Μετάβαση σε περιεχόμενο

✨Μωράκια Αυγούστου 2023 ✨


Recommended Posts

στις πριν 14 λεπτά, ο/η Watermelon είπε:

Όχι δεν θα κάνω anti xa μαζί, ευτυχώς! 

Συνήθως μου την γράφει και την κάνω 1 φορά τον μήνα. Κάθε αρχές του μήνα έτυχε και το κάνω. Οπότε θα πάω αυτή τη βδομάδα που θα έχουμε αρχες Μαϊου και αν μου πει πάλι σε ένα μήνα τότε θα είναι αρχές Ιουνίου, ενώ για καμπυλη θα πάω περίπου 22/5.  Σε ποια κατηγορία σε έχει? Για προφύλαξη 'η θεραπεία?

  

αχχ δεν ξερω καθόλου. Θυμαμαι οτι μου είχε πει οτι εχω ελαφριά θρομβοφιλία μονο...και κάνω τις innohep 0.45 την μπλε. Και τωρα πρωτη φορα κάνω την anti xa και βγηκε 0,1 αλλά δεν ξερω και τι σημαινει...ξέρεις εσυ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 4.2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 2 ώρες, ο/η Watermelon είπε:

Εγώ πρώτα ο Θεός θα πάω την 25η εβδομάδα αλλά με τόσα που λέτε βρε κορίτσια, θα ρωτήσω και τον γυναικολόγο και τον ενδοκρινολόγο τι να έχω μαζί μου απο σνακ κλπ . 

Εγώ είμαι ευαίσθητη σαν οργανισμός και φοβιτσιαρα ταυτόχρονα. Βέβαια δεν με αγχώνει τώρα αυτό. Ούτε καν με απασχολεί γιατί όταν πεισμωνω είμαι και πολύ δυνατή παρ'ολα αυτά. Συν ότι έχω να σκέφτομαι την β επιπέδου που έρχεται σε λίγες μέρες. 

Ήθελα να ρωτήσω, στο μεσοδιάστημα μπορούμε να πιούμε νερό? Ο γιατρός σε μια πολύ σύντομη ερώτηση που του έκανα μου είπε ότι μπορώ να έχω μαζί μου λίγο λεμόνι για να φύγει η πολύ 'γλυκα' αλλά δεν αναλύσαμε πολλά γιατί έχω καιρό ακόμα μπροστά μου. 

Πάντως και εγώ μόνη μου θα πάω! Θα έχω κινητό να δω κάνα νετφλιξ σκέφτηκα. 

Με το καλό όλες σου  οι εξετάσεις😉!! Και γω φοβιτσιαρα και με ευαίσθητο στομάχι είμαι αλλά τα κατάφερα, το ίδιο και συ!! Το μυστικό είναι το λεμόνι, να στύψεις μέσα μισό λεμόνι όσο χρειάζεται για να μην νιώθεις την γλυκα και προτίμησε πιο κρύο νεράκι, πάρε από το σπίτι σου εγώ έτσι έκανα!! Επίσης να το πίνεις λίγο λίγο μην το κατεβάσεις όλο μαζι!! Εμένα τροφή,νερό και βόλτες μου τα απαγόρευσαν τελείως. Τροφή όχι γιατι θα επηρεάσει την εξέταση, νερό και βόλτες γιατί δεν θα σε βοηθήσει στην αναγουλα που πιθανό θα σου έρθει μετά από λίγη ώρα!! Φυσικά θα κάνεις ότι σου συστήσει ο γιατρός σου και ότι πουν και στο εργαστήριο που θα πας

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 46 λεπτά, ο/η Watermelon είπε:

Να σου ζήσουν τα κοριτσάκια σου και με το καλό να κρατήσεις στην αγκαλιά σου και το νέο μωράκι!

Αχ ναι!!! Και το περιμένω πως και πως. Είχα μια κύηση πέρσι με χρωμοσωμικες ανωμαλίες και κάναμε διακοπή. Φέτος έχω διπλή ανυπομονεσια να το κρατήσω στην αγκαλιά μου. Μακάρι να πάνε όλα καλά. Γι'αυτό τρέμω για την β επιπέδου 😥

Κατάλαβα... Πολύς πόνος αυτό,όσα χρόνια κι αν περάσουν όσα παιδάκια και να κάνεις δεν φεύγει νομίζω. Αλλά θα το κρατήσεις αφού στην αυχενική βγήκαν όλα καλά!!!!! Λογική και η ανυπομονησία σου και σου εύχομαι μέσα από την καρδιά μου ο,τι καλύτερο ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Marika31 είπε:

Με το καλό όλες σου  οι εξετάσεις😉!! Και γω φοβιτσιαρα και με ευαίσθητο στομάχι είμαι αλλά τα κατάφερα, το ίδιο και συ!! Το μυστικό είναι το λεμόνι, να στύψεις μέσα μισό λεμόνι όσο χρειάζεται για να μην νιώθεις την γλυκα και προτίμησε πιο κρύο νεράκι, πάρε από το σπίτι σου εγώ έτσι έκανα!! Επίσης να το πίνεις λίγο λίγο μην το κατεβάσεις όλο μαζι!! Εμένα τροφή,νερό και βόλτες μου τα απαγόρευσαν τελείως. Τροφή όχι γιατι θα επηρεάσει την εξέταση, νερό και βόλτες γιατί δεν θα σε βοηθήσει στην αναγουλα που πιθανό θα σου έρθει μετά από λίγη ώρα!! Φυσικά θα κάνεις ότι σου συστήσει ο γιατρός σου και ότι πουν και στο εργαστήριο που θα πας

Κορίτσι μου πως είσαι;;;

συγνώμηπου επεμβαίνω κιόλας αλλά όντως;μπορείς να στιψεις λεμόνι μέσα;;;;;;; Δεν το ήξερα σίγουρα θα το εφαρμόσω αυτή τη φορά 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 24 λεπτά, ο/η Eir_ma είπε:

Κορίτσι μου πως είσαι;;;

συγνώμηπου επεμβαίνω κιόλας αλλά όντως;μπορείς να στιψεις λεμόνι μέσα;;;;;;; Δεν το ήξερα σίγουρα θα το εφαρμόσω αυτή τη φορά 

Μία χαρά είμαι καλή μου, εσυ πως πας?? Όλα εντάξει?? Ναι να το κάνεις, εμένα με βοήθησε πάρα πολύ κόψε ένα από το σπίτι και φτιαξτο οπως θέλεις μετά επίσης βοηθάει να μυρίζεις την λεμονοκουπα για την αναγουλα!! Εγώ είχα πάρει και μια τυρόπιτα για νά την μυριζω και να παίρνω κουράγιο αφού μετά θα την ετρωγα😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σας ευχαριστώ πολύ κορίτσια για τις συμβουλές! Τις κρατάω όλες και όταν έρθει η ώρα με το καλό θα ρωτήσω και τον γιατρό. 

@Eir_ma ποτέ δεν φεύγει ο πόνος. Απλά υποθέτω όταν θα κρατήσω το μωράκι μου με το καλό, κάπως θα καταλαγιάσει.  Σε ευχαριστώ πολύ για την θετική ενέργεια ❤️

@irini02 στου εργαστηρίου μου τις τιμές για την ηπαρίνη χαμηλού μοριακού βάρους έχει 0.2 - 0.5  IU/mL για Προφύλαξη

 Και  0.5 - 1.1 για θεραπεία. 

Εμένα η αιμστολογος θέλει να με έχει στο τέλος της πρώτης κατηγορίας με αρχές της δεύτερης. Τώρα το 0,1 δεν το βλέπω κάπου στις τιμές του δικού μου εργαστηρίου. Στο δικό σου τι λέει? Σε παρακολουθεί αιμστολογος?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 ώρες, ο/η Watermelon είπε:

Μήπως το μέτρησε βιαστικά? Και εν'ολιγης δεν έκανε καλή μέτρηση?

Την πίεση σου την μετράς να δεις αν είναι οκ ?  Καμπύλη σακχάρου έχεις κάνει? Εξέταση για θρομβοφιλια έχεις κάνει?

Σε ρωτάω σχετικά με μια γρήγορη αναζήτηση που έκανα στο ίντερνετ.  Κάπου διάβαζα ότι σε τέτοιες περιπτώσεις δίνουν salospir (για να μην πηζει το αίμα και να περνά καλύτερα μέσω του ομφάλιου λώρου,  θρεπτικά συστατικά και οξυγόνο στο έμβρυο) 

Δεν ξέρω αν στέκουν. Δεν έχω εμπειρία με αυτά. Μια γρήγορη αναζήτηση έκανα στο google. 

Σίγουρα να πάρεις και μια δεύτερη γνώμη 

Καλημέρα @Watermelon πιστεύω ότι διέθεσε χρόνο και μέτρησε με λεπτομέρεια όπως πάντα, δε με είδε βιαστικα πιστευω. Μάλιστα εκεί που μετρούσε στον υπέρηχο πηρε το χαρτί με τις προηγούμενες μετρήσεις γιατί -κατά τη γνώμη μου- κάτι του έκανε εντύπωση μαλλον και ήθελε να δει. Εκεί και εγώ αναστατωθηκα. Και πίεση μου μετράει πάντα και είναι οκ. Καμπύλη ζαχάρου θα κάνω μέσα στη βδομάδα, θρομβοφιλια εχω κάνει και είναι ένας ακόμη λόγος για τις αντιπηκτικες που κάνω από την αρχή. Του είπα να κάνουμε καμία εξέταση να δούμε αν με καλύπτουν οι ενέσεις, όχι ξανά! Salospir 160 παίρνω ήδη από την αρχή. Ίσως και να είναι στα φυσιολογικά πλαίσια η απόκλιση δε ξερω, αλλά ο ρυθμός με προβληματίζει. Την προηγούμενη φορά -3 τώρα -7.….και μου κάνει εντύπωση γι αυτό έχω απορίες. Τόσο καιρό ήταν σύμφωνες η ημερολογιακη ημερομηνία και η υπερηχογραφικη. 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 ώρες, ο/η Eir_ma είπε:

Καλησπέρα κοριτσάκι μου... Σε καταλαβαίνω όσο δεν φαντάζεσαι με το άγχος, είναι φυσιολογικό να νοιώθεις έτσι. Συγγνώμη κιόλας που επεμβαίνω ο κάθε γιατρός τα λέει και διαφορετικά, αλλά ο δικός μου πάντα μου λέει ότι ο,τι μετράει είναι +-14 μέρες... Δηλαδή μου βγάζει πχ την κοιλιά την εβδομάδα που είμαι συν δύο μέρες αλλά δεν είναι στάνταρ, η το κεφάλι μια εβδομάδα μικρότερο αλλά και πάλι έχεις περιθώριο. Δεν ξέρω αν το εξηγώ σωστά. Δεν μετράνε ακριβώς, δεν είναι ζυγαριά μια μέτρηση στο περίπου κάνουν με μεγάλες αποκλίσεις. Άλλες κοπέλες τους μετρούσαν το μωρό 3 κιλά και γεννήθηκε 4.. 

Όπως και να έχει το πολύ πολύ να γεννήσεις ένα μωράκι 3 κιλά αντί για 3.5 και τι έγινε! Θα τα πάρει όλα μετά από το γαλατάκι του. Αν είναι κάτι σοβαρό ο ίδιος ο γιατρός θα το έψαχνε και θα το ξεψαχνιζε. Χωρίς να θέλω να μειώσω αυτά που νοιώθεις και να το παίξω ξερολας όλα αυτά, με αγάπη τα λέω γιατί ξέρω πως είναι να έχεις τόσο άγχος και να περιμένεις και το παιδάκι σου μαζί. ..

Ο,τι νοιώθεις να μας μιλάς εμάς εδώ και στο γιατρό σου μην ψάχνεις στο Google. Ο,τι και να γράψεις εκεί θα σου βγάλει και το χειρότερο σενάριο μαζί με όλα τα καλά και εσύ θα κολλήσεις σε αυτό. Το ξέρω γιατί κι εγώ έτσι κάνω... Εμμονικα κιόλας .. 

Καλημέρα @Eir_ma μου! Ναι και μένα μια το μηριαίο μία η κοιλιά αλλάζουν τις μετρήσεις όμως πάντα συμβάδιζαν με την ημερολογιακη ημερομηνία, τις 2 τελ.φορες πήγε αρχικά -3 τώρα -7...γιατί μείον? Να φταίει κάτι στο ρυθμό? Εκείνος είπε ότι απλά θα βγει ένα μωρό μικρό 2800! Ας ελπίσουμε να ακολουθεί την καμπύλη του και να βγει τόσο. Το καλό είναι ότι μου είπε έλα σε 3 εβδομάδες. Άρα φαντάζομαι ότι αν υπήρχε (ήδη) θέμα θα έκανε κάποιες εξετάσεις κάτι τέλος πάντων....θα δείξει.  Ψάχνω να πάρω και άλλη μία γνώμη οπωσδήποτε για τη δική μου ηρεμία.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 ώρες, ο/η Marika31 είπε:

Μία χαρά είμαι καλή μου, εσυ πως πας?? Όλα εντάξει?? Ναι να το κάνεις, εμένα με βοήθησε πάρα πολύ κόψε ένα από το σπίτι και φτιαξτο οπως θέλεις μετά επίσης βοηθάει να μυρίζεις την λεμονοκουπα για την αναγουλα!! Εγώ είχα πάρει και μια τυρόπιτα για νά την μυριζω και να παίρνω κουράγιο αφού μετά θα την ετρωγα😂

Καλά εδώ προσπαθώ να τα βγάλω πέρα ούσα έγκυος και άρρωστη με ιώσεις νον στοπ...

Καλά εννοείται θα το κάνω σε ευχαριστώ για το τιπ πωπω μακάρι να το πιω εύκολα αυτή τη φορά και μακάρι να βγουν και τα δικά μου αποτέλεσματα καλά .... 

Εσύ γλυκιά μου είσαι και στρατιώτης με τη διατροφή σου και μπράβο σου!!! Σας ζηλεύω εσάς να ξέρετε εγώ πάντα επιρρεπής στο φαγητό και στα γλυκά ποτέ δεν μπορώ να πω όχι. Αφού όταν κάνω δίαιτα είμαι δυστυχισμένη.🤣🤣

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 ώρες, ο/η Marika31 είπε:

Κορίτσι μου γλυκό κατανοώ την απογοήτευση σου όμως είναι τόσο θέμα που το παιδί είναι μια εβδομάδα πίσω? Δεν γνωρίζω για αυτές τις θέσεις ούτε εγώ για να σε βοηθήσω μιας και ο γιατρός μου δεν έχει αναφερθεί πότε μέχρι τώρα σε κάτι τέτοιο!! Ο γιατρός σου γιατί μετά από πίεση δική σου απαντούσε μόνο μήπως δεν είναι κάτι σοβαρό? Όπως και να χει καλό είναι να πάρεις κι αλλού γνώμη για να νιώσεις και συ καλύτερα. Από γιατρούς έγω ξέρω μόνο της φίλης μου για τον Δασκαλάκη στο Αλέξανδρας που σου είχα πει αν θυμασαι ο οποίος είναι και καθηγητής οπότε σίγουρα θα έχει εμπειρία σε κυήσεις υψηλού κινδύνου!! Αλλιώς με μια σύντομη αναζήτηση που έκανα βρήκα κι αυτόν 

Screenshot_20230429_165940.jpg

Καλημέρα @Marika31 μου! Οι αποκλίσεις μιας εβδομάδας λογικά είναι στα φυσιολογικά πλαίσια. Δεν ξέρω...Στο Δασκαλάκη είχα πάει κάποια στιγμή παλιότερα, τον ξέρω και τον θεωρώ κορυφαίο, όμως πιστεύω είναι πολύ απότομος (αν και ειλικρινής) και φοβάμαι μήπως σε αυτή τη φάση με κατατρομαξει. Θέλω έναν λίγο πιο "ανθρώπινο" γιατρό. Ψάχνω στο google έχει τόσους και τόσους, για αυτό θέλω να βρω από κοπέλες που έχουν ηδη κάποιον καλό γιατρό. Είναι και ο Αύγουστος που γεννάμε τόσο δύσκολος με τις διακοπές πόσο μάλλον στο δημόσιο. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η Tonia40 είπε:

Καλημέρα @Eir_ma μου! Ναι και μένα μια το μηριαίο μία η κοιλιά αλλάζουν τις μετρήσεις όμως πάντα συμβάδιζαν με την ημερολογιακη ημερομηνία, τις 2 τελ.φορες πήγε αρχικά -3 τώρα -7...γιατί μείον? Να φταίει κάτι στο ρυθμό? Εκείνος είπε ότι απλά θα βγει ένα μωρό μικρό 2800! Ας ελπίσουμε να ακολουθεί την καμπύλη του και να βγει τόσο. Το καλό είναι ότι μου είπε έλα σε 3 εβδομάδες. Άρα φαντάζομαι ότι αν υπήρχε (ήδη) θέμα θα έκανε κάποιες εξετάσεις κάτι τέλος πάντων....θα δείξει.  Ψάχνω να πάρω και άλλη μία γνώμη οπωσδήποτε για τη δική μου ηρεμία.

Καλημέρα!!! Να πας εννοειται ο,τι σε κρατάει ήρεμη και σε καθησυχάζει να το κάνεις. Αλλά μέχρι να έρθει το μωράκι αυτά θα αλλάζουν κάθε φορά θα δεις. Κι εμένα έτσι μου έλεγε μια ότι είναι μείον μια συν την επόμενη ξανά μείον. Ο,τι ναναι και στο τέλος ούτε μικρά γεννήθηκαν ούτε τίποτα. Μπορεί έτσι όπως κάθεται το μωρό στην κοιλίτσα να μην πιάνει καλά τις μετρήσεις μπορεί χίλια δύο. Στην β επιπέδου πως ήταν; Θύμισε μου γιατί με τόσα κορίτσια δεν τα θυμάμαι 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Eir_ma είπε:

Καλημέρα!!! Να πας εννοειται ο,τι σε κρατάει ήρεμη και σε καθησυχάζει να το κάνεις. Αλλά μέχρι να έρθει το μωράκι αυτά θα αλλάζουν κάθε φορά θα δεις. Κι εμένα έτσι μου έλεγε μια ότι είναι μείον μια συν την επόμενη ξανά μείον. Ο,τι ναναι και στο τέλος ούτε μικρά γεννήθηκαν ούτε τίποτα. Μπορεί έτσι όπως κάθεται το μωρό στην κοιλίτσα να μην πιάνει καλά τις μετρήσεις μπορεί χίλια δύο. Στην β επιπέδου πως ήταν; Θύμισε μου γιατί με τόσα κορίτσια δεν τα θυμάμαι 

Η β ήταν μια χαρά (έγινε σε πιστοποιημένο εμβρυολογο) πριν 2,5 εβδομάδες. 

Πάλι το βάρος μόνο μου είχε κάνει εντύπωση γιατί ήταν μόλις 386 αλλά εκείνος είχε πει είναι φυσιολογικό για την ηλικία του. Ίσως είναι μικρό μωρό τι να πω. Μάλιστα μου πρόσθεσε ο γιατρός ότι ο σωματότυπος μου και η λεκάνη μου δεν είναι για μεγάλο μωρό. Η μικρή μου γεννήθηκε 3200 πάντως.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 52 λεπτά, ο/η Tonia40 είπε:

Καλημέρα @Watermelon πιστεύω ότι διέθεσε χρόνο και μέτρησε με λεπτομέρεια όπως πάντα, δε με είδε βιαστικα πιστευω. Μάλιστα εκεί που μετρούσε στον υπέρηχο πηρε το χαρτί με τις προηγούμενες μετρήσεις γιατί -κατά τη γνώμη μου- κάτι του έκανε εντύπωση μαλλον και ήθελε να δει. Εκεί και εγώ αναστατωθηκα. Και πίεση μου μετράει πάντα και είναι οκ. Καμπύλη ζαχάρου θα κάνω μέσα στη βδομάδα, θρομβοφιλια εχω κάνει και είναι ένας ακόμη λόγος για τις αντιπηκτικες που κάνω από την αρχή. Του είπα να κάνουμε καμία εξέταση να δούμε αν με καλύπτουν οι ενέσεις, όχι ξανά! Salospir 160 παίρνω ήδη από την αρχή. Ίσως και να είναι στα φυσιολογικά πλαίσια η απόκλιση δε ξερω, αλλά ο ρυθμός με προβληματίζει. Την προηγούμενη φορά -3 τώρα -7.….και μου κάνει εντύπωση γι αυτό έχω απορίες. Τόσο καιρό ήταν σύμφωνες η ημερολογιακη ημερομηνία και η υπερηχογραφικη. 

 

Για τις αντιπηκτικες που κανείς σε παρακολουθεί αιμστολογος?

Εμένα η δικιά μου κάθε μήνα θέλει να κάνω εξετάσεις αίματος και εξέταση για την πηξη αιματος, εν ολίγης να δει αν με.καλυπτουν οι ενέσεις.  Αλλάζουν τα κιλά, οι ανάγκες.μας κλπ και σίγουρα θα θέλει επανεξέταση. 

Μάλιστα ο γιατρός μου είπε που συνεργάζεται με την αιμστολογο ότι πιο μετά κατά το τρίτο νομίζω τρίμηνο η ενέσεις θα γίνονται 2 φορές την ημέρα (αλλά μάλλον με μικρότερη δόση). Δεν ξέρω γιατί. Δεν το έχουμε ακόμα συζητήσει. 

Καταλαβαίνω την αγωνία σου αλλά σκέψου ότι και εμείς δεν είμαστε όλοι ίδιοι. Άλλος είναι 2 m ( και θεωρητικά εκτός της καμπύλης της ηλικίας του) και ο άλλος 1,50 m ( ενδεχομένως στα κατώτερα της καμπύλης για την ηλικία του). Παίζει ρόλο και η κληρονομικότητα. 

Αλλά και εγώ στη θέση σου θα έπαιρνα μια δεύτερη γνώμη απλά και μόνο για να ηρεμήσω. 

Στην β επιπέδου πόσο ήσουν σε βδομάδες? 

Επίσης στην β επιπέδου ο πλακούντας ήταν grade 0 να φανταστώ έτσι?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Tonia40 είπε:

Η β ήταν μια χαρά (έγινε σε πιστοποιημένο εμβρυολογο) πριν 2,5 εβδομάδες. 

Πάλι το βάρος μόνο μου είχε κάνει εντύπωση γιατί ήταν μόλις 386 αλλά εκείνος είχε πει είναι φυσιολογικό για την ηλικία του. Ίσως είναι μικρό μωρό τι να πω. Μάλιστα μου πρόσθεσε ο γιατρός ότι ο σωματότυπος μου και η λεκάνη μου δεν είναι για μεγάλο μωρό. Η μικρή μου γεννήθηκε 3200 πάντως.

Και εγω παντως δε νομιζω οτι υπαρχει λογος ανησυχιας.. Οι μετρησεις διαφερουν και δεν μπορει να ειναι 100% αντικειμενικες..το πρωτο μου παιδι το βλεπαμε στις μετρησεις αλλοτε 4 μερες πισω, αλλοτε μια εβδομαδα και ολα στο τελος ηταν καλα. Τωρα και σε αυτη την εγκυμοσυνη στην αρχη ηταν 4 μερες μεγαλυτερο και απο την 21η εβδομαδα αλλοτε φαινεται ακριβως οσες εβδομαδες ειμαι και αλλοτε 1 εβδομαδα πισω…δε νομιζω οτι αυτα πρεπει να σε αγχωνουν..εαν ηταν κατι ο γιατρος σου θα σου το ελεγε ξεκαθαρα..εχε εμπιστοσυνη στο γιατρο σου…και συζητα ανοιχτα τις ανησυχιες σου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Watermelon είπε:

Για τις αντιπηκτικες που κανείς σε παρακολουθεί αιμστολογος?

Εμένα η δικιά μου κάθε μήνα θέλει να κάνω εξετάσεις αίματος και εξέταση για την πηξη αιματος, εν ολίγης να δει αν με.καλυπτουν οι ενέσεις.  Αλλάζουν τα κιλά, οι ανάγκες.μας κλπ και σίγουρα θα θέλει επανεξέταση. 

Μάλιστα ο γιατρός μου είπε που συνεργάζεται με την αιμστολογο ότι πιο μετά κατά το τρίτο νομίζω τρίμηνο η ενέσεις θα γίνονται 2 φορές την ημέρα (αλλά μάλλον με μικρότερη δόση). Δεν ξέρω γιατί. Δεν το έχουμε ακόμα συζητήσει. 

Καταλαβαίνω την αγωνία σου αλλά σκέψου ότι και εμείς δεν είμαστε όλοι ίδιοι. Άλλος είναι 2 m ( και θεωρητικά εκτός της καμπύλης της ηλικίας του) και ο άλλος 1,50 m ( ενδεχομένως στα κατώτερα της καμπύλης για την ηλικία του). Παίζει ρόλο και η κληρονομικότητα. 

Αλλά και εγώ στη θέση σου θα έπαιρνα μια δεύτερη γνώμη απλά και μόνο για να ηρεμήσω. 

Στην β επιπέδου πόσο ήσουν σε βδομάδες? 

Επίσης στην β επιπέδου ο πλακούντας ήταν grade 0 να φανταστώ έτσι?

Δε με παρακολουθεί αιματολογος γιατί αρχικά στην κύηση όταν ειχα δει αιματολογο δεν ήταν σύμφωνος με το γυναικολόγο για τις ενέσεις διότι περισσότερο δίνονται προληπτικά (οι παράγοντες θρομβοφιλιας που είμαι ετεροζυγη και ομοζυγη δεν προκαλούν αποβολές μου ειπαν). Εμείς βέβαια έχουμε και ιστορικό θρομβώσεων στην οικογένεια και κάπως έτσι ακολούθησα τον γυναικολόγο. Τώρα όμως μάλλον πρέπει να το ξαναδώ το θέμα του αιματολογους. Δεν ξέρω ας πούμε γιατί ήταν τόσο δύσκολο να μου γράψει μια εξέταση να δούμε την πήξη ενώ του τη ζήτησα...

Στη β ήμουν 21+5. Τώρα είμαι 24+2. Ο πλακούντας είναι grade 0. To μόνο θέμα (που εγώ παρατηρώ) είναι μια επιβράδυνση στο ρυθμό αύξησης του βάρους, αλλά δεν είμαι και ειδικός προφανώς να το αξιολογήσω. Μόνο να συγκρίνω μπορώ σε σχέση με όσα διαβάζω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η pepe90 είπε:

Και εγω παντως δε νομιζω οτι υπαρχει λογος ανησυχιας.. Οι μετρησεις διαφερουν και δεν μπορει να ειναι 100% αντικειμενικες..το πρωτο μου παιδι το βλεπαμε στις μετρησεις αλλοτε 4 μερες πισω, αλλοτε μια εβδομαδα και ολα στο τελος ηταν καλα. Τωρα και σε αυτη την εγκυμοσυνη στην αρχη ηταν 4 μερες μεγαλυτερο και απο την 21η εβδομαδα αλλοτε φαινεται ακριβως οσες εβδομαδες ειμαι και αλλοτε 1 εβδομαδα πισω…δε νομιζω οτι αυτα πρεπει να σε αγχωνουν..εαν ηταν κατι ο γιατρος σου θα σου το ελεγε ξεκαθαρα..εχε εμπιστοσυνη στο γιατρο σου…και συζητα ανοιχτα τις ανησυχιες σου

Τότε μάλλον η μία εβδομάδα προς τα πίσω θεωρείται φυσιολογική. Έχω ξεχάσει σχεδόν τα πάντα από την πρώτη μου εγκυμοσύνη. Βέβαια τότε είχα πλήρη άγνοια γιατί δεν είχε ποτέ προκύψει κανένα θέμα ούτε πριν ούτε κατά τη διαρκεια. Είναι και αυτό το +- του υπερήχου...κανείς βέβαια δεν είναι εκεί μέσα να μετρήσει. Συζήτησα ανοιχτά μαζί του αν τίθεται θέμα και είπε ότι πριν την 24 εβδομάδα δε μπορεί να βγει διάγνωση iugr. Οπότε εμένα αυτό δε με καθησύχασε καθόλου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 28 λεπτά, ο/η Tonia40 είπε:

Δε με παρακολουθεί αιματολογος γιατί αρχικά στην κύηση όταν ειχα δει αιματολογο δεν ήταν σύμφωνος με το γυναικολόγο για τις ενέσεις διότι περισσότερο δίνονται προληπτικά (οι παράγοντες θρομβοφιλιας που είμαι ετεροζυγη και ομοζυγη δεν προκαλούν αποβολές μου ειπαν). Εμείς βέβαια έχουμε και ιστορικό θρομβώσεων στην οικογένεια και κάπως έτσι ακολούθησα τον γυναικολόγο. Τώρα όμως μάλλον πρέπει να το ξαναδώ το θέμα του αιματολογους. Δεν ξέρω ας πούμε γιατί ήταν τόσο δύσκολο να μου γράψει μια εξέταση να δούμε την πήξη ενώ του τη ζήτησα...

Στη β ήμουν 21+5. Τώρα είμαι 24+2. Ο πλακούντας είναι grade 0. To μόνο θέμα (που εγώ παρατηρώ) είναι μια επιβράδυνση στο ρυθμό αύξησης του βάρους, αλλά δεν είμαι και ειδικός προφανώς να το αξιολογήσω. Μόνο να συγκρίνω μπορώ σε σχέση με όσα διαβάζω.

21 και 5 και ήταν 386 γρ  είναι όντως μια χαρά. Τώρα και εγώ δεν ξέρω κάθε πότε πρέπει να μετράτε το βάρος του εμβρύου, δεν έχω εμπειρία. 

Μίλα καλύτερα με αιμστολογο. Αφού τις ξεκίνησες να σε καθοδηγήσει τουλάχιστον τώρα γιατί θέλει καθοδήγηση και όχι από τον γυναικολόγο. Ο γυναικολόγος ενδεχομένως να μην ξέρει κιόλας να αξιολογήσει την πήξη του αίματος και σε ποια κατηγορία θα πρέπει να είσαι ( προφύλαξης 'η θεραπείας). Επίσης ο αιμστολογος θα σε καθοδηγήσει και για μετά την γέννα.   Εγώ ξέρω ήδη ότι πρώτα ο Θεός όταν γεννήσω θα συνεχίσω τις αντιπηκτικες λόγω των μεταλλάξεων που είμαι θετική. 

Εννοείται δεν ξέρω το ιστορικό σου αλλά και σε ποιες μεταλλάξεις είσαι ετεροζυγωτης/ομοζυγωτης αλλά να ξέρεις ότι οι αιματολογοι έχουν δίκιο. 

Γίνεται μια κατάχρηση γενικά από τους γυναικολόγους για τις αντιπηκτικες. Στο parents org.gr υπάρχει στήλη που απαντάει αιμστολογος ονομαστικά. Μπορείς να του κάνεις μια ερώτηση. 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Eir_ma είπε:

Καλά εδώ προσπαθώ να τα βγάλω πέρα ούσα έγκυος και άρρωστη με ιώσεις νον στοπ...

Καλά εννοείται θα το κάνω σε ευχαριστώ για το τιπ πωπω μακάρι να το πιω εύκολα αυτή τη φορά και μακάρι να βγουν και τα δικά μου αποτέλεσματα καλά .... 

Εσύ γλυκιά μου είσαι και στρατιώτης με τη διατροφή σου και μπράβο σου!!! Σας ζηλεύω εσάς να ξέρετε εγώ πάντα επιρρεπής στο φαγητό και στα γλυκά ποτέ δεν μπορώ να πω όχι. Αφού όταν κάνω δίαιτα είμαι δυστυχισμένη.🤣🤣

Πιστεύω θα σε βοηθήσει και σένα το λεμόνι και θα τα καταφέρεις, ήταν μεγάλη η διαφορά για μένα!! Πάντως μη νομίζεις με την διατροφή μπορεί να την ακολουθώ αλλά είμαι και γω φαγανη και μου στοιχίζει, πλέον όχι τόσο όσο στην αρχη αλλά δεν πετάω και στα σύννεφα, υπομονη κάνω οπότε σε καταλαβαίνω !!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Watermelon είπε:

21 και 5 και ήταν 386 γρ  είναι όντως μια χαρά. Τώρα και εγώ δεν ξέρω κάθε πότε πρέπει να μετράτε το βάρος του εμβρύου, δεν έχω εμπειρία. 

Μίλα καλύτερα με αιμστολογο. Αφού τις ξεκίνησες να σε καθοδηγήσει τουλάχιστον τώρα γιατί θέλει καθοδήγηση και όχι από τον γυναικολόγο. Ο γυναικολόγος ενδεχομένως να μην ξέρει κιόλας να αξιολογήσει την πήξη του αίματος και σε ποια κατηγορία θα πρέπει να είσαι ( προφύλαξης 'η θεραπείας). Επίσης ο αιμστολογος θα σε καθοδηγήσει και για μετά την γέννα.   Εγώ ξέρω ήδη ότι πρώτα ο Θεός όταν γεννήσω θα συνεχίσω τις αντιπηκτικες λόγω των μεταλλάξεων που είμαι θετική. 

Εννοείται δεν ξέρω το ιστορικό σου αλλά και σε ποιες μεταλλάξεις είσαι ετεροζυγωτης/ομοζυγωτης αλλά να ξέρεις ότι οι αιματολογοι έχουν δίκιο. 

Γίνεται μια κατάχρηση γενικά από τους γυναικολόγους για τις αντιπηκτικες. Στο parents org.gr υπάρχει στήλη που απαντάει αιμστολογος ονομαστικά. Μπορείς να του κάνεις μια ερώτηση. 

 

Ειδικά το θεμα της θρομβοφιλιας είναι πιστεύω περισσότερο ευρύ γιατί εγώ πχ έκανα το πακέτο των 13 μεταλλάξεων. Κανονικά υπάρχουν πολλοί περισσότεροι παράγοντες/ μεταλλάξεις και είναι ασύμφορη η εξέταση όλων. Υποτίθεται έκανα τους βασικούς. Εκείνοι βέβαια τα κοιτάνε συγκριτικά μεταξύ τους. Θα κλείσω κανονικό ραντεβού με αιματολογο όπως και να χει να αισθανθώ μια περισσότερη ασφάλεια ότι οδευω σωστά. Αν είσαι Αθήνα και έχεις να μου προτείνεις τον δικό σου αν μπορείς σε παρακαλώ στείλε μου π.μ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Watermelon είπε:

 στου εργαστηρίου μου τις τιμές για την ηπαρίνη χαμηλού μοριακού βάρους έχει 0.2 - 0.5  IU/mL για Προφύλαξη

 Και  0.5 - 1.1 για θεραπεία. 

Εμένα η αιμστολογος θέλει να με έχει στο τέλος της πρώτης κατηγορίας με αρχές της δεύτερης. Τώρα το 0,1 δεν το βλέπω κάπου στις τιμές του δικού μου εργαστηρίου. Στο δικό σου τι λέει? Σε παρακολουθεί αιμστολογος?

Και εμένα οι τιμες δίπλα έτσι λενε 0,2-0,5 και εμένα βγηκε 0,1. Δεν ξέρω ποσο ανησυχητικό ειναι....Δεν με εστειλε ποτε σε αιματολόγο. Καποια στιγμή στην αρχή το ανέφερε αν χρειαστει να παω αλλα μετα δεν ξαναειπαμε κατι για αιματολόγο. Μπορεί τωρα να με στειλει, πποιος ξερει... Ο αιματολόγος σε εξετάζει καπου στο σωμα η απλά κοιτάει τις εξετασεις που θα του πας? δεν εχω ξαναπαει σε τετοια ειδικότητα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η irini02 είπε:

Και εμένα οι τιμες δίπλα έτσι λενε 0,2-0,5 και εμένα βγηκε 0,1. Δεν ξέρω ποσο ανησυχητικό ειναι....Δεν με εστειλε ποτε σε αιματολόγο. Καποια στιγμή στην αρχή το ανέφερε αν χρειαστει να παω αλλα μετα δεν ξαναειπαμε κατι για αιματολόγο. Μπορεί τωρα να με στειλει, πποιος ξερει... Ο αιματολόγος σε εξετάζει καπου στο σωμα η απλά κοιτάει τις εξετασεις που θα του πας? δεν εχω ξαναπαει σε τετοια ειδικότητα.

Ο αιμστολογος σου κοιτάει απλά τις εξετάσεις και σου ρυθμίζει τις δόσεις. Δεν κάνει κάποια εξέταση. 

Να πας σε αιμστολογο να σου δει τις εξετάσεις! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Tonia40 είπε:

Ειδικά το θεμα της θρομβοφιλιας είναι πιστεύω περισσότερο ευρύ γιατί εγώ πχ έκανα το πακέτο των 13 μεταλλάξεων. Κανονικά υπάρχουν πολλοί περισσότεροι παράγοντες/ μεταλλάξεις και είναι ασύμφορη η εξέταση όλων. Υποτίθεται έκανα τους βασικούς. Εκείνοι βέβαια τα κοιτάνε συγκριτικά μεταξύ τους. Θα κλείσω κανονικό ραντεβού με αιματολογο όπως και να χει να αισθανθώ μια περισσότερη ασφάλεια ότι οδευω σωστά. Αν είσαι Αθήνα και έχεις να μου προτείνεις τον δικό σου αν μπορείς σε παρακαλώ στείλε μου π.μ.

Και εγώ τις 13 μεταλλάξεις έχω κάνει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 30/4/2023 at 4:51 ΜΜ, ο/η Watermelon είπε:

Ο αιμστολογος σου κοιτάει απλά τις εξετάσεις και σου ρυθμίζει τις δόσεις. Δεν κάνει κάποια εξέταση. 

Να πας σε αιμστολογο να σου δει τις εξετάσεις! 

καλό ειναι να πας,εμένα μου είπε ο γυναικολογος να ξεκινήσω αντιπηκτικες λόγω αποκόλησης που έπαθα στον πλακούντα περίπου την13η εβδομάδα.

πήγα και σε αιματολόγο και συμφώνησε με τον γυναικολο μου,μόνο μου πρότεινε άλλη εταιρεία ενέσεις.

το κουβεντισα έπειτα με τον γυναικολό μου κι ακολουθήσαμε τις προτείνομενες ενέσεις.

έκανα την ειδική εξέταση από το΄τε 2 φορές να δούμε αν με καλυπτει και δόξα το θεό όλα καλά από τότε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα κοριτσαρες μου! Σας διαβαζω αλλα ειχα απειρα πραγματα να κανω και ετσι εχω μεινει πισω. 

Αλλα σας παρακολουθω και σας στελνω τα φιλια μου!!

@Tonia40 εχεις την σκεψη μου μαζι σου κοριτσακι μου! Ολα θα πανε τελεια ❤️ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια, σήμερα έχω β επιπέδου!!!

Στείλτε μου την θετική σας ενέργεια και σε εμένα να πάνε όλα καλά!!! Είμαι πολύ αγχωμενη!!!! 💙 🙏

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Καλημέρα κορίτσια μου... Ευτυχώς σήμερα, ξανά πήρα maalox, γιατί είχα έντονη καούρα πριν πέσω για ύπνο, και κοιμήθηκα 5,5 ώρες σερί κορίτσια μου! Τελευταία μέρα σήμερα εδώ! Φτιάχνω βαλίτσα κι αύριο μεσημέρι... ξεκινάει η πιο γλυκιά αναμονή και προσμονή! Ευτυχώς έχω λίγα πράγματα να κάνω και στην Αθήνα ακόμα, οπότε θα περάσουν γρήγορα οι τελευταιές εβδομάδες.  Εχθές με πήραν και απο το μαιευτήριο και κανόνισα και το μάθημα τοκετού!!! Κοντεύουμε κορίτσια μου κι ακόμα δεν το πιστεύω πως πέρασε τόσο γρήγορα ο καιρός! Τελευταίο μπάνιο... εδώ!!!
    • Καλημέρα κορίτσια μου... Βρέθηκα με το μπαμπά της μπουμπούς εχθές και μιλήσαμε! Δε θέλει ούτε να τη δει. Δεν αξίζει να ξανά ασχοληθώ καθόλου. Θα το αντιμετωπίσει όταν πάει η μικρή να του ζητήσει τα "ρέστα".  Ευτυχώς σήμερα, ξανά πήρα maalox, γιατί είχα έντονη καούρα πριν πέσω για ύπνο, και κοιμήθηκα 5,5 ώρες σερί κορίτσια μου! Τελευταία μέρα σήμερα εδώ! Φτιάχνω βαλίτσα κι αύριο μεσημέρι... ξεκινάει η πιο γλυκιά αναμονή και προσμονή! Ευτυχώς έχω λίγα πράγματα να κάνω και στην Αθήνα ακόμα, οπότε θα περάσουν γρήγορα οι τελευταιές εβδομάδες.  Εχθές με πήραν και απο το μαιευτήριο και κανόνισα και το μάθημα τοκετού!!! Κοντεύουμε κορίτσια μου κι ακόμα δεν το πιστεύω πως πέρασε τόσο γρήγορα ο καιρός! Τελευταίο μπάνιο... εδώ!!!
    • Πραγματικά δε νομίζω πως αξίζει στην μπουμπού μου να έχει έναν τέτοιο πατέρα. Δεν αξίζει καν να ασχοληθώ μαζί του. 
    • Είναι απόλυτα κατανοητα όλα αυτά που νιώθετε.. περάσαμε κ μεις μια παρόμοια κατάσταση.. περίπου στις ίδιες ηλικίες με σας κάναμε εξετάσεις γιατί προσπαθούσαμε πάρα πολύ καιρό.. εγώ με κάποια μικροπροβλήματα διαχειρισιμα αλλά ο σύζυγος χαλια σπερμοδιαγραμματα.. σκέτη απογοήτευση.. κάποιοι άνθρωποι χρειάζονται περισσότερο χρόνο να συνειδητοποιήσουν αυτό που τους συμβαίνει.. και ο άντρας μου πέρασε αυτή την άρνηση που περιγράφεις ότι είναι ανίκανος κλπ (οι περισσότεροι άντρες νομίζω έτσι αντιδρούν) και επειδή στην πίεση είναι δύσκολος ο δικός μου τον άφησα να αποφασίσει μόνος του τι θέλει να κάνει.. είχε πολύ μεγάλη λαχτάρα για παιδάκι και σε εκείνη τη φάση με βοήθησε πάρα πολύ ο γυναικολόγος μου τον οποίο ο άντρας μου ακούει σαν θεό οπότε δεν του άφησε περιθώρια.. μετά από τρεις ουρολόγους πολλές βιταμίνες και διάφορα άλλα εμεις δεν είδαμε κάποια θεαματική βελτίωση.. οι θεραπείες των αντρών είναι τρίμηνες τουλάχιστον αλλά αξίζει εννοείται να δώσεις αυτόν τον χρόνο (αφού οι δικές σου εξετάσεις είναι καλές ) καταρχήν γιατί ο κάθε οργανισμός και το κάθε πρόβλημα είναι διαφορετικό και μπορεί να δείτε βελτίωση, ομως ισχύει ότι ακόμα και εξωσωματική να κάνετε ότι διορθώνεται το κάνουμε ώστε να πάμε με τις καλύτερες δυνατές προϋποθέσεις... απλά χρειάζεται ηρεμία (όσο γίνεται) και να είστε ενωμένοι να αντιμετωπίσετε μαζί τις δυσκολίες γιατι όλα φαίνονται βουνό το ξερω.. εμείς τελικά κάναμε εξωσωματική, έχω χαμηλή αμη  δεν γινόταν να περιμένουμε άλλο και έχουμε το αγοράκι μας και σε πληροφορω ότι ο αρχικα αρνητικός άντρας μου με εχει φάει να κάνουμε προσπάθεια για δεύτερο και είναι ήδη έτοιμος (από μόνος του) να ξεκινήσει όλες τις εξετάσεις από την αρχή γιατί φυσικά δεν ξέρουμε σε τι κατάσταση βρίσκεται, έχουν περάσει και 3 χρόνια.. υπομονή και πίστη και εύχομαι να τελειώσει με τον καλύτερο τρόπο όλη η περιπέτεια σας!!!
    • Δεν θα του έκανα την χάρη να τον αφήσω έτσι.... Ας μην την βλέπει αλλά θα την αναγνωρίσει και θα δίνει ότι πρέπει για το παιδί του!!!!εγώ όχι δεν θα του έκανα αυτή την χάρη.... Γιατί δεν έγινε μόνο του το παιδί!!! 
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...