Μετάβαση σε περιεχόμενο

✨Μωράκια Αυγούστου 2023 ✨


Recommended Posts

Κορίτσια μου καλημέρα! Δεν έχω διαβάσει ακόμη όλα τα νέα σας! Αλλά από τα λίγα που πρόλαβα και είδα χαίρομαι που οι β επιπέδου έχουν πάει τέλεια και προχωράτε σε αγορές! Εμένα τα νέα μου μάλλον δεν είναι καλά και δε θέλω να χαλάσω το ωραίο κλίμα. Πήγα χτες στο γιατρό γιατί ένιωθα να διαρρέει αμνιακό που τελικά ευτυχώς δεν ήταν! Όμως το μωρό μου το βρήκε μόλις 570 γραμμάρια και 1 εβδομάδα πίσω (το βρήκε 23 ακριβώς αντί 24 ακριβώς)...Το αμνιακό υγρό και τα υπόλοιπα φυσιολογικά. Κατάλαβα ότι δεν ήθελε να με αγχωσει αλλά δεν καλυψα και τις απορίες μου. Αφού λοιπόν επέμεινα σε ερωτήσεις μου είπε ότι είναι στη 11η εκατοστιαία θέση, προηγούμενη φορά (πριν 10 μέρες) ήταν 470 γρ στην 20η θέση. Ο γιατρός είπε ότι κανονικά δεν αξιολογούμε την ανάπτυξη τόσο συχνά και έβλεπα οτι απαντούσε μετά από δικές μου πιεστικές ερωτήσεις. Είπε ότι δεν τίθεται διάγνωση iugr πριν τις 24 εβδομάδες και ότι κανονικά έπρεπε να ελέγξει μόνο το αμνιακο (αφού πήγα τόσο σύντομα και εκτάκτως εννοουσε) και την ανάπτυξη 1 φορά το μήνα. Δε σας κρύβω την απογοήτευση μου, γενικα...Θέλω να βρω ένα γιατρό πιο εξειδικευμένο σε υψηλού κινδύνου κυήσεις σα τη δική μου. Ιδανικά στο δημόσιο μήπως προκύψει πρόβλημα τελικά. Όποια κοπέλα διαβάζει παρακαλώ ας βοηθήσει αν μπορεί έστω με πμ. για αντίστοιχες περιπτώσεις και γιατρούς που εξειδικεύονται σε θέματα ανάπτυξης.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 4.2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 30 λεπτά, ο/η Tonia40 είπε:

Κορίτσια μου καλημέρα! Δεν έχω διαβάσει ακόμη όλα τα νέα σας! Αλλά από τα λίγα που πρόλαβα και είδα χαίρομαι που οι β επιπέδου έχουν πάει τέλεια και προχωράτε σε αγορές! Εμένα τα νέα μου μάλλον δεν είναι καλά και δε θέλω να χαλάσω το ωραίο κλίμα. Πήγα χτες στο γιατρό γιατί ένιωθα να διαρρέει αμνιακό που τελικά ευτυχώς δεν ήταν! Όμως το μωρό μου το βρήκε μόλις 570 γραμμάρια και 1 εβδομάδα πίσω (το βρήκε 23 ακριβώς αντί 24 ακριβώς)...Το αμνιακό υγρό και τα υπόλοιπα φυσιολογικά. Κατάλαβα ότι δεν ήθελε να με αγχωσει αλλά δεν καλυψα και τις απορίες μου. Αφού λοιπόν επέμεινα σε ερωτήσεις μου είπε ότι είναι στη 11η εκατοστιαία θέση, προηγούμενη φορά (πριν 10 μέρες) ήταν 470 γρ στην 20η θέση. Ο γιατρός είπε ότι κανονικά δεν αξιολογούμε την ανάπτυξη τόσο συχνά και έβλεπα οτι απαντούσε μετά από δικές μου πιεστικές ερωτήσεις. Είπε ότι δεν τίθεται διάγνωση iugr πριν τις 24 εβδομάδες και ότι κανονικά έπρεπε να ελέγξει μόνο το αμνιακο (αφού πήγα τόσο σύντομα και εκτάκτως εννοουσε) και την ανάπτυξη 1 φορά το μήνα. Δε σας κρύβω την απογοήτευση μου, γενικα...Θέλω να βρω ένα γιατρό πιο εξειδικευμένο σε υψηλού κινδύνου κυήσεις σα τη δική μου. Ιδανικά στο δημόσιο μήπως προκύψει πρόβλημα τελικά. Όποια κοπέλα διαβάζει παρακαλώ ας βοηθήσει αν μπορεί έστω με πμ. για αντίστοιχες περιπτώσεις και γιατρούς που εξειδικεύονται σε θέματα ανάπτυξης.

Καλημέρα Τόνια μου! Δεν μου έχει αναφέρει τιποτα για τέτοιες θέσεις ο γιατρός μου. Μου λέει μόνο ότι όλα είναι όπως πρέπει να είναι οπότε για το θέμα δεν ξέρω κάτι παραπάνω να σου πω. Εμένα πάντως έχει και εξειδίκευση στις κυήσεις υψηλού κινδύνου και είναι στην Θεσσαλονίκη αν μπορώ να σε βοηθήσω, αν είσαι από εδώ,  μετά χαράς να σου πω στοιχεία ! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η Amp92 είπε:

Καλημέρα Τόνια μου! Δεν μου έχει αναφέρει τιποτα για τέτοιες θέσεις ο γιατρός μου. Μου λέει μόνο ότι όλα είναι όπως πρέπει να είναι οπότε για το θέμα δεν ξέρω κάτι παραπάνω να σου πω. Εμένα πάντως έχει και εξειδίκευση στις κυήσεις υψηλού κινδύνου και είναι στην Θεσσαλονίκη αν μπορώ να σε βοηθήσω, αν είσαι από εδώ,  μετά χαράς να σου πω στοιχεία ! 

Καλημέρα @Amp92 η αλήθεια είναι ότι εγώ ξεκίνησα τη συζήτηση με τις καμπύλες γιατι μου φαίνονταν λίγο μικρά τα νούμερα. Δηλαδή αν δεν τον ρωτούσα θα μου έλεγε είμαστε οκ, ραντεβού σε 3 εβδομάδες. Είμαι Αθήνα ξέχασα να αναφέρω.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Sonia12 είπε:

Κορίτσια μου καλημέρα! Αυτά εννοείτε νομίζω, ε? 

https://www.bol.com/nl/nl/p/kinderbed-sisimiut-met-uitvalbeveiliging-90x200-cm-houtkleurig/9300000011711381/?Referrer=ADVNLGOO002035-G-141232527994-S-1678575050768-9300000011711381&gclid=Cj0KCQjw3a2iBhCFARIsAD4jQB3jwO1FcXEefM0qd17qHtvdQ7TedNfaSmV-LuNCToWawVKUF5wGM6QaAgBdEALw_wcB

Εμείς έχουμε πάρει και στα δύο μου παιδιά και είναι πολύ ωραία! Εμείς τα πειραμε 250 ευρώ περίπου το καθένα. Εννοείται πώς φεύγουν από το κρεβάτι άμα θέλουν αλλα αμα η κρεβατοκάμαρα είναι baby proof δε μας πειράζει. Απο 1,5 χρόνων τα χω και τα δύο και κοιμούνται εκεί. 

 

Καλημέρα!!!! Ναι ναι αυτά!! Πολυ ωραία  Σονια μου, φαντάζομαι θα έχεις μεγάλο σπίτι!!! Θέλουν έναν κάποιο χώρο αυτά θεωρώ για να δειξουν🙂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 25/4/2023 at 10:42 ΜΜ, ο/η Lenalm είπε:

Κορίτσια καλησπέρα, καλη εγκυμοσύνη σε όλες τις μέλλουσες μανούλες, με το καλό να έρθουν τα μωράκια μας. 

Είμαι καινούργια στην ομάδα, είμαι και εγω έγκυος στον 6ο μήνα 23 εβδομάδων ακριβώς με ΠΗΤ 23/08...

Εχω προβληματιστεί παρα πολυ καθώς μετακομιζουμε με τον συζυγό μου απο Θεσσαλονικη προς Αθήνα και όπως καταλαβαίνετε ψάχνουμε για γιατρό, θέλω βα γεννήσω στο Έλενα και να βρω κάποιον γιατρό εκεί.... Σήμερα 25/04 πηγαμε για πρώτη φορά σε ενα ραντεβού με τον κύριο Παναγιώτη Σουλο αλλα οταν του είπα να με αναλάβει και να ειναι στη γέννα, μου είπε πως θα λείπει εκείνες τις μέρες, οποτε δεν ξέρω τι να κάνω, μήπως κάποια κοπέλα εχει κάποιον γιατρό στο Έλενα που θα είναι τις μέρες των διακοπών στο νοσοκομείο;;; γιατί δεν θελω να γεννήσω σε εφημερεύοντα!!!! 

Καλημέρα!

Κι εγώ έχω ΠΗΤ 23/8! Στο Έλενα δεν ξέρω κάποιον αλλά στο Αλεξάνδρα έχω να προτείνω τον Αλεξόπουλο που ήταν ο γιατρός μου  από το 2013 ως και φέτος το καλοκαίρι του 22  και είναι κα τα πλη κτι κός!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Marika31 είπε:

Καλημέρα!!!! Ναι ναι αυτά!! Πολυ ωραία  Σονια μου, φαντάζομαι θα έχεις μεγάλο σπίτι!!! Θέλουν έναν κάποιο χώρο αυτά θεωρώ για να δειξουν🙂

Όχι Μαρίκα μου παλεύεται ο χωρος που έχω, δηλαδή δεν είναι πολύς. Ειδικά τώρα που έχω βάλει και τα παιδιά μαζί. Σε καμία περίπτωση δεν έχω ινσταγκραμικο δωμάτιο! 🤣 

Απλά τα είχα επιλέξει τοτε γιατί μου είχε φανεί μια καλή μεταβαση από την κούνια σε κρεβάτι. Γιατί έχει και το κάγκελακι του για να προστατεύει από τα πολλά πεσίματα αλλά έχει και το κενό ούτως ώστε να βγουν με ασφάλεια όταν θέλουν χωρίς να επιχειρήσουν να σκαρφαλώσουν. Επίσης άμα πέσουν, που έχουν πέσει φυσικά από το κενό ειδικά στις αρχές, είναι πολύ χαμηλό το κρεβάτι οπότε δεν έγινε και τίποτα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 ώρες, ο/η Mummy2be είπε:

Αφου το ξερουν και ειναι και διακριτικοι παλι καλα! 

Γιατι η αληθεια ειναι οτι εγω νευριαζω που απλωνουν ολοι χερι να χαιδεψουν την κοιλια. Κι επισης αυτο το "πως πας?" Πως να πηγαινω ρε φιλε?? Με τα τεσσερα! Μιλαμε συνεχεια, τι με ρωτας καθε φορα πως παω??

Ρωτα μια, ρωτα δυο τέλος!

Η μανα μου με κοροιδευει, μου λεει εσυ δεν ρωτας γιατι εισαι αδιαφορη! Δεν ειμαι αδιαφορη!! Απλά δεν θα ρωτησω μια εγκυο 150 πράγματα, ουτε πως ειναι, ουτε τιποτα. Τετοια πραγματα μπαινουμε και τα κουβεντιαζουμε εδω, που ολες μας ανταλλασουμε τις εμπειριες μας. Αλλα αν δω μια εγκυο στη δουλεια, δεν θα την ρωτησω! Ειμαι περιεργη?? 

Όχι δεν είσαι περίεργη, οι άλλοι είναι αγενείς, 50 χρόνια πίσω και οπαδοί της πατριρχίας. Το να είναι μια γυναίκα έγκυος δεν σημαίνει ότι είναι δημόσια περιουσία. Κατ' εμε΄ είναι απαράδεκτα τα σχόλια για το σώμα, την κοιλιά, το πρήξιμο, το άπλωμα των χεριών που θέλουν να χαιδέψουν και να πιάσουν και σίγουρα οι συμβουλές αν δεν έχουν ερωτηθεί ή οι υποθέσεις , πχ ''Θα σου πω εγώ ποιο είναι το καλό το ΄θήλαστρο, γιατί εννοείται πως θα θηλάσεις''.

Χαίρομαι που στο περιβάλλον της εργασίας σου υπάρχει διακριτικότητα, αυτό σίγουρα βοηθάει πολύ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Tonia40 είπε:

Κορίτσια μου καλημέρα! Δεν έχω διαβάσει ακόμη όλα τα νέα σας! Αλλά από τα λίγα που πρόλαβα και είδα χαίρομαι που οι β επιπέδου έχουν πάει τέλεια και προχωράτε σε αγορές! Εμένα τα νέα μου μάλλον δεν είναι καλά και δε θέλω να χαλάσω το ωραίο κλίμα. Πήγα χτες στο γιατρό γιατί ένιωθα να διαρρέει αμνιακό που τελικά ευτυχώς δεν ήταν! Όμως το μωρό μου το βρήκε μόλις 570 γραμμάρια και 1 εβδομάδα πίσω (το βρήκε 23 ακριβώς αντί 24 ακριβώς)...Το αμνιακό υγρό και τα υπόλοιπα φυσιολογικά. Κατάλαβα ότι δεν ήθελε να με αγχωσει αλλά δεν καλυψα και τις απορίες μου. Αφού λοιπόν επέμεινα σε ερωτήσεις μου είπε ότι είναι στη 11η εκατοστιαία θέση, προηγούμενη φορά (πριν 10 μέρες) ήταν 470 γρ στην 20η θέση. Ο γιατρός είπε ότι κανονικά δεν αξιολογούμε την ανάπτυξη τόσο συχνά και έβλεπα οτι απαντούσε μετά από δικές μου πιεστικές ερωτήσεις. Είπε ότι δεν τίθεται διάγνωση iugr πριν τις 24 εβδομάδες και ότι κανονικά έπρεπε να ελέγξει μόνο το αμνιακο (αφού πήγα τόσο σύντομα και εκτάκτως εννοουσε) και την ανάπτυξη 1 φορά το μήνα. Δε σας κρύβω την απογοήτευση μου, γενικα...Θέλω να βρω ένα γιατρό πιο εξειδικευμένο σε υψηλού κινδύνου κυήσεις σα τη δική μου. Ιδανικά στο δημόσιο μήπως προκύψει πρόβλημα τελικά. Όποια κοπέλα διαβάζει παρακαλώ ας βοηθήσει αν μπορεί έστω με πμ. για αντίστοιχες περιπτώσεις και γιατρούς που εξειδικεύονται σε θέματα ανάπτυξης.

Μήπως το μέτρησε βιαστικά? Και εν'ολιγης δεν έκανε καλή μέτρηση?

Την πίεση σου την μετράς να δεις αν είναι οκ ?  Καμπύλη σακχάρου έχεις κάνει? Εξέταση για θρομβοφιλια έχεις κάνει?

Σε ρωτάω σχετικά με μια γρήγορη αναζήτηση που έκανα στο ίντερνετ.  Κάπου διάβαζα ότι σε τέτοιες περιπτώσεις δίνουν salospir (για να μην πηζει το αίμα και να περνά καλύτερα μέσω του ομφάλιου λώρου,  θρεπτικά συστατικά και οξυγόνο στο έμβρυο) 

Δεν ξέρω αν στέκουν. Δεν έχω εμπειρία με αυτά. Μια γρήγορη αναζήτηση έκανα στο google. 

Σίγουρα να πάρεις και μια δεύτερη γνώμη 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια!!! εχω συνέλθει αρκετά απο την περιπέτειά μου και χθες μάζεψα τις δυναμεις μου και πήγα για την καμπύλη! Τα αποτελέσματα μου τα έστειλαν πριν λίγο, ειναι 82, 134, 90 αλλά με το γιατρό θα μιλήσω απο βδομάδα. Εσεις κορίτσια που έχετε εμπειρία ήδη, πως τα βλε΄πετε??  @Marika31 @Eir_ma
Οσο για την εμπειρία μου, να πω οτι την έκανα στο Ιασώ , μου ΄εδωσαν ενα μπουκαλάκι με γευση πορτοκάλι σχεδόν. Εντάξει πίνεται, δεν μου φάνηκε αηδία οπως άκουγα ΑΛΛΑ εμένα στο 15λεπτο με βάρεσε. Εκεί έπαθα ένα ταραμπάκουλο για 10 λεπτάκια...ζαλαδα, βουητά, ανακατοσούρα, γενικα την άκουσα!!! Κράτησε ενα 10λεπτάκι, και μετα επανήρθα και τσουκου τσουκου πέρναγε η ώρα.... Γενικά εγω πήγα χαλαρή για την διαδικασία, δηλαδη πιο πολύ με αγχωναν τα αποτελέσματα παρά η διαδικασία αν θα τα βγάλω πέρα. Κι όμως την υποτίμησα γιατι όντως μπορεί να μην σου κάτσει πολύ καλά...και αναλόγως και πόσο ευαίσθητη είσαι.
Γενικα εγω ειμαι χαλαρή και σε όλες τις εξετάσεις (εκτως απο τους υπερήχους) πάω μόνη μου! Και χθες πάλι μόνη μου πήγα ενω ξέρω πολλές πανε με πάρεα... Και στο 10λεπτο της αδιαθεσίας το πα΄λεψα μόνη μου στη καρέκλα, δεν φωναξα νοσηλεύτριες κλπ... Το λέω αυτό γιατι αν πιστευετε οτι ειστε πιο ευαισθητούλες σε κάτι τέτοια , πάρτε και μια πα΄ρεα μαζί σας για να αισθάνεστε ίσως καλύτερα. Αυτό μόνο.
Κατα τάλλα ειχα πάρει και βιβλίο και είχα και κινητό να χαζέψω αλλά δεν έχεις και πολλή όρεξη να διαβάσεις....
Αυτά απο την εμπερία μου... Ποιές ειναι οι επόμενες?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 35 λεπτά, ο/η irini02 είπε:

Καλημέρα κορίτσια!!! εχω συνέλθει αρκετά απο την περιπέτειά μου και χθες μάζεψα τις δυναμεις μου και πήγα για την καμπύλη! Τα αποτελέσματα μου τα έστειλαν πριν λίγο, ειναι 82, 134, 90 αλλά με το γιατρό θα μιλήσω απο βδομάδα. Εσεις κορίτσια που έχετε εμπειρία ήδη, πως τα βλε΄πετε??  @Marika31 @Eir_ma
Οσο για την εμπειρία μου, να πω οτι την έκανα στο Ιασώ , μου ΄εδωσαν ενα μπουκαλάκι με γευση πορτοκάλι σχεδόν. Εντάξει πίνεται, δεν μου φάνηκε αηδία οπως άκουγα ΑΛΛΑ εμένα στο 15λεπτο με βάρεσε. Εκεί έπαθα ένα ταραμπάκουλο για 10 λεπτάκια...ζαλαδα, βουητά, ανακατοσούρα, γενικα την άκουσα!!! Κράτησε ενα 10λεπτάκι, και μετα επανήρθα και τσουκου τσουκου πέρναγε η ώρα.... Γενικά εγω πήγα χαλαρή για την διαδικασία, δηλαδη πιο πολύ με αγχωναν τα αποτελέσματα παρά η διαδικασία αν θα τα βγάλω πέρα. Κι όμως την υποτίμησα γιατι όντως μπορεί να μην σου κάτσει πολύ καλά...και αναλόγως και πόσο ευαίσθητη είσαι.
Γενικα εγω ειμαι χαλαρή και σε όλες τις εξετάσεις (εκτως απο τους υπερήχους) πάω μόνη μου! Και χθες πάλι μόνη μου πήγα ενω ξέρω πολλές πανε με πάρεα... Και στο 10λεπτο της αδιαθεσίας το πα΄λεψα μόνη μου στη καρέκλα, δεν φωναξα νοσηλεύτριες κλπ... Το λέω αυτό γιατι αν πιστευετε οτι ειστε πιο ευαισθητούλες σε κάτι τέτοια , πάρτε και μια πα΄ρεα μαζί σας για να αισθάνεστε ίσως καλύτερα. Αυτό μόνο.
Κατα τάλλα ειχα πάρει και βιβλίο και είχα και κινητό να χαζέψω αλλά δεν έχεις και πολλή όρεξη να διαβάσεις....
Αυτά απο την εμπερία μου... Ποιές ειναι οι επόμενες?

Κορίτσι μου είσαι τέλεια!!!! Μπράβο με το καλό! Εμένα ο δικός μου μου είπε να πάω όταν θα είμαι στην 27 εβδομάδα να κάνω τότε τη θέλει λέει. Οπότε σε μια δυο εβδομάδες θα πάω ..... Αχ μακάρι τρίτη και καλή να το έχει συνηθίσει ο οργανισμός μου αυτο το πράγμα το σιρόπι και να μην λιποθυμήσω. Εγώ είχα διαλέξει τη γεύση λεμόνι μπας και δεν είναι τόσο γλυκό αλλά .....

Σε ποια εβδομάδα είσαι;;;;θύμισε μου!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Tonia40 είπε:

Κορίτσια μου καλημέρα! Δεν έχω διαβάσει ακόμη όλα τα νέα σας! Αλλά από τα λίγα που πρόλαβα και είδα χαίρομαι που οι β επιπέδου έχουν πάει τέλεια και προχωράτε σε αγορές! Εμένα τα νέα μου μάλλον δεν είναι καλά και δε θέλω να χαλάσω το ωραίο κλίμα. Πήγα χτες στο γιατρό γιατί ένιωθα να διαρρέει αμνιακό που τελικά ευτυχώς δεν ήταν! Όμως το μωρό μου το βρήκε μόλις 570 γραμμάρια και 1 εβδομάδα πίσω (το βρήκε 23 ακριβώς αντί 24 ακριβώς)...Το αμνιακό υγρό και τα υπόλοιπα φυσιολογικά. Κατάλαβα ότι δεν ήθελε να με αγχωσει αλλά δεν καλυψα και τις απορίες μου. Αφού λοιπόν επέμεινα σε ερωτήσεις μου είπε ότι είναι στη 11η εκατοστιαία θέση, προηγούμενη φορά (πριν 10 μέρες) ήταν 470 γρ στην 20η θέση. Ο γιατρός είπε ότι κανονικά δεν αξιολογούμε την ανάπτυξη τόσο συχνά και έβλεπα οτι απαντούσε μετά από δικές μου πιεστικές ερωτήσεις. Είπε ότι δεν τίθεται διάγνωση iugr πριν τις 24 εβδομάδες και ότι κανονικά έπρεπε να ελέγξει μόνο το αμνιακο (αφού πήγα τόσο σύντομα και εκτάκτως εννοουσε) και την ανάπτυξη 1 φορά το μήνα. Δε σας κρύβω την απογοήτευση μου, γενικα...Θέλω να βρω ένα γιατρό πιο εξειδικευμένο σε υψηλού κινδύνου κυήσεις σα τη δική μου. Ιδανικά στο δημόσιο μήπως προκύψει πρόβλημα τελικά. Όποια κοπέλα διαβάζει παρακαλώ ας βοηθήσει αν μπορεί έστω με πμ. για αντίστοιχες περιπτώσεις και γιατρούς που εξειδικεύονται σε θέματα ανάπτυξης.

Καλησπέρα κοριτσάκι μου... Σε καταλαβαίνω όσο δεν φαντάζεσαι με το άγχος, είναι φυσιολογικό να νοιώθεις έτσι. Συγγνώμη κιόλας που επεμβαίνω ο κάθε γιατρός τα λέει και διαφορετικά, αλλά ο δικός μου πάντα μου λέει ότι ο,τι μετράει είναι +-14 μέρες... Δηλαδή μου βγάζει πχ την κοιλιά την εβδομάδα που είμαι συν δύο μέρες αλλά δεν είναι στάνταρ, η το κεφάλι μια εβδομάδα μικρότερο αλλά και πάλι έχεις περιθώριο. Δεν ξέρω αν το εξηγώ σωστά. Δεν μετράνε ακριβώς, δεν είναι ζυγαριά μια μέτρηση στο περίπου κάνουν με μεγάλες αποκλίσεις. Άλλες κοπέλες τους μετρούσαν το μωρό 3 κιλά και γεννήθηκε 4.. 

Όπως και να έχει το πολύ πολύ να γεννήσεις ένα μωράκι 3 κιλά αντί για 3.5 και τι έγινε! Θα τα πάρει όλα μετά από το γαλατάκι του. Αν είναι κάτι σοβαρό ο ίδιος ο γιατρός θα το έψαχνε και θα το ξεψαχνιζε. Χωρίς να θέλω να μειώσω αυτά που νοιώθεις και να το παίξω ξερολας όλα αυτά, με αγάπη τα λέω γιατί ξέρω πως είναι να έχεις τόσο άγχος και να περιμένεις και το παιδάκι σου μαζί. ..

Ο,τι νοιώθεις να μας μιλάς εμάς εδώ και στο γιατρό σου μην ψάχνεις στο Google. Ο,τι και να γράψεις εκεί θα σου βγάλει και το χειρότερο σενάριο μαζί με όλα τα καλά και εσύ θα κολλήσεις σε αυτό. Το ξέρω γιατί κι εγώ έτσι κάνω... Εμμονικα κιόλας .. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 56 λεπτά, ο/η irini02 είπε:

Καλημέρα κορίτσια!!! εχω συνέλθει αρκετά απο την περιπέτειά μου και χθες μάζεψα τις δυναμεις μου και πήγα για την καμπύλη! Τα αποτελέσματα μου τα έστειλαν πριν λίγο, ειναι 82, 134, 90 αλλά με το γιατρό θα μιλήσω απο βδομάδα. Εσεις κορίτσια που έχετε εμπειρία ήδη, πως τα βλε΄πετε??  @Marika31 @Eir_ma
Οσο για την εμπειρία μου, να πω οτι την έκανα στο Ιασώ , μου ΄εδωσαν ενα μπουκαλάκι με γευση πορτοκάλι σχεδόν. Εντάξει πίνεται, δεν μου φάνηκε αηδία οπως άκουγα ΑΛΛΑ εμένα στο 15λεπτο με βάρεσε. Εκεί έπαθα ένα ταραμπάκουλο για 10 λεπτάκια...ζαλαδα, βουητά, ανακατοσούρα, γενικα την άκουσα!!! Κράτησε ενα 10λεπτάκι, και μετα επανήρθα και τσουκου τσουκου πέρναγε η ώρα.... Γενικά εγω πήγα χαλαρή για την διαδικασία, δηλαδη πιο πολύ με αγχωναν τα αποτελέσματα παρά η διαδικασία αν θα τα βγάλω πέρα. Κι όμως την υποτίμησα γιατι όντως μπορεί να μην σου κάτσει πολύ καλά...και αναλόγως και πόσο ευαίσθητη είσαι.
Γενικα εγω ειμαι χαλαρή και σε όλες τις εξετάσεις (εκτως απο τους υπερήχους) πάω μόνη μου! Και χθες πάλι μόνη μου πήγα ενω ξέρω πολλές πανε με πάρεα... Και στο 10λεπτο της αδιαθεσίας το πα΄λεψα μόνη μου στη καρέκλα, δεν φωναξα νοσηλεύτριες κλπ... Το λέω αυτό γιατι αν πιστευετε οτι ειστε πιο ευαισθητούλες σε κάτι τέτοια , πάρτε και μια πα΄ρεα μαζί σας για να αισθάνεστε ίσως καλύτερα. Αυτό μόνο.
Κατα τάλλα ειχα πάρει και βιβλίο και είχα και κινητό να χαζέψω αλλά δεν έχεις και πολλή όρεξη να διαβάσεις....
Αυτά απο την εμπερία μου... Ποιές ειναι οι επόμενες?

Μπράβο κορίτσι μου!!! Τα αποτελέσματα είναι σούπερ!!!! Αν σκεφτείς πως εγω την δεύτερη τιμή την είχα 143 με όριο 140 ο γιατρός μου χθες μου είπε άψογα, έχουμε διαβήτη κύησης αλλά έινια πολύ καλά ρυθμισμένος, οπότε συνεχίζω διατροφή κανονικά και μετριέμαι 3 φορές ανά 2η μερα, αυτά μου είπε άρα εσένα ίσως και να σου κόψει τελείως τις μετρήσεις δεν ξέρω!!! Πάντως τα καταφέραμε 😀😀😀😀👌👌❤️! Αυτό σημαίνει ότι πιάνει τόπο ή διατροφή μας και δεν θα χρειαστεί να πάμε σε ινσουλίνη πότε. Μονο μια συμβουλή απλά γιατί μου την έδωσε και μένα ο γιατρός μου μην χαλαρώσουμε τώρα με τα καλά αποτελέσματα και αρχίσουμε το φαγητό και πούμε δεν πειράζει, το σάκχαρο είναι ύπουλο!! Είμαι σίγουρη πως εσύ δεν θα το κάνεις όπως και γω γιατί φαίνεσαι πειθαρχημενο άτομο και ώριμο!! Αυτά.... Δικαιούσαι πάντως σίγουρα ένα γλυκάκι ότι θες, εγώ έφαγα παγωτό!!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Tonia40 είπε:

Κορίτσια μου καλημέρα! Δεν έχω διαβάσει ακόμη όλα τα νέα σας! Αλλά από τα λίγα που πρόλαβα και είδα χαίρομαι που οι β επιπέδου έχουν πάει τέλεια και προχωράτε σε αγορές! Εμένα τα νέα μου μάλλον δεν είναι καλά και δε θέλω να χαλάσω το ωραίο κλίμα. Πήγα χτες στο γιατρό γιατί ένιωθα να διαρρέει αμνιακό που τελικά ευτυχώς δεν ήταν! Όμως το μωρό μου το βρήκε μόλις 570 γραμμάρια και 1 εβδομάδα πίσω (το βρήκε 23 ακριβώς αντί 24 ακριβώς)...Το αμνιακό υγρό και τα υπόλοιπα φυσιολογικά. Κατάλαβα ότι δεν ήθελε να με αγχωσει αλλά δεν καλυψα και τις απορίες μου. Αφού λοιπόν επέμεινα σε ερωτήσεις μου είπε ότι είναι στη 11η εκατοστιαία θέση, προηγούμενη φορά (πριν 10 μέρες) ήταν 470 γρ στην 20η θέση. Ο γιατρός είπε ότι κανονικά δεν αξιολογούμε την ανάπτυξη τόσο συχνά και έβλεπα οτι απαντούσε μετά από δικές μου πιεστικές ερωτήσεις. Είπε ότι δεν τίθεται διάγνωση iugr πριν τις 24 εβδομάδες και ότι κανονικά έπρεπε να ελέγξει μόνο το αμνιακο (αφού πήγα τόσο σύντομα και εκτάκτως εννοουσε) και την ανάπτυξη 1 φορά το μήνα. Δε σας κρύβω την απογοήτευση μου, γενικα...Θέλω να βρω ένα γιατρό πιο εξειδικευμένο σε υψηλού κινδύνου κυήσεις σα τη δική μου. Ιδανικά στο δημόσιο μήπως προκύψει πρόβλημα τελικά. Όποια κοπέλα διαβάζει παρακαλώ ας βοηθήσει αν μπορεί έστω με πμ. για αντίστοιχες περιπτώσεις και γιατρούς που εξειδικεύονται σε θέματα ανάπτυξης.

Κορίτσι μου γλυκό κατανοώ την απογοήτευση σου όμως είναι τόσο θέμα που το παιδί είναι μια εβδομάδα πίσω? Δεν γνωρίζω για αυτές τις θέσεις ούτε εγώ για να σε βοηθήσω μιας και ο γιατρός μου δεν έχει αναφερθεί πότε μέχρι τώρα σε κάτι τέτοιο!! Ο γιατρός σου γιατί μετά από πίεση δική σου απαντούσε μόνο μήπως δεν είναι κάτι σοβαρό? Όπως και να χει καλό είναι να πάρεις κι αλλού γνώμη για να νιώσεις και συ καλύτερα. Από γιατρούς έγω ξέρω μόνο της φίλης μου για τον Δασκαλάκη στο Αλέξανδρας που σου είχα πει αν θυμασαι ο οποίος είναι και καθηγητής οπότε σίγουρα θα έχει εμπειρία σε κυήσεις υψηλού κινδύνου!! Αλλιώς με μια σύντομη αναζήτηση που έκανα βρήκα κι αυτόν 

Screenshot_20230429_165940.jpg

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η irini02 είπε:

Καλημέρα κορίτσια!!! εχω συνέλθει αρκετά απο την περιπέτειά μου και χθες μάζεψα τις δυναμεις μου και πήγα για την καμπύλη! Τα αποτελέσματα μου τα έστειλαν πριν λίγο, ειναι 82, 134, 90 αλλά με το γιατρό θα μιλήσω απο βδομάδα. Εσεις κορίτσια που έχετε εμπειρία ήδη, πως τα βλε΄πετε??  @Marika31 @Eir_ma
Οσο για την εμπειρία μου, να πω οτι την έκανα στο Ιασώ , μου ΄εδωσαν ενα μπουκαλάκι με γευση πορτοκάλι σχεδόν. Εντάξει πίνεται, δεν μου φάνηκε αηδία οπως άκουγα ΑΛΛΑ εμένα στο 15λεπτο με βάρεσε. Εκεί έπαθα ένα ταραμπάκουλο για 10 λεπτάκια...ζαλαδα, βουητά, ανακατοσούρα, γενικα την άκουσα!!! Κράτησε ενα 10λεπτάκι, και μετα επανήρθα και τσουκου τσουκου πέρναγε η ώρα.... Γενικά εγω πήγα χαλαρή για την διαδικασία, δηλαδη πιο πολύ με αγχωναν τα αποτελέσματα παρά η διαδικασία αν θα τα βγάλω πέρα. Κι όμως την υποτίμησα γιατι όντως μπορεί να μην σου κάτσει πολύ καλά...και αναλόγως και πόσο ευαίσθητη είσαι.
Γενικα εγω ειμαι χαλαρή και σε όλες τις εξετάσεις (εκτως απο τους υπερήχους) πάω μόνη μου! Και χθες πάλι μόνη μου πήγα ενω ξέρω πολλές πανε με πάρεα... Και στο 10λεπτο της αδιαθεσίας το πα΄λεψα μόνη μου στη καρέκλα, δεν φωναξα νοσηλεύτριες κλπ... Το λέω αυτό γιατι αν πιστευετε οτι ειστε πιο ευαισθητούλες σε κάτι τέτοια , πάρτε και μια πα΄ρεα μαζί σας για να αισθάνεστε ίσως καλύτερα. Αυτό μόνο.
Κατα τάλλα ειχα πάρει και βιβλίο και είχα και κινητό να χαζέψω αλλά δεν έχεις και πολλή όρεξη να διαβάσεις....
Αυτά απο την εμπερία μου... Ποιές ειναι οι επόμενες?

Εγώ πρώτα ο Θεός θα πάω την 25η εβδομάδα αλλά με τόσα που λέτε βρε κορίτσια, θα ρωτήσω και τον γυναικολόγο και τον ενδοκρινολόγο τι να έχω μαζί μου απο σνακ κλπ . 

Εγώ είμαι ευαίσθητη σαν οργανισμός και φοβιτσιαρα ταυτόχρονα. Βέβαια δεν με αγχώνει τώρα αυτό. Ούτε καν με απασχολεί γιατί όταν πεισμωνω είμαι και πολύ δυνατή παρ'ολα αυτά. Συν ότι έχω να σκέφτομαι την β επιπέδου που έρχεται σε λίγες μέρες. 

Ήθελα να ρωτήσω, στο μεσοδιάστημα μπορούμε να πιούμε νερό? Ο γιατρός σε μια πολύ σύντομη ερώτηση που του έκανα μου είπε ότι μπορώ να έχω μαζί μου λίγο λεμόνι για να φύγει η πολύ 'γλυκα' αλλά δεν αναλύσαμε πολλά γιατί έχω καιρό ακόμα μπροστά μου. 

Πάντως και εγώ μόνη μου θα πάω! Θα έχω κινητό να δω κάνα νετφλιξ σκέφτηκα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η Watermelon είπε:

Εγώ πρώτα ο Θεός θα πάω την 25η εβδομάδα αλλά με τόσα που λέτε βρε κορίτσια, θα ρωτήσω και τον γυναικολόγο και τον ενδοκρινολόγο τι να έχω μαζί μου απο σνακ κλπ . 

Εγώ είμαι ευαίσθητη σαν οργανισμός και φοβιτσιαρα ταυτόχρονα. Βέβαια δεν με αγχώνει τώρα αυτό. Ούτε καν με απασχολεί γιατί όταν πεισμωνω είμαι και πολύ δυνατή παρ'ολα αυτά. Συν ότι έχω να σκέφτομαι την β επιπέδου που έρχεται σε λίγες μέρες. 

Ήθελα να ρωτήσω, στο μεσοδιάστημα μπορούμε να πιούμε νερό? Ο γιατρός σε μια πολύ σύντομη ερώτηση που του έκανα μου είπε ότι μπορώ να έχω μαζί μου λίγο λεμόνι για να φύγει η πολύ 'γλυκα' αλλά δεν αναλύσαμε πολλά γιατί έχω καιρό ακόμα μπροστά μου. 

Πάντως και εγώ μόνη μου θα πάω! Θα έχω κινητό να δω κάνα νετφλιξ σκέφτηκα. 

Καλησπέρα κορίτσι μου και με το καλό η β επιπέδου και σε εσένα!!! 

Μη σε αγχωνει μωρέ δεν είναι κάτι να σου πω οι περισσότερες κοπέλες το διαχειρίζονται εύκολα, μόνο εγώ το πήρα τόσο βαριά από ότι φαίνεται 🤣🤣

Καλά τώρα που είμαι μόνιμα με δύο μικρά σπίτι εγώ το περιμένω πως και πως!!! Τρεις ώρες μόνη μου αραχτη με το κινητό μου σαν διακοπές θα μου φανεί 🤣🤣 Extra bonus αν είναι και καμιά καλή κοπέλιτσα εκεί και πιάσετε την κουβέντα. Νερό μπορείς να πίνεις όσο θέλεις, εμένα ο γιατρός μου είπε αν θέλω να φάω και μια φρυγανιά ολικής πριν πάω για να μην λιποθυμήσω πάλι.

Εσύ σε ποια εβδομάδα είσαι;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η Eir_ma είπε:

Καλησπέρα κορίτσι μου και με το καλό η β επιπέδου και σε εσένα!!! 

Μη σε αγχωνει μωρέ δεν είναι κάτι να σου πω οι περισσότερες κοπέλες το διαχειρίζονται εύκολα, μόνο εγώ το πήρα τόσο βαριά από ότι φαίνεται 🤣🤣

Καλά τώρα που είμαι μόνιμα με δύο μικρά σπίτι εγώ το περιμένω πως και πως!!! Τρεις ώρες μόνη μου αραχτη με το κινητό μου σαν διακοπές θα μου φανεί 🤣🤣 Extra bonus αν είναι και καμιά καλή κοπέλιτσα εκεί και πιάσετε την κουβέντα. Νερό μπορείς να πίνεις όσο θέλεις, εμένα ο γιατρός μου είπε αν θέλω να φάω και μια φρυγανιά ολικής πριν πάω για να μην λιποθυμήσω πάλι.

Εσύ σε ποια εβδομάδα είσαι;;;

Α. Ωραία! Οπότε ίσως να μπορέσω να φάω κάτι και εγώ. Χαχα. Θα μου πουν όταν είναι :P πάντως όντως πολλές φορές όταν ερχόμαστε αντιμέτωποι με το "πρόβλημα" στο τέλος βλέπουμε ότι δεν ήταν και κάτι.. απλά το άτιμο το μυαλό τα γιγαντώνει όλα!!

ΕΙμαι 21 και 5. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Watermelon είπε:

Α. Ωραία! Οπότε ίσως να μπορέσω να φάω κάτι και εγώ. Χαχα. Θα μου πουν όταν είναι :P πάντως όντως πολλές φορές όταν ερχόμαστε αντιμέτωποι με το "πρόβλημα" στο τέλος βλέπουμε ότι δεν ήταν και κάτι.. απλά το άτιμο το μυαλό τα γιγαντώνει όλα!!

ΕΙμαι 21 και 5. 

Άντε με το καλό κορίτσι μου, ξέρεις τι περιμένεις;;; Συγγνώμη αν τα έχεις ξαναπεί αλλά πολλές φορές δεν προλαβαίνω να μπω και να διαβάσω τι έχετε γράψει και μένω λίγο πίσω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Marika31 είπε:

Μπράβο κορίτσι μου!!! Τα αποτελέσματα είναι σούπερ!!!! Αν σκεφτείς πως εγω την δεύτερη τιμή την είχα 143 με όριο 140 ο γιατρός μου χθες μου είπε άψογα, έχουμε διαβήτη κύησης αλλά έινια πολύ καλά ρυθμισμένος, οπότε συνεχίζω διατροφή κανονικά και μετριέμαι 3 φορές ανά 2η μερα, αυτά μου είπε άρα εσένα ίσως και να σου κόψει τελείως τις μετρήσεις δεν ξέρω!!! Πάντως τα καταφέραμε 😀😀😀😀👌👌❤️! Αυτό σημαίνει ότι πιάνει τόπο ή διατροφή μας και δεν θα χρειαστεί να πάμε σε ινσουλίνη πότε. Μονο μια συμβουλή απλά γιατί μου την έδωσε και μένα ο γιατρός μου μην χαλαρώσουμε τώρα με τα καλά αποτελέσματα και αρχίσουμε το φαγητό και πούμε δεν πειράζει, το σάκχαρο είναι ύπουλο!! Είμαι σίγουρη πως εσύ δεν θα το κάνεις όπως και γω γιατί φαίνεσαι πειθαρχημενο άτομο και ώριμο!! Αυτά.... Δικαιούσαι πάντως σίγουρα ένα γλυκάκι ότι θες, εγώ έφαγα παγωτό!!!! 

αχχχ ναιιι και το φοβήθηκα τόσο πολύ! Εντάξει ήταν και απο θέμα λαιμαργίας μη μου κόψουν τα πάντα αλλά αυτό ηταν το λιγότερο, θα το άντεχα εν τελει τι να γίνει...Απλά ειμαι σε αρκετά πιεστική περίοδο, κάνω μια μετακόμιση και γενικά ο Μαιος προβλεπετε λίγο ζόρικος για ενα διάστημα κια πραγματικά δεν ήθελα να έχω και αυτό στο κεφάλι μου. Ας ειμαι λίγο πιο χαλα΄ρη σε αυτά...Παντα με προσοχή, δεν το συζητώ, δεν επαναπάυομαι αλλά αλλιως ειναι να εχεις και αυτό πάνω απο το κεφάλι σου. Τουλαχιστον φαίνονται καλές οι τιμές, αντε να δω και επίσημα τι θα μου πει και ο γιατρός. 
 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Eir_ma είπε:

Κορίτσι μου είσαι τέλεια!!!! Μπράβο με το καλό! Εμένα ο δικός μου μου είπε να πάω όταν θα είμαι στην 27 εβδομάδα να κάνω τότε τη θέλει λέει. Οπότε σε μια δυο εβδομάδες θα πάω ..... Αχ μακάρι τρίτη και καλή να το έχει συνηθίσει ο οργανισμός μου αυτο το πράγμα το σιρόπι και να μην λιποθυμήσω. Εγώ είχα διαλέξει τη γεύση λεμόνι μπας και δεν είναι τόσο γλυκό αλλά .....

Σε ποια εβδομάδα είσαι;;;;θύμισε μου!!!

Ααα εμενα δεν μου έδωσαν να διαλέξω... Αυτό ηταν και γεια σας! χαχα Παλι καλά ειχε γευση πορτοκάλι γιατι φοβόμουν αυτό το σκέτο ζαχαρόνερο λίγο. Εγω ειμαι 26η εβδομάδα τωρα. Ευχομαι καλό κουράγιο και να μην χρειαστεί ξανα να την κάνεις μετά! Πραγματικά έχω τεράστιο σεβασμό και θαυμασμό σε όλες εσάς που το κάνετε και μια και δυό και τρεις φορές γιατι παιχνιδάκι δεν το λες σίγουρα!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 45 λεπτά, ο/η Watermelon είπε:

Εγώ πρώτα ο Θεός θα πάω την 25η εβδομάδα αλλά με τόσα που λέτε βρε κορίτσια, θα ρωτήσω και τον γυναικολόγο και τον ενδοκρινολόγο τι να έχω μαζί μου απο σνακ κλπ . 

Εγώ είμαι ευαίσθητη σαν οργανισμός και φοβιτσιαρα ταυτόχρονα. Βέβαια δεν με αγχώνει τώρα αυτό. Ούτε καν με απασχολεί γιατί όταν πεισμωνω είμαι και πολύ δυνατή παρ'ολα αυτά. Συν ότι έχω να σκέφτομαι την β επιπέδου που έρχεται σε λίγες μέρες. 

Ήθελα να ρωτήσω, στο μεσοδιάστημα μπορούμε να πιούμε νερό? Ο γιατρός σε μια πολύ σύντομη ερώτηση που του έκανα μου είπε ότι μπορώ να έχω μαζί μου λίγο λεμόνι για να φύγει η πολύ 'γλυκα' αλλά δεν αναλύσαμε πολλά γιατί έχω καιρό ακόμα μπροστά μου. 

Πάντως και εγώ μόνη μου θα πάω! Θα έχω κινητό να δω κάνα νετφλιξ σκέφτηκα. 

Θα κάνεις και anti xa μαζι?? Γιατι εγω έκανα οπότε είχα ξυπνήσει ακόμα πιο νωρις για να έχω κάνει και την ένεση και να εχουν περάσει και ώρες που θέλει για την anti xa οπότε αυτό με ζόρισε ακόμα περισσότερο που ήμουν νηστική. Παρόλα αυτα δεν μου ειπε κανεις για νερο, φρυγανιά κλπ...αλλά δεν ρώτησα κι εγω. Πηγα στη γωνίτσα μου, έκατσα και τελος. Μου είπαν απλά να μην συκωνομαι να κανω βολτες κλπ...γενικα δεν θελει κινηση. Αυτό για το λεμόνι το έχω διαβάσει απο πολλές κοπέλες, νομίζω όντως βοηθάει. Να ενημερωθείς και για τη διατροφή εκείνες τις μέρες πριν.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 41 λεπτά, ο/η Eir_ma είπε:

Άντε με το καλό κορίτσι μου, ξέρεις τι περιμένεις;;; Συγγνώμη αν τα έχεις ξαναπεί αλλά πολλές φορές δεν προλαβαίνω να μπω και να διαβάσω τι έχετε γράψει και μένω λίγο πίσω.

Μην αγχώνεσαι. Το ίδιο παθαίνουμε όλες. 

Έχω αγοράκι 💙 εσύ τι περιμένεις?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Watermelon είπε:

Μην αγχώνεσαι. Το ίδιο παθαίνουμε όλες. 

Έχω αγοράκι 💙 εσύ τι περιμένεις?

Κι εγωωωω και έχω δύο κοριτσάκια το ενα 3.5 και το άλλο 1.5. 

Με το καλό το αγοράκι σου και με έναν πόνο. Το πρώτο σου είναι;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 27 λεπτά, ο/η irini02 είπε:

Ααα εμενα δεν μου έδωσαν να διαλέξω... Αυτό ηταν και γεια σας! χαχα Παλι καλά ειχε γευση πορτοκάλι γιατι φοβόμουν αυτό το σκέτο ζαχαρόνερο λίγο. Εγω ειμαι 26η εβδομάδα τωρα. Ευχομαι καλό κουράγιο και να μην χρειαστεί ξανα να την κάνεις μετά! Πραγματικά έχω τεράστιο σεβασμό και θαυμασμό σε όλες εσάς που το κάνετε και μια και δυό και τρεις φορές γιατι παιχνιδάκι δεν το λες σίγουρα!!! 

Ευχαριστώ να είσαι καλά και ο,τι καλύτερο και σε σένα εύχομαι ❤️❤️ Μακάρι να έχουμε όλες αυτά τα ωραία αποτελέσματα ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 λεπτά, ο/η irini02 είπε:

Θα κάνεις και anti xa μαζι?? Γιατι εγω έκανα οπότε είχα ξυπνήσει ακόμα πιο νωρις για να έχω κάνει και την ένεση και να εχουν περάσει και ώρες που θέλει για την anti xa οπότε αυτό με ζόρισε ακόμα περισσότερο που ήμουν νηστική. Παρόλα αυτα δεν μου ειπε κανεις για νερο, φρυγανιά κλπ...αλλά δεν ρώτησα κι εγω. Πηγα στη γωνίτσα μου, έκατσα και τελος. Μου είπαν απλά να μην συκωνομαι να κανω βολτες κλπ...γενικα δεν θελει κινηση. Αυτό για το λεμόνι το έχω διαβάσει απο πολλές κοπέλες, νομίζω όντως βοηθάει. Να ενημερωθείς και για τη διατροφή εκείνες τις μέρες πριν.

Όχι δεν θα κάνω anti xa μαζί, ευτυχώς! 

Συνήθως μου την γράφει και την κάνω 1 φορά τον μήνα. Κάθε αρχές του μήνα έτυχε και το κάνω. Οπότε θα πάω αυτή τη βδομάδα που θα έχουμε αρχες Μαϊου και αν μου πει πάλι σε ένα μήνα τότε θα είναι αρχές Ιουνίου, ενώ για καμπυλη θα πάω περίπου 22/5.  Σε ποια κατηγορία σε έχει? Για προφύλαξη 'η θεραπεία?

  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Eir_ma είπε:

Κι εγωωωω και έχω δύο κοριτσάκια το ενα 3.5 και το άλλο 1.5. 

Με το καλό το αγοράκι σου και με έναν πόνο. Το πρώτο σου είναι;

Να σου ζήσουν τα κοριτσάκια σου και με το καλό να κρατήσεις στην αγκαλιά σου και το νέο μωράκι!

Αχ ναι!!! Και το περιμένω πως και πως. Είχα μια κύηση πέρσι με χρωμοσωμικες ανωμαλίες και κάναμε διακοπή. Φέτος έχω διπλή ανυπομονεσια να το κρατήσω στην αγκαλιά μου. Μακάρι να πάνε όλα καλά. Γι'αυτό τρέμω για την β επιπέδου 😥

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...