Μετάβαση σε περιεχόμενο

✨Μωράκια Αυγούστου 2023 ✨


Recommended Posts

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Lilaki87 είπε:

150 ευρώ?? Για στείλε καμία πληροφορία παραπάνω!!😋Και μένα που αρέσει για το βρεφικό πολύ!!

Ναι και πιο οικονομικές ακόμα, απλά ψάχνομαι να δω να έρθει και κάπως της προκοπής μην είναι και εντελώς ψευτιά γιατί μερικά site είναι και αναξιόπιστα!! Κοιτα αν πατήσεις πολυθρόνες στην google θα σου βγάλει πολλά!! Πχ, jusk, ikea, pakketo και άλλα διάφορα άλλα να κοιτάς και τα σχολια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 4.2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 12 λεπτά, ο/η Lilaki87 είπε:

Ορεξάτη σε ακούω @mummy to be,έτσι καλά κάνεις!!Και εγώ έλεγα να το ρίξω στο περπάτημα φουλ με το σκύλο άλλα όσο βλέπω να αυξάνεται θερμοκρασία και κοιλιά τρομάζω χαχα!

Αλήθεια γενικά και ε΄γω τα θέλω τα μπανάκια μου,τα φαγάκια μου κτλ...μόνο που σήμερα άκουσα ότι θα έχουμε το θερμότερο καλοκαίρι όλων των εποχών και με φαντάστηκα με μια κοιλιά μέχρι απέναντι να αγκομαχώ....απαπααα 🤒

Πολυθρόνα θηλασμού καμακώνω από την αρχή αλλά είναι και ακριβές παναθεμα τες!!Και εγώ για περίπτωση που θηλάσω τη σκεφτόμουν...γιατί θηλάζεις αρκετή ώρα φαντάζομαι οπότε παίρνεις και έναν υπνακο!

Μα αυτο εγραψα και στο κοριτσι! Χαχαχα οτι καλα τα λεω, αλλά με βλέπω να σας γραφω τον Ιούλιο "Εχω βαρυνει δεν μπορω να παρω τα ποδια μου!!!" Θα γελανε ολες οι μανουλες που εχουν κι αλλο μωρο με αυτα που γραφω!! :D :D

Κι εμενα αρχιζει κι αλλαζει η γνωμη μου για την πολυθρονα παντως! ας κανουμε μια ερευνα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αντε βρε κορίτσια κάντε μια έρευνα και σεις να με βοηθήσετε που έχω πελαγώσει 😄!!! Μπας και καταλήξουμε πουθενά, έχω φάει σκάλωμα με την πολυθρόνα, την θελω!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η Watermelon είπε:

Εχω ακούσει από μαίες (το λέω επειδή δεν το έχω συζητήσει με τον γυναικολόγο) ότι το γάλα είναι θέμα προσφοράς και ζήτησης. Από την φύση μας όλες μας μπορούμε να θηλασουμε. Κάποιες μπορεί να δυσκολευτουν ίσως περισσότερο αλλά με προσπάθεια όλα γίνονται!!! Εγώ θέλω πολύ να θηλάσω. Όπως και να πάρω πολυθρόνα. Χαχα. 

Αλλαξιερα δεν θα πάρω πρώτα ο Θεός. Έχουμε μια τεράστια ντουλαπα στο παιδικό δωμάτιο και δεν θέλω να φορτώσω το δωμάτιο με ένα ογκωδες έπιπλο που θα είναι για λίγο. 

Βρήκα κάτι κούνιες που έχουν και αλλαξιερα δίπλα ενσωματωμένη και μάλιστα μετά αυτά φεύγουν και μπορείς να το κάνεις προ εφηβικό κρεβατάκι. 

Επίσης φωλιά λέω να μην πάρω. Από φίλη που πήρε , την χρησιμοποίησε ελάχιστα γιατί το μωρό μεγάλωσε γρήγορα και πήγε τζάμπα. Έχω βρει πολύ όμορφα λικνα για να έχουμε το μωρακι στο δωμάτιο μας οπότε θα κοιμάται εκεί. Σε καμία περίπτωση τόσο μικρό δεν θέλω να κοιμάται μαζί μας στο ίδιο κρεβάτι.  Φοβάμαι πολύ. Έχω ακούσει ότι είναι εύκολο να το πλακώσεις στον ύπνο. Ούτε να το σκέφτομαι δεν θέλω. 

Αχ αφήστε. Τα έξοδα πολλά!!! Γύρω στα 5000€-6000€ μας είπαν κάτι φίλοι ότι θέλουμε μαζί με γιατρό και νοσοκομείο. 

Αμάν λέω!!!!! 

Αχ εμείς φέτος ξέρω ήδη κάτι γάμους και βαφτίσεις που θα έχουμε. Λέω να πάρω ένα καλό φόρεμα και να το φορέσω σε όλα όσα πάμε. Και εννοείται με μάσκα. 

Εμάς κάτι φίλοι μας, μας την 'ειπαν ' ότι υπερπροσεχουμε μην κολλήσουμε κάτι. Και μετά το θα κάνετε λέει? Θα έχετε το μωρό σε φούσκα?  Αλλά που να καταλάβουν αυτοί που τους ήρθαν όλα ωραία στις εγκυμοσύνες τους. Να ρισκάρω εγώ για να μην πουν οι άλλοι κάτι? Ουστ. Δηλαδή σέρνονται τόσες ιώσεις ακόμα. Ο κόσμος αν και άρρωστος κυκλοφορεί ελεύθερα. Δεν είναι τυχαίο που είμαστε στις ευπαθείς ομάδες. 

Έλεος με τον κάθε ένα. 

Λοιπον θα απαντησω σε ενα ενα!

Στο τελευταιο, γραψε τους ξερεις που. Κανε οτι θελεις, προσεχεις οσο θελεις, γουστο σου καπελο σου! 

Αλλαξιερα δεν θα παρω ουτε εγω. Εχω ενα επιπλο ραφιερα, θα μου βαλει ο πατερας μου δυο ποδαρακια 10 εκατοστων να μου το ανεβασει λιγο και θα βαλω μια απλη αλλαξιερα, αυτες που εχουν κανα 30αρι ευρω. Απο κατω θα βαλω καλαθια και θα βαλω μεσα πανες κτλ. Γιατι οπως το λες ντουλαπα εχω κι εγω μεγαλη. Τι να την κανω την συρταριερα μετα.

Κουνια θα παρω κλασσική. Γιατι πρωτα ο Θεος αν κανω 2ο μωρο, δεν θα εχει νοημα να περιμενω να γινει προεφηβικο κρεβατι. Οποτε σκεφτομαι οτι με μια κλασσικη η δουλειά θα γινει και θα της παρω ωραιο κανονικο μονο κρεβάτι οταν ειναι να βγει απο την κουνια. 

Στο δωματιο μας εγω θα βαλω αμεσως την κουνια. Δεν θα παρω λικνο γτ αν μαθει στο κουνημα μετα δεν θα κοιμαται. Οποτε θα παρει την κουνια της αμεσως, και επειτα θα μετακομισει στο δωματιο της. 

Φωλια θα της παρω γτ διαβαζω παντου οτι θελουν να ειναι στριμωχτα οπως στην κοιλιτσα μας. Δες γιατι υπαρχουν 2 διαστάσεις. Κάποιες πιο μικρες, καποιες μεγαλύτερες. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Mummy2be είπε:

Αααα πολύ ωραία κι αυτή!! Και την έχει και σε άλλα χρώματα, επίσης είδα έχει και κουνιστές πιο κάτω πάλι αρκετά οικονομικές!! Μια χαρά, σε ευχαριστώ ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Mummy2be είπε:

Λοιπον θα απαντησω σε ενα ενα!

Στο τελευταιο, γραψε τους ξερεις που. Κανε οτι θελεις, προσεχεις οσο θελεις, γουστο σου καπελο σου! 

Αλλαξιερα δεν θα παρω ουτε εγω. Εχω ενα επιπλο ραφιερα, θα μου βαλει ο πατερας μου δυο ποδαρακια 10 εκατοστων να μου το ανεβασει λιγο και θα βαλω μια απλη αλλαξιερα, αυτες που εχουν κανα 30αρι ευρω. Απο κατω θα βαλω καλαθια και θα βαλω μεσα πανες κτλ. Γιατι οπως το λες ντουλαπα εχω κι εγω μεγαλη. Τι να την κανω την συρταριερα μετα.

Κουνια θα παρω κλασσική. Γιατι πρωτα ο Θεος αν κανω 2ο μωρο, δεν θα εχει νοημα να περιμενω να γινει προεφηβικο κρεβατι. Οποτε σκεφτομαι οτι με μια κλασσικη η δουλειά θα γινει και θα της παρω ωραιο κανονικο μονο κρεβάτι οταν ειναι να βγει απο την κουνια. 

Στο δωματιο μας εγω θα βαλω αμεσως την κουνια. Δεν θα παρω λικνο γτ αν μαθει στο κουνημα μετα δεν θα κοιμαται. Οποτε θα παρει την κουνια της αμεσως, και επειτα θα μετακομισει στο δωματιο της. 

Φωλια θα της παρω γτ διαβαζω παντου οτι θελουν να ειναι στριμωχτα οπως στην κοιλιτσα μας. Δες γιατι υπαρχουν 2 διαστάσεις. Κάποιες πιο μικρες, καποιες μεγαλύτερες. 

@Watermelonξεχασα το θεμα του θηλασμου. Ισχυει αυτο που λες. Ειναι θεμα ζητησης αλλα και καποιες γυναικες τα παρατανε. Δεν ξερω ποσο θα αντεξω ψυχολογικα δλδ αν τυχον δεν εχω γαλα. Προκειμενου να πειναει, θα παρει μπουκαλι!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Mummy2be είπε:

@Watermelonξεχασα το θεμα του θηλασμου. Ισχυει αυτο που λες. Ειναι θεμα ζητησης αλλα και καποιες γυναικες τα παρατανε. Δεν ξερω ποσο θα αντεξω ψυχολογικα δλδ αν τυχον δεν εχω γαλα. Προκειμενου να πειναει, θα παρει μπουκαλι!! 

Είμαι υπέρ του θηλασμου με χίλια, όταν όμως υπάρχει ψυχολογική πίεση στην μητέρα και νιώθει αδύναμη καλό είναι να σταματάει για να μην υπάρχουν θέματα και ακραίες καταστασεις!!! Είναι πως θα το δει η καθεμια, εγώ πρόπερσι στον μπέμπη είχα πολύ γάλα και τεσπα με είχαν πείσει ότι πρέπει να βγάλω γάλα για να του δίνουν μικρή ποσότητα φυσικά με συριγγα γιατί βοηθούσε στο έντερο του. Οπότε μπήκα σε αυτή την διαδικασία για 15 μέρες, κάθε δύο ώρες στρατιωτάκι με το θήλαστρο, πλυσίματα, πόνος, δύσκολο πολύ όμως καταβαθος το ευχάριστιομουν ένιωθα ότι προσφέρω το καλύτερο. Ήταν το λιγότερο που μπορούσα να κάνω για εκείνο το πλασματακι! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Marika31 είπε:

Είμαι υπέρ του θηλασμου με χίλια, όταν όμως υπάρχει ψυχολογική πίεση στην μητέρα και νιώθει αδύναμη καλό είναι να σταματάει για να μην υπάρχουν θέματα και ακραίες καταστασεις!!! Είναι πως θα το δει η καθεμια, εγώ πρόπερσι στον μπέμπη είχα πολύ γάλα και τεσπα με είχαν πείσει ότι πρέπει να βγάλω γάλα για να του δίνουν μικρή ποσότητα φυσικά με συριγγα γιατί βοηθούσε στο έντερο του. Οπότε μπήκα σε αυτή την διαδικασία για 15 μέρες, κάθε δύο ώρες στρατιωτάκι με το θήλαστρο, πλυσίματα, πόνος, δύσκολο πολύ όμως καταβαθος το ευχάριστιομουν ένιωθα ότι προσφέρω το καλύτερο. Ήταν το λιγότερο που μπορούσα να κάνω για εκείνο το πλασματακι! 

Με βρισκεις απολυτα συμφωνη. Θελω κι εγω πολυ να θηλασω γιατι η αξια του ειναι ανυπολογιστη. Ομως οσο αυτο ειναι υγιές για τη μαμά. 

Εγω δεν καταλαβαινω τις γυναικες που νιωθουν τυψεις αν δεν έχουν γάλα. Δεν καταλαβαινω, το τονίζω. Δεν τις κρίνω. Προσωπικά, με το δικό μου μυαλό πάντα, σκέφτομαι πως αν δεν εχω γάλα και προσπαθησω και δω πως δεν... θα δώσω ξένο. Θα ενιωθα περισσοτερο άσχημα αν επέμενα να θηλάζω και το παιδι μου έμενε νηστικό. 

Το έζησα με τη συνυφάδα μου. Κλάμα, κακό, υστερίες που δεν είχε γάλα. Ο μικρούλης κλάμα κι αυτος. Το παιδι εμενε νηστικό, η παιδιατρός να της λέει δεν πειραζει δεν εισαι η μονη, αυτη τίποτα. Να ζυγιζουν το παιδι μετα το γευμα, να εχει παρει 50 γραμμαρια. Κι αυτη κορίτσια εκεί. Να επιμενει με το στηθος. Γάλα δεν έβγαλε ποτέ τελικά. Το πηρε απόφαση οταν της είπε η παιδιατρος οτι το παιδί αν συνεχίσει να μην τρώει θα πάνε νοσοκομείο. Εφαγε ο καημενος ο μικρος τις μπουκαλάρες μετα και να πως ηρεμησε το μανουλι, και κοιμόταν καλά μετά, και το βάρος του έπαιρνε. Για αυτο κι εγω εχω παρει μια τέτοια αποφαση.

Δεν εχω? Δεν εχω, τέλος. Μπουκάλι και το παιδι να τρέφεται σωστά.  

Αν εχω, θα θηλασω οσο αντεξω. Τοσο απλά (τετράγωνη λογική λεει και η ψυχολογος μου :P

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Mummy2be είπε:

Με βρισκεις απολυτα συμφωνη. Θελω κι εγω πολυ να θηλασω γιατι η αξια του ειναι ανυπολογιστη. Ομως οσο αυτο ειναι υγιές για τη μαμά. 

Εγω δεν καταλαβαινω τις γυναικες που νιωθουν τυψεις αν δεν έχουν γάλα. Δεν καταλαβαινω, το τονίζω. Δεν τις κρίνω. Προσωπικά, με το δικό μου μυαλό πάντα, σκέφτομαι πως αν δεν εχω γάλα και προσπαθησω και δω πως δεν... θα δώσω ξένο. Θα ενιωθα περισσοτερο άσχημα αν επέμενα να θηλάζω και το παιδι μου έμενε νηστικό. 

Το έζησα με τη συνυφάδα μου. Κλάμα, κακό, υστερίες που δεν είχε γάλα. Ο μικρούλης κλάμα κι αυτος. Το παιδι εμενε νηστικό, η παιδιατρός να της λέει δεν πειραζει δεν εισαι η μονη, αυτη τίποτα. Να ζυγιζουν το παιδι μετα το γευμα, να εχει παρει 50 γραμμαρια. Κι αυτη κορίτσια εκεί. Να επιμενει με το στηθος. Γάλα δεν έβγαλε ποτέ τελικά. Το πηρε απόφαση οταν της είπε η παιδιατρος οτι το παιδί αν συνεχίσει να μην τρώει θα πάνε νοσοκομείο. Εφαγε ο καημενος ο μικρος τις μπουκαλάρες μετα και να πως ηρεμησε το μανουλι, και κοιμόταν καλά μετά, και το βάρος του έπαιρνε. Για αυτο κι εγω εχω παρει μια τέτοια αποφαση.

Δεν εχω? Δεν εχω, τέλος. Μπουκάλι και το παιδι να τρέφεται σωστά.  

Αν εχω, θα θηλασω οσο αντεξω. Τοσο απλά (τετράγωνη λογική λεει και η ψυχολογος μου :P

 

Ξεκάθαρα τόσο απλά όμως!!! Και γω έτσι τα βλέπω τα πράγματα,δεν μπορώ να το σηκώσω όλο αυτό, μπουκάλι και τέλος! Δεν ήρθε και το τέλος του κόσμου, είναι όμως κάποιες γυναίκες πολύ ενοχικες που δεν μπορούν να το διαχειριστουν και χρειάζονται βοήθεια! Ξέρω και γω μια τέτοια περίπτωση αλλά από την αντίθετη μεριά, είχε πολλή γάλα όμως δεν το άντεχε όλο αυτό ψυχολογικά αλλά επέμενε μόνο και μόνο γιατί είχε γάλα, αποτελεσμα.... Να υπάρχει πάντα ένταση μέσα στο σπίτι, κλάμα και υστερίες!!! Το θέμα είναι να το κάνεις γιατί μπορείς και να είσαι ήρεμη πάνω από ολα!! Και στο κατω κάτω είμαστε άνθρωποι, γυναίκες και σύζυγοι όχι μόνο μανούλες. Τα πάντα για τα παιδάκια μας δεν λέω αλλά πρέπει να είμαστε εμείς πρώτα καλά για να είναι και εκεινα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Mummy2be @Marika31έχετε δίκιο για τον θηλασμό. Και εγώ γενικά είμαι από τους ανθρώπους τους πιο πρακτικούς. Δεν είμαι εμμονικη ότι το μωρό πρέπει ντε και καλά να φάει δικό.κου γάλα. Μακάρι να τα καταφέρουμε και όντως να θηλασουμε. Εγώ το θέλω πολύ και θα το προσπαθήσω πολύ. Αν όμως δεν γίνεται για τους οποιουδήποτε λόγους τότε ναι θα φάει ξένο. 

Σωστό και το σκεπτικό για την κούνια. Από την άλλη αν πες το παιδάκι το πρώτο είναι 2 χρόνων και μετά περιμένεις κι άλλο , τότε και εκείνο θα χρειάζεται κούνια και το μωράκι   Άρα είναι μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα.  Μέχρι ποια ηλικία είναι στην κούνια?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Marika31 είπε:

Aυτην την έχει η κουμπάρα μου προ μωρού και τους έχεις αρέσει/βολεψει πολύ! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Amp92 είπε:

Aυτην την έχει η κουμπάρα μου προ μωρού και τους έχεις αρέσει/βολεψει πολύ! 

Αληθεια?? Τέλεια... Τώρα μου αρέσει πιο πολύ 😄!! Όμως στέλνουν και τα κορίτσια εδώ πολύ ωραίες και είναι μπέρδεμα η κατάσταση, αντε να διαλέξεις!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Watermelon είπε:

Πωωω οντως πολύ καλή επιλογή αυτή!! Δεν την έχει όμως σε άλλα χρώματα, μόνο σε μπλε!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Είδα και αυτή κορίτσια…μου θυμίζει του Ikea και μου φαίνεται λίγο πιο φαρδιά/άνετη;!!Κ η παραπάνω η μπλε πολύ ωραία!!Τωρα κατάλαβα @Marika31γιατί έλεγες για 150€..εγώ έψαχνα θηλασμού που αυτές τις βαράνε και βρίσκεις από 250€ κ πάνω!!Προτιμω κουνιστή,αν βρω κ καμία άλλη να μου αρέσει θα σας στείλω!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 55 λεπτά, ο/η Marika31 είπε:

Πωωω οντως πολύ καλή επιλογή αυτή!! Δεν την έχει όμως σε άλλα χρώματα, μόνο σε μπλε!!! 

Ναι δυστυχώς μόνο σε αυτό το χρώμα. Δεν ξέρω όμως αν ψάξεις με τον κωδικό του προϊόντος μήπως σε άλλα σάιτ στη βγάλει σε άλλο χρώμα. 

Αν αγοράσετε πείτε μας να ξέρουμε εντυπώσεις. Εμείς πρώτα ο Θεός από Ιούνιο και μετά ο,τι κάνουμε. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η Watermelon είπε:

Ουαου!!! Τώρα μάλιστα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 20/4/2023 at 3:26 ΜΜ, ο/η wallakos01 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!!

ξέρει κάποια πόσα αγοράκια και πόσα κοριτσάκια αναμένουμε????

Ετσι να δούμε κανένα στατιστικό 😅

Είχα μια κουβέντα με τον γυναικολόγο μου σήμερα στη β επιπέδου και ανέφερε ότι περσισσότερο κορίτσια περιμένει.

εσείς τι λέτε???? 

Εγώ περιμένω κοριτσάκι 🌹

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια καλησπέρα, καλη εγκυμοσύνη σε όλες τις μέλλουσες μανούλες, με το καλό να έρθουν τα μωράκια μας. 

Είμαι καινούργια στην ομάδα, είμαι και εγω έγκυος στον 6ο μήνα 23 εβδομάδων ακριβώς με ΠΗΤ 23/08...

Εχω προβληματιστεί παρα πολυ καθώς μετακομιζουμε με τον συζυγό μου απο Θεσσαλονικη προς Αθήνα και όπως καταλαβαίνετε ψάχνουμε για γιατρό, θέλω βα γεννήσω στο Έλενα και να βρω κάποιον γιατρό εκεί.... Σήμερα 25/04 πηγαμε για πρώτη φορά σε ενα ραντεβού με τον κύριο Παναγιώτη Σουλο αλλα οταν του είπα να με αναλάβει και να ειναι στη γέννα, μου είπε πως θα λείπει εκείνες τις μέρες, οποτε δεν ξέρω τι να κάνω, μήπως κάποια κοπέλα εχει κάποιον γιατρό στο Έλενα που θα είναι τις μέρες των διακοπών στο νοσοκομείο;;; γιατί δεν θελω να γεννήσω σε εφημερεύοντα!!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Watermelon είπε:

@Mummy2be @Marika31έχετε δίκιο για τον θηλασμό. Και εγώ γενικά είμαι από τους ανθρώπους τους πιο πρακτικούς. Δεν είμαι εμμονικη ότι το μωρό πρέπει ντε και καλά να φάει δικό.κου γάλα. Μακάρι να τα καταφέρουμε και όντως να θηλασουμε. Εγώ το θέλω πολύ και θα το προσπαθήσω πολύ. Αν όμως δεν γίνεται για τους οποιουδήποτε λόγους τότε ναι θα φάει ξένο. 

Σωστό και το σκεπτικό για την κούνια. Από την άλλη αν πες το παιδάκι το πρώτο είναι 2 χρόνων και μετά περιμένεις κι άλλο , τότε και εκείνο θα χρειάζεται κούνια και το μωράκι   Άρα είναι μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα.  Μέχρι ποια ηλικία είναι στην κούνια?

Δεν έχω την εμπειρία αλλά πιστεύω πως ένα παιδί δυο ετών με κάγκελο πάει σε μόνο παιδικό κρεβατι. Ίσα ίσα που γλιτώνεις κ τις απόπειρες για σκασιαρχείο από το ψηλό κάγκελο της κούνιας 😂

Επίσης δεν μου αρέσει κ το πως μοιάζει το κρεβατακι μετά την μετατροπή. Προτιμώ ένα ωραίο κρεβατι με ένα ωραίο υφασμάτινο Κεφαλάρι! Ισως με αποθηκευτικό χώρο… δεν ξερω! Αυτό όμως είναι προσωπικό γούστο. 😉😉😉

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Mummy2be είπε:

Δεν έχω την εμπειρία αλλά πιστεύω πως ένα παιδί δυο ετών με κάγκελο πάει σε μόνο παιδικό κρεβατι. Ίσα ίσα που γλιτώνεις κ τις απόπειρες για σκασιαρχείο από το ψηλό κάγκελο της κούνιας 😂

Επίσης δεν μου αρέσει κ το πως μοιάζει το κρεβατακι μετά την μετατροπή. Προτιμώ ένα ωραίο κρεβατι με ένα ωραίο υφασμάτινο Κεφαλάρι! Ισως με αποθηκευτικό χώρο… δεν ξερω! Αυτό όμως είναι προσωπικό γούστο. 😉😉😉

 Για λίκνο που λέγαμε σκεφτόμουν κάτι σαν αυτό https://www.kidscom.gr/vrefiko-likno-morou-lovi-beige?fbclid=PAAabQXN3APkEcFg5tPKeq4P0nVaKaZ20eQrN6TYcnEDkVDqhDZ_CAnKQGT3M_aem_Ab3O29C11AFFDZtrOfo3AYdHL6p1jFyjjKhnKGQGwYtu2SRcIKhuLfdg1gvtS3NWIBVsGC85UPbQNagmGLSpvRYnRPc8DY_eK4FAfNvsmHYCRqPhshYxNfxLWawk_ajypXs

Έχω δει κι άλλα σχέδια βέβαια, πιο ψηλά κλπ. Ενδεικτικό είναι αυτό. 

Απλά σκέφτηκα ότι μπορούμε να το κουβαλήσουμε μαζί μας όπου κι αν πάμε μιας και είναι ελαφρύ ( σε γιαγιάδες, σε σπίτι φίλων, σε ξενοδοχεία κλπ) . θα είμαι ήσυχη ότι θα κοιμηθεί στον χώρο του αλλά και σε ασφαλές περιβάλλον. Τα πιο πολλά που έχω δει είναι μέχρι 6 μηνών νομίζω όσο και η φωλιά και είναι περίπου στα ίδια λεφτά. Επίσης αν και το δωμάτιο μας είναι μεγάλο, με το βάλω την κουνια μέσα που λογικά θα είναι ογκώδης, θα μου κλείσει τον χώρο μπροστά από την ντουλάπα μου και δεν θέλω.

Το λίκνο δημιουργεί έτσι κι αλλιώς και αυτό ένα 'πιο στενό ' περιβάλλον για το μωράκι για να νιώσει άνετα. Σκέφτηκα επίσης και την πλεξούδα που μπορεί να το περιορισει λίγο σε χώρο αν και εφόσον χρειαστεί για μετά, για την κούνια. Στην τελική μπορεί να χρησιμοποιηθεί και σαν ντεκόρ μετα στο κρεβάτι 

Δεν ξέρω. Σκέψεις κάνω. Θα το συζητήσω μετά την β επιπέδου με φίλες που έχουν παιδιά να μου πουν γνώμη κλπ. Μπορεί κάτι να μου πουν και να μου ανατρέψουν τα σχέδια. Χαχα.  (Συνήθως αυτό γίνεται)

 

Αυτό για την όψη του κρεβατιού δεν με πολύ χαλάει. Εξάλλου είναι για παιδάκια αρχές δημοτικού απ'οτι κατάλαβα. Μετά αναγκαστικά πρέπει να πάρεις νέο κρεβάτι. Απλά με βόλεψε αυτή η ιδέα γιατί έχει και χώρο να αλλάξεις το παιδί. Επίσης κάποιες κούνιες διαμορφώνονται και σαν γραφείο!!!!! Έχω βρει πολλά στο ίντερνετ που ούτε που ήξερα ότι υπάρχουν. Έχει ο Θεός όμως. Καλά να είμαστε και εμείς και τα μωράκια και όλα θα γίνουν❤️

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα κοριτσια μου! Διαβαζω τα νεα σας! Εγω δεν ειχα παρει πολυθρονα στο πρωτο μου παιδακι και θηλαζα για 13 μηνες..δεν ξερω αν θα με βολευε να κουνιεται..😜 
Σε αλλα νεα πηγα στο γιατρο μου προχθες και δυστυχως ο τραχηλος μειωθηκε απο 2,8 εκ. σε 2εκ. Μου ειπε ξαπλα μεχρι την β επιπεδου που την εχω 4/5 γιατι εχει δει πως με προγεστερονη και ξαπλα μπορει να ανεβει. Εχω και συσπασεις οποτε δεν φοηθανε την κατασταση! Τωρα αν δεν ανεβει και μειωθει θα παμε για περιδεση. Εχει καμια αλλη κοπελα τετοια εμπειρια; Γενικα εχω στενοχωρηθει αρκετα γιατι ειχα και μια δυσκολη πρωτη εγκυμοσυνη και περιμενα να μην ‘κρεβατωθω’ και παλι απο την 21η εβδομαδα! Ακριβως την ιδια εβδομαδα εμεινα στο κρεβατι και στη πρωτη εγκυμοσυνη και ειναι πολυ δυσκολο! Ειδικα τωρα που εχω και ενα παιδακι σπιτι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...