμάτιο τι χρώμα το έχετε? Στους τοίχους εννοώ. Εμάς προς το παρόν είναι ένα σπαστό λευκό όπως έχουμε όλους τους κυρίως χώρους στο σπίτι αλλά σε λίγο καιρό που θα κολοκαιριασει θα το βάψουμε ξανά με χρώμα. Όχι όλο ενδεχομένως ίσως κάποιον τοίχο. Έχω δει κάτι φανταστικά αυτοκόλλητα τοίχου και έλεγα να το διακοσμήσω με αυτά. 

Π χ https://www.sticky.gr/el/products/wall-sticker-watercolor-airplane-animals?utm_source=facebook&utm_medium=paidsocial&utm_campaign=Rel%3A+Advantage%2B+Campaign+|+DABA+|+Nov+22+Campaign&utm_content=Dynamic+Carousel+|+Best+Sellers&fbclid=IwAR1dS-LQkvXpgUYYTbFJtMT5FdP04hRRG5hcxzEYuaWhykDr9xwWuZNmxek_aem_AWAzxzQeITxkf5H8SkXmaEp6a2ljTs5GvmJyo5CraTLsBSBCn5ew4JNvNzqagOvNKyRNqPrW3p50H0k3uHUHAr39inPb_IvmNjNgawvM04QxLR6twuEGcz4-oocn8w73XLg

Εσείς τι θα κάνετε στους τοίχους? Αν κάνετε...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 31 λεπτά, ο/η Watermelon είπε:

@pepe90 σούπερ!!!! Όλη η ομαδουλα έχει πολύ ευχάριστα νέα! Πάντα τέτοια!

Κορίτσια με αγχώνεται :P

Τι γίνεται με τα μαγαζιά? Γιατί τόσες καθυστερήσεις? Όλες τώρα θα γεννήσουν και έχουν εξαντληθεί 'η μήπως είναι νέες παραλαβές?

Είμαι η μόνη που θα αγοράσει μετά τον έβδομο?

Δηλαδή πρώτα ο Θεός σε ένα μήνα θα κοιτάξουμε. Και αυτό με το ζόρι. Ο άντρας μου ιδανικά θέλει Ιούλιο. 

Άσχετο, όσες έχετε αγόρι, το δωμάτιο τι χρώμα το έχετε? Στους τοίχους εννοώ. Εμάς προς το παρόν είναι ένα σπαστό λευκό όπως έχουμε όλους τους κυρίως χώρους στο σπίτι αλλά σε λίγο καιρό που θα κολοκαιριασει θα το βάψουμε ξανά με χρώμα. Όχι όλο ενδεχομένως ίσως κάποιον τοίχο. Έχω δει κάτι φανταστικά αυτοκόλλητα τοίχου και έλεγα να το διακοσμήσω με αυτά. 

Π χ https://www.sticky.gr/el/products/wall-sticker-watercolor-airplane-animals?utm_source=facebook&utm_medium=paidsocial&utm_campaign=Rel%3A+Advantage%2B+Campaign+|+DABA+|+Nov+22+Campaign&utm_content=Dynamic+Carousel+|+Best+Sellers&fbclid=IwAR1dS-LQkvXpgUYYTbFJtMT5FdP04hRRG5hcxzEYuaWhykDr9xwWuZNmxek_aem_AWAzxzQeITxkf5H8SkXmaEp6a2ljTs5GvmJyo5CraTLsBSBCn5ew4JNvNzqagOvNKyRNqPrW3p50H0k3uHUHAr39inPb_IvmNjNgawvM04QxLR6twuEGcz4-oocn8w73XLg

Εσείς τι θα κάνετε στους τοίχους? Αν κάνετε...

Όχι δεν είσαι η μόνη και γω όταν μπει ο Ιούνιος θα ψωνησω πράγματα!! Απλά έχουμε δουλειές διάφορες, θέλω απλά να αδειάσω αυτό που θα κάνω παιδικό που είχα ένα κρεβάτι μόνο, σιδερώστρα και τέτοια τύπου σαν αποθηκη!! Μόνο έρευνα έχω κάνει στο τι θα πάρω, τα κραταω κι όταν έρθει η ώρα θα τα παραγγείλω!!το καροτσι το πήραμε από τώρα γιατί μας το κάνει δώρο η πεθερά μου!! Ότι δεν θα βρισκω θα κοιτάζω να συμβιβάζομαι με ετοιμοπαραδοτα, δεν υπάρχει λόγος να αγχωνομαστε κι ούτε θα παρεξηγηθουν τα μωρακια μας αν δεν είναι όλα έτοιμα από πριν, λίγα πράγματα ουσιαστικά χρειάζονται όταν γεννιουνται αν το σκεφτείς!! Πολύ ωραία αυτοκόλλητα!!! Εμενα είναι φρέσκο βαμμένο γτ πέρυσι μετακόμισα με εδώ οπότε έχω ήδη γκρι τόνους απαλούς σε όλο το δωμάτιο οπότε θα κοιτάξω να το συνδυάσω με λευκό μπεζ και κάποιους ροζ χρωματισμούς σε διάφορα!! Από αυτοκόλλητα πήρα κυκλάκια πουά λευκά κάπως έτσι δλδ

Screenshot_20230324_181037_com.pinterest.jpg

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 λεπτά, ο/η Marika31 είπε:

Όχι δεν είσαι η μόνη και γω όταν μπει ο Ιούνιος θα ψωνησω πράγματα!! Απλά έχουμε δουλειές διάφορες, θέλω απλά να αδειάσω αυτό που θα κάνω παιδικό που είχα ένα κρεβάτι μόνο, σιδερώστρα και τέτοια τύπου σαν αποθηκη!! Μόνο έρευνα έχω κάνει στο τι θα πάρω, τα κραταω κι όταν έρθει η ώρα θα τα παραγγείλω!!το καροτσι το πήραμε από τώρα γιατί μας το κάνει δώρο η πεθερά μου!! Ότι δεν θα βρισκω θα κοιτάζω να συμβιβάζομαι με ετοιμοπαραδοτα, δεν υπάρχει λόγος να αγχωνομαστε κι ούτε θα παρεξηγηθουν τα μωρακια μας αν δεν είναι όλα έτοιμα από πριν, λίγα πράγματα ουσιαστικά χρειάζονται όταν γεννιουνται αν το σκεφτείς!! Πολύ ωραία αυτοκόλλητα!!! Εμενα είναι φρέσκο βαμμένο γτ πέρυσι μετακόμισα με εδώ οπότε έχω ήδη γκρι τόνους απαλούς σε όλο το δωμάτιο οπότε θα κοιτάξω να το συνδυάσω με λευκό μπεζ και κάποιους ροζ χρωματισμούς σε διάφορα!! Από αυτοκόλλητα πήρα κυκλάκια πουά λευκά κάπως έτσι δλδ

Screenshot_20230324_181037_com.pinterest.jpg

Α. Εντάξει και προβληματιστηκα ότι ήμουν η μόνη που ακόμα δεν αγοράζει τίποτα. Εννοείται όμως ότι έχω αποθηκεύσει ένα σωρό πράγματα στο κινητό.  :P

Και εμάς το σπίτι είναι καινούργιο, αλλά δεν ήθελα να το βάψουμε εξαρχής με χρώμα γιατί εννοείται δεν ξέρεις τι μωράκι θα κάνεις. Οπότε τώρα προβληματίζομαι. Δεν θέλω να το κάνω πολύ μπλέ, αλλά ούτε και πολύ γκρί γιατί το θέλω πιο φωτεινό και παιχνιδιάρικο. Πρέπει να μπω και εγώ Pinterest να ψάξω.

Τα αυτοκόλλητα πολύ ωραία!!! Ιδίως σε σκούρο τοίχο θα φαίνονται ακόμα καλύτερα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Watermelon είπε:

Α. Εντάξει και προβληματιστηκα ότι ήμουν η μόνη που ακόμα δεν αγοράζει τίποτα. Εννοείται όμως ότι έχω αποθηκεύσει ένα σωρό πράγματα στο κινητό.  :P

Και εμάς το σπίτι είναι καινούργιο, αλλά δεν ήθελα να το βάψουμε εξαρχής με χρώμα γιατί εννοείται δεν ξέρεις τι μωράκι θα κάνεις. Οπότε τώρα προβληματίζομαι. Δεν θέλω να το κάνω πολύ μπλέ, αλλά ούτε και πολύ γκρί γιατί το θέλω πιο φωτεινό και παιχνιδιάρικο. Πρέπει να μπω και εγώ Pinterest να ψάξω.

Τα αυτοκόλλητα πολύ ωραία!!! Ιδίως σε σκούρο τοίχο θα φαίνονται ακόμα καλύτερα! 

Μία χαρά τότε άμα εχεις βρει τι σαρεσει είσαι ετοιμοπολεμη😀!! Για αγοράκι θα ήταν ωραίο και το απαλό κίτρινο και το φυστίκι το ανοιχτο και κάτι σε γκρι-μπεζ, παλ αποχρώσεις!!! Να σου πω την αλήθεια κι αυτό που έχεις τώρα σπασμένο λευκό δεν είπες αν δεν κάνω λάθος?? Εμενα μαρεσει κι αυτό είναι πολύ ουδέτερο γιαυτό μπορείς ν κάνεις ότι θες μετά με τα υφάσματα Screenshot_20230504_202612_com.pinterest.thumb.jpg.1a628e4c15a810fc46c7a5dbb8fdcf34.jpg

Screenshot_20230504_202559_com.pinterest.jpg

Screenshot_20230504_202453_com.pinterest.jpg

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα , μόλις βγήκαν τα αποτελέσματα των εξετάσεων που έκανα , καμπύλη ζαχάρου.

Είναι με 75 γρ γλυκόζης 84-156-118 σε χρόνους 0-60-120. Φαίνονται στις φυσιολογικές τιμές .

Ξέρει κάποια κοπέλα από εμπειρία αν είναι εντάξει  ή υπάρχει προδιάθεση για διαβήτη  γιατί τώρα τα έστειλα στο γιατρό και δεν ξέρω πότε θα μου απαντήσει και στην  ενδοκρινολόγο θα πάω την  επόμενη Τετάρτη .

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 λεπτά, ο/η ΙΩΑΝΝΑ1972 είπε:

Καλησπέρα , μόλις βγήκαν τα αποτελέσματα των εξετάσεων που έκανα , καμπύλη ζαχάρου.

Είναι με 75 γρ γλυκόζης 84-156-118 σε χρόνους 0-60-120. Φαίνονται στις φυσιολογικές τιμές .

Ξέρει κάποια κοπέλα από εμπειρία αν είναι εντάξει  ή υπάρχει προδιάθεση για διαβήτη  γιατί τώρα τα έστειλα στο γιατρό και δεν ξέρω πότε θα μου απαντήσει και στην  ενδοκρινολόγο θα πάω την  επόμενη Τετάρτη .

 

Καλησπέρα Ιωάννα μου!!! Οι τιμές φαίνονται πολύ καλές οντως, είναι μέσα στα όρια του εργαστηρίου?? Γιατί παίζει ρόλο εμένα ας πούμε είχε όριο το 140 στους χρόνους 60 και και 120. Τι όρια σου γράφει? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γειά σας κορίτσια! Συγχαρητήρια όλες για τις β-επιπέδου σας! Νομίζουμε έχουμε κάνει όλες τώρα, ε?? Για κάποια κορίτσια που ρώτησαν τι χρειαζόμαστε στην αρχή εμείς είχαμε πάρει co-sleeper που το βάζεις δίπλα στο κρεβάτι σου στις αρχές. Μετά για το μπάνιο μια λεκανιτσα με ένα τρίποδο για να είναι ψηλά και να μη σου φεύγει η μέση. Αλλαξιερα, καλύμματα για αλλαξιερα, πετσέτες μπάνιου, μαντήλια μεγάλα (νομιζω τα λένε πάνες στην Ελλάδα?), μαντηλάκια μικρά για το φαγητό. Επίσης όσες έχουν σκοπό να θηλασουν, πλαστικές θηλες - σώζουν ζωές! Ίσως και να μη χρειαστούν αλλα αμα αρχίζουν να πονάνε οι θηλες βοηθανε πολυ. Ίσως και μια κρεμουλα για θηλες και φυσικά σουτιέν θηλασμού. Επίσης εμείς είχαμε πάρει και μπιμπερό και φόρμουλα να τα έχουμε σε περίπτωση που δεν πάει καλά ο θηλασμός στην αρχή. Στο πρώτο χρειάστηκε, στο δεύτερο όχι. 

Μετά κούνια, κουβερτακια, σεντονακια κτλ. Εμένα μ έχουν βολέψει πάρα πολύ οι υπνοσακοι αλλα δεν τα βάζω απο νεογέννητα. Επίσης καμία πιπίλα, ίσως βοηθήσει στον ύπνο στις αρχές. Mummytobe, εδω την πάντα κούνιας δεν τη συνιστούν, τη θεωρούν και λίγο επικίνδυνη οπότε δεν την έβαλα ποτέ μου. Τελείως άδεια η κούνια απο έξτρα πράγματα, μόνο σεντόνακια και κουβερτακια. 

 

Απο το μαιευτήριο το δεύτερο το πήραμε με το μαξι-κοζι (αυτό είναι το αυγό)? Καρότσι 3 σε ένα. Αφρόλουτρο για το μπάνιο (εμένα μ αρέσει της welleda) και κάνα λαδάκι για μασαζακι. Ακούγεται χαζό και απλό θερμόμετρο (εδώ το βάζουν στον πωπο🤭) και οινοπνευμα, βαμβάκι να το καθαρίζεις. 😚

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Επίσης θερμομετρο νερού, για να μετράς τη θερμοκρασία στο μπάνιο (μπορείς να τη νιώσεις και με το χερι αλλα εγω νιώθω πιο σίγουρη όταν είναι μικρούλια να χρησιμοποιώ αυτό). Πάνες, μωρόμαντηλα. Αυτα, δε ξέρω αν ξεχνάω κάτι. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Watermelon είπε:

@pepe90 σούπερ!!!! Όλη η ομαδουλα έχει πολύ ευχάριστα νέα! Πάντα τέτοια!

Κορίτσια με αγχώνεται :P

Τι γίνεται με τα μαγαζιά? Γιατί τόσες καθυστερήσεις? Όλες τώρα θα γεννήσουν και έχουν εξαντληθεί 'η μήπως είναι νέες παραλαβές?

Είμαι η μόνη που θα αγοράσει μετά τον έβδομο?

Δηλαδή πρώτα ο Θεός σε ένα μήνα θα κοιτάξουμε. Και αυτό με το ζόρι. Ο άντρας μου ιδανικά θέλει Ιούλιο. 

Άσχετο, όσες έχετε αγόρι, το δωμάτιο τι χρώμα το έχετε? Στους τοίχους εννοώ. Εμάς προς το παρόν είναι ένα σπαστό λευκό όπως έχουμε όλους τους κυρίως χώρους στο σπίτι αλλά σε λίγο καιρό που θα κολοκαιριασει θα το βάψουμε ξανά με χρώμα. Όχι όλο ενδεχομένως ίσως κάποιον τοίχο. Έχω δει κάτι φανταστικά αυτοκόλλητα τοίχου και έλεγα να το διακοσμήσω με αυτά. 

Π χ https://www.sticky.gr/el/products/wall-sticker-watercolor-airplane-animals?utm_source=facebook&utm_medium=paidsocial&utm_campaign=Rel%3A+Advantage%2B+Campaign+|+DABA+|+Nov+22+Campaign&utm_content=Dynamic+Carousel+|+Best+Sellers&fbclid=IwAR1dS-LQkvXpgUYYTbFJtMT5FdP04hRRG5hcxzEYuaWhykDr9xwWuZNmxek_aem_AWAzxzQeITxkf5H8SkXmaEp6a2ljTs5GvmJyo5CraTLsBSBCn5ew4JNvNzqagOvNKyRNqPrW3p50H0k3uHUHAr39inPb_IvmNjNgawvM04QxLR6twuEGcz4-oocn8w73XLg

Εσείς τι θα κάνετε στους τοίχους? Αν κάνετε...

Κι εγώ έτσι σπασμένο το έχω κ θα το αφήσω έτσι λέω... είναι μικρό δωμάτιο που πρέπει να αδειάσει το είχα κ εγώ σαν αποθήκη 😂 θέλω να μπούνε τα έπιπλα κ μετά να δω αν θα βάλω και τι σε καδρακια διακοσμητικά για να πάρει χρώμα γιατί του χρόνου με το καλό το καλοκαίρι θα αλλάξουμε σπίτι οπότε δεν θα βάψω φέτος για να φύγουμε του χρόνου. Έτσι κ αλλιώς μέχρι το καλοκαίρι δεν ξέρω πόσο θα κοιμάται ήδη το μωρό στο δικό του ξεχωριστό δωμάτιο ή αν θα το έχω απλά για τα ρούχα κ τέτοια. Μακάρι να το πάω γρήγορα εκεί το μωρό αλλά και πάλι δεν θα είναι για πολύ οπότε δεν θα το βάψω τώρα... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Marika31 είπε:

Καλησπέρα Ιωάννα μου!!! Οι τιμές φαίνονται πολύ καλές οντως, είναι μέσα στα όρια του εργαστηρίου?? Γιατί παίζει ρόλο εμένα ας πούμε είχε όριο το 140 στους χρόνους 60 και και 120. Τι όρια σου γράφει? 

Ναι ειναι εντος οριων ολες για 1 ωρα ηταν 170 και για 2 ωρες 120!Σε ευχαριστώ για την απάντηση ,ελπιζω αυριο να με πάρουν και απο τον γιατρο να μου πουν το ιδιο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η ΙΩΑΝΝΑ1972 είπε:

Ναι ειναι εντος οριων ολες για 1 ωρα ηταν 170 και για 2 ωρες 120!Σε ευχαριστώ για την απάντηση ,ελπιζω αυριο να με πάρουν και απο τον γιατρο να μου πουν το ιδιο.

Ναι έτσι πιστεύω, είσαι μια χαρα!! Απλώς αυτά εξαρτώνται και από τον κάθε γυναικολογο και την κλινική εικόνα της εγκυου. Να φανταστείς εμένα ο δικός μου είχε πει ότι αν είχα άλλο γιατρό δεν θα είχα διαβητη😄, αυτός είναι ψείρας!! Πάρε και κατάλαβε!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Amp92 είπε:

Κι εγώ έτσι σπασμένο το έχω κ θα το αφήσω έτσι λέω... είναι μικρό δωμάτιο που πρέπει να αδειάσει το είχα κ εγώ σαν αποθήκη 😂 θέλω να μπούνε τα έπιπλα κ μετά να δω αν θα βάλω και τι σε καδρακια διακοσμητικά για να πάρει χρώμα γιατί του χρόνου με το καλό το καλοκαίρι θα αλλάξουμε σπίτι οπότε δεν θα βάψω φέτος για να φύγουμε του χρόνου. Έτσι κ αλλιώς μέχρι το καλοκαίρι δεν ξέρω πόσο θα κοιμάται ήδη το μωρό στο δικό του ξεχωριστό δωμάτιο ή αν θα το έχω απλά για τα ρούχα κ τέτοια. Μακάρι να το πάω γρήγορα εκεί το μωρό αλλά και πάλι δεν θα είναι για πολύ οπότε δεν θα το βάψω τώρα... 

Ναι ναι καλά θα κάνεις. Τζάμπα κόπος αφού θα φύγετε σε έναν χρόνο. Και πραγματικά το μωράκι σας θα κοιμάται σίγουρα μαζί σας για αρκετούς μήνες οπότε δεν χρειάζονται πολλά πολλά!

 

@Sonia12ευχαριστούμε για τις πληροφορίες!!! Την μπάντα γιατί την θεωρούν επικίνδυνη? Λόγω πνιγμού υποθέτω? Πάντως για να μαζευτεί ο χώρος στην κούνια που θα είναι μικρό το μωρό, ωραία ιδέα είναι και τα διακοσμητικά μαξιλάρια με ζωάκια. Απλά θα πρέπει να πάρεις πολλά :P

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Watermelon εγω τα 2 δωματια τα εβαψα το ενα στο χρωμα της μεντας και το αλλο κιτρινο παστελ. Εβαλα κουρτινα με γκρι πουα στο πράσινο και λευκα πουά στο κίτρινο. Ετσι ειμαι μέσα με οτι κι αν ερχοταν ;) Στο πράσινο δουλευω ομως, εχω γραφειο και βιβλιοθηκη οποτε το μωρο θα μπει στο κιτρινο που ειναι και νοτινο και εχει πιο ωραιες θερμοκρασιες τον χειμωνα και πιο πολυ φως ενω το αλλο δωματιο εινα βορινο. Μεχρι να χρειαστω και το 2ο δωματιο ομως, θα θελει σιγουρα βαψιμο γτ οπως ειπα δουλευω εδω μεσα κι ολο κατι γρατζουνιες εχω κανει κοντα στις πριζες, εχω φαει μια γωνια χαμηλά ευτυ΄χως οταν περασα τη βιβλιοθηκη... 

Ομως τωρα στο κιτρινο, θα βαλω αυτοκολλητα σιγουρα γτ δεν θελω να βαψω. Δηλαδή ήθελα αλλά μόλις το ειπα του αντρα μου του γυρισε το ματι! "Σπιτι βαμμενο 1μιση χρονο, δεν στο βαφω" χαχαχαχα!! Τελος παντων, δεν εδωσα πολλη σημασια γιατι σκεφτηκα πως οταν της κανω το παιδικο της δωματιο θα βαφτει και θα πει κι ενα τραγουδι. Τωρα σαν βρεφακι δεν θα καταλαβαινει και πολλα, ισα ισα το παστελ ειναι και ηπιο για τα ματακια της. Σκεφτομαι να βαλω αυτοκολλητα κι εγω, ειχα απο το sticky στο δικο μου εφηβικο δωματιο και ηταν τελεια. Μαλιστα, οταν τα εβγαλα δεν εμεινε ουτε μισο σημαδι, μπαινουν πανευκολα και ειναι πολυ ομορφα. Σκεφτομαι κατι σε λουλουδι, εχω παρει και σεντονια με πεταλουδες, πιστευω θα ειναι υπεροχο.

Ραφακια θα ηθελα επισης να βαλω πανω απο την αλλαξιερα γτ δεν εχω πολλή επιφάνεια. Απο τη μια ειναι η ντουλαπα, απο την αλλη η μπαλκονοπορτα. Οποτε εχω εναν τοιχο ουσιαστικα ολοκληρο και τον μισο ας πουμε διπλα στην πορτα. Εκει θα μπει η αλλαξιερα, κι ελεγα απο πανω να βαλω κανα ραφι να βαλω αρκουδια ή παιδικα βιβλία...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Mummy2be είπε:

@Watermelon εγω τα 2 δωματια τα εβαψα το ενα στο χρωμα της μεντας και το αλλο κιτρινο παστελ. Εβαλα κουρτινα με γκρι πουα στο πράσινο και λευκα πουά στο κίτρινο. Ετσι ειμαι μέσα με οτι κι αν ερχοταν ;) Στο πράσινο δουλευω ομως, εχω γραφειο και βιβλιοθηκη οποτε το μωρο θα μπει στο κιτρινο που ειναι και νοτινο και εχει πιο ωραιες θερμοκρασιες τον χειμωνα και πιο πολυ φως ενω το αλλο δωματιο εινα βορινο. Μεχρι να χρειαστω και το 2ο δωματιο ομως, θα θελει σιγουρα βαψιμο γτ οπως ειπα δουλευω εδω μεσα κι ολο κατι γρατζουνιες εχω κανει κοντα στις πριζες, εχω φαει μια γωνια χαμηλά ευτυ΄χως οταν περασα τη βιβλιοθηκη... 

Ομως τωρα στο κιτρινο, θα βαλω αυτοκολλητα σιγουρα γτ δεν θελω να βαψω. Δηλαδή ήθελα αλλά μόλις το ειπα του αντρα μου του γυρισε το ματι! "Σπιτι βαμμενο 1μιση χρονο, δεν στο βαφω" χαχαχαχα!! Τελος παντων, δεν εδωσα πολλη σημασια γιατι σκεφτηκα πως οταν της κανω το παιδικο της δωματιο θα βαφτει και θα πει κι ενα τραγουδι. Τωρα σαν βρεφακι δεν θα καταλαβαινει και πολλα, ισα ισα το παστελ ειναι και ηπιο για τα ματακια της. Σκεφτομαι να βαλω αυτοκολλητα κι εγω, ειχα απο το sticky στο δικο μου εφηβικο δωματιο και ηταν τελεια. Μαλιστα, οταν τα εβγαλα δεν εμεινε ουτε μισο σημαδι, μπαινουν πανευκολα και ειναι πολυ ομορφα. Σκεφτομαι κατι σε λουλουδι, εχω παρει και σεντονια με πεταλουδες, πιστευω θα ειναι υπεροχο.

Ραφακια θα ηθελα επισης να βαλω πανω απο την αλλαξιερα γτ δεν εχω πολλή επιφάνεια. Απο τη μια ειναι η ντουλαπα, απο την αλλη η μπαλκονοπορτα. Οποτε εχω εναν τοιχο ουσιαστικα ολοκληρο και τον μισο ας πουμε διπλα στην πορτα. Εκει θα μπει η αλλαξιερα, κι ελεγα απο πανω να βαλω κανα ραφι να βαλω αρκουδια ή παιδικα βιβλία...

Α.. χαίρομαι πολύ που έχεις πάρει αυτοκόλλητα από το sticky. Ήθελα πολύ να είναι πετυχημένα και να μην μου βγουν μουφα. Οπότε τέλεια! Αυτά μπορεί να τα παραγγείλω άμεσα :P

Εμείς το αφήσαμε επίτηδες 'ασπρο' για να είναι φρέσκοβαμμενο τώρα. Εξάλλου πρώτα ο Θεός, τους πρώτους μήνες θα είναι σίγουρα μαζί μας. ❤️ άρα θέλω να πω δεν θα μυρίζει κιόλας . 

ΕΖει δίκιο ο άντρας σου. Αφού ήδη είχατε μπει στον κόπο να το βάλετε με χρώμα τώρα όντως άστο έτσι και ο με το καλό όταν θελήσετε το αλλάζετε. 

εμείς έχουμε δίπλα από το σώμα θέρμανσης έναν τοίχο κενό (σχεδόν ολόκληρο γιατί στο τέλος του τοίχου είναι η πόρτα εισόδου του δωματίου) και λέγαμε να πάρουμε καμιά μικρή βιβλιοθήκη. Αλλά δεν ξέρω ακόμα. Δεν έχω ψάξει έπιπλο. Μπορεί και για αρχή να το αφήσουμε κενό. Δεν είναι ανάγκη οοοολα να είναι έτοιμα από πριν :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 λεπτά, ο/η Watermelon είπε:

Α.. χαίρομαι πολύ που έχεις πάρει αυτοκόλλητα από το sticky. Ήθελα πολύ να είναι πετυχημένα και να μην μου βγουν μουφα. Οπότε τέλεια! Αυτά μπορεί να τα παραγγείλω άμεσα :P

Εμείς το αφήσαμε επίτηδες 'ασπρο' για να είναι φρέσκοβαμμενο τώρα. Εξάλλου πρώτα ο Θεός, τους πρώτους μήνες θα είναι σίγουρα μαζί μας. ❤️ άρα θέλω να πω δεν θα μυρίζει κιόλας . 

ΕΖει δίκιο ο άντρας σου. Αφού ήδη είχατε μπει στον κόπο να το βάλετε με χρώμα τώρα όντως άστο έτσι και ο με το καλό όταν θελήσετε το αλλάζετε. 

εμείς έχουμε δίπλα από το σώμα θέρμανσης έναν τοίχο κενό (σχεδόν ολόκληρο γιατί στο τέλος του τοίχου είναι η πόρτα εισόδου του δωματίου) και λέγαμε να πάρουμε καμιά μικρή βιβλιοθήκη. Αλλά δεν ξέρω ακόμα. Δεν έχω ψάξει έπιπλο. Μπορεί και για αρχή να το αφήσουμε κενό. Δεν είναι ανάγκη οοοολα να είναι έτοιμα από πριν :P

Εγω ξανασκεφτομαι τα ραφια να σου πω την αληθεια. Να τρυπησω τον τοιχο και αυριο μεθαυριο να θελω βιβλιοθηκη και να εχω τις τρυπες... Θα το σκεφτω. αλλα οπως λες δεν χρειαζεται να ειναι ολα ετοιμα απο την αρχη, σιγα... Αφου στην αρχη θα ειναι μαζι μας... Απλα το θεμα ειναι οτι τρελαινεσαι με τις διαφημισεις. Εγω πριν παραλιγο να παραγγειλω παιδικη σκηνη... Δλδ ημαρτον!

Αυριο θα παω να δω για κουρτινα. Θελω να αλλαξω του σαλονιου μου κι αφου θα παω στο κεντρο, θα παρω και για το δωματιο της μπεμπας να μην εχω κι αυτη την εκκρεμοτητα να παω στα μαγαζια. Τα υπολοιπα τα παραγγελνω κι ερχονται ;) 

Για την παρτυ μας δεν βλεπω να ψωνιζουμε τιποτα πλεον! Λετε να χαλασαμε για παντα? Χαχαχαχα!! Μαιος κι ουτε ενα καινουργιο πεδιλο :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εχουμε Ειρηνες σήμερα, δεν έχουμε? 

@irini02 Χρονια πολλα ❤️ Με το καλο να υποδεχθεις το υπεροχο μωράκι σας 🥰

@Eir_ma Εισαι κι εσυ Ειρηνη? 

Αν εχουμε κι αλλη Ειρηνη, χίλιες ευχές στέλνουμε ηλεκτρονικά ❤️ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 λεπτά, ο/η Mummy2be είπε:

Εχουμε Ειρηνες σήμερα, δεν έχουμε? 

@irini02 Χρονια πολλα ❤️ Με το καλο να υποδεχθεις το υπεροχο μωράκι σας 🥰

@Eir_ma Εισαι κι εσυ Ειρηνη? 

Αν εχουμε κι αλλη Ειρηνη, χίλιες ευχές στέλνουμε ηλεκτρονικά ❤️ 

Ευχαριστούμε πολύ κορίτσι μου να είσαι πάντα καλά και με το καλο η μπέμπα σου. Ο,τι καλύτερο για όλες μας❤️❤️

@irini02 χρόνια μας πολλά συνονόματη!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Watermelon είπε:

Ναι ναι καλά θα κάνεις. Τζάμπα κόπος αφού θα φύγετε σε έναν χρόνο. Και πραγματικά το μωράκι σας θα κοιμάται σίγουρα μαζί σας για αρκετούς μήνες οπότε δεν χρειάζονται πολλά πολλά!

 

@Sonia12ευχαριστούμε για τις πληροφορίες!!! Την μπάντα γιατί την θεωρούν επικίνδυνη? Λόγω πνιγμού υποθέτω? Πάντως για να μαζευτεί ο χώρος στην κούνια που θα είναι μικρό το μωρό, ωραία ιδέα είναι και τα διακοσμητικά μαξιλάρια με ζωάκια. Απλά θα πρέπει να πάρεις πολλά :P

Γεια σου watermelon, ναι για πνιγμό. Κι η πάντα είναι σίγουρα ωραίο διακοσμητικο κι ολα απλα εγώ δεν έβαζα τίποτα γι αυτό το λόγο. Αλλα εδώ έτσι είναι η συμβουλή και στο συγκεκριμένο δεν τη παρέβλεψα. Αλλα εκεί μπορεί να συνηθίζεται δε ξέρω! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Watermelon είπε:

Ναι ναι καλά θα κάνεις. Τζάμπα κόπος αφού θα φύγετε σε έναν χρόνο. Και πραγματικά το μωράκι σας θα κοιμάται σίγουρα μαζί σας για αρκετούς μήνες οπότε δεν χρειάζονται πολλά πολλά!

 

@Sonia12ευχαριστούμε για τις πληροφορίες!!! Την μπάντα γιατί την θεωρούν επικίνδυνη? Λόγω πνιγμού υποθέτω? Πάντως για να μαζευτεί ο χώρος στην κούνια που θα είναι μικρό το μωρό, ωραία ιδέα είναι και τα διακοσμητικά μαξιλάρια με ζωάκια. Απλά θα πρέπει να πάρεις πολλά :P

 

Γεια σου watermelon, ναι για πνιγμό. Κι η πάντα είναι σίγουρα ωραίο διακοσμητικο κι ολα απλα εγώ δεν έβαζα τίποτα γι αυτό το λόγο. Αλλα εδώ έτσι είναι η συμβουλή και στο συγκεκριμένο δεν τη παρέβλεψα. Αλλα εκεί μπορεί να συνηθίζεται δε ξέρω! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Αχ @Xrisa95 χτύπησες φλέβα με την ερώτηση σου! Εγώ προσωπικά δεν ξεχνάω λεπτό ότι είμαι έγκυος 🤰!! Ακόμα και το βράδυ τινάζομαι απότομα πολλές φορές γιατί φοβάμαι μην έχω κακή στάση για το έμβρυο 🤣🤣🤣 ότι να ναι!! @ΛΕΥΚΗ @Antonia2 αυτό το συζήτησα με την γιατρό προχθές! Μου είπε ότι δεν είναι καλό να αντιμετωπίσουμε την έγκυο σαν άρρωστη και καλά είναι να κάνουμε ότι κάναμε και πριν αλλά σε ήπια μορφή! Και όταν γύρισα να της πω για το βάρος ότι σηκώνω το πολύ 3-4 κιλά μου είπε " εσύ άσε τα 3-4 κιλά" και της λέω ότι υπάρχουν έγκυες που σηκώνουν περισσότερα και μου είπε ότι γυναίκες που έχουν και άλλα παιδιά δεν υπάρχει θέμα αλλά σε γυναίκες που είναι από υποβοηθούμενη αναπαραγωγή είναι πιο αυστηροί!!  Εντάξει εγώ το βρίσκω υπερβολικό πάντως 3-4 κιλά δεν είναι κάτι!! Φυσικά εγώ πλέον ούτε αυτά σηκώνω γιατί δεν θέλω να κάνω του κεφαλιού μου!
    • Καλησπέρα. Δεν έχω τα συμπτώματα των πρώτων ημερών αλλά νιώθω ένα τράβηγμα και πρήξιμο μόνο στην κοιλιά.  Αύριο θα είναι η 10η μέρα από την εμβρυομεταφορα και σκέφτομαι να κάνω ένα τεστ που έχω. Τι λες θα δείξει κάτι; Ο γιατρός είπε να κάνω χοριακη στις 8 Ιουλίου αλλά δεν αντέχω 
    • Μακαρι να ερθουν ολα καλα για ολες μας!!!🙏❤️🧿 Την αλλη Τεταρτη εχω γιατρο!! Ανυπομονουμε μ τον αντρα μου!!! Καλη αρχη μ το νεο γιατρο κ με τη νεα προσπαθεια!! 🤞🤞❤️❤️❤️❤️ Χαρηκα πολυ μ τα νεα σου Ελισσαβετ μου!!! Το οτι εισαι ηρεμη παιζει τεραστιο ρολο νομιζω κ βοηθαει πολυ!!  Ευχομαι πολυ πολυ συντομα να κρατας θετικη χοριακη!!!🙏🤰✨️🤞🥰 Να μας γραφεις τα νεα σου!!
    • Ο γιατρός δεν είμαι αλλά πιστεύω κακος δεν το κοίταξε πριν κάνετε πρόκληση η προλακτινη είναι ένα βασικό εμπόδιο που θεωρώ έπρεπε να ξεπεραστεί πρώτα πριν προχωρήσετε  εγω πρόκληση δεν χρειάστηκε να κάνω γιατί ρύθμισα την ωορρηξία με το χάπι για την προκαλακτινη με την ενδοκρινολόγο  τι ηλικία έχεις αν επιτρέπεται;  Ρωταω γιατί περίπου εχουμε τα ίδια θεματάκια ( εντάξει σίγουρα από γυναίκα σε γυναίκα διαφέρουν ) εγω τότε που προσπαθούσα για το πρώτο μωρο ήμουν 33 είχε περάσει ένας χρόνος και κάτι αλλά κουβέντα για εξωσωματική δεν μου είχε πει 🤷‍♀️
    • Για να είμαι ειλικρινής δεν το κατάλαβα😜πήγαμε στον γιατρό και μας το είπε το είδε δηλαδή στον υπέρηχο…εγώ είχα την εντύπωση οτι γυρίζει συνέχεια μια νιώθω τα πόδια πάνω στον θώρακα μία κάτω…αλλά μας είπε ότι είναι με το κεφαλάκι κάτω η Μπέμπα 
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...