Μετάβαση σε περιεχόμενο

✨Μωράκια Αυγούστου 2023 ✨


Recommended Posts

στις πριν 44 λεπτά, ο/η Watermelon είπε:

Χθες πάντως μου είπε ο γιατρός που τον ρώτησα σχετικά με το "μέτρημα" των κινήσεων ότι αυτα είναι του 'διαδικτυου ' θεωρίες.  Δεν είναι εφικτό να μετράς κυριολεκτικά τις κινήσεις μιας και που μετά (για το 3ο τρίμηνο μας νοιάζει αυτό) το μωρό κλωτσαει συχνά και εννοείται έχουμε αρκετές δουλειές μέσα στην ημέρα οπότε ο νους σου δεν μπορεί να είναι εκεί. 

Μας νοιάζει το μοτίβο κινήσεων αλλά και το να μην περάσουν πολλές ώρες που να μην νιώσεις τίποτα. (αλλά αυτά για πιο μεγάλες εβδομάδες). 

Εσάς τι σας έχει πει ο γιατρός σάς? Να μετράτε κινήσεις?

Εγώ είμαι 20+4 και νιώθω κ εγώ όπως το λες. Άλλες φορές πετάγομαι από την κλωτσιές άλλες φορές νιώθω ένα ελαφρύ σκίρτημα. Αλλά έχει πολύ χώρο ακόμα και για αυτό. Χθες στον υπέρηχο κουνιόταν πολύ πάνω κάτω αλλά δεν καταλάβαινα τίποτα. Σποραδικά νιώθω κινήσεις μέσα στην ημέρα. 

Όχι δε μου έχει πει να μετράω κινήσεις ούτε καν. Εμένα μου φαίνονται πιο ήπιες οι κινήσεις. Αλλά μπορεί να μου φαίνονται δεν ξέρω πραγματικά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 4.2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Mummy2be είπε:

Εμένα μου το είπε καθώς αν έχανα πράγματι αμνιακό υγρό θα σήμαινε ότι θα είχαν σπάσει τα νερά και το μωρό θα στέγνωνε. Αλλά εννούσε πολύ, όπως λες εσυ, να βραχεί το εσώρουχο. Αν δω λεει ποσοτητα όσο ενα δίευρω ειναι οκ. Κι επισης δεν μιλάμε για τα λευκά υγρά που έχουμε. 

Αυτό που της φάνηκε πάντα οκ και για αυτο δεν της κίνησε την περιέργεια για την ώρα, καθώς τα υγρά λεει αυξομειώνονται, είναι ότι δεν έχω κάποια ανωμαλία στην εγκυμοσύνη και άρα δεν την τρόμαξε τόσο. 

Τι να πω...? Ειλικρινά, λαχτάρησα τόσο πολυ΄. Τώρα ηρεμώ καθώς όλη μέρα μόνο λίγο λευκή βλέννα είδα το πρωί και απο τότε τίποτα άλλο. Κινήθηκα κιολας, ανεβοκατεβηκα την σκάλα, μαγειρεψα να φαω, ήμουν σχεδόν μισή ώρα όρθια, αν ηταν αμνιακό δεν θα ετρεχε?? Τι στο καλο??

Ναι σίγουρα θα έτρεχε κάτι αν ήταν!!! Χαλάρωσε όσο μπορείς, κάτσε απόλαυσε το φαγητό σου, όπως λέει και ο γιατρός μου όταν οι εξετάσεις μας και ο υπέρηχος γενικά η κλινική μας εικόνα είναι καλή δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 40 λεπτά, ο/η Watermelon είπε:

Εγώ να σου πω προτιμώ να αλλάζω εσώρουχο. Γυρνάω από την δουλειά, κάνω το ντουζακι μου βάζω τις κρέμες μου στην κοιλιά, αλλάζω εννοείται εσώρουχο και ευτυχώς κρατιέται μέχρι την άλλη μέρα το μεσημέρι που κάνω το ίδιο.  Σπάνια αλλάζω και δεύτερο μέσα στη μέρα. Συνήθως το πρωί στην δουλειά "λερώνεται". 

Συμφωνώ. Δεν αντέχω τα σερβιετάκια. Δεν τα άντεχα ούτε πριν. Ποτέ δεν ειχα υπερβολικά πολλά υγρά όμως. Ακομα και τις γόνιμες, ήταν λίγες οι εκκρισεις. Το πλύσιμο ήταν αρκετό δηλάδη. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Marika31 είπε:

Ναι σίγουρα θα έτρεχε κάτι αν ήταν!!! Χαλάρωσε όσο μπορείς, κάτσε απόλαυσε το φαγητό σου, όπως λέει και ο γιατρός μου όταν οι εξετάσεις μας και ο υπέρηχος γενικά η κλινική μας εικόνα είναι καλή δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας!!! 

Δοξα το θεο και την παναγία, ολα τα υπολοιπα ήταν καλα. Και το βάρος της και η αναπτυξή της. Το μανουλάκι μου κουνουσε τη γναθο εκειν ητην ωρα, και επειτα πιπιλιζε το χέρι της ❤️ 

Το βραδυ που ειχα τις σκεψεις μου και βολοδερνα, ηταν ξυπνιο το καημενο και με κλωτσουσε. Σαν να μου έλεγε "ειμαι καλα μωρεεεε πως κανεις ετσι?" 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 39 λεπτά, ο/η Mummy2be είπε:

Εχουμε μόλις 2 μέρες διαφορά τελικά εμεις ❤️ 

Εγω 20+2 σήμερα. Κι εγω ακομα οπως το λες, νιώθω σκίρτημα, σαν κάτι να κολυμπάει. Να πεταχτω απο κλωτσιά όχι ακομα, αλλά στο κρεβάτι ειναι πιο έντονες οι κινήσεις της. Κυριως αν ειμαι ανασκελα. Μέσα στη μέρα, εγω επειδη σε καρέκλα γραφειου δεν την καταλαβαινω ιδιαιτερα. Πρεπει να καθισω καναπε, να χαλαρώσω για να την καταλαβω. 

Πραγματικά μόλις δύο μέρες διάφορα ❤️

Ναι ναι ανάσκελα και σε χαλαρή στάση είναι πολύ πιο ευδιάκριτες οι κλωτσιές. Εγώ στο γραφείο κάποιες φορές νιώθω τις κλωτσιές.  Άλλοτε όχι.  Έχω πάρει μαξιλάρι για τον ποπό,   δεν ξέρω αν το παθαίνετε, αλλά πιάνομαι πολύ. Και νιώθω δυσφορία.  Προσπαθώ να σηκώνομαι ανά τακτά χρονικά διαστήματα αλλά κάποιες φορές δεν γίνεται. Κάθομαι λίγο στην καρέκλα σε πιο ξαπλωτη θέση αλλά και πάλι. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και εγω εχω αρκετα υγρα μεσα στην ημερα. Αλλα και εγω παιρνω το utrogestan οποτε δεν μπορω να καταλαβω αν οφείλεται σε αυτο μονο. Αν και πριν τα ξεκινησω παλι ειχα αυξημενα υγρα! Και εγω προτιμω να αλλαζω εσωρουχο απο το να βαζω σερβιετακια να πω την αληθεια..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 λεπτά, ο/η Watermelon είπε:

Πραγματικά μόλις δύο μέρες διάφορα ❤️

Ναι ναι ανάσκελα και σε χαλαρή στάση είναι πολύ πιο ευδιάκριτες οι κλωτσιές. Εγώ στο γραφείο κάποιες φορές νιώθω τις κλωτσιές.  Άλλοτε όχι.  Έχω πάρει μαξιλάρι για τον ποπό,   δεν ξέρω αν το παθαίνετε, αλλά πιάνομαι πολύ. Και νιώθω δυσφορία.  Προσπαθώ να σηκώνομαι ανά τακτά χρονικά διαστήματα αλλά κάποιες φορές δεν γίνεται. Κάθομαι λίγο στην καρέκλα σε πιο ξαπλωτη θέση αλλά και πάλι. 

Σωστά κάνεις και σηκώνεσαι τακτικά, έτσι πρέπει γενικά. Για αυτο εγω προσωπικα ανεκαθεν επινα πολυ νερό, για να σηκώνομαι. Δυστυχώς υπήρχαν μέρες που παλιότερα δεν σηκωνομουν απο την καρέκλα. Επειτα, αγορασα ωραιοτατα παγουρια για δροσερό νερό και πίνω πολύ νερό για να πηγαίνω τουαλέτα... αλλιώς! Τίποτα! 

Τι μαξι΄λάρι έχεις πάρει? 

BTW, δεν εχω δει σταγονα σημερα! Δοξα το Θεο, δεν χάνω αμνιακό υγρό! Θελω να πιστευω πως παει πέρασε, ετυχε να κάνουμε υπέρηχο σε μειώση αμνιακού υγρού κι οχι σε αύξηση.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Mummy2be είπε:

Σωστά κάνεις και σηκώνεσαι τακτικά, έτσι πρέπει γενικά. Για αυτο εγω προσωπικα ανεκαθεν επινα πολυ νερό, για να σηκώνομαι. Δυστυχώς υπήρχαν μέρες που παλιότερα δεν σηκωνομουν απο την καρέκλα. Επειτα, αγορασα ωραιοτατα παγουρια για δροσερό νερό και πίνω πολύ νερό για να πηγαίνω τουαλέτα... αλλιώς! Τίποτα! 

Τι μαξι΄λάρι έχεις πάρει? 

BTW, δεν εχω δει σταγονα σημερα! Δοξα το Θεο, δεν χάνω αμνιακό υγρό! Θελω να πιστευω πως παει πέρασε, ετυχε να κάνουμε υπέρηχο σε μειώση αμνιακού υγρού κι οχι σε αύξηση.

πιστεύω , επειδή και εγώ παθουσα είμαι με το σκηνικό που προανέφερα, ότι αν έχανες αμνιακό θα φαινόταν. Εξάλλου το υγρό δεν έχει που αλλού να πάει οπότε θα το έβλεπες στο εσώρουχο. Κάπου διάβαζα ότι το αμνιακό έχει μυρωδιά σπέρματος, άλλοι λένε άοσμο. Τελικά ξέρετε τι ισχύει?

Πήρα ένα από τα jumbo. Είναι μαξιλάρι καρέκλας κήπου  :P καπως καλύτερα είναι από το τίποτα αλλά και πάλι. :P

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 λεπτά, ο/η Watermelon είπε:

πιστεύω , επειδή και εγώ παθουσα είμαι με το σκηνικό που προανέφερα, ότι αν έχανες αμνιακό θα φαινόταν. Εξάλλου το υγρό δεν έχει που αλλού να πάει οπότε θα το έβλεπες στο εσώρουχο. Κάπου διάβαζα ότι το αμνιακό έχει μυρωδιά σπέρματος, άλλοι λένε άοσμο. Τελικά ξέρετε τι ισχύει?

Πήρα ένα από τα jumbo. Είναι μαξιλάρι καρέκλας κήπου  :P καπως καλύτερα είναι από το τίποτα αλλά και πάλι. :P

 

αυτο θελω να πιστευω... ❤️ 

αα εγω νομιζα κανενα ανατομικο! :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η Mummy2be είπε:

αυτο θελω να πιστευω... ❤️ 

αα εγω νομιζα κανενα ανατομικο! :P

Όχι όχι είπα να μην ξοδευτω . Όχι ότι ξέρω τι τιμές παίζει σε ανατομικό αλλά είπα ένα απλό μαξιλάρι ότι θα έκανε την δουλειά του. :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 31 λεπτά, ο/η Watermelon είπε:

Όχι όχι είπα να μην ξοδευτω . Όχι ότι ξέρω τι τιμές παίζει σε ανατομικό αλλά είπα ένα απλό μαξιλάρι ότι θα έκανε την δουλειά του. :P

Σε ποιο νοσοκομειο θα γεννήσεις? Λες να γεννησουμε μαζι? 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου καλησπέρα σας!!! Σε όσες κάνατε β επιπέδου πολύ χαίρομαι που βγήκαν όλα καλά!! Συγχαρητήρια και με το καλό τα μωράκια μας Εγώ ξεκίνησα αντιβίωση τελικά γιατί βήχω ένα μήνα τώρα. Είμαστε γενικά χάλια...

Διάβασα κάποια πράγματα αλλά είχατε γράψει τόσα πολλά!!! Καταρχάς να πω γιατί κάπου είδα για αμνιακα υγρά, επειδή μου έχουν σπάσει τα νερά πιστέψτε με θα το καταλάβετε. Είναι σα να ουρεις όρθια. Κανονική ούρηση όχι σταγόνες. Υγρά είχα πάντα κι εγώ στις εγκυμοσύνες σε σημείο να φοράω σερβιετακια γιατί εβρεχα τα εσώρουχα. 

Νομίζω παίζει ρόλο με το πόσο ενυδατωμενος είναι ο οργανισμος τα χαμηλά αμνιακα υγρά, το κακό είναι να είναι παραπάνω από ότι έχω ακούσει.

Είδα και κάποια νέα ονόματα στην ομάδα καλωσορίσατε κορίτσια μου❤️❤️

Πολλά φιλιά και μακάρι να μας πάνε όλα καλά

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Mummy2be είπε:

Σε ποιο νοσοκομειο θα γεννήσεις? Λες να γεννησουμε μαζι? 

 

Μένω Καλαμάτα. Οπότε στο νοσοκομείο της περιοχής μου θα γεννήσω. Εσύ? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 20/4/2023 at 6:50 ΜΜ, ο/η Watermelon είπε:

Στην καμπύλη ζαχάρου δεν σου δίνουν γλυκόζη να φας το πρωί? Δεν ήξερα ότι η προετοιμασία πρέπει να γίνει από το βράδυ. 

Τι μακαρονάδα θα φας λοιπόν? :P

χαχα ακριβως!! Σου δίνουν το πρωι την γλυκοζη εννοείται αλλα κι εγω ήξερα πως εκείνη την εβδομαδα θα πρεπει γενικα να τρως μακαρονακια, δημητριακα, φρουτα, να μην τα τσιγκουνεύεσαι δηλαδη.. οχι να σκάσεις κιολας! Αυτό οκ το ήξερα και από αλλού. Τωρα ο γιατρος μου ειπε πιο συγκεκριμένα οτι δεν τον νοιάζει μεσα στην εβδομάδα αρκεί να φαω μακαρονια+γλυκό την προηγούμενη το βραδυ. Πωπωωω ειναι το αγαπημενο μου τα μακαρόνια και ειναι και ο λόγος που θα στεναχωρηθώ αν βγει διαβήτης κύησης γιατι δεν ειμαι τόσο του κρέατος γενικα. Θα δουμεε κοριτσια!! εδω παρεούλα θα το περάσουμε και αυτό!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 20/4/2023 at 7:52 ΜΜ, ο/η Marika31 είπε:

Βρε τυχερουλα @irini02τι γλυκό??? Οντως??? Μου κάνει εντύπωση, εγώ θα κάνω την καμπύλη το Σάββατο μαζί με ουρά, θυρεοειδή και αίματος και είμαι σε 3ημερη δίαιτα χωρίς καθόλου ζάχαρη αλλά με αρκετούς υδατανθρακες μου είπε και επίσης μια μέρα πριν να έχω φάει όλα μου τα γεύματα μέχρι τις 9

Μμ ξερεις τι, ισως επειδη εχεις κάνει κι άλλες καμπύλες αν δεν κάνω λάθος, οπότε είσαι ήδη σε ενα πρόγραμμα. Ενω εγω κάνω τωρα απο το 0 σαν να μην ξερουμε τίποτα. Και όντως δεν ξέρουμε τιποτα γιατι εχουμε να δουμε το σάκχαρο από τον Ιανουάριο. Ενας Θεος ξέρει τι θα βγει!! Μακάρι να πανε ολα καλά γιατι είμαι πολύ πιεσμένη με την καθημερινότητα μου γενικά μέχρι και τον Μάιο και δεν θα ήθελα να εχω και αυτό στο κεφάλι μου. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 20/4/2023 at 3:26 ΜΜ, ο/η wallakos01 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!!

ξέρει κάποια πόσα αγοράκια και πόσα κοριτσάκια αναμένουμε????

Ετσι να δούμε κανένα στατιστικό 😅

Είχα μια κουβέντα με τον γυναικολόγο μου σήμερα στη β επιπέδου και ανέφερε ότι περσισσότερο κορίτσια περιμένει.

εσείς τι λέτε???? 

Αγοράκι εδω!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η Mummy2be είπε:

Ημουν ανασκελα ομως και την κατάλαβε κι ο μπαμπάς της. Θυμάμαι πως με κοίταξε ο καλός μου, με τέτοια έκπληξη. Ηταν η πρώτη φορά που κατάλαβε χτύπημα της και ηταν πολύ όμορφο. 

Αχ συγκρινηθηκαααα μωρεεε ο γλυκούλης!!! Εμενα πια βαζει και το αυτί του να ακούσει και με κοροιδευει γιατι εγω δεν μπορω να ακούσω με το αυτί! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Eir_ma είπε:

Κορίτσια μου καλησπέρα σας!!! Σε όσες κάνατε β επιπέδου πολύ χαίρομαι που βγήκαν όλα καλά!! Συγχαρητήρια και με το καλό τα μωράκια μας Εγώ ξεκίνησα αντιβίωση τελικά γιατί βήχω ένα μήνα τώρα. Είμαστε γενικά χάλια...

Διάβασα κάποια πράγματα αλλά είχατε γράψει τόσα πολλά!!! Καταρχάς να πω γιατί κάπου είδα για αμνιακα υγρά, επειδή μου έχουν σπάσει τα νερά πιστέψτε με θα το καταλάβετε. Είναι σα να ουρεις όρθια. Κανονική ούρηση όχι σταγόνες. Υγρά είχα πάντα κι εγώ στις εγκυμοσύνες σε σημείο να φοράω σερβιετακια γιατί εβρεχα τα εσώρουχα. 

Νομίζω παίζει ρόλο με το πόσο ενυδατωμενος είναι ο οργανισμος τα χαμηλά αμνιακα υγρά, το κακό είναι να είναι παραπάνω από ότι έχω ακούσει.

Είδα και κάποια νέα ονόματα στην ομάδα καλωσορίσατε κορίτσια μου❤️❤️

Πολλά φιλιά και μακάρι να μας πάνε όλα καλά

Περαστικά Eir_ma μου! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 ώρες, ο/η irini02 είπε:

Αχ συγκρινηθηκαααα μωρεεε ο γλυκούλης!!! Εμενα πια βαζει και το αυτί του να ακούσει και με κοροιδευει γιατι εγω δεν μπορω να ακούσω με το αυτί! 

😁😁 Και μένα το κάνει αυτό και όντως ακούς την καρδούλα του τώρα πια!! Εμένα γενικά στην διατροφή πάντως μου έχει μακαρόνια κανονικά απλά πάντα να είναι ολικής και μόνο 3/4 του φλυτζανιου!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια μου!!!! Αχ τώρα μπήκα σπίτι από το πρωι στις 8,εκανα την καμπυλη. Επιτέλους τα κατάφερα και δεν έκανα εμετό, αλλά στην μια ώρα και μετά μου ήρθε αναγουλα, μικρή ζαλάδα και υπνηλία, δεν ξέρω πως πέρασε η ώρα, νόμιζα ότι θα πεθανω εκεί μέσα, πέτυχα και μια γνωστή μου που ειναι κι αυτή έγκυος και με τρέλανε στην κουβέντα!! Λοιπόν προσωπικά επειδή ήταν η τρίτη φορά που την έκανα με βοήθησε πάρα πολύ το να βάλω μερικές σταγόνες λεμονιού και έδωσα δικό μου μπουκάλι με νερό που ήταν κρυο, κατέβηκε πιο άνετα!! Μετά μυριζα και την λεμόνοκούπα και την ψιλοπαλεψα.. Αλλά είχα πάρει και μια στριφτή τυροπιτα μαζί μου για να την φάω μετά ε και μυριζα κι αυτή που και που να παίρνω κουραγιο😂. Αναμένω αποτελέσματα μέχρι το μεσημέρι 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 λεπτά, ο/η Marika31 είπε:

Καλημέρα κορίτσια μου!!!! Αχ τώρα μπήκα σπίτι από το πρωι στις 8,εκανα την καμπυλη. Επιτέλους τα κατάφερα και δεν έκανα εμετό, αλλά στην μια ώρα και μετά μου ήρθε αναγουλα, μικρή ζαλάδα και υπνηλία, δεν ξέρω πως πέρασε η ώρα, νόμιζα ότι θα πεθανω εκεί μέσα, πέτυχα και μια γνωστή μου που ειναι κι αυτή έγκυος και με τρέλανε στην κουβέντα!! Λοιπόν προσωπικά επειδή ήταν η τρίτη φορά που την έκανα με βοήθησε πάρα πολύ το να βάλω μερικές σταγόνες λεμονιού και έδωσα δικό μου μπουκάλι με νερό που ήταν κρυο, κατέβηκε πιο άνετα!! Μετά μυριζα και την λεμόνοκούπα και την ψιλοπαλεψα.. Αλλά είχα πάρει και μια στριφτή τυροπιτα μαζί μου για να την φάω μετά ε και μυριζα κι αυτή που και που να παίρνω κουραγιο😂. Αναμένω αποτελέσματα μέχρι το μεσημέρι 

Για πες μας λίγο την διαδικασία μιας που σε λίγο καιρό θα την κάνω και εγώ! 

Καλά αποτελέσματα εύχομαι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 34 λεπτά, ο/η Watermelon είπε:

Για πες μας λίγο την διαδικασία μιας που σε λίγο καιρό θα την κάνω και εγώ! 

Καλά αποτελέσματα εύχομαι!

Σε ευχαριστώ πολύ!!! Αρχικά οπλιζεστε με πολλή υπομονη 😀. 3 μέρες πριν την εξέταση κάνουμε μια δίαιτα.... Συγκεκριμένα απέχουμε από ζάχαρη και τρώμε αρκετούς υδατανθρακες(τώρα αυτό βέβαια είναι και ότι πει ο γιατρός της κάθε μιας). Το τελευταίο γεύμα μια μέρα πριν είναι μεχρι τις 9 το βραδυ από κει κ πέρα μόνο νερο! Το πρωί 8 η ώρα καλό είναι να γίνεται η 1η αιμοληψια στο εργαστήριο (αυτή είναι η νηστείας που λεμε) στο καπάκι σου φτιάχνουν την γλυκόζη διαλύονται 75 γραμμ γλυκόζης την σε ένα ποτήρι νερο(πλαστικό) μέσα σε 10 λεπτά το πολύ πρέπει να την έχεις πιει(προσοχή όχι με τη μία λίγη λίγη αλλιώς θα κάτσει βαριά) αφού την πιεις κάθεσαι ακουνητη, όχι πολλές κινήσεις ούτε περπατημα, μετράς μια ώρα ακριβώς, ξαναζητάς (αν και έχουν κι αυτοί το νου τους) 2η αιμοληψια(αυτή θα βγει ανεβασμένη, είναι λογικό) ξανά κάθεσαι υπομονετικά μετράς άλλη μια ώρα και κάνεις την 3η και τελευταία αιμοληψια!! Μετά αναλόγως πως είναι το στομάχι σου καλό είναι να φας κάτι γτ σίγουρα θα έχεις ζαλιστεί με τόσες ώρες νηστικη. Αν νιώσεις υπνηλία, ζάλη η τάση για εμετό είναι απολύτως φυσιολογικό. Γενικά οποία προμηθευτεί γλυκόζη είναι ακριβώς σαν ζάχαρη με νερό δεν έχει ιδιαίτερη οσμή ούτε γεύση απλά είναι ένα πράγμα πολύ γλυκό και προς το τέλος λιγο πηχτο γιαυτό να ανακατεύεται καλά με ένα ξυλάκι που θα σας δώσουν και μετά να πίνετε, επίσης αν μείνει λίγη γλυκόζη στον πάτο πρόσθετε λίγο νεράκι ακόμα και το πίνετε κι αυτό. Μην μπουκωσετε με πολύ νερό γενικά δεν βοηθάει 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 50 λεπτά, ο/η Marika31 είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ!!! Αρχικά οπλιζεστε με πολλή υπομονη 😀. 3 μέρες πριν την εξέταση κάνουμε μια δίαιτα.... Συγκεκριμένα απέχουμε από ζάχαρη και τρώμε αρκετούς υδατανθρακες(τώρα αυτό βέβαια είναι και ότι πει ο γιατρός της κάθε μιας). Το τελευταίο γεύμα μια μέρα πριν είναι μεχρι τις 9 το βραδυ από κει κ πέρα μόνο νερο! Το πρωί 8 η ώρα καλό είναι να γίνεται η 1η αιμοληψια στο εργαστήριο (αυτή είναι η νηστείας που λεμε) στο καπάκι σου φτιάχνουν την γλυκόζη διαλύονται 75 γραμμ γλυκόζης την σε ένα ποτήρι νερο(πλαστικό) μέσα σε 10 λεπτά το πολύ πρέπει να την έχεις πιει(προσοχή όχι με τη μία λίγη λίγη αλλιώς θα κάτσει βαριά) αφού την πιεις κάθεσαι ακουνητη, όχι πολλές κινήσεις ούτε περπατημα, μετράς μια ώρα ακριβώς, ξαναζητάς (αν και έχουν κι αυτοί το νου τους) 2η αιμοληψια(αυτή θα βγει ανεβασμένη, είναι λογικό) ξανά κάθεσαι υπομονετικά μετράς άλλη μια ώρα και κάνεις την 3η και τελευταία αιμοληψια!! Μετά αναλόγως πως είναι το στομάχι σου καλό είναι να φας κάτι γτ σίγουρα θα έχεις ζαλιστεί με τόσες ώρες νηστικη. Αν νιώσεις υπνηλία, ζάλη η τάση για εμετό είναι απολύτως φυσιολογικό. Γενικά οποία προμηθευτεί γλυκόζη είναι ακριβώς σαν ζάχαρη με νερό δεν έχει ιδιαίτερη οσμή ούτε γεύση απλά είναι ένα πράγμα πολύ γλυκό και προς το τέλος λιγο πηχτο γιαυτό να ανακατεύεται καλά με ένα ξυλάκι που θα σας δώσουν και μετά να πίνετε, επίσης αν μείνει λίγη γλυκόζη στον πάτο πρόσθετε λίγο νεράκι ακόμα και το πίνετε κι αυτό. Μην μπουκωσετε με πολύ νερό γενικά δεν βοηθάει 

αχ κι εγω λεω να παω την Τετάρτη ή την Πέμπτη , να το πα΄ρω απόφαση!!! ουφφφ να περα΄σει και αυτό! Πάει ξεμπέρδεψες τωρα απο αυτό, μονο η αναμονή των αποτελεσμάτων πια! Να μας πεις πάλι το μεσημερι τι έγινε αν θελεις. Και δηλαδη 2 ώρες εκεί τι κάνεις ?? διαβάζεις, κινητο, κοιμάσαι? αν θελω να παω τουαλέτα δεν μπορω να κουνηθω δηλαδη? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Marika31 είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ!!! Αρχικά οπλιζεστε με πολλή υπομονη 😀. 3 μέρες πριν την εξέταση κάνουμε μια δίαιτα.... Συγκεκριμένα απέχουμε από ζάχαρη και τρώμε αρκετούς υδατανθρακες(τώρα αυτό βέβαια είναι και ότι πει ο γιατρός της κάθε μιας). Το τελευταίο γεύμα μια μέρα πριν είναι μεχρι τις 9 το βραδυ από κει κ πέρα μόνο νερο! Το πρωί 8 η ώρα καλό είναι να γίνεται η 1η αιμοληψια στο εργαστήριο (αυτή είναι η νηστείας που λεμε) στο καπάκι σου φτιάχνουν την γλυκόζη διαλύονται 75 γραμμ γλυκόζης την σε ένα ποτήρι νερο(πλαστικό) μέσα σε 10 λεπτά το πολύ πρέπει να την έχεις πιει(προσοχή όχι με τη μία λίγη λίγη αλλιώς θα κάτσει βαριά) αφού την πιεις κάθεσαι ακουνητη, όχι πολλές κινήσεις ούτε περπατημα, μετράς μια ώρα ακριβώς, ξαναζητάς (αν και έχουν κι αυτοί το νου τους) 2η αιμοληψια(αυτή θα βγει ανεβασμένη, είναι λογικό) ξανά κάθεσαι υπομονετικά μετράς άλλη μια ώρα και κάνεις την 3η και τελευταία αιμοληψια!! Μετά αναλόγως πως είναι το στομάχι σου καλό είναι να φας κάτι γτ σίγουρα θα έχεις ζαλιστεί με τόσες ώρες νηστικη. Αν νιώσεις υπνηλία, ζάλη η τάση για εμετό είναι απολύτως φυσιολογικό. Γενικά οποία προμηθευτεί γλυκόζη είναι ακριβώς σαν ζάχαρη με νερό δεν έχει ιδιαίτερη οσμή ούτε γεύση απλά είναι ένα πράγμα πολύ γλυκό και προς το τέλος λιγο πηχτο γιαυτό να ανακατεύεται καλά με ένα ξυλάκι που θα σας δώσουν και μετά να πίνετε, επίσης αν μείνει λίγη γλυκόζη στον πάτο πρόσθετε λίγο νεράκι ακόμα και το πίνετε κι αυτό. Μην μπουκωσετε με πολύ νερό γενικά δεν βοηθάει 

Την γλυκόζη την πας εσύ 'η την έχουν εκεί? Πω πω έχω δει σε σιρόπια που χρησιμοποιούν την γλυκόζη και αηδιάζω και μόνο που το σκέφτομαι :P

Τα φάρμακα κάνει να τα πιεις ? Δηλαδή το Τ4 που παίρνω το πρωί ας πούμε? Αν και θα ρωτήσω και τον γιατρό μόλις είναι η ώρα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...