Μετάβαση σε περιεχόμενο

✨Μωράκια Αυγούστου 2023 ✨


Recommended Posts

στις πριν 16 λεπτά, ο/η Watermelon είπε:

Nipt και εμάς μας είπαν δεν χρειάζεται λόγω των ποσοστών μας. Κάπου είχα διαβάσει ότι αν πολλαπλασιάσεις το νούμερο της πιθανότητας που δίνει για την ηλικία σου χ20 τότε σου βγάζει ποιο είναι το "τέλειο" αποτελεσμα=max για την ηλικία.  Εμένα μου έβγαζε αν θυμάμαι καλά κοντά στις 16.000 ως ανώτερο "τέλειο" ποσοστό για την ηλικία μου. Τα τελικά αποτελέσματα παίζουν ρόλο και από την χοριακή+ papp-a που μας μετράνε.  Να σου πω πάντως πως δεν παίζει ρόλο μόνο η τιμή της αυχενικής. Πολύ σημαντικό ρόλο παίζουν και οι ορμόνες που μας μετράνε στο αίμα. 

 

Εμένα η προηγούμενη κύηση όπως έχω ξανά πει ήταν με χρωμοσωμικη ανωμαλια. Αυχενική=2 και στις 17 εβδ. Αυχενική πτυχή 3,3 . Τελικά με αμνιο είδαμε ότι μωρό δεν ήταν υγιές. Οι αιματολογικές ήταν πολύ χαμηλές Τα τελικά ποσοστά που μου είχα δώσει ήταν καλά. Όμως όταν περικλυεσαι από καλούς γιατρούς σε καθοδηγούν σωστά. Έχω διαβάσει πολύ , έχω μιλήσει με γενετιστές. Άσε.. όλα είναι σχετικά τελικά. 

 

Αν και δεν θυμάμαι μάρκες αυτή τη στιγμή έχω βρει πολλά καρότσια 3 σε 1 που είναι γύρω στα 400-500 € . Όταν έρθει η ώρα θα το ψάξω λίγο καλύτερα αλλά θα πάω να τα δω και από κοντά. Κούνια και εγώ θέλω στο χρώμα του ξύλου (μελί) γιατί τέτοιο χρώμα είναι και η ντουλάπα του δωματίου. 

 

Το μωράκι μου αν εξαιρέσεις την Δευτέρα που ήταν αρκετά ήρεμο, από τρίτη μεσημέρι μέχρι και σήμερα το καταλαβαίνω συνέχεια. Και στο γραφείο που κάθομαι, και στο σπίτι συνέχεια. Δόξα το Θεό είναι πολύ δραστήριο. Κάποιες φορές πετάγομαι από τις δυνατές κλωτσιές.

 

Αχχ.. στη δουλειά θέλω τόσο πολύ να βάλω το χέρι μου στην κοιλιά μου αλλά συγρατιεμαι. Δεν το έχω πει εξάλλου ακόμα αν και φαίνεται. Περιμένω την β επιπέδου και βλέπουμε έπουμε :)

Δεν το εχεις πει ακομα? Πως και δεν το εχουν καταλαβει? Εγω φαινομαι αρκετα, επειδη ειμαστε στις ιδιες μερες το λεω και το συγκρινω. 

Ναι αυτο που λες με τον πολλαπλασιασμο βγαινει απο το αρχικο νουμερο επι 20. Δηλαδη εμενα ελεγε 1 στις 414 επι 20 και εβγαινε αυτο το 8280. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 4.2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Mummy2be είπε:

Δεν το εχεις πει ακομα? Πως και δεν το εχουν καταλαβει? Εγω φαινομαι αρκετα, επειδη ειμαστε στις ιδιες μερες το λεω και το συγκρινω. 

Ναι αυτο που λες με τον πολλαπλασιασμο βγαινει απο το αρχικο νουμερο επι 20. Δηλαδη εμενα ελεγε 1 στις 414 επι 20 και εβγαινε αυτο το 8280. 

Δεν το έχω πει είναι η αλήθεια. Φαίνεται μιας και εμένα είναι η δεύτερη εγκυμοσύνη μου ουσιαστικά. Αλλά δεν θέλω να το πω ακόμα. Θέλω να έρθει η β επιπέδου και μετά. Το ξέρω ότι ξέρουν. Αλλά έτσι ψυχολογικά και μόνο, λόγω του ιστορικού μου δεν θέλω. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Marika31 είπε:

Αληθεια😄??? Εμενα μου έχει κολλήσει από την ανιψιά μου που δεν μπορεί να το πει καθαρά!! Το γλίτωσα το χάπι προστοπαρων.... 

τωρα εχεις ενα λογο παραπανω!! Δεν θα το ξεχασεις ποτε το μπουμπουλα! χαχαχαχα!

Παλι καλα, δεν χρειαζεται να παρεις ενα χαπι επιπλεον ;) 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Amp92 είπε:

Πήραμε 2 σε 1 εμείς. Δεν πήραμε το αυγό και γιατί τυχαίνει να μας δώσουν αλλά εξ αρχής λέγαμε να πάρουμε ξεχωριστά κάθισμα αυτοκινήτου. Οπότε καταλήξαμε σε αυτό. Και το χρώμα το βρήκα πολύ διαφορετικο και χαρούμενο οπότε το τσίμπησα 😋 το συγκεκριμένο τα έχει όλα ξεχωριστά κι αν θες παίρνεις το 1 μόνο του, ξεχωριστά το Πορτ μπεμπέ, ξεχωριστά το αυγό. 

Screenshot_2023-04-28-13-51-17-106_com.android.chrome.jpg

Αυτο ειναι ενα απο αυτα που μου άρεσαν! ❤️ 

Με γεια και καλες βολτες ❤️ 

Αλλά εγω δεν κοιταζω γαλάζιο, εμεις εχουμε κορίτσαρο χαχαχαχα!! Δηλαδη σε αυτό, μπορεις να βαλεις οποιο αυγο ή πορτ μπεμπε θελεις??? Της cybex εννοειται, αλλα οποιο χρωμα και σχεδιο σου αρεσει??  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 52 λεπτά, ο/η Watermelon είπε:

Δεν το έχω πει είναι η αλήθεια. Φαίνεται μιας και εμένα είναι η δεύτερη εγκυμοσύνη μου ουσιαστικά. Αλλά δεν θέλω να το πω ακόμα. Θέλω να έρθει η β επιπέδου και μετά. Το ξέρω ότι ξέρουν. Αλλά έτσι ψυχολογικά και μόνο, λόγω του ιστορικού μου δεν θέλω. 

Αφου το ξερουν και ειναι και διακριτικοι παλι καλα! 

Γιατι η αληθεια ειναι οτι εγω νευριαζω που απλωνουν ολοι χερι να χαιδεψουν την κοιλια. Κι επισης αυτο το "πως πας?" Πως να πηγαινω ρε φιλε?? Με τα τεσσερα! Μιλαμε συνεχεια, τι με ρωτας καθε φορα πως παω??

Ρωτα μια, ρωτα δυο τέλος!

Η μανα μου με κοροιδευει, μου λεει εσυ δεν ρωτας γιατι εισαι αδιαφορη! Δεν ειμαι αδιαφορη!! Απλά δεν θα ρωτησω μια εγκυο 150 πράγματα, ουτε πως ειναι, ουτε τιποτα. Τετοια πραγματα μπαινουμε και τα κουβεντιαζουμε εδω, που ολες μας ανταλλασουμε τις εμπειριες μας. Αλλα αν δω μια εγκυο στη δουλεια, δεν θα την ρωτησω! Ειμαι περιεργη?? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Mummy2be είπε:

Αυτο ειναι ενα απο αυτα που μου άρεσαν! ❤️ 

Με γεια και καλες βολτες ❤️ 

Αλλά εγω δεν κοιταζω γαλάζιο, εμεις εχουμε κορίτσαρο χαχαχαχα!! Δηλαδη σε αυτό, μπορεις να βαλεις οποιο αυγο ή πορτ μπεμπε θελεις??? Της cybex εννοειται, αλλα οποιο χρωμα και σχεδιο σου αρεσει??  

Α αυτό δεν το ξέρω ! Νομίζω έχει αντίστοιχα που μπαίνουν. Δλδ εμάς αμέσως μαμάς έδειξε το αντίστοιχο. Αλλά δεν ρώτησα 😋 είναι από κοντά της μέντας το χρώμα δεν θα έλεγα ούτε το θεωρώ ξεκάθαρα για αγόρι. Δλδ αν αντέξει με τ καλό κ μετά κάνω κοριτσι δεν θα έχω θέμα 😋 αλλά γούστα είναι αυτά και φυσικά καλό είναι να τα δεις από κοντά ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 λεπτά, ο/η Mummy2be είπε:

Αφου το ξερουν και ειναι και διακριτικοι παλι καλα! 

Γιατι η αληθεια ειναι οτι εγω νευριαζω που απλωνουν ολοι χερι να χαιδεψουν την κοιλια. Κι επισης αυτο το "πως πας?" Πως να πηγαινω ρε φιλε?? Με τα τεσσερα! Μιλαμε συνεχεια, τι με ρωτας καθε φορα πως παω??

Ρωτα μια, ρωτα δυο τέλος!

Η μανα μου με κοροιδευει, μου λεει εσυ δεν ρωτας γιατι εισαι αδιαφορη! Δεν ειμαι αδιαφορη!! Απλά δεν θα ρωτησω μια εγκυο 150 πράγματα, ουτε πως ειναι, ουτε τιποτα. Τετοια πραγματα μπαινουμε και τα κουβεντιαζουμε εδω, που ολες μας ανταλλασουμε τις εμπειριες μας. Αλλα αν δω μια εγκυο στη δουλεια, δεν θα την ρωτησω! Ειμαι περιεργη?? 

Όχι κορίτσι μου. Φυσιολογική είναι η σκέψη σου! 

Οι άλλοι απλά είναι περίεργοι. Κι όχι μόνο αυτό. Η κάθε έγκυος μπορεί να βιώνει πολλά δύσκολα πράγματα. Κάποιες από εμάς είμαστε παθουσες γενικότερα. Δεν είναι ανάγκη να την ρωτάνε οι πάρα έξω πολλά. Και ας κοιτάξει ο κάθε ένας την ζωή του. Δεν νομίζω εξάλλου ότι οι πολλοί ρωτάνε από ενδιαφέρον. Αλλά από κουτσομπολιό. 

Εσένα στη δουλειά σου σε ρωτάνε 'η γενικά γνωστοί?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 29 λεπτά, ο/η Amp92 είπε:

Α αυτό δεν το ξέρω ! Νομίζω έχει αντίστοιχα που μπαίνουν. Δλδ εμάς αμέσως μαμάς έδειξε το αντίστοιχο. Αλλά δεν ρώτησα 😋 είναι από κοντά της μέντας το χρώμα δεν θα έλεγα ούτε το θεωρώ ξεκάθαρα για αγόρι. Δλδ αν αντέξει με τ καλό κ μετά κάνω κοριτσι δεν θα έχω θέμα 😋 αλλά γούστα είναι αυτά και φυσικά καλό είναι να τα δεις από κοντά ❤️

Αχ αληθεια? Εχουν τοση αποκλιση τα χρωματα?? 

Που να παω αραγε να δω οσα περισσοτερα χρωματα εχει? Γιατι στο prenatal ειχε μονο ενα σκουρο γκρι... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η Watermelon είπε:

Όχι κορίτσι μου. Φυσιολογική είναι η σκέψη σου! 

Οι άλλοι απλά είναι περίεργοι. Κι όχι μόνο αυτό. Η κάθε έγκυος μπορεί να βιώνει πολλά δύσκολα πράγματα. Κάποιες από εμάς είμαστε παθουσες γενικότερα. Δεν είναι ανάγκη να την ρωτάνε οι πάρα έξω πολλά. Και ας κοιτάξει ο κάθε ένας την ζωή του. Δεν νομίζω εξάλλου ότι οι πολλοί ρωτάνε από ενδιαφέρον. Αλλά από κουτσομπολιό. 

Εσένα στη δουλειά σου σε ρωτάνε 'η γενικά γνωστοί?

Γενικά! 

Το Πασχα νευριασα παρα πολυ! Επειδη κυκλοφόρησα αρκετα, οποιος με εβλεπε και καταλαβαινε οτι ειμαι εγκυος "ααα τι εχουμε εδω?" κι απλωνε το ξερο του να μου πιασει την κοιλια! 

Καποια στιγμη σε μια βολτα που ειχαμε βγει και ηδη 2 μου ειχαν πιασει την κοιλιά, κουμπωσα το μπουφαν μου. Κι αυτοι ναι, απο κουτσομπολιο ρωτουσαν. 

Στη δουλειά δεν λέω, ρωτανε απο ενδιαφερον, αλλα κουραζομαι καθε φορα τα ίδια.... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 λεπτά, ο/η Mummy2be είπε:

Γενικά! 

Το Πασχα νευριασα παρα πολυ! Επειδη κυκλοφόρησα αρκετα, οποιος με εβλεπε και καταλαβαινε οτι ειμαι εγκυος "ααα τι εχουμε εδω?" κι απλωνε το ξερο του να μου πιασει την κοιλια! 

Καποια στιγμη σε μια βολτα που ειχαμε βγει και ηδη 2 μου ειχαν πιασει την κοιλιά, κουμπωσα το μπουφαν μου. Κι αυτοι ναι, απο κουτσομπολιο ρωτουσαν. 

Στη δουλειά δεν λέω, ρωτανε απο ενδιαφερον, αλλα κουραζομαι καθε φορα τα ίδια.... 

Έχεις απόλυτο δίκιο για όλα!! 

Αυτό για το χέρι πραγματικά σπαστικό ιδίως αν "άγνωστοι" σε ακουμπάνε. 

Από πού κι ως που? Πραγματικά 😡

Εγώ να ξέρεις αν μου το έκαναν άνθρωποι με τους οποίους έχω ένα "γεια" κι αν... Θα τραβιομουν επιδεικτικά να καταλάβουν..... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 λεπτά, ο/η Mummy2be είπε:

Αχ αληθεια? Εχουν τοση αποκλιση τα χρωματα?? 

Που να παω αραγε να δω οσα περισσοτερα χρωματα εχει? Γιατι στο prenatal ειχε μονο ενα σκουρο γκρι... 

Μένω Θεσσαλονίκη οπότε δεν ξέρω αν μπορώ να σε βοηθησω σε αυτό. εγω πήγα σε 3-4 για να καταλήξω και σε καρότσι και σε χρώμα 😋

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 λεπτά, ο/η pepe90 είπε:

Θα ειμαι 22 και 5 ημ.

Ααααα...και εσύ λοιπόν κοντά με εμένα και την @Mummy2be είσαι! :)

Νιωθεις το μωράκι σου συχνά? 

εσύ έχεις άγχος για την β? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η Watermelon είπε:

Ααααα...και εσύ λοιπόν κοντά με εμένα και την @Mummy2be είσαι! :)

Νιωθεις το μωράκι σου συχνά? 

εσύ έχεις άγχος για την β? 

Η αληθεια ειναι οτι ειναι υπερδραστηρια οπως και η πρωτη μου η κορη..την ενιωσα απο πολυ νωρις..και η αληθεια ειναι οτι καθημερινα τη νιωθω..

να σου πω την αληθεια εχω αγχος για τη β επιπεδου αλλα κυριως για τη μετρηση του τραχηλου..με εχει φοβίσει πολυ αυτο το θεμα…και οσο σκεφτομαι οτι πρεπει να ειμαι κυριως ξαπλωμενη μεχρι το τελος τρελαινομαι!!! Δεν ξέρω πως θα τα καταφερω! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 λεπτά, ο/η pepe90 είπε:

Η αληθεια ειναι οτι ειναι υπερδραστηρια οπως και η πρωτη μου η κορη..την ενιωσα απο πολυ νωρις..και η αληθεια ειναι οτι καθημερινα τη νιωθω..

να σου πω την αληθεια εχω αγχος για τη β επιπεδου αλλα κυριως για τη μετρηση του τραχηλου..με εχει φοβίσει πολυ αυτο το θεμα…και οσο σκεφτομαι οτι πρεπει να ειμαι κυριως ξαπλωμενη μεχρι το τελος τρελαινομαι!!! Δεν ξέρω πως θα τα καταφερω! 

Αχ. Η κάθε μία με τα άγχη της. Πότε τελειώνει αυτό είπαμε? :P

Όχι βρε συ. Μην σε αγχώνει. Αν χτύπα ξύλο κάτι δεν πάει καλά, θα σου δώσει οδηγίες ο γιατρός και όλα καλά. Καταλαβαίνω ότι η κατάκλιση δεν είναι ωραία ψυχολογικά αλλά για τα μωράκια μας θα κάνουμε ο,τι χρειαστεί! Έχεις κάνει καθόλου πρόσφατη μέτρηση τραχήλου στον γυναικολόγο σου? Συγγνώμη αν έχεις αναφέρει κάτι παλαιότερα αλλά κάποιες φορές χάνομαι στο φόρουμ με τις πληροφορίες που διαβάζω και δεν συγκρατω ποια είπε τί 😊 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Watermelon είπε:

Αχ. Η κάθε μία με τα άγχη της. Πότε τελειώνει αυτό είπαμε? :P

Όχι βρε συ. Μην σε αγχώνει. Αν χτύπα ξύλο κάτι δεν πάει καλά, θα σου δώσει οδηγίες ο γιατρός και όλα καλά. Καταλαβαίνω ότι η κατάκλιση δεν είναι ωραία ψυχολογικά αλλά για τα μωράκια μας θα κάνουμε ο,τι χρειαστεί! Έχεις κάνει καθόλου πρόσφατη μέτρηση τραχήλου στον γυναικολόγο σου? Συγγνώμη αν έχεις αναφέρει κάτι παλαιότερα αλλά κάποιες φορές χάνομαι στο φόρουμ με τις πληροφορίες που διαβάζω και δεν συγκρατω ποια είπε τί 😊 

Μην αγχωνεσαι ετσι κι εγω! Ναι εμενα λογω συσπασεων εχει μειωθει. Στην αυχενικη ηταν 3,1, ενα μηνα μετα 2,8 και τωρα παλι ενα μηνα μετα 2. Αν και προγεστερονη επαιρνα και μαγνησιο..τι να πω..ας ελπισουμε οτι εχει βοηθησει η ξεκουραση..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η pepe90 είπε:

Μην αγχωνεσαι ετσι κι εγω! Ναι εμενα λογω συσπασεων εχει μειωθει. Στην αυχενικη ηταν 3,1, ενα μηνα μετα 2,8 και τωρα παλι ενα μηνα μετα 2. Αν και προγεστερονη επαιρνα και μαγνησιο..τι να πω..ας ελπισουμε οτι εχει βοηθησει η ξεκουραση..

Ευχαριστώ για την υπενθύμιση :P

Κατάλαβα! Στην πρώτη εγκυμοσύνη είχες γεννήσει πρόωρα? 

Σου εύχομαι ολόψυχα η ξεκούραση να σε βοηθήσει! Να ενυδατωνεσαι πολύ!

για τις συσπάσεις braxton hicks που έχω εγώ , διάβαζα πάντως ότι και η αφυδάτωση είναι ένας λόγος για συσπάσεις αυτού του είδους. 

δεν ξέρω αν και στις πραγματικές συσπάσεις είναι αυτός ένας λόγος αλλά μόνο καλό θα κάνει να πίνεις πολύ νερό!!

υπομονή και στην β επιπέδου θα τα δείτε καλύτερα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 55 λεπτά, ο/η Watermelon είπε:

Έχεις απόλυτο δίκιο για όλα!! 

Αυτό για το χέρι πραγματικά σπαστικό ιδίως αν "άγνωστοι" σε ακουμπάνε. 

Από πού κι ως που? Πραγματικά 😡

Εγώ να ξέρεις αν μου το έκαναν άνθρωποι με τους οποίους έχω ένα "γεια" κι αν... Θα τραβιομουν επιδεικτικά να καταλάβουν..... 

ναι τωρα αποφασισα να σταυρωνω τα χερια μου μπροστα μου. Επιδεικτικα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 54 λεπτά, ο/η Amp92 είπε:

Μένω Θεσσαλονίκη οπότε δεν ξέρω αν μπορώ να σε βοηθησω σε αυτό. εγω πήγα σε 3-4 για να καταλήξω και σε καρότσι και σε χρώμα 😋

θα παω μια στο λητω, πιστευω ειναι μεγαλο καταστημα, θα εχει πολλα χρωματα! ❤️ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 45 λεπτά, ο/η pepe90 είπε:

Η αληθεια ειναι οτι ειναι υπερδραστηρια οπως και η πρωτη μου η κορη..την ενιωσα απο πολυ νωρις..και η αληθεια ειναι οτι καθημερινα τη νιωθω..

να σου πω την αληθεια εχω αγχος για τη β επιπεδου αλλα κυριως για τη μετρηση του τραχηλου..με εχει φοβίσει πολυ αυτο το θεμα…και οσο σκεφτομαι οτι πρεπει να ειμαι κυριως ξαπλωμενη μεχρι το τελος τρελαινομαι!!! Δεν ξέρω πως θα τα καταφερω! 

Να μην σε αγχωνει κοριτσι μου. Καταλαβαινω πως ειναι δυσκολο να μεινεις στο κρεβάτι κυριως οταν υπαρχει ενα παιδι, αλλα ειναι μονο για καλο. Αυτο να σκεφτεσαι, δεν καθεσαι στο κρεβατι απο τεμπελιά, κάθεσαι για να προστατευσεις το μωρακι σου. Οπως λεει και ο αντρας μου "η μπεμπα ερχεται πρωτη". Και ζητα βοήθεια, μαμά, πεθερά, κολλητή, ολοι να βοηθήσουν λίγο, να απασχολήσουν λίγο και το παιδάκι, να σου κανουν 2 δουλειες. 

Και για τον τραχηλο, ολα θα πανε καλα, θα δεις θα σου πει καλα λογια στην επομενη εξεταση. Το ευχομαστε ολες εδω, στελνουμε θετικη ενεργεια ❤️❤️❤️ 

Σχετικα με το υπερδραστηρια, κι εγω σημερα ολο το μεσημερι νιωθω ενα ποδι, ενα χερι, δεν ξερω αριστερα του αφαλου μου. Ειμαι στον καναπε γτ θελω να σηκώσω λίγο τα ποδια μου, κι εχω το λαπτοπ στα ποδια και δουλευω. Δεν αντεχα στην καρέκλα, τα ποδια μου αρχιζαν να πρηζονται. Κι εχω ενα τσουκ τσουκ καθε τρεις και λιγο να κοπαναει, μαλλον καταλαβαινει οτι εχω νευρα με τη δουλεια :D :D  μάτι δεν πρεπει να εχει κλείσει σημερα αυτη εκει μέσα!! Χαχαχα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 λεπτά, ο/η Watermelon είπε:

Ευχαριστώ για την υπενθύμιση :P

Κατάλαβα! Στην πρώτη εγκυμοσύνη είχες γεννήσει πρόωρα? 

Σου εύχομαι ολόψυχα η ξεκούραση να σε βοηθήσει! Να ενυδατωνεσαι πολύ!

για τις συσπάσεις braxton hicks που έχω εγώ , διάβαζα πάντως ότι και η αφυδάτωση είναι ένας λόγος για συσπάσεις αυτού του είδους. 

δεν ξέρω αν και στις πραγματικές συσπάσεις είναι αυτός ένας λόγος αλλά μόνο καλό θα κάνει να πίνεις πολύ νερό!!

υπομονή και στην β επιπέδου θα τα δείτε καλύτερα! 

Στη πρωτη μου εγκυμοσυνη αν και ειχα πααααρα πολλα προβληματα, επρεπε να μου παρουν τη μικρη με το που μπηκα στις 37 εβδομαδες..αλλα γεννηθηκε υγιεστατη..και ολα πηγαν καλα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Mummy2be είπε:

Να μην σε αγχωνει κοριτσι μου. Καταλαβαινω πως ειναι δυσκολο να μεινεις στο κρεβάτι κυριως οταν υπαρχει ενα παιδι, αλλα ειναι μονο για καλο. Αυτο να σκεφτεσαι, δεν καθεσαι στο κρεβατι απο τεμπελιά, κάθεσαι για να προστατευσεις το μωρακι σου. Οπως λεει και ο αντρας μου "η μπεμπα ερχεται πρωτη". Και ζητα βοήθεια, μαμά, πεθερά, κολλητή, ολοι να βοηθήσουν λίγο, να απασχολήσουν λίγο και το παιδάκι, να σου κανουν 2 δουλειες. 

Και για τον τραχηλο, ολα θα πανε καλα, θα δεις θα σου πει καλα λογια στην επομενη εξεταση. Το ευχομαστε ολες εδω, στελνουμε θετικη ενεργεια ❤️❤️❤️ 

Σχετικα με το υπερδραστηρια, κι εγω σημερα ολο το μεσημερι νιωθω ενα ποδι, ενα χερι, δεν ξερω αριστερα του αφαλου μου. Ειμαι στον καναπε γτ θελω να σηκώσω λίγο τα ποδια μου, κι εχω το λαπτοπ στα ποδια και δουλευω. Δεν αντεχα στην καρέκλα, τα ποδια μου αρχιζαν να πρηζονται. Κι εχω ενα τσουκ τσουκ καθε τρεις και λιγο να κοπαναει, μαλλον καταλαβαινει οτι εχω νευρα με τη δουλεια :D :D  μάτι δεν πρεπει να εχει κλείσει σημερα αυτη εκει μέσα!! Χαχαχα

Ευχαριστω πολυ για τη θετικη ενεργεια! Το εκτιμω πραγματικα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 27/4/2023 at 3:48 ΜΜ, ο/η Marika31 είπε:

Δεν γνωρίζω κάποιον που να έχει για να σου πω! Πάντως αυτά τα κρεβατια είναι πανέμορφα και μένα μαρεσουν πολύ!!

Κορίτσια μου καλημέρα! Αυτά εννοείτε νομίζω, ε? 

https://www.bol.com/nl/nl/p/kinderbed-sisimiut-met-uitvalbeveiliging-90x200-cm-houtkleurig/9300000011711381/?Referrer=ADVNLGOO002035-G-141232527994-S-1678575050768-9300000011711381&gclid=Cj0KCQjw3a2iBhCFARIsAD4jQB3jwO1FcXEefM0qd17qHtvdQ7TedNfaSmV-LuNCToWawVKUF5wGM6QaAgBdEALw_wcB

Εμείς έχουμε πάρει και στα δύο μου παιδιά και είναι πολύ ωραία! Εμείς τα πειραμε 250 ευρώ περίπου το καθένα. Εννοείται πώς φεύγουν από το κρεβάτι άμα θέλουν αλλα αμα η κρεβατοκάμαρα είναι baby proof δε μας πειράζει. Απο 1,5 χρόνων τα χω και τα δύο και κοιμούνται εκεί. 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 ώρες, ο/η Mummy2be είπε:

Καλημερα ! αλη΄θεια το ποστ που έκανα χθες απο το κινητο δεν φάνηκε ποτε?? 

ωωωω δεν το βρισκω πουθενα. Εν παση περιπτώσει! Κοριτσια το αμνιακο υγρό είχε επανέλθει. Μου εξήγησε ο γιατρός πως το αμνιακό υγρό δεν ειναι λίμνη, ειναι σαν ποτάμι. Καθε 36 ώρες φευγει και δημιουργειται καθαρό. Δεν στεγνώνει το παιδι φυσικά, απλά αυξομειώνεται. Ο τράχηλος μου ειναι 3.41 και το βαρος της μικρουλας μου ειναι 400 γραμμαρια. Ολες οι μετρήσεις μας ήταν φυσιολογικές ❤️ τα νεα μας λεει ο γιατρος ειναι πολύ καλα. Η γιατρος μου ειδε τα αποτελεσματα αμεσα μεσω εμαιλ και μας ειπε κι αυτη πως ειναι ολα μια χαρα! Οι τιμες μας λεει φυσιολογικές. Δεν μας ανησυχεί τιποτα!

Επειτα, κάναμε μια καταδρομική στο prenatal, σπαταλησα μεσα σε 1 τεταρτάκι 150 ευρούλια και επανήλθαμε στα φυσιολογικά μας, ξανα έγινα ο εαυτός μου!! 

Ωωωω τέλεια τα νεα σου mummy2be, συνεχίζουμε δυναμικά! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 27/4/2023 at 4:15 ΜΜ, ο/η Amp92 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια ! 

Περιμένουμε τα αποτελέσματά σας💙 

Μόλις γύρισα από τον γυναικολόγο εγώ. Ο τράχηλος ειναι στα ίδια με καθησυχασε γενικά μπορώ να πω. Μου είπε ότι δε σημαίνει απαραίτητα ότι θα γεννήσω προωρα. Είναι λέει σα να λέμε σε 300 ασθενείς ότι έχουν χοληστερίνη και θα πάθουν όλοι έμφραγμα μέσα σε έναν χρόνο. 😂 Αυτό λέει είναι μελέτες που αυξάνουν κάπως την πιθανότητα. Μας ενδιαφέρει να μην μειώνεται και τώρα είναι στα ίδια. Δεν αυξήσαμε δόση στην προγεστερόνη η οποία λέει γενικά κάνει θαύματα . Θα πάω ξανά την τρίτη με το καλό και αν είναι όλα πάλι έτσι θα πηγαίνω ανά δύο εβδομάδες. Μου λεει "όχι μόνο ξάπλα σε παρακαλώ απαγορεύεται αυτά είναι παλιές αντιλήψεις. Από την ξάπλα προκυπτουν θρομβώσεις" . Κανονικά μου λέει θα ζεις χωρίς υπερβολές. Ούτε ξάπλα , ούτε να πάρεις τα βουνά και να περπατάς 4 ώρες 😂 το μόνο που είπε τέλος και να βάλουμε "Χ" είναι η σεξουαλική επαφή. Αχ γιε μου τι άλλο θα κάνω για χάρη σου 😂

Μία χαρά amp92! Πάμε δυναμικά! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...